AGENDA. BUITENLAND. Vrijdag. Sladsza&l: Mij. tot Bcv. der Toonkunst. „La croisade des enfants". 8 uur. Wijkgcbouw „Phébé" (Oude Vest 91): Spr. de heer de Jong. 8 uur. Zomerlust: Biljartwedstrijd le kl. kamp. L. B. B. Halfacht nam. Zomeraorg: Alg. ledenvergadering Ver. tol Bev. van het .Vreemdelingenverkeer. Half- negen nam. Sassenheim (Geref. Kerk): Orgel bespeling door den heer Kcuning. H&lf- oegen nam. Zaterdag. Sladszaal (foyer): Slotbal II. J. van Leeuwen Jr. Stadspaal (groote zaai): "Uitvoering mot hal Dam esgymnastiek vereen. „Ooncordia". S uur nam. N. V. v. Cranenburgh en Heringa's Sa jet- fabriek: Alg. verg. van aandeelhouders ten kantore dei vennootschap. Halfvïer nam. De apotheek van de „Hulp der Mensch- liefcP\ Hooigracht 48, i9 altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van 'Jat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van "Maandag 19 tot en inet Zondag 25 April a.s. waargenomeo door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. RECLAME. LIJSTENMAKERIJ „DE CONCURRENT". Profiteert van den grooten uitverkoop van Spiegels, Schilderstukken; omlijsten van ilaten, foto's ens. Voor jnbilenmplaten i 1.25. Alléén HAARLEMMERSTRAAT 62. 5104a gegeven. Besloten werd daarom de vaststel ling aan te houden lot de volgende verga- lering, welke over enkele maanden zal wor den gehouden. Dan zal ook de in „Tuinstad- wijk" brandende vraag beslist worden of de jestuurslcden door de ledenvergadering in functie moeten worden gekozen, dan we! lat de staluaire bepaling gehandhaafd blijft waarin bepaald wordt, dal bet bestuur de functies onderling verdeelt. D.e aftredende bestuursleden Tjalsma, lloups en Segaar werden bij acclamatie her- jtozen. Als commissarissen werden gekozen de lieeren Timmermans, Koreman, Van Ilecs :n Montanus. Door het bestuur werd voorgesteld een adres tot den Raad van Leiden te richten en daarin te vragen ten spoedigste uitvoe ring te geven aan het reeds in 1920 geno men besluit, nl. om in „Tuinstadw.ijk" een badhuis le bouwen. De bewoners van Leidon builen de Kocpoorlsbrug zullen gevraagd worden dit adres te steunen. Bij de rondvraag werd geklaagd over de slechte afwerking der huizen van het 2de bouwplan. Waar de onderhoudstermijn loopt ot 1 Juni a.s. zal het bestuur een onderzoek instellen en zoo noodig de aannemers on hun olioht wijzen. De voorzitter sloot de vergadering met ren woord van dank aan de aanwezigen /oor hun tegenwoordigheid. Leidsche Reddingsbrigade. De Leidsche Reddingsbrigade, welke zich (en doel stelt het stationeeren van mate riaal zooals: haken, lijnen, ladders, enz. ten dienste van het redden van drenkelingen alsmede het beloonen van verdienstelijke reddingen, heeft dringend behoefte zoowel aan geld als aan nieuw en meer materiaal. Sedert deze brigade ul3 zelfstandig insti tuut is opgeheven en ondergebracht in be heer bij de Leidsche Zwemolub is zij geheel op particuliere offervaardigheid aangewe zen. Alhoewel een gemeentelijke subsidie is aangevraagd, zal zelfs in geval deze wordt verleend ze zoo klein zijn, dat nood zakelijke aanschaffingen daarmede niet zul ten kunnen worden bestreden. Met hel doel gelden bij elkaar le brengen voor de Reddingsbrigade heeft zich een damescomité gevormd bestaande uit de da mes mevr. AalbersbergVan Loon. mevr. Van DorstenHoogendoorn, mevr. Van der LijkeSytsma, mevr. Van Ingen Schenau Arnold en mevr. De VriesNieuwenhuizen. Dit comité stelt zich voor ten dienste van liet gestelde doel op 15 Mei a.s. een intie- men dansavond te organiseeren in den Foyer der Stadsgehoorzaal, welke door ca baret en klassieke dansen zal worden afge wisseld. Behalve van een groot aantal stad- genoolen, waaronder een Iweclal uitnemen de Jazz Bands, werd bclanglooze medewer king verkregen van Liedie Blankenberg, leorares klassieke dansen le Den Haag, die voor deze avond verschillende dansen heeft ontworpen, welke door Leidsche jongedames zullen worden uilgevoerd. Door middel van lijsten, persoonlijk door deJeden van het comité aan (e bieden, wor den onze stadgenooten in de gelegenheid ge steld medewerking te verleenen: lo. door het koopen van kaarten voor den intiemen dansavond; 2o. door liet geven van een jaarlijksche donatie, c.q. gift ineens aan de Leidsche Reddingsbrigade; 3o. door het be schikbaar stellen van geschenken voor de tombola; do. door hel uilloven van een red- dersprijs. Het comité heeft haar laak flink en met energie aangevat; de weldadigheidsavond van 15 Mei belooft le worden een avond van kunst en jolijt, een bij uitstek goed en Leidscli doel steunende. Padvindeisdag. lieden, 23 April, is het de internationale padvindersdag: „St. Jorisdag", van veel ge wicht voor onze padvinders. St. Joris is hun schutspatroon; aon hem moet elke padvin der een voorbeeld nemen. Zooals -St. Joris, als jonge ridder van nog geen 20 jaar, den draak versloeg, die elk jaar van zijn geboortestad Lydda (Pa lestina) een offer van tien maagden eischic. zoo moet ook de padvinder, als jonge rid der, de vele „draken" alö onwaarheid, lui heid en andere tekortkomingen, die trach ten 2ich van hem meester ia maken, over winnen. 23 April is dc geboorte- en sterfdag van St. Joris. De herdenking is over hel geheele land gelijk. Do padvinders zijn, zoo mogelijk, den geheelen dag in uniform en dragen ter eere van St. Joris een roode tulp. Iedere padvin der moet heden voor zijne moeder een bij zonder goede daad doen, die hem werkelijke inspanning en moeite moet kosten; tegen over alle vrouwen is hij heden dubbel rid derlijk. Des avonds, klokslag half acht, komen over het geheele land in alle plaatselijke af- deeling zij, die do padviüdel-sbelofle hebben aJgelegd bijeen, teneinde Sint Joris le her denken en hun belofte nog eens le hernieu wen. Den geheelen dag wappert op de Bree- jrlraat de vlag der verceniging „De Neder- landsche Padvinders". Kamer van Koophandel. Voor de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, op Woensdag 28 April 1926, 's middags 2.30 in de voorzaal der sociëteit „Amicitia", Breeslraat 7880, luidt de agenda als volgt: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Mededcelin- gen; 4 .Ingekomen stukken; Varen met motorvaaituig«en in Boezemwateren-, 6. Slu» te Gouda: 7. Postbestellingen en Post- tarieven; 8. Geld wisselen in het postkan toor tc Leiden op Zaterdag; 9. Keur op ton nen en haring: 10. Cadeau-stelsel; 11. Ambtshalve doorluiling van ingeschreven haudolszaken; 12. Rondvraag; 13. Huishou delijke Vergadering; 14. Sluiting. Opgesloten in het Postkantoor. De periode der opgesloten en vergelen schoolkinderen 9chijnt voorbij. Lei-don heeft er de sensatie niet van geproefd gelukkig! Dooh wipRebben er desalniettemin een zwakke imitatie van te melden, waarbij T echter geen schoolkind, maar een jongedame betreft. Omstreeks kwart voor zeved gis teravond het postkantoor alhier binnen ge gaan zijnde en na een briefje te hebben ge schreven, vond zij, (oen zij het gebouw wilde verlaten, de hoofddeurgesloten. Morrelen en trekken aan de deur hielp na- I tuurlijk geen zier en tenslotte moest de hulp der ambtenaren achter de eveneens, gesloten loketten wolden ingeroepen. De sleutel weid gezocht en gevonden en na eou gedwongeD verblijf van omstreeks een kwartier kon de jongedame liet gebouw weer verlaten. Er is gelukkig geen sprake van in angst verkeerende .ouders en van een van „on achtzaamheid beschuldigde onderwijzeres, evenmin van een geheel van streek zijnd „slachtoffer", maar wij zouden toch willen vragen of men zich voortaan niet beter zou Avillen overtuigen of er nog publiek aanwe zig is, alvorens den toegang le sluiten. Onder groolc belangstelling had heden morgen op de begraafplaats „Rbijnhof" de teraardebestelling plaats van bet stoffelijk overschot van den gemeente-werkman J. Verver, die Dinsdag j.l. in de uiloefening van zijn beroep op zulk een noodlottige wijze om het leven kwam. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op den president-commissaris der Sted. Lichtfabrieken, den heer J. F. X. Sanders, die tevens het gemeentebestuur vertegen woordigde, den directeur der Lichtfabrieken, den heer Van Klinkenberg, den ingenieur van hel gasbedrijf, den heer Blauw, eenige inspecteurs, 't raadslid den heer Baart, het geheel voltallige personeel van de smederij, benevens velen van de andere afdeelingen, voor zoover de dienst hun aanwezigheid toe liet. De baar, waarop de kist was geplaatst, werd gedragen door het personeel van dc smederij, namens hetwelk de heer Veerman Sr. een krans op de kist legde. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, werd nog het woord gevoerd door een collega van den overledene, den heer W. Veerman, die op de broosheid van dit aard- sche leven wees en diepgevoelde woorden van Iroost tot de familie richtte. Aan het einde van de droeve plechtigheid strooiden allen bloemen in de groeve, waar na de groote schare belangstellenden, zeer onder den indruk, het vredige kerkhof ver liet. Wij vestigen er de aandacht op, dat de lezing, welke morgenavond in hel klein auditorium der Academie door den Angli- kaanschen geestelijke Dean Inge op uit- noodiging van het Genootschap Nederland Engeland gehouden wordt, voor iedereen die belang stelt in het genootschap in hel algemeen en in het door den spreker le be lui ndolen £iiderwerp in het bijzonder, toe gankelijk ré gesteld. Onder leiding van prof. dr. B. G Escher, lioogleeraar in de aard- en delfstof- kunde, palaeontologie en crystallographie aan de Universiteit alhier en prof. dr. H. Gerlh, privaat-docent in de palaeontologie en historische geologie, eveneens alhier, is door een tiental studenten, aanstaande geo logen, een^studiereis naar Italië gemaakt, waarbij bezoeken werden gebracht aan de marmergroeven van Carrara, Pisa, Cesina, Landarello, waar de boorzuur- en boraxfa- brieken werden bezichtigd, Rome, Napels en Capri. Van hieruit maakte men onder leiding van gidsen een driedaagsche excursie in de krater van den Vesuvius. De Maandagnamiddag geopende ten toonstelling van het Tuberculose-iMuseum in de Kleine Stadsgehoorzaal is gisteravond gesloten. Over do opkomst is het bestuur tevreden. In de middaguren had het druk ker kunnen loopen, maar des avonds was het bezoek zeer bevredigend. Verschillende doctoren wij troffen er aan de heeren drs. Bruining, De Graaf en Poortman en enkele verpleegsters geleidden de bezoekers, t waarvan verreweg hel grootste percentage uit mannen bestond, rond. Met buitenge wone belangstelling werden de mededee- 1 ingen en inlichtingen bij het tentoonge stelde gevolgd. De kwekelingen van de kweekschool voor Bcwaarschoolkouderesscn aan het Ra penburg en de hoogste klassen van sommige scholen brachten ook een bezoek aan het Museum. Moge een groolc opbrengst van den ver koop van het Emma-bloernpje de kroon zet ten op liet mooie weik in het belang der menschhcid gedurende deze week. De laatste lezing door de Ver. „De Pae- dagogische Bibliotheek" in dit seizoen te geven, vindt a.s. Zaterdag le 7 uur in de groote Nulszaal plaats. Dr. v. d. Spek uit Den Haag zal dan zijn bekende psychologische inleiding' liauden. Verder zullen enkele inededeelingen wor den gedaan omtrent excursies en Paed. leesgezelschap. Maandag, 20 April a.s. ?.a! Anton Ruys' Klein-Toonecl-Gezelschap een voor stelling geven in „Zomerzorg", voor welke voorstelling een speciaal komisch program ma is samengesteld, hoofdzakelijk bestaande uit de groote schlagers van het Cabaret- Tuschinski te Amsterdam. Behalve de leider Anion Ruys, zullen o.a. optreden Marie Hamel, Folkert Kramer en Jo Sternheim, terwijl extra is geënga geerd hel JantjesTrio, dat een een-acter zal opvoeren, getrokken uit het bekende werk van Herman Bouber, met o.a. de populaire liedjes „Als de tros wordt losgesmeten", „Nou tabé dan", enz. Hel Jantjes-Trio be slaat uit Aaf Bouber, Emil Timroti en Johan Elsensohn, dezelfde arlislen, die bovenge noemd stuk van den aanvang af zoo'n groot succes hebben bezorgd. Bij de politie is een Iransporfrijwiel aangebracht, dat onbeheerd op den open baren weg werd aangetroffen. Mej. G. van S. heeft bij de politie aan gifte gedaan van mishandeling van haar 7-jarig dochtertje door zekeren P., terwijl J. v. d. W. zich beklaagde over mishandeling door Van Z. In den vroegen ochtend trof de politie lieden een onbeheerde, zwaarbeschadigde Ford auto aah, staande op de brug'over de Cronesleinkade nabij den Zoeterwoudsche- Singel, die vermoedelijk in botsing was ge komen met de leuning van deze brug, daar ook deze beschadigd was. De eigenaar is lot dusverre onbekend. Gisteravond te circa halfacht had In de Plantage een aanrijding plaats iussehen een luxe-auto, bestuurd door J. A. B. le Alphen en den wielrijder A. B. alhier, ten gevolge waarvan het voertuig van laatstge noemde ernslig beschadigd werd. Ten huize van den heer S. ontstond gistermiddag in het perceel Hoogewoerd 42 een schoorsteenbrandje, dat door de brand weer werd gcbluscht. Op de Nieuwe-Mare reed gisteren een s.'eeperswagen, bestuurd door J. van S. legen een stilstaande vrachtauto, bestuurder T. S., waardoor van de auto twee banden spron gen, terwijl de vooras werd ontzet. Doordat gistermorgen de 15-jarige H. G. met zijn rijwiel kwam te vallen, onder vond hij aan den lijve, dat de Mare niet gedempt is. Door I. Fasseur, die zich geheel gekleed le water begaf, werd de knaap uit liet onfrissche bad gehaald. DE ALGEMEENE TOESTAND. Sovjet-Rusland en de Bal tische landen. Reinis, dc Lilausche minister van bui- Icnlandscbe zaken, is bij een besluit van den staatspresident uit zijn tunctie ontsla gen. Zijn departement wordt ad interim ge leid door minister-president dr. Ristraas Reinis had in persgesprekken bevestigd, dai tusschen Litauen en Rusland onderhan delingen werden gevoerd over het sluiten van een onzijdigheidsverdrag, dat ongeveer dezelfde strekking als het Turksch-Russisch verdrag zou hebben. Bijzondere grenswaar- borgen werden in dil verdrag niet voorzien. Het deelnemen van Litauen aan liet tot- sland-komen van een verbond van Baltische staten zou niet als een tegen Rusland go- richle daad van Lilauen dienen le worden opgevat. Omtrent de redenen van de afzet ting van Reinis is nog niets naders bekend, maar men vermoedt, dat het builenlandsche beleid van dezen minister den staatspresi dent hoeft bewogen aldus te handelen. Litauen wil niet alleen met sovjet-Rus land aanpappen. Dat blijkt uit het volgende: De plaatsvervangende minister van bui lenlandsche zaken heeft voor de vertegen woordigers van de pers over de kweslie van het veiligheidsverdrag der Baltische staten mei Rusland een verklaring afgelegd. Vol gens deze mededeeling heeft de sovjet-regee ring aan alle Baltische slaten mondeling voorgesteld, afzonderlijke verdragen, die noutralileilsbcpalingcn en arbilragevoor- schriften bevallen, te sluiten. De regceringen der Ballische stalen heb ben zich daarop principieel bereid verklaard om te onderhandelen en om schriftelijke voorstellen verzocht. Zij hebben er echter den posilieven eisch aan verbonden, dal voor hen, elke bepaling, die in strijd is met het Volkenbondsstatuut, onaannemelijk is. Verder kan het verdrag slechts gesloten worden tusschen de sovjet-Unie en de Bal- kanstalen in hun geheel. Zoodra de onder handelingen een bepaalde gedaante gekre gen hebben, zal een conferentie der Balli sche ministers van Buitenl. Zaken bijeenge roepen worden. BELGIE. De diensttijd. De Kamer lieert diverse amendementen en voorstellen om de diensttijd nog binnen 10 maanden le beperken, gelijk de regeerjng voorslelt, verworpen. De eerste drie artikelen van het regee- ringsonlwerp zijn aangenomen. DUITSCHLAND. De schadevergoeding aan de vorstenhuizen. Bij. de behandeling van het compromis- ontwerp inzake de financieele regeering met de voormalige vorstenhuizen is gisleren in de juridische commissie uit den Rijksdag een conflict uitgebroken, dal, als dr. Luther er niet in slaagt het bij le leggen, zeer ern- slige gevolgen kan hebben. Nadat de commissie paragr. L had aan genomen (hetgeen alleen mogelijk was, dooidat zoowel de sociaal-democraten ais de Duitechnationalen blanco stemden), kwam par. 2 in behandeling. (In deze pa ragraaf wordt o.a. bepaald, dat het bij zondere scheidsgerechtsliof, dal inzake de regeling ine! de vorstenhuizen zal hebben te beslissen, niet competent is lot hel nemen cener beslissing, wanneer er tusschen den vorst en zijn land reeds een definitieve rege ling is lol stand gekomen. Alleen wanneer zoowel de vorst'als de regecring een nieuwe regeling wcnschen. kan do zaak voor het gercclilshol gebracht wonden. De sociaal-democraten dienden een amen dement in, behelzende, dat het voldoende zou zijn, indien alleen het parlement een nieuwe regeling van de schadeloosstelling verlangde. Dil sociaal-demodralische amen dement werd door de commissie verworpen. Toen daarna par. 2 in stemming kwam, stemden de sociaal-democraten tegen, de Dubschnabonalen blanco. Het gevolg was, dat de paragraaf werd verworpen. Onmiddellijk na de stemming slelden de democraten voor, de bespreking tot nader oruer te schorsen, he-lgeen geschiedde. Men bracht 'terstond dr. Lulher op de boogie van wat er gebeurd was en deze had een conierenbe mei de leiders der regee- rÏDgspajtijen, waaraan ook de rijksminis ter van justitie dr. Marx en de Prui sische minister van financiën dr. Hüpker- Aschof deelnamen.#Zij confereeren eenige uren lang en gingen tenslotte uiteen, zon der tot ccn definitief resultaat le zijn ge komen. De conferentie zal heden worden voortgezet. Het eigenaardige van hel geval is, dal de sociaaldemocraten hebben geslomd tegen ecu tormuleering van paragraaf 2, die spe ciaal op verzoek van de Pruisische regeering in het compromis-onlwerp was opgenomen. In parlementaire kringen loopen thans allerlei geruchten over de eventualiteiten, die het gevolg van dil conflict kunnen zijn. Inderdaad is de toestand vrij ernstig. Dat het echter, zooals verschillende bladen ver wachten, tot een regeeringscrisis of zelfs tol een ontbinding van den Rijksdag zal komen, slaat nog geenszins vast. Dr. Lulher hoopt er in te slagen de soeiaal-democra'en te be wegen hun tegenstand legen par. 2 in zijn legenwoordigen vorm op te geven. FRANKRIJK. Uit de Kamer Marokko. De Kamer Jiecft de wet op den industri- eelen eigendom aangenomen" en nadat Pain- lcvé de kwestie van vertrouwen had gesteld heeft dc Kamer met 366 togen 168 stem men een amendement verworpen, strek kende tot vermindering van de credieten voor de groepen van do reservisten. In Franschc klingen blijft men optimis tisch over do vredeseniderhandelingen in Marokko. In hoeverre dil geweltigd zal blij ken ENGELAND. De mijncrisis De bezui- ginyswet aangenomen. Gelijk gemeld, is de conferentie tusschen mijneigenaren en mijnwerkers gisleren vast- geloopen. Na afloop zijn door beide partijen verklaringen gepubliceerd. Cook, de secretaris der mijnwerkersfede- ralio, zeidc: „De mijneigenaars herhaalden duidelijk en definitief, dal, hoewel zij be reid waren eenige beginselen betreffende nationale overeenkomsten te bespreken, de loonen gebaseerd moesten zijn op de econo mische capaciteit der districten om te be talen. Zij verklaarden bepaaldelijk, dal zij met onze nationale uitvoerende commissie niet wilden spreken over een minimum-per centage. hetwelk nationaal zou worden toe gepast, en, daar dil het beginsel is, hetwelk onze conferentie van gedelegeerden ons heeft voorgeschreven, konden wij hun ont werp lot een overeenkomst niel in overwe ging nemep." Lee, de secretaris der mijneigenaars, ver klaarde: „De vergadering tusschen de mijn eigenaars en de mijnwerkers was bijeenge roepen ten einde de voorwaarden eeneg nationale overeenkomst te bespreken, waar bij voorloopig de algemeene beginselen tot regeling der loonen zouden worden vastge steld, maar wij konden niet tot de bespre king ecner overeenkomst geraken, omdat de vertegenwoordigers der mijnwerkers duide lijk verklaarden, dat zij niet bereid waren, over deze voorwaarden te onderhandelen, tenzij op den'grondslag van een uniform nationaal percentage, en dal zelf ondanks de adviezen der Kon. commissie. De eige naars zeiden, dat zij hierin onmogelijk kon den toestemmen. Aan den anderen kant zeilen de mijnwerkers duidelijk uiteen, dat zij zich op den grondslag stelden van: geen loonsvermindering van eenigen aard. De eigenaars brachten de kwestie der uren Ier sprake, en wezen er op, dat zij veel beter voorwaarden konden bespreken, die aan de mannen de kans zouden geven, behoorlijke loonen te verdienen, indien de mijnwerkers toestemden in vermeerdering der werkuren. Wij deelden den vertegenwoordiger der mijnwerkers mede, dat de eigenaars niet verlangden de werkuren te vermeerderen, omdat zij de loonen wenschten le vermin deren, maar wij legden den nadruk op het feit, dat eenige districten, inzonderheid de exportdislricten. zich werkelijk in een wan- hopigen toesland bevinden door de concur rentie met-landen, waar een grooler aantal uren gewerkt wordt, en de arbeiders lagere loonen ontvangen, en dit element vormt op het huidige moment de groote moeilijkheid van den geheelen toestand De mijnwerkers waren echter onverzettelijk aangaande de kwestie der werkuren en zeiden, dat er geen vermeerdering kon plaats hebben." Nu is het een publiek geheim, dat de regeering togen de eigenaars is wat hun eiich betreft van districtsregelingen, welkt volgens do meening van het kabinet, tegesj da aanbevelingen der enquête-commissie "in. gaar. zouden. De geheele kweslie draait oru de interpretatie van de bepaling der kolen. commissie en de eerste minister zal al het mogelijke doen om bade opvattingen niet elkaar te verzoenen. Deze taak meet met succes bekroond zjjn, voor or verder onder- handeld worden kan. Na afloop van de vergadering van da eigenaars en mijnwerkers ontving Baldwin oud-minister Thomas, die een goed uur bij den premier vertoefd heeft. In een officieel communiqué wordt hieromtrent nader ge meld, dat Thomas trachtte Baldwin te ore,-, rodon om onder zijn leiding de eigenaars en het hoofdbestuur van de mijnwerkers nog maals saam te brengen. l>o premier heeft hierin ten slotte toegestemd en heeft het hoofdbestuur der mijnwerk- re uitge-noodigd om vanochtend tegen elf uur bij hem ts> komen. Als deze bijeenkomst tot eenig re sultaat leidt, zal Baldwin weer trachten een gecombineerde vergadering te beleggen. Over de bijeenkomst van Baldwin met de eigenaars van Woensdag wordt nog ge meld, dat Baldwin met nadruk zijn verklaring herhaalde, dat het subsidie 1 Mei moet eindigen. Dit besluit geeft de weloverwogen meening weer van bét heele kabinet. In hoeverre er van „tijdc-lijken bijstond" sprake kan zijn, zal heelemaal afhangen van don toestand, die uit de huidige onderhandelingen voor: zal vloeien. De bezuinigingswet is door bft Lager huis aangenomen met 328138 stemmen.' Mc Donald zoowel als Lloyd George spraken tegen de wek' De verleden week wegens ob tructie uit gesloten 13 arbeidersafgevaerdigden zjjn gistei middag weer in het Lagerhuis t;r;ig- gekeerd. Ze kwamen in den ganzepas binneu en werden door hun parlijgenooLen luid» toegejuicht. ITALIË. Een nederlaag in Somali-land Reuier scinll uit Kaïro, dat daar iele-. (trammen uit Abessynië binnengekomen zijn' waarin melding wordt gemaakt van hevige gevechten in het noordelijk deel van ltali- aaiKch Somaliland. De Italiaqnsclie troep er zouden niet zware verliezen verslagen zijn, mar dc geheele klist wordt door Iialiaan- sclie schepen geblokkeerd, zoodat de om vang van de nederlaag nog niet bekend is, Eenige dagen geleden hebben wij be richt, dat de Italianen nieuwe troepen te Moge' Kilsch eepl hadden, met bestemming voui .oord-Somaliland. VEREENIGDE STATEN. Toenemende bevolking. Droog of nat. Het Statistisch Bureau te Washington deelt moe, dat de Vereeuigde Staten een bevolking van 117.135.810 hadden aan het eir.d van 1925, niettegenstaande de groote restricties, die de Federale wetten inzake immigratie hebben gemaakt. Deze toeneming der bevolking is niet toe to schrijven aan een hooger geboorte-cijfer. Integendeel: het gebooT te-cijfer voor 1925 slaat gelijk aan dai. voor het jaar 1916, toen de bevolking der Vereeuigde Staten 15.000.000 kleiner was dan in 1925. Het sterfte-cijfer is daaren tegen veel lager: bedroeg het Bterlte-eijfer in 1900 per duizend 17.6, m het jaar 1923 bedroeg het 12.3 per duizend. Het gemiddelde Amerikaansche gezin in 1925 bestaat uit 4.3 personen. Twintig jasi geleden was dit cijfer 4.9. tj In het Huis vau Afgevaardigden van de# slaat New-York is met 62 tegc-u 37 stemman een resolutie aangenomen, strekkende om een volksstemming te laten houden over d« kwa3tie of bij de najaarsverkiezingen eert der punten, daarover de verkiezing gaat, zal zijn. of de Volstead-wet dient te worden gewijzigd (in natten zin). Het opmerkelijks van deze stemming is, dat verscheiden Re publikeinen zich keerden tegen de partij leiding en met de „natten" meestemden'. Toen de uitslag der stemming over de resolutie bekend werd. ontstond er op de dicht gevolde tribunes groote geestdrift. Er werd gojuioht; en een der aanwezigen riep: „Zes-en-dertig staten zulbn onmiddel lijk het voorbeeld van New-York volgen". BUITENL AN DSCH GEMENGD. Familiedrama. In een slraat in het Noord-Oosten van Berlijn heelt de arbeider Polzenius zijn doch ter zware verwondingen toegebracht en if daarna uit een venster op de binnenplaats gesprongen. Dc doclite is tijdens haar over brenging naar het ziekenhuis gestorven. Da vader is zwaar gewond als arrestant naar een ander ziekenhuis gebracht. De daad is een wraakoefening tegenover Polzenius' vrouw en schoonmoeder, die zijn veroordeeling wegens bloedschande lot een half jaar gevangenisstraf hadden bewerk» slelligd. De man had echter steeds zijn on schuld volgehouden. 1 Geen mnziek. Vanwege de booge eischen van liet ver bond van muzikanten hebben dc Ooslcn- muzick te stellen. De kur-gasten zullen, hiervoor een compensatie vinden in de da ling der kurlaxeh. Tieinrooveis verjaagd. Gisterochtend sprongen nabij Turn-Seve-' rin in Roemenië twee gemaskerde bandie ten opliet balkon van den expres mel de bedoeling de reizigers te plunderen. EeD( agent van de veiligheidspolitie, die zich ie den Irein bevond, maakte echter onmiddeD lijk van zijn revolver gebruik. Eon der ban dieten werdgewond. Hij sprong echter met zijn kameraad van den trein en slaagde el nog in te ontkomen. Een spoorwegongeluk in Spanje. I Er zijn personen gedood en een dertig^ lal gewond, van wie 5 zwaar, bij een sing tusschen den luxe-trum Parijs—B»^ celona enoen goederentrein nabij Barce lona. 2-1)

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2