Mo. 20305, WOENSDAG 26 MEI Anno 1926. STADSNIEUWS. Het voornaam^ nieuws van Mien. DAG PRUS DER ADVERTENTIE!*: 30 Cts. per regel. Bij regelaboimement belangrijk lageren prijs. Kleine Ad ver ten tien, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cis., bij een maximum aanlal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Vpor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 portokosten. ƒ0 18. ..0.1& OH nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Mei-vergadering der 3-Oclober-veresniging. Vaststelling van het F e e s t p 1 a n. Gisteravond hield de 3-Octobervcrceniging haar jaarlijksche Mei-vergadering, waarin men het feestplan voor de volgende fcest- viering pleegt vast te stellen. Gewoonlijk wordt deze vergadering drukker bezocht dan de andere vergaderingen der vereeni ging. Ditmaal was dit vooral het geval. De groote Nutszaal was vrijwel geheel gevuld. Ér waren ook eenige dames aanwezig. Het bestuur was nagenoeg geheel voltallig. De voorzitter, de heer W. van der Laan, bpende de vergadering met een kort wel komstwoord. Hel bestuur verheugde zich in de talrijke opkomst, blijk van belangstelling. Hij deed daarna eenige mededeelingen. In de eerste plaats herinnerde hij aan het droe vige feit van het overlijden van het be stuurslid mr. P. M. Trapman, wiens heen gaan voor de vereeniging een groot verlies was. Hij was een vriendelijk man. aange naam in den omgang en zijn heldere advie zen stelde het bestuur zeer op prijs. In de tweede plaats herinnerde hij aan ien aangenaam feit, n.l. het 40-jarig jubi leum der vereeniging op 13 Mei j 1. Tiet be stuur had gedacht dil jubileum kalm voorbij telaten gaan. doch de leden en vrienden van de 3-Octobcr-vereeniging hebben het anders gewild en op dien dag blijk van bijzondere sympathie gegeven, welke zich bij de sere nade, aan het bestuur gebracht, opnieuw heeft geopenbaard. De goede samenwerking met de Leidsche vcreenigingen, reeds dalee- rend van de oprichting in 1886 af lieelt zich ook nu weder niet onbetuigd gelalen. Wij zullen op deze samenwerking nog wel meer dere malen een beroep moeten doen, zeide spreker. Hierna las de 2de secretaris de beer J. Boot Jr. de uitvoerige en duidelijke notulen der vorige vergadering voor, die onder dank zegging aan den heer B. werden goedge keurd. De eerste secretaris, de heer Spaargaren, 'loeide daarna mede, dat op 13 Februari de Hon. bewilliging was ingekomen op "de ge wijzigde Statuten. Uit een aanbeveling, ieder van twee per sonen, werden benoemd tot kasnazieners de hoeren N. D. de Boer, C. Korteweg en W. Prins resp. met 55. 62 en 55 stemmen. De lieeren W. Wiggers, P. J. van der Zande 2n A. M. Overeynder, die in de tweede plaats waren aanbevolen, verkregen onder scheidenlijk 17. 12 en 15 stemmen. Voor de verkiezing van een bestuurslid waren voorgedragenle. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh; 2e. mr. J F. F. Trap- aian. De heer Vriiberghe de Coningh ver kreeg 43, dc heer Trapman 41 stemmen, ter wijl 7 stemmen in blanco 'waren uitgebracht De lieer Trapman was dus gekozen. Hem 2al daarvan kennis worden gegeven. De heer Ebbink had voor de benoeming even het woord gevraagd om de wensche- Üjklioid uit te spreker, dat er ook bestuurs leden werden voorgedragen, die meer voe ling kunnen houden met de plaatselijke or ganisaties. Verder zou hij ook iemand, die in militaire kringen bekend is, gaarne ach ter de bestuurstafel zien. De optochten han gen voor een grc-nl deel van de plaatselijke vereenigingen en do militaire autoriteiten af. Men denkc maar eens aart dc voor de Optochten benood i ;rde paarden Do voorzitter z-udp toe een en ander bij oen volgende gelegenheid-le overwegen. Hierna werd de vaststelling van het feest plan voor de feestviering op 3 October a.s., 8ste lustrum dus, aan de orde gesteld. Ur zijn in het programma eenige vaste pun ten, die elk jaar terugkeeren. Zoo verwacht bestuur, dat het Politiemuziekgezelschap den morgen van den feestdag, ouderge woonte vanaf de trappen van het Stadhuis weder koraalmuziek zal spelen. Ook de ko- Mrnuziek in het Van der Werff-park slaat weder op het programma en het bestuur zal wachten dat evenals vroeger 500 of meer «Jagers en zangeressen zich daarvoor be- Wukbaar zullen stellen. Ook hoopt het be stuur aan de uildeeling van haring en wit tebrood weder eeinge attracties te verbin ten, Aan het avondfeest wenscht het be stuur tevens eenige uitbreiding le geven. Jtet voornemen is in den Schouwburg een jfcvue op te voeren en ook een feestavond le m de Stadsgehoorzaal. Waar dit jaar October op Zondag valt, zou het bestuur W'Uen voorstellen en acht het het best de I?6 ?akrdagavond le geven. jHe heer Gevtcnbeek vroeg of hel in de jtedoeling is de revue door Leidsche men- rjten le doen uitvoeren, wat de voorzitter •^testigc-nd beantwoordde. i an<*er aehlle het beter den revue- <ra<l oen dag na de feestviering en dus op jj>Jagavond te geven, welk gevoelen blijk- hp r.me^. ^00r v^rgadering werd gedeeld, oorzitier vreesde ook. dal er dan weinig VhiFd Z0U Z'"'n" was ^an Wal het middagfeest betrof, daarvoor wa fel Y»Gn p'anncn ingekomen. Dit getuigde icfi ?r00^. v_ertrouwen in het bestuur. zou toch ook wel eens een plan uit de boezem der leden wenschen. Hij spoorde de leden aan voor een volgend jaar eens een plan in te dienen. Ook met het programma voor het middag- feest is het bestuur gereed. Het heeft het eerelid, den oud-voorzitter den heer W. van Rossum du Chattel, bereid bevonden een plan te ontwerpen voor een grootsche op tocht met ridderspelen en tournooi en diens keuze was gevallen op een episode uit de geschiedenis, die speelt binnen Leiden r.a het eerste beleg in 1120. Hij gaf om het schema toe te lichten, het woord aan den heer Van Rossum zelf, die binnen gekomen door de aanwezigen met applaus werd be groet Ongeveer drie maanden geleden werd tot hem door het bestuur liet verzoek ge richt. Hij had dit aanvaard, onder voor waarde, dat men hem voor de uitvoering de heer De Koning ter zijde stelde en deze wilde daaraan gaarne voldoen. Toen hij met het schema gereed was, heeft hij het aan het oordeel van prof. dr. P J. Blok onderworpen en deze heeft er zijn instemming mee betuigd. Zoo kon hij het 13 Mei op den jubilcumsdag het bestuur aanbieden. Het openluchtspel en de optocht zal voorstellen: „De intocht van Jan van Beieren, zoon van den graaf van Henegou wen. Holland en Zeeland, binnen Leiden, na het eersle beleg in 1420". Waarom werd deze episode uit de Leid sche historie als onderwerp voor deze feest viering gekozen? Omdat dit tijdvak, waarin Jan van Beieren, als Graaf van Holland op treedt een zeer belangrijk stuk geschiedenis voor Leiden is geweest, tijdens de Iloeksche- en Kabeljauwsclie twisten. Beurtelings toch aldus spr. golfden de macht der Hoeksche en dan weer die der Kabeljauwsche over het wel en wee der stad. Leiden was Hoekscli gezind in dien tijd en steunde den adel, aan wier spits stonden de Burggraaf van Leiden, de Poel- geeslen e.a. Een ander deel van den adel, de Boschhuizen, Van Swieten e.a. steunden de Kabeljauwen. Hieruit ontstonden ern stige conflicten tusschen de burgerij, die aangevoerd werden door deze adelijke fa milies. Er is in dien tijd vooral in Leiden hevig gestreden; men was toen in het mid den der Hocksclie- en Kabeljauwsclie twis ten die ruim anderhalve eeuw geduurd heb ben. en tot resultaat hadden de daling van de «adel en de zegepraal der burgerlijke- aristocratische beginselen in de Nederlanden Het ging in dezen strijd om de vrijheid van den Poorter en Burger. Zoo werd hier onmiskenbaar de kiem gelegd voor de vol komen vrijheid van de burgers, waarop het Spaansch geweld anderhalve eeuw later le pletter zou loopen. Met deze korte inleiding was de vraag z.i. beantwoord waarom voor deze feestviering dit onderwerp gekozen werd. Vele namen uit dien lijd zijn in Leiden bewaard gebleven, waardoor het lokale ka rakter in het gekozen onderwerp sterk naar voren komt. Plaats der handelingen is met Krijthof. Op den achtergrond ziet men 's-Gravcnhof (het oude grafelijke paleis) eertijds bewoond door Floris V. De optocht wordt gevormd door zeven groepen. le groep: Stedelijk bestuur, vier Burge- meestoren, Schout en Schepenen, voorafge gaan door de stadsboden, alsmede de Burg graaf van Leiden met gevolg en dc Schutter van het St.-Joris-Doelen. 2e groep: Kerkelijke overheid met den Bisschop van Utrecht, de Commandeur der Duitse he orde, en gevolg. 3e groep: de Poorters en Grpepcn van Gilden. 4e groep: Jan Hertog van Beieren. Zoon van Henegouwen, van Holland en Zeeland enz. met groot ge vol. 5e groep: Hollandsche Edellieden en Edel- v rouwen. 6e groep: Ulrochlsch- en Hölïandsch voet volk. 7e groep: Hollandsche en Hcnegouwsehe Edelen, deelnemers aan het-Tournooispel. Het tournooi geeft te zien een stuk van het St.-Pieters-Kerkhof, grafelijk paleis. Aan de beide zijden zijn opgericht twee loges, waarvan één bestemd is voor den Hertog en zijn gevolg: de andere voor de wereldlijke en kerkelijke autoriteiten. De deelnemers aan dit tournooi zijn Edel lieden uit Holland en Henegouwen. Alvorens tot het tournooispel over te gaan, wordt een omgang over het terrein gehou den door alle deelnemers; daarna begint de eigenlijke opvoering, die verdeeld is in drie tafereelen: le tafereel: Ruilerspelen. 2e tafereel: Tournooispel en. 3e tafereel: liet riddertournooi. Dit ontwerp heeft vele voordeelen. meent spr. Het tijdperk zelf was een praclitlievende tijd; de groep van Jan van Beieren kan door zijn wit-blauw, de Belerschê kleuren, van een bijzondere charme worden. De Holland sche kleuren, rood-geel. zullen er aange naam conlrastecrcnd tegen uitkomen. De intocht zelf belooft indrukwekkend te worden, zooals hel schema van de opstelling doet zien. zooals spr. vervolgens uitvoerig uiteenzette. Voorop zal gaan: de Regeering der Stad Leiden, die alleen reeds uit 108 personen bestaat, waarvan 'een aantal le paard. Daar op volgt een veer belangrijke groep: „De Hertog me! zijn gemalin en gevolg", be staande uit 95 personen, bijna allen te paard. Er achter zal gaan: ..De Hollandsche adel", een kleinere groep, maar niet minder belangwekkend. In het geheel bestaat deze groep uit 15 personen, allen te paard. Achter den adel is het krijgsvolk opgesteld, onder aanvoering van Jan, Burggraaf van Mont- foort Dan volgen De Ridders, waarvan velen te paard. Het I aal-aantal deelnemers zal 2S0 bedragen, waaronder 14 dames Het Leidsche voetvolk met handboog ge wapend, de gilden, de overheden, de plaats van handeling, (gelegen tusschen Kloksteeg en Houtstraat) kortom, als. zoo eindigde spr., kan ontleend worden aan de Leid sche historie. Er volgden op deze toelichting hartelijke teekenen van instemming en het werd na enkele opmerkingen en nadat de spreker had medegedeeld, dat niemand minder dan de heer Jan de Quack voor de uitvoering zijn medewerking-had toegezegd, bij accla matie aangenomen. De heer A. Planjer maakte zich tot tolk van de aanwezigen en zeker van honderden Leidenaars, door den hoer Van R. du Ch. te danken voor hetgeen hij met dit ontwerp voor de stad heeft gedaan (Applaus). De Voorzitter voegde daaraan den dank van het bestuur nog toe. Bij de rondvraag gaf de lieer Van der Heyde in overweging, om voor de verschil lende attracties ook kaarten verkrijgbaar te stellen le 's-Gravenhage en in enkele andere plaatsen in den omtrek. De secretaris deelde mede, dat hiermede de proef reeds was genomen, die in Den Haag nogal succes heeft gehad, doch op andere plaatsen niet. Een ander lid vertelde, dat aan den Sta tionsweg bij vorige gelegenheden de lange rijen tramwagens, die er stonden geschaard, ~~zeer hinderlijk waren en wilde dat het be stuur daartegen nu maatregelen zou nemen, wat volgens den voorzitter moeilijk ging, omdat de Maatschappij op haar eigen ter rein blijft. Hierna werd de welgeslaagde vergadering reeds le ongeveer tien uur gesloten. Algesneene Vergadering van de Wolcontrac tanten in Zuid-Holland van de Federatie tot verbetering van den Wolkandel. Gisteren vergaderden alhier de L. T. B. en de afdeeling Zuid-Holland van bovenge noemde vereeniging. Nadat eerst de L. T. B. eenige huishoudelijke punten had afgehan deld n.1. goedkeuring financieel beheer en het besluit was genomen om met gezamen lijke verkoop van wol door le gaan, werd bet woord gegeven aan den heer E. Dz. Govers secretaris van de Federatie. Het deed hem goed te conslaleercn dat de afdeelingen een gecombineerde vergadering hadden bijeengeroepen en hij hoopte dat dit aanleiding zou mogen zijn om spoedig in federatief verband ook de andere werkzaam heden ter hand te nemen. Spreker deed daarna belangrijke mededeelingen inzake de verkregen resultaten van den gezamenlijken wolverkoop. Ondanks het feit dat de alge- mecnen toestand van de wolmarkt minder gunstig is stemmen deze gegevens tot tevre denheid. Op 1 Mei 1925 waren de verwachtingen van dien aard dat men de toekomst zeer donker inzag. Noord-Holland profiteerde door buitengewone omstandigheden van een voordcelig aanbod en ook voor Zuid-Holland meende men aanvankelijk van dit aanbod te kunnen profiteeren doch de onderhandelin gen werden plotseling afgebroken. De handel bleef stug en met uiterste voor zichtigheid werde gekocht. Een proefzending naar Engeland voldeed niet aan de verwachtingen die men aanvan kelijk had verwacht. Holland kocht mondjes maat. Onverwacht kregen wij van Duitschland voor onmiddellijke levering een bevredigend aanbod op onze partijen eersle en tweede die voor f 1.70 van de hand werden gedaan. Voor de Zuid-Hollandsclie prima werd f 1.90 gemaakt. Maken wij even een vergelijking tusschen de prijzen van de federatie en die van den gewonen handel dan krijgen wij het volgende overzicht: Prima f 1.90, eerste f 1.80, Iweede f 1.70, derde f 1.40. De middenprijs is dus met aftrek van alle onkosten f 1.60 per K.G. terwijl door den handel niet meer dan hoogstens f 1.40 werd betaald. Eigenaardige moeilijkheden doen zich voor bij den verkoop van wol aan Duilsche firma's. De Duitsche Regeering eischt n.l. oen gezondheidsverklaring op den wol doch geeft niet aan hoe een dergelijke verklaring eruit moet zien. Onderhandelingen met De partement van Landbouw hebben een zoo danig- gunstig verloop, dat we in deze spoe dig een oplossing kunnen verwachten. Een eigenaardig feit was het volgende: Zooals gemeld werd een proefzending wol naar Engeland verzonden en vandaar naar een Duitsche firma verscheept. De wol mocht zonder invoerrechten en gezondheidscertifi caat worde# ingevoerd terwijl aan dezelfde firma voor wol uit Holland f 1650 moest worden betaald aan invoerrechten en tevens een gezondheidsverklaring moest worden overgelegd. Deze feiten spreken voor zicli. De gezamenlijke wollevering in Zuid-Hol land is van 80CI0 K.G. tot 4000 K.G. terug- gcloopen, het vorig jaar is dit cijfer weer tot 6000 K.G. geslegen. De Federatie sluit haar rekening dit jaar met een voordeelig saldo van f25000. Dit kapilaal wordt zooveel mo gelijk gereserveerd om moeilijke dagen het hoofd te kunnen bieden en ook de kosten voor reclame om de afzet van de wol te be vorderen, te bestrijden. Na beantwoording van gestelde vragen dankte de voorzitter den heer Govers voor de interessante mededeelingen en hij hoopte dat dit bij moge dragen tot toename van het aantal contractanten Opgave kunnen geschieden voor Katholie ken aan het Secretariaat van den L. T. B. Lange Begijneslraat 20, Haarlem. Voor niet-Ivatholieken bij den heer J Rijnsburger. Leiderdorp. De datum van wol levering zal nog nader worden bekend ge maakt. Nedeilandsche Eend van Hnis- en Grond eigenaren en Bouwondernemers. Hedenmorgen houdt bovengenoemde Bond alhier in het café-reslaurant „In den Vergulden Turk" zijn jaarlijksch congres, waarvoor vele leden uit alle deel en des lands zijn samengekomen. Hedenvoormid dag werden de deelnemers aan het congres op het Stadhuis officieel door het Gemeen tebestuur ontvangen. De burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, heette de congressisten welkom. Hij apprecieert dit bezoek zeer, omdat hij samenwerking tusschen de overheid, met name het gemeentebestuur en een Bond, die mede de zaak van de Volkshuisvesting ter harte gaat, van groot belang acht. ITij deed uitkomen, dat er ten opzichte van dit vraagstuk verschillende stroomingen zijn. Tot hen, die in dezen alles van de overheid verwachten, behoort spr. niet. Hier is z. i het particulier initiatief op zijn plaats en mede in het algemeen belang. En waar dc Bond aan dit particulier initiatief leiding wenscht te geven, daar juicht hij dezen zeer toe. Hij waarschuwt echter voor eenzijdig heid. De huiseigenaren moeten niet uiter mate willen profiteeren van hun bezit, maar daarmede ook het algemeen belang dienen. Daartoe zullen zij medewerken aan de afschaffing van de Huurwetten, waarvan spr. ook geen voorstander is. Met den wensch, dat het congres, dat eenige belangrijke onderwerpen in behan deling zal nemen, een in allo opzichten gunstig verloop moge hebben* besloot de burgemeester zijn toespraak. De voorzitter van den Bond. mr. De Mcyier, bracht het gemeentebestuur op rechten dank voor de vriendelijke ont vangst en den burgemeester dartktö hij voor de uitgesproken gedachten, 1 Waarvan dc meeste den bondsleden als uit liet hart ge grepen zijn. En de goede raad door hem den huiseigenaren gegeven, vindt ook bij den Bond weer klank, die het steeds in deze richting stuurt en gaarne ook met do overheid tot de bevordering van een goede volkshuisvesting samenwerkt en haar met goeden raad bijstaat, waartoe het internatio naal karakter van den Bond dezen nog meer tot het daarvoor het meest aangewe zen lichaam stempelt. Hierna werden ver verse hingen aange boden en daarna liet Stadhuis bezichtigd. Vervolgens hield het Centraal Comité een vergadering op de bovenzaal van „In den Vergulden Turk", waarvan de bespre kingen een vertrouwelijk karakter droegen. Uit bet jaarverslag over 1925, daar uit gebracht door den secretaris, mr. E. Hol lander, te 's-Gravenhage, waarvan ons in zage werd verleend, wordt met genoegen geconstateerd, dat vele crisismaatregelen, tijdens en na den oorlog tot stand gekomen, weder zijn afgeschaft, behalve de Huur wetten, voor welks afschaffing voorfdurend wordt geageerd. Besloten werd tot de uit gave van een jaarboekje, dat als propagan damiddel uit het Benno-Vos-fonds, door het bestuur zal worden gefinancierd. Als president trad dit jaar op mr. J. de Mcyier; de heer B. Landheer, die gedu rende vele jaren als voorziller den Bond goede diensten bewees, ontviel den Bond door den dood. Door het Bondsbestuur werd in net leven geroepen een commissie tot bestudeering van de vraag of het mogelijk is, dat de Bond als bemiddelaar optreedt voor 't verleenen van hypotheken aan leden. liet aantal afdeelingen bleef constant De beide afd. Utrecht werden tot één vereenigd. De door de verplaatsing van den zetel j van den Bond van Amsterdam naar 's-Gra- venhage, verwachte bezuiniging, kwam in 1925 ten volle tot uitdrukking. Niet alleen, dat het mogelijk is gebleken het nadeelig saldo van de balans van 1924, groot f 380,4o. in te halen, de balans van het jaar 1925 sloot zelfs met een batig saldo van f 538,44. Ter nagedachtenis van wijlen mr. Vos, werd gesticht het Benno Vos-Fonds, met het doel propaganda voor den Bond te maken. Het verslag eindigt met de vermelding, dat het ledental van vele afdeelingen niet onbelangrijk in 1925 is geslegen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aangewezen als gecommitteerden bij de eind-examens in 1926 der Rijks-, gemeentelijke- en bijzon dere Kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen in de derde hoofdinspectie de heer S. Brandsma, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Middelburg, te Middelburg (voorzitter); T. Hellwig, oud- inspecteur van het onderwijs in Ned.-ïndiö te 's-Gravenhage; ir. A. J. M. Stoffels, civiel- BINNENLAND. Overleden is dr. A. J. van Walscrn tö Katwijk-Zee. De zaak-Mnylwijk voor den Hoopen Raad» Wijzigingen in de wachtgeldregeling voot militairen. Eet rapport der commissie over da arbeidsovereenkomsten in 't seevaaitbedrijL Spoorwegongeluk bij Bergen-op-Zoom. Bij een brand te Ondehaske (Friesland) zijn vier kinderen omgekomen. BUITENLAND. De rcgeeringsverklaring van hel Belgische kabinet-Jaspar. Een conflict in dc Engelsche liberale partij tussclien Lloyd George en Asquith. Cook, de secretaris van den Engelscben mijnwerkarsbond, is ernstig ongesteld. De Foolsclie betman Petlioera te Parijs vermoord. Geen onderhandelingen met Abdel Krim» ingenieur, le 's-Gravenhage; b. als plaats vervangende gecommitteerden: mej. A. F. Houba, schoolopziener v.h. voorbereidend onderwijs in de 3de hoofdinspectie te 's-Gra venhage J. Stigler, oud-directeur, hoogerc handelsschool le Batavia, te 's-Gravenhage, voor dé bijzondere kweekschool aan de Ant. Duyckstraat t- 's-Gravenhage en de gemeentelijke en bijzondere kw^ksehool alhier. Besterad is voor uitzending naar Ned.- Indic de heer F. Rictzschel, administratief ambtenaar bij het Dinn. Bestuur, alhier woonachtig. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslagen als colloc trice der Staatsloterij alhier mevr. J. G. Gostelie, weduwe van H. D. Arenlsen. Geslaagd is voor het toelatingsexamen van den intendance-cursu3 de eerste-luite- nant J. J. Vclhake. van het 4de reg. infan terie alhier, en gedetacheerd bij het 21sle reg. van dat wapen. Onder leiding van onze stadgenoola mevrouw Hammes—Slenis wordt momen teel door de Vereeniging „Het Nederland- schc Meisjesgilde" in do barakken van het militaire kamp le Mililgen gekampeerd. Er zijn pl.m. 850 deelneemsters. Op de gisteren te Haarlem gehouden planlenkeuring van de Vereeniging voor Bloembollencultuur werden aan de ter keu ring aangeboden Lupinus polyphyllus, Miss A. E. Grolt en Paeonda officinalis Lize van Veen een getuigschrift van verdienste toe gekend. Beiden ingezonden door den heer NV. van Veen, alhier. De opbrengst op de H.T.M.-lijn Den HaagWassenaarLeiden bedroeg op Eersten Pinksterdag f 2,665 (v. j. f 2.990.05) en op Maandag d. a. v. f8.100 (v. j. f 6.553.55). De directie der II T M. zegt, dat de op brengst van de lijn Wassenaar—Leiden belangrijk hooger geweest zou zijn, wanneer meer materieel beschikbaar was geweest. Alle rijtuigen van den intercommunalen dienst waren in gebruik, terwijl een Th- mi nulendiens l werd gereden. Toch was het onmogelijk om aan dc vele aanvragen tot vervoer le voldoen. Door de Leidsche Exploitatie Maat schappij van Onroerende Goederen aihier, is aangekocht de schitterend gelegen villa aan den Rijnsburgerweg van de familie Van Hoeken, met de daarbij behoorende garage en tuinen, alsmede de daarnaast slaande arbeiderswoning. Het ligt in de bedoeling van genoemde Maatschappij deze onooglijk uitzieiyie ar beiderswoning welke den aldaar zeer mooien Rijnsburgerweg geheel ontsierde, af te breken en ter plaatse een villa-bebou wing te stichten. In de gehouden aandeelhoudersverga- derng van de N.V. Electriciteits- en Gasmij. v.li. De Vries en Stevens, alhier, bleek uit het jaarverslag, dat, na afschrijving van nadeelig saldi van vorige jaren, 1925 met een kleine winst eindigde, terwijl nog eenige groote werken in uitvoering zijn De balans gaf aan een bruto winst van f G 1.328. De netto winst bedroeg f 106, zoodat geen dividend zal worden uitgekeerd. Onder voorzitterschap van den hc-er Raden Ma3 Soeript® is hier tpr stede op gericht een afdéêling Leiden van het Ne derlandse hIndonesisch Verbond van Jon geren Organisaties.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1