f4o 20301. DONDERDAG 20 MEt Anno 1926, BERICHT. STADSNIEUWS. Ovot de quaestie der reorganisatie kon het bestuur tot zijn spijt geen bepaald voor stel doen. De onverwachte benoeming van prof. Slotemaker de Bruine was aan deze vertraging niet vreemd. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENÏIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts.. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT, Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35. per week ...v.V.V.fn i 0 18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week *0.18, Franco per post 2.35 -j- portokosten. pit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Morgen, Vrijdag 21 Mei, wordt met het bezorgen van het Dagblad, aan al onze abonné's in Leiden gratis onze Zomerdienstregeling voor trein, tram enz. afgegeven. Onze abonné's buiten de stad ont vangen deze Dienstregeling even eens gratis a.s. Zaterdag 22 Mei. DE DIRECTIE. Een 25-jarig jubileum. lieden herdacht onze stadgenoot, de heer !H. Buschgens, den dag, waarop hij vóór vijf-en-twintig jaar in dienst trad bij de firma Tieleman en Dros alhier. De jubilaris, die thans chef van de slagerij is, werd van morgen, met z'n vrouw en z'n beide doch ters, per auto van huis gehaald en naar de slagerij gebracht, welke voor deze gelegen heid op waarlijk keurige wijze was ver sierd. Aldaar werd hij toegesproken door den heer Snel, die hem van harte complimen teerde met dit jubileum, en hem namens liet mannelijk personeel der slagerij een mooie pendule met koperén kandelaars aan bood, terwijl hij door mej. J. Duhbelaar na mens het vrouwelijk personeel mei een rook stel werd vereerd. Vervolgens trad als afgevaardigde der blikslagerij de hjeer Ghauffour naar voren, die hem een bloemenhulde schonk, terwijl ook de voorzitter van het muziekgezelschap „T. en D.", de heer D. Cornet, met fraaie bloemen kwam aandragen. De jubilaris met z'n gezin werd hierna .ontvangen op het privé-kantoor der directie, waar hij werd gecomplimenteerd door den beer II. V. Tieleman Jr., als oudsten aanwe zigen firmant, die in een van groote waar- deering getuigende toespraak wees op de verdiensten van den heer, Buschgens als chef der slagerij en diens trouwe plichtsbe trachting naar voren bracht. Hij overhan digde hem tenslotte een enveloppe met in houd, om daarvoor naar eigen keus iels te koopen, dat een blijvende herinnering aan dezen dag zal zijn. Namens de cliefs en het kantoorpersoneel sprak vervolgens de chef der fabriek, de v heer Daamen, die den jubilaris een electri- eche salonlamp schonk, waarna de eere wijn werd aangeboden en men nog gerui- cmen lijd tezamen op het kantoor vertoefde. De Ned. Christenvrouwenbond. De begroetingsavond. De Ned. Chris ten vrouwenbond houdt heden in de Graanbeurs zijn jaarvergade ring. Daar doze reeds te tien uur in den voormiddag aanving móesten de meeste af gevaardigden en deden reeds een dag te voren aankomen. Oeze omstandigheid maakte de Leidsche afdeeling zich ten nutte door een begroe tingsavond te organiseeren die bij mooi zomerweer op „Den Burcht" zou hebben plaats gehad, doch nu is gehouden in de Graanbeurs, welke, dank zij de goede zorg van het afdeelingsbestuur c-n de trouwe helpsters keurig was aangekleed zooals men dit van Hollandse he vrouwen die gasten uit alle oorden des lands een aangename ont vangst hadden te bereiden wel niet andera kon verwachten. Te hal'facht stroomde de groote zaal vrij wel geheel vol. Vrijwel alle provincies van ons land waren vertegenwoordigd, van Friesland af tot Zeeland toe. Uit de gesprek ken was dit merkbaar en voor zoover het Zeeland betrof ook wel uit de kleedij. Het allermeest trok een Walcherens boerinnetje «n haar karakteristieke kleederdracht de aandacht. Ilc-t programma zag er voor dezen avond a! bijzonder goed uit. Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 95: 1, 2 en 3 werd door de a f dee- Jin gs voorzitster, mevrouw Schokking, gele een uit I Thessalonicensen V, waarna zij voorging in gebed. Hierna hield zij ter inl.eiding van de ver gadering van morgen een korte rede. Het was de afdeeling Leiden een groote vreugde geweest toen zij vernam dat hel hoofdbe stuur had besloten in onze aloude vesie.de Jaarvergadering te houden en hel deed haar groot genoegen dat zij zoovele afgevaar digden en leden uit "alle doelen des lands joocht begroeten en welkom .heeten. Zij hoopte, dat de aanwezigen van,deze samen komst, zooals morgen van de vergadering 2® 111 ogen meenemen naar hare woon- P aal sen waardoor haar Christelijk bewust- 'Jft zal worden versterkt. Spreekster wilde oor dezen avond een vraag behandelen, die ovn een lijdvraag zou kunnen noemen. En n verwees zij naar hetgeen door den Heere iS.gesPr°ken in MoUheus 5 en noemde eii r r het bijzonder het woord: Indien tel hebt, die u liefhebben wal loon hebt i oen niet de tollenaars hetzelfde? wordt i; ui onzen tijd zooveel gevraagd op het gebied der wetgeving, maar daar mede komen wij en komt de maatschappij er niet. Wij die in Christus geloovcn moeten meer zijn dan zij die niet in hem gelooven. Heeft Jezus zelf niet gezegd: gij zijt het zout der aaTde en wanneer het zout smakeloos wordt, waarmede zal het gezouten worden? Hoe weinig beantwoorden wij dikwijls aan dit ideaal door Christus zelf aan Zijn volgelingen gesteld. Wij moeten meer doen dan wat de wereld en zelfs de kerk van ons eischt. De Christen moet zich door een vromen geest die zich in daden uit, onderscheiden. Ons geloof moet ons in staat'stellen iets te doen boven een ander. En als wij zoo leven en werken dan zal dal zich ook uitspreken in onzen dagelijk se hen omgang en onze daden. Ook ons on derwijs, het lagere, het middelbaar en het hoogere zal daarvan doortrokken moeten zijn, onze pers zal er eiken dag weer van getuigen. Gemakkelijk is de taak van den waren Christen niet, vooral niet -levende te midden van de wereld. Is het dan niet beier niet de wereld in te gaan, maar zooals Maria deed te gaan zit ten aan de voeten van den Meester? Maar Maria bleef daar niet werkeloos. Zij kocht immers kostbare naTdus en zalfde daar mede de voeten van haren Heer, die daar over zijn tevredenheid uitsprak. Zij deed wal zij kon en dat eischt Christus ook van ons. Yan wie maar een talent heeft wordt niet gevergd dat hij tien talenten geeft, doch wie er wel tien bezit moet deze ook geven. Dat en niets minder vraagt de Heer van ons. Zoo moeten wij het licht zijn op een kandelaar geplaatst waardoor anderen worden verlicht en waaTaan zij zich kun nen verkwikken. Aan dezen strengen levenseisch wilde spreekster, als Jezus zelf, ook de leden van den Chr. Vrouwenbond toetsen. Na dat met diepen ernst en met groote warmte uitge sproken woord verzocht zij de aanwezigen gezamenlijk te zingen Gezang 77 vers 1 en 4. Na dit gezang vertelde spr. iets van het ontslaan en de geschiedenis van Den Burcht en van de stad Leiden zelf van haar wording af tot op dezen tijd waarmede zij, niet alleen voor de talrijke vrouwen van buiten, belangwekkende zaken meedeelde, maar ook do kennis van de stad harer in woning van vele Leidsche aanwezigen ver rijkte. Hare rede werd aan het slot met warmte tóegejuj,cht. Hierna bracht een driestemmig vrouwen koor achtereenvolgens te>n gehoore: „Komt zielen deze dag" van J. S. Bach.; „Nacht lied" van A. RubenstoLn en „Lentelied" van Mendelssohn, welke beiden zuiver en niet gevoel gezongen in klimmende mate de aan dacht der aanwezigen veroverde. Volgens het programma zou nu mevrouw Greta Mens een -atisolo zingen. Door ver koudheid daarin verhinderd werd haar taak overgenomen door mej. Kolkmeijer die bij haar drietal voortreffelijk gezongen liederen werd geaccompagneerd door mevrouw Stibbe. De aanwezigen betuigden hun dankbaar heid door luid applaus. Hierna werd eenigen tijd gepauzeerd. Velen gebruikten deze pauze voor een wan deling op Den Burcht. In de zaal werd thee met gebak rondgediend. Na de pauze vergastten mevrouw Hakken bergMens en mej. Maats Stuling de aanwezigen op de 2de Symphonie van Joseph Haydn voor piano, waarna de alt zangeres nog een viertal werkelijk schoone nummers ten beste gaf. waarna de alge- meene secretaresse mevrouw Diepenhorst een korte slotrede hield. Na het gemeenschappelijk zingen van Ge zang 27-11 en 2 ging de vergadering die bijzonder geslaagd mag genoemd worden, uiteen. De jaarvergadering. Hedenvoormiddag, ie ruim tien uur, werd de jaarvergadering met het zingen van Psalm 121 vers 4 geopend en hierna las de presidente mevrouw llavelaarBeec-k Caï- koen uit Ede, uit Philipensen heoktet. 3, waarna zij den zegen afbad van den lieer, van Wien alle goede dingen zijn. Hierna sprak zij een kort woord ter in leiding waarin zij het doel van den Bond in het kort uiteenzette. En dan noemde zij allereerst ontwikkeling en voorlichting van Christelijke vrouwen. Men heeft wel eens gezegd, dat dit niet noodig is; immers er zijn reeds lang oudere neutrale organisa ties die de vrouw ook ontwikkelen en voor lichting geven in allerlei vraagstukken. Deze opmerkingen komen niet alleen van de tegenstanders, zij komen ook wel uit eigen kring. Dit wraakte spr., want dezul ken moeten weten dal er een essentieel ver schil bestaat lussclién de voorlichting van Christelijke zijde en van neutralen kant. En spr. durfde zeggen de Christelijke voorlich ting is beter is dieper dan die van den kant v^in hen die niet in Hem gelooven als onzen lieer en Zaligmaker. In de tweede plaats behandelde zij de vraag: hebben onze vrouwen de voorlich ting noodig en deze vraag beantwoordde zij kort en goed toestemmend. Maar hebben de vrouwen daarvoor den tijd, worden zij niet uit hun huis gehaald? Dit geldt althans niet van de cursussen, doch naar spr. meent ook niet van do vergaderingen en voor wie hot wel geldt, zullen hun raad en voorlichting ook in huis kunnen ontvangen. Met den wensch dat ook deze jaarverga dering er toe mag leiden, dat de band onder de Christenvrouwen worde versterkt en dat de nawerking er van zal worden gevoeld in het leven van deze vrouwen in haar gezin nen en van de maatschappij, besloot spr. haar inleidend woord. Hierna werd bij acclamatie en applaus besloten een telegram van hulde en ver knochtheid te zenden aan H. M. de Ko ningin. Hierna bracht mevrouw Diepenhorst de Gaay Fortman, de secretaresse van den Bond het jaarverslag uit, dat ditmaal slechts over een half jaar loopt, doordat de tijd van het jaar waarin de jaarvergadering wordt gehouden, is gewijzigd. Nadat zij enkele klachten uitte over ver schillende zaken de afdeel in gen betreffende, met betrekking tot nalatigheid en tekort komingen van de afdelingssecretaressen, behandelde zij verschillende punten. In het orgaan werd voortgezet de leid draad over het boek van prof Bavinck en zij vroeg of het niet wenschelijk zou zijn deze leiddraad afzonderlijk verkrijgbaar te stellen. In dit vereenigingsjaar verscheen een nieuwe druk van het propagandaboekje. Een ander goed ding is dat de Commis sie voor huwelijkswetgeving- weer is her leefd. De drang naar voorlichting kwam uit de afdeelingen zelf op. Evenals aan. het voorstel tot reorganisatie woidt ook aan de quaestie der Federatie ge werkt. Van hetgeen op maatschappelijk gebied gedaan wordt, moet de vrouw op de hoogte wezen en hel philantropisch terrein, zoo bij uitstek het grondgebied der vrouw, is mede een punt waaromtrent voorlichting voor de leden zeer gewenscht is. Het laatste punt waarover het jaarverslag handelde was de propaganda. Het aantal leden van den Bond bedraagt thans 4144, een cijfer waarmede men te vreden mag zijn. Eén zaak stemt ook hoop vol: het ledental der afdeelingen is voor het meerendeel stabiel gebleven. Het verslag werd na eenige opmerkingen en vragen uit de vergadering goedgekeurd. Hierna bracht de penningmeesteres, me vrouw LandweerDe Visser uit Soestdijk, het financieel verslag uit. Daaruit Week dat het batig saldo dat in 1924 bedroeg f4335.395, in 1925 terugliep tot f 1920.28. Dit verschijnsel achtte de penningmeesteres niet onrustbarend zooals zij nader uiteen zette vooral omdat er nog contributies moe ten binnenkomen. De rekening werd, nada/t zij door een kas- commissie uit de afdeeling Leiden was na gezien goedgekeurd en de penningmeeste- resse gedechargeerd voor haar beheer. In verband met den stand der kas bracht de presidente reeds dadelijk het verzoek der afdeeling Middelburg ter tafel om de volgende jaarvergadering daar te houden, waartegen met het oog op de kosten bezwa ren werden geopperd. De kosten zouden f 730 bedragen voor de hoofdbestuurskas. Bij acclamatie werd besloten het volgend jaar in Middelburg te vergaderen. Door mej. mr. C. Frida Katz, te Amster dam, die als afgevaardigde van den Bond het eerste paedagogisch Congres, waarvan de Bond lid was, te Amsterdam gehouden, had bijgewoond, werd daarvan verslag uit gebracht. Haar - enthousiast verslag werd met applaus ontvangen. Hierna deed de presi dente nog mecledeeling van eenige ingeko men stukken, waarna aan de orde kwam een voorstel van de afdeeling Schiedam, waarin er op wordt aangedrongen dat meerdere aandacht worde geschonken aan het zoo urgente vraagstuk der Huwelijks wetgeving. Mej. Frida Katz verzocht den afgevaar digden in haar afdeelingen dit vraagstuk te bespreken en het resultaat er van haar te melden. In hel orgaan zal dan ook door haar geregeld op deze zaak de aandacht gevestigd woTden. Aan mej. Van Loo, secretaresse der Leid sche afdeeling, werd voor het vele voorbe reidende werk een bloemstuk aangeboden Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze werden tot hoofdbestuurs leden herbenoemd mej. mr. Frida Katz, mevr. Landweer De Visser, mej. M. Barger en mej. J. F. van Bceck Calkoen. Hierna hield prof. Diepenhorst een rede. Volkswelvaart en Belastingdruk op Java. Voor een talrijk gehoor hield gisteravond in een der bovenzalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk" de heer J, W. Meyer Ranneft, assistent-resident ter be schikking. over bovenstaand onderwerp een voordracht. Na bij het auditorium te zijn ingeleid, wees spr. er op, dat de economische struc tuur van Java een geheel ander karakter draagt als die van eenig Europeesch land, zoowel in het tegenwoordige als in een vroegere periode van ontwikkeling. Om dit aan te toonen,* behandelt spr. de verschil lende kenmerken, die men naar voren heeft geschoven om de opeenvolgende stadia van de Europeesche" maatschappij te onder scheiden. Daar zijn vooreerst die naar de richting der productie, de ontwikkeling van veeteelt lot landbouw en industrie. Ook voor West- Turopa, behalve Engeland gaat die ontwik kelingsrichting weliswaar niet op. maar wel heeft men daar toch veelal de groote in vloed van de ontwikkeling der industrie, de stedenvorming. Op Java is er eigenlijk buiten de land bouwindustrie niet veel en de ontwikke lingslijn gaat dan ook niet in die richting. Induslrualisatie blijkt daar noch waar schijnlijk, noch mogelijk noch wenschelijk. Bij het nagaan van den stand der maat schappij naar den aard der ruilmiddelen blijken op Java naast elkaar productie-huis houding in geld-huishouding te beslaan. Neemt men als kenmerk de organisatie der productie dan geeft Java een geheel ander beeld dan Europa ooit vertoond heeft. De gebruikelijke opeenvolging der ontwik kelingsstadia ontbreekt hier geheel. Kenmerk van de structuur der Javaam- sche maatschappij is vooral dat de over- groole, het geheele karakter der maat schappij beheerschende, groep der landbou wers tegelijk èn het heel oude èn het zeer nieuwe stadium beleeft. Bijzonder belang rijk is het feit, dat deze groep als een ge volg van de agrarische politiek, die zoowel de grondbezitters als de in het Inlandsch landbouwbedrijf werkzame niet-grondbezit- ters omvat, naar uit de jongste onderzoe kingen blijkt, noch in beteekenis noch in aantal is verminderd. De o.a. door van De venter gekoesterde vrees voor enorme toe name van het grootgrondbezit bleek onge grond. Het voornaamste verschil met welk ander land dan ook is het koloniaal karak ter, de groote en zelfs toenemende beteeke nis van het economisch leven van een groep, die duidelijk afgescheiden is van de massa. Daardoor treft men op Java aan een marge van grondbezitters en daarnaast uit- slui'-md /de door het Gouvernements optre den in het leven geroepen groep van „Wur- zellose Intellekluellen", waarbij dan nog de langzaam tot niet anders dan ambtenaar wordende Inlandsche adel van eenig be laag is. Belangrijk doch bedenkelijk is, dat de economische organisatie een ontwikkeling vertoont in juist tegenovergestelde richting als de politieke. De concentratie der onder nemingen, de invloed der leiding uit Hol land wordt steeds sterker; familie-fabrieken of familielanden met patriarchale verhou dingen zijn er niet meer. Een verder ken merk van de Javaansche maaschappij is tenslotte ook haar armoede, die steeds een belemmering vormt bij de invoering van belastingen e. d. De oorlogsjaren en de na- oorlogsche jaren noemde spr. voor de In landers ongunstig. De stijgende cijfers van invoer en budget van overheidszorg waren vooral een gevolg van de waardedaling van het geld. Van de twee voornaamste belastingen, de landrente en het invoerrecht, past de eer ste voortreffelijk in dit kader en treft de tweede met weinig kosten de massa der be volking. Een fout van het stelsel is evenwel, dat de armere landbouwers naar verhou ding zeer zwaar belast zijn; bovendien is de inkomstenbelasting veel te ingewikkeld, al moet dan ook worden opgemerkt, dat tus- schen bepalingen en uitvoering daarvan een groot verschil beslaat. Vooral in de steden is de achterstand abnormaal hoog; waar de structuur der maatschappij daar geheel anders is als op het platteland zou een geheel ander belas tingstelsel daar ook volkomen gemotiveerd zijn. In de laatste 10 jaar daalde aanvan kelijk de opbrengst der belastingen zeer sterk, hetgeen echter niet door de bevolking werd gevoeld, doordat de geldswaarde niet verminderde. Toen daarna de belastingen werden op gevoerd en dit juist geschiedde in een tijd, dat de geldswaarde steeg, voelde men het dubbel pijnlijk. Hieibij komt dan nog de vermeerdering van behoeften der bevolking en de verandering van haar mentaliteit. Merkwaardig is Tiet overigens te consla- teeren, dat de grootste belastingmoeilijk heden niet liggen bij de groepen, die naar verhouding het meest betalen,,doch bij de beter gesitueerden. het nu dus direct noodig de belastingen te verlagen? Van louter economisch en po litioneel standpunt bezien, necnl Zelfs zou naar spr.'s meening nog wel meer door de bevolking betaald kunnen worden, wanneer men deze verhooging maar zou zoeken op de goede plaats. De mensch is echter meer productiemiddel dan belasting-object en vanuit het standpunt der regeering bezien was er politieke winst te behalen door het belastingstelsel te vereen voudigen. hetgeen het gemakkelijkst te be reiken Zou Zijn door hier en daar het knel lende te laten vallen zonder tegenprestatie. Zoo bezien aldus besluit spr is de belastingverlaging wel een bijzonder geluk kig slot van de moeilijke bestuursperiode van den gouverneur-generaal Fock. Leidsche Coöperatieve Reuben. Gisteravond hield de vereeniging Leidsche Coöperatieve Keuken, onder voorzitterschap van mevrouw Reyst-Vreeburgh in het ge bouw van de Keuken Rembrandtslraat 23 hare algemeene ledenvergadering. Aan het jaarverslag over den toestand eh BINNENLAND. Het oud-Eerste Kamerlid A. J. A. Gilissen is overleden. Zitting der Tweede Kamer. Het Nederl. standpunt inzake de ontwa* pening. Het Nederl. Voetbalelftal tegen Dene'. marken is samengesteld. BUITENLAND. De regeeringsverklaring van den nieuwen Duitschen Rijkskanselier. Nog weinig hoop op een spoedig einde der Engelsche mijnwerkersstaking. Een Fransch-Spaansch offensief in Marokko ingezet. de exploitatie der Keuken in 1925, uitge bracht door den secretaris, mr. H. W. J. A. Averbeck is het volgende ontleend. Het aan tal uitgelredenen bedroeg 109; doch er tra- deh weder 121 nieuwe leden toe, zoodat op 31 December 1925 het ledenaantal 898 be droeg. Het gebruik van de Keuken nam.in het afgeloopen jaar zeer toe waartoe ook zal hebben meegewerkt de prijsverlaging die per maaltijd varieerde van 57V» cent. Buiten de Keuken werden gebruikt 59.137 maaltijden benevens 4130 extra por ties soepin het restaurant werden gebruikt 12.038 diners terwijl er door 7387 personen werd geluncht. Voorts werden er 7947 extra porties soep gebruikt en 4518 extra porties toespijs. De ontvangsten hebben bedr. f 64.509.55, de uitgaven f63.429.71, zoodat het batig saldo f 1079.89 bedroeg, waarvan 80 pCt% wordt gestort in het reservefonds terwijl 20 pCt. wordt verdeeld onder bet personeel^ zoodat geen dividend wordt uitgekeerd. Er ontstond in den loop van het jaar een vacature in het bestuur door het bedanken van dr. C. Kooyman in wiens plaats werd benoemd mr. H. W. J. A. Averbeck. In verband met de nieuwe wet op de Coöperatieve Vereenigingen was er in 1925 veel te regelen en te veranderen. Dit lastig en tijdroovend werk werd voornamelijk ver richt door mej. De Haas, aan wie daarvoor in het verslag hartelijk dank wordt ge bracht. Nadat dit verslag ondpr dankzegging was vastgesteld weed de balans en winst- en verliesrekening waarvan de cijfers boven, reeds zijn gemeld goedgekeurd. Tot bestuursleden werden de periodiek aftredenen mej. mr. J. Roem, mevrouw Verver en mr. H. W. J. A. Averbeck herbe noemd De statutenwijziging in verband met de nieuwe wet op de Coöperatieve Vereenigin- gen werd vervolgens overeenkomstig het voorstel van het bestuur goedgekeurd. Hierna werd de algemeene vergadering na rondvraag gesloten. R.-K. Kamer-Centrale Leiden. Onder voorzitterschap van het oudste lid in jaren, den heer J. I-I. M. Balvers, werd gistermiddag de vergadering van de R.-K. Kamer-Centrale te Leiden voortgezet. Tot bestuursleden werden gekozen: J. P. Gouverneur, Sassenheim, voorzitter; A. C. van Berkel, Gouda, secretaris; H. Bader, Sassenheim; J. if. M. Balvers, Hillegom? J. P. van Breukefen, Woerden; A. H. Boek raad, Leiden; dr. A. C. A. Hoffman. Gouda; Th. A. Houdijk. Boskoop; J H. Kaale, Bleis- wijk; Jb. Schuyt, Veur; P. F. Veelenturf. Hazerswoude, en P. Warmerdam, Lisse. Een uitvoerige bespreking werd gehou den over het reorganisatie-rapport van de R.-K. Staatspartij (het z.g. compromis-voor stel van de profs Veraart en Aengenent), dat na aanneming van eenigé ingediende amendementen werd aanvaard. Het rapport zal in de 11 en 12 Juni te houden vergadering van de R.-K. Staats partij in behandeling komen. Tot bestuurslid van den Algemcenen Bond van R.-K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland werd gekozen de heer J. P. Gouverneur uit Sassenheim en tot diens plaatsvervanger de heèr 'H. Bader. N. Z. H. T. M. Op een gisteren gehouden conferentie tus- schen de directie van bovengenoemde tram- wegrnaatschappij en de erkende organisatie! van het personeel, heeft de directie om. medegedeeld, dat d? win3t-en verliesreke ning over het jaar 1925 van dusdanigen aard was, dat zij aan den raad van com missarissen voor heeft gesteld om aan hel personeel een ulikeering ineens te doen ver strekken. Deze uilkeering zal dan geschieden in dt navolgende verhoudingen, voor ambtenaren* Gehuwden f 30, f 35, f 40, f 45, f 50, f 60» f70, f80; ongehuwden f20, f25, f27,5*1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1