fio 20308. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 Mei Tweede Blad Anno 1926. GEMEENTEZAKEN. BINNENLAND. SPORT. Benoemingen. r Tgr voorziening in de vacatures, ontstaan «oor het vertrek uit de gemeente van de Wen der Plaatselijke Schoolcommissie, de keer A. J- Oostdam en rftr. H. Iwama, wor den door deze commissie aanbevolen: ,Voor de vacature Oostdam: jo. Mr. H. F. A. Donders; 2o. Prof. dr. J. A. J. Barga [Voor de vacature Mr. H. Iwema: lo. Dr. J. Itooa; 2o. Dr. G. J. Fros. (ngebruikgeving van de Stadsgehoorzaal. Het bestuur van het genootschap „Ma tters Scientiarum Genetrix" verzoekt om weder dit jaar kosteloos gebruik te mogen maken van eenige lokalen der Stads gehoorzaal, ten behoeve van het houden van he! houden van de jaarlij'ksche algemeene vergadering en van de tentoonstelling van floor de leerlingen vervaardigde werkstuk ken. B. en W. hebben tegen Inwilliging ran dit verzoek geen bezwaar en geven fliarom den Raad in overweging hun col lege te machtigen de benoodigde localiteiten van 14 t°t en mot 21 Juni as. kosteloos mui het Genootschap- voor het beoog te doel ll to staan. Ziekenverpleging voor on- en minvermogenden. Door den directeur van den Gemeentelij- kei Geneeskundigen dienst werd d.d. 21 [óvenibor 1924 aan B. en W. een vijftal Voorstellen ingediend, n.l.: lo. introkking van zijn opdracht in zako den bouw en de inrichting van een ge meentelijk aanvullingsziekenhuis; 2o. oprichting van een verpleeginrichting Voor oude lieden, lijdende aan chronische kralen; 3o. afzonderlijke verpleging in particu liere ziekeniurichtingen van lijders aan open joDgtuberculose, in geval van plaatsgebrek ja het Academisch Ziekenhuis; 4o. verpleging van on- en minvermogen ds zenuwlijders in het Sanatorium voor ténnwljjders ..Rhjjngeest"; 5o. behanddirg van on- en miovermo- jende patiënten in particuliere zieken-in- richtingem doov sp rialisten, ingeval van plaatsgebrek ia hrt Academisch Ziekenhuis. Bij de benoeming van den directeur van flen Geneeskundigen dienst werd hem o.a. opgedragen: het vraagstuk der Ziekenhuis- •erpleging in dezo gemeente in stadie te hanen en plannen t? ontwerpen met kosten berekening voor den bouw en do inrichting Van een gemeentelijk aanvullingsziekenhuis. De practische ervaring, gedurende een 6-tal jaren opgedaan, heeft hem de over tuiging geschonken, dat een aanvullings- tekenhuis in deze gemeente o'nnoodig is. kelk gevoelen door B. en W. volkomen wordt pdeeld. Hst den directeur zijn B. en W. er ran overtuigd, dat, met het Academisch Zie kenhuis als centrum en de particuliere in richtingen als aanvulling in de naaste toe komst in de behoefte aan ziekenhuis-ver- ileging op afdoende wijze zal kunnen worden •oerzien. Hot voorstel sub 2 beoogt de oprichting •an een verpleeginrichting voor oude lieden, lie lijdende zjjn aan chronisch® kwalen. Reeds in hot praeadvies op hel voorstel ran den heer Witmans en mevr. Dietrich Da Rooy wezen B. en W. er op, dat de plaatsing van deze patiënten hun dikwijls •eel zorg heeft gebaard. Het zijn patiënten lp vergevorderden leeftijd, die behept zijn tet chronische of ouderdomskwalen en die keinig behoefte aan medische hulp. doch te meer behoefte aan zorgvuldige ver deging hebben. In het te kort aaa plaatsruimte voor ieze patiënten is echter op afdoende wijze •oorzien door de uitbreiding vau hst Diaco- teesenliuis en de belangrijke uitbreiding van let Elisabothsgcsticht, terwijl hst bestuur •an laatstgenoemde inrichting daarenboven ie! voornomen heeft een z.g. Rusthuis ts Btichten aan den Herensingel. Bovendien zal, naar zij meenen, in hst nieuwe Academisch Ziekenhuis ook voor dit Soort patiënten plaatsruimte beschikbaar zjja. Aangezien een en ander den Directeur Sorst bekend is geworden nh de indiening Tan zijn voorstellen, heeft bij, blijkens hel schrijven van de Commissie voor de Ge- keosrjndigen Dienst, in de vergadering dier Commissie verklaard geen prijs meer te lollen op de oprichting van een gemeen telijke verpleeginrichting en kan zijn voor- Wel derhalve verder huiten behandeling Wijven. Het 3e voorstel belrell de verpleging van 'iders aan open longtuberculose. Deze patiënten kunnen alleen in eigen koning worden verpleegd, indien daarin een "zonder!ijk .vertrek voor hen beschikbaar is 'otgeen uit den aard der zaak meestal niet foval is. Weliswaar is reeds aan enkele koningbouwvereenigingen de verplichting •PSelegd om bij den bouw van woningen on gelegenheid voor zulke patiënten te Itnen doch daarvan kan nu nog geen ge- "k u-orden gemaakt. De patiënten zullen dus voor zoover in liet endemisch Ziekenhuis geen pilaats be- ïkbaar js afzonderlijk worden verpleegd de particuliere zickcninrichlingen tegen [lo van *en hoogste f 3.50 per verple^g- •iiP')na,me..van zt>nl|wlijdor3 in hel Sanalo- .Hliijngeest", bedoeld sub 4 van des 'vclenrs rapport, behoort volgens B. en W. veel omzichtigheid te geschieden. va't Icich niet te ontkennen, dat het •zenuwlijders groot en nog steeds slij- hetwelk voor oen groot deel is toe njven aan het steeds drukker worden- "e 'even. Óen^j??1 mak h. i. van een verpleging in koud- voor zuuuwlijders alleen in hij- !iik r8eva"en sprake zijn. Zooveel inoge- fcvin!, ïen ^oze PUtifnten in hun eigen ora- ilrpi.r worden verpleegd. Slecht- l.ij vol- J Ooadzakelijkheid behoort gestichls- i 1 oing fe worden toegepast. En dan behoort in de eerste plaats te wor den getracht plaalsing te verkrijgen in de Rijkskliniek, d. w. z. de 20 bedden, die ter beschikking staan van Prof. Jelgersma, vol gens eene overeenkomst door den Slaat der Nederlanden met de .gemeente opgesloten. Is opname in de Rijkskliniek niet moge lijk, dan eerst zouden B. en W. de patiën ten witten doen opnemen, mits tegen be taling van het verminderd tarief. Het spreekt van zelf, dat ook van deze patiënten of hunne verzorgers een billijke bijdrage in de door de gemeente te betalen verpleegkoslen, welke volgens genoemd ar tikel f 75 per maand bedragen, zal worden gevorderd zeggen B. en W. Het voorstel sub 5, de behandeling van on- en minvermogende patienlen in parli- culiore ziekeninriclitingen door specialisten, zouden B. en W. evenals de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst, willen uitbrei den. De Directeur bedoelt met deze verpleging .uitsluitend patiënten, die eene operatie moe ten ondergaan en voor wie in bet Acade misch Ziekenhuis geen plaats is. Hij stelt daarom voor behandeling uitsluitend door specialisten. B. en W. zouden echter in dit voorstel willen begrijpen alle patienlen, die wegens plaatsgebrek niet in het Academisch Zie kenhuis kunnen worden opgenomen. Meermalen toch werd door den heer Eerd- mans, er op gewezen dat opname in parti culiere ziekeninrichlingen in sjrijd is met het voorschrift van art. 10 der verordening van 20 December 1900 (Gem. blad No. i), waarbij uitdrukkelijk is bepaald, dal de Sladsgeneesheeren hunne patiënten zullen doen opnemen in het Academisch Zieken huis. B. en W. achlcn hel daarom gewenscht, dat de tot heden plaats gehad hebbende noodzakelijke afwijking van bedoeld voor schrift door den Raad wordt gesancfionneerd en zouden den Raad daarom willen voor stellen good te keuren, dat alle patiënten, voor wie geen plaats beschikbaar is in het Academisch Ziekenhuis, zullen worden ver pleegd in een der particuliere ziekeninrich lingen, met dien verstande evenwel, dal do gewone patiënten zullen worden behandeld door hun stads- of fondsgeneeshcer en de te opereeren patiënten, zoo noodig, door niet aan het Hooger Onderwijs verbonden spe cialisten en wel tegen nader door het Col lege vast te stellen tarieven Bij aanneming van het voorstel sub i zul len B. en W. te zijner tijd een verordening tot wijziging van de verordening van 20 December 1900 ter vaststelling aanbieden. Aangezien het voornemen is in een der eerstvolgende vergaderingen een voorstel inzake de invoering van „Vrije Artsenkeuze" in te dienen, zullen zij bij aanneming van dat voorstel, de beide liierbedoelde aangele genheden tegelijk in ëéne wijzigingsveror dening vastleggen. RECLAME. Die ellendige rugpijn I Hebt gij onophoudelijk pijn in uw rug? Zijt gij op van de zenuwen door de marte ling van rheumalische pijnen? Voelt gij u oud. uitgeput en inlmoedigd, dof, terneer geslagen en prikkelbaar? Er moet een oor zaak voor zijnl Hebt gij ooit aan uw nieren gedacht? Dal moest gij gedaan hebbent De nieren zijn de filters van het bloed en gij zoudt zonder nieren geen dag kunnen leven Als uw nie ren niet behoorlijk werken, wordt uw bloed vergiftigd en deze vergiften verspreiden zich door uw geheele gestel Het is tijd om na te denken lijd om voorzorgen te ne men tegen chronische nierziekten. Gij behoort uw verzwakte nieren te hel pen. vóór zich meer ernstige ziekten kun nen ontwikkelen Verwaartoozing is gevaar lijk en leidt vaak tol rheumatiek spit, ischias nier- of blaassteen, en tot waterzucht of on geneeslijke kwalen Gebruik zonder uitstel Foster's Rugptin Nieren Pillen, het speciale geneesmiddel voor verzwakte nieren. Zij hebben duizenden gevallen als het uwe ge beterd. let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar) waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen Prijs f 1 75 per flacon 5959 Officieele berichten. Bij K. B. is benoemd tol rechter bij de rechtbank te Utrecht mr. J. W. Suringar, thans idem te Assen; tot substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle mr. J. C. van Hasselt, thans idem te Winsrho- ten tot notaris te Rotterdam R. L. Verhey. candidaat-nofaris te Rotterdam; te Zwolle, M. Meppeiink, notaris te Fynaart; fe Krui- ningen J. J. van Dijke, candidaal-no'aris fe Kruiningen. te Scheveningen J. J M. Braun, candidaat-notaris, wonende te rs-Gravenhagc; te Hilvarenbeck H. V. A. Tollen, candidaat-notaris te. Roermond; te Mill D. de Vries, candidaat-notaris wonende te Cuyk; te Emmen J. Boser, candidaat- notaris wonende te Groningen; zijn herbenoemd tol burgemeester der gemeente Baarle-Nassau W. C. J. Men sen; Berghem. P. A. J. M. Baudoio, secretaris; Ossendrecht F. J. van de Ven, secretaris; Dcil, mr. W. M. Kal ffDoes burg jhr mr. G. A. A. Nahuys; Leider dorp, G. van der Valk Bouman, secre taris; Waddinxvecn, 1'. A. TtoosL; Dub beldam, G. F. de Boo. Rozenburg, L. Nevens; Noordwelle en Serooskcrke /S) J. Schooft, secretaris der g.-meente Srroos- kerke (S.); Biggekerke. L. Simonse; 'Coe- wacht. A. F. 1 M. Dierick; Dreischor, E. H. P. van Nahuys, secretaris; Banr- deradeel, E. van Douwen; Maasbracht, H. II H van -de Venne. secretaris; Mook en Middelaar, 11. J. J. Sengers; Stramproy, J. M. Donders. Tandiechnici. De heer Oud heeft aan vden Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gevraagd: Kan de Minister thans mededeelen, hoeveel bewijzen, bedoeld bij bet laatste •lid van art. 10 der wet van 2£ Juni 1876 (Staatsblad No. 117), zooals dit artikel is gewijzigd bij de wot van 29 Junr 1925 (Staatsblad No. 232). in het geheel zijn ver leend? Hoeveel van deze bewijzen zijn verh-end krachtens beroep op den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid? Hoeveel van laatstgenoemde bewijzen zijn verleend vóul 8 Maart 1926 en hoeveel sedert dien datum? Welke van de gevallen, genoemd in den brief van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van de Tandheelkunde van 16 April 192G, zijn belast vóór 8 Maart 1926 en welke sedert dien datum? Een hongerstaker? De heer Hermans, lid van de Eerste Ka mer, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: lo. Is het den minister bekend, dat, in de strafgevangenis te Leeuwarden P. A. Kooij- man «.en der veroordeelden uit de Ilaagsclie bommenhisforie, in hongerstaking is ge gaan? Er werden hem stelselmatig studie boeken geweigerd; elke door hem geschre ven brief, die niet uitsluitend over weinig belangrijke zaken handelde, werd ingehou den en ten slotte was dit ook het geval met een brief, aan het Kamerlid Duys. Daarop heeft hij. volgens het genoemde bericht, als prolest alle voedsel- geweigerd, zoowel eten als drinken. Na vier dagen is men hein- kunstmatig voedsel gaan toedienen en loen dal dertig dagen geduurd had, meende liij voldoende geprotesleerd te hebber.. 2o. Zoo ja, welke maatregelen heeft de minister dan genomen om te zorgen, dat zulko behandelingen niet meer kunnen voorkomen? 3o. Zoo niet, is dan de minister bereid deze maatregelen alsnog te rremen7' 4o. Is de minister niet van meening. dat het onder sub lo. gemelde geval in strijd is met het door Zijn Excellentie medegedeelde in de vergadering van de Eersle Kamer der Staten-Generaal van Woensdag 26 Mei 1926, in ^ake de behandeling van g van- genen? Behoeftige Nederlanders in Duilschland. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat behoeftige Nederlanders, die zich na 10 Juni metter woon in Duilschland vestigen, aldaar niet voor ondersleuning vanwege de Nederland sche regeerir.g in aanmerking zullen kun nen komen. Afwijking van dezen regef zal in bijzondere gevallen slechls door den mi nister kunnen worden toegestaan. Congres voor ontwikkeling yan volwassenen Gisteren heeft mr. Feith hcl-xongres her opend. Het ging nu allereerst over de vraag: Is het gewenscht en mogelijk den arbeid van instellingen, die zich ontwikkeling van vol wassenen ten doel stellen, meer dan tot dusver aan de bevolking ten plaltelande ten goede te doen komen? Zoo ja. op welke wijze kan dit geschieden? Praeadviseurs waren J. I-Iuvens Greve, f>rof. dr. Th. L. Haitjema en mej. Fr. Evers- m^nn. In de middagvergadering was aan de orde de vraag: Bostaai er voldoende samen werking (usschen de verschillende instel lingen die de ontwikkeling van volwassenen beoogen? Zoo neen, boe kan zij verkregen worden? Praeadviseurs waren mej. C. Staats, prof. I. B. Cohen, dr. H. E. Greve en E. Voogd. Jhr. Feith sloot daarop het congres under dankbetuiging. „Matig zonder dwang". Te 's-Gravenhage heeft de oprichtings vergadering plaats gehad der vereeniging tot verdediging van den handel in alcohol houdende dranken „Matig Zonder Dwang". Het doel der vereeniging is de verdediging van de belangen van den eerzamen ':andel in alcoholhoudende dranken en de weerstre ving van den toeleg om het redelijk gebruik van zulke dranken te belemmeren, af te schaffen en te verbieden. Zij tracht haar doel te bereiken door: a. stelselmatige bestrijding van alle pro paganda, die gericht is teg^n hel normaal gebruik van alcoholhoudende dranken; b. het verzamelen van gegevens betref fende de werkzaamheid der drankbestrij ding op wetgevend, besturend en ander ge bied; betreffende de werkelijke beteekenis van 't misbruik van alcoholhoudende dran ken, de individueele en maatschappelijke gevolgen daarvan, benevens de maatschap pelijke en individueele gevolgen van maat regelen, genomen onder den invloed van de propaganda der drankbestrijders, of met de bedoeling om misbruik van alcoholhoudende dranken tegen te gaan; c. het voorlichten van de openbare mee ning door de verspreiding van geschriften en door mededeelingen aan de pers; d. alle andere wettige middelen, die .an het doel der vereeniging l>evorderlijk kun nen, zijn. Manifest van de R.-X. en Christelijke Vrouwenbonden. De besturen van den „Ned. Christen Vrou wenbond" en van de „Federatie van R.K. Vrouwenbonden" hebben een manifest rond gezonden aan de christen-ouders van Neder land om hem op le wekken de reinheid van zeden weer in eere te herstellen. Zij kunnen dit doen door het voorbeeld van een nuttig en weikzaara leven, dooT den kinderen te leeren. dat spel en ontspanning geen doel maar middel zijn om beter te werken. Zij kunnen dit doen door bij de kinderen gevoel van eigenwaarde aan te kweeken en een groole liefde voor reinheid en zedigheid. Het goede voorbeeld een gezellig en prettig tehui3 en een opvoeding, zoodat de kinderen de ouders als hun beste vrienden blijven beschouwen, zullen na den godsdiens' de beste middelen zijn tegen de moderne zede loosheid Bij Kon. besl; is de Staatscommissie voor de herziening van het Indisch privaat- en slrafrecht ontbonden, onder dankbetui ging voor de wijze, waarop zij zich van de haar opgedragen taak heeft gekweten. Gisteren is luitenant Boer met zijn Ko ninklijke Militaire Kapel met den Parij- schen trein in den Haag aangekomen. Civielen militair den Haag hebben den kranigen muzikanten en hun. directeur een schitterende ontvangst bereid, om hen le huldigen van de le Havre behaalde succes sen. Ondanks hel slechte weer waren dui zenden óp de been, om de aankomenden te begroeten. Ook te Roosendanï en Rotterdam hadden reeds huldigingen plaats gehad. De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën zal op Maandag 31 Mei niet plaats hebben. ROEIEN. DE HOLLANDIA WEDSTRIJDEN. Een waterige doch geenszins verwaterde dag. Een vlot verloop Matige prestaties der Leidsche ploegen. (Van onzen eigen verslaggever). Zooals wij gisteren reeds met een enkel woord meldden, verliep de eersle dag der jaarlijksche wedstrijden op den Rijn nabij 's Molenaarsbrug onder weinig gunstige weersomstandigheden. In de morgen- en middaguren was de éénige verandering ten goede, welke zelfs de meest verstokte optimist met den besten wil ter wereld zou kunnen ontdekken, dat de stortregen af em toe plaats maakte voor een druilerigen motregen, doch het voor het welslagen van dergelijke feesten onontbeer lijke zonnetje liet den geheelen dag tever geefs op zich wachten. En alsof Pluvius hoe weinig goddelijk! behagen schiep in andermans leed, hield het precies om twee uur, toen de groole pauze inging, op met regenen, doch nauwelijks begaven zich om halfvijf de eerste ploegen naar de start of de hemelsluizen openden zich opnieuw en bij stroomen daalde een overdadig-milde Mei-regen wederom neder op de hoofden der stoutmoedigen die zich buiten gewaagd had den. Eerst legen den avond joeg de sterke wind, die in den loop van den dag, als maar aanwekkerde de grauwe wolken uiteen, zoodat althans nog cenige races ..regen-loos" verliepen. Het spreekt bijna vanzelf, dat onder al deze ongunstige factoren de belangstelling niet bijster groot was, temeer niet, waar op den eersten dag meerendeels de voorwed- slrijdón worden gehouden, welke uit den aard dóT zaak' niét de meest interessante zijn. De toeschouwers verzamelden zich nu in bolel Gricthuyzen, waar de rechte stem ming spoedig heerschte en welke nog werd verhöógd door muziek van het vanouds be kende corps, dat zich in den tuin onder een tentzeil had opgesteld en er op los blies met een vuur, dat bijkans weldadig aandeed in deze kille atmosfeer. Slechts een heel enkele enthousiasteling trotseerde den slagregen en volgde de races „lo the bitter end" met hel logisch gevolg, dal dezulken veel overeenkomst vertoonden met den spreek woo rdcl ijken verz.. kater. Niettemin hadden de wedstrijden een vlot verloop, al viel dan ook het wachten, wanneer een lange sleep door de baan ging, onder deze regenbuien dubbel lang. De politie onder leiding van den Commis saris'zorgde ervoor, dat het verkeer langs den weg geen belemmering ondervond, ter wijl ook voor ons, pcrsmenschen door liet bestuur van „Ilollandia" uitstekend was ge zorgd door een groóte overdekte auto tot onze beschikking te stellen. Vooral de over kapping apprecieerde wij ten zeerste en gaarne brengen wij daarvoor aan H.H. he- 6tuurderen van „Hollandia" wel te ver staan onzen welgemeenden dank. Publiceerden wij gisteren de uitslagen van de middagwedslrijden, thans mogen hiervan nog de volgende bijzonderheden dienen. Voor de 1ste heat Jonge Skiff A staTtlen A. M. Jaeobi (Die Ley the) en A. Haagen Smit (Triton). De Triton-skiffeur is het eerst weg en voert geleidelijk zijn voor sprong op lot 2 lengten. Tol overmaat van ramp raakt Jacobi dan nog een piket, zoodat Haagen Smit als overwinnaar de .eindstreep passeert in 8 min. 18 1/5 sec.; 2. Die Ley'he (op 2 1/2 lengte). Voorde 2de heat vermeldde het pro gramma als eenige deelnemer den Laga- skiffeur A. Doiman, die dus alleen over de baan ging. Jonge Vier Alste heat: Hiervoor verschijnen aan de start: 1. Njord 2 Aegir; 3. Willem III. Willem III vertrekt het best gevolgd door Njord en Aegir. Lang kan de leidende ploeg het tempo evenwel niet bij houden en geleidelijk aan neemt Njord de leiding over om deze niet meer af te staan. Op de helft der baan bedraagt de voor- 'sprong van onze stadgenoolen reeds één lengte; op 1500 meter reeds hel dubh le. Aegir blijft gedurig circa 1 1/2 lengte achter de Willem Ill-ploeg. In het laatste eind komt Willem III nog even opzetten, doch Njord onbedreigd in 7 min. 42 4/5 sec. De winnaars waren J. H. Zaayer (boeg), R. E. J. (en Seldan F. H. C. Gayman en J. A. Kok (slag), H. Creuiz- berg (stuurman). Willem III plaatst zich als snelste tweede in de beslissing (7 min. 48 4/5 sec.). De 2de heat bracht de Laak en Argo in de baan (Adelborsten waren niet versche nen). Deze heat gaf weinig fraaien strijd fe zien. Argo roeide stukken beter en won zon der zichtbare inspanning met vele !er« en in 7 min 42 4/5 sec. De winnende ploeg was als vole!- C G. J. Meyerink (hoe?) P L. Willinge Prins. J. van Rnopard en A J *G>d (3lag). P. van den Berg (stuurman). Een aardige race was de eersle heat van de Overnaadscle Twee (beginnelingen) tusschen ISereus en Hel Spaarne. Laatstgenoemde ploeg slaat direct een hoog tempo; Nereus daartegen over roeit veel kalmer met langen forschcn doorhaal. Tol driekwarl van de baan gaan de booten, vrijwel gelijk op met 't Spaarne iels voor. De kranige Spaarne-roeiers vMen zoowaar dit tempo vol le houden en den voorsprong in het laatste eind zelfs op te voeren tot ruim een lengte om tenslotte als cejrste door de finish le gaan. De winnende ploeg die de baan aflegde in 10 min. 15 sec., bestond uit A van Bcekum, (boeg), Timmermans (slag), C. A. Helberg (stuurman). In de 2de heat passeerde de Hoop- ploeg (R. II. van Sc.baik, boeg. P. II Molt- zcr, slag, en C. II. J. Haag, stuurman) als eersle de finish in 8 min. 4/5 sec. met ll/a lengte voorsprong op het Leidsche Njord, dat zich in 9 min. 2 1/0 sec. even wel als snelste tweede in den eindstrijd bracht. In het nummer Stuurmanlooza Twee kampen Njord en Laga om de over winning. Laga dat aanvankelijk iels nor ligt, stuurt echter abominabel slecht, met het gevolg, dat reeds na 500 meter een piket verkeerd genomen wordt, waardoor de Red? een achterstand van 5 lengten boeken. Njord roeit rustig door en wint mei vele lengten in 8 rnin. 49 sec. Dé winnaars wa ren hier E. J. Roelfsema (boèg) en K. A. de Woerd (slag). Bijzonder spannend was de strijd in het nummer Jonge Skiff B tusschen Laga (A. Ooiman) en De Maas (J. W Munt/.). Na een vinnige boord-aan-boorJ race won Muntz ten slotte met miniem vers. bil in 8 min. 3/5 sec. Ter afwisseling eens een eindwedstrijd en wel in liet nummer Jonge Twee A, tusschen Nereus en Willem III. Laatstge noemde is het snelst weg en al heel spoedig is er licht tusschen beide booten, op 1000 Meter bedraagt de voorsprong reeds twee lengten. Nereus loopt dan iets in, maar haar legen- stander slaat eenige nijdige spurtjes en weoï zoodoende haar voorsprong niet vele leng ten le vergroeien. De tijd bedroeg 8 min 35 sec., terwijl de winnende ploeg als volgt was samengesteld- W. F. IIcndrikse (boeg), M. L. Hemmes (slag) en C. J. van Soelen (stuurman). In de eerste halve be s 1 i ssing Skiff A kwamen Laga (A. Ooiman) en Triton (A. Haagen Smit) als winnaar van de eerste heat tegen elkaar. De Triton-sculler gaat prachtig weg en lisrt na 500 Meter een lengte voor. Dan komt Öoiman met forsche, lange slagen opzeilen en op 1000 Meter hoeft hij zelfs een voorsprong van een neuslengte behaald Langzaam maar zeker loopt Ooiman uit, om met vele lengten voorsprong over de eindstreep te gaan De gemaakte tijd was 8 min. 9 4/5 sec. In de 2de halve beslissing ging de strijd tusschen Willem III (H. J. Bots) cn Nereus (J. H. Gravestein). Ook dit werd een aantrekkelijke race. Bots schijnt aanvan kelijk sterker en loopt spoedig iels uit. De voorsprong wordt nog vergroot, doordat Gravestein bijna een piket verkeert neemt en daardoor moei bijdraaien. Dan raakt Bols evenwel ver buiten de baan cn Nereus weel gelijk en vervolgens voor te komen om ten slotte mei 4 lengten voor Bots door de finish le gaan. De tijd bedroeg 8 min. 3 3 2/5 sec. Voor de Oude Vieren startten in de lste heal: Die Leythe en Amstel (Nereus was door ziekte van twee barer roeiers genoodzaakt zich terug te trekken). Dit werd mede een der spannendste races van den dag. Amstel is het eerst weg. doch Die Leythe houdt kranig vol en lol op 150 meier voor de finish is het onzeker, wie de overwinning zal behalen. In de eindspurt blijkt Amstel iels sneller en wint dus in 7 min. 20 2/5 sec. met een halve lengte voorsprong op Die Leythe. De winnende ploeg was als volgt; J. A. Brandsma (boeg), A II. Gocdings, J Brandsma cn D. Fortuin (slog), L. F. Dekker (stuurman). De tweede heat bacht de ploegen van De Hunze en Laga aan de start (Nautilus was niet opgekomen). Laga is het bc3t weg en ligt na circa 200 meter ruim een lengte voor. Wanneer een vierde gedeelte van de baan is afgelegd, beginnen de Groningers plotseling fraai in te loopen cn op 1000 Meter liggen de booten gelijk. Dan echter is de fut eruit en Laga wint al spurtende met 2 1/2 lenige in 7 min 13 sec. De Dimze maakte een lijd van 7 min. 20 2/5 sec en plaatste zich" daardoor als snelste tweede in de beslissing. De La ga-ploeg was aldus: IC. J. n. Stigter (boeg), F M Joseph, F P. Tromp en W. de Zwijger (slag", M. O Davis (stuurman). Voor de eerste heat van de O v e r- naadscheVier (Juniores) komen aan de start: 1. Triton, 2 Amstel. 3. Laak. De ploegen zijn nagenoeg gelijktijdig weg. Triton zet een spurtje in en komt daardoor voor. Op 1000 M. is de volgorde: 1. Triton, 2. Amstel. 3. Laak. met gering onderling verschil. Vooral Amstel roeit keurig en mankt het Triton nogal lastig. Een vinnige eindspurt met 36 slagen brengt Triton ten slotte onbedreigd als eerste over de finish, op meerdere lengten gevolgd door Amstel, terwijl Laak ver achter is. De uitslag luidt: 1. Triton in 7 min. 413/5 sec.; 2. Amstel, in 7 min. 45 sec.; 3. Laak. De winnaars wa ren: G. J. Bohré (boeg), A W Was. II II. Schillmnn en IJ. Muller (slag). B. Dommers (stuurman). De tweede heat gaal tusschen Po seidon. Nereus en Die Leythe.Bij de start zijn de Leidenaars het beste weg. gevolgd door Nereus en Poseidon Op 500 M. heeft die Leythe reeds een goeden voorsprong, terwijl Poseidon en Nereus aanvankelijk een aardige'n strijd te zien geven om de tweede plaats. Fen fiksche spurt brenet Poseidon op de tweede plaats en zij begin' zMfs de Leidenaars te bedreigen, terwijl Nereus ste^s meer afzakt. Poseidon kan tenslotte het tempo van die Leythe niet volgpn de Leidenaars winnen met vier lengten. Nereus

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5