jo. 20281, MAANDAG 26 APRIL Anno 1926. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEID DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs. Klei#e Advertentién, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week .177.' «0,18. Franco per post f 2.36 4* portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat J. dc Graai, te Leiden, een verzoek heeft inge- diend ter bekoming van verlof voor den ver koop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaalse van verkoop in het perceel Lam mermarkt 13. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 April 1926. 4342 Watersnood-Comité. Bij bet Watersnood-Comité alhier is nog ingekomen een bedrag van f20.10, zijnde het balig saldo van de uitvoering op 5 April ier „Vereenigde Tooneelisten" te Warmond Giften worden nog gaarne ingewacht bij 'den penningmeester van het comité, den Jeer F. Muys van de Moer, Plantsoen 19, Leiden; poslgiro-nummcr 57171. Er annus in Engeland. Deaa.lnge, do deken van 8t. Paul's Ca thedral to Eonden, heeft, op uitnoodigiag van het gendblscliap NederlandEngeland, ïu het Klem-Auditorium vaa de Universiteit alhier, Zaterdagavond gesproken over „Eras mus in England". Het was spr. er om te doen geweest een peraoouhjnbiid te behandelen, die zoo wel voor N ener land als voor Engeland van groote beleekenis is geweest, zooals be- nalvo Erasmus o.a. ooa de Koning-Stad houder Willem 111 was. De vier bezoeken, die iyasmus aan Engeland gebracht heelt, btachreei spr. vervolgens am de hand van brieven, hetzrj van Eiasmus zelf, hetzy van zij'i vrienden, zooals Colet.en Sir Thomas Jioore, en zrjn beschermers, in de eerste plaats koning Hendrik ViIH, dien Erasmus loods voor zgn troonsbestging had gekend. Het was ook de koning, die in een eigen handig geschreven brief den grooten nu- manisl in 1567 met den mee3ten aandrang weer terug riep naar Engeland, waar Pij daarop gedurende zeven jaar een toelage genoot, die hem in staat stelde onbezorgd ve leven. Daarna gaf spr. een bloemlezing uit een aantal aphorismen van Erasmus van hheo- logischen aard, om ten slotte nog eenige opmerkingen te wijden aan Erasmus" ver houding tol de Katholieke kerk en do re- formaue. Het is vermoedelijk waar, dat Zrasmus met den moed heelt bezeten met de htrvorming mede te gaan en zichzelf daardoor aan gevaar bloot te stellen, maar het optreden van Luther kon evenmin de volle sympathie van Erasmus hebben. .Volgens Dean Inge toch is de kerkher vorming in vele opzichten een reactie ge weest, die wellicht wel noodig was, maar uie tegenover het werk der humanisten zeer zeker eer schrede terug beleekent. Daarom meende spr., dat wellicht spoedig een tijd zal kunnen komen, waarin de arbeid dor humanisten eindelijk tot haar voile waar de zal komen, waarin Erasmus en zijn geestverwanten nog beter gekend en ge waardeerd zullen worden dan nu hot geval is, on waarin een nieuwe, meer volmaakte kerkhervorming zal kunnen worden berpikt. Neacrl. Nziaurhkt. Vereenigmg. Gisteren licett de aid. Leiden van boven genoemde vereeniging een goed-geslaagdc vogel-excursie gehouden, naar het bcboschte duingebied om „Meyendel", onder leiding van den heer B. A. Prinsen (Almelo). Om 9 uur van hier vertrokken, werd om half tien vanaf „de Kievit" naar de duinen gewandeld. De" inzet van den tocht was al heel mooi, wanl nog in het villa-park „Kie vit" werd eensklaps in een berkenboschje de slag van een nachtegaal gehoord. Voorzich tig naderbij geslopen konden de deelnemers nu door den kijker prachtig het eenvoudig "grauwe vogeltje gadeslaan Hoewel de duinweg naar „Meyendel" voor den voortsnellenden motorrijder of automo bilist vrij „kaal" schijnt, bleek het alweer, Uat er voor een opmerkzaam wandelaar nog heel wat te zien is. Nu was het een witte kwikstaart, die par- niantig over den weg tippelde, dan een valk, j die in wijde kringen hoog door de lucht cir kelde of een klagend roepende wulp, die de aandacht op zich vestigde. De boschjes om „Meyendel" leerden weer I andere vogeis kennen. Prachtig werden de hoompieper. liet braarr.sluipertje en pimpel- I meezen gezien. De leider wees nog op het verschil in zang van den filis, den vink en heteoodborstje. Log werden waargenomen de volgende soorten: Vlaamsche gaaien, specht, een drie- al eksters, tal van koolmeesjes en op de arugwandeling zilvermeeuwen, Icap- eeuwen, leeuweriken en aan den binnen- nd van de duinen een paar zwaluwen, /'f^lden we ten slolie nog liet prachtige ■ent, dat de omgeving opleverde (vooral toen de zon doorbrak) veroorzaakt door de tallooze schakeeringen van het jonge groen der boomen, dan valt het niet te betwijfelen, of deze excursie blijft in aangename herin nering bij de deelnemers. De dninwateivoorziening. In verband met de advertentie van de I.eidsche Duinwater-Maatschappij in ons blad van 9 en 10 dezer, waarin kennis werd gegeven van „drukvermindering" als gevolg van de vergrooling en gedeeltelijke verleg ging der 2de hoofdhuis in den Rijnsburger- weg onder de gemeente Oegslgee3t en waar bij tevens op bijzondere zuinigheid in het gebruik van duinwater werd aangedrongen, omdat de aanvoer tijdens de werkzaam heden slechts door één hoofdhuis kon ge schieden, kunnen wij het volgende mede- deelen: Dit werk, zijnde een gedeelte van de te vernieuwen en te vergrooten 2de aanvoer- leiding ter lengte van 3600 M., bestond in het opgraven van 300 m.M. en het leggen van 500 m.M. buizen over een lengte van 1230 M., voor welks uitvoering een lijd van 20 werkdagen was berekend Het voornemen bestaat het restant, zijnde 2370 M., in het najaar uit t» voeren, in ver band met het minder gebruik van duinwater in die periode. Tot ons genoegen kunnen wij thans mede deelen, dat het de directie in samenwerking met den aannemer, de firma G. de Ruiter, en dank zij voorat een goede weersgesteldheid, gelukt is dat werk uit te voeren in slechts 13 werkdagen, waardoor de 2de aanvoer reeds heden in dienst kon worden gesteld en daarmede het ongemak der drukverminde ring weder tot het Verleden behoort. .Alhoewel deze nieuwe leiding, alvorens ie gebruiken als toevoer van duinwater naar de slad, goed doorgespeeld en zooveel mo gelijk van lucht werd gezuiverd door de diverse spuien op die hoofdbuis, zal wel licht nog eenige lucht medegevoerd worden, welke het water een melkachtige lint geelt, doch spoedig verdwijnt en een lichte smaak, afkomstig van de asphaltatie der buizen waargenomen worden, doch zulks is lijdelijk en geenszins schadelijk voor de gezondheid. Ongetwijfeld zal de mededeeling, dat de druk weder hersteld is met vreugde worden vernomen. In de laatste dagen is opnieuw gebleken, hoe de kracht der gewoonte onge voelig maakt voor de ons omringende ge makken en wij deze eerst waardeeren bij storing als nu plaats greep. Ter „De Paedagogische Bibliotheek". Zaterdagavond sprak dr. J. v. d. Spek uit Den Dolder in de groole Nulszaal voor bo vengenoemde vereeniging over „Psycho analyse en haar beleekenis voor het onder wijs". De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer J. G. van Schaik, die enkele medodeelingen deed voor de deel nemers aan excursies naar Montessori scholen en omtrent een te vormen leesgezel schap. Dr. v. d. Spek, hierna het woord verkrij gende, begon met er op te wijzen, dat in het Westersch denken alom een zoeken ontstaan is, om het raadsel van de psyche op te los sen. Voorbeelden hiervan zijn Lombroso, het beschouwen van den ontwikkelingsgans der stam, de hersen-anatomische methode. Hierna is tenslotte een nieuwe richting opgekomen, die trachtte uit de pliysische handelingen de psyche ie benaderen. Door het opzettelijk ie voorschijn roepen van be wegingen en door zelfwaarneming irachfle zij aan de ziel te raken. Deze melhodé waarvan Freud de vader is, werd in haar enger bedoelen aangewend tot genezing van gcesteszieklen. Volgens Freud is psychisch leven streng gedetermineerd. Alle verspreken, vergissin gen, alle handelingen hadden hun reden van onlslaan. Onderscheid wordt gemaakt tusschen het onbewuste en hetgeen in hel bewustzijn is geplaalst. Bij Freud hangen deze beide on verbrekelijk samen. Het onbewuste, dat schijnbaar onbelangrijk is, is voor hem van groote beleekenis. Soms zelfs wel het alter- belangrijkslhieruit zouden de strevingen naar boven komen, die ons drijven en lei den. Tusschen liet bewuste en onbewuste is ruimtelijk gesproken nog een laag: het voorbewuste. 't Voorbewuslzijn ordent en censureert de opdringende gedachten, voor zij in het be wuste komen. De taak gelijkt op die van een regisseur bij een tooneelvoorslelling. Freud neemt ook aan dat ieder individu de ontwikkelingsgang van de stam door maakt; zoowel lichamelijk als geestelijk. Bij zijn onderzoekingen sloolle Freud zeer veel op sexueele elementen. Hij kent dan ook enorme invloed van het sexueele op alle denken en doen toe; zelfs bij zeer jonge kinderen. Dr. v. d. Spek kan hem hier be slist niet volgen. Nu is bij Fr. het sexueele streven en zoeken naar luslgewinning. Hij ziet slechts 2 drillen, die de mensch be- heerschen: de libidineuse en de ik-driflen. Het moei vooral het streven zijn deze zoodanig af fe leiden (sublimeeren), dal ze nuttig worden voor de samenleving. Het kan voor het individu zeer gevaarlijk worden, wanneer dit niet gebeurt. De opvoeder moet vooral trachten, dat het real; lei Is-principe het wint van 't sexueele. Bolsingen moeten worden voorkomen tot behoud der geeste lijke en lichamelijke gezondheid. Het is Freud's grootste verdienste ge weest, dat hij de menschen, van deze con flicten een duidelijk beeld heeft gegeven. Hij heeft zijn patiënten een dienst bewezen, door deze conflicten van ze af te nemen en de strevingen opnieuw opgevoed of gesubli meerd. Dit blijft echter het werk van den psycho-analilicus. Amateurisme zou aan de geest van de patiënt veel schade kunnen berokkenen. Dr. v. d. Spek heeft veel waardeering voor Freud voor zoover deze op geniale wijze een genezende handeling ontwierp, die respect afdwingt. Hieruit ontstond een waardeering voor folkloreethnologie, sprookjes enz. Op de overgeleverde verha len werd een nieuw licht geworpen. Door den tijd is Freud evenwel eenzijdig gebleven: hij bleek onvatbaar andere maat staven aan te leggen, dan die hij eenmaal aangenomen had. Het sexueele streven is ongetwijfeld krachtig, doch vooral bij jonge kinderen overdrijft Freud. Ook deelt dr. v. d. Spek de. evolutionistische levensbeschou wing niet in elk opzicht, evenmin als het slrenge delerminisme. Er is wél persoonlijke verantwoordelijk heid.. Tegenover het monistisch-ralionalisme stelt spreker zijn realisüsch-dualisme. Bij Freud is etisoh handelen onbekend, Laar dit persoonlijk vrijheid veronderstelt; hij toont slechts het dierlijke in den mensch. Dit kan den mensch niet voldoen, dit kan de patiënt niet genezen. Slechts de genade brengt verlossing. Freud laat de menschen gaan met: zoo zijl gel De mensch heelt be hoefte aan de biecht, maar ook aan het absolvote. De beleekenis van de psycho-analyse voor het onderwijs heeft ieder reeds kunnen gevoelen. Dr. v. d. Spek noemde nog de dag- droomen en het compenseeren van het ver- drongene, do beleekenis van het beeld der ouders en hun beide functies, 't wekken van overdracht Bij dit laalsle maande hij aan tot voorzichtigheid. In Rusland bestaat tot steun van de on derwijzers een psycho-analitisch instituut Dit dient Ivooral om hen beter voor hun ■werk geschikt te maken. Op deze zeer helder toegelichte rede volgde eenige gedachtewisseling. Na een korte opwekking tot do leden sloot de voor zitter deze laatste samenkomst van dit seizoen. Oprichting van den Bond tot verbetering van den Pnlphandel in Nederland. Door de onlangs tot stand gekomen Veree niging van Puipverbruikers en den II.K. Dio- cesanen Land- en Tuinbouwbond, is opge richt de Bond tot Verbetering van den Pulj>- handel in Nederland. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Jac. Rijlaarsdam, Bode graven, le voorz.; J. J. v. Schie, Haarlem, 2e voorz., J. W. Bonda, Oegstgeest," sccr.- penningm.; G. J. Heymeyer, Haarlem, 2e secr.-penningm.; Joh. Uillenboogaard, Oegst- geest, commissaris; A. C. v. Paassen, Schip luiden, commissaris. Tot rechtskundig adviseur werd benoemd mr. dr. C. M. A. R. van Roy. advocaat- en procureur alhier. Het secretariaat van den Bond is gevestigd Oude Vest 13. Centraal Isr. Wees- en Doorgangshnis te Leiden. Gisleren werd onder voorzitterschap van prof. dr. Palache de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van bovengenoemde instelling. Nadat de voorzitter de talrijk bezochte vergadering met een woord van welkom had geopend, eenige ingekomen stukken waren medegedeeld en de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, bracht de reg.-secr., mej. C. v. Loen, het jaarverslag uit. Dit constateert, dat het af- geloopen jaar geen reden tot uiterste tevre denheid geeft, noch reden tot ernstige be zorgdheid. Gelet op de gestadige toename van het ledenaantal kan met gezonde en hoopvolle verwachting de toekomst tegemoet gegaan worden. Gedurende een groot gedeelte van het verslagjaar is, na het ontslagnemen als zoodanig door mevr. J. v. DamCahen, geen functionaris voor de propaganda aan de instelling verbonden geweest, waardoor o.m. de inkomsten over het jaar 1925 niet aan de verwachtingen hebben beantwoord. Met ingang van 1 Jan. 1926 werd tot propa gandiste der vereeniging benoemd mej. B. Hamburg le Amsterdam. De Vereeniging telde 1 Jan. 1925 onge veer 1500 leden, er bedankten 135 leden, terwijl 330 nieuwe leden toetraden, zoodat 1 Jan. 1928 de vereeniging ongeveer 1700 leden lelde. Betreurd wordt het heengaan van den heer en mevr. Van Dam, wien dank wordt gebracht voor hetgeen zij voor het weeshuis gedaan hebben. Nadat de heer Van Dam zijn ontslag als administrateur had genomen, werd door den penningmeester, den heer E. Viskoper, het voorstel gedaan de admini stratie van de instelling geheel belangloos op zich ie nemen, waarvoor bijzondere dank werd gebracht. Evenals het vorige jaar zijn er ook in het verslagjaar lal van aanvragen tot opneming van kinderen ingekomen, waarop wegens plaatsgebrek afwijzend moest worden be schikt. Het verslag maakt melding van den slechten toestand en van de ongeschiktheid van het gebouw, hetgeen vooral in geval van ziekten, zeer sterk gevoeld wordt. De hoop wordt uitgesproken, dat één of meerdere milde gevers het Bouwfonds in voldoende mate versterken zullen ten einde tot een nieuw gesticht te komen. In het College van Regenten kwamen de volgende wijzigingen: In plaats van wijlen Opperrabbijn A. v. Loen werd Opperrabbijn 1. Maarsen tot eere-voorzitter benoemd. Van de periodiek-altredende regenten namen mevr. R. S. van EssoDe Vries en dr. Goud- srait hun herbenoeming wél, mevr: R. van Dam-Cahen deze niet aan. De heeren Broekhuysen uit Den Haag en Glaser uit Haarlem, zijn als regenten afgetreden; be noemd werden mevr. M. LevissonSimons, Den Haag, dr. F. Mannheimer te Amsterdam en mej. C. van Loen alhier, welke laatste tevens werd benoemd tot lid en secreta resse van het Dag. Best., in plaats van den heer Is. Leman, die wegens drukke werk zaamheden als secretaris had bedankt. Met groote waardeering wordt gewag ge- maait van de uitnemende wijze van ver zorging der verpleegden door de direclie, de heer en mevr. N. ItaliëSchaap. In plaats van mej. Cohen, adj -directrice, die ontslag had gevraagd wegens haar ver trek naar Palestina, werd'benoemd mej. J. de Leeuw te Barneveld. Ook het overige personeel vervulde, aldus het verslag, zijn taak lot volle tevredenheid van directie en bestuur. Behoudens een ernstig geval was de ge zondheidstoestand in het geslicht vrij gun stig te noemen. Dat ook in het afgeloopen jaar den kinderen gelegenheid werd gege ven hun zomervacantie ie Katwijk door te brengen buiten bezwaar van de kas der vereeniging is voornamelijk le danken ge weest aan de heeren A. Hertzberger te Am sterdam en J. Pierrot te Rotterdam en aan een gever, die onbekend wcnscht te blijven. Bijzondere dank wordt gebracht aan dr. J. C. M. Timmermans ..lliicr en dr. H E. de RuyterZijlkcr, voor welwillend ver leende geneeskundige behandeling, alsmede aan den heer Bolin voor verleende tand heelkundige hulp. 1 Januari 1925 werden verpleegd 30 kin deren, n.l. 18 jongens cn 12 meisjes, er ver trokken 3 jongens en 1 meisje, opgenomen werden 2 jongens, zoodat op 1 Januari 1928 werden verpleegd 28 kinderen, t. w. 17 jon gens en 11 meisjes, afkomstig uit Amster dam 15, Groningen 2, Den Haag 1, Haarlem 2, Nijmegen 1, Rotterdam 3, Wormervecr 2 en Zwolle 2 verpleegden. Vervolgens werd door den penningmees ter, den heer E. Viskoper Sz., uit Den Haag het financieel verslag uitgebracht. De exploitatie-rekening wijst een nadee- lig saldo aan van f 4760,27'/», welke post echter gedeeltelijk wordt gedekt door een bedrag van f2509,79, aan giften cn legaten on door een koerswinst van f3111,65 op effecten; het kapitaal werd dus met een bedrag van f361,17 vergroot. Daar gedurende ruim een halfjaar geen propagandist voor de instelling werkzaam is geweest en daarenboven de administratie thans gratis geschiedt, worden over 1926 gunstiger cijfers tegemoet gezien. De totaal inkomsten hebben bedragen f 19.951.17, waaronder aan verpleeggelden incl. Rijkssubsidie f 4254,62, aan contributies f 8614,82'/» en opbrengst busjes f 4414,18'/». De uitgaven hebben bedragen f 24.711,41'/» waaronder aan levensmiddelen f 8176151, administratie en propaganda f 3362,73, sala rissen f4976,84. Het kapitaal bedroeg op 31 December '25 f29.623,02en het Bouwfonds f242GG,G4. Het bijgevoegd accountantsrapport, dat aan de vergadering werd medegedeeld, con cludeerde tot het goedkeuren van de reke ning en verantwoording en gaf dc vergade ring in overweging den penningmeesler te déchargeeren. Aldus geschiedde, waarbij de voorziller den penningmeester dank bracht voor zijn bemoeiingen, alsmede den heer Viskoper hulde bracht voor zijn bereidverklaring de geheele administratie van de Vereeniging op zich le willen nemen. Overgaande lot de verkiezing van regen ten, deed de voorzitter mededeeling van het feit, dat hij wegens zijn aanstaand vertrek naar Amsterdam van plan was zijn mandaat neer te leggen. Gezien echter de zeer sterke aandrang, die op hem was uitgeoefend als voorzitter te blijven, verklaarde prof. Pa lache zich bereid bijwijze van proef nog zes maanden in functie le willen blijven. Vervolgens werden tot regenten herbe noemd: mevr. M. Lemanv. d. Waal alhier, opperrabbijn Hirsch le Zwolle; mr. J. E. Hillesum en M. Swaab te Amsterdam, ter wijl tot nieuwe leden van het College van Regenten werden gekozen mevr. de wed. S. Vies alhier, mevr. Hirschlcr te Haarlem en de heer I. nartog te Nijmegen. nierna sloot de voorzitter de vergadering Slotbal H. J. van Leeuwen Jr. Aan alles komt een einde; dal is nu een maal een algemeen geldende regel, die zélfs op een dansseizoen van toepassing is, hoe ongaarne vele dansminnenden zich dan ook hieraan onderwerpen. De heer H. J. van Leeuwen Jr. is de laat ste van de hier ter stede gevestigde dans- leeraren, die Zaterdagavond het seizoen heeft beëindigd met een bat in den Foyer van de Sladszaal, welke le dien einde fees telijk met groene palmen was versierd. Dwong dit op zichzelf reeds tot intieme BINNENLAND. Verbond van Actualisten en Vadeil. Ver* bond zullen samengaan. Vergaderingen van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, Spoorwegambte naren, Ned. Unie voor Vronwenbelangen enz. Afscheid van ds. Tichelaar te Leiderdorp en van ds. Barthel te Aalsmeer. BUITENLAND. Het Dnitsch-Rnsslsch verdrag is gete kend. Fransch-Rnssische besprekingen zijn loopende. Litwinof over de bnitenl. politiek dei sovjets. De nieuwe aartsbisschop van Mechelen en de sjah van Perzië zijn geïnstalleerd. De Zweedsche schrijfster Ellen Ke; is overleden. gezelligheid, deze werd nog aanmerkelijk verhoogd door de voortreffelijke muziek van het strijkje onder de beproefde leiding van den heer van Wel. Toen de zaal zich zoo langzamerhand ge vuld had, opende de heer van Leeuwen den avond met oen woord van hartelijk welkom tot alle aanwezigen, waarbij hij speciale woorden van welgemeenden dank richtte tot zijn leerlingen voor de in het afgeloo pen seizoen betoonde belangstelling in zijn dansinstituut aan de Langebrug. Nadat spr. nog allen een genoeglijken avond had toegewenscht. weerklonken de tonen van de polonaise door de zaal en kon het feest eerst recht beginnen. Waar de heer van Leeuwen hier ter stede bekend slaat voor zijn talenten inzake het organiseeren van balletten, lag het in de lijn der verwachting, dat ook op het gebied van de balletkunst nog wel het een en an der te genieten zou zijn en de bezqekers zijn in dit opzicht niet teleurgesteld. Reeds het eerst uitgevoerde ballet, een pierrot- en pierrotte-dans voor drie dames, door een schijnwerper fantastisch belicht, verwierf een dusdanigen bijval, dat het her- haald moest worden. De dames hadden ieder twee bouquelten in ontvangst le ne men. terwijl de heer van Leeuwen hen in een hartelijk speechje bedankte voor da ijverige studie en de meer dan keurige uit voering, die zij aan zijn schepping hadden weten te geven. Na een kort dans-intemezzo voor alle aanwezigen werd nog uitgevoerd de Taran- tella-dans, eveneens een geestesproduct van den heer Van Leeuwen en, zooals hij zeil aankondigde, reed3 12 jaar geleden dooi hem ontworpen en destijds ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als dansleeraai door zijn dochter uitgevoerd. De groote 'moeilijkheden aan dezen dans verbonden, aldus de heer van L., maken, dat hij slechts door een danseres met groote capaciteiten kan worden uitgevoerd en spr. prees zich gelukkig mevrouw van Ingen Schenau be reid le hebben gevonden den Taranlclla- dans op dézen avond voor hem te willen vertolken. In dezen dans komt lot uiting, hoe een Ooslersche danseres, door een vergiftige ta- ranlella-spin wordt gestoken en hoe zjj slechts door het gif door middel van snelle omwentelingen door haar bloed te laten cir- culeeren waardoor dit blijkbaar zijn doo- dende kracht verliest haar levensbehoud weet te bewerkstelligen Mevr. van Ingen Schenau heett dit mo tief verwerkt op een wijze, dio boven onzen lof verheven is en hef spontaan applaus na afloop was een in alle opzichten welver diende hulde voor haar inderdaad keurige prestatie, welke hulde door den ontwerper met eenige hartelijke woorden van dank nader werd onderstreept. Voorts bracht spr. nog dank aan den heer Ilan Zirkzee, die hem tijdens de repetities en uitvoering zoo trouw terzijde had geslaan door de piano begeleiding op zicli te nemen: als laslbaar bewijs van erkentelijkheid daarvoor bood spr. hem een piano-concert in band van Grieg aan. Maar ook de leerlingen wilden uiting ge ven aan hun dankbaarheid jegens den heer van Leeuwen met welk doel zich een hul digingscomité had gevormd, namens het welk de heer H. M. van Wel het woord voerde. Deze memoreerde allereerst de in den afgeloopen winter gehouden dansavon den, dio voor den heer van L. steeds een volslagen succes en voor de bezoekers een genolvollen avond beteekenden om vervol gens de hoop uit te spreken, dat dit slotbal de kroon op het werk mocht zijn. Onder daverende toejuichingen uit de zaal bood spr. hem een massief gouden monogram- ring aan. Mevr. van Leeuwen mocht een prachtige bloemenmand in ontvangst ne men. terwijl allen leden van het strijkje een groote doos sigaretten werd aangeboden. Wij hebben hier weinig meer aan toe t«

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1