No- 20291. VRIJDAG 7 MEI Anno 1926. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERT2NTIEN: i 30 Cts. per regel Bij regelabonneraent belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlenliën. uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreclit Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratis 2500 Redactie 1507. Postchèqua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week ...vrr...v.. 0.13, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ...77T 0.18, Franco per post 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Vereeniging van Onderwijzers I en Onderwijzeressen in de Inspectie Leiden. Lezing van mevr. prof. Van Eysinga Zooals wij gisteren nog konden mededee- Icn, was prof. mr. dr. Jhr. Van Eysinga 'door ongesteldheid verhinderd de toegezegde lezing te houden, doch zijn echtgenoote, mevrouw Van Eysinga, baronesse Van Ho- gendorp, had zich na onderling overleg be reid verklaard de op schrift gestelde voor dracht van haar man ten beste te geven. Zij werd door de vergadering met warm applaus begroet, wat nog eens werd her haald, toen de Voorzitter haar aan de be stuurstafel verwelkomde. Het betoog ving aan met de opmerking, dat de Volkenbond in de laatste maanden niet juist zijn gelukkigsten tijd doorgemaakt bad. Spr. herinnerde in dat verband aan wat men wel genoemd heeft het schandaal yan Genève, toen eenige Bondsleden van de door niemand niet gewenschle toelating van Duitschland lot den Bond, gebruik wil- den maken om ook zichzelf een permanen ten zetel in den Raad te verzekeren, schan daal, dat er toe leidde, dat Duitschland niet toegelaten kon worden en de daarvoor bij zonderlijk bijeengeroepen Bondsvergadering snverrichter zake naar huis moest gaan. Een ongeluk kofnt zelden alleen en zoo kon nën constateeren, hoe na het gebeurde in Maart de houding èn van Amerika èn van Rusland, de twee groole mogendheden, die naast Duitschland nog buiten den Bond bleven, ten opzichte van dien Bond nog meer verkoelden en dat Duitschland niet naliet zich ook met kracht naar het Oosten le oriünteeren, getuigde het pas gesloten Duïtsch-Russische tractaat. Maar gelukkig, zoo ging spr. voort, zijn 3c laatste berichten uit Genève beter, voor al door het gelukkige begin, dal een com missie van uiterst deskundigen gemaakt, heelt op het zoo moeilijke maar voor het internationale leven zoo onmisbaar gebied der economische zaken. Daarnaast weest spr. op de groole financieele conferentie van Brussel, we^ke een begin is geweest van het herstelplans van Duitschland, het Dawes- plan, dat in Augustus 1924 lot een goed voorloopig einde werd gebracht. Verder wees spr. op andere onderwerpen, waar alle sta ten belang bij hebben, en die lot den zorg van den Volkenbond behooren, o.a. de be merking der bewapening, de internationale rechtspraak, hel beheer van vroeger Duitscli en Turksch gebied, de behartiging der be langen der minderheden, de belangen van verkeer en volksgezondheid, ook wat betreft volkenbondsc-ursussen voor onderwijzers en onderwijzeressen te Genève, en niet in het minst de internationale sociale wetgeving. Ka het werk van den Volkenbond op dit veelzijdig gebied meer in bijzonderheden te hebben uiteengezet en er op te lxebben ge wezen. dat daaraan ook hebben medege werkt Nederlanders, zooals een geleerde als ï»rof. Lorentz, een econoom als Krol Ier, een in arbeiders-aangelegenheden doorkneed man als Oudegeest en vele anderen, besloot spreekster aldus: Het wereldbeeld van vroeger is heel wat veranderd; niet door het zich vormen van oen alles overheerschendcn wereldstaat, zoo- ials die van Alexander den Groote of van Napoleon, doch door een over welving van öe wereld, die de individualiteit der staten onaangetast latend, de gemeenschappelijke gevaren van overbewapening of rechtson zekerheid gemeenschappelijk tracht af te weren, in de gemeenschappelijke nooden tracht te voorzien. Spr. besloot haar rede met op le merken, dat naast begrippen als godsdiensten en talen, naast die van geschiedenis en heelal, Paar die van Nederland en de rest van de aarde, bij heb algemeen vormend deel van het lager onderwijs, ook hel begrip van den volkenbond niet gemist mag worden. aanwezigen hadden met stille aan dacht naar de met heldere slem. die de zaal volkomen beheerschle, voorgelezen rede ge- 'uisterd en juichten aan het slot de spreek ster uitbundig toe. He Voorzitten en ook de heer Brandt dankten de spreekster hartelijk voor hetgeen 2U. door zelf de lezing te houden voor de vereeniging, ook ter wille van haar man had ?eaaan. Daarna werd de zeer geslaagde middag vergadering gesloten. De feestavond. Voor den feestavond, waarvan met het °f'« °P de herdenking van het 40-jarig be- saai» zeer veel werk was gemaakt, was pe belangstelling buitengewoon groot. Daar zoowel boven als beneden geen enkele $&als onbezet. De 'hoofd-inspectcurs, de 'ceren Rienks en Brants, en enkele inspce- vj-urs van andere inspecties, waren ook we- °P het appèl, evenals het coDege van rr.iuii nu met den secretaris geheel follalhg aanwezig was. k-na* ^nklceding der zaa! was bij- ta r\V V vverk gemaakt. De firma Vroom roesman was zoo vriendelijk geweest eenige stemmig-deftige kleeden beschikbaar te stellen ten behoeve van de drapeering en de bloemist had voor het overige -gezorgd. Het was een groot programma, dat moest worden afgewerkt* en daarom werd reeds te zeven uur begonnen. De voorzitter, de heer J. Baak, opende met een kort. bij de stemming der zaal passend woord, waarna de talrijke leerlin gen der Chr. Kweekschool, aangevuld met enkele oud-leerlingen, op het tooneel ver schenen om onder goede leiding van hun zangleeraar, den heer D. Smink, dezen kunstavond op waardige "wijze te openen met „Sommernacht", van Niels Gade, en „De Vesper", van L. van Beethoven. liet was een mooie demonstratie van wat door een bekwaam leeraar met in doorsnee toch gewone zangkrachten kan worden bereikt. Wij hebben respect voor zulke prestaties. Voor de pauze gaf dit koor een paar lie deren van ander genre, „Wiegelied" en „Van 't Visscherken", beide van P. Martin Zijderlaan, waarmede het den goeden in druk nog versterkte. Het aanhoudend ap plaus bewees, dat het, voor 't grootste deel tot oordeelen bevoegd publiek, het met ons oordeel eens is geweest. Daarna declamatie door mej. Wilhelmina Korswagen. Wij kregen zooiets van een ge voel van medelijden, toen wij deze tengere gestalte voor 't voetlicht zagen verschijnen van deze groote volle zaal, waarvan de accoustick nu eenmaal niet zoo best is. Wij hadden deze Leidsche deolamatrice wel meermalen in meer intiemen kring met genoegen gehoord, maar zou zij de groole Stadszaal kunnen bcheerschen? Qns eerste gevoel mocht echter gelukkig omslaan in bewondering, toen wij merkten, hoe haar zacht, doch hoog stemgeluid doordrong tot alle hoeken van de zaal en dat ieder met' instemming luisterde naar de talrijke ver zen in ernst en luim, in den loop van den avond door haar voorgedragen. Men kan ook van het goede te veel krij gen. Dat dit hier niet het" geval was, bleek hieruit, dal haar laatste voordracht „'n Bol" van Top Naeff, nog wel het meest insloeg. Voori's hebben wijnog le vermelden wat passende afwisseling! twee viool solo's, één van den heer L. v. d. Woude, geacc. door den heer A. de la Rie, „Le Cygne", van Cainille Saent Saëns, en van den heer P. Rink, die „Romance F-dur", van Beethoven speelde, waarbij de heer De la Rie ook begeleidde. Waren de heeren op een crilisch verslag aangewezen, wij zouden een vergelijking kunnen maken. Wij doen het nu niet, doch zegge alleen, dat er door deze dillettanlen eerste klas werk is geleverd. Hetzelfde kunnen we constateeren van het pianoquartet, van de heeren P. Rink, M. J. Heering, J. G. van Sluys en A. de la Rie, welk viertal met de uilvoering van „Adagio und Rondo" (Franz SchuberO o.i. zelfs bo ven dilletlantenwerk uitging. Dat de aanwezigen zoo lang en aanhou dend applaudiseerden, dat liet viertal zich voor de tweede maal moest vertoonen, be wijst, dat dezen er ook zoo over dachten. En nu blijft ons nog te vermelden, wat na de pauze is vertoond geworden: „Die Eis- könihgin", zangspel in drie deelen voor soli, koor en declamatie, door de leerlingen der Gem. Kweekschool +e Leiden. Van al het goede en schoone was dit ongetwijfeld het schoonst. Wij zouden noch het decora tief, noch de (postuums, noch de uitvoering anders hebben gewenscht. Alles was zooals 't behoorde en niet andere kon en mocht zijn Daarvoor hebben behalve de leer'ingen zelf velen samengewerkt. Noemen wij in de eer ste plaats den leider, den zangleeraar, dt-n heer Oostveen; vervolgens de uitmuntende accompagnalrice, mej. Van Slooten, den ontwerper van de costumes, den leeraar Van Batenburg en de dames mej. Dricssens, mej. Kok. mevr. Thouars en mevr. Van Slooten, die de repetities hebben geleid en gisteravond zorgden, dat de door den loo- neeldecorateur vervaardigde costumes wel lot hun recht kwamen om niet te vergeten den directeur der school, den heer Van Slooten zelf. die over alles de opperste lei ding had Van de actrices en acteurs dur ven wij geen namen noemen. Door den c-en bijzonder te prijzen zouden we de ander onrecht doen. Met één woord kunnen we volstaan, het «pel was zoo goed als onbe rispelijk Hét hield, ondanks het late' i^ur. ierier in spanning en er zullen weinigen geweest zijn die het spel niet lot het einde hebben gevolgd. De uitnemende leider van den dag, den heer Baak. had in zijn sluitingswoord velen dank te zeggen en hij heeft het goed gedaan. En wij, onzen indruk van den dag weer gevend, zouden den Psalmdichter met eenige variatie nazeggen: „Ai ziet, hoe goed en lieflijk is 't. dat opvoeden van onze jeugd als broeders en zusters samenkomen". Natuurwetenschappelijk onderzoek van schilderijen^, Gisteravond heeft in het anorganisch la boratorium alhier prof. dr. F. E. C. Scheffer. hoogleeraar aan de Technische Iloogeschool te Delft, een lezing gehouden over: Naluur- wetenschappelijk onderzoek van schilde rijen. Spr. begon er op (e wijzen, da', men, zoo dra men een schilderij ziet, de neiging heeft te willen weten van welken auteur is hel stuk afkomstig. Er zijn verschillende manieren om den auteur van een schilderij op le sporen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van deze methode. Ten eerste door de archivali sche bewijsvoering, ten tweede door middel van pennygreeé, bewijzen van echtheid, di rect bij den eersten verkoop afgegeven), en verder door hetgeen kunstcritici en stijl- critici uit ervaring beoordeeld wordt. Ten slotte is de auteur van een schilderij te her kennen aan de handleekoning. Doch zonder een criliek uil le oefenen op de bekwaamheid der kunstcritici, moet spr. de stelling verkondigen, dat het tegenwoor dig mogelijk is oudheidkundige voorwerpen zoodanig na te maken, dat het zelfs voor kunstkenners zeer moeilijk is nabootsingen te onderkennen. Spr. toonde dit laatste aan door le wijzen op de Siara van Saitapharnes, ,y0oor het Louvre in 1896 van een Weenscn koopman aangekocht, terwijl het in 1904 gebleken is, dat de Siara (een Kroon) door den koopman zelf gemaakt was. Verder wees spr. op de Flora-buste, die la ter bleek ook uit modernen lijd afkomstig te zijn. Ten slotte gaf spr. een overzicht van een in Leieester gevoerd proces waarbij de schilder zelf niet in staat was, te zien pf de hem getoonde stukken van hem zelf afkom stig waren. Langs chemischen weg is niet aan te too- nen, wie de auteur van een schilderij is, doch wel Is langs natuunvelenschappel ijken weg de ouderdom van een schilderstuk te bepalen. Uit natuurwetenschappelijk oog punt beslaat een 'schilderij uit hout of lin nen, een plamuurlaag, een verflaag en daar na de vernislaag. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de wijze, waarop in Haarlem de stukken van Frans Hals worden schoongemaakt en ver nieuwd. Het is mogelijk de harslagen van de schilderijen met alcohol ie verwijderen, hierdoor is het reeds mogelijk te onderzoe ken of men een oud of een modern stuk on derhanden heeft. Bij een modern stuk gaat de verflaag'met alcoholbehandeling ook weg, terwijl dit met een oud stuk niel liet geval is. Deze behandeling is echter zeer subtiel daar men precies moet weten hoe lang mem het stuk met alcohol bewerken mag. De opposite legen de restauratie der schil derijen van Frans Hals is thans nagenoeg verdwenen, daar men reeds heeft kunnen zien op welk een oordeelkundige wijze dit geschiedt. Met liet wegnemen der vernisla gen is dan ook absoluut geen schade aan de verflaag dor schilderijen toegebracht. Ver volgens gaf spreker een overzicht van het verdoeken van schilderijen. liet eenigsl af doende middel om den ouderdom van schil derijen te onderzoeken is het onderzoek van den verflaag. De in de lGe en 17e eeuw gebruikte verf stoffen zijn betrekkelijk klein in getal en nu is het meestal mogelijk na te gaan van wel ken tijd de verfstoffen stammen die voor een schilderij gebruikt zijn. Spr. toonde dit uit voerig aan door hel ultramarijn te bespre ken. Deze kleurstof van de natuurlijke steen afkomstig is steeds met klaksteen verbon den. De duor Guinet (of Gmelin, die» hierop ook aanspraak maakt) in 1826 uitgevonden chemische ultramarijn bevat geen kalk steen. Toont men dus in het blauw van een schilderij dit steen aan, dan is het zeker, dat het een schilderstuk is van voor 1826. Dergelijke onderzoekingen zijn nu ook voor andere kleurstoffen mogelijk. Een zeer eenvoudig middel van onderzoek is hel vol gende: met een speld ^rikt men een gaatje in de verf. Beziet men dit gaatje door een microscoop en de contouren zijn scherp en gelijk, dan heeft men zeker met een modern schilderij (e doen. Bij een oud doek (althans ouder dan 50 jaar) zijn de contouren on gelijk. Ook door middel van Röntgenstralen kan men dikwijls zeer interessante ontdekkingen bij schilderijen doen, hetgeen spr. aantoon de met een schilderij, waarbij door middel van x-stralen ontdekt was, dat op een 17- eeuwsch 'paneel een modern schilderij ge schilderd was. Ook de draadnagels (een product na de 19e eeuw) die daarbij te voor schijn kwamen, werden op deze manier ver raden. Spr. betreurde het ten slotte, dat derge lijke onderzoekingen noodig waren. Men schijnt meer waarde le hechlen aan het bezit van een zeldzaam stuk dan wel dat men de schoonheid van een stuk als hoofdzaak beschouwt. Prijsvragen van liet Genootschap „Mathesis Scientiarnm Genitrix". Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den electrotechnischen cursus van. het Genootschap „Mathesis Scientiarnm Geni trix" te Leiden, schrijft het bestuur van dit Genootschap twee prijsvragen op electro- technisch gebied uit. Aan deze prijsvragen mogen alleen deel nemen gediplomeerde oud-leerlingen van den electrotechnischen cursus van M. S. G. Zij omvatten: A. Ontwerp van een boven- resp. onder- grondsch net eener kleine gemeente. B. Ontwerp van een electriciteitsvoorzie- ning van een landgoed. De inzendingen moeten vrachtvrij worden bezorgd aan het schoolgebouw van M. S. Pieterskerkgracht 13 te Leiden en wel vóór 1 Maart 1927 onder vermelding van een duidelijke aanwijzing; „Prijsvraag A" of „Prijsvraag B" M. S. G. De antwoorden moeien gekenmerkt zijn met een spreuk of kenleeken en vergezeld gaan van een verzegelde "enveloppe met al9 buitenopschrift hetzelfde kenteeken en het correspondentie-adres en moet inhouden naam en adres van den afzender. De anonymitcit der inzendingen wordt voor de bekroonde ontwerpen eerst na de uitspraak der Jury opgeheven. De jury bestaat uit vijf leden, n.l.: prof. C Feldmann, hoogleeraar aan de Technische Iloogeschool te Delft; ir. N. M. H. Doppler, adviseur Arbeidsinspectie; ir. H. Lohr, dir. N.V. Prov. El. Geld. Mij. te Arnhem; ir. A.J. Roclofsz., directeur der Siemens Schuckert- werke, filiaal Den Haag; ir. J. D. Tours, hoofdingenieur Telegrafie te Den Haag Voor het bestuur van M. S.G. hebben zit ting met adviseerenden slem, de heeren: ir. Jos. M. Rademaker, Raadg. Tng. te Leiden, tevens Voorzitter der Jury, en H. A.'Blom, adv. Ing. te Leiden en leeraar van den elec trotechnischen cursus van M. S G. Ingeval een Jurylid uittreedt, benoemt het bestuur een ander. De uitslag zal zoo spoedig mogelijk, uiter- lijk 1 Juni 1927, den deelnemers worden bekend gemaakt, aan hun correspondentie- of aan hun eigen adres. De classis 's-Gravenhage der Geref. Kerken heeft in haar gisteren gehouden ver gadering na peremptoir examen toegelaten lot den dienst des Woórds en der Sacra men- j ten in de Geref. Kerken den heer H. J. Kou- wenhoven alhier, beroepen predikant le Leidschendam. Den lOden Mei a.s. hoopt A. v. Kope ren, thans werkman in dienst der Gemeente- reiniging alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst dezer ge- Tneenle bij Publieke "Werken kwam. Naar wij vernemen is het pestuur van het muziekgezelschap „Orpheus" er niet in geslaagd een voldoende aantal vereenigin- gen le bewegen tol deelnamen aan het op 2 en 3 Augustus te houden concours, zoodal dit geen doorgang zal .kunnen vinden, In plaats hiervan zal behoudens toeslemming van B. en W. in den avond van 31 Juli j in een der Leidsche parken aan de burgerij een concert worden aangeboden. Op Zondag I 1 Augustus geeft het bestuur der verecni- 1 ging, die dan 25 jaar bestaat, in café- I restaurant „Zomerzorg" de3 middags van 35 uur gelegenheid zijn (haar) gelukwen- schen aan le bieden, waarna allen zich zul len vcreenigen aan een gemeenschappe lijke n maaltijd. Des avonds le acht uur heeft in de groole zaal een intieme feestavond plaats, waar bij ook het instrumentaal solislenkwarlet van het Concertgebouw orkest te Amsterdam zal medewerken. Een luisterrijk ba1-champètre met nacht feest zal de feestviering besluiten. Voorloopig zijn, in verband met de staking geen postpakketten naar of over Engeland toegelaten. Ook per luchtpost kunnen zulke pakkelten niet vervoerd worden. Gisteren is de conferentie van „Jeruël" geëindigd. Met groole dankbaarheid en vol doening mag zij op de drie dagen terugblik ken. Er was steeds een blijde stemming. Hoewel sprekers, zangers, hoorders enz. van diverse kerkelijke en buiten kerkelijke rich li ij gen in groote getalen tezamen» waren, heerschle er een aantrekkelijke geest van eenheid en liefde. Bij de leiders kwam in den middag liet verzoek om de conferentie mei één of twee dagen le verlengen. Hier aan kon echter niet voldaan worden, uit hoofde van vele dnikke bezigheden, die direct weer volgen. Door den heer v. d. Horst werd namens de aanwezigen des Woens dagsavonds aan het koor „Eben Haêzer" een fraai bouquet me! de Haarlemsche kleu ren overhandigd. De Leidsche Burgerwacht zal 28 Mei a.s. in een der zalen van 't Nut haar jaar- lijksche algemeene vergadering houden, Heden opent de lieer J. Magnin in hot perceel Noordeinde 28. waarin voorheen j gevestigd was het café ,,In den Vergulden j Wagen" onder den naam „De jonge lucht reiziger" een soortgelijke zaak. Dezen iet wat zonderlingen naam dankt de zaak, zoo als ieder Leidenaar zich onmiddellijk zal herinneren, aan den ballontocht van 3 Oc tober j.l., toen het 12-jarig zoontje van den exploitant, Ebel geheeten, op ongelukkige wijze door het ankerlouw gegrepen werd en zoo tegen wil en dank de luchtreis mee maakte. Uit dankbaarheid voor de wonder baarlijke redding van zijn zoontje, wiens naam destijds in dit verband door geheel Nederland genoemd werd doopte de heer Magnin dit café aldus. Een groot licht reclamebord aan den voorgevel illustreer! nog nader deze gebeurtenis, waarvan de historie haars gelijke niet kent. Óok het inwendige van het café heeft een algeheele verbouwing ondergaan, waardoor dit een keurig aanzien heeft gekregen. Be halve het prachtige eikenhouten buffet trekt hier ook de praclïsche verlichting alsmede de decoratieve beschildering van het bureau „Piram" de aandacht, terwijl ook de fraaie sloffeering van de firma Klarenbos uil de Ja*nvos3ens'eeg vermelding verdient. Biljartliefhebbers kunnen hier ook» al hun hart ophalen, doordat in het café een spik splinternieuw biljart, merk „Toulel", voor zien van champignonbanden is geplaatst. BINNENLAND. De zitting der Tweede Kamer. Gevolgen der Engelsche staking. BUITENLAND. Geen verandering in de Engelsche staking. Et treedt eenige verbittering in. Dreigende regeeringscrisis in Duitschland en Luxemburg. De vredesonderhandelingen in Marokko zijn mislukt. Waar de heer Magnin ons verzekerde uitsluitend prima consumptie tegen billijke prijzen te verstrekken, willen wij hem van harte steunen in zijn hoop, dat „De Jonge Luchtreiziger" zich in een druk bezoek zal mogen verheugen. Maandag a.s. zal de Zomerdienst op de lijnen van de N.Z.II.T.M. worden inge voerd. Dit brengt weer eenige veranderingen mede, den een ten ge-, den ander ten mis noegen. Zoo krijgt Noordwijk een voordeel, door dal de reizigers nu niel meer met alle trains le Leiden moeten overstappen, om naar Den- Haag door te reizen. Katwijk daaren tegen verliest daardoor in gemak, want de helft der trams gaan nu door tot Den Ilaag. Met den winlerdienst waren het alle door gaande treinen. De Kalwijkschc kleinhan delaren, die dagelijks naar Leiden gaan met hun waren, krijgen een voordeeltje, doordat nu om het uur gelegenheid is hun koop waren mede le nemen, iels, dat bij den winterdiensl nogal eens gesputter gaf. Uit een en ander blijkt ons, dal de nieuwe regeling het reizend en handelend publiek ten goede komt. Een verbetering is ook, dat de vertrek tijden van Katwijk aan Zee op het heele en halfuur gesteld zijn. Tevens zijn er wederom tienrillenkaarlen KatwijkLeiden en Leiden—Noordwijk te bekomen. Hei reizigersvervoer op de N. Z. II T. M.-lijnen Schevcningen'LeidenKatwijk- Noordwijk (inclusief Hooge-RijndijkEnde- gcest) en LeidenHeemslede heeft in de af- geloopen maand respectievelijk opgebracht f 132.732 en f23 070, tegen f114.293 en f31.725 in dezelfde maand van het vorige jaar. Het goederenvervoer over dc maand Maart leverde dit jaar op genoemd,-' lijnen respectievelijk op 11.2C0 en f 1.371 legen f 1.176 en f 1.417 over Maart 1925. Zaterdagavond as te 8 uur houd de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale in Huize Fecnslra, Rapenburg 13. een propa- ganda-avond. waarbij een lezing met licht beelden zal worden gehouden over „Onze zomerkampen". De hijeen komst is zoowel voor ouders als voor kinderen toegankelijk. Tot besluit vaa hel ontwikkelingswerk gedurende den winter verricht, zal op Zater dag 15 Mei a.s. in het Nulsgebouw op ue Heerengracht voor leden en donateurs van de afdeeling Leiden van hel Instituut voor Arbeidersontwikkeling een gezellige avond georganiseerd worden. De socialistische stu denten-organisatie. de arbeidors-tooneelver- eeniging D. O. S. en de A. J. C. zullen daar bij medewerking verlecnen. ITet programma wordt niet in bijzonderheden meegedeeld; wel verzekert het bestuur, dal de vereisehle afwisseling lusscheo muziek, zang, decla matie en tooneel za! worden betracht. Hel aantal werkzoekenden ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op 5 Mei j.l. be draagt in totaal 470, tegen op 4 Mei 1925 in totaal 610. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Leidsch Studenten-Tooneel. De Tooneel-afdeeling van het L. S. C. heeft gisteravond voor een vrij goed bezet Huis zijn jaarlijkse he uitvoering gegeven, die met het gebruikelijke ceremonieel en met handhaving der mos plaats vond. Gekozen waren twee toopeclstukken van het theater Grand Guigno!. een tooneel- specimen. dat hier te lande bijkans niet wordt gegeven en hier Ie Leiden héelemnal niet. Speciaal hel eerste „De man van don nacht", in 2 bedrijven, wa* een waardig vertegenwoordiger van dit soort toonpel. dat werkt met lugubere vondsten, verrassingen, etc. Vergissen we ons niet, dan was bij de bewerking nog heel wat uit dc oorspronke lijke tekst geschrapt om het al te lugubere althans te coupeeren Nu, 't was nog vol doende Het geeft n.l. de historie van een schilder, die in eed 90ort van waanzinsdrang lijk- schennis pleegt ton behoeve van zijn kunst. De verdenking rust geheel op zijn bediende,

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1