KWATTA^-1 JANAREEP Het Ondergrondsche Syndicaat No 20311. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 Juni Tweede Blad Anno 1926. BINNENLAND. Beterdan6oed^DE_BE5TE FEUILLETON. Hei Koninklijk Bezosk aan de hoofdstad. Een 50-lal werkloozen heeft gisteren tijdens den rijtoer, welken de Koninklijke familie door een deel van de Jordaan ge maakt heeft, cp de brug van de Brouwers gracht bij de Binnen Oranjesrtaat gejouwd, toen het Koninklijk rijtuig voorbijre.^. Ook na het vertrek uit de kindorbewaarplaals hebben eenige leden van het Werkloozen- agitatiecomité. dat klaarblijkelijk de „agita tie" op touw heeft gezet, bij het voorbijgaan van het koninklijk rijtuig in de Oranjestraat de kreet aangeheven: „De werkloozen heb ben honger 1" Vervolgens zijn 6 k 8 mannen mtl reclameborden voor zich uitdragende de Roterdamschet brug komen afloopen toen de sloet langs de Nassaukade reed, wellicht met het doel de opschriften aan het Kon. gezin voor te houden. De politie zorgde er echter voor, dal deze agitatie niet tot eenige wanordelijkheid leidde. Voor de R.-K. Kerk in de Spaarndamraer- straat werden der Koningin en Prinses Juli ana bloemen geschonken. Ook de leerlingen van het Lyceum op het Valeriusplein boden den hoogen gasten bloemen aan. Ook voor he Anthonie van Leeuwenhoekhuis is dat* geschied. Bij haar bezoek aan de kindor bewaarplaals in de Vinkenslraat heeft Hare Majesteit aan alle kindertjes aardige souve nirs geschonken. De soiree ten hove in de burgerzaal van het kon. paleis te Amsterdam bood gister avond een luisterrijken aanblik. Het aantal genoodigden was ditmaal zeer groot, vooral het aantal dames. De Koningin had vooraf hen ontvangen, die kwamen danken voor een onderschei ding. Tegen half tien kwam Zij met haar gemaal de burgerzaal binnen, in een avond kleed van ivoorkleurig satijn met cape en sleep van zalmkleurig fluweel; zij droeg als tooi het nationaal huldeblijk, benevens hot grootkruis'van de orde van den Ned. Leeuw., Prins Hendrik droeg de admiraalsuniform. Den geheelen avond, tot circa hal [twaalf, werd cercle gehouden, terwijl de Prins zich onvermoeid onder de aanwezigen bewoog. In aangrenzende zalen waren rijk met rozen getooide buffetten aangericht. De Prins bracht gisteren een bezoek aan het Ams'erdamsch Lyceum en met Pirinses Juliana aan Artis. Oificieele berichten. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Oudkarspel A. J. Wijnveldt; is toegekend de bronzen eeromedaille van de Oranje-Nassau-orde aan J. W. Oarlier te Lisse, agent-besteller 'bij de N.Z.H. Tramweg-Mij. zijn op verzoek eervol ontslagen met dank H. J. Evers en ir. H. J. Heuvelimk, als hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te Delft. Verruiming van werkgelegenheid. Bij Kon. Besluit is, overwegende dat het wenschelijk is gebleken in^lo plaate van de bij Kon. Besluit van 19 December 1922, No. 67 ingestelde Rijkscommissie van advies voor werkverschaffing een nieuwe commissie in te stellen, welke de Regee- ring van advies dient, met betrekking tot de maatregelen ter verruiming van werk gelegenheid, en bijstand verleent in de uitvoering daarvan bepaald: le. de bij besluit van 19 December 1922 No. 67 ingestelde Rijkscommissie van Ad vies voor Werkverschaffing te ontbinden, onder dankbetuiging aan den voorzitter, aan de leden en aan het secretariaat voor de bewezen diensten; 2e. in te stellen een Rijkscommissie van Advies voor werkverruiming 3e. in deze commissie te benoemen a. tot lid en voorzitter, dr. W. H. No- lens, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, voorzitter va<n den Nederland sen werkloosheidsraad; b. tot leden de heeren: dr. L. G. Kor- tenhorst en M. Triebeis, leden werkgevers van den Nederlandse-hen Werkloosheids- raad, J. Th. Nijkamp cn F. van der Walle, leden-werknemers van den Nederlandse-hen "werkloosheidsraad; Anth. Folmér, directeur s*an den Rijksdienst der werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling; mr. A. Harders administrateur bij het departe ment van Binnenlandsche zaken en Land bouw; mr. A. van Doorninck, thesaurier- generaal bij het departement van Finan ciën; C. Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid en dr. I. H. J. Vos, wethouder der gemeente Amsterdam; c. tob le respectievelijk 2e secretaris, de heeren J. Gerritsz, secretaris van den Ne- dcrlandschen Werkloosheidsraad on M. de Vries, hoofdcommies bij den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling; 3e. te bepalen, dat d<e benoeming van de heeren dr. L. G. Kortenhorst, M. Trie- beLs, J. Th. Nijkamp, Fr. van den Walle en dr. I. H. J. Vos geldt tot 19 December 1926. Bevoegdheid der tandtechnici. Naar wij vernemen, heeft naar aanlei ding van de besprekingen in de Tweede Kamer betreffende de uilvoering van de Wet van 29 Juni 1925 inzake de bevoegd heid van de vóór 10 Juni 1913 gevestigde tandtechnici, een wetsontwerp het Depar tement van Arbeid, Handel en Nijverheid verlaten. Overeenkomst met Groot-Britannië. Op 20 Mei 1926 is op het Britsche de partement van Buitcnlandsche Zaken een overeenkomst geteekend lusschen Neder land en Groot-Britannië tot wederzijdsche vrijstelling van Inkomstenbelasting in zekere gevallen, waarbij winsten voort vloeien uit het scheepvaartbedrijf. Adviseur in opiumzaken. Aan den heer W. G. van Weltum, oud chef voor den dienst der opiumregie in Nederlandsch-Indië, Nederlandsch lid van de Raadgevende Opiumcommissie van den Volkenbond is de titel verleend van „Re- geeringsadviseur in internationale Opium- zaken". Seen herstel van de derde herhalingsoefening. De thans nog bij de Kamer aanhangige wijziging van de Dienstplichtwet, ingediend door minister Van Dijk, ongeveer een jaar geleden, hield o.a. in herstel van de derde herhalingsoefening. Bij de door den tegenwoordigen minister van Oorlog binnenkort in te dienen nieuwe wijziging van de Dienstplichtwet zal, naar „De Msbe" meldt, dit voorstel vervallen, zoodat voorloopig althans in de wet maar twee herhalingsoefeningen zullen blijven. De laatste hulde aan Van Heutsz. De voorbereidende arbeid van het comité tot huldiging van de nagedachtenis van lui tenant-generaal J. B. van Heutsz is thans zoover gevorderd, dat de overbrenging van het stoffelijk overschot uit Zwitserland naar Amsterdam in het begin van het najaar zal kunnen geschieden. Hot is de bedoeling der regeering de overbrenging van het stoffelijk overschot vun het Centraal Slation te Amsterdam naar de Oosterbcgraarplaals, waar het in een grafmonument zal worden bijgezet, met militaire eer cn op 's Rijks kosten te doen geschieden. Het eigen gebouw van Bloembollencultuur. D e 151 ste alg. vergadering. Het hoofdbestuur dor Algemeene Vereenl- ging voor Bloembollencultuur deelt mede in het weekblad dat waarschijnlijk op Maandag 21 Juni te Haarlem de 154ste al gemeene vergadering zal worden gehouden, ter voortzetting van de beraadslagingen over de aanbiedingen in zake hot Eigen Gebouw. Het communisme in Indië. De heer Joeke3, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van koloniën de volgende vragen gesleld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de berichten in de bladen, volgens welke de procureur-geenraal bij het Hoog Gerechts hof in Ned.-Indië een circulaire heeft ge richt tot de hoofden van gewestelijk bestuur waarbij dezen in overweging werd gegeven, om administrateurs van ondernemingen te bewegen zich van voorraden levensmidde len te voorzien en hun personeel te wape nen met het oog op mogelijke acties van communislische zijde? 2. Kan de minister voor zooveel noodig na daaromtrent bij de Indische regeering inlichtingen te hebben ingewonnen me- dedeelen, of deze berichten, althans in hoofdzaak, juist zijn? 3. Is de minister, indien bedoelde berich ten in hoofdzaak juist blijken te zijn. niet van oordeel, dat een dergelijk optreden van den procureur-generaal afkeuring verdient en ongewensohte maatschappelijke cn staat kundige gevolgen moei hebben? Steun aan oud-gepensionneerden. Door den heer Van Braambeek is aan den Minister van Waterstaat de schrifte lijke vraag gesteld of hij bereid is de ver betering van den toestand van een deel der oud-gepensionneerden en hun weduwen en weezen ook toepassing te verkenen voor het oud-gepensionneerde spoorwegpersoneel en hun weduwen en weezen. Centrale Ned. Ambten aarsboud. Gistermiddag is te 's-Gravcnhage de vier de algemeene vergadering van den Ccnlra- len Nederlandschen Ambtenaarsbond voort gezel. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen, bij het streven naar medezeggenschap te handelen in den geest van dc inleiding van den heer v. d. Bergh. De voorzilert, de heer F. S. Noordbolf, werd bij acclamatie als zoodanig herkozen; evenzoo resp. als secretaris en penning meester de heeren P. Lub en B. J. van Stapele. Als redacteur van het Bondsorgaan werd de heer P. Lub herkozen. De voorzitter, de heer P. S. Noordhoff, hield een inleiding over: de salarispositb der ambtenaren. Spr. slelde een resolutie voor, waarin het congres zich op het standpunt stelt, dat, zoolang niet de koopkracht van de salaris sen der ambtenaren iq redelijke mate is verslerkl, er geen sprake zal mogen zijn van „rust in de salarisregeling", zooals de Re geering ze blijkbaar wenscht. Aan het hoofd bestuur werd opgedragen, zich teweer te blijven stellen tegen evenlueele verdere aantasting van het salarispeil der ambtena ren in het algeemeen en te ijveren voor verbetering, waar noodig, van de financi- eele positie van gemeentelijk en proviciaal personeel en voor een spoedige herziening van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren. Na eenig debat werd de resolutie (waarin tusschen de woorden „in het algemeen' en „on te ijveren voor" werd ingevoegd de woorden „in welken vorm ook") bij accla matie aangenomen. Eenige voorstellen betreffende wijziging van het Bezoldigingsbesluit kwamen nu aau de orde. Besloten werd, dal de Bond bij zijn sala ris-acties zal ijveren voor vermindering van het aanlal salarisschalen, verhóoging van de minima en vroeger hereiken van hel maximum. Aan het hoofdbcsluur word op gedragen, le ijveren voor een herziening van hot salarisbesluit' 1925, in hel bijzonder het bepaalde in art. 8 sub 3, alsmede om in dien geest te werken, dat er een nieuw Be zoldigingsbesluit kome gelijk aan dat van 1920, waaronder ook vallen die groepen, welke er in 1925 uitgelicht zijn. Voorts werd aan het hoofdbestuur opge dragen er voor te ijveren, dat de ambtena ren-werklieden evenals voorheen onderge bracht worden bij de ambtenaren-jaar- looners. Het hoofdbestuur slelde voor, een voorstel van de afd. Amsterdam, strekkende om te voorkomen, dat socialistische wethouders en raadsleden hun medewerking verleenen bij het slechter maken der arbeidsvoorwaar den van het gemeentepersoneel, aan te hou den. op grond van het feit, dal het N.V.V. en dc S.D.A.P. een commissie hebben inge steld om het loonvraagstuk van het Over heidspersoneel te onderzoeken. Iïet resultaat van het debat, dat over dit voorstel werd* gevoerd, was dat aangenomen werd een resolutie van het hoofdbestuur, waarin het werd opgedragen, in de boven bedoelde commissie ie verdedigen den wensch, dat soc.-dem. wethouders en raads leden eerst met de betrokken werklieden- organisaties overleg plegen alvorens hun medewerking te verleenen aan wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden van het personeel in publiekrcchlelijken diensl. De aftredende leden van hel hoofdbestuur werden allen herkozen; als eerste plaats vervanger werd aangewezen de heer Th. J. K. Kuiler, commies-titulair P.T.T. le Don Haag. De vergadering werd verdaagd lot heder»- ochlend. Gisteravond werd een tuinfeest in „De „Bataaf" gegeven. Hoofdambtenaren bij het marktwezen. Te Zwolle is de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging van hoofd ambtenaren bij het marktwezen in Neder land, onder leiding van den voorzitter, den heer Kooiman, directeur bij het marktwezen te Rotterdam. Het jaarverslag over 1925 van den secretaris, de heer L. Mennes, di recteur van het markt- en havenwezen, te i Leiden, vermeldt dat de vereeniging thans 30 leden telt. De aftredende voorzitter wordt bij accla matie herkozen, en als plaats, waar de vol gende vergadering gehouden zal worden, werd 's-Hertogenbosch aangewezen. Daar zal 7 Juni 1927 het ecrslc lustrum herdacht worden. De heer J. Sipkes, algemeen markt- en waagmeester, te Hoorn, hield vervolgens een inleiding over: Wet en Verordening, en de heer L. Mennes, uit Leiden, over de waarde van dc Statistiek. Er is een statistiek verschenen over de aanvoer van runderen, schapen, varkens en paarden op de 31 voornaamste veemarkten in ons land. De statistiek loopt over de jaren 1916 tot en mot 1925. Hieruit blijkt, dat wat de totale aanvoer beti-eft Rottenlam no. 1, Leeuwarden no. 2, Leiden no. 3, Groningen no. 1. Purmerend 5 staat. Loodgieters- en fitterspatroons. De Bond van loodgieters- en fitterspa troons in Nederland heeft gisteren in de Ge meentelijke Concertzaal te Haarlem ter ge legenheid van een eleclriciteit-, gas- en wa- terleidingtcntoonslelling aldaar een buiten gewone algemeene vergadering gehouden die een huishoudelijk karakter droeg. Na het noenmaal kwamen alle aanwezi gen in de bovenzaal van het gebouw bijeen. Voorzitter was de heer J. H. Harmeijer. Aanwezig waren afgevaardigden uit vele plaatsen van ons land, benevens vertegen woordigers van zuslervereenigingen uit Frankrijk en België. In totaal werd hel con gres door 210 personen bezocht. De heer Harmeijer opende de vergadering met een woord van welkom. De heer Chris Jansen, directeur van het Centraal Hanzebureau te Amsterdam, hield een rede over het onderwerp: „De maat schappelijke positie van den middenstand". Het woord was hierna aan jhr. J. C. Mol- lerus, secretaris der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem cn Omstre ken, die een rede hield over het onderwerp: „De economische positie van den midden stand". Het volgend congres zal over twee jaar in Amsterdam plaats hebben. Spoor- en Tramwegpersoneel. Te Utrecht is de algemeene vergadering van den Cemtralen Bond van spoor- en trariiwegpersoueel begonnen. De voorzitter, de heer C. Cramer, zeide in zijn openingsrede, ten aanzien van het R. D. V. 1926, dat al is het personeel hij lange na niet tevreden, het e-r vrijwel zon der kleerscheuren is afgekomen. De thans geldende loonregeling is nog gebleven be neden het advies van den loonraad. Van het gladstrijken van de plooien is niets terecht gekomen. Vele reeds herhaaldelijk geuite wenschen zijn nog niet in vervulling gegaan; de positie van verschillende groe pen van personeel eischt dringend verbe tering. Een voortdurend gevaar acht spr. het legertje ongeorganiseerden. Herkozen werden als leden van net hoofdbestuur de heeren P. de Haan te Utrecht, secretaris, cn F. de Heus uit Rot terdam. De volgende algemeene vergadering zal wederom te Utrecht gehouden worden. Tot lid en plaatsvervangend lid in den personeelraad werden herbenoemd onder scheidenlijk de heeren C. Cramer en A. Ketelaar. RECLAME. 61X4 Tot scheidsrechters werden benoemd do heeren F. v. d. Bergh en J. A. Verlaan, beiden te Venlo; P. de Haau en A. Kete laar, beiden te Utrecht; F. de Ridder en D. Wiemeyer, beiden te Haarlem; L. Ver- beek en F. de Heus, beiden te Rotterdam; W. Poelsbra te Groningen, en W. Veltho- ven te Amsterdam. In de voortgezette vergadering werden allereerst behandeld de voorstellen inzake aansluiting bij het Algemeen Nederl. Vak verbond. Het congres besloot ten slotte tot aan-, sluiting. Daarna hadden, naar aanleiding van een inleiding van een H. B. lid over de dienst en rusttijden, uitvoerige besprekingen plaats en werden verschillende wijzigingen in de betreffende artikelen van het A. R. D. aangenomen, doch als eerste eisch werd gesteld een diensttijdregeling op de basis van den ach turen dag. Het congTes nam een resolutie aan rn- zake de nadere preciseering van het stand punt der organisatie. Bij de voorstellen betreffende de pen sioenwet, hield een der H.B.-leden een in leiding, waarna verschillende voorstellen ter afdoening aan het H.B. werden opge dragen. Met betrekking tot do voorstellen der standplaatsind-eeLmg cn do wachtgeldrege ling gaf dc voorzitter een uiteenzetting waarmede de vergadering zich vereenigde. Het congres nam het standpunt van het hoofdbestuur over jvat de vrijveirvoer-voor- stellen betreft. Over de voorgestelde wijzigingen in het reglement diensbvoorwaarden hadden eom- ge besprekingen plaats en werden allo daarna aangenomen. Eeu der hoofdbestuursleden gaf een na dere uiteenzetting van het praeadvies van het H.B. op de voorstellen omtrent het zie ken- cn ongevallenfonds, waarmede het congres zioh vereenigde. Nadat nog verschillende punten van huishoudclijken aard waren afgehandeld, werd de vergadering gesloten. Alg. Nederl. Typografenbond. In de feestelijk versierde Koningszaal van „Artis" te Amsterdam hield de Alg. Ned. Typografenbond gistermiddag recep tie, ter gelegenheid van zijn zestigjarig bestaan. Het podium droeg een schat van bloemen, waarbij tal van bloemstukken van organisaties, o.a. van de Fed. van Werk gevers in het Boekdrukkersbedrijf, den Bond van Boekdrukkerspatroons. De voorzitter, de heer F. van der Wal, opende de receptie met een rede. De secretaris, de heer Van Haaien, dteed daarna raededeeling van een groot aantal ingekomen felicitatietelcgrammen en brie ven. Vervolgens sprak de voorzitter van het N.V.V.de heer R. Stenhuis, een felicita tierede uit. Ook heeft gesproken de heer Korthuis, voorzitter van de Federatie van Boekdruk- kerspatrooos vereenignngen Hierna werd de organisatie nog troor tal van afgevaardigden van binnen- en bui- tenland6clie organisaties toegesproken, waarna men ten slotte nog ecnigen tijd gezellig bijeen bleef. Er werden tal ran geschenken aangebo den, waarbij een groot sohilderij van Marie de RoodeHeyermans. Nederl. Vereeniging van Fabrieksarbeiders. Zaterdag cn Zondag heeft de Nederlanü- sche Vereeniging van Fabrieksarbeiders te Amsterdam een vereenigingsraadsvergade- ring gehouden. Door Mrs. C. N. WILLIAMSON. Nederlandsche verlating van Ada van Arkcl. 13) „Zeker", zei Sheila, wel wat verbaasd en niol heelemaal op haar gemak, maar locli oog met vriendelijkheid in haar hart jegens haar collega. Zij was er lang niet zeker van, dat zij oen verwante geest van Munro was, "laar zij was geheel bereid zijn vriendin le zijn. „Dank u. Laten we elkaar daarop de hand geven", zei hij haar hand vattende en deze séó hard drukkende, dat zij het bijna uit schreeuwde. „Het zal niet lang meer duren el ik zal uw vriendschap op de proef stellen en u hulp vragen, die alleen een vrouw ge- ven kan Maar ik zal geen zelfzuchtig be roep op u doen, wees daar maar niet bang T°or. Ik heb de vriendschap, die u me toege legd hebt, noodig om uw welzijn te bevor deren en u te doen vooruitkomen. Ik kan u dat nu op het 0ogenblik niet uitleggen, mnar d zult het binnenkort weten". „U is heel vriendelijk", antwoordde het "jeisje. „maar u heelt me nog niet verteld 'k dit anderhalf uur tot halfvijf nog noo- d'g ben Munro scheen uit een koorUachligen droom tc ontwaken. „Ja, ja, zei hij. ,.lk had bijna vergelen kapitein Derby, de da, waar ik u vanmorgen over sprak Cvu ia|en vragen of er niet iemand is, die 1 n zijn dictaat een paar brieven op kaD nemen, die hij graag zoo gauw mogelijk wil verzenden. Ik denk, dal u wel naar hem toe zuil moeten gaan, hoewel ik het idee niet prettig vind. Ik heb eertijk gezegd, mr. Mc. Kinnon voorgesteld, dat ik het wel zou kun nen waarnemen; maar hij heeft werk, dat ik en niemand anders voor hem moet doen vanmiddag. Nogal overdreven! Maar het heet voorloopig geduld hebben! De zaken zullen er mischitn al gauw heel anders uitzien. Kapitein Derby heeb een kltme kamer tegenover die van mr. Carringlon en mr. Carringlon. die een vriend van hem is, heeft hém de'mooie zilkamcr geleend, die u vanmorgen gezien heeft. Kapilein Derby is daar vanmiddag heen verhuisd en zij is iederen middag na de lunch voor hein bj- schikbaar zoo vaak hij wil, zoolang hij ziek is Verbazend aardig van mr. Carring lon, overdreven aardig, vind ik, U zult daar dus den inleressanten invalide kunnen vin den." Er klonk bitterheid in de stem van mr. Munro en Sheila merkle duidelijk, dal de assistent van den directeur kapitein Derby niet goed mocht lijdon. Om de een of andere onverklaarbare reden maakle haar dit nog slechls le nieuwsgieriger om dezen jongen man, van wien zij zooveel belangwekkends, zelfs geheimzinnigs gehoord had, te zien, Toen zij dan ook naar de zitkamer van mr. Carrington ging, ws3 zij vol van meer dan gewone belangstelling voor wat baar achter die deur zou wachten. Hoe zou hij er uilzien, deze man, die iady Viola Rayne liefhad en die wederkeerig door haar werd bemind, die het leven be gonnen was al9 een vondeling en zelf zijn carrière gemaakt had in hel leger; die de vriendschap en de eerlijke bewondering van Mark Carringlon had gewonnen; die door lady Marsden „gevaarlijk" genoemd werd en door John Munro werd gehaat? Met deze gedachten klopte zij aan de deur van mr. Carringlons zitkamer, voor den tweeden keer dien dag. Afark Carringlon deed zelf de deur open en zij had hel gevoel, hoe verwaand het ook mocht zijn voor een simpel machine- schrijfslertje dat hij om harentwille daar was om haar aan kapitein Derby voor te stellen en haar op haar gemak te stellen. Zijn eerste woorden bevestigden dal ver moeden. „Ik ben even komen oploopcn vó6r ik naar een afspraak om te golfen ging, om te zien of u er al was, want ik had gehoord, dat u komen zoudt," legde hij uit. .Mijn vriend kapitein Derby heelt vannacht eer. leelijk avontuur gehad met een slroopor ot iemand van dat slag en kreeg oen schot in den arm, natuurlijk net den arm, die vroe ger al eens gewond werd. Dat zal je altijd zien, is het niet? Hij zal zichzelf de eerste twee dagen niet kunnen helpen, hoewel het de linker-arm is, want hij heeft nogal veel bloed verloren en is tamelijk zwak. Ik ge loof, dal het beter is, ais u hem vanmiddag maar niet te veel brieven laai dicleeren, lalen we zeggen drie of vier op zijn hoogst, en ik ben er zeker van,, dat hij naar uw raad zal luisteren en dan zal gaan rusten, at speelt hij niet graag voor invalide. Hij ligt daar ginds op den divan." Carrington bracht Sheila door de grootc kamer naar een gemakkelijken divan vol kussens, waarlusschen het achterhoofd van een man te zien was, een goed gevormd hoofd, dicht bedekt met dik golvend bruin haar. Het volgend oogenblik zag zij bet ge zicht, da' zich naar haar toe wendde, toen zij naderbij kwana, «n toen de mooie oogen en lippen zwak glimlachten ter begroeiing, kreeg het meisje een schok van verbazing. „Waar kan ik hem eer gezien hebben," vroeg ze zich at, „óf iemand, die sprekend op hem lijkt, en nog niet lang geleden?" HOOFDSTEK V. Verwarde draden. Een tweede blik op kapilein Derby schonk Sheila de overtuiging, dal zij hem toch nog nooit ontmoet had, ondanks de treilende gelijkenis mol een ander gezicht. Hij was geen jongmensch, dat je gauw vergat, eu het meisje verwonderde er zich niets over, dal lady Viola door hem was aangetrokken. Niet alleen, dat hij er bijzonder knap uit zag, maar hel kwam haar voor, dat mei zulke oogen bruin, net als zijn haar en slechts eenige tinlen donkerder dan zijne verbrande huid hij ook eerlijk tn be trouwbaar moesl zijn. Zoo er al een geheim school achter zijn avonluur van dien nacht, was zij toch overtuigd, dat het niels kon zijn, waar hij zich over behoefde te scha men. Toen Sheila kennis had gemaakt met ka pitein Derby, liet Carringlon hen alleen en ging golf spelen; misschien wel met 'ady Marsden, dacht het meisje spijtig. Zij schreven twee of drie korle brieven, die haar niet erg belangrijk voorkwamen, en hielden toen op. „Zou het niet beter zijn, als u nu ging rusten?" vroeg zij, denkend aan wat mr. Carringlon gezegd had „Ja," antwoordde de jonge man. .Ik za! u vandaag geen brieven meer opgeven. Maar.,.." aarzelde hij, en Sheila nam dsn zin van hem over en vroeg of er nog iels was, wat zij voor hem kon doen. „Ja, er is iets," zei hij. „En mijn j vriend mr. Carrington verleide me, dal u gisteren in dchzellden coupé hoeft gereisd met hem en mei lady Marsden en haar dochter. Sheila's oogen schillerden; zij wisl waar zij hem nu pleizicr mee kon doen en zag er niels kwaads in om hel le doen. „O ja," ant woordde zij. „Het was overal zóó vol, dat zij me in de eerste klas stopten en lady V.ola Rayne was zoo vriendelijk. Ik heb nog nooil zoon beeldig meisje ontmoet en ik ben -r zeker van, dat zij eren lief als mooi is." Hel gezicht van kapitein Derby verhel derde en hij liet glimlachend zijn wille lan den zien. ,.U is schijnbaar heel vlug in hc-t maken van uw gevolgtrekkingen,zei hij. „Maar ik geloof in hel soorl bewondering, dat op hel eerste gezicht ontslaat." „Ik ook en ook in liefde op hel eerste ge zicht," zei Sheila. „Als ik een man was, zou ik dadelijk verheid zijn geworden op lady Viola. Nu zou ik alles willen doen, om haar genoegen te doen of le helpen, cn dal heb ik haar vanmorgen ook gezegd. „Wal? Heelt u vanmorgen samen ge praat? Ik wou net gaan probeeren u uit ie hooren, zonder u le laten bemerken, dal ik het deed, maar ik bemerk nu, dat dat niet noodig zal zijn." „Heelemaal niet," lachte Sheila, „tl neeml het me loch niet kwalijk?" „Kwalijk nemen? Wel, nu ik weet, dal u zoo'n flinke bondgenoole van haar benl, zal het gewoon heerlijk zijn om eens over haar te kunnen praten. En nu we toch zoo gauw elkaar begrepen hebben, moet u mé zeggen, hoe u heeft ontdekt, dat ik van lady .Viola houd." „Zal ik u alies zeggen?" „Natuurlijk,"

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5