KWATTAsfy AGFNDA. VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE UIT DE OMSTREKEN. IjiQ&iwueShedhn en koorts BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dinsdag. Hooglandsche Kerk: Kei'kconceit Chr. Oratoriumve». „Con Amove". B uur. „In den Vergulden Turk": N.V. „Na- tionasl Veem". Alg. verg. van aandeeÖiou- ders. 3 uur nam. „Jeruël" (Groeneslccg 16): Bijbclbespre- lting. 8 nur. Leger des Heils (Langebrug 4): Demo» stralic. 8 uur. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48. is altijd geopend, doch van n.ro 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor spued-recepten. Alleen voor leden van dat fonds De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Donderdag 13 Mei a.s. (He melvaartsdag) waargenomen door de apotheek van den heer P. Ducroix, Rapen burg 9, tel. 807. Van Vrijdag 14 tot en met Zondag 10 Mei a.9. neemt waar de apotheek van den heer M. Boekwijt, tel. 552, Vischmarkt 8 RECLAME. 5019 Aalsmeer. Ter jaarvergadering van de verceniging „Ccnlr. Aalsm. Veiling" werden d». aan de beurl van allredmg zijnde be stuursleden, de heeren K. Hansen Jbzn., D. Man Jzn. en D. Tas Gzn., allen herkozen. Als commissarissen werden benoemd de heeren H. Eveleen Amz., J. Baardse Dzn., G. Oud en J v. Zijvorden Kzn. De begroo- ling voor dit jaar werd goedgekeurd op een bedrag van f 134.350. liet veitingspercentage werd vastgesteld op 7'/s pet. Terugbetaald wordt 4pet. van het gestort bedrag in het bouwfonds. Aan subsidies werd verleend f 200 aan de R. T. W. school en f 200 aan den Proeftuin. Op een vraag van een der leden, deelde de voor zitter mede, dat mei den bouw der nieuwe veiling een aanvang wordt gemaakt, wan neer het terrein definitief aan de vereen, zal toegewezen zijn. Daarop is nog steeds het wachten. De schoenmaker IV. v. Wirdum was aan het schoeiïngmaken aan zijn erf. Hij hield de palen rechf en een kennis sloeg ze er in. Plotseling kreeg v. W. zulk een ge- duchten slag met den grooten houten hamer op zijn hand. dat twee zijner vingers zoo goed als verbrijzeld waren. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Haarlemmermeer. Zaterdag was het 50 jaren geleden, dat het echtpaar G. Dijk manDeugd, wonende aan den Kruisweg, alhiet, in hel huwelijksbootje stapte. Dat liet den oudjes, die nog zeer kras zijn, op dezen gmlenkwaardigcn feestdag aan groote belangstelling niet zou ontbreken, was wel te denken. De vele blijken van achting en vriendschap, die bel echtpaar van verschil lende zijden mochl ondervinden, hebben voor hen den 8sten Mei 1926 tot een onver- grtelijken dag gemaakt. Het fanfarekorps te Hoofddorp bracht des avonds een serenade. Te Nieuw-Vennep alhier worden krach tige pogingen aangewend lot oprichling van een Mannenkoor aldaar. Dinsdag zal daar toe in een lokaal naast de Ned. Hervormde Kerk een bijeenkomst w -den gehouden. Terwijl de arbeider K., die Vrijdag avond in Haarlem een boodschap had ge daan, op den Ringdijk liep, werd hij plotse ling door een wielrijder zoodanig aangereden dat ,hij bewusteloos bleef liggen. Naar zijn woning gebracht, duurde het nog geruimen lijd eer hel bewustzijn terugkeerde. Zater dagmorgen wan zijn locstand bevredigend Hillegom. De benoeming van secreta ris penningmeester der verschillende pol ders heeft thans plaat» gohad. Benoemd zijn door Vosse- en Weerlanerpolder en Wa terschap Hillegom de hoer Schouten; Oosl- einderpolder en Eisbroekei polder de lieer Heirman-, Zanderijpoldcr en Vennipperpol- der de heer Lijclaina. Katwijk. lie verordening fot helling vnn Keurloon in deze gemeente is eenigs- zins gewijzigd. De belangrijkste wijzigingen zijn de verlaging van bel keurloon (voor een koe IT! inplaats van f7, een varken f2 inplaaU van 12.50). Bovendien zal het keurloon in het vervolg worden lerugbe- Innld indien het belrclt een gestorven dan wel een uit nood gedood dier, dat geheel wordt afgekeurd. Katwijk aan den Rijn. Eerstdaags is liet 10 jaar geleden dat de vcilingvereeniging „BloeiuboHenlcelt" werd opgericht. Al had do Groentenveiling de kweekers al tamelijk wel ingewerkt in hel veilingwezen,'aanvan kelijk waren er bij de bollonkweekera nog velen die het eerst wel eens'wilden atzien. Spoedig echter had men ook het nut, het gemak en de voordeden van het veilen van bloembollen ingezien zoodat in betrekkelijk korten lijd de veiling er zijn kon. En behou dens dat een der voornaamste voorwaarden jn hot 'Veilingwezen, n.l. }iet contant ver- koopen, moest prijsgegeven worden in 1920, is alles altijd prachtig gegaan. Dit seizoen werd b.v, ook nog geveild voor een bedrag van t 160.000 van welk bedrag, voor 80pCt. betaald op 1 Mei, dus na ongeveer 8 maan den na den verkoop, geen enkele kwade j»st pnbelaald bleef. En dit terwijl het seicjen voor de binnenlandscbe trekkers groote ver liezen gaf. Nog een bewijs dat de vereeni- ging goed en goedkoop werkt is dat bv. dit seizoen de jeihngkost n liedr eg n 3 1/4 pCt een over de gcheele veilinglinie ongekend laag onkostencijler waarvoor de leden bet bestuur zeker dankbaar kunnen zijn. Katwijk aan Zee. Van de Irawlvissche- rij kwamen Zaterdag te lJmuiden aan de markt de loggers: KW 15 mei (264 KW 22 met f 194 KW 25 met 1173 KW 44 met f 54 KW 53 met f 164 KW 54 met f310 KW 62 met f 73 KW 79 met 212 KW 89 met 1190 KW 110 met 198 KW 129 met f121 KW 147 met f 183 KW 152 met f 322 KW 155 met f 48 KW 166 met f 381 besomming: Lisse. In de afgeloopen week zijn de Aneolabusjes weer van hun inhoud ont daan. Het resultaat hiervan is, dal f267.45 opgezonden kan worden naar het zendings bureau. e Mej. v. d. D. alhier, die in haar onder houd voorziet, door het houden van kost gangers. kreeg voor ejn drietal weken ge leden oen zekere J. in Jiuis. In de algeloo- pen week vermiste mej. D. eenig geld, ook een tweetal inwonenden vermisten na door haar daar op attent gemaakt te zijn eenig geld. De verdenking viel dadelijk op den nieuw ingekomene. Do politic werd met de ze zaak in kennis gesteld, en eenig geld werd van een waarmerk voorzien. Zondag morgen werd weder de hulp van de politie ingeroepen daar cr van het gemerkte geld, ook weer eenige guldens onHn-aken. J. werd aangehouden, en de gemerkte gul dens werden in zijn bezit gevonden. Een volledige bekentenis legde bij daarna af, en werd voorloopig ingesloten. Gisteren is hij voorgeleid voor den Ollicier van Jus titie te Haarlem. Het is niet de eerste keer dat J. Zich ver grijpt aan contanten van zijn medebewo ners op andere plaatsen. Het circus A. Roberti vertoeft eenige dagen in onze gemeente. Over hel bezoek j wordt niet geklaagd. Er wordt inderdaad aardig gespeeld. Naast de verschillende loe ren le paard, laat Hans Siegfried eenige staaltjes van bijzondere kracht zien met een halter van 152 K.G. Deze krachtmenscil liet zich door een vrachtauto overrijden zon der het gebruik van een plank en houdt twee auto's tegen. Ondanks herhaalde po- j gingen konden deze niet van haar plaats i komen. Evenals vorig jaar, zijn er bij het da- gelijksdi bestuur der gein. 13 aanvragen binnengekomen tot het plaatsen van ver- verschingstenten op het strand. Twee foto-: graten zullen vergunning hebben om de badplaatsbezoekerslsters) te kieken. Twee ijscowagen» zullen ook wederom verlof hebben om hun verfrissehende ver snaperingen aan den man te brengen. Mor genochtend te 11 uur zal ieder een stand plaats worden aangewezen. De heer Cb. Keur zal even als vorig jaar ten noorden van Rijnlandech Uitwaterings- kanaal een tent plaateen en de heer K. Haasnoot er een ten zuiden van ons dorp, in het z.g.n. schuiteugat. Beide laatsten hebben daartoe van het Dorneinbestaur vergunning gekregen. Van de reederij Jb. Guijt zal dezer dagen ter haringvisscherij uitvaren de log ger KW S2, schipper W. de Mol. Ncordwijkerhonl. De aid. Noordwijker- hout van den R.-K. Volksbond organiseert een muzikale wandeling naar Voorhout op 16 Mei a.9. en zal deelnemen aan de groote daar gehouden wordt. De Christel. Zangveieeniging „Concor dia" en de R.-K. Muzickvereeniging „Jeanne d'Arc" nemen deel aan hel concours te Was senaar op den a.s. tweeden Pinksterdag. De R.-K. tooncelvereeniging „Oefening baart kunst" heelt het plan gevormd een uitvoering le geven ten bate van de voltooi ing der staties van den Kruisweg in de St. Jozefkerk. Tegen 1 Aug. a.s. is eervol ontslag ver leend aan mej. Aalbers, als onderwijzeres aan de Hervormde school. Nooidwijk-aan-Zee. Gisteravond werd iu de Ilerv. Kerk, alhier de jaarlijkse tie bidstond gehouden voor visscherjj en gewas. Als voorganger trad op ds. J. Vermeulen, van Groningen. ZrjnEerw. sprak naar aan leiding van 1 Petr. 5 vs. 7: „Werpt al uw bekommernis op Ilcm, want Hij zorgt voor u". Saszenheim. net goede voorbeeld van een ander kerkgenootschap, om ten hate van de kiyk bloembollen te telen, heelt ook de Ned.-Iferv. Kerk alhj'er gevolgd. De eerste veiling heelt Zaterdag plaats gehad. De op brengst was 12800. Het Ianlareeorp3 alhier zal deelnemen aan bet concours ie Nieuwveen. Hoe gevaarlijk hét is uil een in be weging zijnde tram te springen, ondervond Zaterdag weer eens een reiziger. Hij kwam te vallen en was den eersten tijd niet in slaat op te 9taan. Wamenaar. Zaterdagavond werd C. P. uit Valkenburg op den Rijksweg ter hoogte van de Eikelaan door een luxe-auto aan gereden. Hij werd over den weg geslingerd en met gapende hoofdwonde en verschillen de ontvellingen opgenomen. De eersla hulp werd verleend door een voorbijganger. Later verleende dr. de Haan assistentie. Met de ziekenauto werd hij naar zijn woning over gebracht. Het rijwiel van P. was totaal in stukken, zoodat hij erzelf vrij goed afkwam. De oorzaak van het ongeval lag bij P., dio de auto le laat opmerkte. Zoeterwoode. Gisteravond te halfelf 2ijn twee motorrijwielen (waarvan één met sijep: op ds brug tegenover' oafé 't Witte -Huis aan den Rijndijk, tegen elkaar gereden. De bestuurder van het zijspan, afkomstig uit Bussum, viel op de straat, doch kwam er vrijwel zonder letsel af. Dte andere be stuurder gerankte hel stuur over zijn voer tuig kwijt en reed door de leuning der brug heen in de voor bet café liggende sloot. De bestuurder wist zich zelf spoedig te redden en was slechts een weinig aan den hand gewond. De beide voertuigen waren zoodanig defect, dat zij niet meer gebruikt konden worden. RECLAME. gaan snel over door 5003 BELGIE. De crisis nog niet opgelost. De kabinetscrisis heeft een nieuwe wen ding genomen. Alin-ster-preridcnl Pouilet en minister Vandtrveloe zijn ten pal.-ize door den Koning ontvangen. Na afloop van het onderhoud, dat hij mot het staathoold had, verklaarde Vandervelde, dat in teder geval de toestand van regderingloothJd moet wor den voorkomen en dat crisis zeer waar schijnlijk Dinsdag haar beslag zai krjjgen. Ook voegde hij er aan toe, dat de socialis tische ministers er niet aan denken, been te gaan. Het blijkt echter, dat Pouilet niet heeft mogen slagen in zijn poging om het huidige kabinet op te knappen, en het wordt mogelijk geacht, dat de socialistische Kamer president Brunet, die eveneens ten paleize ontboden is, met de samenstelling van een nieuw kabinet zou worden balast. In dit kabinet zouden twee financiers: Franqni en Cattier, vier socialisten en vier katho lieken worden opgenomen. E?n andere moge- fykheid is een kabinet Franqui met dezen als minister-president en minister van fi nanciën en Cattier voor koloniën. De eerste paniek-teekenen zijn er. Velen halen hun geld van de banken en koenen er van allee voor. Een nitv oesrverbod van levensmiddelen schijnt op komst. DUITSCHLAND. De vlaggenkwestie Dnitsch- Spaansch handelsverdrag De Geselei geopend. Het schijnt, dat rgkapresiuent Hindenburg thans in eigen persoon wil bemiddelen in de viaggenkwestie door de samenstelling van een eenheidavlag voor te bereiden. Eezo eenheidsvlag is gedacht als een verceniging van de r.jksviag en de handels- vlag. Over dezen uitweg uit den in ver band met de nieuwe vlaggenverordening ontstaneo moeilijken poliiieken toestand schijnt in den boezem van het kabinet over eenstemming bereikt te zjju. Het Duitach-Spaansch handelsverdrag is geleekend. Met een officieeie rede van den Pruist- achen premier Braun eD met groote plechtig heid ia Zaterdag de groote tentoonstelling Dnsseklorf, de z.g. Geaolei, geopend. FRANKRIJK. Strijd in Marokko. In Marokko is, gelijk gemeld, de strijd hervat. Na een bombardement zijn de Fran- ijchen ten Z. van Adjer wat vooruitgedron- gen. Tegenaanvallen der Riffijnen werden ENGELAND. Weinig verandering. Radio- omroep van Baldwin. Ant woord der X. U. C. Thomas en Simon aan 't vroord. Over bet algemeen is er in den toestand weinig verandering ingetreden. De werk zaamheden in de havens kunnen ongestoord voortgang vinden. Het laden en lossen der schepen door vrijwilligers gaat gewoon door en de omstandigheden verbeteren gestadig. De situatie in alle havens i9 aanzienlijk be ter dan in de afgeloopen week. Ook de toe stand in Schotland is verbeterd. De kerken waren gisteren buitengewoon druk bezoeht en vele stakers woonden de godsdienstoefeningen bij. Speciale gebeden werden uitgesproken in verband met de crisis. Slechts een gering aantal stakers is be trokken geweest in ongeregeldheden, in vele gevallen was hun optreden voorbeeldig. Vooral iiun verhouding tot de politie is in 't algemeen van den meest vricndschappelij- ken aard. In Plymouth heeft een voetbal match plaats gehad tusscben politie en sta kers. De echtgenoote van den „chiel con stable" trapte atl Te Lewcs hebben politie en stakers een biljartwedstrijd gespeeld. In Por est of Dean hebben de stakers zich ter beschikking van de politie gesteld om de orde te handhaven en in Hammersmith heb ben de stakende autochauifeurs hun meer oproerige collega's ervan weerhouden om autobussen, die door vrijwilligers werden be stuurd, te beschadigen.; Het aantal vrijwilligers blijft loesfropmen en hier en daar blijkt zelfs neiging, weer aan het werk te gaan. Van den Zaterdag id zooveel mogelijk een Zondag gemaakt. Communisten begonien zich bier en daar te roeren, doch tegen hen wordt scherp op getreden. Te Doucaster is een opruier tot 3 maanden gev.-straf veroordeeld. Te Londen zijn twee mannen wegens het onwettig bezit van een document over troepenbewegingen tot resp. 8 weken eir 2 maanden gevangenis straf veroordeeld. Twee mannen zijn veroor deeld tot 6 weken gevangenisstraf wegen9 hel verspreiden van valsche geruchten over de politie en de troepen. Een man werd tot 3 maanden veroordeeld wegsns het stopzetten van een tram. Beide partijen iconen ZicK in Hun be richtgeving tevreden en zijn daarbij verzoe ningsgezind. Baldwin, de premier, heeft per radio volgende oproep verspreid „De algemeeue staking is nu bijna een wc ijk aan den gang en al» eerste minister van dit land acht ik het mijn plicht-, de ge- heele bevolking nader in te lichten. Er zijn twee geheel verschillende kwes ties. De een is de staking der mijnwerker», de ander is de algemeene staking. Negen maanden lang heeft het onderzoek eener door beide partijen hooggeschatte commis sie geduurd er zijn rapporten ingediend en onderhandelingen geopend en ten slotte heeft de regeering ingegrepen en getracht beide partijen nader tot elkaar te brengen dat is bij de eerste poging niet gelukt, maar ik zeg u allen, dat ik nog het vaste vertrouwen heb, dat de regcering als de tijd weer daar is, eeD oplossing zal kunnen vinden, die rechtvaardig zal blijken voor arbeiders en mijneigenaars. Hoe komt het nu, dat de regeering eens klaps in een hevigen strijd gewikkeld is T Dit komt omdat, terwijl de onderhandelin gen nog aan den gang waren, het algemeeu Congres van vakvereenigingen de algemee ne staking afkondigde. Wat beteekent dit 1 Terwijl er slechts een geschilpunt bestond tusschen mijneigenaars en arbeiders, komt een ander lichaam en decreteert: de trans portarbeiders zullen het werk neerleggen, de havenarbeiders zullen geen schepen meer laden noch lossen, de electri- r-che ka-aohtetations zullen geen stroom meer leveren en de spoorwegen zullen niet meer loopen. Zelfs de voedselvoorziening van de bevolking, hoewel dit niet in dc i bedoeling heeft gelegen, heeft vertraging en ernstige belemmering hier en daar on dervonden. Nil zeggen de leiders van het vakverec- nigi-ngscongres, dat dit alles ook een in dustrieel geschil is, gelijk dat der mijnwer kers, maar ik zeg u, dat het in werkelijk heid een aanval op de gemeenschap is. Is er een meer directe aanval denkbaar dan wat hier is geschied 1 Een gToep man nen, die er noch door het kiezerscoips, noeh door do leden hunner vakvereenigin gen toe gemachtigd zijn of waren, kondi gen een bestuit ai, dat in zijn strekking en gevolgen niet anders dan rampspoed over het geheele volk kan brengen en dat den levensstandaard naar beneden moet druk ken en dc werkeloosheid moet doen toene men. De regeering is den strijd niet begon nen wij wensehten den levensstandaard van den mijnwerker, noch van eenige andere kategorie va narbeiders neer te dmkken, maar integendeel hebben wij op de mijn eigenaars al onzen invloed uitgeoefend om hen te bewegen een groot offer voer het gemeenebest te brengen cd daarnaast toch him industrie aan den gang te houden. De grondslag daarvan was in het rapport ge- geven. Kon ik anders doen dan, nadat het parlement- 23 millioen pond had toege staan om de mijnindustrie te steunen, waaraan eindelijk het einde moest komen het rapport van deze deskundige com missie die haar onderzoekingen negen maanden lang had voortgezet, aanvaarden Laat mij u thans het volgende zeggen: De regeering is ook nu nog bereid hel rapport als grondslag voor verdere onderhandelingen te nemen, mits beide partijen eveneens van haar adhaesic tot de in liet rapport ge vraagde maatregelen doen blijken. De regee ring wil iedere reorganisatie, die het rapport aanbeveelt doen uitvoeren, opdat bel land eindelijk beschermd zal worden legen het nimmer eindigend geschil in de mijn-in dustrie. Wij zijn bereid om met de eigenaars en met de hjijnwerkers te beraadslagen, nu, op dit oogenblik. Dit brengt mij vanzelf tot de vraag, die in de laatste dagen zoo vaak gehoord is: wil de regeering werkelijk de on derhandelingen hervatten? Mijn antwoord is: iedereen die voldoende volmachten heelt, kan zich tot dc regeering wenden en hij zal te woord worden gestaan en over zijn voor stel zal van gedachten gewisseld worden. Maar de raad van het vakvereenigiDgscon- gres had die volmachten niet van haar le den ontvangen, en daarom moet hij eerst het stakingsparool intrekken. Daarna zat de re geering weer opnieuw de moeizame, tijdroo- vende en delicate taak opnemen te pogen de economische positie van de mijnindustrie op nieuwe en gezonder basis op te bouwen. De regeering heeft geen enkele deur gesloten, maar zoolang de toestand blijtt zooals hij nu is, blijft haar geen anderen weg open dan 'e van den plicht. tic hoop dat de werkgevers inlusschcn het alleruiterste zullen doen om hun fabrieken en werkplaatsen aan den gang te houden, ïar al zou de laatste fabriek komen stil te staan dan blijtt de regeering nog aan haar standpunt onwrikbaar vasthouden: de alge meene slating moet zonder eenig voorbe houd herroepen en afgelast worden, en zoo dra dit geschied is zal de regeering het ge schil in de mijnen opnieuw onder de oogen zien..Ieder eerlijk burger zal inzien, dat dit duizendmaal beter is, dan een voorthollen op den weg der ellende die lot ondergang leiden moet. Ik ben een man des vredes. Ik ben iedere minuut van den dag aan het werk om den vrede te herstellen, naar welken ik smacht, maar ik zal de veiligheid van de Britschc grondwet niet prijsgeven. Voor 18 maanden hebt gij, kiezers, mij uw vertrouwen ge schonken met een meerderheid in het parle ment, zooals geen regeering voorheen ooit gehad heelt. Heb ik iel9 gedaan om dat ver trouwen te verliezen? En zoo niet, wilt gij mij dan niet verder vertrouwen en mijn ver klaring aannemen, dat ik rechtvaardigheid ral verzekeren tusschen mensehen en men- schen?" Het T.U.C. heeft in antwoord op dezo door den premier Baldwin door de draad- looze bekend gemaakte verklaring, nog maals den nadruk gelegd op het feit, dat zijn (van het T.U.C.) standpunt in dit con flict is, dat het hier een zuiver industriee- len Btrijd betreft, en dat de constitutie op geenerlei wijze is aangetast. Het stelt den eisch dat do premier er naar Zal streven om do bedreiging met lock out ingetrokken te krijgen, waarop bet T.U.C. hetzelfde zal doen ten opzichte der algemeene staking, RECLAME. MIJN HAR DT's Hoofdpijn-Tabletten 60ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten ?5ct Staai-Tabletten £0 et Maag-Tabletten 75 ct Bij Apothekers en Drogisten 5042 waarmee dan voldaan zal zijn aan de voor. waarden ter wederopneming der onderhan delingen. VeTder wordt nog gezegd: „Voor zoover wij er bij betrokken zijn, zal de premier ons genegen vinden om naar alle mededeelingen, welke hij mocht doen. te luisteren." De chè<jue der Russische vakvereenigin gen is door de T.U.C. geweigerd. Verder ia order gegeven, dat alle arbeiders, die wer. ken, 5 pCt. van hun loon in het stakings fonds moeten storten. De raad doet een beroep op de vreemde vakvereenigingen. De internationale der mijnwerkers, to Ostende bijeen, heeft alle hulp toegezegd. Een officieele verklaring, door Baldwin onderteekend, zegt nog, dat ieder, die zijn plicht doet tegenover het land en aan het werk blijft of wee» aan het werk gaat tijdens de huidige crisis, door den Staat zal worden schadeloos gesteld voor zijn verlie zen aan vakvereenigingsuitkeeringen of pensioenen De regeering zal de vereischte stappen doen. parlementaire of andere. Tol slof voor heden willen we nog op twee redevoeringen wijzen Thomas, de bekende leider, zeide in een rede le Hammersmith, dat hij nooit in principe voor een algemeene staking is geweest. De arbeiders, aldus Thomas, hebben niet het recht tot hun werkgevers te zeggen- Gij moet met ons onderhandelen, onder bedrei ging mei. staking. Maar evenzeer is het bil lijk en rechtvaardig, dat de arbeiders niet kunnen onderhandelen onder bedreiging met uitsluiting. Ondanks alles wat, gezegd is, ging Thomas voort, herhaal ik. aat het de plicht van heide partijen is, de deur noen Ie houden. Wal ook het resulfaat van den strijd moge zijn. hij beteekent geen uitda ging aan de grondwet. Zelfs als de vakver eenigingen op alle punten in den strijd voor de mijnwerkers de overwinning behalen, zal geen lid van den algemeenen raad heS wagen fe zeggen, dal het doel van h^t vak- vereenigingscongrr-9 was. de regeering le overheerschen. Hij. die over oorlog spreekt, eindigde Thomas, speelt met vuur Pc c.r< beiders doen voor niemand onder wat loyaïi-. toit en liefde voor het vaderland betreft? Mijn taak is een moeilijke en d* verant woordelijkheid is zwaar, maar zwaarder zal de verantwoordelijkheid van de partij zijn. die faalt het oogenblik le beseffen waarop een eervolle overeenkomst Jcan worden be reikt. Dat oogenblik moet worden benul Zoowel Baldwin als Thomas gewaden dus. van een open deur De liberaal Sir John Simon betoogde, dat de algemeene slaking in den grond geen staking en niets dan onwettige contract breuk is, die iederen staker en ieder en leider van stakers, die hen tot staking be wogen heeft, aan een actie tot schadeloos, stelling blootstelt. Simon betreurde het fn hooge mate. dat de algemeene staking de zaak der mijnwerkers volkomen op deD achtergrond gedrongen heeft. HONGARIJE. Het valsche munlersproce» Ju het valsche muntersproces zijn nog eenige beklaagden verhoord. Nieuws van eenige» beteekenis is daarbij niet voor den da# gekomen. POLEN. De legeeiingscrisis. De besprekingen over do vorming van een links kabinet zijn mislukt. Daardooj wordt de vorming van een extra-parlemen tair kabinet waarschijnlijk. 1 BUITENLANDSCH GEMET* D. Een cycloon, in Oklahoma. Volgens een telegram aan de „New-Yoïk Herald", uifc Okmulgee, jd den staat Ok lahoma in de V St. heeft een cycloon twaalf dorpen verwoest. Drie personen wer den gedood en zestig gewond De strijd in Engeland. LONDEiN, 9 Mei. (Reuter). Te Londen en in de graafschappen wordt het voedsel" vraagstuk slechter. Twee bataljons vacalerie, gewapende po litiemannen in automobielen en een groof aantal vrijwilligers hebben gisteren deelge-» nomen aan het vervoer van graan van de Victoria-dokken naar het Hyde-Park. Er viel hierbij geen meiden t voor. 0<>H heden is men met dit transport voortgegaan. LONDEN, 9 Mei. (Reuter). Te Newcastle, Glasgow en Hull hebben gisteravond onlus ten plaats gehad. De politie voerde een charge uit en verdreef de menigte. Verschel* dene personen waaronder eenige politieman nen werden gewond. Eenige arresfaties wer den uitgevoerd. Een menigte van 4000 man trachtte gis teren het Preston politiebureau le bestormen om een man te bevrijdend die gearresteerd was in verband met het werpen met slee- nen. De politie deed met gummislokken een uitval ca arresteerde zes personen. LONDEN, 9 Mei. )Reuter). Het woordvoe rend op een stampvolle bijeenkomst t0 Londen drong Crarop, de secretaris van den spoorweg arbeidersbond er op aan, dat Q* arbeiders gedisciplineerd moesten bhjv en zich niet aan ergerlijk optreden moeste overgeven. LONDEN, 9 Mei. (Reuter). De konüf hield hedenavond een kroonraad op kingham-pelei9 waaraan ook Carl Bauo de attorney-seneraal en de minister binnenlandsche zaken deelnamen,

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2