bedt daarvoor nog 'te weinig variatie, en hg overziet de situatie niet altijd. Doorlat van v. Bemmel te weinig profijt weid ge trokken, wist de Exeelsior-verdediging, uie af en toe onzeker deed, zich vrijwel staande te houden. In het midden wogen beide partijen tegen elkaar op. Meestentijds werd er zuiver geplaatst en weinig gelegenheid tot onder scheppen gegeven. Fluks spelend met lange wespen, Excelsior als gevolg van het spelen op een klein veld met kort samenspel. pa Exc.-aanval was vlug en beweeglijk. Erics speelde een zeer goeden wedsuqjd en wist zich herhaaldelijk fraai van Schnei ders en Meyer los te werken. Zijn scholen waren echter onzuiver, en ook een slrafworp werd door hem gemist. .Vddr de rust loste de Hilversumseln aan val een aantal gevaarlijke schoten, sommige van zeer grooten afstand, maar goen enkel trof doel. Pas na rust scoorde Eessel dsn gelijkmaker, met een schot, waarmee het gesteld was als met het blauw-geie shirt der Hilversummers. Men kon het mooi of leelijk vinden. Louter een kwestie Van smaak. Van dat oogenbllk af had Fluks het meeste van het spel. MeyersSchneiders wisten een tijdelijk overwicht in het mid den te bewerkstelligen, v. Bemmel c.s. ver dedigden soliede, alles tevei^eefs. De Fluks-aanval bracht het niet tot doelpun ten. De tijd verstreek meer en meer, en hos Fluks ook zwoegde, toen de heer Vlie gen, die den wedstrijd geheel in handen had, einde floot, was de stand oog onge wijzigd, r v Vitesse—D. E. V. 5—3. Voor den wedstrijd om de Rijnland-me daille kwamen om half ién Vitesse en D. E. V. in het veld. D.E.V. telde eenige in- vallers(sters) wat niet wegnam, dat dit twaalftal Vitesse zooveel tegenstand wist te bieden, dat het geheel tot een gelijkop- gaande wedstrijd is geworden. In het begin was de harde wind van veel invloed. De D.E.V.-aanval had met verve schoten geen succes, Vitesse schiep kansen dichter bij den paal, eveneens zon der resultaat. Na een hal fuur spelens, waarin nu eens D.E.V., dan weer Vitesse een gering over wicht bad, gaf H. 'Abeling met een ver schot D.E.V. de leiding (01). Door dit doelpunt scheen'den ban gebroken, want al spoedig had Vitesse door mej. Molt ge lijk gemaakt. (1—1.) Direct daarop kreeg D.E.V. door een fout van de Vitesse-ver- dediging een gemakkelijke kans. die door Tas echter niet geacepteerd werd. Met ge lijken stand kwam de rust. Na de hervatting zag het er een tijdlang naar uit dat er geen verdere doelpunten zouden komen. In den Vitesse-aanval kwa men la Eivière en Blanken dikwijls vrij, maar de schoten misten door den harden vi ind hun bestemming. Het Amsterdamsehe midden schoot een tijdlang tekort, maar niettemin bleven de sporadische aanvallen van D.E.V. gevaarlijk. Uit een dezer wei nige aanvallen maakte de Haas (21.) D.E.V. behield de leiding niet lang want een schitterend schot van la Rivière bracht de partijen op gelijken voet. Aan beide zijden kwam nu een aanval voor den korf, die de verdediging de baas was. Toen d« D.E.V.-verdediging ernstig in verwarring was gebracht gaf mej. Sehijfsma Vitesse de leiding (32). Vitesse behield de leiding echter niet lang, want direct daarop lostte Noorwegen een eDorm schot in vollen ren en maakte er 3—3 van. De begln-opstelling was in Vitesse's voor deel. Vrij kort na elkaar maakte Uitten- hroek twee doelpunten, beide als resultaat van een keurigen voorzet van v. Nieuwen- hnizen. Het einde van dezen in de aller beste verstandhouding gespeelden wedstrijd was dus een 63-overwinning voor Vitesse. De leiding van den heer Kobes was van dien aard. dat we het slechts kunnen be treuren, dat deze arbiter paB heden voor het eerst'in dit seizoen in Leiden optrad. GYMNASTIEK. Uitvoering van „Concordia". „Zal het mooi zijn, dan moet het kort zij n." Een zeer bijzondere verdienste van de Zaterdagavond in de groote Stadszaal ge geven jaarlijksche uitvoering der dames- gymnastiekvereeniging „Concordia" was zonder twijfel het feit dat zij slechts tot even over tienen heeft geduurd en het is dau ook met voldoening dat wij er hier gewag van maken. Hoe enthousiast men ook mag zijn voor de goede zaak der lichame lijke opvoeding het blijft toch altijd eenigszina een opoffering om van acht tot somtijds ongeveer twaalf uur onafgebroken op een stoel te moeten blijven zitten en te moeten kijken naar herhaaldelijk te veel gerekte uitvoeringsnummers. De vereeni- gingen trachten elkaar telkens te overtroe ven door lange uitvoeringen doch vergeten daarbij de waarheid van het Duitsche ge zegde, hetwelk, omgezet in het Hollandsch, zoo ongeveer luidt dnt. het kort moet zijn om mooi te zijn. En dat wij in deze mee ning lang niet alleen staan constateerden wij gistermorgen met uitermate veel ge noegen toen wij tegenwoordig waren bij de eindles van den Niels Bukh-cursus, en van diverse kanton tevredenheid werd betuigd over „het eindelijk eens op tijd nfgeloopen zijn eener uitvoering Laar'ons hopen dat andere vereeniglngen zich dit in de ooren zullen knoopen! De uitvoering van „Concordia" dan, welke door een niet zoo heel talrijk publiek werd bijgewoond (hetgeen vermoedelijk z'n oorzaak vond in het op denzelfden avond georganiseerde slotbal van den heer Van Leeuwen), werd geopend door den voorzitter van den Leidschen Turnkring, den heer Steyns, zulks wegens ziekte van do presidente der vereeniging. Hij wees op den toenemenden bloei van Concordia en op de wenscbelijkheid dat meerderen zich aansluiten, en sprak vervolgens een woord van welkom tot den heer Van Spall, die zooveel heeft gedaan voor de beoefening der nieuwe gymnastiek hier ter stede, tot den heer dr. Reys (voorz. v. h. gewest Z.- Holland, den heer Metz (voorz. van de T. C. van dat gewest), het bestuur van den Leidschen Turnkring en de T. C. van dien kring en tot de afgevaardigden van zus terverenigingen, waarna hij tenslotte den heer Nievnart, namens de vereeniging, har telijk dank bracht voor alles wat hij voor Concordia heeft gedaan. De verdere avond heeft VTijwel geheel in het teeken der nieuwe gymnastiek gestaan, zoonis wij dat zoo langzameihand van Con cordia al gewoon zijn geworden. Het gym- nastiek-programma omvatte een tiental nummers, die over het algemeen verdien stelijk werden vertolkt en als een goede propaganda voor de nieuwe richting in het dames-turnen mogen worden beschouwd. Begonnen werd met atgemeene vrije oefe. ningen, die niet onvoldoende waren, doch evenmin tot de beste van den avond heb ben behoord. Enkele meisjes luisterden te weioig naar het rythme der muziek en ver laagden daardoor het totaal-resultaat aan merkelijk. Bij het afmarcheeren constateer den wij bovendien hoe tal van turnsters van de passen op de plaats een soort knie- heffen maakte, dat nu éénmaal een weinig sierlijken indruk maakt. Voor de rest van het programma kwamen om beurten de drie afdeelingen aan bet woord. Van de A-adspiranten (de jongsten dus) zagen wij een aardige en spannende estafetteloop, een uitstekend vertolkt volks dansje, woarbij goed gezongen werd, en verder oefeningen in het voortbewegen en rythmisebe oefeningen. Het voortbewegen bleek correct te zijn ingestudeerd, terwijl de juiste beteekenis er van door de mees ten voldoende scheen te worden doorzien. De basis is dus gelegd en de leideT kan er rustig op voortbouwen met stellig toe nemend succes. De rythmische oefeningen voldeden eveneens ten zeerste en werden nog een tikjo gelijkmatiger uitgevoerd dan die in het voortbewegen door het minder in actie zijn der lichamen- 1 B==-g= 1 De B-adspiranten gaven eveneens eep volksdansje ten beste, waarbij de zang ech, ter minder kon bekoren, eu lieten daarne, \ens een uitstekende vertolking zien vaq tamelijk samengestelde stokoefeningeD. Ook haar lenigheidsoefeningen, na eeq niet al te fraai ultgevoerden openingsstand, waren aanvankelijk correct, doch bij da laatste oefening bleek het tempo voor som, migen te vlug te zijn. Beter waren o.i. da voorbereidende uitbeeldingsoefeningen, dia den vooruitgang der Concordia-adspiranteq in de nieuwe gymnastiek duidelijk naai) voren lieten komen. Op dit gebied werdeq zij echter nog beduidend overtroffen door de leden, die op het met groen versierde tooneel een correcte demonstratie vaq rythmische oefeningen gaven en bijvoor, beeld het spannen en ontspannen keurig] lieten zien. Doch ook aan de toestellen heb, gen zij geenszins teleurgesteld. Vooral da dikwijls vrij moeilijke brugoefeningen 1 die intusschcD wel een weinig op effect berekend waren slaagden geheel naar, wensch, terwijl ook het veerplank-paard, springen goede kwaliteiten aan den dag bracht alhoewel de afsprong nog een zui, verder afwerking vereischte. Tenslotte za, gen wij van de leden nog een dansrei eq oen volksdans, getiteld „Boerenbruiloft",, die door haar juiste vertolking de volla aandacht van het publiek hadden en een waardig besluit waren van deze verdien stelijke uitvoering. Het systeêm-Nieli Bnkh. De alhier gehouden cursus gesloten. Zooals wij eenige maanden geleden heb-, ben medegedeeld werd hier ter stede in dg concertzaal van '„L'Union" een gymnastiek, cursus gegeven volgens het systeem-Niels! Bukh onder leiding van den heer Ant. Metz, voorzitter van de T.C. van Gewest en Turn, kring. Deze cursus nu is gistervoormiddag beëindigd met een algeheele herhaling van de op de lessen bestudeerde oefenstof, waar-, bij wij de overtuiging hebbefi gekregen dat de deelnemers er zeer veel hebben opgesto, ken, waarvan men in de vereenigingen on, getwijfeld de vruchten zal mogen plukken. In totaal hebben bijkans veertig dames en hecren deelgenomen, en de beer Metz heeft het hen werkelijk niet gemakkelijk gemaakt. Vele oefeningen van het Bukh-sysleem zijn uiterst zwaar, en daarbij was het door den leider aangegeven tempo zóö hoog. dat ervan allen het uiterste werd gevergd. Intusschen kan men hiervan den heer Metz moeilijk eeq verwijt maken, gezien het feit, dat hij op deze eindles althans iedere oefening zeltj demonstreerde, alvorens haar door de cur, sislen te laten uitvoeren. Wij hebben inderdaad met zeer veel in,, fcresse de vertolking der denkbeelden van, den heer Niels Bukh gevolgd en 2ijn ééns te meer gesterkt in onze opinie dat er voor ons gymnastiek-wereldje heel wat goeds valt te halen uit de keur van oefeningen, gelijk die voor onze oogen op dikwijls keurige wijze1 werden gedemonstreerd. Een korte pauze werd door den heer Schürboff, lid van de T. C. van het gewe3t. benut om namens de cursisten den leider hartelijk dank te zeggen voor de prettige en uitstekende wijze, waarop hij dezen cursus heeft geleid en hem een stoffelijk blijk van v.-aardeering aan te bieden. De heer Metz antwoordde dat het hem genoegen had ge daan dat de liefhebberij steeds 200 groot was geweest en constateerde met voldoening dat reeds verschillende cursisten in hun ver eenigingen deze oefenstof ten deele hadden ingevoerd. Hij dankte vervolgens den heer en mevr. Dieben. die hadden zorg gedragen voor bet aanwezig zijn van matten, en mej. Van Noort, die veel nuttig werk voor den cursus had gedaan en schonk 2oowel mevr. Dieben al3 mej. van Noort een handleiding betreffende het thans beoefende systeem. De heer Schtirhoff sloot zich hierbij aan en schonk mej. Van Noort bloemen namens de cursisten. Ten slotte bracht ook dr. Reys, voorzitter van het Gewest, dank aan den heer Metz en sprak deze de hoop uit dat men het op dezen cursus geleerde nuttig zou weten te gebrui ken.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 14