EISCHT GOEDE KWALITEIT De 3-October-V ereeniging te Leiden 40 jaar. Oe Markies v. Bardelys EISCHT flo. 20293. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 10 Mei Tweede Blad Anno 1926. Een overzicht van wat er in deze 40 jaar gebeurde. AAN BINNENLAND. FEUILLETON. VII. Ka de laalsle bestuursvergadering in 1891 j.-wam 't bestuur eerst 4- Mei 1892 bijéén; toch had 't in dien tusschentijd niet stil ge- zelen, maar pogingen in 't werk gesteld, om 't ledenaantal uit te breiden en met succes, want 500 nieuwe leden hadden zich aan gemeld; daartegenover stond, dat 't aantal donateurs in Amerika verminderde, zoodat f 100 minder was ontvangen. Ook waren nieuwe plannen beraamd,-die in deze vergadering ter sprake werden ge bracht. De heer J. fioedeljee, de ontwerper der meeste plannen, stelde voor een 3-lal wa gens met een muziekcorps te lalen rijden door dé wijken, waar de optochten gewoon lijk niet passeerden. De heer Salomonson, de vertegenwoordiger van het L. S. C., wenschte een hutspotmaaltijd la Sequah. den bekenden wonderdoker, weldoener en reclameman dier dagen; daarvoor uit te noodigen 500 behoeftige echtparen en die in d? G"hoorzaal een maaltijd aanbieden. -Meende men èerst, dat er geen ketels zouden zijn, groot genoeg om de noodige hoeveel heid le kunnen bereiden, do heer Tieleman verzekerde er wel voor te kunnen zorgen; maar, 3 October viel op Maandag, zoodat de spijzen Zaterdag 1 Oclobqr al gereed moesten zijn; ze Maandag opwarmen kon niet, zoo dat daarmee dat idéé van de baan was en besloten werd, 't plan Goedeljee uit te breiden door een G-tal muziekcorpsen op verschillende punten der stad le lalen spelen, daarna tol 2 groepen vereenigen, deze laten marcheeren naar 'l Schuttersveld en daar, onder leiding van den heer Mann, een mon sterconcert geven, waarbij uitgevoerd zbu- den worden: Wien Neerlandsch Bloed, Wil helmus, Amazonen-marscli en Wacht- parade. 9 Deelnemers waren 't Corps 4de Regiment A en B, 3de Regiment huzaren, 7de Regi ment A en B, Jagermuziek en de Leidsclie Schutterij. Het 7de Regiment heeft niet mo- zen komen, omdat Amsterdam besmet was verklaard; 't is vervangen door de- Grena diers. Bovenstaande werd goedgekeurd in de algemeene vergadering van 25 Mei 1892, .waarin 134 leden tegenwoordig waren. Daar verblijdde de voorzitter do aanwe zigen niet de mededeeling, dat een onbe kende f200 beschikbaar stelde voor de uit- deeling van haring en wittebrood, als de kosten daarvan te hoog werden; dat de Gemeenteraad de kleine Stadszaal gratis be- 1 schikbaar stelde voor de algemeene verga deringen der 3-October-Vereeniging; onder daverend applaus werd besloten den eere voorzitter een felicitatie te zenden met zijn herbenoeming als Burgemeester van Leiden on goedgekeurd, geen kermisgasten uit Botterdam toe te laten met het oog op het cholera-gevaar en den verkoop van vruchten op 3 October to verbieden De uitvoering van dit programma hééft geleden door den voorldurenden regen op den feestdag en daar vóór. De bewolkte lucht, die reeds den geheelcn morgen over de stad had gehangen „maakte plaats voor een nog meer betrokkene, en zachte zoele najaarsregens werden verdreven door stort buien van de ergste soort; hel lieflijk ge- tjingel van het carillon van den stadhuis loren werd overstemd door ratelende donder slagen cn grijsgele bliksemschichten door kliefden het aschgrauw uitspansel." Het Schuttersveld geleek een moeras, zoodat de ondernemers der vermakelijkheden groole schade leden- en nu aanklopten bij 't bestuur om schadevergoeding, 't Monsterconcert moest nu plaats hebben op do Beestenmarkt en in plaats van muziek op Schuttersveld, „Zomerzorg" en „Zomerlust", werden con certen in verschillende zalen gegeven. Maar toen .'t tegen- den avond droog werd, wilde 't publiek toch naar den dansvloer; men trotseerde modder en vuil en ging zich toch vermeien in mallemolen, poffertjeskraam en schiettent. Noch 't wegraken van hoeden, het in den modder blijven steken van dames laarsjes, noch het onvrijwillige slootbad van een der bestuursleden was in staat.de op gewonden feestvreugde te temperen, zoodat 't Bestuur genoodzaakt werd, den heer Geyp met zijn corps in twee extra trams uit de Gehoorzaal te laten halen en zijn popu laire wijsjes voor de dansLustigen op den dansvloer le spelen; de feestvreugde leed niet 't minst onder de minder gunstig», weersgesteldheid. Do Leidenaars en in 't bijzonder de leden der 3-October-Vereeniging, willen op 3 October feestvieren, niets is .er, wat hen dan weerhoudt. Laat dat zoo nog lange jaren blijven. 't Nieuwe jaar begon mei 2 nieuwe be stuursleden n.l. de heeren H. Paul en A. Corls, wegens aftreding van de heeren D. E. C. Knuttel en S. J. le Poole, zoodat van de 8 eerstbenoemde bestuursleden nog in functie waren de lieeren N. Brouwer, F. H. A. Driessen, J. Goedeljee cn S. B. Vos; een vrij snelle mutatie, die vaak niet in 't be lang eener vereeniging is, vooral niet voor de 3-Oclober-Vereepiging, waar 't geruimen lijd duurt, voor een nieuw bestuurslid zich behoorlijk heeft ingewerkt. Van het eerste jaar af. dat 's avonds het Schuttersveld werd gebruikt, was geklaagd over de slechte ver lichting; alles was beproefd, om daarin verbetering te brengen, doch, ondank.s de jaarlijksche hoogc onkosten des gasfabriek, was en bleef de toestand onvoldoende. Om lot een afdoende regeling le komen, werd met de Gemeente een overeenkomst gesloten, waarbij deze voor den aanleg van een gas installatie zou zorgen, mits; lo. de 3-Oct.-Ver. elk jaar van 18911900 zal betalen f 300 huur voor het gebruik van leiding, lantaarnpalen en lantaarns; 2o. elk jaar het verbruikt quantum gas vergoedt. Na 1900 zal zij do onkosten voor plaatsen en aansluiting der lantaarns betalen, bene vens het benoodigd onderhoud. De vereeni ging zal nooit eigenares der leiding kunnen worden en de gasfabriek is ten allen tijde bevoegd gebruik van de leiding tc maken; voor welke doeleinden ook. Tot de electriciteit haar intrede Meed, is deze verlichting behouden; daarna is in 't terrein een kabel gelegd, waarvoor de Ver eeniging elk jaar huur betaalt, terwijl de firma De Vries en Stevens voor rekening der Vereeniging de aansluitingen bewerkt met de amusements-Inrichtingcn en in ver houding tot de hoeveelheid verbruikte stroom laat betalen. Dit jaar (192G) is de Vereeni ging met de Gemeente en de firma De Vries en Stevens in onderhandeling getreden, om deze. ingewikkelde, kostbare zaak op de meest geschikte wijze voor alle partijen te regelen, om daarmede een goede verlichting en waarborg voor veiligheid le verzekeren. In 1893 vierde de Voorzitter der 3-Oct.- Ver. zijn zilveren huwelijksfeest; dat bij die gelegenheid de Vereeniging hem een hulde blijk vereerde, was te begrijpen;, immers, bij was de ziel der Vereeniging, die van haar oprichting af haar belangen op de meest krachtige wijze heeft behartigd. Daarin werd hij ijverig gesteund door den secre taris en den penningmeester, den heer J. Goedeljee, die weer met iets nieuws voor de feestviering voor den dag kwam, n.l. een hoepelwedstrijd met tentoonstelling van versierde hoepels, een plan, reeds vroeger ingediend door den heer C. L. v. Dooren. Daaraan werd deelgenomen door 252 jon gens en 168-meisjes, die 's morgens 7 uür hun hoepel in de Gehoorzaal moeslcn in leveren; daar had 't publiek toegang tegen betaling van 10 cent, waarover later op de algemeene vergadering aanmerking werd gemaakt; men oordeelde, dat alles, wat vair de Vereeniging uitging, gratis voor de leden toegankelijk moest zijn, 't bestuur ging daar mede niet accoord en is steeds op dezelfde wijze voortgegaan-, dien dag werd in do Ge hoorzaal aan entrée ontvangen f 498, waar door het batig saJdo dat jaar steeg tot f541,971/*; wel een bewijs, dat er belang stelling was. Voor de jongens werden wedstrijden in 't hardhoepelen gehouden in verschillende deelen der stad. ISrwijl na afloop door allen begeleid door de muziek, natuurlijk een op tocht plaats had; daarna was de prijsuit- deeling in de Gehoorzaal. Van de meisjes kreeg C. v. d. Nat den eersten prijs; van de jongens W. J. Pont voor den fraaislen hoepel. Was bij sommigen twijfel gerezen of een Iioepelfeest wel voldoende zou zijn, om den 'geheelen namiddag te vullen, de ondervin ding heeft bewezen, dat het onmogelijk ware geweest, daarnaast nog een ander feest le organiseeren. Ook was 't weet zeer ongunstig; even voor 't uur van den optocht kletterde de regen in stroomen neer. Gelukkig was Jupiter Pluvius den jeug digen wedstrijders gunstig gezind; 't werd droog. In een oogwénk waren allen van hun hoepels voorzien en begeleid door een on afzienbare menigte trok de jeugdige stoet door de slad. 't Schuttersveld was wederom haast on begaanbaar; toch heerschle daar dezelfde vroolijkheid als andere jaren. Bij den aanvang der ledenvergadering op 16 Mei 1894 bracht de Voorzitter in herin nering, dat de Vereeniging haar Eere-Voor zitter, de Jiecr L. M. de Laat de Kanter, door den dood had verloren, 't Bestuur had gemeend in den geest van alle leden le han delen door een krans te zenden aan de familie des overelcdenen en door persoon lijk do begrafenis bij le wonen. Om 't ge leden verlies zoo mogelijk te vergoeden, stelde hij voor den nieuwbenoemden bur gemeester Mr. F. Was, wiens hart niet min der warm klopte voor de 3 Oct.-Vcreeniging le benoemen tot Eere-Voorzitter, wat onder applaus der vergadering werd goedgekeurd. Daarop gingen de heeren Tieleman on Corts hem hiervan mededeeling doen en hem tevens to verzoeken, de vergadering met zijn tegenwoordigheid tc willen vcreeren. Kort daarna werd de heer Was binnenge leid, de vergadering rijst op cn de Voorz. spreekt den heer Was aldus toe: „Met gemengde aandoeningen. Mijnheer Was, nam ik het woord om U welkom te heeten in ons midden;-smartvol, omdat wij in den heer De Laat de Kanter een Eerc- Voorzitter moesten verliezen, die veel hart had voor do Vereeniging en wiens heen gaan wij diep betreuren; vreugdevol, omdat wij door Uwe verschijning in ons midden zien, dat Gij liet U aangeboden Eere-Voor- zitterschap hebt willen aanvaarden; U, wiens benoeming lot Burgemeester dezer Gemeente door allen met onverdeelde vreugde werd begroet; het is mij een eer U dezen hamer le overhandigen en daar mede het Eere-Presidium eeneT Vereeni ging, die zich ten doel stelt de roemrijke daden onzer voorvaderen levendig te hou den; die niet alleen in. doch ook buiten Leiden algemeen bekend is. en die meer dan 2000 ingezetenen onder haar leden telt. Namens al dio leden heet ik U hartelijk welkom in ons midden." Do heer Was antwoordde, dat 't hem zeer veel genoegen had gedaan, zooveel blijken van sympathie bij zijn optreden als burgemeester le hebben mogen ontvangen en de hulde, hem door dc Vereeniging ge bracht, was hem dubbel aangenaam, omdat hij van ganscher harte met het doel der Vereeniging sympathiseert en het gemis, door het verlies van den heer De Laat de Kan Ier. zooveel mogelijk zal trachten le vergoeden; hij dankte alle aanwezigen en hoopte, dat de Vereeniging nog vele jaren mocht bloeien onder het presidium van den heer Brouwer, "wien hij met vertrouwen den hamer weder ter hand stelde. x Nog een ander wenschte men aan de (Wordt vervolgd). RECLAME. 5015 Oificieele Berichten. Bij Kon. Besluit zijn op verzoek eervol oiilslagen D. G. Weslra als notaris te Dolc- kum en.J. II. van der Tuuk als notaris le Hoogeveen; is benoemd bij den generalcn staf tol lui- tc-nant-gcncraal de generaal-majoor P. J. II. van clcr Palm, chef van dien slaf. Bond van Bloembollenhandelaren. Aan dc l?den van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur is volgend schrijven gericht: -Naar aanleiding van den beschrijvings brief voor de 153ste Algemeene Vergadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, waarin onder punt 8 de behan deling van de aanbiedingen inzake" Eigen Gebouw is opgenomen, stellen ondergetee- kenden er prijs op, een korte uiteenzetting le geven van de bezwaren, die zij tegen dc voorstellen hebben, daarbij naar voren bren gend, de voordeelen, die naar hun meening aan het plan Hillegom zijn verbonden. In de Algemeene Vergadering van den Bond van Bloembollenhandelarcn van 15 December 1925 is besloten dat door den Bond plannen zouden worden gemaakt lot het bouwen van een Cenlraal Gebouw le Hillegom een en ander in overleg mei de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. Men was van oordcel, dat Hillegom het centrum vormde van de bloembollencul tuur, dat gemakkelijk vooral waar de ver voermiddelen cn de wegen steeds beier worden voor alle beoefenaren van het vak bereikbaar is. Ondergcteekenden werden in die vergade ring aangewezen deze plannen uit te wer ken. Ofschoon pogingen, in hel werk werden gesteld met het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging in overleg te treden, gelukte dit niet en werden ten slotte in een schrijven van 27 Februari 1926 deze plannen schrif telijk ter kennis gebracht. Na een bespreking werd aan de door het Hoofdbestuur geop perde bezwaren tegemoet gekomen en zoo als uit een schrijven van 13 April 192G. blijkt, zou het Gebouw het eigendom worden van de Algemeene Vereeniging. zonder eenigc beperking van dc zijde van den Bond. Het Hoofdbestuur beweert thans, dat men rekening moet houden met overwegingen van organisatorischen aard; zijn er nu in derdaad bezwaren aan dit gewijzigde voor stel van den'Bond verbonden? liet Hoofd bestuur noemt jjeze organisatorische bezwa ren niet. De f 50.000 van een aantal bonds leden worden tóch zonder meer aan de Al gemeene Vereeniging aangeboden en als eenige eisch wordt gesteld, dat een tweetal bondsleden t. z. I. zitting zullen nemen In de bouw-commissie. Dat de Bond zou bo liden welk bedrag de Algemeene Vereeni-i ging zou moeien opbrengen voor de bewo-» ning van haar eigen gebouw, is een opmer-. king, die men nauwelijks als ernstig mag beschouwen. In het voorstel van den Bond toch zijn de cijfers bedoeld als* bcgrootings- cijfers zonder meer. Welke zijn dan die bezwaren van orga-v nisalorischen aard? Over de financieelö overwegingen brengt het Hoofdbestuur in zijn „Toelichting" al even weinig licht. Blijkbaar acht dit het voldoende, dat het Hoofdbestuur zelf op de hoogte is. Hoe wil len dan echter de leden in hun ardeelings- vergaderingen een juist oordeel vellen? Een juiste vergelijking met het plan-HiL legoni is uilgesloten, waar gegevens over het plan Haarlem omtrent het aan te koopen terrein, ten oenen male ontbreken. Wij laten de cijfers, die voor Hillegom vasl slaan pn voor Haarlem, bij benadering worden gege ven, hieronder volgen: Het voorslel-Hillcgom houdt in f50.000 voor den grond 12.000 vierk. M.) f 50.000 voor den bouw, f 50.000 van de leden van den Bond, f 10,00 van een bankinstelling tegen voordeeligc condities en f25.000 van het Krelagefonds, te samen alzoo f275.000, waarvan voor het gebouw f225.000 kan be steed worden. Het voorstel-Haarlem 'houdt in f 100.000 van de Gemeente Haarlem, f 100.000 van een bankinstelling cn f25.000 van hel Krelagefonds. alzoo fe zamen f225.000, waarvan slechts f 125.000 voor het ge bouw beschikbaar is. Men kan toch aannemen, dat voor den grond le Haarlem minstens f75.000 f 100.00 noodig zullen zijn, wil men over een terrein van voldoende oppervlakte be schikken. Een terrein ran 12.000 vierk. M., zooals in het plan-llillegom, mits gunstig gelegen, zal nog een veel grooter bedrag eisch en. Kan inderdaad een dergelijk terrein worden gevonden, dan zal de vraag zijn of de ligging van dit terrein ook maar eenig9-. zins kan wedijveren met het terrein te Hil legom, bij uitstek gunstig liggende aan den hoofdverkeersweg van het bloembollenvak. Do jaarlijksche uitgaven cn ontvangsten zijn in de toelichting in het geheel niet na le gaan en is derhalve een vergelijking on mogelijk. Hot Hoofdbestuur meent, dat de exploita tie-mogelijkheden te IJtillegom uiterst gering zijn. Men kan dit toegeven, doch aan den anderen kant mag toch wel eens gevraagd worden of een Centraal Gebouw voor ons Naar. het Engetsch van RAFAëL SABATINI, ai) „Ik dachl niet dat het noodig zou zijn, sire, bewijzbn van onschuld le -even, voor dat er bewijzen van zijn schilid waren overgelegd. Het is niet de gewoonte, uw majesteit, een edelman gevangen te nomen opdat hij .loone zulk een arrestatie niet te verdienen. De gewone loop van zaken is hem ie arresteeren omdat er bewijzen van schuld zijn geleverd". Lodewijk streek peinzend over zijn baard cn zijn droergeesliae oogen slonden pein zend. ,,Een aardige quaestie. Marcel", zei hij expend, „tien aardige quaeslie. Je had rech ter moeten worden of advocaat". Maar 'eens klaps op een geheet anderen loon vroeg hij met scherpe slem: „Geeft ge uw woord van oer dal hij onschuldig is?" „Indien de rechters van uw majesteit een bewijs overleggen van zijn schuld, dan geef J-\u mijn „woord dal ik het in stukken zat scheuren". Dat is geen antwoord Wilt ge zweren ,J' hij onschuldig is?" ban ik weten wal hij op zijn' geweten zei ik nog steeds om de vraag heen- waaiende. „Hoe kan ik in zulk een zaak p"m woord van eer geven? Sire het is niet .■'oor niets dat ze u Lodewijk den Reeht- ardijjfaa noemen", ging ik voort bij wijze van vleierij en hem zijn gelietkoosden naam gevende. ,,L' zult nooit toestaan dat een man tegen wien geen enkel bewijs van schuld kan worden geleverd, in de gevan genis wordt geworpen". „Is er geen enkel bewijs?" vroeg hij. Toch werd zijn toon vriendelijker. Ilij had zich zelf de belofte gedaan dat hij in de geschie denis bekend zou staan al9 Lodewijk de Rechtvaardige cn hij wilde niets doen dal zijn aanspraak op dien schoonen titel in ge vaar kon brengen „En de verklaring van St. Euslache dan?" „Zou uw majesteit een bond laten ophan-- gen op de verklaring van den dubbelen ver rader?" „Hml Je bent oen prachtige advocaat, Marcel. Je vermijdt het vragen te beant woorden je wendt vragen af door andere vragen te doen". Hij scheen meer lot zich zelf (e praten dan tol mij. „Ge zijt een veel beter advocaat dan de vrouw van den viebmte b.v. Zij antwoordt op vragen en heeft een opvliegenden aard o hemel! wat een aardt" „Heeft u de vicomtesse gezien?" riep ik uit en werd koud van angst, want ik wist hoe weinig die vrouw op haar woorden lelie. „Haar gezien?" vroeg hij op grilligen toon. „Ik heb haar gezien, gehoord, bijna gevoeld. De lucht van deze kamer is nog niet nor maal ats een gevolg van haar tegenwoor digheid. Ze is een uur geleden hier ge weest". „En het scheen", fluisterde La Fosse op ziende van zijn jagersboek, „ot de drie doch ters van Acheron het domein van Pluto verlaten'hadden om zioh te belichamen in dén enkele vrouw". „Ik wou haar liever niet ontvangen", ging de koning voort, alsof La Fosse niet gespro ken had, „maar zij wilde niet weggezonden worden. Ik hoorde haar stem razen in de voorkamer toen ik weigerde haar le ont vangen; ik hoorde een schok tegen de deur, de deur werd opengestooten en de Zwitser, die de deur vasihield, viel de kamer in alsot hel een slroopop was. Mijn hemelt Sedert ik koning van Frankrijk ben, ben ik nooit het middelpunt gèwee3l van zooveel drukle. Het is een sterke vrouw, Marcel de heiligen mogen je later beschermen, wan neer zij je schoonmoeder is. In heet Frank rijk, daar zou ik een eed op kunnen doen, is haar long de eenige die sterker is dan haar arm. Maar zij is een dwaas". „Wat heelt zij gezegd, sire?" vroeg ik, want ik maakte mij bepaald ongerust. „Zeggen? Zij vloekte hemel, wat vloekte zijl Geen enkele heilige in den ka lender dien zij met rust liet; zij haalde ze beurt om beurt uit de registers om getuige nis at (e leggen van de waarheid die zij ver kondigde". „En dat was „Dat haar echtgenoot de gemeenste ver rader was. Maar hij was een dwaas die geen versland genoeg had om hem aansprakelijk te maken voor hetgeen hij deed, en hij was uit dwaasheid den verkeerden weg opge gaan. Om die reden verzocht zij mij hem vergiftenis ie schenken en te lalen heen gaan. Toen ik zei dat hij in verhoor geno men moest worden en dat ik weinig hoop had op vrijspraak, vertelde zij mij dingen omtrent mij zelf die ik in mijn verwaand heid misschien en dank zij jullie vleiers waardoor ik omringd ben, nooit gedroomd had. Zij vertelde mij dafik leelijk was, een knorrig gezicht had en een leelijk figuur; door priesters geregeerd werd en een dwaas was; mijn broeder integendeel, verzekerde zij mij, was een toonbeeld van ridderlijkheid en mannelijke votmaakiheid. Zij beloofde mij, dat ik nooit in den hemel zou komen al bad ik mijn paternoster van nu af aan tot den dag des oordeels toe en profeteerde mij welkom geheeten te worden door de ver vloekten wanneer mijn tijd gekomen was. Wat zij mij nog meer voorspeld zou hebben kan ik niet zeggen. Zij verveelde mij op het laatst, al was het iels geheel nieuws voor mij, en ik zond haar weg dat is te zeg gen", zoo verbeterde hij zichzelf, „ik gaf bevel aan vier soldaten haar weg te bren gen. De hemel qiag wel medelijden met je hebben, Marcel, als je de man van haar dochter wordt". Maar ik had geen lust om in te gaan op zijn grappigheid. Deze vrpuw met baar on bedwingbare drilt en haar vlugge long had alles bedorven. „Het is niet waarschijnlijk, dat ik de man van haar dochter word"? antwoordde ik droevig. De koning keek op en lachte „Val dan op je knieën", zei hij, „cn dank den hemel". Maar ik schudde hel hoofd. „Voor uw majesteit is het ccn aardig blij spel", zei ik, „maar voor mij helaas eerder een trcurspei „Kom Marcel", zei hij, „mag ik niet ccds even lachen. Koning van Frankrijk zijn maakt iemand zoo droevig! Zeg mij wal je hindert". „Mademoiselle de Lavêdan heeft belootd. dat zij dan alleen mijn vrouw wil worden wanneer ik haar vader van het schavot ge red heb'. Vol hoop kwam ik naar u toe, sire. Maar die vrouw is mij voor geweest en heeft mij naar hot schijnt onherroepelijk ia het ongeluk gestort". Zijn vroolijkheid was verdwenen, zijn ge zicht stond oven somber ats gewoonlijk. Toen keek hij weer op en in do droefgees tige diepte van zijn oogen zag ik iets dat veel van genegenheid had. „Je weet dal ik veel van jt Jioud, Mar cel", zei hij vriendelijk „Als je mijn eigen zoon was zou ik je niet moer kunnen lief hebben Jc bent een losbandige kerel en je schandaaltjes zijn meer dan eens tot mijn ooren doorgedrongen, toch ben je heel an dera dan die andere dwaze lui en je hebt mij tenminste nooit verveeld. Dat is heel wat. Ik zou je niet graag willen verliezen, Marcel; want ik zal je. verliezen als je trouwt met die roos uit Languedoc, ik be schouw tiaar ats een le teedcre bloem om baar te laten verwelken in de inutte hql- luchL Deze man, deze vicomle de Lavédan, heetl d"n dood .verdiend Waarom zou ik hem niet laten sterven, als hij slerft dan zal j£' immers niet trouwen?" „Vraagt u mij waarom, rire". zei ik. „Om dat ze u Lodwijk den Rechtvaardige noe men en omdat geen koning meer aanspraak had op dien naain." Hij kromp ineen; perste de lippen op el. kaar cn wierp een blik op La Fosse, die in de geheimen van zijn boek verdiept was. Toen trok hij een sluk papier naar zjcli toe, nanrcen pen en zat er mee te spel „Omdat zij mij den rechtvaardige rme men, moet-ik het gerecht zijn loop lalen", antwoordde hij weldra. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5