No. 20272. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 15 April Derde Blad Anno 1926. f UIT DE OMSTREKEN. RECHTZAKEN. Haarlemmermeer. De koopman D. werd >s avonds op den Lisfcrweg in deze gemeente door een oi meer pereonen aangevallen en ernstig mishandeld. Men sloeg hem met een iicsch zoodanig op 't hoofd, dat hij bewuste loos ineenzakte en maakte zich daarna meester van een boekje, dat hij in een der zakken van zijn jas had geborgen. De man moest onder geneeskundige behandeling worden gesteld. Bij de politie werd van het gebeurde aangifte gedaan. Bet bleek dat D. p ot eenige personen in een café had zitten drinken, onder den invloed van sterken thank was geraakt en met groot bankpapier had „geschermd". Huiswaarts keerendc, is hij vermoedelijk door eenige personen aan den Lisserweg opgewacht, met de bedoeling om hem z'n geld afhandig le maken. D. kwam later tot de ontdekking dat zijn aanvallers een verkeerd boekje uit z'n zak hadden gehaald (hij droeg er twee bij zich) want het andere waarin zich het geld be yond, was door hen onaangeroerd gelaten. De heer II. Bloemink, commies bij de posterijen en telegrafie te Hoofddorp, wordt met ingang van 1 Mei a.s. in gelijke betrek king overgeplaatst naar Haarlem. Ged. Stalen van Noord-Holland hebben aan de Regcering een alwijzend advies uit gebracht inzake het verzoek van het bestuur van den Haarlcmmermcerpolder, om op de wegen van dien polder tolgeld te mogen Ji effen. Hillegom. Voor onderhoud en andere doeleinden van de Ned. Herv. Kerk is in totaal f693.501/1 gecollecteerd, waaronder een obligatie van f 100. Ook in de Juliana- school en in de Zondagsschool is gecollec teerd. De molen van den Vosse- en Weerla- r.erpolder - wordt thans afgebroken. Een slooper heeft den opstand voor afbraak ge kocht. Er is dus geen sprake van opbouw elders, zooals vroeger met dezen molen is gebeurd. Katwijk a. Zee. Van de trawlvisscherij kwamen Woensdag te IJmuiden aan de markt de loggers: KW 22 met f 318, KW 39 met f 225, KW 54 met f 318, KW 60 met f604, KW 70 met f321, KW 89 met f340, KW 163 met f261 en KW 173 met f273 be somming. Naar wij vernemen is de datum voor Set afschcidprediken van ds. Impela, die emeritus wordt, vastgesteld op 27 Juni a.s. Gisteren is door de politie wederom een hond doodgeschoten. Eigenaar was de beer G. Haasnoot L.zn. Katwijk-aan-den-Rijn. De afdeeling yan den Chr. Katiorialen Werkmansbond kwam gisteravond in de zaal der Chr. Jong - rereeniging in buitengewone vergadering bijeen ter bespreking van het ontwerp sta tuten en het huishoudelijk reglement, bene vens van al of niet aansluiten bij de Chr. Nationale Ziekenkas. Beslolen werd met algemeene stemmen zich hij genoemde ziekenkas aan te sluiten, ta den heer A. de Jong als afgevaardigde (o zenden naar de algemeene vergadering te Utrecht, welke gehouden zal worden op 24 April a.s. De rondvraag leverde geen bij zonderheden op, waarna de vooralter op de gebruikelijke wijze de vergadering sloot. Aan den bouwondernemer A. v. d. Oever is opgedragen een bloembollenschuur ia bouwen voor rekening van den heer P. Duiveboden alhier. De R.K. Propagandaclub „St. Lcon. v. Veghel" hield gisteren een ledenvergadering. Na opening op do gebruikelijke wijze en le zing der nolulen werden de door de leden ingezonden rapporten verzameld en de totale uitkomst bekend gemaakt door het be stuur. De uitslag was alleszins bevredigend .en waren aanleiding dat over de verdere plannen gesproken kon worden. Een mooi bedrag aan rentelooze aandeelen was ge plaatst en ook de opgaven voor donateur, be gunstiger, enz. gaven voldoening. Over de verdere plannen betreffende de houw van een verenigingsgebouw werd nog uitvoerig gesproken en ieder kon zijn raeening naar toren brengen. Met verschillende wcnschen zal zoo mogelijk rekening gehouden worden. Na goedkeuring door de kerkelijke overheid zal deze zomer met het bouwplan doorge gaan worden. Na rondvraag die niet veel belangrijks meer opleverde werd de vergade ring door den z.ecrw. heer pastoor met gebed gesloten. Oegslgeest. Burger 1. Stand. Geboren: Cornelia Thcresia, D. v. N. Onderwater en H. Janssen. Fredericus Pelrus Johannes, Z. v. J. G. A. Janssen en C. C. M. Hugen. Willem, Z. v. S. van Klaveren en G. Jun- gerius. Gehuwd: J. C. Roodbcen en A. W. van der Griend. Overleden: Ch. Betgen, 69 j. Yr. P. van Helden, J. Th. M. Iloet. D. 23 j. J, 't Ilarl 70 j. Rijnsburg. Gisteravond gaf lief christe lijk gemengd koor „Sursum Corda", direc teur de lieer G. de Wolf, een zanguitvoe ring in de Gereformeerde Kerk alhier, mei hegeleiding .van het strijkorkest „Bobette" uit Leiden. Nadat was gezongen Psalm 105: 1, werd de samenkomst door ds. E. H. Broekstra mei gebed geopend. Namens de zangvereeniging lieetle hij hierna allen hartelijk welkom. Spr. meen de, dat het voor den directeur en ds zang uitvoering zeker wel een voldoening zou zijn, dat zoovelen waren opgekomen, om le 'Uisleren naar heigeen (en gelioore gebracht zou worden. Ten deele zal dit wel te dan ken zijn aan (je merkle spr. op, daar ui. in dit kerkgebouw iels nieuws is. cpr. uil den wensch, dat de aanwezigen oor gj zangvereeniging en de muziek op "ets moois vergast mogen worden. .„T weTtl met de uilvoering aangevan- Allereerst werd gegeven ds „Kriegs- marsch der Priester" uit Athatia van Men delsohn Bartholdy, door „Bobette". Bobette is voor Rijnsburg geen onbeken de, en mag zioh alhier in een goeden roep verheugen. De uitvoering van de „Priester- marsch" kon niet anders, dan dien roep nog verhoogen. Zeer zeker is van de uitvoering van dit stuk genoten; en werd hiermede door het voortreffelijk spel, een welverdiend succes behaald. De zangvereeniging zong hierna enkele kleinere nummers, „Psalm 146" van E. Wetlig Weissenborn, „Het Kerkje" van J. Gersbach en „Opstanding" van C. II. Graun. Zonder aan de uilvoeriDg van de overige nummers te kort te willen doen, vielen vooral „Het Kerkje" en „Opstanding" te loven. In Psalm 146 maakten wij kennis met den heer G. van Egmond, als bariton-solist, die daarbij toonde over een krachtig en zui ver stemorgaan le beschikken, waardoor deze solo-parlij bijzonder tot zijn recht kwam. Door „Bobette" werd hierna nog gegeven „Serenade Napolelana" van F. Rivelli. Na „Avondrust" van W. A. Mozart, door het zangkoor op uitstekende wijzo gezongen, volgde thans het hoofdnummer van het pro gramma „Jeptha en zijne dochter", met woorden van J. BTussaards en muziek van J. Z. J. Haasehroek, voor soli, koor en orkest. De uilvoering van dit meesterstuk, waar voor zelfs vele belangstellenden van elders waren gekomen, mocht zich in een buiten gewone belangstelling verheugen. En wij kunnen wel op den voorgrond stellen, dat de verwachtingen niet beschaamd zijn gewor den. Koot en orkest vormden een prachtig ge heel en beide gaven alle blijken, dat met ernst was gestudeerd. Een woord van lof aan den directeur, die daarbij zulke goede Tesultalen wist te ver krijgen. is hier wel op zijn plaats. Ook in dit nummer werd de bariton- solo-partij gezongen door den heer G. v. Eg- mond, terwijl mej. A. Vooijs de sopraan- j solo-parlij vertolkte. Beiden zongen uitstekend, en al werd van hun ook bijzonder veel gevergd in dit stuk, zij toonden hiervoor de capaciteiten te bczilten, en verhoogden daarmede hun succes. Het meest echter kwamen zij lot volle ontplooiing hunner krachten in het duel. Over het algemeen kwam het vrouwen koor beter tot zijn recht dan het mannen koor, en bleek vooral het eerste over uitne mende krachten le beschikken. „Bobette" toonde in den heer Hoijer over een goed geschoold klarinellisl (e beschik ken, wiens spel in „Jeptha" uilslekend vol deed. Aan het eind der uitvoering dankte ds. Brockslra. In het kort saamgevat, meende spr. de uitvoerenden geluk le mogen wen- schen met deze mooie uitvoering, waarin koor en orkest hebben grioond hoe veel kan worden bereikt. Spr. hoopte, dat het koor, steeds de harten omhoog zou doen gaan, en daardoor de hoorders op meerdere mooie uitvoeringen zou vergasten. Nadat gezongen was het slotvers van Psalm 72. eindigde ds. Broekslra met gebed. Sassenheim. De 16-jarige zoon van v. K. is van een steiger van een in aanbouw zijnd bollcnhuis gevallen. Hij is in „Bernardus" ter verpleging opgenomen. De bloemententoonstelling mocht zich Woensdag in een zeer druk bezoek verheu gen. Wassenaar. Bij den heer V. K. in de Kievit is een rijwiel verdwenen, dat eenige oogenblikken onbeheerd bij het huis was neergezet. Op den Rijksweg ter hoogte van de Paauw geraakte Woensdagmiddag een Ford-vrachtauto in brand. Alle pogingen om hel vuur le dooven, waren tevergeefs. Toen de brandweer tenslotte gealarmeerd en op do plaats van het ongeval aangekomen was, wa3 hel vuur spoedig bedwongen. De wagen, die toebehoorde aan den heer B. te Delft, had intusschen echler zeer veel gele den. Verzekering dekt de schade. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De waarn. kantonrechter mr. Nord Thom son heeft den lieer P. O. B., te 's-Graven- liage, van wien werd aangenomen, dat hij onder invloed van sterken drank een auto besturend, zonder noodzaak aan den Haag- weg bij Leiden een andere aulo aanreed, waardoor een der inzittenden werd ver wond en de laatst genoemde auto ernstig werd beschadigd, veroordeeld tot een boete van f 10 subs. 20 dagen hechtenis met ont zegging van hel recht tot het besturen van een motorvoertuig voor den tijd van zes maanden. Er stonden voor de strafzitting gistermid dag slechts 18 zaken op de rol waarvan 16 voor openbare behandeling bestemd. Daar de meeste beklaagden waren verschenen en verschillende getuigen werden gehoord, duurde de zitting, waarvoor buitengewone belangstelling bestond, geruimen tijd. P. J. de G., hotelhouder te Noordwijk, was gedagvaard ter zake, dat hij als verlof- houder in voorraad heeft gehad, eenige fles- schen citroenschilletjes-brandewijn R.H.W. van de N. V. FaedelHoogenslraatenWil- laars, te Leiden, welke drank door den Ambtenaar wordt beschouwd als vermoede lijk zijnde sterke drank, omdat zij, ook blij kens het geleidebiljet, 17 pCt. alcohol bevat. Door de rechtbank te Rotterdam is bij von nis uitgemaakt, dat alcoholhoudende dran ken met meer dan 15 pCt. alcohol sterke drank zijn. De verdachte zeide in het vaste vertrou wen te zijn geweest, dat alcoholhoudende drank geen sterke drank was. Daarvoor was hot hem ook verkocht. Op een vraag van den Kantonrechter .verzekerde hij nimmer eerder ter zake van deze overtreding te zijn verbatiseerd. Ds Ambtenaar had dr. J. J. van Eek, di recteur van den Keuringsdienst van Waren, alhier, gedagvaard als deskundige. Als zoodanig zou hij hem gaarne benoemd en' beêedigd zien, teneinde een onderzoek in le stellen en daarover rapport uit te brengen. In verband daarmede wilde hij de zaak voor den tijd van zes wéken schorsen, waartoe werd besloten. De kantonrechter vroeg den deskundige of hij dit R. H W.-citroenschilletje als sterken drank beschouwt of niet. Deze zal dit eerst moeten onderzoeken. Al is hij het in zijn functie wel eens tegengekomen, het geldt hier de in beslag genomen flesschen, waar van echter, zooals verdachte zelf aangaf, enkele met water waren aangelengd. In het algemeen is het hoogste percenlage alcohol in vruchtensappen door natuurlijke gisting verkregen, 15 pet. Wanneer er zich meer zuivere alcohol in bevindt dan mag men veilig aannemen, dat er alcohol is bij gevoegd. Het deskundig onderzoek zal nu moeten uitmaken of dit met dezen drank het geval is Dat zal over zes weken blijken. Joh. A., wagenbestuurder bij de N. Z. H. Tramwegmij. alhier was gedagvaard, ter zake dat hij als verantwoordelijk bestuurder terwijl onder zijn toezicht een leerling-wa genbestuurder de tram reed, in de bebouwde kom der gemeente Leiden bij den Zoeter- woudschen Singel, met een snelheid van 36 K.M. per uur, althans met meerdere snelheid dan 20 K.M. zooals dit door den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten voor den kom is bepaald, heeft gereden. Als getuigen waren gedagvaard de agenten van politie F. Teunissen en D. Slot, die de overtreding hadden geconstateerd. Beklaagde zc-ide dat hij al twee jaar zoo heeft gereden. Hij heeft nimmer last gekregen bij den over gang aan den Zoeterwoudschen Singel den stand uit te schakelen. Er is geen toestel aan wezig waarvan hij de snelheid heeft kunnen aflezen. De getuigen verklaarden de snelheid over een afstand van 50 Meter te hebben gecon stateerd. Zij plaatsten zich elk op een eind punt, gewapend met een goed werkende chronometer en gaven elkaar met handop steken bij het passeeren van het begin en eindpunt van het baanvak een sein. De een stond op den Zoeterw. Singel de ander op de Jan van Houlkade. De gereden snelheid tot een uur herleid was 36 K.M De Kantonrechter vroeg de getuigen of bij een melmg op zoo korten afstand, wel zuiver kon zijn? Een kleine vergissing brengt in den tijd een groot verschil. Hij zelf was daaromtrent zeer sceptisch. Getuigen, die in dit melen routine heb ben, vertrouwden deze meting wel, ook. om dat zij elkaar controlceren. De Ambtenaar achtte de overtreding dan ook wettig en overtuigend bewezen en eischte een boete van f 5 subs. 5 dagen. De verdediger mr. Gerritsen, uit 's-Herto- genbosch, de kwestie eerst in het algemeen beschouwend, sloot zich daarin bij de op merkingen van den Kantonrechter aan, er bij voegend dat er geen snelheidsmeter op de trams zijn aangebracht, zoodat het moei lijk is voor den bestuurder dm precies te weten hoe snel hij rijdt en hij dus daarbij de gewoonte blijft volgen. Doch afgescheiden daarvan, en voetslools aannemende, dat de verbalisanten zuiver hebben gemeten, moet deze beklaagde toch worden vrijgesproken, of ontslagen van rechtsvervolging, op grond van nietigheid van de dagvaarding, waarin mol zooveel woorden wordt, gezegd dat beklaagde den wagen heeft bestuurd, terwijl dit de leerlingbestuurder deed. Met een beroep op art. 352 van het Wetboek van Strafvorde ring vroeg pi. met verwijzing naar een ana loog geval te 's-Gravenhage vrijspraak. De Kantonrechter vpnd nog aanleiding de heeren verbalisanten tot voorzichtigheid bij het verbaliseeren in zulke gevallen aan te manen. Maria G. van B., van beroep naaister, te Waddmgsveen, moest verschijnen wegens een overtreding der arbeidswet: het niet geven van inlichtingen aan den Raad van Arbeid en niet invullen van een renlekaart, hoewel zij in loondienst werkzaam was. Nadat de voorzitter van den Raad van Arbeid, de heer Tj. Goslinga, daaromtrent nadere inlichtingen had verstrekt, verklaar de de landbouwers P. J. Olsihoorn le Stomp- wijk, dat beklaagde enkele dagen bij hem als naaisler werkte, tegen een vergoeding van f 2 's daags, zooals zij dat ook bij ande ren doet Hij heeft nooit voor haar geplakt. Hij wisl niet dat hij daartoe verplicht was en zij had het niet gevraagd. De Ambtenaar vond de overtreding nog al ernstig en eischle f 30 boele subs. 20 da gen hechtenis. Kic. Z., te Rijnsburg, had reeds eerder terecht geslaan voor het feit, dat hij kippen had laten losloopen op bollenland van zijn buurman Jan Zandbergen. Gedaagde was niet verschenen, doch getuige deed over den lastigen buurman een leelijk boekje open. Elk jaar heeft hij last van diens kippen en duizendmaal gewaarschuwd zonder eenig resultaat. Ditmaal was het land bepoot met tulpen en deze zijn zeer gehavend. De schade schat hij op f50, welk bedrag hij als schadevergoeding vraagt. Hij heeft twee deskundigen Nic. van Eyckel en A. den Haan meegenomen. Deze. door den Kanton rechter over deze zaak gehoord, zeide, dat de schade zeker meer dan f 60 bedraagt. De Ambtenaar eischte nu f 6 subs: 5 d. De Kantonrechter zal nader de schade vergoeding bepalen. Jan Z„ te Rijnsburg, moest nu zelf als verdachte verschijnen. Hij was bij de eerste behandeling der zaak niet als getuige op gekomen. Het bleek, dat hij de zaak reeds had afgemaakt aan de griffie, zoodat thans vrijspraak volgde. Jac. den O., opkooper te Leiden, had van zekere mej. Blikman een hondje gekocht en dit niet ingeschreven in het daarvoor be stemde register. Hij had het hondje voor f 1 gekocht en al spoedig pret wiast kunnen verkoopen. In Zandvooii is men bezig voor het komende badseizoen een groole ver betering aan te brengen in de toegangswegen tot het strand. De houten brug die van Zeestraat naar het strand leidde is geheel weggebroken en Zal worden vervangen door een grooto monumentale betonnen trap. Een foto van den aanleg van den nieuwen toegangsweg lot hel strand Op 13 April herdacht de Delftssche StUdeuleu-JJueivereeMgiiig „Laga" haar 50-jarig bestaan. De officieele viering van dit jubileum is uitgesteld tot in het begin van Juli. als de nieuwe roeiloods aan de Provinciale Vaart gereed zal zijn. In verhand met dit jubileum maakten wij bij het trainen een foto van de Jonge Acht: G. F. Schoorel (bg.), G. J. v. Aken, J. Boescher. H D. Prins. T. R. Eckhardt. A. H. v. Assum, W Bolk. H. M. A. v. Berkel (slag) en L A Gaay (st.). Hij beweerde geheel ter goeder trouw le zijn geweest. Hij schreef de inkoopen meestal eerst op den toonbank en dan vulde hij deze later in het register in. Het was een eerlijke zaak. De juffrouw beweerde het hondje van jongens gekocht te hebben. De Ambtenaar eischte nu tegen be klaagde, die bij herhaling voor dit feit is veroordeeld, vijf dagen hechtenis, waartoe de Kantonrechter hem onmiddellijk ver oordeelde. W. C. J. v. II., expediteur te Leiden, stond terecht wegens het laten trekken voor een geladen wagen van een paard, dat won den had op plaatsen, waar hel gareel bij het trekken drukte. De verbalisant, de agent van politic J. v. d. Meer, verklaarde, dat de open wond aan de schalt van het paard, waarop het gareel drukte, mei het bloole oog zichtbaar was. De Kantonrechter vond het laf. een dier zoo le martelen. Beklaagde zeide, dat concurrenten hem het hebben aangedaan en verraden. Hij slaat voor zachtaardig bekend en zou het paard niet hebben laten trekken als hij het gewe ten had. Hij voedt zijn paarden goed met haver en daardoor ontslaan wel eens ge makkelijk verwondingen. De voerman Pieter de Ruiter, bij bekl. in dienst, had de wonde ook wel gezien, die eiken dag grooler werd. Of de baas haar gezien heeft, weet hij niet, maar wel gelastte deze hem dit paard te nemen. Beklaagde zeide nog, dat er een plakkaat in den stal hangl, met de waarschuwing, dat geen paarden, die wonden hebben, mo gen worden- aangespannen. De voerman had dan daarop moeten wijzen. De Ambtenaar, vooropstellend, dat ver dachte alleen de verantwoordelijke persoon in dezen is en de overtreding zeer ernstig achtend, eische f25 subs. 10 dagen. Willem B., tuinder le Leiden, had zich, langer dan dit krachlens de verordening geoorloofd is, voor de Leiderdorpsche brug opgehouden, wat de brugwachter F. van der Kooy bevestigde. B. had tolgeld betaald en moest toen nog zijn kleediDg in orde maken. De Ambtenaar nam dit excuus niel aan, en eischle f 3 subs. 3 dagen, De Kantonrechter veroordeelde hem lot f 1 subs. 1 dag B. N., vleeschverkooper te Leiden, waa gedagvaard voor den invoer van paarden- vleesch, niet langs .den voorgeschreven weg en zonder dat hij it lxad laten keuren aan het Slachthuis. De verdachte kon duidelijk maken, dat hier een misverstand in het spel was, waar hij zelf niets aan kon doen. De Ajnbl. vroeg nu vrijspraak, waarmede de Kantonrechter zich vereenigde. W. van R., koopman te Leiden, slond le- rechl, wegens invoer van ongekeurd versch rundvet. Verdachte zeide dal hij dit in Rijns burg had willen verkoopen, wat niet geheel gelukt was en nu had hij de rest mee naar Leiden genomen. Het vet was trouwens al gekeurd aan hel Slachthuis te Rotterdam, wat echter niet voldoende is bij invoer al hier. Hel moet dan herkeurd worden. Eisch f 10 subs. 10 dagen. P. A. C., van V. en C. van M. Ie Leiden hadden met hun drieën een vroolijken dag gehad en hadden van den Haag terugkee- rend in een niet-rookwagen van den N. Z. H. tram gerookt en liet voorts anderen zoo lastig gemaakt, dat zij uil de tram moesten worden verwijderd. Eisch f 10 subs. 10 dagen. L. K. v. d. V., tapper te Leiden had bij den Raad van Arbeid een loonlijst niel tijdig ge noeg ingeleverd. Gelukkig voor hem had hij toen hij 19 dagen le laat de lijst inleverde, toch nog een recu gekregen, dat hij nu kon loonen. De Ambtenaar vroeg 15 subs. 5 dagen De Kantonrechter vond termen om Van der V. vrij le spreken. De zaak tegen Hendrik van R., voerman 1e Noordwijkerhout die wegens een aanrij - ding op den hoek van den Ileiligengeeslstraat reeds eerder terecht stond, werd nu weer zes weken uitgesteld. Hoewel getuige Ouwehand verklaarde dat R. schuld had, beweerde deze dat hij getui gen kon noemen die het anders hebben ge-, zien. In deze zaken zal voor zoover de Kanton rechter nog geen vonnis wees, over twee we ken uilspraak worden gedaan, - -*

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9