KINDERWAGENS GEBRS BRUNING De Markies v. Bardelys No. 20262. LE8DSCH DAGBLAD, Donderdag 1 April Derde Blad. Anno 1926. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Wij ontvingen een gro te Zending Nieuwe Rijn 8-10 FEI'IILETON. Provinciale Stalen van Ziüd-Kolland. Een sociaal-democratisch gedeputeerde? Dinsdagavond'vergaderden de drie recht- acho fracties van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, eerst ieder afzonderlijk en daarna gezamenlijk. Ma ampele besprekin gen ie daar besloten, dat de bezetting der vacature Limburg ook ditmaal zou worden overgelaten aan de linkerzijde cn dat men zich zou onthouden van eenigen invloed op de verkiezing of niet-verkiezing van een bepaalden persoon In verband met vroe gere afgelegde verklaringen omtrent de verkiezing van een Socianl-Democraat als gedeputeerde was men tenslotte van mee- ning, dat na de verklaring van sociaal-de mocratische zijde, omtrent hun revolution- nair standpunt, in 1922 afgelegd, do bezwa ren tegen het optreden van een hunner als gedeputeerde in een vacature van links, niet gehandhaafd behoeven te worden. In verband hiermede zullen de drie reent- ucho fracties geen bezwaar maken, indien de opvolger van mr. Limburg zou worden aanoowezen «uit de grootste fractie van de linkerziidc in de Staten. („Des.bode. Herstellingsoorden voor handelsbedienden. Te Rotterdam is de jaarvergadering ge houden van de Nederlandsche Vereeniging tot het oprichten en instandhouden van Herstellingsoorden voor Handels- en Kan toorbedienden, Handelsreizigers en Han delsagenten. Hit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal contribuanten onge veer slationnair bleef, n.l. 3831, dat in liet, aan de vereeniging toebehoorendc herstel lingsoord Dennenheuvel tc Ossendrecht (N.-B.) 52 patiënten werden verpleegd met een totaal-aantal verpleegdagen van 2735 en dat uit het Reductiefonds 21 personen met een totaal van 2391 verpleegdagen werden gesteund bij de betaling van de kos ten hunner verpleging in Dennenheuvel of een der bestaande binnen- of buitenland- sche sanatoria voor longlijders. Uit het finantieel overzicht van den pen ningmeester kwam naar voren, dat de ex ploitatie van Dennenheuvel aan de veree niging een bedrag van f 8305.26 kostte, dat aan contributie werd ontvangen f 6730.27, aan donatie f 4264,50 en aan giften, op brengst van kunstavonden, bloemendagen nz I 1987.28; dat het bouwfonds voor een éigen t.b.c.-sanalorium steeg tol f 42.421.86 en dat aan steun uit het Rcducriefonds een bedrag van f 3369.78 werd verstrekt. De drie altredende bestuursleden, de hee- xen J. N. Rijnaard, Rotterdam, II. Vegter Jzn., Groningen en L. Verberkt, Eindhoven werden herkozen, in de plaats van den hoer P. Herwijnen, Rotterdam, werd be noemd de heer R. L. de Graaff, Amsterdam. Een bedrag van f8000 uit do gewone jaarlij!: che inkomsten zal ditmaal in hef Rpducliefonda worden gestort tot het ver strekken van steun aan hen, die in de on mogelijkheid vèrkeeren hun verpleging in Dennenheuvel of in een van de beslaande longlijdorssanaloria te bekostigen. Vervoer van dienstplichtigen per autobus. De min. van Oorlog heeft bepaald, dat voor het vervoer van dienstplichtigen, bij opkomst in werkelijken dienst, enz., voor rijksrekening gebruik mag worden gemaakt van autobussen, die zijn te beschouwen als openbaar middel van vervoer. Indien de ondernemers het vervoer alleen wensehen te doen geschieden legen dadelijke betaling van de kosten, kunnen de burgemeesters deze bij voorschot voldoen en aan liet de partement bij declaratie in rekening brengen. Prof. Treub naar het buitenland. Naar do „Tel." verneemt, zal prof. mr. M. W. F. Treub zich op 8 April naar Brussel begeven, waar hij den volgenden dag een commissievergadering zal bijwonen van de Union internationale des associations pour la sociélé des Nations. Daarna begeeft de heer Treub zich naar Milaan, waar hij op 12 April als Nederlandsche regeer ingsverte- genwoordiger aanwezig zal zijn bij de ope ning van het Hollandsche paviljoen van de Jaarbeurs te Milaan. Vervolgens zal de heer Treub als voor zitter van het comité, dat verleden jaar de Grolius-herdenking organiseerde, op 17. 19 en 20 April te Madrid. Salamanca en Val- ladolid tegenwoordig zijn bij de huldiging van de Spaansche voorloopers van Grotius op het gebied van het volkenrecht. De heer Treub zal bij deze huldiging, welke ook door den secretaris van genoemd comité, den lieer II Ch G. J. van der Man- dcre, wordt bijgewoond, het woord voeren. In de Steenindu9trie. De minister van Arbeid heeft vergund, dat in het tijdvak van 1 April tot en met 30 Sept. door arbeiders van 16 jaren of ouder, voor zoover zij niet belast zijn met het vul len en ledigen der ovens, arbeid wordt ver- richt; Ia. in steenbakkerijen, aan of bij de ri vieren Rijn, Waal, Lek, Maas, IJsel, Linge en Merwede, in steenbakkerijen aan den Hollandschen IJsel, waar steen in Waalformaat gemaakt wordt, alsmede in steenbakkerijen in de provincie Limburg en Noord-Brabant, gedurende 9 uren per dag en 50 uren per weck; b. in steenbakkerijen, gelegen in de pro vincie Friesland, gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week; c in steenbakkerijen, niet onder a of b genoemd, gedurende 9l/s uur per dag en 53 UTen per week; II. in alle steenbakkerijen van G uur des voormiddags af en op de eerste vijf werk dagen der weck lot 7 uur des namiddags, met dien verstande, dat tenzij het Werk tijdenbesluit voor fabrieken of werkplaat sen 1923 ruimero tijdgrenzen dan de zoo even genoemde toestaat of een langeren ar beidsduur per dag dan 10 uren tusschen begin en einde van den werktijd geen lan gere tijdsruimte dan een van twaalf uren mag gelegen zijn en omstreeks den middag een onafgebroken rusttijd van ten minste 1 ft uur moet worden gegeven. Hoenderloo. Te Amsterdam is de jaarlijksche voor jaarsvergadering van bestuurder en en com missarissen der Slichting Hoenderloo ge houden. De voorzitter, mr. H. de Bie her dacht in zijn inleidend woord den sedert de vórige vergadering overleden bestuurder mr. R. del Campo, aan wien Hoenderloo veel te danken heeft. De stand van zaken op dc Stichting stemt tot groole tevredenheid. In 1925 werden 65 nieuwe jongens opgenomen, dus een be hoorlijk contingent van jeugdigen leeftijd, zoodat een voldoende bevolking van de school verzekerd bleef, teneinde te kunnen profileeren van een derde leerkracht naast hel hoofd. Het verzoek om ingedeeld te worden bij buitengewoon onderwijs, ge grond op den zoo uheenlooptnden ontwikkc- lingsraad der leerlingen, die op elk wille keurig tijdstip aan de zorgen der stichting worden toevertrouwd, is nog niet toege staan. Er zijn echter leekenen, die er op wijzen, dat de eindpaal in het zicht is. De verhouding van categorieën der bij de slich ting verpleegde jongens was op het laatst van het afgeloopen jaar ongeveer dezclfdo als einde 1924; regeeringsjongen9 128, voogdijkinderen 57, particuliere verpleeg den 21, terwijl door andere voogdij-instel lin- gen nog 22 jongens aan bare zorgen wer den toevertrouwd. Het jaar 1925 sluit met een tekort van circa 1 60.000. dal zal kunnen worden ver minderd uit de toelage, die de slichting elk jaar sedert 1920 ontvangt uit het „Alge meen Subsidie". Over 1924 bedroeg dezo toelage ruiin f 50.000, en indien deze over 1925 even groot zal zijn, zal dus het na dcclig saldo circa f 10.000 bedragen. Bij dc verkiezing van besluurderen is de aftredende tweede penningmeester, de heer G. van Tienhoven, herkozen. In de plaats van den heer F. G. baron van Tuyll van Serooskcrken, die niet herkiesbaar was, is gekozen dc heer Joan H. Nachenius. Tot commissarissen zijn benoemd de heeren ir. C. Beets, D. Daubanlon, N. H. Je Braaf, G. Hubcrs, ir. N. Th. Kooraans, jhr. mr. F. K. van Lennep, mr. A. Locff, jhr. mr. A. G. Schimmelpenninck. Tot slot heeft dr. J. Eykman, directeur der A. M. V. J.. en commissaris der stich ting een inleiding gehouden over F. W. boerster als christelijk paedagoog. Bij de jubileum-commissie voor de her denking van het 75-jarig bestaan van Hoen derloo is een belangrijke gift ingekomen van H. AI. de Koningin-Moeder. Arbeidswet en Rijks wettelijke regeling Winkel slniting. De Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciseu9 van Assisië", de Nederlandsche Vereeni ging van Christelijke Kantoor- en Handels bedienden en de Nationale Bond van Han dels- en Kantoorbediendes „Mcrcurius" heb ben zich bij gemotiveerd schrijven tot den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid gewend inzake de invoering van de arbeids wetgeving voor de bedienden en de totstand koming van de Rijkswcttelijke regeling op de winkelsluiting, terwijl zij hierbij om een audiëntie hebben verzocht, ten einde een en ander toe te lichten. A. H. A. Arts. f Gistermiddag om 3 uur is te Tilburg over leden, 82 jaar oud, de heer A. H. A. Arts, oud-lid der Tweede Kamer. Communistische actie* Naar het ,,Hbld." rnt Berlijn van welin gelichte zijde verneemt, heeft de Execu tieve van de Derde Internationale te Mos kou besloten een intensieve communisti sche propaganda-actie in Nederland, in de Scandinavische landen en m het bijzonder in Ned.-lndië te beginnen. In verband hier mede zijn Maandag j.l. vier leden van db Derde Internationale, te wetèn Waldemar Dopot, de nieuwe secrqtaris-generaal van de Derde Internationale," Eugen Ullrich, de leider van de sectie Holland, David Kagan, verantwoordelijk lid van de centrale com munistische partij en Hcinrich Groga, lei der van de sectic Ned.-lndië met den ex press van Berlijn naar Amsterdam vertrok ken. Zij reizen onder valscben naam en geven voor leden van de Russische Handels afdeeling te zijn. Dopot reist onder den naam Boguslawski, Ullrich onder den naam Lugowski en ook Groga reis onder een schuilnaam. Gedurende de Paaschdagen zal te Am sterdam een internationale communistische conferentie worden gehouden, waaraan ver tegenwoordigers van de communistische partijen in Nederland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, België en Frankrijk zullen deelnemen. Er zijn op het oogenblik reeds negen" gedelegeerden van buitenlandscho communistische partijen te Amsterdam aan gekomen, onder wie Schroder uit Zweden en Jörgensen uit Denemarken. Dopot zal op deze conferentie in op dracht van de Executieve een overzicht van de internationale situatie geven cn de be zwaren, die in de buitenlandsche secties van dc Derde Internationale veelal tegen den nieuwen koei's bestaan, trachten te ontzenuwen. Voorts zal er een plan de campagne voor de groote propagandascfcio ontwikkeld worden. De bedoelde conferentie zou aanvanke lijk to Rotterdam worden gehouden, maar werd destijds uitgesteld. Dopot, Ullrich en Kagan bevinden zich op het oogenblik te Amsterdam. Groga is scheep gegaan naar Nederlandsch-Indië, om daar te lande de propagandacampagne te organiseercn. Hij begeeft zich eerst naar Medan, waar eind April een conferentie met de leiders van het Indische communisme wordt gehouden. Begin Maart zijn reeds eenige andore le den van de bolsjewistische propaganda-cen- fcralc onder valsche namen en voorzien van een belangrijke som geld men spreekt van 100.000 dollar naar Bandoeng ver trokken, dat het centrum van de bolsje wistische propaganda in onze koloniën schijnt te zijn. Do Algemeen© N dcrkndsche Bond van handels- en kantoorbedienden Veft aan den Minister van Waterstaat verz ch', g en wijzigingen van do spoorwcg':ari?ven gO(d to keuren, welke niet gebaseerd zijn op sterko verlaging van de prjj^en, di0 voor do 3do en ook voor de 2de klasse gevor derd worden. Te Utrecht is overleden de heer Z. Kleyn, oud-ontvanger der registratie en domeinen. De audiëntie van den Minister van Financiën zal Maandag niet plaats heb ben, en die van den Minister van Water staat Vrijdag niet. Do bloemenvelden. Men schrijft ons uit Sassenheim: Schreven we in 't laatst der vorige week; ,,het Paasch- kleed der bloembollenstreek nadert haar voltooiing", nu is het kleed, dank zij het gunstige weer, reeds zoo ver af, dat we gerust durven uitnoodigen, om het Goeden Vrijdag en de Paaschdagen tc komen be wonderen. Wo schrijven bewonderen. Ja, dat is het. Waar overal elders in ons landje de meeste landerijen nog kaal zijn en verla ten, waar men druk bezig is met ploeg en eg het land te bewerken en het zaad aan de aarde toe te vertrouwen, prijkt de bloembollenstreek met een schat van heer lijke bloemen, velden en velden naast en achter elkaar 1 Narcissen en hyacinten betwisten elkaar de voorkeur. Do narcissen, van uit de verto gezien, veel op elkaar gelijkend, vertoonen van nabij een groote verscheidenheid van kleur en vorm. De hyacinten hebben sprekender kleuren, wit, rood, rose, geel en blauw. Deze laatste kleur varieert van lichtblauw tot zeer donker En dan dc heerlijke geur, welko de narcissen ontberen. Wandel langs een hyacintenveld en uw neus gaat te gast. Nog zijn we niet uitgekeken. De vroeg ste tulpensoorten probeeren het feestkleed af to maken door het met haar helder rood en wit te garneeren. Hoe en waar kunnen wc van al dit moois het meest cn het best genieten 1 Wie met de tram of een ander vervoer middel langs den straatweg komt, ziet mooie velden, maar to weinig. Wandel langs de Zandsloot, sla do eerste zijlaan rechts in, dan komt gij op de Teylingerlaan uit. Aan weerszijden bloemen, bloemen cn nog eens bloemen. Wilt ge uwe wandeling iet-s verder uitstrekken, loop dan rechtuit de Torenlaan op en ge staat telkens stil, om uwe tochtgenoten te kunnen wijzen op de schoone velden Wie zoo een bezoek aan de bollenvelden brengt, zal geen spijt hebben 's avonds met een paar moede beenen thuis te komen, want- alleen op die manier geniet hij volop. Dat is dan ook d e manier, om de bloemenvelden goed te be kijken. Voor de bezoekers aan dc bloemenvelden te Hillegom volgt hieronder een route-be schrijving. Wie dc bloemenvelden komt bezichtigen, bedenke allereerst, dat de groote verkeers weg door auto's te druk is om er rustig to wandelen of te fietsen. Daarbij komt nog dab weggedeelten, welke bezet zijn met woningen, geen bloemen te zien geven. Twee punten van den grooten straatweg zijn echter wel interessant, te weten tus schen Bennebroek en Hillegom nabij den Oostoinderbrug en aan de andere zijde van het dorp, tusschen Hillegom en Lisse dus, aan de Leidschestraat vóór men aan dc Steenfabriek met haar twee hoogo schoor- steenen en groote transport-installatie komt. De bezoeker zal verstandig doen door zijwegen te kiezen; die naar het Oosten loopen door polderland cn stuiten op de Ringvaart. De beste zijwegen zijn die welke ten Westen van den straatweg liggen. In het Noorden der gemeente krijgt men allereerst de Nieuweweg (geen rijweg), de Noorderlaan, die dood loopt, de Pastoors laan cn de Stationsweg, welke alle uitko men op de Loosterwegen. Dezo Looster- wegen I, II en III loopend© met dc noo- dige bochten en draaien van Noord naar Zuid ongeveer langs do spoorlijn, zijn warm aan te bevelen, ook voor hen, die hetzij over het Keukenhof uit Lisse in Hillegom komen. De bezoeker krijgt daar volop bloe- RECLAME. in ile goedkoopste soorten en.de meest moderne kleuren 31S3 menvelden te zien, hij passeert er de Gas fabriek, het station en het pompstation der waterleiding. Voortgaande over don Loos- tcrweg III voorbij het Pompstation dus, komt men op de Veenenburgerlaan, een van de mooiste punten te midden van de bloe men en een prachtig gezicht op Hillegom met zijn oude toren en bijzondere toren spits. Deze wijst vanzelf den weg naar het dorp terug. In de kom der gemeente sla men acht op in den Hoftuin van het Gemeentehuis, do Van den Endelaan en het Wilhelminapark. Vlak daarbij Ligt het Molenduintje, een begroeide heuvel mot schoon uitzicht. Ook de Wilhelminalaan opgaande, krijgt men veel te zien. Van het centrum uitgaande kiezo men het pad langs de Oude Beek met zijn twee kwakels waar het heel interessant is te wandelen ofschoon cr dit jaar toeval lig weinig hyacinten staan. Verder de bo vengenoemde Wilhelminalaan, of via Six- laan met zijn hooge, oude beuken den Sta tionsweg, die natuurlijk eindigt bij het Station, maar rechts uitkomt op Looeter- weg I en links op Loosterwcg II. Uit het dorp staat verder dc weg open via Weere- steinstraat en Oostcinderbrug (zie boven) naar de Haarlemmerstraat cn in do andere richting via Hoofdstraat naar do Leidsche straat, waar nabij de Steenfabriek een weg voert (de Hyacintcnlaan) dwars door do velden naar de Veenenburgerlaan, die al eerder genoemd en aanbevolen is. Geheim vervoer van spiritus. Maandagmorgen zagen eenige surveil- leérende agenteni dat over den Smithoek- schen weg in den Charloisschen polder, to Rotterdam, welke weg gesloten is verklaard vooi motorrijtuigen met meer dan twe3 vielen, vier vrachtauto's reden. De wagens waren beladen met vaten, welke gebracht werden voor een in deo polder Eggende loods. Toen ze terug kwamen werd een er van aangehouden om den bestuurder to verbaliseeren wegens het rijden op een verboden weg. De aangehoudene bleek de expediteur F. D. te zijn. De commissaris, die het proces-verbaal in handen kreeg, herinnerde zich dat D. al eens veroordeeld was wegens het vervoer van door misdrijf verkregen goed. Daarom liet hij een onderzoek instellen naar do in het loodsje opgeslagen vaten. Aanvankelijk meende men met vaten ben zol to doen te hebben. Er werd een agent bij het loodsje op post gezet en Dinsdag ochtend verscheen er opnieuw een vracht auto. Vier van de dertien opgeslagen vaten werden opgeladen en juist toen do auto weg zou rijden, kwam do politie tusschen- boide on hield hem aan. Do bestuurder verklaarde, dat hij benzol Kaar hei En-elsch van RAFAEL SABATINI. Zij hoek njij mei de gruotsle verbazing aan. L»it vvus een zijde van het geval, die Zij nog niet bekeken bad. .Laat in:j vi verzoeken, mevrouw, weg to gaan en goeden moed te houden. Ifel is iiieci dan waarschijnlijk, dat u u noodeloos ongerust maakt Z'i Lleef mij aanstaren in haar verbazing en de beschaamdheid, die er tnee gepaard ging en al had zij geen tijd meer o;n zich terug te trekken, de mogelijkheid waarvan ik gesproken had, werklo als een waar1 sehuwing. Oj) dat oogenblik ging do deur nogmaals open en een jonginenscli met een gepluim- den hoed en borstharnas vers, heen op den drempel, hij droeg in de ocne hand een onlbloo! zwaard on in de.ondpre een lan taarn. Ach', r hem bespeurde ik de schitte rende wapens der soldaten, die hem volgden .AFic van 11 beiden is monsieur Ren»1 de i-cspfj-nn? 1 vroeg bij beleefd en met een sterk zuido.-ijk accent. Jk trad nader. „Ik ben bekend onder dien naam, mijn beer de kapitein." zei ik. Hij kéék mij erns!ig aan. bi ma v^rent- schldigend en toen zeide hij: „In naam dr3 Konings, monsieur de Lespéron, verzoek ik li u over te geven!" „Ik heb u verwacht. Mijn zwaard ligt daar ginds mijnheer," antwoordde ik vriendelijk. „Indien u mij wilt veroorloven mij te klee- den, zal ik over enkele minuien gereed zijn om u le volgen." Hij boog cn dadelijk was bewezen, dat hij alleen voor mij kwam, zooals ik reeds aar» de gravin had te kennen gegeven. „Ik ben dankbaar, dat ge u zoo spoedig onderwerpt." zei deze zeer beleefde man. Het was een knappe jongen, met blauwe oogeh rn een prettigen mond. waaraan een paar stevige snorren te vergeefs trachten een uitdrukking van wreedheid te geven. „Voordat ge u gaat kleeden heb ik nog con andere laak te vervullen, mijnheer." „Voldoe aan uw plicht, mijnheer." ant woordde ik; „waarop hij een wenk gaf aan zijn manschappen cn oogenblikkelijlc wer den mijn kJcoren on andere zaken onder zocht Terwijl zij hiermee bezig waren, wendde li ij zich tot den graaf en de gravin cn maakte duizend excuses hun nachtrust verstoord (o hebben en hen zoo plotseling van hun gast te hebben beroofd En bij verzocht hun beleefd dit niet aan hem te wijlen, maar aan de troebele tijden. Zij namen de brieven, geadresseerd aan Lespéron, uit mijn zakken, de brieven, welke do anne man mij dien nacht van ziin slerven had toevertrouwd: een van die brie ven was van den hertog van Orleans zelf cn dezo alleen zou voldoende ziin een heel regiment aan de galg te brengen. Ook namen zij den brief dien mijnheer De Marsac mij tv.-rr- dagen geleden geschreven had cn het medaillon met het portretje, van mademoiselle de Marsac De brieven en bet portret stelden zij ter hand 'aan den kapitein, die ze aannam als of hij zich verontschuldigde en een afschuw had van hetgeen hij moest verrichten. Aan dienzelfden afkeer van zijn dienders- werk ben ik zeker verschuldigd, dat hij mij aanbood bij ons vertrek alleen te rijden zon der geleide, indien ik hem op mijn woord wou beloven niet le ontsnappen. Toen op dat oogenblik stonden wij in de hal van het kasteel Zijn manschappen wa ren reeds op het binnenplein, er was nie mand bij dan de graaf en Anatole dc laatste keek even droevig als zijn meester. De edelmoedigheid van den kapitein ging de grenzen van zijn gezag bepaald le bui len en dit trof mij. ..Mijnheer is zeer edelmoedig", zei ik. Hij trok de schouders op. „Het is geen edelmoedigheid mijnheer, liet is de begeerte dit vuiie werkje meer in overeenstemming te brengen met het karak ter van een odclman, dat ik niet verlooche nen kan, zelfs niet voor den koning. En daarenboven, monsieur de Lespéron, zijn wij geen landgenootcn? Zijn wij niet beiden Gasconjers? In heel Gaseogne is gcc-n meer gerespecteerde naam dan die van Lespéron, cn dal u behoort lot zulk ccn geachte fami lie alleen is meer dan voldoende om u alle mogelijke kleine gunsten ioe te slaan, die in mijn vermogen zijn". „Ik geef u mijn woord dal ik niet zal trachten te ontsnappen, kapitein", zei ik met een buiging. „Ik ben Mironsac de Casiclroux van het Chftleau Rouge in Casco®:::", decide hij mij eveneens buigende mede. Op mijn woord, ais hij niet zulk een knappe soldaat was ge weest zou hij een bewonderenswaardig leeraar in goede manieren geweest zijn. Mijn afscheid van graaf de Lavéöan was kort maar hartelijk; reror.'.schuldigend van mijn kant, bijzonder sympathiek van den zijne. En dus reed ik alleen met Gastol- rouw den weg op naar Toulouse, zijn man schappen kregen bevel een half uur later te volgen en op hun gemak te rijden. Onder het rijden praatte Caslelroux over allerlei dingen; ik vond hem een aangena- men, amusantcn man. Indien mijn stem ming niet zoo wanhopig geweest was zou ik mij over de berichten, die hij mij gaf, meer ongerust gemaakt hebben, want het schijnt dat met personen die van verraad beschul digd werden en hadden deelgenomen aan den opstand zeer korte metten gemaakt werden. Sommigen werden niet eens ge hoord om zich te verdedigen, ze werden een voudig veroordeeld. Het bewijs van mijn identiteit was vol maakt in orde: ik had de naam Lespéron immers zelf aan Caslelroux opgegeven; het verraad van Lespéron was algemeen bekend, daarenboven werd de brief van den hertog onder mijn papieren gevonden. Indien dc rechters weigerden te gelooven dat ik niet Lespéron was maar de vermiste Bardelys, dan zou aan mijn moeilijkheden en bezwa ren spoedig een einde gemaakt worden. Maar al die dingen lieten mij koud, ik was volkomen onverschillig. Het leven voor mij was toch uit. Ik had de eenige kan9 op waar geluk verloren .en indien de hecrcn te Toulouse lust hadden mij naar het scha vot te zenden, wat kon het mij schelen? Maar er was iets anders dat mij wel in teresseerde en dat was miin ontmoeting met Marsac. Ik sprak er met mijn metgezel over. „Ik heb voor vanmorgen een afspraak mei een heer te Gréaade. Onder de brieven die li mij hebt laten afnemen was een op roeping lol die samenkomst en ik zou u zeer dankbaar zijn kapitein, wanneer u be sluiten kon daar te ontbijten, zoodat ik hem spreken kan. De zaak is van groot gewicht", „Het betreft „Een dame!" „O jal Maar de brief is gesteld in den vorm van een uitdaging, niet waar? Ik kan u natuurlijk niet permitteeren uw leven in de waagschaal te stellen?" „Dal zou een teleurstelling zijn voor den beul te Toulouse, nietwaar?" zei ik lachend. „Wees maar niet bang. Er zal geen duel van komen, dat beloof ik u". „Dan is het goed, monsieur' u zult uw vriend ontmoeten". Ik bedankte hem en wij praatten verder over andere dingen. Het gesprek kwam toe vallig op Parijs cn het hof en ik vertelde dat ik dikwijls aan het hof kwam. Of ik toevallig een jong baasje kende vroeg hij, Mironsac genoemd?" „Mironsac! o ja". En ik was op het punt cr bij le voegen dat ik den jongen heel in tiem kende en veel met hem op had. Maar dit was wel wat al te gewaagd, ik verge noegde mij le vragen: „Kent u hem?" „Dat zal waar ziinl 't Is mijn neef. Wij hèeten beiden Mironsac. hij heet Mironsac de Gaste!vert en ik zooals u zich misschien herinnert Mironsac de Cast el roux. Om ons van elkaar te onderscheiden wordt hij altijd Mironsac genoemd cn ik Caslelroux. En dat is waarlijk niet het eenge verschil, want terwijl hij zich baadt in den zonneschijn van de groote wereld in Parijs ze zijn rijk die Mironsacs ben ik een arme duivel van den jongslen tak in Cascojme en moet ik voor dievenvanger spelen in Lnngucdocl" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9