SCHOONMAAKTIJD. Dros Gebr. Tieleman AGENDA. DIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. „DROSO" „DOLÏEN" TELEGRAMMEN. Woensdag. Pieterskerk: Kunstkring vócr Alien: Het PaleEtrinakocr. 8 uur. „Prediker" (Janvossensleeg); Irene Fami lieavond. 8 uur. Donderdag. „In den Vergulden Turk": Bijeenkomst brood- en banketbakkers. Halfachl nam. Schouwburg: Laatste Abonnementsconcert Paul Schramm. 8 uur. Stadszna! (groote zaal): R.-K. Oratoiium- veieeniging. „De Schipbreuk 8 uur. Union CSteenstraat)Oprichtingsvergade ring mannenkoor „Da vereenigde zangera". Spr. de keer W. Kreoft Halfeegen Dam. Do apotheek van de „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht <8, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed receplen. Alleen voor leden van dat fonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt ran Maandag 26 April tot en met Zondag 2 Mei waargenomen uoör de apotheken der heeren: D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406 en G. H. Blanken, Hoogevoerd 171, telef. 602. t v. H. C. Rietbergen en F. F. Roo». lterata Johanna Louise, d. T. VV. F. v. Beest en L. A. Ucherek. Petrus Hendrik, z. v. P. U. v. Egmond en M. O. Hanno. Augusta, d. v. G. W. Schelke en M. H. v. d. Heuvel. Johannes, z. v. J. Kan bier en J. W. Verhoeff. Catharina Maria, d. r. T. Pardon en A, C. la Lau. Willem, z. v. P. P. do Koning en H. A. C. Schüller. Jacobus, z. v. J. v. d. Linden en S. A. .Verman. Pieter Johannes Jacobus, x. v. A. Nagtcgaai en W. O. v. Weerlee. Jacobus Johannes, z. v. J. J. de Beer en IV. C. Vogelenzang, Rozclfina Maria, d. v. \V. C. Lau en A. W. Meskers. Cornelia Adriaan, a. v. D. J. Christen en M. de Bruin. Harry Pieter, z. v. H. Jurgena en W. Dijkshoorn. Joan Kok Dswan, z. v S. G. Ocy en M. D. Sluimer. Herman, z. v. J. Jïeuteboom en B. W. Lek. GEHUWD: J. Laterveer, jm. en O. v. d. Berg, jd. J. Boer, wednr. en A. T. d. KDljtf, jd. H. de Wolf, jm. en O. Tronwee, jd. L. P. Hnyskena, jm. en G M. Brusehe, jd. L. J. J. Dooyenbnrgb, jm. en H. Kriek, jd. J. Gorter, jm. en J. L. LlSviiis, jd. I. Selier, jm. en A. Stlier, jd. OVERLEDEN: A. G. do Lange, wed. Peeters, 76 j. J. Verver, m„ 28 j. D. Meyer, wednr., 84 j. H. C. Korto- v eg—Shngs, vr., 26 j. K. Rooyakkexs, m., 41 j. J. Toor, wed. J. de Boer, 71 j. M. de Gelder—Vim vr., 54 j. J. Schutte d., 4 mnd. T. Bakker, m., 5-1 j. H. v. Went, z., 61 j. O. Staascn, wed., 61 j. M. O. v. Dijk—Laman, wed. 80 j. J. Betj, m., 84 j. O. da Fey, wed. Wallaart. H. .Middelkoop, z., 1 Va j. G. Boer, m., 64 j. A. J. J. do Kier, wad nr., 58 j. C. M. Klaaü env. d. Dag, vr., 51 j. CV J. Boot, d., 2 j. F. Kruik z., 8 mnd. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. C. W. Staseen, vr., Tilbnrg, Missiehuis. O. Th. J. M. Beukers, Haarl.meer Rijk, Slotcrweg 10. H. M. Kramers, Den Haag Keizerstr. 113. J. W. in 't HolSinge- wald, Amsterdam Luijkcrhofje Lindegr. 13. P. A. Komperman, vt,, Den Haag, Al- terstr. 49. Ohr, P. v. d. Heijden, vr., Ede (G.Poortlaan 28. P. K. Po), Was senaar, do Groote Oudo Deyl. N. C. Wassenburg, vr., Ocgstgce6t, H. Morsch- wog 29. B. G. Evers, Gendringen, Meg- chelon 90, G. v. Mullem, Rotterdam, Schiodamscholijk 47. J. van Dam, Voor hout, Brookhorsttaon 07. L. van Biezen, Don Haag, Cilliorstr. 60. H. Ie Pair, Amsterdam, ColumbuspL 65. J. Hol, Oegstgoest, Rijnziohtweg 31. M. fr. Xagtsaam, Alphen a. d. Rijn, Julianastr. 25 W. SohoononsStolk, Amsterdam, Sumatrastr. 93 III. M. Vorboven, Breda, Koningistr. 10. G .H. Steenbergen, Voorhout, Hoofdstr. 37. L. van Zand wijk, Siltard, Missiehuis Fr. Sol. H. H. E Peeters, vr., Tilbnrg, Oudo Dijk 1- Fr. Waninge, Ruinen, Ruincrwcide 6-1. 51. Ouworkevk, Hoidor a d. H. M „Tromp" O. A. J. v. Baar, Schoten, Timorstr. 8. W. Vros, Baan), v. Wassenaarlaan 27. W II Vcrduijn den Boer, Rotterdam, Ju- hanalaan 70a A. W. v. Velzcn, Tilburg, Spoorlaan 115. H. E. A. W. Frijling, Den Haag, Wald. Pievmontk. 129. M Heeren, Etton en Lour, A. 263. Dirk Oostwouder, Haarlem, A. L. Diescrmckstr. 77. E. Hommel, vr., Don Haag, Corn. Speelman- itr. 18. - J. D W Ambrosius, Ommen, Ommerschans. II. Visser, vr., Sneek, Geomakndu 21. D. Ia Lau, Zoeterwoude, H.-Rijndijk 63f. G. v. d. Kaaü, vr. Haar lem, Jan Stecustr. 95. J. A. A. Trel, Kevkrado, Bleijerheidostr. 1. E. Brun- ncr, vr., Tilburg, Wilha.parb 50. Abr. E. Verboog, Zoist, Moschlaan 36. Dr. J. L. Polache, Amsterdam, Andrieskade 1. H O. Klomborg, Leiderdorp, Munniken- wog lb L. E. v. Leeuwen Boonekamp, vr .Amsterdam, Ilonthorststr. 20. W. H. da Graaft', Wassenaar, L Kerkdam. O. v. Leeuwon, vr., Den Haag, Stationsweg 141. O. M. A. Warmond vr., Etten en Leur, St. Antoniusgest. J. G. Chaudron, Noordwijk-aan-Zee, bij dr. Hermanides. W. E. Janse, Rijswijk (Z.-H.) Kerklaan 186. W. A Kastelcijn, Katwijk, Voor straat 21. J. v. der Sluis, vr., Rotter dam, H. Sovckstr. 82. B. G. Schneiders, Rotterdam, G. Scholtenstr. 105b. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. S. J, van den Berg, dienslbctie, P. Wil- helminaslr. 49. C. M. Ribbink, leerares Gymnasium, Stadh.laan 20, J, C. J, do Zwart,kok, P. Hendrikplein la. G H. Dedem-Snieder, Kemperstr. 5. II. Veld man en tam., rangeerder, Gasstraat 6. J. Haak en lam., loodgieter, Rijnsb.weg 57. P. M. Bey en tam., stucadoor, 11. Rijndijk 30. M. M. Knllhoff, dienstbode, Breeslraat 131. M. J. Glauner, onderwijzeres, J. v. lloulkade 22a. J. Schuchhard, varensge zel, Molenwcrfslceg 72. A. B. Haasbeek, varensgezel, Groer.esteeg 72. D. Sehalke, Zegersteeg 20. P. A. Visser, Alexander- slraat 30a. S. Aulen, kinderjulfrouw, Breeslraat 107. M. N. Lammcrs, H. Rijn dijk 1G6B. J. C. E. G. Knottenbelt, Morschweg 20. A. C. van Tol, dienst- bode, Fruinstraat 1. B. F. M. Gaalman, onderwijzeres, liee/cwoerd 57. J. Bodijn en fam., koopman, Vesteslr. 2 A. Gehrig, dienstbode, Seringenslr. 22a. H. Flotl- mann, hulp I. d. huïsh., Hendrikstr. 16. W. Wemink, Noordeindspl. 2b. W. P. den Houter, landbouwer, Hansenslr. 45a. G. v. tl. Heiden, dienstbode, Zoeterw.-singel 1. B. Kranenburg, kruideniersbed., Haar- lemmerstr. 188. W. C. ten Hoope en fzm., schoenmaker, Hyacinlhenstr. 8. J. Dek ker en fam., los arbeider, Kaslanjekade 18. W. Jansen en fam., monleur, Tollenstr. 7. M. Buitenom, huishoudster, Bilikmstr. 12 J. J. Joziasse en fam., spoorwegarb., Hertzogstr. 5. A. Lens en fam.» koopman, Kraaierstr. 22. II. Binnendijk en fam., chautfeur, Lindestr. 19. C. J. L. Timp en fam.. Meidoornstr. 29. A. Langerak, huishoudster, Groenoordslr. 10. Baatlemmenneer. Een landbouwer uit deze gemeente had twee prachtige honden. Een dezer die ren, een hazewindhond, die-een waarde ver tegenwoordigde van meer dan f 300 en reeds enkele malen bekroond was, had een paai dagen geleden wederom «en prijs behaald. Maandag waren deze honden aan het toe zicht van den eigenaar ontsnapt en gegaan naar een stuk land van een aan den IJweg wonenden landbouwer, die echter niet scheen te dulden, dat zijn land met een dergelijk bezoek vereerd werd. Hij greep zijn geweer en schoot den hazewindhond dooo, terwijl de andere hond ook door een schot werd getroffen, doch nog in staal was zich tc verwijderen. Van het gebeurde is bij de politie aangifte gedaan. Voorhout. Gemeenteraad. Voorz. de heer G. Bulten, burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering met gebed cn aanwijzing van een eerststommend lid, weiuen de notulen der vorige vergadering geitzen en onveranderd goedgekeurd. Daarna werd voorlezing gedaan van de ingekomen stukken, waarvan vermelding vurtbenen: 1. een overzicht der werkzaamheden door den keuringsdienst van waren, in de ge meente verricht ever het eerste kwartaal; 2. verslag van den sohoolarts over het gehouden geneeskundig schooltoezicht; 3e. een schreven van Ged. Staten, waar bij werd goedgekeurd het raadsbesluit be treffende den verkoop van grond aan H, v. d. Mejj, te Rjjnsburg; 4o. een dito, betreffende de onderband, scha aanbesteding eener secretariswoning, welke stukken alle voor kennisgeving wer den aangenomen. 6e. Een ingediend verzoek van den secretaris, om voor eigen rekening in do voor nem te bouwen woning een electrisclie perspompinstallatie voor watervoorziening te megen plaatsen, onder beding, dal de door hem betaalde kosten bjj het verlaten dier wonnig zou worden gerestitueerd. Dit werd met algemeene stemmen ver worpen. Daarna kwam aan de orde de vaststelling van het ontwerp kohier van de honden- beuubtmg voor het jaar 1925, welk punt, evenals punt 10 der agenda „reclame school geld" in geheime zitting werd behandeld. De voorzitter deelde daarna den Raad moae, dat aan deu secretaris, mei het oog op dien, trouwplannen een verlof van een maand was toegestaan. In verband hiermede stellen B. en W. voor ais waarnemend secretaris te benoemen da heer J. 0. de Wilde, ambtenaar ter secretarie, welk voorstel werd aangenomen. De titularis legde daarop in handen van den voorzitter de vereischte eeden ai. Een verzoek van het bestuur der bijzon dere lagere school, verbonden aan de Bis schoppelijke Nijverheidsschool „St-Gerardus Majella", om voorschot op de gemeentelijke vergoeding, kwam daarna aan de orde. De voorzitter deelt mede, dat genoemde sohoel op 1 Januari van dit jaar wad geopend en op 28 Februari d.a.v. bezocht werd door 40 leerlijigen. Bij besluit van den raad werd als maat staf van de berekening genomen het bedrag, uitgegeven voor do overeenkomstige open bare scholen in de gemeente Boskoop, zjynde f 13.18 per leerling over het dienstjaar 1924. Het sohoolbestuur heeft alzoo aanspraak op 80/100 X 40 X f 13.18 f421.76. Het aangevraagd voorschot is groot f400 alzoo minder dan 80 pot B. en W. stellen daarom voor het voor schot voor genoemde bijzondere school vast to stellen op f400, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Daarna weid behandeld een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geld- leening groot f9100 ter bestrijding van de kapitaalsuitgaven wegens bouw van een secrolariswoning f8300) en bouw van een autogarage aau de dokterswoning (f800) a pari, rentende 5 pet., af te lossen in 40 jaren, met voorbehoud van het recht tot het doen ven vervroegde aflossingen. Rente en aflossing te Voldoen uit de to- woue inkomsten der gvmeente; welke leening geplaatst Arno worden bij de Maatschappij voor Gatoeenteorediet te Amsterdam. Met algemeene stemmen aangenomen. Fufit 0 der agenda: Ontwerp-besluit lot dekking van kapitaalsuitgaven 1925 met kap! tealainkom; ten 1925 kwam toen aan 3e orda De voorzitter deelt mede, dat in den loop van het jaar 1925 de navolgende uit- gaven zijn gedaan: Afkoop Water tol f 7034.62; Aanleg ri clea ring Boerhaavestraat f2700; Aanleg hoofd gasleiding id. f377; Reconstructie Oude Heerenweg f 1885.60; Bouw brug Eugels.'he weg f3787.30; Aankoop vrachtauto cn houw garage f2336.95. Totaal f18121.47. Terwijl daarentegen de vo'gende kapitaal inkomsten zijn ontvangen: Bijdrage van Sassenheim en particulieren f5217-5i; Verkoop bouwgrond Everlasting terrein f4000.50; id. 's-Gravendamscheuweg f 1225; Bijdrage Speelman c a in Je recon structie Oude Heerenweg f1030; Bijdrage van den gewonen dienst aan Hoofdstuk VI van den kapitaaldienet in verband met re constructie Oude Heerenweg f 840.60; Af koop onderhoudsplicht brug Engelsche weg f4053.50; Opbrengst geldleening aankoop vrachtauto f1800. Totaal f 18167.10. B. en W. overwegende dat de hierboven genoemde kapitaalsuitgaven niet geheel door de met die uitgaven in verband staan de kapitaalsinkomsten gedekt zijn, zoodat ter bestrijding van nog ongedekte uitgaven een geldleening noodig zoude zijn groot f 6000; dat echter wegens grondverkoop ie ontvangen f 5225.50, welke opbrengst in do goedgekeurde raadsbesluiten, na betaling daaruit van de kapitaalsuitgaven sub b en c is bestemd tot het doen van een extra af lossing op de geldleening aangegaan 19 Januari 1920, voor aankoop van het Ever- laatingterrerndat deze leening onlangs is geconverteerd tegen 5 J)Ct.; dat, indien extra wordt afgelost, daarvoor een vergoe ding is verschuldigd Tan 1 pCt.dat, het daarom voor de gemeente voordeeliger is geen nieuwe leeDing te sluiteD, maar met de meerdere kapitaalsinkomsten, de meer dere kapitaalsuitgaven te bestrijden; dat, tegen deze handelwijze geen bezwaar kan zijn, daar de^luur vaj#versehillende objec ten ongeveer met elkaar overeenstemmen stellen voor: met wijziging van de raadsbe sluiten van 23 Juni '25 en 23 Oct. '25 voor zooveel het de bestemming van de betref fende koopsommen aangaat, de hierboven genoemde meerdere ongedekte kapitaals- nitgavcn, dienst 19-23, uit de opbrengst van het restant der inkomsten wegens grondver koop in 1925 te dekken. Waartoe wordt be sloten. 7. De percentages bedoeld in het 1ste lid van art. 3 der verordening op de heffing van een plaatselijke inkomstenbelasting, voor het belastingjaar 19261927, wordt daarna met algemeeDe stemmen vastgesteld op 3.5 pCt. 8. De ontwerpbesluiten tot wijziging en aanvulling der begrootingen 1925 en 1926, vonden bij den Raad een goed onthaal. Ten slotte kwam aan de orde een verzoek van de firma Boot Co. c.s. om doortrek king van den eleotrischen kabel in den Loo6terweg ter lengte van plm. 860 M. Volgens contract moet de gemeente f 1.60 per jaar stroomverbruik garandeeren per te leggen meter kabel en wel gedurende drie achtereenvolgende jaren. De garantie bedraagt alzoo f 1376 per jaar. Adressan ten hebben gezamenlijk gegarandeerd f 1125 per jaar. B. en W. stellen den Raad voor het verschil zijnde f 251, in het ga rantiefonds bij te dragen. De. heer v. d. Hulst gaat met dit voor stel Diet accoord, achtende dat het geen algemeen belang is en het stroomverbruik niet zoo groot zal zijn, welk gevoelen ook de heer Nijssen deelt De Voorzitter antwoordt daarop, dat wordt het garantiefonds aangesproken (wat geschieden zal als minder dan f 1376 stroom per jaar wordt afgenomen) het niet meer dan billijk is, om de verzoekers zoo wel als de gemeente naar rato van het ieder door hen toegezegd bedrag, te laten bijdragen. Dit in aanmerking nemende, kan het risico voor de gemeente niet zoo groot zijn. Daar de doortrekking in dit geval, wel degelijk een algemeen belang is te achten, komt het Spreker wensehelijk voor dat de gemeente een deel der garantie voor haar rekening neemt. Hiertoe wordt besloten, waavna de raad in geheime zitting over gaat. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Dnitsoh-Russisch ver drag Schuldregelingen. Uit den aard der zaak wordt heel wat geschreven over het Duitsch-Russische verdrag. Vooral in Frankrijk en de daarmee nauw verbonden landen wordt het scherp aangevallen en niet in overeenstemming ge noemd met het streven van den Volkenbond. Engeland is heel wat gematigder. De sovjets zetten hun pogingen om ver dragen te sluiten voort, zoowel met Polen als met de randstaten. Lithauen en Estland schijnen bezig aan de vorming van een soort Ooslzeebond. De Amerikaansche Senaat heeft de schuld regelingen met Letland, Elsland en F.iunenië goedgekeurd. belGie. Burgemeesters algestiatt De minister van binnenl. zaken heelt den burgemeester van La Louirière en Haine St. Pierre een geducht standje -toegediend over hun niets doen bij het verbranden van Mussolini in efligie. duitschland. De schadevergoeding der voi- V aten Reds van den Held. Inzake een compromis over de schade loosstelling aan de Vorstenhuizen ia men nog niets verder gekomen, Inlusschen maakt de rijksdag aanstalten om met de behandeling van het socialis- tkch-communiatisch wetsontwerp nopens de verbeurdverklaring der vorselijke vermo gens te beginnen. Het lijdt geen twijfel, dat dit wetsontwerp door den rijksdag zal wor den verworpen, daar alle partijen, met uit zondering van de sociaal-democraten en de communisten, en bloc tegen zullen stem men. Uiterlijk vier weken na de d»finitieve verwerping van het ontwerp dient dan het plebisciet fe worden gehouden. De democratische fractie is voornemens, een amendement in te dienen .waarin wordt bepaald, dat de landen, in geval het komt tot een algemeene verbeurdverklaring van de vorstelijke vermogens, verplicht zullen zijn den Torslen een jaarlijksche rente uit te betalen, die hen in staat stelt, „standes- gemiss" te leven. Dit amendement zal dan tegelijkertijd met het ontweip nopens de verbeurdverklaring der vorstelijke "vermo gens aan de volksstemming worden onder- worpen. m Held, de Boiersche premier, heeft weer eens een opzienbarende rede gelioudeD. Op het congres der Beicrsche Volkspartij te Regensburg oefende hij kritiek op den koers der buitenlandsche politiek in de laatste anderhalf jaar en noemde het veiligheids- pact' van Locarno een waarborgging van de Engelsche staatkunde. Wat Duitschland er tot dusverre van heelt beleefd, is slechts een reeks van teleurstellingen. De Volkenbond is, naar 't oordeel van dr. Held, uitsluitend een werktuig van de over winnaars in den wereldoorlog, die er op uit zijn Duitschland in de verdrukking te hou den. Buiten den Volkenbond kan Duitsch land zich veel sterker laten gelden dan in den Bond. „Ik zou hel een fout achten a)9 het rijk zich te veel naar 't Westen oriën teerde, want ik ben overtuigd dat het Rus land van heden niet het Rusland der toe komst zal zijn". Op binnenlar.dsch politiek gebied bracht spr. de betrekkingen lusschen het rijk en de bondsstaten ter sprake. „De Beiersche volkspartij zcide hij o.m. staat het fe deralistisch stelsel voor. Wij willen onder alle omstandigheden de eenheid des rijks handhaven, maar daan-oor is geen eenheids rijk noodig dat alle staten verslindt en waarin één centrale wil over alle vraag stukken beslist". FRANKRIJK. De begrooting afgedaan De vrede in Marokko. Do Senaat heeft de begrooting voor 1926 goedgekeurd met 274 stemmen tegen 7. Xaar blijkt, hebben de vredesonderhande lingen te Oedsjda nog tot niets geleid. 18 April is de wapenslilsland al inge gaan zonder inwilliging van de eischen van Franschen cn Spanjaarden. ENGELAND. Rede van Chamberlain De mijncrisis Het aantal werkloozen. Ch3nibei'i'ain heeft op een vergadering der verbonden vereenigingen van Groot- Eritlannië en Frankrijk een rede gehoudeD, waarin hij duidelijk het Duitsch-Russiscn vordrag noemde, zij het ook, dat geen con clusie wordt gegeven. Zinspelende op de moeilijkheid in de po litiek en diplomatie, de «ogenblikkelijk plaats hebbende gebeurtenissen in hun ware ver houding te zien, aeido Chamberlain, dat Zjj juist thans allen eenigszins verontrust waren door de diplomatieke onderhandelingen, welke in andere kringen waren gevoerd. Onge twijfeld moesten de nieuwe verdragen in het oog worden gehouden. De wereld is zóó eng geworden, dat wij niet langer kunnen zeggen, dat wjj ons niet behoeven te be- kommeren om hetgeen hier of daar plaats vindt. Wij zouden echter een groote font begaan, wanneer wij deze onderhandelingen met lenige jalousie of achterdocht beschouw den. Een voorwaarde is natuurlijk, dat de verdragen, waarover onderhandeld werd, in wezen vriendschappelijke regelingen zijn, die den vrede verzekeren tusschen de par tijen, die ze aangaan, en met bestemd, om vijandige bondgenootschappen te vormen met. agressieve doeleinden tegen andere naties. Op voorwaarde, dat deze nieuwe verbin- 1 -'rissen strikt vereenigbaar zijn met tie ver plichtingen, die velen van hen reeds hebben en, naar hij hoopte; binnenkort allen zullen hebben tegenover den Volkenbond en zijn verdrag, zouden wij allen slechts met genoegen zulk een vooruitgang tot we- derzijdsehe overeenkomst kunnen aanschou wen en hojien, dat de andere naties er, evenals Groot-Britanmë en Frankrijk, naar zullen streven, de oude vriendschap warm to houden, en daarop de verzoening met de vroegere vijanden te bouwen. De premier, de minister van Arbeid, en de minister voor de Mijnen hadden gister middag in Downingstreet een bijeenkomst met de subcommissie der mijneigenaars. Vooraf 'had deze subcommissie een lang durige bespreking met haar centrale com missie, van welke zij haar instructies ont vangt. De mijneigenaars waren er van in ken nis gesteld, dat de mijnwerkers, atgaande op het advies der vertegenwoordigers van het vakvoreenigingscongres. toegevender zouden zijn ten aanzien van de werkuren en loonen, indien zij de belofte konden ver krijgen, dat de eigenaars toestemmen in na tionale onderhandelingen. Deze nieuwe ont wikkeling bracht teweeg, dat de mijneige naars hun positie opnieuw zeer zorgvuldig en rijpelijk overwogen. Ook was hun dui delijk te kennen gegeven, dat het de vaste meening is van den premier, dat zij moeten toegeven en toestemmen in nationale on derhandelingen, en dat, als zij dit doen, althans de kans bestaat, dat de gedelegeer den-conferentie meer geneigd zal zijn, de herziening der loonen en werkuren in gun stige overweging te nemen. Toen de subcommissie der mijneigenaars mot den premier bijeenkwam deelde zij hem volgens het officieels verslag mede, dat de mijneigenaars lot bet besluit waren ge komen, dat, indien de premier beide par tijen wilde uitnoodigen om tiet hem te ver gaderen, zij in het geheel geen beperkingen RECLAME. Wascht no Uwe wollen Dekens met Gebruikt voor het Schoonmaken van Uw huis, vloeren, lambrizeering, trappen «ns. Poederzeep met een hoog Vetgehalte, Verkrijgbaar bij alle Winkeliers. 444! of YoorbehoiHÜDgen zouden maken ten aanr zien der besprekingen, die zouden plaala vinden. Later op den middag, Ea zijn vergadering met de industrieeJe commissie van het vak- vereenigingscongres, kwam de premier bijeen met de commissie der mijnwerkers en stelde haar voor, dal thans onder zijn voorzitterschap een openbare conferentie zou worden gehouden tol het voeren van onderhandelingen. De mijnwerkers namen het voorstel van den premier aan. en gister avond werd een gemeenschappelijke com-» missie-vergadering bijeengeroepen om 7 uur. Deze vergadering heeft meer dan één uur gri-duurd. Hedenmiddag zal men opnieuw bijeenkomen. Naar verluidt beschouwt men den toestand in vakvereenigingskringen als gunstiger. Cook, de secretaris van den Mijnwerkers bond heeft de volgende verklaring afgelegd: „Eer wij over de loonregeling kunnen onder handelen, moeten dc voorstellen van de werkgevers en de opzeggingen der contracten worden herroepen, zoodat wij niet met het pistool op de borst onderbandelen. Wij zijn bereid, ieder oogenblik met de mijneigenaars tezamen te komen om te onderh'andelen over een minimumregeling.1' Hieruit volgt dat Cook niet langer op het standpunt staat, dat er geen enkele loons verlaging kan worden aanvaard. Wel houdt hij echter vast aan den eisch van een natio-' nale regeling. Donderdag vergaderen de besturen van alle bij het vakverbond aangesloten vakver-i ecnigingen ter bespreking van de kwestie. In de gehouden bijeenkomst van de parle mentaire Labour-fractie deelde üendersoD mede, dat het bestuur der fractie hem en MacDonatd heeft aangewezen om de be sprekingen van de mijnwerkers en van het industrieele comité bij te wonen. Hij had reeds twee bijeenkomsten bijgewoond en zijn indruk is, dat de toestand zeer ernstig is. De toestand van het oogenblik kan als volgt worden samengevat: Het is niet waarschijnlijk, dat de mijn eigenaars de voorstellen van den premier zullen aannemen, zoolang zij niet weten, welke concessies de mijnwerkers zullen doen. De vertegenwoordigers der mijnwer kers zijn echter gebonden aan de instructies' van de vorige gedelegeerdenvergaderingen enN daarom hangt alles af van de nieuwe ver* gadering van de gedelegeerden uit de distric ten. Deze vergadering zal aan de vertegen-t woordigers der arbeiders nieuwe instructies moeten geven. Zoolang dit niet is geschied, zullen de mijneigenaars niet bereid zijn, die concessies te doen, welke zij wel willen doen» indien de arbeiders zich eenmaal bereid hebben verklaard, te onderhandelen, hetzij over de werktijden, hetzij over de loonen. Cook heeft verscheidene dreigbrieven onli vangen, die men afkomstig acht van onver antwoordelijke personen, die een „kwajon-< gensstreek" willen uithalen. Het aantal werkloozen bedroeg op 19 April 990.600, of 27.789 minder dan de vooraf gaande week en 20G.071 minder dan hel vorig jaar. liet is thans voor het eerst dat het aantal werkloozen beneden het millioen blijft. CHINA. Voor vrede. Volgens een bericht uit Peking heefl d© aanvoerder van het Chineesche nationale leger, Feng, zijn geallieerde tegenstanders voorgesteld, te Peking een conferentie le houden, om over vrede le onderhandelen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Tram-deraillecring. Tengevolge van het derailleeren der lo comotief van de tramlijn ran Antwerpen naar Oorderen Polders, zijn drie wagons getelescopeerd. Er werden ongeveer 60 werklieden gewond van wie 15 zwaar. Ontplofiing. In de Georg Mar ënhütte bij Osnabrück zijn bij een ontploffing van een cylinder, waarin zich cokesoven-gas bevond, twee werklieden gedood. Ben parachutist verdronken. De Italiaansche parachutist Canorardi is na een sprong uit een vliegtuig op een hoogte van UOO M. in Tripolie door den wind naar de zee gedreven en sindsdien verdwenen. De relletjes te Calcutta. Er zijn gisteren te Calcutta weer spora dische gevallen van aanrandingen en straat* gevechten voorgekomen, waarbij 10 men* schen zijn gedood en 15 gewond. Uil Zuid-Slaviï. BELGRADO, 27 April (Belg. Tel. Ag.) - Tengevolge van de gedacbtenwieselingeo tusscher Radisj, den leider der Croatiscw boerenpartij en Nikitsj, den chef der anders denkende groep, besloten beide fracties w opnieuw te vercenigen.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2