DE VACANTIE NADERT!! Jong Meisje Taragona Port Onteigening. P.&D.RRI® Plechtige herdenking van den sterfdag van Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Coifffeuse. BURGER-WOONHUIS G. VAN DONGEN, Ongem, Zit en Slaapkamer Tegen Vlooien, „HELIOS" KENNISMAKING Fa G. H. GROOT - Kort Rapenburg 13 HUWELIJKEN - FEESTEN 7-- - - - r**, -7' i. 7.- X V l L ,'V VA' - ,5 i i In de Amslerdamsclie haven waren Dinsdagmiddag reeds gearriveerd H. M.'s pantscrschepen .Heemskerck" en ..Tromp", in verband met de De Ruiiterherdenking op Donderdag 20 April. Links: de „Heemskerck'' en rechts: de „Tromp". Het praalgraf van den grooten Admiraal in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Michiel Adriaanszoon de Ruijter. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam heeft heden in tegenwoordigheid van H. H. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik do plechtige herdenking plaats gehad van den 'sterfdag van Luit. Admiraal, Generaal van Hollandt en .Westvrieslandt Michiel Adriaanszoon de Ruyter. De bijeenkomst werd geopend met het spelen van het „Wil helmus" en van Ps. 63 op het orgel. De Ruyter liet zich in zijn stervensuur, dezen Psalm voorlezen, welke luidt: „O, God, Gij zijt mijn God, ik zoek U in den dageraad. Mijn ziele dorst naar U, mijn vlecseh verlangt naar U, In een land dor en mat, zonder water." Nadat vervolgens mej. Mi a Peltenburg een aria uit „Der Messias" van Hiindei had gezongen, sprak prof. dr. P. J. Blok, oud-hoogleeraar in de geschiedenis aan de Universiteit te Leiden de herdenkings rede uit. „Uit de diepten van dit schoone kerkge bouw, dat een nationalo beteekenis heeft verkregen, stijgt heden zegt de hoóg- leeraar de kloeke stem van den grooten zeeman op tot ons, Nederlanders der 20ste e'cuw; de stem van Hollands grootsten Ad miraal, wiens gebeente ginds rust onder het meesterwerk van Rombout Verhuist. Wij willen heden op den gedenkdag van zijn dood te Syracuse, duisteren naar die stem, die zoo dikwijls machtig heeft weer klonken op do golven van Noord-, Oost en Middellandsche 'Zee, van den Atlanti- schen Oceaan, van de kusten van Barba- rije en Guinea, tot de Antillen en Nieuw- Nederland, aan den mond van de Theems, in de Sont en in het Kanaal, in de Raads zalen van de Staten van Holland en Zee land, der admiraliteitscolleges van Middel burg en VHssingen en van'Amsterdam zelf. Die slem spreekt ons in zwaren Zeeuw- schcn tongval van eenvoud, nederigheid en vroomheid, van vaderlandsliefde en plichts betrachting, van moed, trouw en beleid, van zelfvertrouwen en zelfopoffering, adeldom des harten, die meer is dan hooge afkomst, dan titels, waardigheden, dan roem en eer. Want De Ruyter was niet alleen een onver gelijkelijk zeeheld, een onversaagd, beleid vol, geniaal krijgsman, doch ook een groot en goed, een edel mensch, waardig om ge steld te worden onder dc besten en edelsten van ons geslacht', al was hij de zoon van een eenvoudigen Vlissingschen zeeman en bierdrager en van een nederige zeemans vrouw uit diezelfde roemrijke havendie de bakermat was van zoo vele onzer hel den der zee. Uitvoerig memoreert spr. deze deugden van den grooten zeeheld. En wie heeft er ooit meer blijken van vaderlandsliefde en plichtsbetrachting ge geven dan hij? zoo vervolgt de redenaar. Als hij in het late najaar van 1651, dus -tl jaar oud, genoeg heeft van het harde en zoo goed als onafgebroken zeemansleven, dat hij totnogtoe heeft geleid en zich te rug wil trekken in een welverdiende rust, breekt de Eerste Engelsche oorlog uit en is hij na lang overwegen bereid, zij het dan slechts voor één zeetocht, uit vaderlands liefde in zee le gaan voor liet lieve vader land. Uitvoerig gaat spr. dan het verdere leven van den grooten zeeheld na cn verteld hoe hij gediend heelt. In 167G komt het einde. Als hij met een zwakke vloot naar Sicilië zal worden uitgezonden, voelt hij, dat het zijn laalsle tocht zal zijn. Hij heeft zijn ernstige bezwaren tegen die zwakte, maar zegt ten slotte: „De Hecrcn hebben mij niet te ver zoeken maar le gebieden en al wierd my be volen 's Lands vlag op één enkel schip lo voeren, ik zou daarmee t'zcc gaan"; en als hij ziek wordt roept hij uit: „ik zal dien tocht doen, al zou men mij naar 't schip dragen". Maar de 68-jarige heeft een voorge voel van wat er met hem gaat gebeuren. Spr. beschrijft dan den laulstcn zeeslag cn het levenseinde van den Admiraal. Zijn gebalsemd lichaam werd in de kajuit van zijn schip in een looden kist bewaard, totdat hij met de vloot eerst den 2-fstcn Jan. 1677 le Hcllevoelsluis liet vaderland be reikte. Den 18den Maart werd bet met groolo plechtigheid cn eerbetoon liicr ter plaatse begraven. Ilier rust De Ruyter, hooft en heil vab Ilollanls vloten." Wij, Nederlanders van onzen tjjd, zoo gaat spr. verder, willen heden ztfu grafstede met eerbied en dankbaar he id naderen, ge dachtig aan wat hij eenmaal was. gedachtig niet alleen aan den grooten Vlootvoogd, den traven vaderlander, maar ook, en niet het minst, aan den edelen mensch, dio daar do eeuwige rust geniet. De dagen van De Ruyter zijn lang voorb.j. Onze Marino beheerscht de zeeën niet meer; zij doorleeft juist in dezsn tijd een crisis, die zelfs nu en dan kortzichtige waan! dreigt met haar algeheolo verdwijning of tenminste met haar beperking tot het allernoodzakelijkste. Mocht eenmaal het oogenblih aanbreken, dat onze Marine, als wi/cer, geroepen zou worden om het Va- dc-rlana naar vermogen te helpen verdedi gen, dan wij mogen er vast op rekenen zi. do geest van De Ruyter, zijn schit terend voorbeeld, onze bevelhebbers tj matrozen wederom bezielen tot groote daden van moed, beleid en plichtsbetrachting als vanouds. Dat zij onze gedachte in dit plecli tige oogenblik van herinnering. Die geJach'.a moge hen, die het vvèl meenen met het Vadfiland bemoedigen in den dikwijls moei lijken strijd der mecningen. Na eeuwen moga De Ruyter nog uit dit zijn praalgraf spreken tol ons volk; kjf, gelijk zijn tijdgenoot vin hem getuigt: „Den Helt, der Staten rechterbant, Den redder van 't vervallen Vaderlant, Het idh der Vloot, den arm daar Godl door streé. Door hem herleeft de vrijheid cn de vrcél Hierna had de kranslegging plaats. Deze geschiedde door H.M. de Koningin, de Ko ninklijke Nedcrlandsche Vereeniging „Onzt Vloot", het corps zee-olficieren, het corpi adelborsten, het Nederlandsche Zeewezen, de stichting Fonds voor de De Ru'yter-mc daille, het gemeentebestuur van Vlissingen do De Ruyterschool te Vlissingen, het Ee stuur van de Kweekschool voor de Zeevaart, de Koninklijke Nedcrlandsche Vereenigin? „Ons Leger", de Vereeniging „Volksweel baarheid", het Algemeen Nederlandsch Ver hond, Groep-Ncderland, het Gezelschap v te Leiden studeerende Zeeuwen „Non Sor- dent in Undis", en het bestuur van de Ver ccniging van Nederlandsche Gezagvoerders en Stuurlieden ter koopvaardij. Dc plechtigheid werd besloten met „Will heden nu treden" cn „O, Heer die daerv Valerius, gezongen door mej. Peltenburg liet spelen van het Halleluja van Handel het Wicn NeOrlandsch Bloed op het Orgel. ten had bij de vorige verkooping nog niet de helft van de gemeente leden een plaats, ter wijl de helft der plaatsen reeds was ver kocht, hetgeen gisteren duidelijk bleek. Im mers er was nog meer belangstelling dan de vorige maal. Er werden dan ook gisteren veel hoogere prijzen gegeven. Deze varieer den nu vanaf föf24. Zelfs de plaatsen die de vorige maal niet verkocht konden wor den voor f 1 brachten nu f 7 op. Het was een tegenvaller voor" verschillen de personen die het katje uit den boom wil den kijken bij de eerste verkooping, vooral omdat men algemeen van gedachte was dat er plaatsen over zouden zijn. Het is wel eigenaardig dat er in het oude gebouw voor de restauratie plaatsen over waren terwijl er thans nu er pl.m 100 plaatsen bijgeko men zijn, er nog te kort zijn. Naar wij van verschillende personen hoorden schatten zij de opbrengst der verkooping op pl.m. f2500. Katwijk-aan-Zee. Van de trawlvis- scherij kwam Woensdag te IJmuiden.aan de markt de logger KW 74 met f214 be somming. Hoewel allerwege de vroeg-visscherij in het haringbedrijf niet met onverdeelde instemming begroet wordt zal er toch nog menig 9chip voor Pinksteren uitvaren. Er schijnt een klein beetje goede hoop in de harten der reeders op te komen want er is veel kans dat de oude haring spoedig ge heel opgeruimd zal zijn, daar er nog al vraag naar is in de laatste dagen. Men grondt dit feit uit de omstandigheid dat de Zuiderzee visscherij stop gezet is en daar nu de oude haring spoedig weg zal 'zijn, be staat er veel kans dat de nieuwe baring een mooie prijs zal maken. Laat ons hopen dat deze veronderstel lingen en verwachtingen niet den bodem worden ingeslagen. Aan den afslag waren gisteren C. Schaap met f42; G. v. d. Oever met f55;'G. Pronk met f42; L. v. d. Plas met f 18; H. Messe- maker met f 16; P. v. Duijn met f 15; D. Hoek met f 8 aan versche visch. Aan garna len besomde H. v. d. Plas 151; C. v. Duiven voorde f 36 en Jb. v. d. Plas f 42. Alles was peperduur. Nooidwijk-Binnen. Met ingang van 1 Mei a.s. is het beheer van het bij Post- en Telegraafkantoor te Noordwijk aan Zee, op gedragen aan den heer D. N. van Malssen; thans werkzaam ten hoofdkantore alhier. Oegstgeest. Gemeenteraad. Voorzitter: de heer J. G. M. van Griet huizen. Afwezig de heer Zandbergen. Na opening dei- vergadering worden de notulen voorgelezen van de vorige verga- dering, welke onveranderd worden gearres teerd. Onder de ingekomen stukken, welke wor den voorgelezen, merken wij o.a. op: Een dankbetuiging van het bestuur van de zweinvereeniging „Poelmeer" voor de toegestane subsidie. ,Van den directeur van den Keuringsdienst een overzicht van dien dienst, hetwelk ter inzage zal worden gelegd voor de leden. Een zelfde schrijven van de Gezondheids commissie te Katwijk zal eveneens ter in zage worden gelegd. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat het Gemeenteverslag over 1925 thans gereed is gekomen en geeft hiervan eenige mede- deelingen. Na mededeeling van Ged. Slaten inzake de gemeenterekening 1924 worden de ge wijzigde cijfers dezer rekening vastgesteld. Een ingekomen adres van den heer M. H. A. Juta om verlenging van den termijn inzake straataanleg wordt behandeld, en wordt nu op 1 October a.3. iuplaals van 1 April bepaald. Inzake een destijds ingezonden adres om toelating van een assistente aan de O. L. Schooi Leidsche Buurt, stellen B. en W. voor hierop gunstig te beschikken. Voigens de Wet op het L. 0. kan tot toelating be sloten worden en kan hiervoor ven gemeente wege toegestaan worden een bedrag wan f500 De benoeming, welke dan.l Juli kan plaats hebben, geschiedt door het hoofd der school, in overleg met den inspsc'eur. Na eenige besprekingen wordt het voorstel goedgekeurd. Hierna wordt Voorgesteld tot herzienirtg van de vorderingen, heffing en invordering van leges. Ee voorzitter deelt mede, dat de tiraua bteiaando verordeningen verouderd zijn en herziening behoeven. De gewijzigde, verordeningen worden voor gelezen. De heer Van Egmond spreekt voor gratis certificaten van oorsprong, welke in het bo 11 enkweekersbedrijf dikwijls noodig zijn. Hierin kan echter geen wijziging getracht worden. Do heer Bakker denkt, dat de cijfers over het geheel wat hoog zjjn, vooral voor de bouwbedrijven. Do voorzitter geeft van een en ander uitlegging, waarna de verordeningn worden vastgesteld. Eenige comptabiliteitsfcesluiten worden vastgesteld. Van den heer H. Wilms is een verzoek ingekomen als ontslag als lid van de com missie van Toezicht op het lager onderwijs, wegens vertrek uit de gemeente. Dit ontslag wordt verleend. Hierdoor is dus een vacature ontstaan in deze Commissie, waarin voorzien meet worder. Hiertoe stellen B. en W. een tweetal candidaten voor in alpkabetiseho volgorde n.l. do keeren A. T. Kraaa en A. P. ae Rooy. Benoemd wordt de lieer A. T. Kraan me'. 7 stemmen, tegen 3 stemmen op den heer De Rooy. Vervolgens is aan de orde: Voorstel in zake overname wegen in Poelgeest. De voorzitter stelt voor hierover te 'pre ken in geheime zitting, waartoe wordt besloten. Na 50 minuten wordt do vergadering hciopend en deelt de voorzitter mede, dat B. en W. voorstellen eenige wegen in Poel geest over te nemen, n.l. de Abspoelwog, than- in eigendom bjj de firma Zonneveld Filippo. De bedoeling is dezen weg te verbroeden tot 12 meter en de in dien weg liggende bocht le doen vervallen, zoodat een rechte weg verkregen wordt. Vervolgens de Kwaak- laa'n, than3 in eigendom bij de familie Willink, doch in onderhoud bij de gemeente; en do Poelgeesterweg vanaf den Warmouder- weg en een gedeelte van den Hofdijk. Ook deze wegen zjjn in eigendom bij de firma Willink, doch in onderhoud bij de gemeente. Aan deze wegen zullen ook eenige. ver- beteirngen, als verharding e.d. worden aan gebracht, doch deze zullen in ligging en richting bljjveu bestaan. Dit voorstel, in stemming gebracht, wordt met aljpemeene stemmen aangenomen. Met "dit besluit is dus te verwachten, dat in de toekomst een betere verkeersweg zal verkregen worden in de richting Warmond. Eenige reclames schoolgeld worden fce- handr'en vastgesteld. Bij de rondvraag informeert de heer Van Egmond of het advies van B. en V. spoedig zal alkomen. De voorzitter zegt, dat tot zjjn spijt den zaak nog niet is afgehandeld, door het staan van de vele moeilijkheden. Niets meer aan de orde zijnde wordt vergadering gesloten. Voorschoten. Gistermiddag reed e landbouwer le paard op den Leidscheweg i kwamen, toen zij de laan van Nieuw-Voo dorp op zouden gaan ruiter en paard vallen, doordat het paard uitgleed. Het o geval liep betrekkelijk nog goed af. Wassenaar. Bij het Christelijk lag onderwijs alhier zijn benoemd de hecren Ilollrust, te Katwijk en D. v. Barneveld, Voorschoten. Warmond. Gisteren werd door <14 bouwkundige C. 0. de Vroomen alhier S het Stationskotfiehuis aanbesteed het bot- wTen van een bloembollenschuur enz. vod rekening van de tirma C. B. de Vroomd Zonen alhier, waarvoor de volgende i» schrijviDgen waren ingekomen: Th. M. wl Dcursen, le Haarlem voor 120 640 A. J- Later P. H. Mevers, te Leiden, f 19.4« G. van Rijn, te Kalwijk-a.-Zee, f 18.6» If. A. J. Rooyers, te Noordwijk-BinnA f 18.250; M. Kool. te Warmond, f 18 200 Gebr Abelman. te Leiden, f 17.745; P. B3»' ker Zonen, te Nieuw-Vennep, f lC.f® A. v. Duin, te Noordwijk-a. Zee. f 16.200. Onze Telefoonnummers DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE15» S ALS m iedere VOETSTAP eene MAKTELING is. DIKECT baat! Pédicure specialist Breesfr. 173, Tel. 1320 LEIDEN. 7164 Inrichting dag geopend v. 10 uur v.m. tot 7 uur n.m. Te Hnur gevraagd, in rustig gezin, cantrnm stad, door bei. Dame 5787a met keukentje. Brieven Usie- lincastraat 31, Den Haag. Wandgedierte, Mieren, Molten. Kippenluis etc. etc. is een pakje wettig gedeponeerd, zuiver Poeder 5 45 Cent EEN WARE UITKOMST. Bij de meeste drogisten. 3743 Jonge Man, 22 jaar, wenscht mat eenvoudig meisje, niet boven 20 jaar. Brieven, liefst m portret Bnr. v. d. Blad onder No. 5796a. Geheimhouding verzekerd. Koopt nu Uw Kampeeruitrusting Waschbakjes 11.le k\v. Kngznkken f 3. Voetballen f 3. Tentjes f 17.50 Dekens f 5.6. Grondzeilen 15.opvouwb. Enz. Enz. i Enz. 5834a Biedt zicb aan een Brieven letter S Boekhandel H. J. DIEBEN, Maarsmansst. 9 4477 GEVRAAGD van 83 nur. Adres te bevragen bij Boekhandel DE WITT, Wassenaar. 4473* Beoordeel onze 4445 pas uit Spanje ontvangen. Roode, Witte Port. 0.90 Port Speciaal \1% 1.15 H. J. de RU, L. C. AFFOURTIT C. M. MEIJER, Heerensingcl 53, GEBR. ROTTEVEEL, A- KORENHOFF, J. H. PHILIP- SEN, Kort Rapenburg 4, „HUIS DE VLIJT", Schenk weg 114, Den Hang Het onderzoek door deskun digen omtrent de schade aan den eigenaar en derde belang hebbenden te veroorzaken door de onteigening van 2 Aren 65 c.A. van het perceel, kad. bekend gem. Leiden, Sectie K, No. 567, geheel groot 4 Aren 65 c.Aren, zal plaats hebben op 'Zaterdag 8 Mei 19-6, voormiddag 10 $4 uur, ter plaatse van het ter onteigening aangewezen perceel. De Officier van Justitie, te 's-Gravenhage. 27. 4. '£6. 4475 BEDDENHANDEL RAAMSTRAAT 8 DRIFTSTRAAT 82 53» is een zeer solied adres voo' BEDDEN, MATKASSBK EN REPARATIËN. TE KOOP: een flink alle® slaand MET SIERTUIN EN ERF- Te zien en te bevragen den eigenaar Wijk E No. te Hazcrswoude (Dorp)- 2-3 bij

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10