De 3-October-V ereeniging te Leiden 40 jaar. De pseudo-danser N0. 20297. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 Mei Derde Blad Anno 1926. Een overzicht van wat er in deze 40 jaar gebeurde. Vik de groote mode Leidsche Begrafenis-Onderneming FEUILLETON. XI. Weer had in 1913 een bestuursvergadering plaats door 't overlijden van den heer P. P. Roüandet, die zooveel voor de vereeniging in de afgeloopen zeven jaar had gedaan; hij was een stoere werkkracht, die al zijn lijd en kracht ten dienste der vereeniging stelde de lieer E. Levie nam zijn plaats in. Het middagfeest werd een herhaling van vorige jaren: Groole optochl van stedelijke ver- eenigingen met hare banieren en gecoslu- meerde groepen". Daaraan werd deelgeno men door 21 vcroonigingen en 4 groepen n.l. de Wielrijders-vereeniging „Onder ons", ae Leidsche Dileltantenclub, AU Right en de Muziek-vereeniging T. D.; medailles waren uitgeloofd voor de fraaiste vaandels; de verguld zilveren medaille verkreeg de Leidsche poslharmonie „Prinses Juliana", terwijl „AU Righl voor de mooiste groep een Zilveren lauwerkrans werd toegekend. 't Slolnummer van het vuurwerk was een hulde aan „Lilteris Sacrum" en „All Right" voor de herhaalde medewerking van beide vereenigingen; door ingezonden stukken en krachtige vertoogingen op de volgende alge- mcene vergadering 13 hierop nogal scherpe critick uitgeoefend; in die zelfde vergade ring werd tevens besloten ,'t aantal be stuursleden met 2 uil te breiden; daarvoor 'werden benoemd de heeren IV. v. Devenler ,en N. G. Spaargarentegen de verkiezing 'van den laatste werd door één der aanwezi gen bezwaar gemaakt, omdat de heer Spaar garen buiten Leiden woonde; natuurlijk is dit geoorloofd als men lid der vereeniging is; gezien de verdere werkzaamheden van den benoemde is die verkiezing voor de ver eeniging een gelukwensch waard geweest. Voor het rampspoedige jaar 1914 wilde het bestuur een optocht van buitenlui organisee- iren, om daardoor veel menschen uit de om liggende gemeenten op 3 October in Leiden te krijgen, te meer, daar die dag op een Za terdag viel. 't Uitbreken van den oorlog gtak een spaak in 't wiel; op een buitenge wone algemeene vergadering op 28 Aug werd nu besloten: voor 1911 geen feest te vieren, de Gemeente-subsidie ad. i 1000 niet te accepteeren, f 1000 uit de kas der Ver eeniging over te dragen aan het Steun comité en voor 1915 wet contributie te hef fen. Gedurende den oorlog is over 1916 geen, doch vanaf 1917 wel weer contributie betaald. Voor 1917 zou een beperkt programma jvorden uitgevoerd, doch B. en W. verzoch ten dringend, met het oog op de benarde tijdsomstandigheden, geen openbare feeste lijkheden te doen plaats hebben. Hieraan RECLAME. VILTHOEDEN 6.52 Iïtfgi| 6>75 4760 werd voldaan en alleen een uilvoering van een kindercantale, onder leiding van den heer Duyster in de Sladszaal gehouden. Een.gevolg hiervan was, dat 't ledental sterk achteruit ging en daalde tot 1338 in 1918; tegenover dit verlies stond het heug lijk feit, dat wijlen de heer J. Ilartevelt Azn. aan de vereeniging f 1000 had gelegateerd. Voor 1918 werd eenige uitbreiding gege ven, door 's morgens weder koraal muziek uit te voeren en 's avonds in de Sladszaal een concert te geven door ruim' 300 kinde ren, waar verschillende liederen en de can tate „Oud-Hollands Nieuwe Tijd" ten ge- hoore werd gebracht. Ia de algemeene ledenvergadering van 15 Jan. 1919 werd als nieuw bestuurslid, in plaats van den heer W. Draayer verkozen de heer W. van Rossum du Chattel, en her kozen als voorzitter de heer N. Brouwer. Daarop verklaarde de heer Sijtsma, onder groote instemming der vergadering, dat het hem buitengewoon genoegen deed, dat de heer Brouwer was herkozen. Hij toch was in 188G de oprichter der Vereeniging en zon der hem kon men zich de 3-Oct.-Ver. niet voorstellen; hij sprak de hoop uit, dat de heer Brouwer nog gedurende tal van jaren dezo plaats zou mogen innemen, opdat hij ook wederom na den oorlog een tijd van groei en bloei mocht medemaken. De heer Brouwer dankte voor de waardeerende woorden; hij hoopte, dat zijn gezondheid hem zou veroorloven zich nog eenige jaren aan dc vereeniging te wijden, die hem zoo lief was geworden en mocht hij zijn post moeten verlaten, dan zou het zeker met groot leedwezen zijn, daar hij altijd had ge hoopt dc vereeniging nog in vollen bloei te mogen zien toenemen na de treurige jaren van ellende en rampen. Die hoop is echter niet vervuld. 12 Februari daarop bereikte het bestuur de droeve kennisgeving van het overlijden van hun voorzitter. Zaterdag 15 Februari stond het aan de groeve vereenigd, waar de heer Driessen, als oudste bestuurslid en mede-oprichter der vereeniging heeft gesprokenhij wees er op, hoe Brouwer eigenlijk de 3 Oct. Ver. wa.s en op welk een waardige, energieke wijze de overledene een lange reeks van jaren de Vereeniging leidde, haar deed groeien en bloeien. Hij bracht een eerbiedige, stille hulde aan db nagedachtenis van den over ledene, wiens naam onafscheidelijk aan de 3 Oct. Ver. verbonden zal blijven. In 1919 en '20 had een geheele omkeer van hot bestuur plaats. De heer Mulder, van af 1889 bestuurslid, werd vervangen door den heer J. C. v. Hoolworff. Gedurende tal van jaren had de heer Mul der tijd noch moeite gespaard bij de voor bereiding van het jaarlijksch feest; vooral de regeling der feestelijkheden op het Schuttersveld was aan zijn leiding toever trouwd, en een ieder, die eenigszins met de situatie daar bekend is, weet, wat daaraan verbonden is. Alweer verdween daarmede één der oud sten; doch meerderen zouden volgen. Zeer zeker tengevolge van het overlijden van den heer Brouwer meenden dc heeren W. Pera en F. H. A. Driessen, dat ook voor hen de tijd gekomen was van de véreeniging te moeten scheiden en de leiding in handen van jongere krachten te moeten overlaten. Waardeerende de goede diensten, door den heer Pera der vereeniging bewezen, past een bijzonder woord van hulde en dank aan den heer Driessen, die vanaf 1886 met alle ijver en nauwgezetheid, de zeer veel tijd en zorg- eischende functie van secretaris had - ver vuld. Niet beter kon de vereeniging hem eereu.i dan door hem (e benoemen tot Eere lid. Moge hij nog jaren lang een goede ge zondheid genielen en getuige zijn van den bloei der 3 Oct. Ver. die hij met geheel zijn hart genegen was. Als nieuwe leden werden verkozen: E. Wichers Rollandet; P. Boot Jr., B. de Koning en W. v. d. Laan. Nu in November 1918 eindelijk de vrede gesloten was, konden nieuwe plannen voor 3 Oct. 1919 worden ontworpenook al door den invloed der nieuwe en jongere bestuurs leden zou deze viering geheel verschillen van de vorge; ze moest „grandioos" zijn. Wei waren er weinig leden, 1300, ook- was er geen geld in kas, doch er moest ge tracht worden, de Vereeniging in één jaar er weer „boven op" te brengen. Van vele kanten kwamen bezwaren. Doch 't bestuur bleef vol moed, zelte door en wist zijn plan nen op de algemeene vergadering goedge keurd te krijgen. De jaarlijkscke uitdceling zou beperkt worden tot haring en wittebrood, koraal- muziek zou gelijk zijn als vorige jaren; het Schuttersveld kreeg een geheel nieuwe in deeling voor de feeslelijkheden, de kermis gasten moesten staangeld betalen, een win kelweek zou worden gehouden en de „elou" van hel middagfeest zou zijn: „Groote historische optocht, voorstellende, „de Geschiedenis van de siad Leiden"; 500 personen, waarvan 150 te paard. Toen die plannen door de pers, welke de vereeniging sleeds goedgunstig gezind is ge weest, bekend waren gemaakt, kwam er he la nastel ling bij de Leidenaren. Nieuwe leden kwamen opzeilen, van MeiSeptember ruim 3000, 48 vereenigingen boden haar steun aan, de Minister van Oorlog gaf toestem ming tot het gebruik van rijkspaarden, de militaire autoriteiten verleenden hun zeer op prijs gestelde medewerking, fraaie prij zen en medaille's kwamen binnen van het Koninklijk Huis en vele particulieren, in het kort, alles werkte mee lot hel slagen van den dag. En werkelijk, 3 Oct. 1919 is in al}® opzichten een dag vol succes geweest. De optocht was schitterend'en had tallooze vreemdelingen naar Leiden gelokt; alleen van Den Haag waren 11.000 personen per trein vervoerd; de terts-vloed van menschen tot 't avondterrein was nu en dan zoo groot, dat de controle er onder bezweek; nooit te voren was zoo'n mcnschenmassa aan schouwd. Ook de winkelweek had een uitstekend verloop; alleen was 't jammer, dat deze f2000 aan de vereeniging kostte; daarom -werd 't volgende jaar een andere weg inge slagen door 't slorlen van bijdragen door winkeliers, particulieren e. a., waardoor de 3 Oct. Ver. een recette Van f -100 ont ving. Stellig is 1919 voor dc vereeniging een zeer belangrijk vereemgingsjaar geweest; hoe hecht en sterk de grondvesten ook wa ren, toch moesten de bakens verzet worden en met succes. Een nieuw tijdperk was daarmee ingezet; een tijdperk, dal zeker moeilijk zou worden, maar voor de vereeniging noodig was en al leen tot welslagen kon lelden, als op de medewerking der inwoners gerekend, kon worden. Bedroegen de uilgaven en ontvangsten vo rige jaren 4 i f 5000, nu waren ze geste- gen tot f 17.000. En in de volgende jaren stegen deze bedragen (b.v. in 1924) lot ruim f 60.000. Rekent men nu, dat 't geld voor een. zeer groot deel wordt besleed aan materiaal en werkloonen, dan blijkt daaruit, van welk belang zoo'n dag voor de stad is, daarbij nog gevoegd de groote bedragen, door vreemde lingen hier verteerd. Ook voor de gemeente-kas levert die dag belangrijke voordeelen op; in 1924 werd al leen 15311.27 aan vermakelijkheidsbelas ting betaald. Aangemoedigd door dit succes, ging het nieuwe bestuur, thans bestaande uit: W. v. Rossum du Chattel, N. G. Spaarga ren, W. v. d. Laan. R. de Wilde, W. v. De venter, E. Levie, W. J. Suringar, J. C. v. Hooi werf f, E. Wichers RoHandet, B. de Ko ning en P. Boot, vol moed op den ingesla gen weg voort; zoo mogelijk, zou 1920 zijn voorganger nog overtreffen, de 3 Ocloberdag zou niet alleen belangrijk zijn voor Leiden, maar moest bekendheid veroveren door ge heel Nederland en mogelijk een even groole vermaardheid krijgen als eerlijds de Stu denten-Lustrumfeesten. Daarvoor was noo dig, dat vooral 't middagfeest een bijzondere atlractie moest zijn; voor ditmaal werd als onderwerp gekozen: „de Volkeren der Aar de". De algemeene vergadering verleende aan dit plan haar sanctie, zoodat van nu af de hand weder aan den ploeg kon worden geslagen. Evenals in 1919 werd ook nu weer een optocht-commissie, geïnstalleerd, beslaande uit mevr. C. EerdmansDe Holl, mevr. DicbenKonings en de heeren Gh. T N. Dumont, J. Ebbink, A. J. v. d. Lijke, J. H. Schoor, T. P. Vlieland en B. de Ko ning als voorzitter; deze commissie heeft nu, evenals in de volgende jaren, buitenge- woon werk verricht, waarvoor de 3 Oct. Ver. bijzonder erkentelijk is. Dank zij het prachtig herfstweder liep alles op den feestdag vlot van stapel. Voor 't eerst werd door een commissie uit de deelnemers der knraalmuziek een krans ge hecht aan 't standbeeld van Van der Werff; ruim 700 zangers verleenden dien morgen hun medewerking; over den optocht was maar één roep, in alle opzichten schitte rend; dat 't avondfeest op 't Schuttersveld velen tot zich zou trekken, was te verwach ten; ruim 20.000 menschen waren op het terrein; deze 3 Octobcrdag had weder een uitstekend verloop gehad. De heer W. J. P. Suringar, die vanaf 1906 zitting had in 't bestuur, meende om gezond heidsredenen te moeten !>edanken; gedu rende de 15 jaar, dat hij deel uitmaakte van het bestuur, had hij zich doen kennen als een ijverig lid, wiens adviezen gaarne op prijs werden gesteld. Zijn opvolger werd de 'heer mr. P Trapman, die betrekkelijk korten tijd zijn medewerking heeft ver leend; zijn overlijden in 't begin dezes jaars 1926 was voor de 3 Oct. Ver. een ge voelig verlies, met dankbaarheid zal het Bestuur gedenken, wat hij voor de 3 Oct. Ver. heeft verricht. Dat het 7de lustrum in 1921 op bijzon dere wijze herdacht zou worden, lag voor de hand; aangemoedigd door het succes der beide vorige jaren en verzekerd van de sympathie, die de vereeniging in alle krin gen geniet, durfde het bestuur weer met iels nieuws komenn.l. een „Romantieke Op tocht", voorstellende groepen uit de Meester werken der Wereld-Litteratuur. Evenals in 1920, was ook nu hel oorspronkelijk ont werp van den heer W. v. Rossum du Chat tel, dat verder uitgewerkt is door prof. dr. L. Knappert, dr. F. W. van Wijk, W. v. d. Nat en W. v. d. Laan. Deze commissie heeft een zeer omvangrijke taak gehad, die voor beide eerstgenoemden nog werd uitgebreid door '1 houden van lezingen over de voor te stellen groepen uit de verschillende boek werken, doch evenredig aan dat werk is het succc3 geweest, niet alleen om het bijzon dere dor voorstelling, maar ook door de wijze van aankleeding; het geheel had een lengte van 2 K.M. en maakt op de dui zenden toeschouwers een uilstekenden in druk; lal van vereenigingen verleenden hun medewerking; 700 personen liepen in don stoet mee; niet le vragen, wat een zorgen en moeite het aan de werkzame Optocht- Commissie gekost heeft, om dit lot -Zoo'n ge heel te formeeren. De optocht werd voorafgegaan door een vaandelwacht le paard, de heer Ch. van Spall droeg 't nieuwe vaandel. Dit vaandel was de Vereeniging aangeboden op Zaterdag 1 October. Het initiatief daarloe was uitge gaan van Vreemdelingenverkeer, wellicht ook uit dankbaarheid dat in 1901 de 3 Oct. Ver. lot oprichting dier vereeniging dén stoot had gegeven; hel ondervond daarbij dc medewerking van tal van vereenigingen, die op den avond van 1 October het Bestuur der 3 Oct. Ver. een grootsche serenade brachten in de Gehoorzaal; nadat alle ver eenigingen met hare banieren waren bin nengekomen bood de heer Ch. van Spall, na een hartelijke toespraak, de 3 Oct. Ver. het nieuwe vaandel aan. De heer J. Ebbink ver klaarde daarbij, dal het geschenk beschouwd moest worden als een hulde van de geheele burgerij, terwijl 't oud-besluurslid, dc heer H. W. Cahen den wensch uitsprak, dat het besluur ook dit vaandel smetteloos zou be varen, het beschouwend niet alleen als een symbool van kracht, maar ook als een sym bool van den groeienden steun der gansche burgerij Wat in vroeger jaren 't hoofdnummer van 't middagfeest vormde, werd nu 9lechts als eon aanvulling van den dag beschouwd, n.l. „Intocht dor Geuzenvloot" onder bevel van Admiraal Louis de Boisot, met welwil lende medewerking van de bemanning der Kweekschool voor Zeevaart; de intocht wekte door voorbeeldige orde, fraaie groe peering en kleurrijke costuums de bewonde ring van de talrijke toeschouwers. Dat 's avonds in den Schouwburg „de Bruiloft van Kloris en Roosje" in den smaak zou vallen, was te verwachten; de heer en mevr. v. d. Lijke hadden eer van de prachtige aankleeding, terwijl de heer F. A. Buil voor zijn goede wenschen en keurig spel een dankbaar gehoor vond. CWordt vervolgd). RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER mmrooiv rbi leiden 4030 ID Buitenl. Vtfeekoverzicnt. Uit dagen van strijd Enge land herstelt zich Crises in België en Dnitschland Revo lutie in Polen. Een zeldzame weck van groote gebeur tenissen ligt aohfccr ons eD ongetwijfeld evenzeer voor ons. Wanneer we toc-h, met weglating van diveqfe gebeurlijkheden, die op zich zelf vermelding wel waard zouden zijn, maar wegvallen tegenover de ver in beteekenis daarboven uit gaande feiten op 's wcrold's speeltoonoel, het allerbelang rijkste vermelden, dan moeten wc opsom men: de strijd in Engeland, crises in Duitschiand en België, revolutie in Polen Excusez du pcuf Bezien we in deze volgorde het hier kort aangegevene eens nader. Allereerst- de strijd in Engeland. Do groote strijd is in ieder geval geëindigd cn ongetwijfeld met de nederlaag van het vak- vereonigingscongres. Dit heeft toch de al gemeene staking opgeheven zonder eenige voorwaarde. Zoo begonnen zoo geëin digd. De leiders hebben gevoeld, dat de volledige nederlaag dreigde en hebben daarom den verstandigst en weg gekozen door toe te passen: beter ten halve ge keerd dan ten heele gedwaald. De regcering had getoond, de levensaderen der maat schappij te lcunncn blijven intact houden; onder de arbeiders heerschte zekere luste loosheid. En behalve aan het vakvereeni- gingswezen, dat dreigde verpletterd to wor den, werd zoo een dienst bewezen aan het gansche land. Eenmaal cle algemeene staking herroe pen, Heefb Baldwin zich gehaast-, om heb ecnig juiste standpunt in te nemen*, de belofte, dat de regcering van haar kant alles zou doen, om algemeen te streven naar verzoening zonder slachtoffers etc. en Baldwin was vast- van plan deze belofte na te komen. Edoch, dat. lag niet hcelemaal in zijn macht. De strijd, waarin de regce ring en dus de gansche maatschappij was betrokken, veranderde nu in een normaal strijdgeval tussehen werkgevers en werkne mers. Dc eersten, die de algemeene sta king beschouwden ais een soort contract breuk waarop de oud-minister sir John Simon had gewezen hadden een reeks bezwaren, alle arbeiders mir niehts dir niohts WCev te werk te stellen. Daar wa ren de vrijwilligers, die toch maar niet zoo aan den dijk gezet- kunnen worden na groote diensten te hebben gepraesteerd, daar is vermindering van werk, daar orders II. SLOT. Hij hield zich op den achtergrond. In den beginne vond zij dit heel prettig en rustig, maar naarmate zij zich aan de om standigheden gewende, begon Hope zich over hem le verwonderen. Hij was de eenige in haar omgeving, die een raadsel voor haar was. Hij zag er uit als iemand, dien men in een dergelijk milieu placht aan te treilen. H'j was werkelijk heel knap en echt man nelijk, een persoon, die in elke omgeving van niels-doende vrouwen zou kunnen wor den aangetroffen, maar hij sprak niet met naar. zooals zij gemeend had. dat een be- rcepsdanser per sê zou spreken. Hij sprak ever het algemeen zeer weinig. Het grap pige in hem was het dragen van grijze zij den handschoenen ten allen tijde. Telkens a)s zij naar hem zag, voelde zij haar lippen aieii spottend krullen; zij veronderstelde, dat hij zijn superioriteit er mee wenschte U'u'D fruk'cen ':n schold hem een kwast. Hugh Paige heette hij. Voor Hope was hij Weneer Paige, zoonis zij voor hem juffrouw Merrill beetle. Hoewel zij zes middagen in de week samen dansten en nieuwe passen fepeteeiden, lang voordat het café geopend werd gingen hun gesprekken steeds over hun werk Zij raakten zelden iets persoonlijks aan; Pel scheen alsof ieder van hen bij instinct ete had opgeslagen, waarachter verborg, uit wederkeering wantrou- iJÜh toeval mocht er een ongecontro- woord vallen, doch elk hunner nam l,„£r.°?.t?te voorz°rg le baat om geen be- W el'ing in den ander le betoonen. lihl aar PO'Psde over Hope. Zij voelde Cvisi/'u Pu cn rïan zaE ZÖ den blik zijner -■ donkere oogen op haar rusten met iels van medelijden en minachting er in. „Hij vindt me zoo stijf als een stok," placht ze dan te denken, met dezelfde inten siviteit als waarmee woorden achter toege knepen lippen worden geuit. „Dat komt, omdat ik niet zijn genre ben. omdat ik hier tussehen dit alles in kan leven, en toch mij er boven uit kan houden." Die geheime minachting voldeed haar in zekeren zin; zij gaf haar het gevoel van oneindige meerderheid boven een ernstig man, die zijn leven zou doorbrengen als een beroepsdanser in een koffiehuis. Doch toen de dagen voorbijgingen, vroeg zij zich zelf af of zij wel altijd zoo zou blijven minachten. Die twijfel maakte haar kregel, 't Was zoo'n flinke man, hij zag er zoo verstandig uit. Wat een schande om niet het werk le doen, dat een flinke, verstan dige man behoorde te doen! Den eersten keer, dat zij weer een be schermenden blik van hem opving, werd zij boos en wendde haar hoofd af. Het ergerde haar, dat zij geen enkele zwakheid aan hem kon onldekken. Hij bleef aljijd - kalm, altijd eerbiedig jegens haar. Hij ging niet op de avances van de bezoek sters in en toch bewaarde hij, zonder stug te zijn, zijn gereserveerde houding Blijk baar was hij tevreden met zijn lot. Hij had naar het scheen, niets meer noodig. Hem ontbrak niets En zoo kwam het, dat zij met zooveel critiek in haar blik zichzelf in den spie gel beschouwde en fot zichzelf het onuit gesproken antwoord gaf: „Een danseresjel" In haar kamer, in haar bed, hield zij zich nog met Paige bezig. Waarom kon hij niet even knap zijn van geest als van lichaam! De gérant van het hotel had haar, over hem sprekend, gezegd: „Paige heeft veel levenservaring; hij is hier al zoolang wij de zaak drijven. Maar hc-t is een goede jongen." Daaraan dacht zij en terwijl zij naar huiten staarde door do boven-ruiten, dacht ze: „Zoo is het, en zelfs al zou ik dat ver geten, ik ben toch zijn genre niet. Hij denkt, dat ik preutsch ben enik kan nu eenmaal niet anders zijn." Toen viel zij in slaap met een beklemd hart. HL De maand Maart kwam en ging. En Hope deed nog altijd hetzelfde, maar haar spaar penningen bij de Bank groeiden. In Juni dacht zij er over om opnieuw een zaakje te beginnen, doch zij stelde het maar uit tol den herfst. Haar eerste tegenspoed had haar veel geleerd. En al wachtende werd haar kapitaaltje immers grooterl Maar, hoe het kwam wist zij niet, het oude enthusiasme had ze er ook niet voor. Een duidelijke roep dan die van vrijdom der vrouw was nu in haar hart verneem baar. En gelijktijdig groeide die geheime minachting voor Hugh Paige, totdat, eens aan het eind eener week, Paige tot haar zcide: „Zoudt u hier niet willen blijven en van avond met mij dineeren? Ik ga, min of meer onverwacht, morgen weg, en het is misschien de laatste gelegenheid voor mij om iets te zeggen, dat ik u al lang had willen zeggen." 'Het meisje stond stil. „Gaat u weg? U wil zeggen, dat u hier weggaat?" „Juist, dat bedoel ik." Hij bracht haar naar tafel, zacht spre kend, en zij volgde hem in gedachten, trachtend zich te concentreercn. Hij was immers maar haar partner bij het dansen I Toch had hij een plaats in haar leven inge nomen ten slotte! Zij hoorde haar eigen stem vragen: „Heeft u een ander engagement?" Zijn oogen ruslten op haar met een tin teling van humor en tevens met bewonde ring. „U raad het," zeide hij. „En het is er e»u. waar ik meer voor voel „U bedoelt. Hij oiMerbrak haar; „Ja, u'zal waarschijnlijk niet een „ertga- rnent" noemen, wanneer men vruchlboomcn kweekt, of in muilezels handelt?" „Hoe, hoe bedoelt u, meent. u?" Hij lachte om haar gestotter; hij lachte, omdat zij anders was dan hij van haar ge wend was. „U moet welen, ik heb een kersen-boom gaard ergens in Michigan. Ik bezit den boomgaard, maar ik had niet voldoende contanten om hem te onderhouden, cn mijn crediet was niet groot genoeg." Hij had zich opnieuw in zijn sloel gevlijd en vervolgde: „Ik moest iels proheeren om me er door heen te slaan. Haar stem, waarin een schrille klank, verraste hem. „Ik wil zeggen, dat u een „farmer" is, dat u fruitboomen verzorgd? U? Doet u dal zelf?" „Ik heb fruitboomen mijn leven lang ge had, zou ik bijna willen peggen," lachte hij, „en ik hoop, dat ik dezen zomer weer tot dat soort van menschen mag behooren, dat fruitboomen teelt." „Dus u is, u is geen danser van beroep?' Hij maakte een beweging van ontroering; teen sprak hij vast: „Keen, niet bepaald, ik heb er maar voor geposeerd, omdat jullie, beroepsmenschen, er niet van houdt om met dilettanten om te gaan. Maar heuschen 't was alsof hij zijn bedrog wilde goedpraten, dezen winter was het voor mij buigen of breken Ik moest aan geld komen en dansen is iels heel natuurlijks voor mij Het spijt me. dat ik u voor den mal heb gehouden, ik weet, dat jullie soort van menschen...." „Maar ik behoor er ook niet toe," onder brak zij hem, met samcngeklemde handen op hena toetredend. „Ik werk hier ook maar alleen voor.... voor mijn lijdelijk onder houd... ik was in zaken, cn - De vroolijkheid was uit zijn gezicht ver dwenen. Hij stond langzaam op cn verward zag hij haar aan. „Maar de gérant vertelde mij, dat u. dc man, die u hier inlroduceerde, sprak er van, dal u sinds vijf jaren reeds danste. Ik dacht. „O, u dacht, dal ik een echt dansmeisje was," riep ze uit, cn het bloed vloog naar haar gezichtje. „En u wilde 't mij niet bekennen," sprak hij bijna driftig. „En u, u hebt mij maar als een dans-parlner beschouwd, mij aan gezien voor een even zinloozen kerel als al die anderen. Zeg me nu eens. hebben «deze tets van de handen van een beroeps- danser?" Hij trok de grijs-zijden handschoenen af en hield zijn handpalmen haar voor; „Nu, lijken ze er op? Die groeven hier dalcercn van handwerken op het land cn in hosschen. Die lilteekens Zij had haar gezichtje in haar handen verborgen, cn hij brak verschrikt af „Vergeel mij," smeekt hij. „maar het hindert mij zóó. dal ik nu dingen doe, zoo anders dan ik zou wenschen. Ik, ik.ik zou zoo graag nog wat doorpraten Blijf nog wat hier, wij geloofden dezelfde ver keerde dingen van elkaar cn... Zij keek naar hem op, haar oogen sion- den vol tranen. Hij hoog zich tot haar over cn fluisterde: „Daar ver, ver-weg zijn geen rumoerige orkesten cn de menschen denken er zoo simpel; ik bezit daarginds een veelbeloven- den boomgaard en het huisje is erg lief, wel klein, maar er is genoeg ruimteen wij. wij. Met een -snik reikte ze hem haar handen toe en trok de zijne mee terug naar haar lippen cn zij kuste die vereelte, hnrde hand palmen, verweerd door een eerlijken, maa nd ijken arbeid. ED

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9