DINSDAG 1 JUNI- Anno 1926, EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van lieden. (Id, 20310. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags'en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven '10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en. Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week 7 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' iYI? «0.18, Franco per post f 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen r- Een gonden jubileum. Heden herdenkt onze stadgenoot N. J. Plantfeber den dag, waarop hij 50 jaar ge leden in dienst kwam bij de firma J. J. Planjer, aannemers en metselaars. Mare 31, alhier. De thans 72-jarige, nog krasse werk man. is onafgebroken bij de firma in dienst geweest en wist door trouwe plichtsbetrach ting en groote arbeidzaamheid zich het ver flouwen van zijn patroon bij voortduring waardig te maken. Waar noch de .firma, noch Plantfeber zelf van uiterlijk feeslver- toon houden, gaat de dag kalm voorbij, al zullen vele van zijn kameraden en anderen die Plantfeber kennen, hem in zijn woning Levcndaal 133 zeker wei de hand komen drukken. Het is den kloekerrouden werker een bij zondere voldoening dat H. M. de Koningin hem heden heeft begiftigd met de bronzen medaille in de Orde van Oranje Nassau. Legaium Stolpianum. Het Stolpiaansch Legaat, een bedrag van f 11.000 bij uitersten wil in 1753 door Jan Stolp, geboren te Monnikendam, later bur ger van Leiden aan de Leidsche Academie vermaakt, teneinde uit de rente om de twee gaar een gouden eerepenning uit te leven vQor de beste verhandeling over eenig Onderwerp lot staving van den natuurlijken godsdienst of van de geopenbaarde zedeleer en dat beheerd wordt door een curatorium van negen hoogleeraren- der Leidsche Uni versiteit. hield giste/namiddag in het Aca demiegebouw onder voorzitterschap van prof. dr. P. Ehrenfest zijn jaarlijksche ver-; gadering, waarin door den secretaris, prof. jdr. J. Iïuizinga het jaarverslag werd uitge bracht. en de rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd, waarna besprekingen werden gehouden in ..verband met de in 1926 uit te schrijven" prijsvraag. Afd. Leiden Nederl. Tconeelverbond. In een gistermiddag gehouden ledenver gadering. die slechts matig was bezocht, bracht de secretaris, de heer A. Goekoop, het jaarverslag uit. Na een schets le hebben gegeven, hoe de afd. Leiden tot stand kwam, wordt daarin meegedeeld, dat het aantal leden thans 58 bedraagt, eem aantal, dat men nog hoopt uit te breiden. Er zijn im mers toch nog wel meer vrienden van het tooneel,, die het goede doel van het Ver bond zullen wi'len steunen? Onder dankzegging werd het jaarverslag goedgekeurd. De kas sluit met een slechts klein batig saldo. Aan de beurt van aftreden waren de be stuursleden mevr. W. van ItallieVan Embden en dc heeren II. W. Spendel en B. W. Menkhorst. Allen werden herkozen. In een beslaande vacature zal later wor den voorzien. Afgehandeld werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering op 5 Juni, die hier ter stede zal worden gehouden, ge lijk bekend Tot afgevaardigde werd be noemd de heer A. Goekoop. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Het Genootschap „Kennis is Macht". Uit het jaarverslag over den toestand van het Genootschap „Kennis is Macht" alhier, loopende over bet jaar 1925, blijkt, dat in dit Ijiar besloten werd toe te treden tot den Bond van vereenigingen en stichtingen, die. in richtingen tot het geven van handelsonder wijs in stand houden. De voorzitter, de heer J. W. Zandvoort Jr.. vierde in Februari zijn 25-jarig jubileum als lid van het bestuur, waarvan hij de laatste negen jaren voorzit ter was. De bode Kleinhans herdacht 10 Mei Zijn 45-jarig jubileum. Wat de middelbare handelsavondschool betreft.' rapporteert de heer A. J. J. Ver- brugge dienaangaande: Op 1 Januari 1925 werd de school bezocht door 384 leerlingen, waaronder 117, vrouwe lijke, op 1 Januari 192G door 359, waaron der 108 vrouwelijke. Dit aantal is in werke lijkheid niet zooveel minder dan het vorige 3&ar, omdat toen op 1 Jan. nog niet bekend was. welke leerlingen de school zouden ver laten. omdat ze geslaagd waren voor een diploma van de Vereeniging van Leeraren of van de Federatie. Dit jaar waren die leer lingen al afgeschreven, zoodat *het verschil fceen 25 bedraagt. De examens voor de bier genoemde Ver eenigingen werden afgelegd door 24 leerlin gen, waarvan 17 slaagden en 2 bovendien Voor boekhouden bij beide vereenigingen, d. 1 Jus bijna 71 pet. geslaagd.' Voor Boekhouden slaagden C van de 8, voor Duilsch 3 van de 5, voor Engelsch 7 Van de 9 en voor Fransch 1 van de 2 Candi da ten. Behalve deze 24 candidaten waren 3 leerlingen geslaagd in Juni van dit jaar voor Boekhouden bij de Vereeniging f.an Leeraren en bij de Federatie. Deze leer- rngen behaalden die diploma's weer, vóór e het diploma van „Kennis is Macht" ver- £^gen, wat m. i. geen aanbeveling ver- L J an de ten overslaan der Examencommis sie afgenomen examens ter verkrijging van het diploma „Kennis is Macht", was het re sultaat dat er van de 127 leerlingen 78 slaagden d. i. ruim 61 pet. De examens lie pen over Nederl., Fransehe, Duitsche en En- gelsche correspondentie. Algem. Handels kennis. Boekhouden. Schoonschrijven. Ste nografie en Machineschrijvcn. Met lof slaag den 2 leerlingen voor Algemeene Handels kennis. Uit het financieel verslag blijkt o.m. dat bet groote saldo van vroegere jaren ad f 16237 zoo goed als geheel is terugbetaald aan Rijk, Gemeente en Leeraren; aan deze laatsten voor te weinig ontvangen salarissen of voor te veel gestorte pensioenbijdragen. De geïnde schoolgelden zijn f 500 beneden het' bedrag van de begrooling gebleven en bijna 1 1000 minder dan in 1924. De vrees bestaat, dat dit in 1926 nog wel Crescendo zal gaan. Waaraan dit feit toe le schrijven? Ten eerste aan het kleinere aantal leerlin gen, wat weer tot oorzaak heeft de groote malaise in het kantoorleven en ten tweede aan onwil van diegenen, die de schoolgel den betalen moeten. Maar aan dit laatste hoopt het bestuur paal en perk te stellen, door de inning der onbetaalde kwitanties van deze onwilligen langs gerechtelijken weg te doen plaats hebben. De uitgaven zijn door een streven naar bezuiniging alle beneden de begrooting ge bleven. De rekening over 1925 sluit met een totaal bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 39712 80. De gemeenteraad van Den Haag heen benoemd tot leeraar in de Staatsweten schappen aan de II.B.S. en met 5-jarigen cursus en de II.B.S. en voor Meisjes de heer J. Mullemeisler, leeraar aan de H. B. S. en te Dordrecht en Leiden en tijdelijk in Den Haag. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Maan dag, 14 Juni a. s, Reeds geruimen tijd geleden bleek de veelading der Ned. Spoorwegen aan het Morsohweg s.s. niet meer aan het doel te beantwoorden. Niet alleen dat de losplaats te breed was en daardoor aanrijding moge lijk was, maar ook was deze le hoog, waar door de lossing bemoeilijkt word. Nu is een aanvang met de verbouwing gemaakt; de losplaats wordt nu lager en smaller,, waardoor het vee gemakkelijker gelost kan worden. Het bestuur van het Juffr. Maashofje recipiëert niet op Woensdag 27 Juifl doch op Woensdag, 2 Juni, dus morgen. Van Dinsdag 1 t/m Vrijdag 4 Juni wordt in het Leidsche Volkshuis, Apolhe- kersdijk, in samenwerking met de Natuur historische Vereen, afd. Leiden een Voor jaars-tentüonstelling gehouden. Wij, mogen ditmaal wel zeer in het bij zonder de aandacht van bloemen- en die renvrienden op deze tentoonstelling vesti gen, daar verschillende inzendingen van de groote biologische tentoonstelling te Amster dam in Artis gehouden, naar Leiden zullen worden overgebracht. Men veizuime dus niet eens een kijkje te gaan nemen. (Zie verder advertentie in diPblad). Tn den afgeloopen nacht zijn in „Tuinstadwijk" vandalen aan het werk ge weest. Heesters zijn uitgerukt, jonge boomen omgebogen, boombeschermers uit den grond gerukt en „voor de aardigheid" omhoog ge werkt lot de toppen van de boomen. De po litie zal zeker niets onbeproefd laten om de schuldigen op te sporen, opdat zij een voor beeldige straf niet ontgaan. Ten behoeve van het onderhoud van onze mooie Singels zijn sinds eenige dagen vaten met teer langs den Witle-Singel ge plaatst. Een stelletje jongelieden, die daar in den afgeloopen nacht passeerden, vonden dit blijkbaar een prachtige gelegenheid om er eens een aardige mop (1) mee uit te ha len. Zij rolden een der vaten tot op hel trot toir en trokken toen de slop uit het gat. zoc- dat de bewoners van de huizen, waarvoor dit geschiedde, hedenmorgen tot over de enkels door de kleverigen leermassa moesten waden. Gistermiddag omstreeks halfeen is de 8-jarige J. van der S., terwijl hij aan een ijzeren draad nabij den Morschweg aan het schommelen was, doordat deze draad brak, gevallen, waarbij hij met zijn hoofd op een stuk ijzer terecht kwam en waarschijnlijk een hersenschudding bekwam. Na voorloo-» pig in het Militair Hospitaal te zijn verbon den werd hij per politie-brancard ter vedere behandeling naar de ouderlijke woning overgebracht. Men maakt er ons attent op, dat de be dreiging met een mes, waarvan wij gisteren gewag maakten, niet plaats had in de zaal van het Leger des Heils, doch in die van het Ned. Leger des Heils, Beestenmarkt 34. Het bestuur van de Woningbouwver- eeniging „Ons Belang" deelt ons mede, dat het bericht als zou op de j.l. gehouden leden vergadering besloten zija tot toelreding tot de Federatie van Vfamingbouwvereenigingen te Leiden, onjuist is. Wel zijn er lus- schen de Federatie en het bestuur van „Ons belang" besprekingen gevoerd om tot toe treding te geraken, doch daar deze bespre» kingen nog niet tot een goed resultaat heb ben geleid, kon dit punt nog niet op een ledenvergadering behandeld worden. Bij de rondvraag werd dit punt ter sprake gebracht door e'en lid zonder dat eenigerlei beslissing genomen werd. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Mei ingelegd f321.497,12 en terug betaald f 232.436,56, terwijl 83 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 54 boekjes ge heel werden uitbetaald. Het tegoed der 16.747 inleggers bedroeg einde Mei f 5 913.269,65. DE ALGEMEENE TOESTAND. De arbeidsconierentie. Rondom den Volkenbonds raad. .De plenaire zitting van de Internationale Arbeidsconferentie te Genève werd gister ochtend geopend. De Belgische arbeidersgedelegeerde Mar tens legde een verklaring af, waaruit bleek, dat de in de vorige arbeidersconferenties» steeds met groote meerderheid aangenomen conventies slechts voor een zeer klein deel door de betrokken regeeringen werden ge ratificeerd. Uit naam van de Belgische re- gcering verklaarde spr., dat deze op grond van de resultaten der Londensche conferentie van Ministers van Arbeid, bij de Kamer reeds het ontwerp heeft ingediend, be- oogende spoedige ratificeering van de Con ventie van Washington, welk ontwerp reeds dezer dagen in de Kamer ïn behandeling zal komen. De vertegenwoordiger van de Poolsche regeering verklaarde, dat Polen tot dusverre 13 conventies heeft geratificeerd en een eerste» plaats inneemt onder de staten, die hun verplichlingen jegens het Int. Arbeids bureau volkomen hebben vervuld Spr. hield zich vervolgens bezig met liet tweede deel van het verslag van den di recteur van het Int. Arbeidsbureau, waarin de economische toestand in 1925 behan deld wordt. In dit verslag worden drie groote problemen op den voorgrond gesteld; lo. de kwestie van de werkloosheid; 2o. de kwestie van den werktijd; en 3o. de emi gratie-kwestie. Spr. wees in een lange theo retische uiteenzetting op de groot© ecoi» mische beteekenis van den arbeid van het Int. Arbeidsbureau en verklaarde aan de Conferentie een voorstel inzake een weten schappelijke organisatie van den arbeid te zullen voorleggen. Na den vertegenwoordiger van Polen spraken nog de Argentgmsche werkgevers gedelegeerde en de Canadeesche en Zuirt- Afriknansche arbcidersvertegenwoordigers. De mededeeling, dat Brazilië er definitief ■van heeft afgezien gebruik te maken van zftn recht van veto tegen de toekenning aan Duitschland van een permanenten zetel in den Raad als Brazilië zelf er geen kreeg, is voorbarig. Volgens "de inlichtingen, die do „Frankf. Ztg." heeft ingewonnen, is het nog niet zoover. Het permanente lid van Brazilië bij den Volkenbond, Mello Franco, heeft het bericht van het prjj3goven van het vetorecht op stellige wijze voor onjuist verklaard. Voor zoover de „Frankf. Ztg." bekend is, zijn er, nadat de studiecommissie haar werk beëindigd heeft, geen nieuwe feiten meer te melden. In de laatste zitting der studiecommissie heeft de Braziliaansche gedelegeerde Montarroyos een verklaring afgelegd, waaruit een vriendelijke gezind heid jegens Duitschland sprak; hij zeiden dat Brazilië allee zou doen om het toetreden van Duitschland tot den Bond te bereikso. Montarroyos bracht daarna een bezoek aan v. Hösch in zijn hotel en stelde er prijs op dezen persoonlijk op het station vaarwel te zeggen, om aldus blijk te geven, dat Brazilië de beste verhoudingen met Duitsch land wenschte. Van een gesprek tusscneoi Ven Hösch en Mello Franco, zooals de „Temps" beweert, is geen sprake geweest. Een formeele verklaring betreffende het afstand doen van het vetorecht is toen ter t'td noch later afgelegd. Alleen weet men, dat door Brazilië (zooals ook door Spanje) zekere geruststellende verklaringen zijn af gelegd, die echter tot niets binden. DUITSCHLAND. De veemmoorden. De huishoudelijke commissie uit den Pruisischen Landdag heeft gisteren met 13 tegen 2 stemmen besloten, de immuniteit van den Volkischen afgevaardigde Wulle op te heffen. Vooraf hebben de woordvoerders van alle partijen, met uitzondering van de communisten, zich daarvoor uitgesproken. Naar men weet wordt Wulle ervan verdacht jongelieden van zijn partij te hebben aange spoord tot het plegen van veemgerichtsmoor- den. Uit het verzoek van den minister van justitie tot opheffing van de immuniteit blijkt, dat Wulle in 1923 te Berlijn zou heb^ ben deelgenomen aan een bespreking, waar in de mogelijkheid van een aanslag op mi nister Severing werd overwogen. In deze bij eenkomst zou Wulle den intusschen wegens andere misdrijven veroordeelden Grütte- Lehder hebben verzocht, den aanslag te ple gen. In November 1923 zou Wulle Grütte- Lehder den raad hebben gegeven, den koop man Heinrich Dammers uit den weg te rui men. Deze werd inderdaad eenigen tijd na dien door Grüllc-Lehder doodgeschoten. De arrestatie van Wulle is door het depar tement van justitie niet gevraagd. Mocht deze arrestatie volgens de meening van de autoriteiten nog gewenscht zijn, dan zal de Landdag daarover nog nader beslissen. Wulle zelf was ook voor de opheffing, om zich te kunnen zuiveren. FRANKRIJK. Briand's positie Abdel Krim's lot verstekvon- uissen in Syrië. Briand's positie wordt meer cn meer precair. Waarschijnlijk zal hij heden in de Kamer het pleit nog wel winnen, want een kabinetscrisis op dit oogenblik zou voor den frank ongetwijfeld zeer ernstige gevol gen hebben en de taak voor een nieuwe regeering zou dan ook allesbehalve gemak kelijk zijn. Of Briand zal slagen kan nu echter ook nog niet met zekerheid gezegd worden. Uit Londensche berichten blijkt, dat de Engel- sche financiers nog niet tevreden zijn over den omvang der bevoegdheden van de com missie van deskundigen. Zonder buitenland- sche leening zal het herstel van den frank echter wel niet mogelijk zijn. In ieder geval doet Briand thans een krachtige poging. Dat hij daarbij tegenover zijn politieke vrien den komt te staan en geheel aangewezen i3 op den steun van zijn vroegere tegenstan ders, zal het toch al niet zeer groote prestige van het .Parlement in Frankrijk stellig niet vergrooten. Van Spaansche zijde schijnt men Abdel Krim op te eischen, daar vele Spaansche krijgsgevangenen niet zijn teruggekeerd en dus misschien zijn gedood. Wat Krim's lot dan zou zijn, is bekend, daar Spanje hem eenvoudig als rebel ziet! Maar het lijkt ons toch twijfelachtig, dat Frankrijk Abdel Krim zal offeren. Sultan Altrack en een aantal andere lei ders der Droesen-rebellcn in Syrië zijn te Damascus bij verstek ter dood veroordeeld. ENGELAND. Het kolenconflict Nieuwe moeilijkheden in Egypte. Nog altijd geen wijziging in het kolen- conflict. Baldwin is te Londen terug en reeds heeft weer een ministerraad plaats gehad. Men deelt nogmaals mede, dat, indien dc mijnwerkersstaking mocht aanhouden, groote hoeveelheden buitenlandsche kolen ter beschikking der Engelsche importeurs zullen komen, die bijstand van de regeering zullen ontvangen, indien dit noodzakelijk mocht zijn. Deze voorraden komen, naar men verneemt, uit het Saarbekken, Silezië en Frankrijk. De regeering heeft de verzeke ring ontvangen, dat door de spoorlieden geen bezwaren zullen worden gemaakt tegen het vervoeren van kolen, die uit bui tenlandsche landen zijn ingevoerd Uit Kaïro wordt gemeld, dat de politieke töestand voor de Engelschen Ingewikkela en moeilijk geworden is, omdat Zaglocl- pasja, de nationalistische leider, die zulk een overweldigende overwinning bij de slembus behaald heeft, plotseling aanspraak maakt op het recht, Pm zelf een nieuw ka binet te vormen. Gisteren heeft hij een lang gesprek met den Engelschen hoogc-commissaris gehad. OOSTENRIJK. Mr. Zimmermann af. Mr. Zimmermann is naar Genève ver trokken, waar hij officieel uit zijn ambt van commissaris-generaal van den Volkenbond voor Oostenrijk zal worden ontheven. Einde Juni zal hij uit Weenen vertrekken, om zioh vervolgens te Rotterdam naar de Vereenigde Staten in le schepen, waar hij in eenige steden voordrachten zal houden over de sancering van Oostenrijk. TSJECHO-SLOWAKIJE. Tegen het fascisme. De Tsjechische eociaal-deraocraten en so cialisten die reeds eerder hot voornemen te kennen hebben gegeven het opbloeien van het fascisme niet lijdelijk te zullen aanzien en dezer dagen een groote anti-fascistische betooging hebben gehouden, hebben thans een interpellatie tot de regeering gericht, waarin er oP gewezen wordt, hoe de laatste weken te Praag zoowel als in de provincie het zoogenaamde fascisme meer een meer van zich doet spreken. Op vergaderingen en bij betoogingen worden aanvallen op de re publiek gedaan, op de grondbeginselen van democratie en constitutie en op de hoogste regeeringspersonen als Masaryk en Benesj. Uitvoerig worden dan de ongeregeldheden geschilderd, waartoe dit optreden reeds aan leiding gaf. Merkwaardig noemt de interpel latie de pasrieve houding van politie en vei ligheidsdienst, ofschoon het bekend is, dat de fascisten beschikken over gevechtstroe- pen, bestaande uit officieren, onderofficieren en schutters op maandsoldij. Tenslotte wordt gevraagd of de beslaande wetteD, en in het bijzonder de wet tot bescherming der Re publiek, voor alle staatsburgers gelden dan wel of de fascisten zich daaraan niet be- BINNENLAND. Bet Koninklijk bezoek aan Amsterdam. -7 Een reeks vergaderingen, speciaal op ker. kelijk gebied. Veroordeelend vonnis in de zaak der heil a-donna vergiftiging. BUITENLAND. y De international? arbeidsconferentie te Génève. Waarom Pilsudski zijn verkiezing tot piesident van Polen weigerde. Een opvolger gekozen. Ook de president van Portugal is afge* treden. hoeven te storen. Verder wordt verlangd, da( de politic- of regeerings-ve r teg enwoordi gers, welke de fascistische bijeenkomsten als zoo danig bezoeken, op hun plicht gewezen wor- den, en te zorgen dat de wetten door alle burgers gelijkelijk worden geëerbiedigd. LITHAUEN. Kabinetscrisis. Naar irit Kowno gemeld wordt is als ge volg van een nederlaag bij de verkiezingen van het rechlsche bloc het Lithausche Ka- binel-Bkislra afgetreden. De Socialist Slese- wiztus zal pogingen ondernemen om een democralisch-socialislisclie regcering te vor men v - POLEN. Waarom Pilsadski bedankt* Een ernstige waar schuwing. Pilsudski is gekozen en bedankte, aldus gisteren de telegrammen. Waarom bjijkt uif volgend schrijven door hem tot Ralsj, voor zitter van de Nationale -Vergadering gericht. Mijnheer de presidentl Ik dank de Na tionale Vergadering, dat zij mij voor de tweede maal tot President verkozen heeft Mijn historische daden en werkzaamheden, die vroeger, helaas, veel oppositie verwek ten en te weinig sympathie, zijn thans wet tig verklaard. Jammer genoeg ben ik niet in slaat mij bij den uitslag der stemming neer le leggen. Ik moe' er nogmaals op wijzen, dat ik niet in staat ben mij buiten het actieve leven te -houden, waartoe de thans van kracht zijnde grondwet den President ver plicht. Een zoo passief leven is mij onmogelijk', Men moet daartoe een anderen aard heb-. ben. Zij, die voor mij gestemd hebben of die, buiten de vergadering, hoopten, dat ik Pre sident zou geworden zijn, gelieven het mij te vergeven, dat ik thans weiger. Mijn geweten, dat ik in de laatste dagen telkens geraadpleegd heb, verbiedt mij aan hun verzoek te voldoen. Nogmaals dankend, verzoek ik de Nalio-. nale Vergadering onmiddelijk een nieuwen President der republiek te kiezen. God zegene u. Tegen heden is de Nationale Vergadering nu weer bijeengeroepen. Candidaat van rechts blijft (fc mojwode van Posen Bainslri, maar wie van links zal worden gesteld? Over Pilsudski's meening geeft volgend relaas wellicht hef beste antwoord. Hij heeft Zondagavond in een parlementaire hij- eenkomst ten huize van minister-president Bartel een rede gehouden, waarin hij de po litieke partijen ernstig waarschuwde niet i'oort te gaan oq den weg van parlijkonke- larij en geknoei. Toen ik uit Maagdenburg terugkeerde, zeide de maarschalk, wilde ik, geloovend aan de wedergeboorte der natie, niet met de zweep in de hand regeeren. Ik heb de macht in handen van de door mijzelf bijeen geroepen wetgevende Sejm gelegd. De wedergeboorte der natie liet echter op zich wachten. Schelmen en schooiers speel den de eerste viool, corruptie en bedrog na men de overhand, het aantal liederlijke ele* inenten vermeerderde met den dag, de demo cratische instellingen werden misbruikt, bet partijbelang overheerschle het staatsbelang. Mij heeft men als staalschef met vuigen las ter het leven verbitterd. De tweede repre sentant van den slaat werd verinoord en zij, die voor den dezen moord verantwoord, lijk waren, zijn straffeloos uitgegaan. 9 Thans i3 de toestand zoo, dat ik de afge-» vaardigden en senatoren zou kunnen belet ten de zaal van de Nationale Vergadering te b'etreden, maar ik wil nog eenmaal pro- beeren of men in Polen zonder zweep kan regeeren. Ik wil geen druk op de Nationale Vergadering uitoefenen, maar ik waarschuw, Sejm en Senaat. ïk heb' beloofd, dat de ver kiezing van den -efaatspresident vrij ic. en zonder dwang zal kunnen plaats hebben en ik zal woord houden, maar np&mna.s- ïB waarschuw Sejm en Senaat, z eIV- oaH»J*

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1