LEIDSCHE ORKEST-VEREENIGING. BINNENLAND. RADIO-PROGRAMMA. Een 50-Jarige Echtvereeniging te Katwijk aan Zee, INGEZONDEN. VRAGENRUBRIEK. Ds. Tichelaar bij vertrek naar Groninge Dc voorbereiding van het op 15 December 1925 gegeven Invitatie-concert der Leidsche Orkcst-Vereeniging heeft zóó veel lijd gevergd, dal dientengevolge het aantal concerten in dit seizoen minder is geweest, dan het Bestuur oorspron kelijk gehoopt had te kunnen geven. Wij geven hierbij nog een photo van dit Invitatie-concert. Voor het volgend seizoen zijn echter maatregelen getrof fen, dat minstens een viertal goed voorbereide concerten zullen plaats vinden. Voor het laatste concert in dit seizoen, op Dinsdag 27 dezer, is door den dirigent, Henri Zeldenrust, een pro gramma samengesteld dat zeker belangstelling verdient. Onze êtadgenoole mej. Roosje Driessen zal voordragen het 3e pianoconcert van Beethoven met begeleiding van orkest. Vooraf gaat de prachtige Egmont-Ouverlure. Door het orkest worden voorts uitgevoerd de Unvollendele Symphonie van Schubert en het Concerto Grosso no. 8 van Corelli. Dit laatste werk wordt ten gehoore gebracht in den oorspronkelijken stijl, dus met begeleiding van Clavccymbel. Mej. M. Veldhuyzcn, eveneens een sladgenoole, zal dit kost bare instrument, dat uit Den Ilaag moet komen, bespelen. Het is te. hopen dat dit concert, dat tegen lagen prijs toe gankelijk is. vele belangstellenden zal trekken. Een avond van kunstgenot, waarmede men tevens een specifiek Leidsche instelling steunt. De wisseling aan Oorlog. In verband met de vervanging van mi nister Van Royen door minister Lambooy, heeft het liberale Kamerlid mr. A. van Gijn schriftelijke vragen tot de regeering gericht. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is in openbare verga dering bijeengeroepen legen Dinsdagmiddag '2 uur. Jhr. mi. A. C. D. de Giaeii. Onze gezant te Washington, jhr. mr. A. C. D. de Graelf, benoemd gouverneur- generaal van Ned.-Indië, wordt in de twee de helft van Mei hier te lande verwacht. („Hbld.") Accijns op den wijn. Verschonen is het Voorloopig Verslag be treffende het wetsontwerp, houdende na dere bepalingen omtrent den accijns op dei. Wijn. In overgroote meerderheid bleek bij de vaste commissie voor belastingen tegen dit wetsontwerp ernstig bezwaar te bestaan. Zij wees er on dat het ontwerp is gebaseerd op dc onderstelling, dat de wijnen, welke het hier betreft, worden gebezigd tot het op groote schaal plegen van vervalschingen cn bedrog. Dat in normale omstandigheden vruchtenwijn in noemenswaardige mate zou worden gebezigd voor het versnijden van builenlandschen wijn, is niet waarschijn lijk Daarvoor toch sela,men de productie kosten te hoog. Sitchls een zeer kleine hoe veelheid Wordt op fust verkocht aan een enkelen grootcn al nemer, die zelf bottelt. Ook om deze reden ia vermenging op eenigs- zins beduidende schaal onmogelijk. De steeds stijgende opbrengst van den .wijnaccijns wijst allerminst op een bena deeling van den wijnhandel en van de schatkist door de vruchlenwijnfabriekcn. Deskundigen achten het niet mogelijk, dal vruchtenwijn ook onvermengd als eigen lijken wijn wordt verkocht. Voor zoover in het belang van den con sument tegen vervatsching zou moeten wor den gewaakt, zou dit behooren te geschie den door het treilen van maatregelen krach tens de Warenwet 1919. De invoering van een nieuwe accijnsheffing is hiervoor aller minst het geëigende middel. Reeds in April 1323 heeft bovendien een onlwerp-Wijnbe- shiit krachtens de Warenwet het licht ge zien. Een ernstig nadeel is ook, dat de voorge stelde bepalingen in feite bcleekenen een bc- srherming van het huitenlandsch product. Do cijfers van f 113.400 voor de schat kist en f 22 G80 voor het Leeninglonds. in rle Menv van Toelichling genoemd, zullen voorts hij lange na niet worden bereikt. Een kleine minderheid der Commissie gaf te kennen, t. o. v. dit wetsontwerp thans Pog geen stellige uitspraak te kunnen doen Zij wensehte haar oordcel voor to behou den, totdat door de Regcering nadere gege- .vens zijn' verstrekt. De Utrcchtsche Jaarbeurs. D. en W. van Utrecht stellen aan den Raad voor aan de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland over het boekjaar 1323/26 een subsidie te ver leunen van f23.000. „Schnttevaei". Na de ontvangst ten sladhuize van Zwarl- «luis werd een boottocht gemaakt over het Meppelerdiep, door Beukersschut naar het 'Beulakkerwijde. Via de Aremborgergracht IWerd Zwarlsluit weer bereikt. Dadelijk daarna begon de algemeene ver gadering. Mr. II. Smeenge heclle allen hartelijk Welkom. Ingekomen was nog een groot aantal •dressen en verzoeken, o.m. een vraag, hoe „Schutlevaer" dacht over het verdrag Ne derlandBelgië, en een verzoek om slappen te doen tot het komen van vergrooling van de haven in De Lemmer. Het Zwarlsluizcr muziekcorps „Excel- cior" bracht aan de vergadering een sere nade, waarop de heer Smeenge de Zwart- sluizcr bevolking toesprak. Hem werd daar op een warme ovatie gebracht. 's Avonds ving in het versierde Nutsge- bouw een feestelijke vergadering aan. Geageerd zal worden tegen het verkeerd gebruik maken van vlaggen en seinen door brugpersoneel (voorstel Ouderkerk a. d. IJsel). Op de brug te Gouda is het bijv. ge woonte, do roode vlag te laten staan. Ge beurt cr een ongeluk, dan is altijd dc schip per de schuldige, want „de roode vlag slond er immers nog". Helzettde doet zich voor bij dc bruggen te Boskoop en Waddings veen, en bij de brug over de Mark wordt veel le laat kenbaar gemaakt of men al of niet zal draaien. Kool naar Duitschland. Voorlaan moeien zendingen bloemkool, spruitkool cn versche druiven, bestemd voor Duitschland ten blijke hunner Neder- landsche afkomst vergezeld gaan van be wijzen van oorsprong, afgegeven door de Kamers van Koophandel of de plaatselijke politie. Dc Duilsche douane stelt dezen eisch wijl volgens haar deze artikelen ook als ze van Fransche afkomst zijn, uit ons land als van Nederlandsche afkomst werden ver zonden. De Arbeidswet. Namens het bestuur van den Algem. Re- dcrl. Bond van incasseerders, kanloorloo- pers cn aanverwante vakken is aan den minister van arbeid, handel en Nijverheid geschreven dat, volgens het voorloopig verslag, het in de bedoeling van den minister ligt, de Arbeidswet 1919 voor verschillende groepen (bedrijven) geleidelijk in te voeren; dat nog steeds voor do vakgroep incas seerders de Arbeidswet 1919 niet van toe passing is, waardoor in deze vakgroep ar beidstijden beslaan, welke zeer veel ver schillen met arbeidstijden in groepen, welke wél onder de Arbeidswet 1919 vallen. „Aangezien uit het voorloopig verslag het ons niet duidelijk is geworden, dat in uwe bedoeling ligt, de vakgroep incasseerders onder de Arbeidswet te betrekken, vragen wij Uwe Excellentie beleefd, het alsnog daarheen te willen leiden, dat genoemde vakgroep hij de wiizieing van de Arbeids wet zal worden gerekend te vallen onder de bepalingen van de Arbeidswet 1919". Staking te Rotterdam. Gistermorgen is bij de Anker- en Ket- tingfabriek aan de Keilehaven le Rotterdam een staking uitgebroken, omvattende hel gehcele personeel, bestaande uit 60 man. Het conflict is ontstaan doordat de directie op korten termijn een groole loonsverlaging invoerde van drie tot zeven guldep per week. Dc moderne en Roomsch-Kath. Me- laalbewerkersorganisatips hadden vooraf een ultimatum gesteld. Dc directie heeft ge weigerd in de eischen toe te stemmen. In den ouderdom van 88 jaar is te Den Haag overleden de heer mr. J. Th. F. Filz, oud-president van het Hooggerechtshof in Ned.-Indië. De ontslapene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. In de plaats van mr. J. Limburg is gekozen tot deken van do Orde van Advo caten aan de Haagseho bali jhr. mr. W. M. de Brauw en tot lid van den raad van toezicht mr. J. II. Telders. VOOR ZONDAG, 25 APRIL. Hilversum (1050 M.) 10.1512.00: Kerkdienst in de St.-Dominicuskerk te Am sterdam. Het zangkoor der St.-Dominicus- kerk zal zingen de Missa Bcati Misericord» Maandag a s. zullen Zacharias van Duy- venbodc en Johanna dc Bruyn den dag her denken, waarop zij vóór 50 jaar in het hu welijk traden. Vele Katwijkers, Valkenburgers en Leidenaars, zullen zich nog do Katwijksche sloombooljes herinneren, die vanaf het P. II.-kanaal te Kalwijk-aan-Zee tot het Kort Galgewaler le Leiden vice versa voeren Op een dier bootjes was de heer Z. v. Duij- venbodc maelünist en hij heeft menige „reis langs den Rijn" gemaakt, totdat deze bootjes in andere handen overgingen. Toen werd hij smidsknecht en thans nog doet hij werkzaamheden, waardoor hij, zij het dal ook op niet ruime schaal, in de behoeft van zijn gezin kan voorzien. Maar hij werkt nog met lust. En ook zijn vrouw is nog vol levensvuul ja zelfs is haar bruidsdagen gevoelt zij zij nog jong opnieuw'. De zorgen des levens en dc vele moeilrJ ziekten en rampen zijn dit echtpaar ook nil gespaard, doch dit alles heeft hen niet M neer geslagen cn gaan zij met de hoop <1 een betere toekomst, de weg naar é'.fl diamanten jubileum in. Het zal het echtpaar Maandag wel n;J aan blijken van belangstelling ontbreken.! van V. Goller, met medew. van den bariton solist Joh. H. Nelissen, te Amsterdam. Pre dikatie door Z. Ew. Pater Barromeus de Greeve O. F. M. Onderwerp: Voorwaar, Ik zeg u, gij zult schreien en weeuen, maar de wereld zal zich verblijden. Zangkoor onder directie van den heer G. Kimmyzer. Orgelbegel. van den heer Evert Haak. 2.30: Matinée door de Amsterdamsche Or- keslver. in Arlis. Dir. Frans v. Diepenbeek. 5 uur n.m. Kerkdienst in de Herv. Kerk aan de Diependaalschelaan, Hilversum. Voorganger: ds. N. P. E. G. van Uchelen. Herv. predikant te Hilversum. Votum en zegen. Voorzang: Psalm 25. Lezen van de geloofsbelijdenis (12 art.), waarna gezongen wordt: Avondzang 7, Schriftlezing 2 Co- nnthe 5 1121. Gebed. Zingen: Psalm 65 1 en 2. Tekst: Handelingen 4 11 en 12. Predikatie. Tusschenzang: Gez. 137 5 en 6 Predikatie. Dankgebed. Slotzang: Ps. 98 8. 8.00: Persberichten en sportuitslagen. 8.10: Opvoering v. de opera De Troubadour, opera van Verdi, vanuit het theater Carré. Holverdeeling: Greta Santhagens, Leonore; Nelly Vertregt, Azucena; Kitty Florel, Ines; Philippe Terke, Manrico; Tilkin Servais (als gas, bas bariton), Graaf Luna; Henri Bloesn- garten, Fernando; J. Bogaerden, Ruiz. Het H.D.O.-Orkest, dir. J. J. v. Amerom, Chris de Vos, algem. leiding. Daventry (1600 M.) 2.50: Symphonie- concert. Tschaikowsky-programma. O. Twel- vetrees, cello. 4.20: „Gone with a ban' somer man", dram, declamatie. 4.32: Concert en lezing: The landing at Gallipoli j25 April 1915). Daarna weer concert tot 5.00. 7.20: Dienst uit Vork Minster, doer den Aartsbisschop van York. 8.20: Wetrber., nieuws. 8.35: Concert. Het Grand Hotel Eastbourne-orkest, en i1'. Kel- sey, bariton, 9.5010.10: Slotzang uit de St. Botolph's kerk. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 12.05: Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 1.05: Nieuwsber. 7.35: Lezing: Savez vous mangel*. 7.50: Dansmuziek. Kiimgswusterhausen (1300 M.) 10.50 12.10: Conceit. Steinerkapcl. F. Schmidt, kwartel. 7.50: Vroolijk concert. Orkest. E. Karin, sopraan. A. Hell, tenor. 9.50 11.20: Dansmuziek. Erussel (264 M.) 7.35: Concert, Orkest en Melle. Nayrac, sopraan. 8.05: Lezing: Les événement-: de la semaioe. 8.20 9.20: Concei t. Munster (410 M.) 8.20—9.20: Orkest- concert. 10.35: Weekoverzicht. 11.05 12 20. „Sieg des Lebsns", tooneelspel in 3 acten. 1.20: Les in eenheidskortschrilt. 2.00—2.40: Madchen-Kranzcheo. 2.50: Concert door het Posaunenkoor. 4.20: Kerkmuziek. G.206.50: Schaakles. 7.20: Lezing. 7.50: „Die Verlobung bei der I-aterne", operette v. Olfenbach. 8.50: Concert. Orkest en P. Lordmann, zing. VOOR MAANDAG 26 APRIL. Hilversum (1050 -M.) 12.00 en 7.30: Politieber. 5.006.00: Kinderuurljc, door Mevr. Arrt. van Dijk. -7.007.30: Radio praatje. Lezing door den heer A. v. Slui ters. over: Renige grepen uit de geluidsleer. 7.4510.00: Vroolijke avond. Optreden van Duo Tholen en Van Lier. De Snoeck's Jazzband. Het Amslerdamsch mandoline- orkest „Cnn Amore". leider: G. v. Wijk. Het le Hilvorsumsche mond-accordeon-gc- zelschap. Dir. G Keizer. Daventry (1600 M.) 10.20—12.20* Concert door het radiokwarlet en solisten (sopraan, bariton, piano). 12 201.20: Orgelconcert. 1.35: Speeches door Lord Derby, Sir Austen. Chamberlain en den Franschen Ambassadeur aan de lunch van United associations ol Great Britain and France 2 35 Lezing: Wat is a reptile? 3 20: Lezing: The rose and its author. 3.35: Orkestconcerl. 4.35: Kinder uurtje. 5.20: Dansmuziek. 600: Dis cussie tusschen Prof. Low en Mr. Wilson. 6.20: Tijdsein Big Ben, weerber nieuws. 6.45: Pianocomposities: van Bach. 7.00: My day's work, door een dokwerker. 7.20: Concert. Koor. O, Kavann, contra- alt. S. Riley, has. 7.50: Kamermuziek. Ilet Londenschc kamerorkest. S. Wilson, tenor. Orkest. 8.15: Tenorzang met or kest. 8.25: Orkestmuziek. 8.50: Tijd sein, weerber. nieuws. 9.20: Chenil ka merconcert 9.35: Shakespeare's sonnet ten door Miss Dorothy Warren en Mr. Le wis. 9.50: Her-uitzending van builenl. stations. 10.2011.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 11.50: Concert' Lucien Paris (piano, viool, cello). 4.05: Orkestconcert. 7.50: Concert. Kónigswusterhausen (1300 M.) 7.50: Concert. Orkest en Th. Demetriescu, piano. 9.5011.20: Dansmuziek. Brussel (264 M.) 7.20: Fragmenten van: De dochter van den tamboer-majoor, operette "van Offenbach. Munster (410 M.) 12.20: Lezing. 12.501.50: Orkestconcert. 3.00: Lezing 3.205.20: Orkestconcert. 5.20 en 5.50: Lezingen. 6.207.00: Liedjes bij de luit. 7.20: Goelhe-cyclus. 810: Lezing: Sprachenverordnungen der Tsche- choslowakei. 8.40: Pianoconcert door Graaf v. Wesdehlen. 9.50—10.10: Sport- lezing. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niel geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Hondenverordening te Oegstgeest. Sedert eenigen tijd worden de houders van honden in deze gemeente gekweld door de hinderlijke bepaling, die ten opzichte van deze dieren in werking is gesteld. Deze bepaling nader te omschrijven acht ik overbodig. Belanghebbenden kennen deze wel. Nu acht ik eenige beperking voor het houden van honden zeer zeker op z'n pla-ats. Doch dit had mijns inziens toch wel anders kunnen getroffen worden. [Was b.v. het heffen van een dragelijke hondenbelasting niet veel meer aan te bevelen geweest? Ik veronderstel, dat een dierenvriend dit gaarne er voor over heeft. Voorts maakt het nog een groot verschil, op welk uur van den dag men z'n hond zonder geleide uitlaat en acht ik het zelf ook niet wenscbelijk zulks op den laten middag of des avonds te doen. Zou er van gemeentewege niet een tijd kunnen "bepaald worden, waarop men z'n hond zonder ge leide mag uitlaten. De thans getroffen maatregel werkt verbitterend. Aangenaam zou het mij zijn, indien be langhebbenden zich combineerden, tenein de bij het gemeentebestuur pogingen aan te wenden de bewuste verordening te wil len wijzigen. Adressen van instemming worden daar toe gaarne bij mij ingewacht. Hoogachtend, G. H. M. VAN DEN BOS. Regentesselaan 9, Oegstgeest. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: H. Blom, brandslöllenbandelaar, (e Al phen aan den Rijn. Tuinstraat 16 Rechter commissaris rnr. C. M. de Kuyp'er; curator mr. J. Eskens le Alphen. G. J. Rosier, koopman te Leiden, Bree- slraat 175. R.-c. mr. W. J. Berger; curator: mr. A. J. Romijn, le Leiden. St., le L. Adressen van zakenmen- schen kunnen wij in deze rubriek niet se ven. Door een ot meer te roemen zouden wij anderen onrecht doen. U moet maar eens informeeren bij den heer Ecgers, Bo termarkt. J. L. van T., te L. Wij raden u aan u met deze vragen tot de Ver. tot Bev. van het Vreemdelingenverkeer (kiosk Stations plein) te wenden, waar men u gaarne alle gewenschte inlichtingen zal verslrekken. Een dezer dagen geraakte op den Haagffl een auto in brand, waarvan een onzer lezl ons bovenstaande foto ter reproductie tl zond. Men ziet hoe de auto onder ..wa'l genomen wordt, door de Wassenaars: motorbrandspuit. Ds. G. Tichelaar, beroepen predikan de Ned. Herv. Gemeente le Groningen, morgenmiddag te 2 uur, te Leiderdorp afscheidsrede hoopt te houden, is op 22 vembcr^ 1889 te Staphorst geboren, alfi zijn vader predikant was. Na in z'rjn jé tc Nijland lager onderwijs te hebben ten. werd door hem vervolgens het gym si urn te Sneek bezocht, om verder zijn die aan de Universiteit le Utrecht te looien. Na alle vercischle examens rijk te hebben afgelegd, werd hij reeds 22-jarigen leeftijd lot hel predikambt ltrfj laten. AI spoedig werd door hem een roep naar Wilsum bij Kampen aan: men. waar hij vier en een half jaar bleef, om daarna gehoor te geven aan beroep naar Klundert. welke gem?* I eveneens vier en een half jaar door J werd gediend. Sedert April 1922 naar derdorp overgekomen, waar hij door populariteit al zeer spoedig.een geziene fj soon was. en men hem noode ziet veH ken, mag ds. Tichelaar met vrucht op herderlijk werk aldaar terugzien. H8-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 14