Wet Ondergrondsche Syndicaat 20297. ZATERDAG 15 MEI Anno 1926. eerste blad. Ons nieuwe Feuilleton Officieels Kenniscjevifioen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD7ERTENTIEN: 30 CU. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lagerea prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week 'f_ 0.18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ....i, „0.18. Franco per posl 2.36 portokosten. Dit nummer beslat uit VlER Bladen Dinsdag zullen wij een aanvang jiaken met een nieuw, boeiend Feuilleton, getiteld: Lan de bekende auteur Mrs. C. N. VILLIAMSON. DE DIRECTIE. -ANGIFTE VAN LEERLINGEN VOOR HET GYMNASIUM, DE HOOGERE BURGEB- CHOOL MET 5-JARIGEN CURSUS EN DE HOOGERE BURGERSCHOOL VOOR MEISJES MET 5- en 6-JARIGEN CURSUS. Burgemees Ie: "(i Wethouders van Leiden irongen ter kennis van belanghebbenden, lat aan bovengenoemde inrichtingen van mderwijs tot en met 30 Mei a.s. jfelegen- leid bestaat tot het doen inschrijven van lerlingen, bij voorkeur des Dinsdags van 11—12 uur v.ni. en des Donderdags van —I jur n.ni. N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden. lij Mei 1020. GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN TE LEIDEN. OudCks of Voogden, die hun kinderen ol pupillen wensclien geplaalst le zien als Kweekeling (vereischte leeftijd: voor 1 Augustus 14 jaar) galievcn hen daarvoor aan Ie geven mondeling op 17, 18, 24 ot 25 Met, s avonds tusschen 7 en 8 uur, Oude-Vest 15 (Irouwboekje medebrengen s.v.pof tcliriftelijk vóór 1 Juni. Si'.B. Zonder loelalings-exe nen kunnen lot - de tweede klasse der school worden toegelaten diegenen, welke met gim- slig gevolg drie klassen eener Middel bare School doorloopen hebben of in 't bezit zijn van het M.U.L.O.-diploma B (of A, mils examen is afgelegd voor wiskunde! 5331 De Directeur. II. VAN SI.OOTEN Jr. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden irengen ter algemeens kennis, dat A. C. filippo te Leiden een verzoek heeft inge- liend ter bekoming van verlof voor den rerkoop van alcoholhoudenden anderen dan 'lorken drank voor gebruik ter plaatse van rerkoop in het perceel Zuidsingel No 30. N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Mei 1026. 5332 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Nngen ter algemeene kennis, dat de Stu enlen-Roeivereeniging „Njord" een verzoek teelt ingediend tor bekoming van verlof 'oor den verkoop van alcoholhoudenden 'aderen dan eterken drank voor gebruik frplaatse van verkoop in Jiet perceel Hooge 'orsebweg No. 2. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Mei 1926. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 17 MEI 1926, des namiddags te twee nur. AUnog te behandelen na punt 3: traeadvies op het verzoek van Mej. A. "rins, om eervol ontslag als onderwij- aes aan de opleidingsschool aan de 'markt. (105) Huldiging van het bestuur der 3-Ociober-Vereeniging. ^ij kunnen ons verslag over de gisler- L? rï°or de plaatselijke Yereenigingen aan v bestuur der 3-October-Vereeniging ge- ^clue serenade aanvangen met de mede- f® iag, dat deze in alle opzichten uitne- n ls Ceslaagd. De Vereeniging tot bevor- ,van. Vreemdelingenverkeer, die oe liet initiatief én vervolgens <le leiding m;iÜn. me* name het daartoe aangewezen ue komt daarvoor alle eer toe. e opstelling op het voor dit doel bijzon- geschikte plein van de Doelenkazerne, Pr vertra2mg, doch dit lag niet "fcn n 'd,ni maar a&n sommige vereenigin- »'r rS- ^au. *aa' kwamen opdagen, waar- i lfr vreer verzachtende omslan- ot Oro i °Pstelling ging zeer 'nnff j**aren nummers geplaatst," die b in den stoet van de resp. vereeni- gihgen aangaven. Vertegenwoordigd waren, sommige met respectabele aantallen, andere met een klein getal personen, de navolgende vereenïgingen SocilHeit „Amicitia", turnclub „Aquaduct", dames gymn.ver. „Brunhilde", dames gyra.- Ver. „Concordia", Chr. gymn.- en scherm- ver. ,.D. O. S.", Chr. zangver. „Ex Anima", R.-K. middenstandsver. „De Hanze". Chr. Dames gymn.-ver. „Hestia", waarbij Chr. Padv.-Org. „Leeuwkcnlroep", Kappers- én Barbiers-Patroonsver. „Hulp en Vriend schap", Chr. Gymn. Schermver. „Jahn", afd. Leiden v. d. Nederl. Bond van K. R. en S., Mannen zangver. „Kunst na Arbeid", Ver. tot Instandh. der L.A W.E.T.. Chr zang- ver. „LEDAGOH", Chr. Middenslandsveree- niging, Handeldr. en Industr. Middenstand, L. Padv.-Ver. van de N. P V., Dames Gymn.- Ver. „Nieuw Brunhilde", Werklieden ver. „Nut en Genoegen", Muziek- en Tooneel- ver. „Nut en Vermaak". Tooneelver. „Oefe ning baart Kunst", Eerste Leidsche Accor deon-Ver. „Onderling Kunstgenot", Leidsche Kellners- en Oppassersver. „Ons Belang", Chr. Oranje-Vereeniging, C. J. M. V. Pad vinders, R.-K. Studenten-Ver. „Sanetus Augustinus", Leidsche Ren- en Toerist-Ver. .Swift", Leidsche Schietver. „Willem Teil", Leidsche Zwemclub, Leidsclie-Zwemver. „De Zijl". En daarlusschen met het Leidsch Muziek korps voorop nog de volgende rmtzrekver- eenigingen: Chr. Mii ziek vereen. „Alhalia", I.eidsch Politie Muziek-Gezelschap, Muziek - Gezelschap der N.Z.H.T.M., Muziek-Gèzel- schap P. C. L., R.-K. Muzickver. „Perosi", Chr. Muziekvcr. ..Polyhymnia", Harmonie- Orkest T. D., Muzielcver. „Werkmans Wilskracht". De belangstelling van het publiek was enorm. Niet alleen in den omtrek van de Doelengracht, Varkenmarkt en het Noord einde maar ook in de andere stralen waar de optocht doortrok. De orde is en dat ver melden wij met genoegen evenwel geen oogenblik gestoord geworden. De politie had uitnemende ordemaatregelen getroffen. Ilaar kalme houding onder leiding van den inspecteur, don heer Wijk, werkte ook kal meerend op de duizenden toeschouwers op straat. De stoet, waarin, als wij iels wilden aan-, merken, wel wat veel kleine knapen en meisjes liepen, maakte overigens een goeden indruk, waartoe de mooie banieren en de kleurige 3-Octoberlantarens die werden mee gedragen het hunne hebben gedaan. Truu- wens, de ouderwetsche flambouwen deden het ook weder goed. Wij zouden het effect er van in een optocht niet gaarne missen. Bovenal moeten wrij hier de {alrijke mu ziekverenigingen noemen. Hare medewer king is in een optocht als deze onontbeerlijk. En er is met lust -cn goed geblazen. Onze eenige „De Burcht" had op het be zoek gerekend. Niet alleen de poort, doch ook het Burchtplein was geïllumineerd. Wat deed die rustige velglaasjesverlichting het hier goed. Den pachter, den heer Backer, die deze verlichting voor eigen rekening aanbracht, daarvoor hulde. Op den Burcht had het bestuur met den eerö-voorzitter in hun midden plaats geno men. Verder waren nbg een aantal autoritei ten aanwezig, waaronder de commissaris van politie. Ook hier was voor een goede verlichting gezorgd. llalftien ongeveer lcwam de stoel op den Burcht aan en marcheerde regelrecht naar boven, waar de. verschillende vereenigingen defileerden voor het op een hoogte verheven bestuur. Hier was het effect bijzonder voor al toen in den loop van den avond op den rondgang Bengaalsfch vuur werd ontstoken was de indruk overweldigend. De voorzitter van V.- V. V. de heer A. W. Frentzén nam het eerst het woord om op deze historische plaals uit naam dec burgerij zich tot het bestuur van de in Leiden zoo bijzonder hooggeschatte 3-Octobervereeni- ging te richten. Gerust durfde hij zeggen dat de gansche burgerij zich hartelijk verheugt over het 40-jarig jubileum van een Leidsche vereeniging. die zulk een roemrijk en voor spoedig verleden heeft gehad en waarvan mag worden verwacht, dat zij ook een goede en gelukkige toekomst tegemoet gaat. De fundamenten, waarop deze vereeniging rust zijn hecht en haar doel ieder Leidenaar sym pathiek. Op historisch terrein behoefde spr. zich wat de 3 Octobervereeniging betreft niet te begeven, de lange artikelen in het Leidsch Dagblad hebben het publiek reeds volkomen op de hoogte gebracht. Even wilde hij me- moreeren, dat de jubileerende vereeniging de moeder van de Leidsche V. V. V. is geweest. Daarom yas het voor het bestuur van V.V.V. een aangename taak om de leiding le nemen bij het brengen dezer bijzondere hulde aan het bestuur der 3 Ocl.vereen. ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan. Indien we terugdenken aan het groot aantal jaren verloopen sedert het ontzet van Leiden en het 40-jarig bestaan der 3- Oct.-vereeniging. dan is dit tijdsbesfek niet groot, maar wij moéten, volgens spr. deze gevallen niet alleen quantitatief maar vooral qualitatief vergelijken en dan durf. de hij gerust zeggen, dat zij in menig op zicht voor Leiden en omgeving van groot belang zijn geweest, waarvoor de burgerij heden de oprichters, de oude en tegenwoor dige bestuursleden en helpsters en helpers van harte dankt. [Wij Leidenaren hebben door de geregeld terugkeerende 3-Octobervieringen niet aJ- leen genoten, met alleen geprofiteerd; wij hebben er ook door geleerd, zeide spr. doordat wij de deugd der gastvrijheid aan vrienden en familieleden steeds weder heb ben moeten toepassen. Dat de vereeniging, die jaarlijks de lei ding geeft aan de herdenking van de groote I daden, den moed en de opoffering onzer dappere voorouders dit doet op een geheel neutrale wijze en daarbij zorgt voor oud en jong, voor arm en rijk, ook daarover wilde spr. zijn bijzonderen dank betuigen. Spr. bracht vervolgens nog in herinnering dat door de 3-Oetobervereeniging den vriendschapsband, die reeds vele jaren be staat tusschen de Leidsche studenfcenwe- 1 reld cn de Leidsche burgerij, ook jaarlijks hechter wordt aangehaald op den dag van Leiden's ontzet. Dat eeir lid van het Col legium steeds lid is van het bestuur der 3- Octobervereeniging bewijst ook hoe bei- 1 derzijds deze verhouding op prijs wordt i gesteld, terwijl de enthousiaste feestviering i op de Studentensociëteit bewijst, dat de 1 studentenwereld actief deelneemt in de jaarlijksche 3-Octoberherdenking. Ten slotte richtte spr. een woord van dank aan alle medewerkers aan de sere nade on speciaal tot het uitvoerend co mité. Na daarop den voorzitter, den heer Van der Laan een krans te hebben aangeboden en tevens een oorkonde, ter herinnering aan dezen feestavond, besloot hij mot een drievoudig hoer ah, gevolgd.door een: lang zullen zij levendat, begeleid door de aanwezigen werd herhaald. Het den voorzitter aangeboden album was belangeloos door een enthousiast lid, den heer Eduard IJdo, *oor dit doel ver vaardigd. Het geheel is ingebonden in een band van rood lederen rug cn hoeken met een plat van wit satijnop het roode rug- gedeelte is in goud gestempeld 18861926 3 October-Ver., terwijl op het wit satijnen vlak het Leidsche wapen is gestempeld. Het binnenwerk is geheel op Oud-IIol- landsch papier gemaakt, elke pagiAa heeft in lichte kleur een kader waarin wordt af gebeeld links boven het standbeeld van v. d. Werff, (koraalmuziek), rechts boven de stadhuisloren (carillonbespeling), terwijl onderaan in de hoeken een wittebrood is af gebeeld en in het midden de traditioneele hutspot, terwijl eenige haringen de verbin ding vormen tusschen de hoekstukken cn het middenstuk. Ten slotte slaat aan het hoofd van elke pagina nog het Leidsche Wapen geflankeerd door de jaartallen 18861926. De namen van de Vereenigin gen, de oorkonde en opdracht zijn geheel uitgevoerd in calligraphic (zwart met roode beginletters). Een en ander is door den heer IJdo Jr. ontworpen terwijl het geheel door de Boek en Steendrukkerij Edüard Üdo is klaar ge maakt. In eenvoudige woorden zooals wij dit van onzen sympalhieken voorzitter der 3 October-vereeniging gewend zijn, werd op de enthousiaste en met krachtige stem uit gesproken rede van den heer Frentzen ge reageerd. Het was le begrijpen, zoo ving de heer Van der Laan aan, dat het bestuur deze hulde zeer aangenaam is en dal het deze gaarne aanvaardt. Maar eep. groot deel bracht de voorzitter onmiddellijk over naar hen die de huldiging op louw hadden gezet en de vele anderen die door hunne daadwerkelijken steun haar mogelijk maak- ten en dat zijn toch alle leden der 3 Octo ber-vereeniging meende hij. Voor zoo ver ze hel nog niet mochten zijn, verzocht hij hen, zich nog heden als lid op te geven en op de aanslaande ledenvergadering te ko men waar de feeslplannen van de 40ste herdenking zullen worden vastgesteld. Spr. deed daarbij genoegzaam uitkomen dat het bestuur voor deze jubileum-herdenking extra plannen heeft. Hij sprak tenslotte den wensch uit dat een beroep op de medewerking der plaatselijke vereenigingen voor de straks volgende 3 Oc- toher-vicring niet te vergeefs zal zijn. Ook hij besloot zijn korte rede met een hoerah! op de 3 October-vereen, dat door de aanwezigen luide werd herhaald. Hierna werd het Wilhelmus aangeheven, gevolgd door andere vaderlandsche liederen b-achtig begeleid door de muziek, terwijl de vereenigingen nogmaals voor het bestuur defileerden. Het was bij deze gelegenheid dat het Bengaalsch vuur van den omme gang werd ontstoken en het geheele kleurig tooneel in een tooverachtig licht zette. Daarmede was de zeldzaam goed geslaag- deTBurchtpleclvtigheid afgeloopen en begaven de aanwezigen zich naar beneden. In die ook feestelijk versierde Graanbeurs nam nu het besfuur zitting, waar ook hunne echtge- nooten hadden plaats genomen. Daar had nu het bestuur van at de mee werkende vereenigingen nog de gehtkwen- schen in ontvangst te nemen. De Commis saris van Politie, de heer Stapel, sprekende voor het Leidsche politiekorps opende de rij der felicitaties, waarna de vereenigingen in bovengenoemde volgorde volgden, terwijl de champagne werd rondgediend en elk der aanwezigen een glas op het welzijn der 3 October-vereeniging leegde. Tegen halfelf was ook deze plechtigheid afgeloopen. Er wachtte het bestuur en ge- noodigden nu nog 'n souper in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk", waarvan de tijdens het soupeT ingevoerde zomertijd den duur ietwat deed verkorten. Adres aan den Raad. Aan den Raad is volgend adres gezonden Hefc Bestuur der afdeeling „Leiden" van Volksonderwijs heeft de eer zich tot Uwen Raad te wenden naar aanleiding van het verzoek der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van Scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs op Gere formeerden grondslag om gelden voor de stichting van een school voor gewoon lager enderwijs aan de Javastraat, hoek Drift- straat. Bij dit verzoek is een verklaring over gelegd waaruit blijkt, dat in totaal 101 kinderen worden opgegeven als aanstaan de leerlingen der nieuwe school. Het is aan B. en W. echter gebleken, dat 79 van deze kinderen niet mogen worden medege- rekend, omdat zij een gelijksoortige school die aan de Lusthoflaan, zouden verlaten, waarop voor hen nog wel gelegenheid tot plaatsing in de voor hen bestemde klasse blijft. Nu wordt wel een beroep gedaan op de zinsnede in de wet, dat met het vereisohte getal niet precies rekening behoeft te wor den gehouden, wanneer aanzienlijke uit breiding der bevolking in eenig deel der Gemeente tot de stiöhtingaanleiding geeft, doch dit geschiedt ten onrechte, omdat deze bepaling niet slaat op het onderha vige geval. De bestaande Geïnformeerde School aan de Lusthoflaan toch staat niet in een an der stadsgedeelte dan de aangevraagde, zoodat in dit deel der Gemeente voor ouders van Gereformeerde gezindheid niet een gelegenheid voor onderwijs van him richting meer behoeft te worden in het leven geroepen. Een beroep op de toenemende bevolking van dit stadsgedeelte moge naar de letter geoorloofd schijnen, als gTond voor de stichting van een tweede Gereformeerde school in dit kwartier is het o.ï. onjuist, omdat zeker niet kan worden gezegd, dat in het algemeen de geestelijke richting van de bevolking van dit stadsgedeelte op Ge reformeerden grondslag staat. Het Bestuur der af deel ine: „Leiden" van Volksonderwijs verzoekt U daarom, dit verzoek niet in te willigen. Namens het Bestuur, (gek) N. J. KROM, vicc-voorz. (get.) P. A. HIBMA, seer. De ontwikkeling van de electriciteitsvoorziening van de gemeente Leiden en omgeving. Door Commissarissen der Stedelijke Fa brieken van Gas en Eleclriciteit is m bro churevorm een rijk geïllustreerd werkje uit gegeven dat ook reeds werd opgenomen in ihel Gedenkboek, verschenen naar aanlei ding van het 10-jarig bestaan van (\e ver eeniging van electriciteitsbedrijven in Ne derland en waarin een overzicht in woord en beeld is gegeven van de ontwikkeling van de electriciteitsvoorziening in deze ge meente en hare omgéving. Uit het overzicht blijkt, dat in 1898, toen de Gasfabriek haar 50-jarig beslaan had gevierd, de wenschelijkheid lot oprichting eener stedelijke electriciteitsfabriek werd overwogen. Een bedrag van f 5000 werd be schikbaar gesteld, teneinde plannen met op gave van kosten te verkrijgen voor hel bouwen en explqiteeren eener electrische centrale. Een commissie onder voorzitter schap van den Directeur der Stedelijke gas fabriek ir.-'N. W. van Doesburgh, kwam in 1901 met dit onderzoek gereed. De conclusie was: zoo spoedig over te gaan lot de stich ting van een gemeentelijke electricilelts- fabriek op het terrein der gasfabriek en als systeem van stroomlevering te kiezen: draaistroom. Den 13den October besloot de Raad onder voorzitterschap van burgemeester mr. N. de 'Ridder tot oprichting van de fabriek, vol gens het systeem der commissie, waarvan de kosten een bedrag van f 480.000 niet te boven mochten gaan. Hel opmaken van definitieve plannen Werd opgedragen aan den electro-lechnisché*ingenieur F. A. Hal leman en diens plan werd den lslen Maart 1906 goedgekeurd. Op 15 October 1907 was de centrale gereed en kon zij stroom leve ren. Van de bij de oprichting geplaatste toe stellen en machines is thans weinig meer over. Alles werd in den loop der jaren door grootere machines en apparaten vervangen. De snelle toeneming van het debiet en de steeds grooter wordende vraag naar kracht stroom, alsmede een overeenkomst voor ge- lijkstroomlevering gesloten met de N. Z. II. Tramweg-mij. waren oorzaak dat tegen hel einde van 1919 een verbubbeling van de geheele Centrale werd voorbereid, welke zich in den loop der jaren geleidelijk heeft voltrokken. Tot de eleclricileilsfabriek behoort feite lijk ook nog een derde ketelhuis n.l. dat van de' gemeentelijke inrichting voor vuilver branding. De in de vuilverbranding gepro duceerde stroom in 1924 verbrandde deze inrichting 11.388 ton vuil, waarmede totaal 8444 M3. stroom werd geleverd wordt afgegeven in de hoofdstroornleiding van de centrale en dient dus mede voor de aandrijving der lurbogen era toren. Ook exploiteert de fabriek een eleclrisch klokkennet. In Leiden zijn thans 88 electri- eche klokken geplaatst. De electrische centrale is veel sneller ge groeid, dan bij den opzet gedacht werd. Niet alleen, dat elk jaar het aantal aansluitingen BINNENLAND. De serenade ter eere van liet 40-jarfi bestaan der Leidsche 3 Oct.-Veieeniging. Diverse vergaderingsverslagen* BUITENLAND. Ontspanning in Engeland. Overeenstem» ming tusschen de sporen en de arbeiders. Een voorstel van Baldwin inzake de mijn* crisis. De strijd in Polen duurt voort. Nog geen oplossing der crises in Dnitsch* land en België voor licht en kracht belangrijk vermeer derde, maar vooral het verkrijgen van nieu we groepen verbruikers en nieuwe soorten verbruik waren oorzaak van -zoo snellen vooruitgang. In 1908 werd begonnen de straatverlichting van Leiden gedeeltelijk te eleclrificeeren. Ook breidde de stroomlevering zich uit over de gemeente Leiderdorp en Oegslgeest, in 1910 gevolgd door Noordwijk en Voor hout en in 1911 gevolgd door Zoeterwoude. Werd er van de oprichting van de cen trale af met succes geijverd om de electrici- teit ook toepassing te doen vinden in de huishouding, klein- en groot-industrie, ten einde de belasting overdag le verhoogen, een vruchtbaar gebied waren ook de polders rondom Leiden. Thans worden 9312 H.A. eleclrisch bemalen en meerdere polders in Rijnland en Schieland wachten op electrifi- calie. Het zou ons te ver voeren al de gemeen ten rondom Leiden te noemen, die thans eleclriciteit van Leiden betrekken lot aan Moerkapelle toe. Than3 wordt in 30 gemeen ten stroom geleverd. Het verzorgingsgebied is 600 vierkante K.M. en beslaat ongeveer 1/4- van Zuid-Holland. Voor het verhelpen van storingen zijn in de verafgelegen ge meenten permanent monteurs gevestigd. De centrale staat dag en nacht ook tele fonisch met de buiten-districten in contact In 1923 werd ook een contract voor stroomlevering met de H. T. M. (Leiden, Wassenaar ,Den Haag) gesloten. Circa 55 K.M. tramweg worden door de centrale van gelijkstroom van 1200 voltspanning voor zien. Ten slotte werd in Sept. 1924 voor het publiek de mogelijkheid geschapen om goed- y koop eleclriciteit te betrekken uitsluilend voor verwarming van vertrekken. liet aantal fransforrnatorslalions en'scha kelkasten bedroeg op 1 Januari 1925 272 en het aantal aansluitingen 18.360 met een vermogen van 24.807 K.W. In 1924 was de netto afgeleverde hoe veelheid draaistroom 15,479.700 K.W.h., terwijl voor tractie werd gebruikt 2.959.100 K.W.h. De hoogste belasting was in dit jaar 8000 K.W. Bond tot Verbetering van den Pulphandel in Nederland. Hoewei reeds eerder over de oprichting van de ver. tot verbetering van den Pulp handel in Nederland mededeelingen aan de pers werden verstrekt, zoo blijkt het to oh, dat er nog velen gevonden worden, die van de werkwijze, en het doel der ver eeniging een verkeerd, idee hebben. Ten einde te voorkomen, dat cv. ver keerde opvattingen, 6chade zouden kunnen berokkenen aan de zeer groote belangen, die op het spel staan, hebben wij ter be voegde plaatse een onderzoek ingesteld, en wij kunnen naar aanleiding daarvan het volgende berichten: De vereeniging ris opgericht als gevolg van de ontevredenheid, doe bq_ de vele af nemers van pulp was ontstaan, door het uiterst eenzijdig karakter der pulpcontrac- ten, die aan de suikerfabrieken-leveran ciers vrijwel alle, aan de boeren-koopera zoo goed als geen rechten gaven. Volgens deze contracten, loopen de koo- pers der pulp o.m. meer liet risico der ver. zending van af de suikerfabriek en onge acht het kwa-ntum pulp, dat uiteindelijk werd ontvangen, moet volgens het bepaal de in het contract de door de fabriek als afgezonden hoeveelheid pulp betaald wor den. Ook gaf vaak het optreden der agenten reden tot geschillen tusschen fabriek en pulp verbrui ker. De sinds korten tijd opgerichte vereeni ging wil nu trachten in overleg, zoowel met de boeren als met de suikerfabrieken tot een oplossing te komen, die beide par tijen bevredigt. Er is geen sprake van tegen de fabrieken een actie op touw te zetten, doch de ver eeniging wil het orgaan worden, dat zoowel de belangen van de leverancier als van de koopers dient. Op tal van plaateen in ons Jand zijn af-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1