la. 20262. DONDERDAG 1 APRIL Anno 1926 BIRICHT. Het voornsatuctP nieuws van herfpti. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN 30 Gts per .reg i Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdverteLÜën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 50 Cts bi, en maximum aantal woorden van 30. Incasso volgeui postrecht Vcor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te Malen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 0 18. 0.18. Dit nummer befisr .it ti£K Bladen EERS/E BLAD. Morgen, OOEDEN VRIJDAG, verschijnt hel „Leidsch Dagblad" 'niet en zijn nze Bureaux den ge- Jieelen dag gtloten. DE DIRECTIE. OfficieeleKennisgevingen. Burgemeester n Weihouders van Leiden Ibrengen ter algeeene kennis, dat bij de op -25 Maart 1926 (houden uitloting van obli gation in de gdleeningen der gemeente zijn uitgeloot dl navolgende obligaliën: a, van de 3 f geldleening van 189G, «root I l.OfiQ.OllCde nummers: 91, 103, 225, 212, 335, 379. II. 402, 488. 544, 570, 635, 692. 766, 836, f2, elk A f 1000; b van de 3geldleening van 1904, groot 1500 000.1e 6, 08, 160, 175. 260 367 7 - a f 1000; c van de f ge'.' sing van 1906. groot f 890wide nuihinejf '..103, 108, 132. 198, 55, 273 277 819 329, 380, 478, 500 507. f7. 543, 604, 661, 684. 689, 701 802, elk S 1000; 887 A. en 887a. 887b, 887, 8®l -n §»<.-, - x00- d. van je v - van 1911, groot 12 000 001 de nummer' 52. 114, 222, 212 267, 325 S2. 345 364 397, 403, 421, 423! 424, 484. '3. 563. 67? 579, 610, 619, 640 "19 731. 12 786 7fm. 884. 886, 90S, 938! 912. 965. MS. 1026. 1044, 1069, 1250, 1271 1300. 144 1469, 1480, 1504, 1617, -1554. 1573. 173 1824. 1846. elk 5 f1000; e. van de 4xl% geldleening van 1914, groot f2.200.00Cde nummers: 60. 93. 115, 150 204. 270 31, 366, 440, 416. 509, 553, 720* 771. 848. 81 928, 933, 963. 968, 1003, 1005. 1133, 116 1320. 1339, 1341, 1353 1359, 1374, 119. 1512. 1560. 15S5, 1590, 1594 1600. lt>'. 1698, 1713. 1750, 1800, 1814, 1840. 185 1915, 1926, 1959 2005, 2031 2103. 2H 2155. 2178. 2180 elk A J100°; f. van de 4V» 5 geldleening van 1917, groot f800.000, Ie nummers: 49, 52. 109, 133 240, 270, 21, 340, 371, 396, 404, 448, /57 626. 522 rt 705 722, 742. 780. elk A 4^'e obli' I d-n 1 Juli 19"6,,met tot dien - i" .open rent'-.gelost >n houden r d'r dag op rente '.e dragen. 14 »JS| VAR. Burgemeester. VAN STflWN. Secretaris. Leiden. 31 Mart 1926. 3095 GROPBELASTING. De Burgemeeler der Gemeente Leiden, "Ontvangen hcbb (|de der- staat No. 75, aan wijzende de uilkmsten der meting en schat ting van gebowde en ongebouwde eigen dommen, bedoel bij de artt. 15 en 23 der wet van den tjstcn Mei 1870 (Staatsblad tin 82) betrekÜijk de Grondbelasting, brongt ter lrenis van belanghebbenden, 'dat die staat getorende 30 dagen ter Secre tarie dezer Gcmcnle ter inzage is nederge- tcgd. 3203 N. C. DE tlJSELAAR, Burgemeester. Leiden. 1 Apri (926. STAJSNIEUWS. LE1DSC1E JUBILARISSEN. t De leer K. D. Sijtsma. Niemand voorztktr tal het ons ten kwade duiden, als wij undaag, melding makende van jubilea in oizc sad. van buis uil be ginnen, nl met hel tilverc-n jubileum van oen onzer vaste mcdwerkc-s als zoodanig, flen beer K D Sijbia. Ook ai stond zij naam niet onder het hierbij afgedrukte prtret van den jubilaris, dan zouden, om zo te zeggen, heel Leiden en zeer velen in c naaste omgeving der Sleutelstad tevens weten wiens beeltenis zij hier aanschouwjn. Zijn beroep brengt mee, dat hij in alle kringen der samen leving bekend is. Reeds jarenlang ziet men hem op straat of in een of andere samen komst binnen de muren. En zoo is hij ge worden een der meest bekende Leidenaars, al is dan ook bier niet te vinden de plek, waar eens zijn wieg heelt gestaan. De heer Sijtsma toch is een geboren Fries en moge het reeds tang geleden zijn, dat hij de noprdelijke provincie metter woon verliet, en al verricht bij reeds meer dan een kwart-eeuw „fier fen hüs" zijn werkzaamheden, men hoort hel in een ge sprek met hem, en hij maakt gaarne een praatje nog best van welken slam hij is, en in den omgang heeft hij nog onmisken baar Fricsche e'genschappen. Fries en Sijlsma schcide men dan ook niet bij een juiste beoordeeling en waardeering zijner persoonlijkheid! Den weg in den ruimslen zin des woords genomen in onze stad kent hij op zijn duimpje en dit komt hem en ons telkens en telkens weer zeer goed (e pas. Niet gedurende zijn gansche verblijf hier tor stede was de heer Sijtsma echter aan ons Blad verbonden. Hij was hier eerst als godsdienstonderwijzer werkzaam. Uit dien hooide kwam hij loen bereids met raen- schen van allerlei stand en slag in aanra king en van vele sociale toestanden en aan gelegenheden op de hoogte en hij had voor hetgeen hier gebeurde op verschillend ter rein een open oog. Hij verborg zijn oordeel en zijn meening over een cn ander, dat hij op zijn weg ontmoette niet, en bracht zijn gedachten en indrukken ook af en toe op geslaagde wijze op papier. „06 vestigde hij meer en meer de aan dacht op zich; zóó kwam hij ook in aan raking met ons Blad, hetgeen er toe leidde, dat hij, nu vijf en twintig jaar geleden de opdracht kreeg vast mede te werken met de redactie, welke door den toen reeds snel loenemenden en sedert tol op den huidigen dag aangehouden groei van het „Leidsch Dagblad" dringend versterking voor het verslaggeverswerk noodig had Van toen tot nu was hij in hoofdzaak onze stads- reporler. Zijn ambt als godsdienstonderwij zer legde hij natuurlijk neer. Van die veelomvattende taak. met al haar vcèl en wee, zij het dan ook aldoor met anderen gedeeld, zoo in het verleden als in het heden, heeft hij zich nu een kwart eeuw nagenoeg dagelijks gekweten op een wijze, waarover velen een oordeel hebben kunnen uitspreken. Voor ons Blad stond hij altijd klaar. Op eigen initiatief of in opdracht trok hij er te voet, per fiets, in een auto, per tram of per vaartuig op uit, om dit of dat zittende of staande te verslaan. Kort na zijn benoeming aan ons Blad werd de heer Sijtsma lid van den Gemeen teraad, nl. op 9 Juli 1901, waardoor hij ge- ruimen tijd stof vond voor een rubriek „On der onze Vroede Vaderen" en ook voor vele van de „Brieven van een Leidenaar" inder tijd door hem geschreven. De jubilaris van heden is ouder dan menigeen zou vermoeden. Hij werd geboren op 29 November 1856. En nog is hij zeer goed tot werken in slaat, welk voorrecht tal van jongeren hem zuilen benijden. Het lag dan ook in de lijn der verwach tingen, dat waar de verdiensten van den heer Sijtsma jegens hel „L. D.", zoovele waren en nog zijn. dezen dag voor hem niet zonder meer zou passeeren. Reeds vroeg in den morgen werd hem door de commissarissen en de directie een .fraai bloemstuk thuisbezorgd. Om twaalf uur werd hij in het privé-kantoor van den directeur, den heer .1 W Henny. in tegen woordigheid van de commissarissen door ecrslgenoemde toegesproken, die in waardee rende bewoordingen gewag maakte van de verdiensten van den jubilaris en hem als blijk van erkentelijkheid een fraaie rust- sloel aanbood De heer Sijtsma, zeer onder den indruk, dankle met een korte toespraak voor deze hulde. Vervolgens begaf de jubilaris zich naar de redactie, waar hij namen3 redactie, ad ministratie, correctie eh meesterknecht werd toegesproken door den heer B W Menk- horsf. die hem dank bracht voor de prettige onderlinge samenwerking en de hoop uit sprak. dat hpt den heer Sijtsma gegeven mocht zijn nog eenige jaren zijn functie voort te zetten. Als taslbaar bewijs van aller groote ge negenheid bood spr hem een fraaie hang lamp voor zijn studeervertrek aan. Ook hier dankte de heer Sijlsma zichtbaar ontroerd voor de hem gebrachte hulde Ten slottf zij nog vprmeld. dat ook de overige Leidsehe collega's den heer Sijtsma een bloemenhulde schonken. De heer C. van Es. Een tweeden jubilaris begroeten wij in den heer C. van Es, hoofdagent van poli tie, die vandaag zijn vijf- en twintigjarig jubileum in politiedienst herdenkt en wiens portret wij hieronder laten volgen. De heer van Es werd den lslen April 1901 aangesteld lot agent van politie 3e klasse. Tien jaar later, op 1 Januari 1911 volgde zijn benoeming tot agent 2de klasse om kort nadien, 1 April van betzelfde jaar, zich te zien bevorderd tot agent 1ste klasse. Dit bleef hij geruimen tijd, totdat op 1 Januari 1919 zijn promotie tot hoofdagent afkwam. Wij schreven gisteren reeds, dat van Es op een goeden staat van dienst kan wijzen en dat hij zoowel bij zijn superieuren als bij zijn kameraden goed staat aangeschre ven. Zulks is vandaag ten duidelijkste tot uiting gekomen. Hedenmorgen werd hij al lereerst door den burgemeester als hoofd der politie ten raadhuize ontvangen, die hem met eenige waardeerende woorden de ge bruikelijke gratificatie ter hand stelde. Vervolgens werd de (ubilaris in zijn wo ning in de Van Hogendorpslraat bezocht door den Commissaris van Politie, den heer P. Stapel, die hem mede namens de geza menlijke inspecteurs en hoofdagenten een eikenhouten tafel aanbood In den namiddag had eveneens ten hui ze van den jubilaris de huldiging zijner ka meraden plaats, welke ditmaal in erband met de „Stille Week" zonder de gebruike lijke serenade van het Politiemuziekgezel- schap plaats vond. De talrijke gelukwenschen, die de jubi- laris in ontvangst had te nemen, waren er evenwel zeker niet minder welgemeend om. 1 Namens de gezamenlijke agenten werd den heer van Es nog een fraaie klok aangeboden hetgeen naluurlijk vergezeld ging van diver se toespraakjes e.d. Tenslotte is het vandaag nog veertig jaar geleden, dat onze stadgenooten M. van Dam en P. Hoppenbrouwer in dienst traden bij de N.V. Scheepsbouw- en Reparatie- werf „De Hoop" voorheen Gebrs. Boot al hier. Was het tot voor korten tijd de gewoonte van de directie dergelijke jubilea voor de betrokkenen tol ware feestdagen te maken, na de onlangs door het personeel gevoerde actie, waarvan wij destijds gewag maakten, stelt zij zich op het standpunt aan dergelijke feesten in het geheel geen aandacht meer te schenken. Ook van de zijde van het personeel, zoo vernamen wij, werd er verder niets gedaan, zoodat de dag al een heel kalm verloop had voor de beide oud-gedienden, al werd dan ook het feest wel in den huiselijken kring gevierd. Huldiging van dr. D. Plooy. Dr. D. Plooy, predikant bij de Ned.-IIerv. gemeente alhier, zal als gevolg van de aan vaarding van het ambt van hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam op Paasch-Zondag van de Ned.-Herv. gemeen te afscheid nemen. 1. Gedurende een dertiental jaren heeft hij dit' ambt in Leiden vervuld, op een wijze I zoo geheel aan zijn persoon eigen, zonder ophef, in eenvoudigheid. In stilte is hij menigeen ten zegen geweest. Begin Maart is er een commissie gevormd ten einde de leden der gemeente in de ge legenheid te slellen voor dit werk van hun ne waardeering te doen blijken In deze commissie namen zitting de da mes mevr. J. L. v d. Brink, besturend zus ter van het diaconessenhuis, mevr. L. N. den Oldervan de Grift, mevr. T. S. Spaar garenv. Pijpen, mevr. M. L. Boeschoten Tinliolt, mevr. G. M. LamanVonk, pen- ningmeesteresse, mej. M. v. Rosse en de heeren ds. W Th. Boissevain, J. P. Mul der, J. F de Heer. voorzitter, C. v. d. Graaff J v. Dis. dr. P M de Planque, J. de Roode E. v. Wijhe, W. P van Rhijn Jr.. J. Th. Balkestein en P. A. v Aggelen, secretaris. Gisteravond kwam deze commissie ten huize van prof. dr D. Plooy dezen het blijk van waardeering aan bieden. De woordvoerder van de commissie, ou derling J F de Heer, heeft in een treffende toespraak dominê Plooy dank gebracht voor zijn werk als herder en leeraar en het vele door hem gedaan ter bevordering van de eenheid der gemeente. Hij bood hem, naméns de deelnemers, 'n souvenir aan bestaande in een gouden hor loge met data-inscriptie en dito -ketting en een bedrag in gouden tientjes in een koker tje, vergezeld van een door den heer J. C. B. Hüner fraai gecaltigrapheerde album, bevattende de namen der deelnemers. Prof. Plooy was zeer verrast met deze geschenken en dankte in een hartelijke toespraak, waarbij hij in het kort zijn arbeid in de gemeente schelste en liet daarbij uit komen dat Christus van alle dingen het middelpunt was. Hiermede was deze eenvoudige plechtig heid algeloopen en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Ontwikkelings- en Ontspanningsavonden Wijkgebonw Langestraat. Evenals het vorige jaar waren de con certen het best bezocht. De lezingen min der, hetgeen jammer is, vooral voor hen, die wegbleven, daar er op verschillend gebied iets te leeren viel. Het laatste onder werp, bjjv. doelmatige voeding, was bij uitstek belangrijk voor vrouwen uit arbei derskringen. Wij hopen, dat vel-n, die zeer van de concerten genieten, een ander jaar ook hun Woensdagavond eens geven om te komen luisteren naar wat op de ontwik- kelinnsavonden gesproken wordt. Het pro gramma, dat met de bezoekers van het vorig jaar was opgesteld, bevatte verschillende onderwerpen, die de moeite waard waren. Zy, die deze avonden bijwoonden, hebben er van genoten en uit de godachtenwisseiing die volgde was te bemerken, dat de lezingen met aandacht waren gevolgd. Met een woord van dank aan allen, die tijd en krachten aan bovengenoemde avonden gaven, besluiten wij dit kort verslag. Prof. dr. W. Storm van Leeuwen al hier is uitgenoodigd om op het congres van de Duitsche interne geneeskundigen dal van 12 tot 15 dezer te Wiesbaden wordt gehouden een voordracht te houden over zijn ervaringen omtrent allergische ziekten (asthma enz.) in zijn kliniek Ie Leiden. Hij heeft deze uitnoodiging aangenomen. I Gisteren slaagde te Den Haag de heer A. W. II. de Bes te Noordwijk. leerling van de Machinistencursus verbonden aan do Ambachtsschool alhier, voor het Staals- diploma A machinist ter koopvaardij. Bij Kon. besluit is benoemd tot be waarder van de hypotheken, het kadester waarder van de hypotheken, het kadaster H. Iwema, landmeter van het kadaster alhier. Uit oen groot aantal sollicitanten is benoemd tot hulpklerk btj de politio de heer N. L. Segnar, alhier. Naar wij vernemen zal het 10 April a.s. 50 jaar geleden zijn dat de in deze ge meente in arbeiderskringen welbekende werkliedenvereeniging „Eendracht maakt Macht" werd opgericht. Dit feit zal op dien dag feestelijk worden herdacht in een bij eenkomst in L'Union aan de Steenslraal. Naar aanleiding van het bericht, dat óe penningmeester van de Leidsehe Tuinders- vereeniging een bedrag van f20.000 zou nebben verduisterd, kunnen wij berichten, dat hiervan absoluut geen sprake Over het bewuste bedrag loopt een civiele pro cedure. waarbjj do rechter zal hebben uit te maken, wit de gelden toebehooren. Inlusschen vernemen «ij, dat door den penningmeester een klacht bjj de justitie is ingediend, daar fijj zich door de inge brachte beschuldiging en het gepubliceerde bericht in zijn eer en goeden naam aan getast acht. In aansluiting op ons bericht van Dinsdag omtrent onregelmatigheden in de administratie van den vorigen penning meester G. J. v. D., der Woningbouwver- eeniging „Ons Belang" deelt het bestuur dezer Vereeniging ons mede, dat het tekort vermoedelijk door beslagleggingen geheel of gedeeltelijk zat worden gedekt. Nadrukkelijk zij er er gewezen, dat de tegenwoordige penningmeester. G. F. II., in deze geheel vrij uil gaat. Met ingang van heden is de melkprijs wederom met 1 cent per liter verlaagd, zoo dat deze thans 13 cent per liter bedraagt. Naar wij vernemen zal een dezer da gen hier ter stede een film vertoond wor den, welke den opbouw van Palestina door de Joden in beeld brengt. Men slaat met bewondering voor het vele, dat de Joden in Palestina reeds tot stand hebben gebracht en verbaast zich steeds weer, wanneer men de werkzaam heid ziet. die zij op ieder gebied aan den dag leggen. Deze voorstelling gaal uit van bet Ncder- landsch Paleslina-Opbouwfonds „Keren Hajcsod" en het Joodsch Nationaal Fonds „Keren Kajemelh Lojisrael" en is zoowel voor Joden als voor niet-Joden in hooge male belangwekkend Dr. Alexander Goldstein, sedert lange ja ren een der leidende figuren in de beweging voor den opbouw van Palestina heeft zich bereid verklaard op dezen avond een kort woord ter verduidelijking te spreken. Naar wij vernemen hoopt de jonge geuzen- en geuzinnengroep „Kerk, Oranje en Vaderland" afdeeling 's-Gravenhage, Woensdag 7 April a.s., haar jaarlijksche uitgaansdag hier door te brengen. Na verschillende historische bezienswaar digheden te hebben bezichtigd, zal des avonds een openbarefeestvergadering wor den gehouden in de groote Stadsgehoorzaal. De leider der groep, de heer G. Nieuwen- huijzen. hoopt dan een woord te spreken terwijl door enkele jonge geuzen, eenige historische samenspraken in ouderwelsche kleederdracht zullen worden gehouden. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in ons blad van a.s. Dinsdag. Naar wij vernemen zal op Dinsdag 6 April e.k. in de Concertzaal „Zomerzorg" alhier, in -.(wijking mei wat ons in Leiden BINNENLAND. Overleden is het ond-Tweede Kamerlid mr. A. H. A. Arts. Groote communistische actie in Nederland en Ned.-IndiS? Wenken voor een bezoek aan de bloem bollen velden. BUITENLAND. Dnitschland doet mee aan de besprekin gen der Volkenbondscommissie inzake de Raadssamenstelling. Peiet schijnt de iinancieele voorstellen door de Fransche Kamer been te steepen. gewoonlijk op hel gebied van amusements kunst geboden wordt, een avond van vroo- lijke kunst gegeven worden, onder auspiciën van het „Bureau-Pisuisse", Den Haag. Naar men ons meedeelt, stelt het optre dend gezelschap bestaande uit een zes tal Artisten zich vóór een zeer uitgebreid en afwisselend cabaret-programma uit te voeren, waarin behalve vroolijke voor drachten en liederen, in het bijzonder op den voorgrond zullen treden het dansers- paar Harald Livell en Lola Werbitzkaja, met zijn plastische-, sportieve- en fantasie- dansen, dat na vele successen in het bui tenland, behoudens twee particuliere dans avonden in den Haag, voor het eerst in Ne derland optreedt. Waar het „Bureau-Pisuisse", tijdens de afwezigheid (in Indië) van zijn leider, den bekenden voordrachtskunstenaar en caba retier Jean Louis Pisuisse. in diens geest het werk voortzet, mogen wij ongetwijfeld een avond van alleszins beschaafde, decente 1 en opwekkende amusementskunst vcrwach- j ten. Door de Nod. Spoorwegen zullen Zaterdag a.s. en Maandag Tweeden '.useti ling negentien extra vóór- en volgtreinen tusschec Amsterdam-Leiden-Rotterdam wor den ingelegd, terwijl de treinen in do zich- tig België -extra versterkt zullen worden. Op de voornaamst staFons zullen óók nog extra-tre natellen g reed gehouden wor den, om bp buitengewone drukte dienst te knnnen dooi. Op do lijn LeidenUtrecht zullen gét'n extra treinen loopen, maar zullen de treinei met vier extra rijtuigen versterkt worden, j Om de bezetting der treinen met de Paaschdagen to kunnen nagaan, moet van Zaterdag 3 tot en met Dinsdag 6 April op de trajecten Amst-rdam-Leiden-Rotlerdam Dordrecht-Hoek-van-Holland van eiken trein bet aantal reizigers per klasse geleld worden. Naar wjj vernemen, zal b.nnen cemge woken de N.V. „Correct" een ger egelden hailuurlijkschen autobusdienst Leiden—Lisse Haarlem v.v. openen. De dienst wordt voorloopig begonnen met 6 wagens, elk plaats biedende aan twintig personen. By do politie i3 een heerenrijwiel gestald, dat onbeheerd op do Hooghndsche Kerkgrachl werd aangetroffen. Ten huize van de familie N., aan de' Volmolengracht, 13 gistermiddag te haif- zes de 30-jarige werkster M. V. met een vinger tusschen de rollen van een wrrag- machine bekneld geraakt met het gevolg, dat zij een vrij ernstige wonde bekwam. Ka door dr. Kroonenburg verbonden te zjjn, werd zrj per rijtuig naar haar woning j overgebracht. Door den heer C. W. H. is bij da politie aangifte gedaan, dat gistermiddag te zónen nadeele een heerenrijwiel is ont vreemd. 1 Ten nadeelo van den winkelier Chr. W. is gistermiddag van de toonbank in zpn winkel aan do Hooghndsche Kerkkoor- steeg een jongenscostuum en een das ter waarde van ruim f 15 ontvreemd. De politie alhier heeft ia bewaring' gesteld den 17-jarigen Ger. K., als ver dacht van diefstal van een wtkkerklok en c-en doublé-armband ten nadeele van zjja patroon gepleegd. Hedenmiddag te circa 1 uur had nabij de Blauwpoortsbrug een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door den heer L. uit Oegstgecst cn een wielrijder, tenge volge waarvan hel voertuig van laalslge- noemde danig beschadigd werd. Bij de Leidsehe Spaarbank is in de maand Maart ingelegd f313.017 91 en terug betaald f 281.750 27 terwijl 118 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 79 boekjes ge heel werden uitbetaald. Het tegoed der 16705 inleggers bedroeg einde Maart f 5.921.114.72.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1