No. 20297. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 Mei Tweede Biad Anno 1926. BINNENLAND. KERK- EN SCHGOLNIEUWS. Officieele berichten. Pjj K0n. Besluit is benoemd tot notaris te Amsterdam (vacature-A. Scheltema Beduin) k Schroder, candidaat-notaris. wonende Ie Hilversum. Het Nederlandsch-Belgisch Verdrag. Naar wij uit goede bron vernemen, ban pen thans zeggen, dat de Nederlandsche en de Belgische regeering, ten aanzien van het Neder!and3ch-Belgïsch verdrag, tot overeen stemming zijn gekomen, zegt de „Tel Vol gens on_zen zegsman zal de tekst van het verdrag onveranderd gehandhaafd blijven, doch zullen in de bijlagen zekere clausules van het, door jhr. v. Ivarnebeek en Paul Bijmans geparafeerde verdrag worden ver duidelijkt. Blijkbaar wenscht men zich in officieele kringen niet dan met de uiterste omzichtig heid3 uit le laten over het ontwerp der ge- dachenwisseling, welke de laatste dagen tus- s?hen Den Haag en Brussel heeft plaats ge vonden, doch wij kunnen, gelijk reeds ge zegd. bevestigen, dat een accoord is bereikt. Dit accoord gaat niet slechts de twee rechtstreeks belanghebbende landen aan, doch eveneens de mogendheden, die het ver drag van 1839 mede hebben onderteekend Sedert 1919 waren deze mogendheden hel eens over de groote lijnen van het verdrag Sedert de laatste week is men eveneens tot overeenstemming gekomen wat betreft zekere bijzonderheden, welke, naar men weet,- ecnige weken geleden op een conferentie van juristen te Parijs werden bestudeerd. Het eenige, wat thans nog rnoet geschie den. i3 hel verkrijgen van de goedkeuring der parlementen vin Den Haag en Brussel. Nederland en Griekenland. Hel ministerie van Buitentaridsche Za ken deelt mede. dat onze gezant te Alhene 12 Mei j.l. een verdrag heeft onderteek end, waarbij de handelsbetrekkingen tussctlen Nederland en Griekenland op basis van irederzijdsche meestbegunstiging worden yastgelegd. Directeuren en Commiezen P. T. T. In een druk bezochte algemeenc vergade ring van dc Broederschap van Directeuren en Commiezen-titulair bij den Post- en Te legraafdienst, op Hemelvaartsdag te Utrecht gehouden, is de volgende-motie met alge meenc stemmen aangenomen: De vergadering enz., besprekende den huidigen en toekomsligen toestand van het in genoemde Broederschap georganiseerde corps, herinnerende aan het op 22 Mei 1925 aan /Exc. den Minister van Waterstaat aange boden, door 436 handteekeningen bekrach tigd adres, waarin werd verklaard, dat men onder (geen beding en legen geen enkele financieele compensatie -afstand zou willen 'doen van de aanspraken op een directie en waarin werd gevraagd een evenredig dee' van de directie van de Post- en Telegraaf kantoren in den lande; spreek haar hoop uit, dal een spoedige reorganisatie lol sland moge komen, waarbij maatregelen zullen worden getroffen als in dat adres en de door do Broederschap in April j.l. uitgegeven brochure, omzetting van Hoofdpost- en Te legraafkantoren in bijkantoren »s onlogisch ;en geeft* geen bezuiniging" worden voorge meld; doet nogmaals een ernstig beroep op de medewerking van Minister. Kamerleden en Directeur-Generaal lot wegnemipg van reeds Ondervonden onbillijkheden en tot keering van hel grove onrecht, dat zal ontslaan bij cvenlueele, onverhoopte len-uitvoer-legging van het rapporbjjvplling, en besluit deze mq- ïic te zende aan voornoemde aiilorilcilcn en aan de pers. Herhalingsoefeningen. In een legerorder wordt mededeeling ge daan van een ministerieele beschikking be treffende de herhalingsoefeningen. Aan de herhalingsoefeningen nemen niet öeeb a. de dienstplichtigen, die tot de ad- minislralielroepcn bcliooren en wier eerste oefening langer dan acht en een halve maand heeft geduurd; b. de dienstplichtigen, die bij de luehtvaartafdeeling werkzaaih zijn op burgerrechtelijke arbeidsovereenkomst en Voor wie deze afdeeling oolc de mobilisatie- bestemming is. Behalve deze groepen genieten ook vrij- Stelling: a. zij. die wonen elders dan in Ne derland, België, Hannover. Wcslfalen en de Rijnprovincie; b. zij. die wonen in België, nannover. Weslfalen cn de Rijn provincie; voor zoover zij vóór den dag Xan opkomst bij hun commandant een ver klaring inzenden, waaruil blijkt, dat zij Jfceer dan drie uur gaans van de Nederland- sche grens afwonen; deze verklaring moet feijn afgegeven door het hoofd van het plaat selijk bestuur of van de politie, of door een heaerlandscb consulair ambtenaar; c zij, I ~*e .2ich tijdens die oefeningen buitensland! bevinden ter uiloefening van de zeevaart. jhieronder niet begrepen de zeevisscherij); bovendien kunnen op daartoe gedane aan- fraaS door den Minister van Oorlog van de herhalingsoefeningen worden vrijgesteldd. pJ, die gedurende zoodanigen tijd vrijwillig *n ^erkelijkcn dienst zijn geweest, dat op fironu van de door hen in dien lijd ver bogen geoefendheid de herhalingsoefenin gen niet of niet voor den vollen duur noo- JC worden geacht; e. zij, die tijdens den ut der herhalingsoefeningen onmisbaar I lu ^oor hun ambt, betrekking of bedrijf; in j1 l®kostwinner zijn voor personen als ber? ij üd, der Dienstplichtwet ken- *cnzD er meer reden is voor loe- t?.in2 van vergoeding aan deze personen; h'nnA-' onmisbaar zijn voor de in-sland- ton, 'ns ra? de middelen van beslaan van r&n,va1s onder f bedoeld. èociJ,rc?crl? onmisbaarheid en fcenr?>,Ünernï l5 wordt slechte in zeer drin- billen verleend. Wie van verleende vrijstelling of van verleend uitstel geen ge bruik wenscht te maken, kan aan de op roeping gevolg geven, mits hij op op den be paalden dag in werkclijkcn dienst komt. De Minister van Oorlog heeft aan de bur gemeesters twee circulaires gezonden, een betreffende de herhalingsoefeningen en een betreffende de inlevering van zakboekjes. In de eerstgenoemde circulaire wordt o.m. medegedeeld, dat. ter vereenvoudiging van de oproeping bepaald is, dat zij in het alge meen slechts bij persoonlijke kennisgeving zal plaats hebben. Oproeping bij openbare kennisgeving zal alleen noodig zijn, wan neer het adres van den verlofganger niet bij den burgemeester bekend is en dienten gevolge persoonlijke kennisgeving niet mo gelijk is. Van de vereenvoudigde wijze van oproe pen wordt werk- en kostenbesparing, -meer in het bijzonder voor de groote gemeenten, verwacht. Hetgeen omtrent de vrijstelling is bepaald wordt slechts voor een deel in de kennis gevingen vermeld, omdat volledige vermel ding meermalen te groote verwachtingen wekt omtrent de kans op een gunstige be slissing. terwijl zij voor wie het aan de op komst verbonden bezwaar zeer klemmend is, wel vrijstelling zullen vragen. In de tweede circulaire wordt meegedeeld dat, in verband met veranderingen, die de vorming van reserve-regimenten en de daar mede samenhangende plaatsen van opkomst hij mobilisatie ondergaan, het noodig is de zakboekjes van de daarbij betrokken dienst plichtigen op te vragen om deze met de ge wijzigde regeling in overeenstemming te brengen. Met de inlevering van de zak boekjes zal tevens gepaard moeten gaan een uitreiking van een voorloopïge lastgeving., waaruit de nieuwe indeeling. alsmede de nieuwe plaats van opkomst blijkt. Verificateurs der invoerrechten en accijnzen Gisteren is te Utrecht een druk bezochte algemeene vergadering van de Vereeniging van verificateurs der invoerrechten en ac cijnzen gehouden. Het voorstel tol herdenking vaji het 10-jarig bestaan in 1927 werd met alge meene stemmen aangenomen en bésloten werd, deze te doen samengaan met de in Amsterdam te houden algemeene verga dering. Verschillende wenschen betreffende be palingen in de Pensioenwet werden ter af doening in handen van het bestuur gesteld. Bovendien werd het bestuur opdracht ge geven de actie betreffende de reorganisatie van bet dienstvak, in het bijzonder de af scheiding van de invoerrechten en accijn zen. met kracht voort te zetten. De heeren Nakken en Ris werden als bestuursleden herkozen; de heer Douma werd lot bestuurslid benoemd. Ten slotte werd besloten, de salarisaclie, door bet b'esluur begonnen, met kracht vooTt te zetten, ten einde een redelijke oplossing tè verkrïjgéri.' Nedèrlaudsche Bond van Technici. De Nederlandsche Bond van Technici hield in een der zalen van. café-restaurant „Parkzicht" le. Amsterdam, onder voorzitter schap van den heer G. B. W Penzler zijn eerste algemeene vergadering. Aanwezig zijn 16 afdeelingen-, vertegen woordigende 1016 stemmen. De morgen vergadering werd besleed aan d? afwikkeling van interne aangelegenheden. Hel beleid van bel Bondsbesluur en van den redacteur-werd goedgekeurd. De aftredende bondsbesluursleden werden tij acclamatie herkozen, zoodat het Bonds besluur in zijn huidigen vorm gehandhaafd blijft. De rekening en verantwoording over hel 4de kwartaal 1925 werd goedgekeurd lol een bedrag van f 11061,93, terwijl de bcgrooting werd vastgesteld op een bedrag van f 37.050 aan inkomsten en uitgaven. Na de. pauze hield de vertegenwoordiger, van bet Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland, de heer Veen- huyzen, een rede over nationale en interna tionale verbindingen en de plaats, die cfaj^ Verbond daarbij inneemt. Van verschillende afdeelingen waren voorsleilcn tot wijziging van de bestaande contribulieregcling ingekomen. Deze voor-, stellen werden verworpen. Een voorstel van de afdeeling Den Haag tot aansluiting bij de Internationale van Handels- en Kantoorbedienden en Technici, wordt na ampele bespreking ingetrokken liet Bondsbesluur krijgt evenwel opdracht om zich internationaal le oriënteerenen binnen bepaalden lijd mededceling van de resultaten te doen en met voorstellen te komen. .Mercurius". Op Hemelvaartsdag kwam de Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curius" le Utrecht bijeen, onder leiding van den heer Jac. Bakker, te Rotterdam. Het ledental van den Bond bleef stabiel, steeg zelfs iels, terwijl de financieele positie gunstig is blijkens een bezit van ruim f 120.000 en een daling van het balans- tekort met ruim f 8000. De salarissen en de rechtspositie laten nog te wenschen. Om daarin verbetering le brengen zoekt men nog steeds samenwer king met de R.K. en Chr. Bonden, waarbij het jammer is, dat niet oveT de geheele linie samenwerking kan plaats hebben. Uit de hierna goedgekeurde jaarverslagen bleek, dat het ledental 6400 bedraagt. Vervolgens werd de begrooling voor 1926 vastgesteld op een bedrag in ontvangst en uilgaaf van f 122.235. Bij de bespreking van het werkprogram weid het bondsbesluur gemachtigd de voor bereidende werkzaamheden voort te zetten om te komen tol de stichting van een een voudige Bank mei daaraan verbonden Spaarbank. Daarna werd het bondsbesluur opgedra gen de actie tot verbetering der arbeids voorwaarden voor! te zetten en eveneens het oog le houden op den toestand der kan toorbedienden. in verband mei'de gewijzigde arbeidsmelhoaen. Ook zal worden voortgezet do actie in zake de vacanlic en de Zaterdagmiddag- rust, de pensionneering, de sociale wetge ving, het volledig maken van een overzicht naar de branchcgroepeering en bovendien het steupen der actie voor goed handels onderwijs. Medegedeeld Werd dat bereids met zusterverenigingen een onderzoek wordt ingesteld naar de werkloosheid en de wijzigingen in de personeelverhoudingen. Wanneer er goede resultaten van te ver wachten zijn zal het bondsbesluur emigra tie steunen. In het bondsbesluur werd gekozen de heer P. van Herwijnen. In verband met het 45-jarig bestaan zal de volgende vergadering te Rotterdam wor den gehouden. Naar aanleiding van een rapport inzake de vraag „of de toelating van handelsreizi gers, winkel- en magazijnbedienden, incas seerders en kassiersloopers in „Mercurius" gewenscht is." bepaalde de vergadering dal tot die toelating geen voorstellen zullen worden gedaan. Vervolgens werd beslolen via het V. V. H. contact te zoeken met de organisatie van Handelsreizigers „Hermes". Pensioenen van ond-militairen. •Het Comité van actie der samenwerkende Bonden van oud-militairen van Koloniën, zee- en landmacht, heelt een adres gezon den aan den Volksraad van. Ned.-Indië, waarin onder herinnering aan de bij de behandeling der Indische begrooting op 27 April hl. door de Tweede Kamer aar.ge- S nomen motie-Joekes betreffende nadere re geling aer pensioenen van de voor 1 Jan. 1920 gepensionneerde militairen van het i Indische leger die den leeftijd van 60 jaren 'hebben bereikt, alsmede aan de verklaring va<n den minister van Koloniën dat door hem eerst dan iels za'l worden gedaan, wanneer hem terzake voorstellen van de In dische regeering bereiken verzocht wordt, dat: le. van de zijde der Indische regeering zoo öpoedig mogelijk voorsLellen aan de Nederlandsche regeering worden toegezon den; 2e. eveneens van de zijde der- Indische regeering voorstellen wordt gedaan welke al geheele gelijkstelling zonder leeftijdsbeper king inhouden Hospitaal-kerkschip „De Hoop". De Nederlandsche Vereeniging ten be hoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit, Hospitaal-kerkschip „De Hoop", hield te Am- sterdam in het Gebouw van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen een algemeene vergadering. Wat betreft de verrichtingen van „De Hoop" wordt medegedeeld, dal in totaal door aen geneesheer F. G. van Asperen van6 juni—28 October 1925, verdeeld over vier kruistochten, behandeld werden 195 patiën ten, waarvan in dc haven van Lerwick (waar 7-maal werd binnengeloopen) 152 patiënten. Voor het meerendeel waren het poliklinische patiënten; doch ook vonden 12 opnamingen aan boord van „De Hoop" met een gemiddelde van 19 verpleegdagen per patiënt. exploitatie sloot meteen tekort van f 15.730. exploitatie sloot met ee.ntekort van f 15.730. Besloten werd. dal de volgende kruistocht van „De IIoop" op 22 Mei a.s. zal aan vangen. Uit de Communistische Partij. Het partijbestuur van de C. II. P. publi ceert in „De Tribune" een politieke resolu tie, welke op het a.s. partijcongres in be handeling zal lcomen. In deze resolutie wordt o.a. gezegd; dat de taak, die de communistische partij heeft te vervullen, vèreischt, dat, met in achtneming van het recht van binnen het kader van de partij voor een bepaalde mce- ning op le komen, de eenheid van de Rprtij en de nationale en iulernafutaalè discipline wordt bewaard; dat de rechtstreeksehe oppositie in de partij, sinds liet laatste congres voortdu rend de discipline op de ernstigste wijze heeft overtreden en op ontoelaatbar? wijze in de partij fractiestrijd heeft gevoerd; dat de Communistische Internationale aan Van Ravesleijn den eiseh heeft gesteld, zijn medewerking aan de burgerpers en zijn fracliewerk le slaken en aan de orga nen van de Communistische Internationale mede te werken; dal Van Ravesleijn zijn medewerking aan de burgerpers en zijn- fracliewerk heeft voortgezet en in geen enkel opzicht aan de eischen van de Internationale en de partij gevolg lieeft gegeven dat het congres op dezen grond Van Ra vesleijn als lid der C. P. II. royeert; dat Wijnkoop in December 1925 de eisch is gesteld zich zonder voorbehoud bereid te verklaren met de andere richtingen in de partij samen te werken om de beslui ten van de Comintern en van de partijlei ding door le voeren; dat het congrcr Wijnkoop, indien hij zich hiertoe nie' bereid verklaart, als lid der C. P. II. zal moeten royeeren. Aan hel slot van de resolutie wordt aan het partijbestuur opgedragen alle noodige maatregelen te nemen teg eir.de lot nnrma- liseerin? van de partij le geraken. In de Emmakliniek le Utrecht is in den ouderdom van 74 jaar overleden de lieer mr. J. H. Lichtenbelt, oud-president var -den Raad van Justitie in Nederlandsch-Indi Mei de nieuwe zornerdienstregeling zullen door de Ned. Spoorwegen uitgegeven worden vacan'iekaarlen 1ste, 2de en 3de klasse aan particulieren ter afgifte aan derden. Deze vacanliekaarten zijn in afwij king der andere vacantiekaarlen strikt per soonlijk en aan de achterzijde moet op straffe van ongeldigheid door den houder naam en woonplaats met inkt worden in gevuld. Ned.-Heiv. Kerk. Beroepen: Te Iledel: A. Leenmans, te Delft; Te BergschenhoekJ. H. van Pad- denburgh, te Elspeet; Te Oosterhoul: D. P. Brans, te Soest. Bedankt: Voor Pullen: D. J. van de Graaf, te Ridderkerk. Gerei Kerken. Aangenomen: Naar Soest: J. v. d. Meuten, le 's-Hertogenbosch, die bedankt heeft voor Woerden. Algemeene Syncdale Commissie der Ned. Herv. Kerk. Aan de orde zijn de aangelegenheden van het Fonds tot verbetering der schraalste pre dikantstraktementen. De vrijwillige bedra^ gen vermeerderden met f50.23; de renten verminderden met f 389.91. Van het Fonds „Aanpakken" kwam.het mooie bedrag van f 30.000. De raad van beheer heeft de ge leende gelden terugbetaald. Voor 1927 zal vermoedelijk f 8450 beschikbaar zijn, te vermeerderen met de subsidies uit het Fonds Aanpakken, de generale kas en dc baten van den vervolgbundel De aanvragen wor den l>ehandeld. Indien de voorstellen worden aangenomen zal besleed worden ruim f53.000. Daarna is aan de orde de Algemeene We duwen- en Weezenbeurs. Een uitkeering is gedaan aan 386 weduwen met totdal f 112.742.61, dus f 5049.87 meer dan vorig jaar. Uit het saldo van het Weekblad, der Ned. Herv. Kerk is weer f 800 ontvangen. Waarschijnlijk zal ook' dit jaar de uitkee ring gesteld kunnen worden op f205, met een bijslag van 180, aTzoo in het geheel op f285. Overgegaan wórdt lót 'de aangelegenhe den van de Synodale Bijbelvertaling des Nieuwen Testaments en van den Vervolg bundel op de Evangelische Gezangen. De rekening sluit met een saldo van f 1500. Met het oog op een subsidie van f500 aan het fonds Schraalste en ev-entueele uilga ven zal er aanleiding zijn de overschrijding op het Studiefonds tot f 500 te beperken. Bij de aangelegenheden van de Algemec-ne kas wordt opgemerkt, dal aan achterstallige quota f 2045 is ontvangen. Het aantal deelgerechtigdc gemeenten van het Hulppensioenfonds voor emeriti-predi kanten is thans 380. Een uitkeering is ge daan aan 4-1 predikanten en 7 erven. Ér zal geen bezwaar beslaan over 1926 het bedrag der uitkeering op f 120 le bepalen. Voor het Studiefonds is f 70 minder ont vangen dan hel vorige jaar. Voor uifkee- ringen zal f 800 beschikbaar zijn. te ver meerderen rnet de eventu ele toeslagen uit het Fonds Racer-Tak. Do aanvragen om subsidie uit het Fond3 .zijn behandeld en voorgesteld zal worden een elftal personen steun te verlecnen. Alsnog is behandeld de rekening van ont vangsten en uitgaven van het Fonds van het Gebouw voor de Alg. Synode. Hierna is de vergadering verdaagd tot heden. Tot leden van de Algemeene Synode zijn door het Trov. Kerkbestuur van Zuid-Hol land .gekozen ds. K. II. E. Gravemeijer te '•s-Gravenhage (primus), en ds. K. Klooster- inaivte Voorburg (secundus). De zaak-Geelkerken. Ds. J. J. Busk es. Ds. J. J. Buskes, te Ooslerend op Texel, heeft liet beroep naar Amsterdam-Zuid, buiten de Synode,-aangenomen. Vermoede lijk zal hij morgen reeds preeken. Ds. J. Kat. f. Te ïïoogcvccn is onverwachts overleden ds. J. Kat. Ned.-Herv. predikant, aldaar. Nederlandsche Jongelingsverbond. Het Nederlandsche Jongelingsverbond kwain Woensdag en Donderdag in Musis Sacrum te Arnhem im algemeene vergade ring bijeen. De Woensdagmiddag was gewijd aan de behandeling der jaarverslagen, die na be spreking werden goedgekeurd. Een voorstel van de afdeeling Schevenin- geD, waarin het Bondsbestuur wordt uit- genoodigd om een commissie te benoemen, die zal rapporteeren omtrent de mogelijk heid van een evenredige vertegenwoordi ging deT provinciën in het Bondsbestuur, werd door dit bestuur overgenomen. Voorstallen der afdeelingen Treibeek en De Meeuw inzake de heffing van een om slag door het Bondsbestuur, welke zoo groot is, dat- de reiskosten van alle afge vaardigden hieruit betaald kunnen wot- den, of wel de contributie^ van iedere af deeling zooveel maal met veertig cent te verhoogen als zij leden telt, werd vcrwor- fpen. In de avondvergadering vonden een drie. tal sectiesamenkomsten plaats, waarin de onderwerpenCorrespondenten, Arbeid in ringen en kleine plaatsen en Arbeid onder jongens en jongelieden aan de orde kwa men. Deze vergaderingen gingen over in bidstonden. Aan H. M. de Koningin- en Z. K H. den Prins werden telegrammen gezonden. Het Bondsbestuur werd opgedragen de plaats voor den volgenden Bondsdag te be palen. De Donderdag ving aan met een samen komst in de Groote Kerk, waarin ds. A. B. te Winkel, predikant te 's-Gravenhage voorging. De groote zaal van Musis Sa e rum was tot in de hoeken gevuld, toen de Bonds voorzitter. ds. P Veen. predikant te Ütrccht, de eigenlijke alg. vergadering opende. De bestuursleden, ds P. Veen, J. Spar- reboom, D. Jacob, W. Hoogeweg en F. Ab- brirgh, werden herkozen. Ned. Bond van Jcngalinos-Vereenigingen op Geref Grondslag. De Ned Rond van Jon geling?-Yrraerii- gïngen op Geref. Grondslag heeft dit jaar zijn Bondsdag te Amsterdam gehouden. In afwijking van vorige jaren werd thans op den Woensdag voor Hemelvaartsdag des middags een huishoudelijke vergadering ge houden. De Bondsvoorzitter, de heer A. Zijl stra, lid der Tweede Kamer leidde deze ver gadering, die door vertegenwoordigers van 461 der aangesloten vereenigingen was be zocht en waarin de jaarverslagen en enkele voorstellen van huishoudelijken aard wer den behandeld. Des avonds liad in de Keizersgrachtkerk de jaarlijksche bidstond plaats, waarin voor ging ds. J. L. Schouten van Amsterdam met een predikatie over Openbaringen 12 11. Donderdag had de eigenlijke Bondsdag plaats en daar circa 3500 toegangsbewijzen waren aangevraagd, werden des morgens en des middags telkens twee vergaderingen een hoofdvergadering in de groote zaal van het Concertgebouw en een bijvergadering, dos morgens in de zalen van „Bellevue"* des middags in de Keizersgrachtkerk. De morgenvergadering in het Concertge bouw werd geleid door den Bondsvoorzitter, den heer A. Zijlstra, die een openingsrede hield over het onderwerp: „De jongeling en zijn eeuw". Hierna heette hij in 't bijzondei welkom den burgemeester van Amsterdam, den heer W. de Vlugt. Besloten werd voorts telegrammen to zen den aan H. M. de Koningin, den heer H. Co- lijn on ds. J. E. Vonkenberg, den oprichter van don Bond. Besloten werd, dat do Bondsdag 1927 te Leeuwarden zal worden gehouden. De voorzitter deelde mede, dat bij enkele candidaatslelling als lid van het Bondsbe stuur herkozen is de heer P. van Nes Czn. en dat tot lid der Commissie van Controle gekozen is de heer v. d. Berg uit Hilversum. Voorts deelde hij mede, dat de proef, geno men met de Woensdagmiddag-vergadering goed is geslaagd en het Bondsbestuur maat regelen zal nemen voortaan steeds zulk een vergadering te houdën. Tenslotte zijn in deze vergadering nog een tweetal vraagpunten behandeld. De bijvergadering in de zalen van „Bel- levue" werd geleid door den tweeden voor zitter, dr. K. Dijk, uit 's-Gravenhage, die een openingsrede hield over het onderwerp: „Vrede en zwaard". Hierna werd een tweetal vraagpunten be handeld. In beide vergaderingen heeft de voorzit ter herdacht het overlijden van den heer J. van Oversteeg, eerelid van den Bond. In de middagvergadering in het Concert gebouw heette de Bondsvoorzitter allereerst welkom don afgevaardigde van het Ned. Jongelings-Verboad, mr. Idenburg, den ver tegenwoordiger van den Bond van Chr. Ge ref. J. V.. ds. A. M. Berkhoff, den rcctor- magnificus der Vrije Universiteit le Am sterdam, prof. dr. F. W. Grosheide en de vertegenwoordigsters van den. Geref. Meis jes-Bond. Het Tweede Kamer-lid, de lieer J. Schou ten uit Rotterdam hield daarna een referaai over het onderwerp: „Onze houding tegen over de moderne jeugdbeweging", waarover vervolgens van gedachten werd gewisseld. Ds. J. L. v. d. Wolf uit Kralingen hield een opwekkende rede over het onderwerp: „Verblijdt U", waarna deze vergadering door dr. K. Dijk uit 's-Gravenhage met een kort woord is gesloten. De bij vergadering in de Keizersgracht kerk wend geleid door den heer P. v. Nes Cz. Dr. J. Walerink van Amsterdam hield hier een referaat over het onderwerp: „Cul tuurzwakheid en jeugdkracht": Ds. H. S. Bouma uit Leeuwarden hield een opwekende rede over het onderwerp- „De eer van de vlag". Samenwerkende Zendingscorporaties. Waren de inkomsten gedurende de eerste drie maanden van dit jaar hoewel niet t-oe. reikend om in de behoeften van het werk te voorzien, toch hooger dan die geduren de het eerste kwartaal 1925. de maand April was veel ongunstiger dan haar naam genoot in heb vorige jaar. De inkomsten bedroegen niet meer dan f 23.650; en dat waar maandelijks f 70.000 noodig is. De ach terstand is dus gedurende de eerste vier maanden vermeerderd. Met- góeden moed gaan de besturen het Pinksterfeest echter tegemoet. Dan toch wordt de Gemeente als vanzelf bepaald bij den arbeid der Zending. Bijzondere leerstoelen voor hei Duitsch. Ter bevordering van het onderwijs in de Duitsche taal- en letterkunde ten onzent beeft het hoofdbestuur van de Nedprlandsch Duitsche Vereeniging het dienstig geoor deeld, le bevorderen, dat aan de Rijksuni versiteit te Utrecht een bijzonder professo raat en- aan de Universiteit te Amsterdam een bijzonder lectoraat wordt gevestigd. Het hoofdbestuur der Vere%oiging heeft in over leg met de betrokken faculteiten, ais cura toria voor beide benoemd: In het curatorium voor hel bijzonder hoogleeranrsambt te Utrecht prof. dr. J. tl. Scholle. hoogleeraar in de Duitsche taai en letterkunde le Amsterdam, voorzitter, prof. dr. J. O. Sleeswijk. algemeen secreta ris der Nedorlandsch-Duitsche Vereeniging, secretaris, prof. dr. Ant. van Gijn. voorzit ter van hel hoofdbestuur der Noderlnndsch- Duilsche Vereeniging; prof, dr. B. J H. O vink. voorzitter van de faculteit dor Let teren en Wijsbegeerte der universiteit te Ulrecht en prof. dr. A. G. van Hamel, hoog leeraar in de Germannsche talen aan de rijksuniversiteit te Utrecht, als leden. Curatorium voor het bijzonder lectoraat te Amsterdam: prof. Seholte cn prof. Slees- wijk. voorzitter en secretaris:-de heer D. A. J. Kesslcr. penningmeester van het hoofd bestuur der Ned. Duitsche Vereeniging; prof. dr S. R. Sleinmelz. voorziller van de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte der universiteit te Amsterdam en dr 1 v. Dam. lector in de Duitsche taal- en letterkunde aan de universiteit van Amsterdam, leden. Beide curatoria zullen binnenkort verga deren om over le gaan tot de benoeming van den hiizondcrrn hoogleeraar fe Ulrecht en den hijzonderen lector tc Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5