SPORTBLAD LEI DSCH DAGBLAD No. 13 Maandag 26 April Anno 1926 BILJART-COMMENTAREN. De Damwedstrijden om den Leidsch Dagblad-beker Hef voornaamste nieuws van heden. v B u ream Noordeindsplein LEIDEN 0 VAN HET Een beschouwing over den strijd om het Leidsche kampioenschap. Het spel der ivoren dinghes is nog altijd iet in staat hier te LJiden veel beoefenaars e trekken en wanneeT wij nu zien dat het nornooi oru het biljart-kampioenschap van len Leidsjhen Bond op den laatsten avond Jechls een vijftigtal belangstellenden wist e trekken, dan krijgt men onwillekeurig een er bescheiden indruk van het Leidsche liljart-gebeuren. Het lijkt dringend noodig loor een krachtige actie nieuw leven te rengen, en juist daarom meenen wij het ieer dan ooit te moeten betreuren dat de (ederlandsche Bond die den L. B. B. nomenteel wel niet meer tot zijn leden kan ekenen, doch die er, naar onze meening, och ongetwijfeld belang hij heeft dat het antal beoefenaren hier stijgt en de spel- waiiteit wordt verbeterd het noodig .eeft geoordeeld z'n toestemming te weige en voor het spelen van een propaganda- artij hier ter stede tussehen den nieuwen eidschen kampioen en den heer Gelirels, ampioen van Nederland lsfe klasse klein- n 2de klasse groot biljart. Van toenadering usschen deze bonden is nu natuurlijk nog eel minder sprake, terwijl de kampioens- edstrijden een voor ons zeer bijzondere ttractie misten en men een nuttige gele- nheid tot het winnen van zieltjes voor de iljartsport onnoodig heeft laten voorbij aan. Wat het kampioenstournooi zelf betreft loeten wij opmerken dat ditmaal voor het erst het systeem van voorwedstrijden is legepast, waardoor ongetwijfeld voor een teer spannend verloop der eindwedstrijden zorg gedragen. Jammer was het alleen at een sterk speler als Van der Voort Jr. "lora) er wegens ziekte niet aan heeft kun- en deelnemen en de Excelsior-man Mas- nbroek volkomen faalde bij de voorwed- rijden, waarin hij slechts een gemiddelde 2.28 wist te bereiken. Twee minder irke spelers, te weten de heeren P. van er Voort Sr. en P. Duivenvoorden Sr. na- ien thans hun plaatsen in. doch zooals te iorzien was, eindigden zij respectievelijk i de voorlaatste en laatste plaats. Intus- ihen was het deelnemen van dit tweetal 'n attractie op zichzelfl Twee „zwaar- 'ichtige" kasteleins, de één met reeds glim- lenden 9chedel, beiden met een geweldigen vang en het gewicht van 250 pond zeer cht benaderendel Zij speelden het bekende reede spel, volgens den ouden stijl, won- 'n vrijwel niet3, doch bleven altijd mees- r van hun oubollige gemoedelijkheid en eden hun best tot het einde. Duivenvoor- 'n verloor al z'n partijen, terwijl Van der iort, .die in Noordwijk op een kleineren liet veel beter schijnt te spelen, het tot één verwinning bracht, namelijk tegen Dui- mvoorden. De middenmoot der ranglijst ordt gevormd door den heer J. van der Tg, die twee partijen won en er evenveel rloor, met een algemeen moyenne van 'en beneden de vijf. Voor den kampioen D. O. S., de sterkste Leidsche vereeni ng. waarvan ook Pardon en Speyer (ev- itre Nous, uit Den Haag) lid zijn, was dit aarlijk wat heel bescheiden, doch de ze- rwen hebben ten deze een uiterst belang- ke rol gespeeld. Voor de onderlinge com- titie van D. O. S. klopte hij beiden, terwijl 1 nu tegen alle twee verloor, Z'n spel kan luwens nog belangrijk worden verbeterd wij gelooven dat bii binnen korten tijd z'n moyenne aanmerkelijk zal weten op te voeren. Het spel is nu nog te aarzelend. Het is, om een voetbalterm te gebruiken, geen short- en geen hxngpassing. Waar tegenover staat dat het voor kick and rush toch stellig te goede kwaliteiten bezit. De strijd ging derhalve, gelijk den eer sten avond al te voorzien was, tussehen den oud-kampioen, den heer I. Pardon, en den heer S. Speyer. Geen enkele partij leverde hen moeilijkheden op, zoodat de laatste partij van dit toürnooi de beslissing moest brengen. Op den keurigen Toulet-tafel ging de strijd aanvankelijk gelijk op. Vrijwel te gelijk bereikten beiden de helft, oftewel honderd caramboles, doch daarna raakte Speyer er geheel uit en weid Pardon's voor sprong steeds grooter, mede ook dank zij z'n wijze van spelen, welke men in de bil- jartwereld „earotte" noemt, en die tot resul taat had dat de ballen telkens in de moei lijkste positie voor Speyer kwamen te liggen Pardon is nu opnieuw kampioen, en in de laatste partij was hij ook werkelijk de sterkste, maar wij vinden het jammer dat het tot zooiets in een wedstrijd om het Leid sche kampioenschap moest komen. En wat den einduitslag betreft, gelooven wij dat weinigen een dergelijk resultaat zullen heb ben verwacht. Pardon speelt bijkans alles over den band, en al is hij daarbij zeer vast, maakt het toch een minder betrouwbaren indruk dan het kleine serie-spel van Speyer die wii ongetwijfeld de sterkste achten. Het geen intusschen niets afdoet aan het feit dat Pardon zich best heeft geweerd, wes halve wij hem van deze plaats van harte met z'n succes gelukwenschen. En den L B. B. komt een woord van waardeering toe voor de wijze, waarop het toürnooi was georganiseerd. Alléén zouden wij het bestuur willen vragen na te gaan of het niet mogelijk is een volgend jaar tevens ook een toürnooi te organiseeren voor spe lers, die buiten L. B. B.-verband staan. Het komt ons voor dat aldU9 de animo wordt aangewakkerd en er een band zal worden geschapen, die den Leidschen bond slechts ten goede kan komen. Een nabeschouwing over het tonrnooi. De damwedstrijden om het kampioen schap van Leiden, die 10 Februari 1.1. aan vingen en thans geëindigd zijn en dus ruim 2 maanden hebben geduurd, zijn voor de damsport in de sleutelstad een groot succe9 geworden, daar Leiden thans voor de 1ste maal binnen haar muren een damkampioen heeft. Deze kamp, welke in de 1ste klasse (de 2de klasse is nog niet uitgespeeld) van het begin tot het einde een buitengewoon spannend verloop had, is geëindigd met een overwinning van den favoriet B. Slogten- horst Hoewel hij als sterkste stond aange schreven, heeft hij zijn partijen niet cadeau gehad, niettegenstaande zijn score (11 uit C) dit niet laat zien. 7 spelers hadden inge schreven voor den strijd om den titel. Jam mer genoeg werden spelers als Z. K. v. d. Vlist en J. J. v. Leeuwen hierbij wegens werkzaamheden gemist. Hopen wij deze spelers, die over veel weds..ijdroutine en spelkennis beschikken, het volgend jaar on der de ingeschrevenen aan te treffen, om- do juiste krachtsverhouding van het geheel beter te verkrijgen. Spannende wedstrijden om het voetbalkam pioenschap van Nederland. Overwinningen van Enschedé en Be Quick, Een puntloos spel in den promotiewed strijd tnsschen Transvalia en Lngdnnnm. Flnks speelde gelijk tegen Excelsior (11) waardoor Excelsior korfbalkampioen van het Westen is. Vitesse (L.) won de Rijnland-medaille. B. Sleglenhorst, die den Leidsch Dagblad beker won, heeft aan alle in hem gestelde verwachtingen voldaan. Zijn spel, dat in dit toürnooi op hoog spel st-..d, getuigt van Zijn goeden vorm, waardoor succes mogelijk is. Zijn buitengewonen kijk op het middenspel is dan ook oorzaak, dat alle spelers in dit toürnooi (behalve O. G. v. Veen) in een listig gespannen valstrik liepen en.... ver loren. In dit zoo moeilijke gedeelte van ons spel heeft hij zijn weerga in Leiden niet, terwijr l zijn eindspelkennis ruim 'voldoende is iim zelfs het kleinste voordeeltje in winst om te zetten. Daar hij echter zijn partijen reeds in het middenspet won, kwam zijn eindspet- kennis hier niet ter stade, behalve in de beslissende partij tegen O. G. v. Veen, waar in hij door bekwaam spel in eenigszins na- «eeligen stand, de remise wist te forceeren en daarmee den titel won. De tweede aankomende O. G. v. Veen', heeft in dezen wedstrijd buitengewoon sterk gespeeld. Had hij het vorig jaar in wedstrij-' den bijna niets gepresteerd, dit seizoen- heeft hij door kalm en berekend spel zich van zijn beste zijde doen kennen en met succes. TVeliswaar had hij in eenige par tijen een weinig geluk, doch met zijn pun- lenaanfal (10 punten uit 6 partijen) heeft hij den 2den prijs ruimschoots verdiend. Vooral zijn laatste partij speelde hij in top vorm, doch niets mocht baten tegen zijn sterken tegenstander B. Stegtenhorst Zijn spel is interessant door de gewaagde ope ningen, welke hij speelde. Het middenspel en eindspel behandelt hij echter uiterst' correct, waardoor hij een uiterst lastig tegen stander is. Met grooten achterstand (6 uit 6) volgde P. v. d. Stel als derde. Zijn gevaarlijke stijl van spelen in het middenspel sluit veel suc ces uit tegen spelers van dit toürnooi, die zijn spel kennen. Zijn tegenstanders in de competitiewedstrijden echter moesten bijna allen voor den slagzetspeler wijken. Hier ging dit niet op, waardoor hij door te wei nig eindspelkennis meestal verloor. Als 4de en 5de kwamen J. Bernsen en J. Vermeulen gelijk aan. Vooral eerstge noemde als 2de klasser heeft een schitteren den wedstrijd gespeeld. Zijn spelkennis b'eek hier ruim voldoende, waardoor het zeer moeilijk werd één of meer punten van hem los te krijgen. Zijn spel stond tegen J. Vermeulen op zeer hoog peil. Op onberis pelijke wijze gaf hij zijn tegenstander geen kans en won op schitterende wijze. In zijn laatste partij fegen P. v. d. Stel ontging hem een aardig zetje en verloor hij in een vasten

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 11