TWEEDE KAMER. Het IcdcDtal is geklommen van 78 tot 67. Aan de beurt van aftreding waren dr. J. H Wagener en mevrouw Nieuwenburg— Van Klceff welk laatste bestuurslid niet herkiesbaar was. Dr. Wagener werd herko zen, terwijl in de vacature werd benoemd dr .O. Cahen te Dordrecht. Ged. Staten wezen in plaats van den heer dr. J. Schok king aan den' heer II. van Boeijen. In het bestuur der Ned. Centrale Ver eeniging is vertegenwoordiger de heer II. Le Coultre, plaatsvervangers de heeren J. H. A. Voiren, H. J. J. M Moet, M. van Bocijcn en N H. Meubnan. De 11de collecte ten bate der provinciale vereeniging geschiedde in 21 plaatsen met een bruto-opbrengst van f 650.42, waarvan f 476.81 in onze kas vloeide. Uit deze op brengst werd bestreden de uitzending van 6 kinderen naar de Hendrikastichting te Egmond aan Zee. Het financieel verslag wees aan ontvang sten f 32.018 65 en aan uitgaven f 30.590.101 zondat 't batig saldo f 1428.38V& bedraagt. Tot leden der kascommissie werden be noemd dc vertegenwoordigers van VIaar dingen, Pernis en Rockanjc». Wegens periodieke aftreding van de hee ren jhr. Van Hennep ('s-Gravenhage), L. v. Th keren en H. Le Ooultvc ('s-Gravenhage), werd herkozen de heer H. Le Coultre, ter- wül gekozen werden mevr. v. Nieuwenburg —Van Kleef (Delft) en dc heer Venema (Zuidland). Onwettige bevoegdheids verieening aan tandtechnici. Er heerscht zoowel in de kringen der tandartsen als in dïo der zelfstandig geves tigde tand technici oen .toenemende beroe ring over do wijze, waarop naar het thans blijkt onder minister Kool en's interregnum het departement van. Arbeid volkomen in strijd met letter cn geest van de betrok ken wet aan eciiige honderden tand technici do bevoegdheid verleende tot bet blijven toepassen van de „volledige tand prothese". In het betrokken wetje wordt van „eenige" tandtechnici, die in 1913 gediplo meerd waren, gesproken. In de Kamer weid indertijd van 6 k 10 gelukkigen gesproken. Thans blijkt, dat minister Kooien een paarhondeid bevoegdheden verleend heelt en dat op een dusdanige wijze, dat, naar de „N. R. Ct." meldt, allerwegen van ddploma- zwendol wordt gesproken. Dat deze weinig parlementaire benaming niet verre van dc waarheid is, blijkt reeds overtuigend uit de officieel aan de regeering door de Maat schappij* tot bevordering der landlied kunst verstrekte bescheiden. Het eigenaardigo is, dat men ook in tand technische kringen verontwaardigd is. Daar kent men twee vcreenigingen: de Vcrccni- ging van zelfstandig werkzame tandtechnici en d<r Nedarl. Tandtechnische Vereniging. De eerste vereniging is woedend, omdat behalve him „enkele" leden, voor wie de bevoegdheid bestemd was, nu ook „vele niot-lcden hunner vereeniging de bevoegd heid kregen. De tweode vereeniging is verontwaardigd pmdat niet alle leden hunner vereeniging de bevoegdheid gekregen hebben. Hot is voor den nieuwen bewindsman geen gemakkelijke taak dezen Augiasstal le reinigen. Naai' verluidt, wordt door hem een ernstig, onderzoek ingesteld, terwijl ook in parlementaire kringen een interpellatie voorbereid wordt. Overwogen zou worden nu in vredesnaam de algeheele uitoefening der tand techniek maar le gaan regelen door oen staatsexamen en een staatsdiploma voor Inndteclmici in to stellen. Daarop heeft de Ncdcii. Tandtechnische Vereeniging sedert jaren aangedrongen, maar daarin heeft zij ook behalve de tandorisoiy en artsen steeds den (cenlralen) Gezondheidsraad tegenover zich gevonden. Men zal van twee kwaden misschien dit minst slechte moeten verkie zen. Want de chaos van hel oogenblik kan iiiet blijven. En als er een ding overtuigend gebleken is, dan ishet wel dc juistheid der bezwaren geweest, die in ons land indertijd tegen de onderhavige wet zijn naar voren gebfcieht. Eepi of pet. Hel orgaan van de vor. vajï officieren yan de Ned. Landmacht meldt, dat het hooldbc- stuur dier vereeniging zich met een request tot den Minister van Oorlog heeft gewend, met het verzoek een pet in te voeren voor gebruik te velde, welke gemakkelijk mede te voeren is en overigens tegemoet komt aan de nadeden, welke dc (hans bestaande veldmuis on grijze kepi aankleven. De minister heeft hierop geantwoord, dat het aantal voorradige kepi's cn veldmulsen te zamen nog voldoende is om gedurende ongeveer 6. jaren in de behoefte le voorzien. Do minister deelt voorts nog mede: in verband mei de omstandigheid, dat het niet wenschelijk wordt geacht, officieren en on derofficieren een ander soort hoofddeksel te doen dragen dan de andere militairen, kan eerst, wanneer de behoefte aan aanvulling van-den voorraad hoofddeksels beslaatin voering van een hoofddeksel van anderen vorm in overweging worden genomen. Het 6de Binnensclieepvaart-congres. Gisteren is le Groningen het Gde Ncder- Inndsche Binnenscbeepvaart-congres aange vangen, dat bij de opening werd bijgewoond door verschillende autoriteiten, w.o. de Com- misaris van de Koningin in Groningen, den burgemeester van Groningen en verder de vertegenwoordigers van de ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Fi nanciën, Waterstaat, Justitie, Oorlog en Ma rine. De leden van het congres, die door het gemeentebestuur officieel ten stadhuize wa ren ontvangen, werden begroet door den lieer G. van Calcar, den voorzitter van dt .voorbereidings-commissie te Groningen. Daarna hield do voorzitter van het con gres, mr. II. Smeenge te Amsterdam, de openingsrede. Daarna werden pracadviezen uitgebracht over laad-, los- en overlegdagcn door den heer mr. W. A. C. van Dam te Rotterdam: over laaddngeü, losdagen en liggeld door den lieer G.Tunflcr, te Groningen» Over de vraag: Is het wenschelijk voor de binnenvaart een regeling te scheppen in het belang der veiligheid van opvarenden, schip en lading? i9 een praeadvies uitge bracht door den heer T. II. Mellema, inspec teur der binnenscheepvaart te Groningen. Mr. K. J van Nieuwkerken heeft geprae- adviseerd over de vraag: Is het voor de bin nenvaart wenschelijk regelingen te treffen in het belang der veiligheid van vaartuigen, ladingen en opvarenden? Nog heeft gisteren de heer E. Wagenborg tc Delfzijl behandeld de scheepvaarlkanalen in het Noorden, in verband met de verbin ding Noord- en West-Duitschland. De heer U. G. Schil thuis, lid van Gedep. Staten van Groningen houdt een warm plei dooi voor het verbeteren van den scheep vaartweg Groningende Lemmer, opdat deze aan het toenemend scheepvaartverkeer voldoet. De tweede pvaeadviseur, de lieer Wagen borg, sloot zich bij het betoog van den heer Schijthuis aan. Op voorstel van den voorzitter werd daarna dc conclusie der praeadviseurs aan genomen, om alles le doen voor de tot standkoming van het kanaal. Het congres heeft verder onder applaus? een resolutie aangenomen, waarin, gezien de pracadviezen van de heeren mr. E. J. Korthals Alles en G. C. Nuy, als zijn een stemmig oordeel te kennen wordt gegeven, dat het aannemen van het traetaat Neder- land-Belgiö in zijn huidigen vorm niet ge- i wenscht is. Ten slotte werd de volgende resolutie aangenomen: De vergaderden ter gelegenheid van het 6c Binnenscheepvaartcongres. van oordeel, dat verschil van meening bestaat over de vraag, of het voor de binnenvaart wensche lijk is maatregelen te treffen in het belang van vaartuigen, lading en opvarenden, dra gen het bestuur van de Vereeniging liet Binnenscheepvaartcongres op. in overleg met de regeering een commissie te benoe men, waarin alle categorieën van belang hebbenden moeten zijn vertegenwoordigd, welke commissie het onderwerp in studie moet nemen. Staking mantienindnstiie geëindigd. Kort geleden trad hel Tweede Kamerlid clr Deckers op als bemiddelaar in het con flict in dc mandenindustrie. Reeds op de eerste bijeenkomst, die te 's Hertdgenboseh werd gehouden, kwamen partijen op alle punten van geschil op één na tot overeenstemming. Nadien zette de bemiddelaar zijn pogingen voort, met liet gevolg, dat thans ook op dit laatste punt overeenstemming tusschen partijen is bereikt cn hiermee de staking is geëindigd. Een nieuw weekblad. De lieer Simon A. Maas le 's-Gsavcnhage heeft een circulaire doen verspreiden, waar in hij steun vraagt voor het uitgeven van een weekblad, dat het middel zal moeten zijn, om buiten alle vercenigingen om, (be doeld zijn het Genootschap voor Opbouwen de Staatkunde, de Staatspartij voor Volks welvaart, het Verbond van Aclualisten. het Vadeiiandsch Verbond, de Nationale Unie e.a., ,,die weliswaar uitingen zijn van een veelzijdig gevoelde behoefte aan dieper en nieuwe beginselkennis, Yan een niet te on derdrukken drift om door te dringen tot de ons maatschappelijk leven bcheerschende waarheden, wier kennis ons moet voeren lot dragelijker toestanden") te komen tot bet brengen van meer methode, continuïteit in het crilisch cn opbouwend streven naar rege nerate van den volksgeest, naar reorgani satie van onze volksgemeenschap". Gesmokkeld vee uit België? De heer Braat heeft aan den minister van Financiën gevraagd of het hem bekend is dat er momenteel zeer veel vee uit België naar Nederland gesmokkeld wordt en zoo ja, of de minister dan bereid is, om strenge maatregelen daartegen tc nemen. Nederland en de strijd in Engeland. Gistermorgen is te IJmuidcn aangeko men de Engelsehe stoomtreiler „Rilette G Y. 1046" welks lading visch is gelost, daar het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders zich op het standpunt stelt, dat de voedselvoorziening niet ge stoord moet worden, ook niet in ons land. liet bestuur van de IJmuider federatie is het met deze opvatting niet eens en heeft tegen de lossing geprotesteerd. Zoo moge lijk zal het voorkomen, dat de Engelsehe treiters hier van kolen worden voorzien. Dc stoomtreiler „Hasenkamp IJM 80" wilde ko len Inden om in de vrachtvaart op Engeland to gaan varen. Het bestuur der federatie hcqft order gegeven, bet werk neer ie leg gen, daar voor dit doel geen kolen mogen worden geladen. Do order is opgevolgd. Hel bestuur der federatie heeft, in antwoord op den brief der recdersvereeniging inzake het lossen der stoomtreilers in Engeland be richt, dat het deze kwestie bij het hoofdbe stuur heeft aanhangig gemaakt. Dit zal zich daartoe met dc slakingsleiding in Engeland in verbinding stellen cn hoopt zoo spoedig mogelijk een definitief antwoord 1e kunnen geven. In antwoord op de telegrafische aan vrage uit Engeland met betrekking tot de al of niet toelaatbaarheid van export van visch uit Holland naar Engeland is tele grafisch antwoord ontvangen, dat deze verhinderd moet worden. Het hoofdbestuur der posterijen heeft be paald, dat op de postkantoren tot nader be richt geen postpakketten en luchtposlpakkct* ten voor of via Engeland ter verzending meer worden aangenomen. Reeds aangenomen pakketten dienen aan de alzenders le wor-. den teruggezonden. Naar wij vernemen, heelt de' directie van de Holl. Stoomboot-Mij. te Amsterdam haar vaste personeel legen Zaterdag over een week ontslagen, tenzij voor dien dag de dienst op Engeland kan worden hervat. Het betreft hier ongeveer 150 bootwerkers. ITet dagelijkscb bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in antwoord op het voorstel van het Nationaal Arbcids-Se- crctariaat om een gezamenlijke steunbewe ging voor de Engelsehe arbeiders op te zet ten, aan het bestuur van het N. A. S. mee gedeeld: In antwoord daarop deelcn wij u mede, dat wij afwijzend slaan tegenover het plan om een gemeenschappelijke steunbeweging door de gezamenlijke vakcenlralen voor de Engelsehe arbeiders op te zetten. Het kan u bekend zijn, aldus de brief, .dat een solidariteitsstaking zooals deze thans door de Engelsehe arbeidersbeweging wordt toegepast, door ons principieel als strijdmid del wordt verworpen. Het neerleggen van den arbeid bij werkgevers, waarmede de arbeiders geen conflict hebben, achten wij een ontoelaatbare strijdmethode. Het wapen der solidariteitsstaking aan te grijpen, speciaal in de vitale bedrijven als het Spoorwegbedrijf, het Transportwezen, de Electriciteitswerken, enz., waardoor het ge- heele economische leven kan worden ont wricht en die. als zij enkele dagen ^duurt. het gansche maatschappelijke leven moet ontredderen, achten wij in strijd met onze beginselen. Indien dit wapen toch wordt ge hanteerd, zal dit hem die het gebruikte het scherpste treffen, de arbeidersklasse zal daarvan zelf de grootste nadeelcn onder vinden. Een optreden als dat van de typografen, werkzaam bij de „Daily Mail" heeft aller minst onze instemming. Het goedkeuren van een dergelijk optreden zou toch beteekenen, dat door de arbeidersklasse de vrijheid van drukpers zou mogen worden aangerand. Indien het conflict Th Engeland beperkt gebleven was tot de mijnindustrie, had men op de sympathie der Christelijke arbeiders beweging in ons land mogen rekenen. Do loonen zijn dusdanig, dat loonsverlaging zeker onrechtvaardig moet worden geacht Een reorganisatie van het Engelsehe mijn wezen is zeker noodzakelijk. De mijnwerkers mogen verlangen, dat zij niet de dupe wór den van dc misstanden die le dezen opzichte bestaan. Nu men echter het wapen der solidariteits staking is gaan hanleeren, nu men als mid del in den strijd meent maatregelen te-mogen toepassen, die ten doel hebben opzettelijk het gcheele economische -leven te desorga- niseeren, kunnen wij aan een dergelijke be weging onzen steun niet geven, moeten wij integendeel een dergelijk optreden veroor- dc-elen." De vleeschnitvoer naar Engeland. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht kwa men do Bond van Ncderl. Vleeschexpor- teuvs, in overleg met den Bond van Neder- landsche Baconzouters, den Christelijke Boeien- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Ned. Landbouw-Comité en den R.-K. Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond, in protestvergadering bijeen om maatrege len te beramen tegen de dezer dagen ver hoogde vrachtprijzen. Het betreft een maatregel der voornaam ste stoombootmaatschappijen, die met hun booten vléesch vervoeren naar Engeland. Ingaande 1 Mei hebben de Batavierlijn, dc Steam Navy Company, de Holl. Stoom boot Mij., Hudig en Pieters, Smith, Van Ommeren en de Maatschappij Zeeland een contract vooigesteld voor den duur van 2 jaren, waarbij de contractanten rich ver plichten uitsluitend te verschepen met do booten dier maatschappijen. Deze vrachtprijzen nu zijn hooger dan naar de Scandinavische landen, waardoor de vleesexporteurs van meening zijn, dat de concurrentie ftog moeilijker zal worden. Zij wijpen er op dat het vooral de land bouwers zijn, op wie dc uit de overeen komst voortvloeiende hoogere kosten zullen drukken. Ook acht men dezen maatregel schadelijk voor het landsbelang. Ten slotte werd met algemeene stemmen de volgende resolutie aangenomen: De in vergadering te Utrecht aanwezige exporteurs gehoord dc besprekingen, dra gen het bestuur van den Ned. Bond van Vleeschexporteurs op te onderzoeken op welke wijze het aangeboden contract on gedaan kan worden gemaakt zijn van oordeel dat daartoe aanraking met de vervoerders moet worden gezocht en dat daarbij de invloed der landbouw-or- ganisaties behoort te worden benut; beslui ten dat in ecu nader te houden vergaue- riiig daarfcoo strekkende voorstellen zullen moeten worden behandeld. Daarna werd de vergadering gesloten. Verzoekschrift tegen langer verblijf in de tropen. Omtrent het verzoekschrift, den voorzitter 'der Tweede lvamor aangeboden, hetwelk ver gezeld was van 77 lijsten met handleckcnin- gen en behelsde het niet overgaan tot ver lenging van het verblijf van het marineper soneel in dc tropen, kan nader het volgende worden medegedeeld: Door 1182 vrouwen van hel Marineperso neel beneden den rang van officier is^ op 3 Mei dit verzoekschrift aan' dc Tweede Kamer ingediend, welk petitionnement den den d.a.v. door ccn deputatie van vijf dames aan den voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. Ch. J. M. Ruy's de Bccrenbrouck werd aan geboden. De woordvoerdster wees er daarbij op, dat dc plannen welke de regeering koestert om de tijden, welke het marineper soneel naar O -I. moet, te verlengen vooral dc vrouwen diep had getroffen en dat, hoe wel op duidelijke wijze de nadeelen, die een periodieke gezinsscheiding met zich brengt, in het verzoekschrift zijn vervat, deze toch nimmer zullen kunnen vertolken de gevoe lens van een gefolterde ziel, de ellende die twee menschen meemaken die elkander voor het leven toebehooren en telkens weer wreed gescheiden worden. Gewezen werd bovendien op de onzedelijkheid en het onna tuurlijke dat zoo'n scheiding inhoudt, het geen een Christelijke regeering als de onze toch niet onverschillig kan laten. Van hel verzoekschrift werd een .afschrift aan de leden van dc Kamer toegezonden, B. en W. van Amsterdam zullen voor stellen het vermenigvuldigingscijfer van de Gc-ineenlclijke Inkomstenbelasting van 0.60 op 0.65 1e verhoogen. De commissie van bij stand voor de financiën heeft zich met dit voorstel echter niet kunnen verccnigen. De voordrachten van B. en W. zullen in de eerstvolgende zitting yan den Raad aan de orde komen. De gewone audiënties van de min. van Financiën en Marine zullen Maandag niet plaats hebben. (Zitting van gisteren). Regeling van Werkzaamheden. De VOORZITTER stelt voor Dingdag a.s. 18 en Dondeidag 20 Mei de vergadering 'd avonds voort te zetten en dan te be handelen Hoofdstuk VI (Marino). Conform besloten. Zeebiieven. Aan de orde is liet wetsontwerp tot nieuwe wettelijke regeling van do zeebrie ven. De heer DUYS (S.-D.) klaagt over de weinig gunstige redactie van dit .wetsont werp. Hij wijst verschillende gebreken in do redactie aan. Misacliien ware het ge- wenscht eens een taalkundige te hulp te roepen. Het nut der behandeling in de vaste commissie trekt spr. in twijfel. Er zijn twee nota's van wijziging ingediend, omdat het ontwerp was vastgesteld en nu heeft een lid der eommisrie een amende ment ingediend. Wat blijft dan van het overleg over? Allerlei definities zijn ge geven, die in andere wetten anders zijn, dat leidt lot vergissingen en fouten. De heer KNOTTENBELT (V.-B.) waar deert deze herziening, die de wet van e&n rêeks feilen zuivert. De vaste commissie heeft zeer ernstig en goed werk gedaan, maar feilloos zal dat ook niet zijn. Vandaar reeds de nota's van wijziging. De Minister van Justitie, de heer DON- NER, meent, dat de heer Duya nogal over drijft en gaat verschillende voorbeelden, die deze afgevaardigde geeft, na. Spr. betoogt, dat de grootst mogely-ke nauwgezetheid aan Justitie wordt betracht. Webontwerp wordt goedgekeurd. Aan de orde is de wijziging van ver schillende wetsbepalingen Tn verband met de wet van 22 Dec. 1924 (Zeerecht). Do heex KNOTTENBELT (V.-B.) licht een amendement toe, waarin wordt bepaald dat in Neuerlandsche dagboeken de bladen doorloopend genummerd moeten zijn. Aan gezien deze dagboeken bewijskracht kunnen hebben, dient vast te staan, dat het ver wijderen •van bladen daaruit onmogelijk is. Het parapheeren van. de pagina's is om slachtig' en nutteloos. Do heer BRAUTJGAM (S.-D.) betoogt, dat het amendement niet zoo eenvoudig is. Parafeeren geeft meer waarborg voor de juistheid van het dagboek. Do heer HEEMSKERK (A.-R.) is het mot den Iaateten spreker eens en gelooft dat de heer Knottenbelt het geval te oenvoudig stelt. Het parafeeren door den Waterschout geeft althans waarborg, al sluit het allo knoeierij niet geheel uit. Do MINISTER laat de beslissing aan do Kamer over. Het amendement wordt verworpen niet 54 tegen 19 stemmen. Het ontwerp wordt goedgekeurd. Interpellatie-Heemskerk. Aan do orde is do Interpellatie van den heer Heemskerk naar aanleiding van het verzoek om ontslag van den heer Van Roy en als Minister van Oorlog, Minister van Marine ad interim en over optreden wan den heer Lambooy als zoodanig. De hoer HEEMSKERK (A.-R.) licht zijn interpellatie toe. Zijn interpellatie is aan gevraagd onafhankelijk van de vragen van den beer Van Gijn. Het antwoord van den Minister-president geeft spr. aanleiding tot eenig^ vragen. Het is wenschelijk, dat licht achijne over het eigenlijke punt van de crisis en de beteekenis, die do Regeering er aan geeft. Ook de positie van spr.'s fractie tegenover deze crisis dient in het oog te worden gevat. Be pers heeft gezegd, dat deze ministerswisseling een tegemoet koming was aan partijen der rechterzijde. Dat mag spr. niet laten bestaan want dan wordt het een legende. De anti-revolutio naire fractie is aanvankelijk niet ingeno men met deze wisseling. Er is wel een debatje geweest tusschen spr.'s fractie en den heer Van Roy en over liet nieuwe ma teriaal, waarbij de heer Van Dijk het stand punt duidelijk uiteenzette. Dat beteekent niet een vijandige houding, maar was een waarschuwing, dat de marine niet verwaar loosd mocht worden. Spr/s fractie koester- do vertrouwen, dat de Minister de gelden alsnog zou aanvragen. Het ware beter ge weest den post te laten staan on daarna te overwogen wat te doen stond. Nu trad de lieer van Royen al wegens een conflict over de samenvoeging der departe menten van Oorlog en Marine en over de splitsing der Marine. Volgens het antwoord aan don heer van Gijn is verschil van ge voelen gerezen over de vraag of die punten onafscheidelijk aan elkaar verbonden vyr- rcn. Heel duidelijk is 'dit antwoord niet. Wilde de Regeering samenvoeging der de partementen, afscheiden van het andere puilt en wilde de heer van Royen ze ver bonden houden? Het vorige kabinet kon digde aan samenvoeging der departemen ten en splilsing der marine. Het huidige ka binet wilde de samenvoeging maar de split sing moest nog overwogen worden. De heer van Royen scheen deze vraagstukken te willen verbinden. Toen kwam de heer Lam booy cn wilde beide punten tegelijk oplos sen. De heer van Royen heeft gezegd dat de vraag of en hoe de splitsing moest woTden gedaan, overwogen moest worden, samenvoe ging der departementen met of zonder split sing moest dus overwogen worden. Spr. meende dus dat het kabinet dc sa menvoeging dor departementen wilde door voeren en dat het de splilsing dor marine -• wilde overwegen. De heer van Royen kta zich met het eerste niet vereenigen en tiat was het geschilpunt. Is dit een verschilpunt tusschen den heer van Royén en het Kabi- net of tusschen dien heer on den Minister- President. net interview in de N. R. Ct. met den heer van Iloyen' werpt weer een and.ir licht op do zaak. Er blijkt nl. uit dat hij tegen dc samenvoeging der departementen was. In de tweede plaats is er een politieke kant aan deze crisis. Maar welke politieke bcteekenis? Wil het Kabinet gaandeweg een Kabinet der rechterzijde worden? Er is een tegenstrijdigheid. Graag ziet hij voorstellen die strooken met spr.'s beginselen, maar hij wil dit Kabinet niet doen optreden als Ka binet der rechterzijde. Spr. citeert de woor den van den heer Anema in de Eerste Ka mer en het antwoord van den Minister- President Het was niet de bedoeling het Ka binet ondergronds om te zetten in een coali tie-Kabinet. Intusschen liet de heer De Geer de mogelijkheid open dat het coalitie-ka rakter van het Kabinet hier zich zou kunnen herstellen Om herstel der rechtsche coalitie te krijgen moet het duidelijk zijn. dat alle drie de partijen dit wenschen en willen. Het moet dan niet zóó zijn dat het Kabinet door eenige wijziging overgaat in een coalitie- Kabinot. Was het conflict met den neer van Royen noodig en was het ook noodig dat dadelijk zóó op te lossen, dat deze Minister ver dween. Is de huidige situatie van dit Kabi net zóó onzeker dat die haast noodig was? Spr. ziet dit niet in; gevaar voor dit Kabinet ziet hij niet. Een militair Minister zit altijd in moeilijkheid omdat hij ter uiterste linker zijde geen steun krijgt cn hij dus wel op de rechterzijde is aangewezen. Het Kabinet moet rustig voortwerken en ministerscrisis sen moeten zich niet herhalen opdat het niet verzwakke. Er njoeten zoo min mogelijk mi nisters weggaan. Spr. steil dc volgende vragen 1. Moet, in verband met liet latente ge schil tusschen de Regeering en den heer van Royen als Minister van Oorlog, Minister van Marine a.iworden aangenomen, dat de Regeering bedoelt de samenvoeging van de Departementen "van Oorlog en van Marine tot een Departement van Landsverdediging zeer spoedig baar beslag te doen krijgen en dat overigens het vraagstuk van de splitsing der Marine, als niet onafscheidelijk met die samenvoeging verbonden, nog bij haar in overweging is? 2. Welke politieke bcteekenis is te hech ten aan een opneming in dit Kabinet op nieuw van een Minister, die deel heeft uit gemaakt van het laatstelijk afgetredep par lementair Kabinet? 3. Heeft de Regeering niet haar aandacht geschonken aan de bedenking, dat. bij der gelijke wijziging in de samenstelling, op de gaafheid van het extra-parlementair karak ter van het Kabinet allicht inbreuk wordt gemaakt, en de indruk kon worden gewekt alsof bij wijze van evolutie het extra-parle mentair Kabinet langzamerhand zich kon transformeeren in een Kabinet der rechter zijde? De Minister-President, de heer DE GEER, wil graag legenden wegnemen die zijn ont staan om deze cricis heen. De legenden wa ren tegenstrijdig: de een beweerde dat men het Colijnsche regime wilde herstellen, do ander dat men slil-wcg de coalitie-regeering wilde invoeren en dat de daad een on vriendelijkheid was met name tegenover den anti-rcvolutionnaixen. Over de schepen is in den Minister raad niet gesproken. Op verzoek van den heer Van Royen zijn tijdelijk de posten teruggenorqen Later heeft de heer Van Royen gezegd, dat hij de torpedojagers wilde voorstellen maarte onderzeeboot na der wilde bezien. De schepenkwestie bracht geen rimpeltje. Herstel der Colijnsche politiek zonder Colijn Het zou hazepeper zijn zonder haas! Onvriendelijk tegenover de A.-R partij? AJs een stap in*de rechter richting was beoogd, wns dit zeker niet de aange wezen stap. Met hooge politiek had de crisis cn liad dc oplossing niets tc maken. Het aftreden van Van Royen en het op treden van Lambooy hebben niets met el kaar te maken. Er is eerst een vacature ontstaan éér over een opvolger is gedacht. Het aftreden is allerminste gezocht door den Minister-President. Daar is geen woord van waar en spr. had gaarne den heer Van Royen 2ieü blijven cn zien voortwerken. Dc lieer Van Royen trad af niet als gevolg van een besluit van 'den Ministerraad, maar als gevolg van een gedachtenwisseling die spr. met hem had, en die hem deed zien dat op den duur geen samenwerking mo gelijk was. Dergelijke gesprekken zijn van intiemen aard en de Kamer heeft alleen te maken met dc voorstellen Spr. citeert eenige kranten-passages, waarin reeds op dc tegenstellingen werd gewezen lang vóór dat de crisis kwam. Zakelijke verschillen waren er dus Tegen zijn zin zag de minister-president den heer Van Royen heengaan. Toen hij heengegaan was, moest een opvolger wor den gezocht. Voorkeur voor Colijnsche politiek in den zin van gocue, sobere economische defen sie-politiek gaf den doorslag, bij de keuze. Opruiming van het overtollige, van be schimmeld spinrag, was daarvan liet doel. Die politiek heeft niets tc maken met dc algemeene politiek. Ruim was de keuze niet- Er waren slechts vier personen die in aanmerking kwamen cn spr. is bereid vertrouwelijk den heer Heemskerk de namen te noemen. Dc heer Lambooy nam één dag beraad. Had hij bedankt, dan was 110. 2 in merking gekomen en het valt te bet wijf®* len of die meer in de gratie was gevalleu- Politieke beteckenis heeft liet optreden niet. Het extra parlementaire zit Diet in do personen, maar in het program. Het kabi* net-Gort van der Linden was exfcro-Parl(> ment air cn bestond uit enkel vrijzinnig® leden. Het heeft weinig gescheeld of personen van rechts hadden in dit kabinc gezeten en was ook dc portefeuille T3®

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6