MAANDAG 7 JUNr Anno 1926. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van lieden. to. 20315. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prij9 Kleine Advertenliên, uitsluilend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreebt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35. per week 'f 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post 2.36 4~ portokosten. Bit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. „Quisque Suis Viribus". Het oudste theologische studentengezel schap hier ter stede, „Quisque Suis Viribus" herdenkt Woensdag 9 en Donderdag 10 de zer zijn 85-jarig bestaan. Dit 17de lustrum zal op feestelijke wijze worden gevierd. Eigenlijk was de herdenkingsdag 19 Febr., doch wegens omstandigheden is de herden king tot 9 en 10 dezer moeten worden ver schoven. Mannen als wijlen de hoogleeraren Wildeboer, Pijper en H. G. Kleyn hebben, toen zij nog student waren, tot de meest vooraanstaande leden van het gezelschap behoord en ook de hoogleeraren Eerdmans, en Van den Bergh van Eijsinga zijn er lid van geweest. De feestelijkheden vangen aan Woensdag middag te vier uur met het afhalen der reünisten aan het spoorwegstation. Na aan komst van de treinen uit de richtingen Am sterdam, Rotterdam en Utrecht zullen de reünisten op het station yorden verwelkomd waarna in landauers naar het Academiege bouw wordt gereden, waar de praeses van „Quisque Suis Viri'bus", de heer W. F. H. ter Braak, de reünisten zal toespreken. Vervolgens zal in huize Bruyns het be stuur voor de hoogleeraren der theologische faculteit, de reünisten en de besturen van, zustergezelschappen een recep'lie houden, waarna er, eveneens in huize Bruyns, een feestmaaltijd zal zijn. Des avonds wordt de herdenking voortge zet met een bijeenkomst in de sociëteit Ami- citia. Hier zal dr. Beerens, predikant te Utrecht, een lezing houden over: „De grond slag dor Roomsch-Kalholieke moraal", waarna dr. Sevenster uit Terschelling een exegese zal geven. Tot besluit van den eersten da^ is er een souper. De feestviering op den tweeden dag zal bestaan uit een rondvaart over de Kager.- plassen Muziekvereeniging „Werkmans Wilskracht" Gisteravond gaf de muziekvereeniging „Werkmans Wilskracht" onder leiding van den heer Gerardus Dik haar 66e concert, dit maal in den tuin van „Zomerzorg". Ondanks het niet bijzonder gunstig weer, al viel het ten slotte nog mee, was het bezoek zeer be vredigend-. Onder de waranda was geen plaatsje onbezet en ook in den tuin zalen om de muziektent talrijke groepjes naar de muziek te luisteren. Ook in de koffiekamer en in het restaurant van „Zomerzorg" ge noot men nog van het concert. En er viel voor de muziekliefhebbers te genieten. „Werkmans Wilskracht" heeft het onder de uitnemende leiding van den heer Dik ver gebracht. Als men zich haar concerten uit de eerste jaren van haar bestaan voor den geest terugroept en de muziek van nu daar mede vergelijkt, dan staat men versteld over de vorderingen door dit zich steeds verjon gend korps gemaakt. En het uitvoerig pro gramma was voor deze keer al met bijzon dere zorg gekozen. Het zou ons te ver voe ren al de negen nummers hier de revue nog eens te laten passeeren. Bijzonder beviel ons voor de pauze: Gr. Fantasie uber Motie ven aus Mozarts Opera „Die Zauberflöte" van M. J. TI. Kcssels. Na de pauze werden we o.m. vergast op een mooie pistonsolo „Op Wacht", gearran geerd door den directeur, op verzoek, door den heer G. Stikkelorum gespeeld, welk numnjer zeer hartelijk toegejuicht werd. Tevens dienen wij nog te vermelden liet ballet uit de ..Faust" van Ch. Gounod, een uitvoerig en moeilijk nummer dat nochtans uilnemend werd gespeeld en veel indruk maakte. Het concert was voor Werkmans Wilskracht" een waar succes. Wij hopen haar nog wel eens weer te hooren en dan naar wij hopen op een prachtigen zomer avond Het Circus Amar Frèies. Hedenmorgen circa negen uur arriveerde hier met een extra trein aan het Station het Circus Amar Frères, dat gisteravond in Dordrecht nog zijn laatste voorstelling had gegeven Het rangeeren der talrijke wagons, waarin het dood en levend materiaal zich bevond, duurde geruimen tijd. Het lossen moest namelijk plaats vinden aan de kop- veelading aan de Oostzijde van het Stations- emplacement. Te elf uur kon men daarmede beginnen en toen ging het ook zoo systema tisch en vlug mogelijk. Elk lid van het tal rijk personeel weet zijn plaats en kent zijn taak. Voor het lossen en vervoeren was veel belangstelling. Vooral toen de scholen om twaalf uur uitgingen, liep het druk. De Politie zorgde voor de goede orde. In het bijzonder trokken de aandacht twee olifan ten die gewillig hunne geleiders volgden. •Wilde dieren, tijgers, beren enz. werden na tuurlijk in gesloten wagens vervoerd, het onschuldiger soort ging te voet. Daaronder waren nog al enkele rariteiten: een rund jj*et vijf poolen, een paard met gespleten «oeven enz. enz. <5 Tuffc^en één en twee uur wa3 het op het cnuttcrsveld nog een chaos. Van het circus 'en* men a^een raaar het uitgespreidde zeil vanavond wordt reeds de eerste voor telling gegeven. De heer N. v. d. Akker uit Zoeterwoude legde de brug aan den Rijnsburgersingel, waarover het circus het Schuttersveld kan hereiken. Deze brug bezit een gegarandeerde draagkracht van 5000 K.G. 1 X 10 20. Het is ons dezer dagen pverkomen hetgeen overigens wel meer voorkomt dat wij ons per iTam van de binnenstad naar Oegstgeest wilden begeven. Ergo, be taalden wij aan den conducteur op de slads- lijn de somma van 10 cents, in ruil waar voor ons een kaartje lor hand werd gesteld, dat naar onze bescheiden meening ook gel dig was op het tweede traject: Leiden Oegstgeest. J3ij het eindpunt nabij het Ter- weepark gekomen, stond daar echter het geen natuurlijk heel goed gebeuren kan g'*en tram klaar om ons verder te brengen, weshalve wij besloten, teneinde niet te moeten wachten, maar vast een eïndweegs op te loopen. En ziet, vóór 't Posthof kwam de tram ons tegemoet en na een oogenhlik wachten stapten wij bij de Poslhof-halte in. 1 Even later kwam de dienstdoende conduc teur. zooals te doen gebruikelijk, zijn op- I wacliting maken. 'n Kaartje m'neer? informeerde hij minzaam, hetgeen wij beantwoordden met hem ons kaartje toe te reiken. Edoch, 't was volgens den beambte niet geldig en wij waren niet zoo goed of wij moesten nog een dubbeltje offeren op het altaar der Jf. Z. II. T. M., omdat wij volgens den conducteur dadelijk achter den overweg hadden mooten instappen, wilde ons kaartje geldig zijn. 't Is waarlijk een beetje gek. Men wordt verplicht over te stapan en wil men één halte verder de reis vervolgen, dan moet men opnieuw betalen. Een soepeler toepassing van de ter zake geldende voorschriften hopen wij binnen kort toch tegemoet te kunnen zien. Naar wij vernemen zal prof. dr. H. Th. de Gpaaff, hoogleeraar aan de theologische faculteit aan de Universiteit alhier als op volger van prof. Roessingh reeds Donderdag a.s. zijn eerste college geven. Zijn oratie volgt eerst later. Tot leeraar aan het Genootschap Kunst oefening te Arnhem is benoemd de kunst schilder Henk Valk alhier. Te Gouda slaagde voor het eindexamen gymnasium (diploma B) de lieer C. J. J. G. Vosmacr, alhier. Zij nog vermeld, dat ter jaarvergade ring vaji het Noderl. Tooneelverbond, Zater- datr hier gehouden, besloten werd een tele gram van hulde te zenden aan H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik. Aan het diner, waaraan ook de burge meester en zijn echtgenoote aanzaten, werd eveneens een heilwensch uitgebracht op de Koninklijke Familie, terwijl tevens de afd. Leiden dank werd betuigd voor de aange name ontvangst en de uitnemende regeling. De hoer Goekoop bracht een deel van de zen dank terug op den algemeenon secreta ris, de heer H. de Goede. Al de motorwagens van den communa- len dienst ScheveningenVoorburg alsmede die van den stadsdienst worden uitgerust met rijklokken. Bij de a.s. Lustrumfeesten te Utrecht zullen de Ned. Spoorwegen in den nacht van 28 op 29 Juni verschillende treinen la ten loopen, waaronder ook een nachttrein naar Leiden' via Woerden—Bodegraven. De zen trein zal aan alle tusschenstations stop pen. Vertrek uit Utrecht 1.03, aankomst al hier 2.25 's nachts. Naar wij vernemen heeft de belasting op de publieke vermakelijkheden van 1 Jan. tot 1 Juni van dit jaar in deze gemeente circa f21000 opgebracht. De heffing bedraagt voor het houden van openbare vermakelijkheden tot welke toe gang wordt verleend zooal9 men weet 20% van de onzuivere opbrengst, waarbij nog ge voegd moet worden de belasting voor het hebben van zelfwerkende muziek-instru- menten en voor liet publiek opengestelde in richtingen en gelegenheden in de open lucht. Door de gebrs. S. en v. d. B. alhier, onderaannemers van een bouwwerk aan den Rijnsburgerweg, worden eiken Zaterdag van den hoofdaannemer K. uit Haarlem gelden ontvangen ter uitbetaling van de werklieden. Zaterdag was tot dat doel f 500 ter hand gesteld aan zekeren B., doch inplaats dit geld aan de werklieden af te dragen, ver stopte hij het in den grond en beweerde voor de werklieden geen geld ont\ipngen en leve ranciers betaald te hebben. De werklieden, die het optreden van B. en van zijn metgezel S. niet vertrouwden, haalden de politic erbij, aan'wie het gelukte een bedrag van f 250 terug te vinden. Een gedeelte van het restant zou aan een recht hebbende zijn uitbetaald. Nader wordt bericht, dal B. ontkent het geld ontvangen te hebben uitsluitend om dit aan de werklieden uit te betalen. Van ver duistering was er volgens zijn bewering dan ook geen sprake. De teruggevonden f 250 zijn ter beschikikng van de onder-aannemer3 ge steld, hetwelk tengevolge heeft gehad, dat een en ander ten genoegen van alle partijen is geregeld. Een verdere vervolging zal dus niet worden ingesteld. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur had op den Haagweg nabij café „De Vink" een botsing plaats tusschen een kleine personen auto, bestuurd door den heer B. uit Den Haag en een vrachtauto, eveneens uit Den Haag. Eerstgenoemd voertuig, dat rechts ge- heelrechts van den weg reed, werd totaal vernield, terwijl van de vrachtauto de vooras werd ontzet, zoodat ook deze zijn ceis niet kon vervolgen en weggesleept moest worden. Gisteravond te ongeveer kwart voor acht reed een motorrijder, zekere J. v. d. L. uit 's-Gravenhage, in volle vaart op zijn voortuig langs den Hooge-Rijndijk. Volgens ooggetuigen keek de berijder om, doch in ieder geval reed hij plotseling tegen een trottoirband op om vervolgens legen een boom te botsen en op den grond ge slingerd te worden, waar hij bleef liggen. Door den Eerste-Hulpdienst werd hij on middellijk naar het Sint-El izabethsgeslicht vervoerd, waar bleek, dat hij een gecompli ceerde beenbreuk bekomen had. Ofschoon zijn toestand ernstig is, bestaat er kans. dat het been behouden blijft. Een 17-jarig meisje, H. G. uit Den Haag, dat op de duo-zitting had plaats genomen, kwerd licht verwond aan de linkerhand. Gistermiddag omstreeks 12 uur is de 35-jarige wielrijder W. v. cL H. met zijn rijwiel op de Haarlemmerstraat ter hoogte van de Mon-Père-kerk geslipt, tengevolge waarvan hij roet zijn hand een spiegelruit van den rijwielhandelaar Van Zijp indrukte en een diepe snij wonde aan de pols bekwam. Door den Eerste-Hulpdienst werd hij ter be handeling naar het Acad. Ziekenhuis ge dirigeerd. Hedenmorgen ongeveer half negen ge raakte een glazenmaker op den Haagweg ter hoogte van de Génestestraat bekneld tus schen een stuk geschut van de veld-arlitle- rie en een auto, tengevolge waarvan dc aan- geredene kwam te vallen en eenige flinke snijwonden opliep, doordat een ruit, welke hij vervoerde, op den grond in scherven viel. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 207 volwas senen en 6 kinderen, in totaal 213 kinderen. Verlaging der goederentarieven. Met 1 Juli zullen ook de'goederentarieven op de spoorwegen worden verlangd. .Naar de Tel. mededeelt, wordt het sluk- gooderentarief, thans nog gesplitst in een algemeene stukgoed-blasse waaronder bijna alle stukgoederen vallen en een uilzonde- rings-stukgoed-klasse, lager dan de vorig n.l. voor voerartikelen, zaden en dergelijke, met 1 Juli één stufcgoedklasse, welke tot een afstand van 378 K.M. zelfs lager is dan de tegenwoordige uitzonderines-elukgoei- fclasse. Een stukgoedzending bijv. van 1000 K.G. van Amsterdam-Oostenburgergracht of Dok laan bijv. naar Rotterdam D.P. (74 K.M.) kost thans aan vracht f 8.60 als algomeen stukgoed cn f7.60 als uitzonderings-stuk- goed. Dit wordt thans f 7.30. Als wagenladingen worden beschouwd zendingen, waarvoor ten minste voor 5000 K.G. aan vracht wondt betaald. Het nieuwe tarief wijkt van het tegen woordige in zooverre af, dat de wagen- ladingsklassen met één zijn uitgebreid (het wordt thans A, B, C en DJ en dat alle klas sen zijn onderverdeeld in 3 t.w. 5 ton, 10 ton en 15 tons vrachtprijzen. Hel uitbreiden der wagenladingsklasse D berustte feitelijk hierop, dat deze goederen die voorheen volgens sommige speciale ta rieven werden vervoerd, zooals meststoffen en bouwmaterialen, thans in dc wagen- ladingstariefkfasse komen. Het werkelijke voordeel wordt gebracht voor de goederen van klasse A en klasse B. Vroeger werd, behaive de drie bestaande klassen, het tarief nog aangevuld met 46 speciale tarieven. De belangrijkste speciale tarieven waren die, waarbij bijv, de groote havens, als Amsterdam en Rotter dam, betrokken waren (z.g.n. transito-tarie ven). Nu tal van artikelen onder de nieuwe klasse D zijn ondergebracht is het aantal speciale tarieven iels ingekrompen. Consequent is doorgevoerd de maatregel dat de wagenladingsprijzcn lager behooren te zijn, naarmate de afzenders beter partij trokken van de laadruimte der wagens. Van de gelegenheid is gebruik gemaakt om verschillende anomalieën te herstellen. Overal, waar vroeger zekere goederen als „volumineus" werden bestempeld wanr neer zij niet ten minsle 200 K.G. per M3, wogen, is die grens teruggebracht op 125 K.G. per M 3., zulks om de verzending van laatstbedoelde gewichtsgrens voor den spoorweg nog voldoende loonend is, aan lokkelijk te maken. Gèm. Scheepvaartrechten. De Min. van Binnenlandsche Zaken en landbouw heeft aan een 200 daarvoor in' aanmerking komende gemeentebesturen de volgende circulaire gericht, betreffende scheepvaarlrechten Bij de behandeling van de begrooting voor het dienstjaar 1926 van mijn depar tement in de Tweede Kamer zijn o.a. ter sprake gekomen de tarieven van scheep vaartrechten in den vorm van haven-, kade brug-, liggelden e.d., welke verschil lende gemeenten vorderen van de binnen, scheepvaart, waarbij in het licht zijn ge steld de financieele lasten, welke die tarie ven op het scheepvaartverkeer leggen. Naar mijn "meening schuilt het hier aan gegeven bezwaar vooral in die gevallen, waarin door cumulatie van heffingen, al blijven deze laatste elk voor zich binnen de limiet, gesteld in artikel 254, eerste lid Gemeentewet, een last op de schipperij drukt, die het bedrijf belemmert en bena deelt. Deze cumulatie kan ontstaan door het samenloopen van onderscheidene heffingen in dezelfde gemeente, doch ook door hej- fingen van verschillende gemeenten voor bet gebruik of genot van gelijksoortige ob jecten. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat een heffing bij de goedkeuring, naar de voorhanden gegevens, geoordeeld kon wor den blijvend te zullen voldoen aan het wet telijk voorschrift, doch als gevolg van ge wijzigde toestanden, bijv. door toeneming van het verkeer, ten slotte de gestelde grens toch overschrijdt Het behoeft geen betoog, dat wanneer heffingen, welke bedoeld zijn als vergoe ding voor de betrokken gemeente in de kos ten van werken cn inrichtingen, die zij ten behoeve van de scheepvaart, in het belang van handel cn verkeer, in het leven riep, de onbelemmerde uitoefening nan het scheepvaartbedrijf verhinderen, het oog merk, dat bij de werken en inrichtingen voorzit, in strijd met het algemeen belang, niet tot zijn recht komt. Bij deze beschouwing van de vraagstuk ken, die mei de scheepvaartrechten samen hangen, treedt de noodzakelijkheid in het licht, dat het belang, hetwelk de gemeente bij het scheepvaartverkeer heeft, niet uit sluitend bezien worde van fiscaal standpunt cn dat de tarieven niet worden samenge steld dan na overleg met andere belang hebbende gemeenten, c. q. ook desge- wenscht. met de organen, die geacht kun nen worden het hinnenscheepvaartbedrijf te vertegenwoordigen. Het ware mij aangenaam, indien bij de vaststelling van ter goedkeuring in te zen den raadsbesluiten tot heffing of wijziging van bedoelde rechten, mitsdien behalve met den regel van art. 254 eerste lid der Gemeentewet, op voormelden voet (evens rekening gehouden werd met de algemeene belangen van de binnenscheepvaart, die als zoodanig ook een gemeentebelang bestrij ken en dat in de begeleidende toelichtende bescheiden dit punt mede tot een. onder werp van beschouwing gemaakt werd. Tweede Kamer. In de vergadering der Tweede Kamer der Slaten-Gencraal op 15 Juni is aan de orde: Mededeeling van de besluiten der Centra le Afdeeling: le. om op Dinsdag 15 Juni, na afloop der openbare vergadering o.m. in de afdee- lingen te doen onderzoeken, met voortzet ting zoo noodif op volgende dagen: Wets ontwerp goedkeuring van het op 3 April '25 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en België gesloten verdrag lot herziening van eenige bepalingen van het op 19 April 1839 te Londen tusschen beide Staten gesloten verdrag en tot het treffen van eenige rege lingen ten behoeve van de wederzijdscho be langen, alsmede van de bij het verdrag ge voegde overeenkomst nopens de procedure met betrekking tot de daarin voorziene scheidsrechterlijke oplossing van geschillen, enz. (nieuw onderzoek); wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot aanvulling van het Ned.-Duitsche verdrag van handel en scheepvaart van 31 December 1851 met daarbij behoorend protocol en van het Ned.-Duitsche douane- credietverdrag met bijlage en daarbij behoorend protocol, beide op 26 November 1925 le Berlijn tusschen Nederland cn Duilschland gesloten; wets ontwerp tot goedkeuring van de overeen komst met bijbehoorend protocol nopens het gebruik van bereid opium van 11 Februari 1925; voorbehoud der bevoegdheid lot be krachtiging van het verdrag met bijbehoo rend protocol betreffende vervaardiging en de bereiding van, alsmede den handel in verdoovende middelen van 19 Februari 1925 wetsontwerp tot het heffen van een be lasting en het treffen van verdere voorzie ningen ten behoeve van openbare verkeers wegen te land-, wetsonwerpen tot herzie ning van de Verdedigingsbelasting II; wij ziging van de artt. 32, 33 en 31der Lee- ningswet 1914, waarvan de gewijzigde tekst is bekend gemaakt bij K. B. van 6 Augustus 1920, benevens beëindiging van de heffing van opcenten op den accijns op suiker, als bedoeld in art. 37 van genoemde wet; wij ziging van de wet op de personeele belas ting 1896; aanvulling der Zegelwet 1917; heffing eener weeldeverteringsbelasting; en voorts nog inkomendewetsontwerpen van eenvoudigen of sjwedeischenden aard; 2e. om het wetsontwerp tot wijziging der wet op de Inkomstenbelasting 1914 le ver zenden naar de vaste Commissie voor Be lastingen. De voorzitter zal voorstellen in deze ver gadering le behandelen: Wetsontwerp wijziging der wet van 28 April 1926 tot aanwijzing van de middelen Ier goedmaking van de uitgaven, begrepen in de slaat9begrooting voor 1926; wijziging van art. 33 der Leeningswet 1914, waarvan BINNENLAND. Het program der werkzaamheden tl et Tweede Kamer. Nog eenige jaarvergaderingen van ver- eeni gingen. De Advocaat-Generaal bij den Hoogen Raad conclndeerde heden in de zaak-Ma >rl« wijk tot verwijzing naar het aangrenzend gerechtshof. BUITENLAND. De Internationale Arbeidsconftsrentie is gesloten. Inwijding van het uien we gebouw. De finantieele ontwerpen in België goed gekeurd. De crises in Polen, Portugal, Egypte en Perzifi. de gewijzigde tekst is bekend gemaakt bij K. B. van 6 Augustus 1921; wijziging van het Vile hoofdstuk A der slaatsbegrooting voor 1926; wijziging van de begrooling van inkomsten en uitgaven van het Leenings- fonds 1914 voor 1920. wetsontwerp goed keuring van de op 23 October 1924 te Bern gesloten overeenkomsten omtrent het goe derenvervoer en 't reizigers- en bagevervoer pe spoorweg; wetsontwerpen goedkeuring van het op 8 Juni 1925 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Siam gesloten ver drag van vriendschap, handel en scheep vaart, met bijbehoorende protocollen en nota's; wetsontwerp onteigening in de ge meenten. Maastricht, Borgharen, Itteren, Bunde, Maasbrachl', Stevensweert, Ohé en Laak en Echt, noodig voor den aanleg van scheepvaartwegen c a. in Zuid-Limburg in gevolge de wet van 28 Juli 1921 (Julianaka- naal); wetsontwerp onteigening van percce- len, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor de verbetering van de Spoorstraat' in de gemeente 09s, wetsont werp onteigening van perceclen, erfdienst baarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor de doortrekking van den weg van den Heuvel naar den Berghemscheweg in de gemeente Oss-, en verder nog eenige wetsontwerpen van eenvoudigen of spoed- eischenden aaTd, indien daarover eind verslag is» uitgebracht. Militaire kleeding en ui trusting. In een dezer dagen te verwachten leger order wordt mededeeling gedaan van een ministerieele beschikking, volgens welke op blz. 3 van boekwerk nr. 17 Kleeding- en Uitrusting- en Ledergoedstaai punt c. der Al~. gemeene Bepalingen wordt gelezen: „c. Het personeel van den Motordienst en dat van de overige korpsen, dienstdoende op motorrijwielen en motorvoertuigen, kan voor rijksrekening worden voorzien van: 1 jekker chroomleder, 1 pantalon chroomle-t der, 1 pet chroomleder, 1 paar chauffeurs-i handschoenen, een stofbril, alleen ten be-t hoeve van personeel in werkelijken dienst (de chauffeurs, behalve die van tractors sn van rilolorvoertuigcn, welke niet van een voorruit zijn voorzien, geen pantalon chroom leder)." De militaire politie in Znid-Limbnrg. De heer Kleerekoper heeft de ministers van Justitie en van Binnenl. Zaken en Landbouw gewezen op de klachten over het optreden van de militaire politie in Zuid- Limburg, met name in de omgeving vaif Vlodrop. Is het juist, dat de burgemeester van laatstgenoemde gemeente reeds meer dan een9 over dit optreden heeft geklaagd? en zoo ja, zijn de ministers dan bereid maat regelen te treffen, opdat het polilioneele op treden alleen worde opgedragen aan ver tegenwoordigers der overheid, aan wie die moeilijke en verantwoordelijke taak kan worden toevertrouwd? Nederland in den vreemde. Op het kasteel Oud-Wassenaer is de algei meene vergadering van bovengenoemde ver-, eeniging gehouden. Er was veel bclangstel-f ling. De heer de Kanter, voorzitter, opende de vergadering met een welkom. Daarop Jas*dr. de Hartogh een en ander uit het jaarverslag voor, het wordt goedge keurd met dank aan den secretaris. Bijzon der werd toegejuischt, dat de Minister van Onderwijs in België een boek over Neder land verbood, waarin een slechte en zeer partijdige voorlichting werd gegeven. Zulks geschiedde nadat de Vereniging op dit pam flet gewezen had. Generaal Hoogeboom deelde dc Begrooling mee. De ontvangsten zullen zijn f 21.000, waaronder een saldo van f7100 en een Rijkssubsidie van f 6000. De rekening is door een commissie nage zien en geheel accoord bevonden. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn beleid. In de commissie voor het nazien der nieuwe rekening worden benoemd de heeren dr Moresco, dr. van den Bergh en dr. CL Lely. In het bestuur werden de aftredenden her* benoemd,

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1