i R.H.W. Limonades De Markies v. Bardelys No. 20261. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 31 Maart Tweede Blad. Anno 1926. BINNENLAND. Let op merk R. H. W. FEUILLETON. Officieele berichten. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot ec- <öretaris van het college van curatoren aan idc universiteit te Groningen, mr. B. ten iBruggen Cate; is herbenoemd tot secretaris ;ran curatoren der Technische Hoogeschool jhr. ir. H. Stnck van Linschoten; is op ;rer zoek eervol ontslagen als hooglëeraar aan de universiteit te Groningen, met dank betuiging voor de vele en gewichtige aan «ie universiteit bewezen diensten dr. J. 'V. van Wijhe. Zeerecht-conferentie. Tob Nederlandsche gedelegeerden ter in ternationale diplomatieke zeerechtconfe rentie, welke 6 April a.s. to Brussel een aanvang neemt, zijn, volgens de ,,Tel.", benoemd jhr. dr. C. G. W. F. van Vreden- -burch, gezant te Brusselmr. B. C. J. Loder te 's-Gravenhage, mr. C D. Asser Jr. te 'Amsterdam en mr. G. v. Slooten te 's-Gra- yenhage. Dr. H. Franssen. Dr. H. Franssen, lid van dc Eerst Kamer, is plotseling ongesteld geworden. Hij moet 1 het bed houden en zal een tijdlang rust moeten nemen. („Zw. Gt.' Inspecteur der genie. Met 1 Mei is, volgens het ,.U. D." be noemd lot generaal majoor inspecteur der gonie, kolonel J. E. Roorda, momentcel ko lonel-commandant van het (dus niet kolo nel Bucno de Mesquita van het reg. genie groepen) 2c genie-comman-dement te Am sterdam. Antobnsdiensten. ^Verschenen is de Memorie van Antwoord betreiienuo het wetsontwerp tot wijz.g.ng van cle wet van 23 April 1880 betreilendj 'do openbare m.ddelen van vervoer, met uit- {zonciurmg der spoorwegdiensten. Daaraan worat hot volgende ontleend: Met voldoening vernam de Minister van Waterstaat, dat het wetsvoorstel, waarbij an algemeen© zin gevolg is gegeven aan .do deukoeelden, voorgedragen in hooidstuk ïl van het eerste verslag der commissie^ •Faton, met instemming is begroet. Oe beschouwingen in verscnillenden zin welke m het Voorloopig verslag zijn gewijd aan uo vraag, of voor een centrale regel-.ng omtrent schadeverzekering de tijl reeas ge- kumen is, leidden de Minister tol de slotsom dat. onthouding vooralsnog verkieslijk is, zoodat hij omtrent deze aangelegenheid van privaatrecht met zijn ambtgenoot van Justitie in overlog is getreden. Opnem.ng in de wet vaat voorschriften omtrent arbeidstijd van bestuurders of van een oporacht aan de Kroon, om daarin bij algemetncn maatregel van bestuur te voor zien, zou onjuist zijn alleen reeds, omdat bg do Arbeidswet bereids voorziening :3 getroffen, en dubbele regeling bij de wet in aanmerking kan komen. Muider juist is in het Voorloopig Verslag van het vergunningsstelsel zekere strekking toegeschreven om in de p^actgk te dienen tot bescherming van tramwegondcrnsming.n togen concurrentie van autoousdiensten. liet vergunningsstelsel lieeft geen andere strek king dan om tusschenkomst der Overheid ook voor het ontstaan van autobusdiensten aioodig te maken, en daarmede te voorkomen dat door onjuiste of te ruimo voorziening met vervoermiddelen de duurzame verkeers- behoeften worden geschaad. Daaruit zal onder bepaalde omstandig heden kunnen voortvloeien, dat zekere aulo- busdienst, die een spoor- op tramwegdienst ©f een anderen autobusdienst concurrentie had kunnen aandoen, niet in werking wordt gebracht, doch dit is dan enkel een der mogelijke gevolgen en niet een tegen de autobussen gericht doel van het stelsel, dat beoogt ongebreidelde en op den duur schar delyke concurrentie te voorkomen. Alsnog acht do Minister het wenscheiijk do bestaande bepaling van artikel 11, dia eerst lid wordt, aan liet slot aan te vullen. In den laatsten tijd doet zich het yerschijns;i voor, dat ondernemers van autobusdiensten do wot van 1880 pogen te ontduiken op do volgende wijz?. Door.vau.de z:ch aan meldende personen alleen diegenen te ver voeren, die, naar het heet, lid zjjn van een ter zake coöperatieve vereeniging met no minale contributie, beoogt men a..n het ver voermiddel zijn openbaar karakter in zin der wet te ontnemen. Daar aldus ook het welslagen van de gewijzigde wet in do waagschaal zou kunnen worden gesteld, kan voorziening niet achterwege blijven. De voorgestelde reactie, waaromtrent is over legd met den Minister van Justitie, is in hoofdzaak ontleend aan art. 264 bis onder 2o. van het Wetboek van Strafrecht Heffing van belasting van iso-propylalcohol. Een wetsontwerp is ingediend tot heffing van belasting van iso-propylalcohol. Iso- propylalcohol, bèta oxypropaan, dimethyl- carbinol, propanol 2 (C.H. 3) 2 C II O II zegt de memorie van toelichting werd tol dusver bereid uit foe9elolie. waarin hij met andere alcoholen gemengd voorkomt. Hij vond, mede in verband met den prijs, waarvoor hij geleverd kon worden, slechts een beperkt gebruik, meestal in chemische fabrieken. In den laatsten tijd heeft hij eehle.r technisch belang gekregen. Hij wordt in het builenland vervaardigd naar een nieuw-uitgewerkt procédé, door reductie van aceton met moleculaire waterstof bij lage temperaluur en komt als persprit in den handel. De zuivere iso-propylalcohol vindt wegens zijn aangenamen, aan gewonen aelhylalcohol herinnerenden rculc, toepas sing ter vervanging van aethylalcohol bi) de bereiding van haar- en mondwaters en van pharmaceutische specialiteiten, zooals spiritus-zeepen; voorts bij de bereiding van zaponlak en van sjfïrituslakkcn. Er bestaat groot gevaar, dat de iso-propyl alcohol zijn weg ook zal vinden naar tap perijen, hetzij in den vorm van bitters, het zij ter vermenging van gewonen aethyl alcohol, want de iso-propylalcohol kan vrij van invoerrecht en accijns hier te lande worden ingevoerd en de prijs daarvan is in den groothandel slechts circa f 1.17 per liter. Het behoeft geen beloog, dat hierdoor do opbrengst van den gedistilleerd accijns, die toch reeds zorg baart, opnieuw ernstig wordt bedreigd. Bovendien zou het toenemend ge bruik van iso-propylalcohol voor do bonafide parfumeriefabricken noodlottige gevolgen kunnen hebben, aangezien het hun onmo gelijk is te concurreeren tegen ccn artikel, welks hoofdgrondstof ruim 2 gulden per liter goedkooper is dan de grondstof, die zij nou- dig achten om een deugdelijk fabrikaat te leveren. Ten slotte slaat iso-propylalcohol weliswaar tot dusver niet bekend als scha delijk bij inwendig gebruik, doch het staat le bezien, of bij geregeld gebruik geen slechte gevolgen optreden. Het gevaar voor de schatkist, waarvan hierboven sprake is, wordt nog vermeerderd door de moeilijkheid, iso-propylalcohol van aethylalcohol tc onderscheiden. Dat het hierboven geschetste gevaar niet denkbeel dig is. staat vast. Reeds zijn belangrijke hoeveelheden iso-propylalcohol hier le lande aangevoerd-, in de bladen wordt het artikel te koop aangeboden tegen den detail prijs van f2.35 per liter. En dit is slechts een begin. Het komt den minister noödig voor, dat hier terstond wordt ingegrepen; dit kan op de meest eenvoudige wijze geschieden door iso-propylalcohol ter sterkte van meer dan 5 voluumpercenlen ten aanzien van de toe passing der wetgeving omtrent den accijns en het invoerrecht op gedistilleerd en om trent den in-, uit- en doorvoer van goederen, gelijk te stellen met aethylalcohol. Bij la gere sterkte kan belasting wel «achterwege blijven. Door dezen maatregel zal het artikel zoo duur worden, dal het gebruik daarvan in de plaats van aethvlalcohol geen voordeel meer zal opleveren. De chemische industrie zal vrijdom van den accijns kunnen genie ten en enkel het invoerrecht hebben le dra gen ter somma van f7 per H L. in die ge vallen, w.aarin ook daarvan geen vrijstelling kan worden gegeven. De Hallandsche Molen. In liet voormalige Wijnkoopersgilde aan do Koestraat te Amsterdam werd gisteren do jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van dc Vereeniging De Hollandschc Molen. De voorzitter dë heer F. G. van Tienho ven, sprak een kort welkomstwoord Hierna werd het jaarverslag uitgebracht dat allereerst herinnert aan de met succes bekroonde pogingen lot aankoop van den molen Adriaan te Haarlem- Voorts vinden wij in het verslag uitvoe rig melding gemaakt van de prijsvraag en de daaraan verbonden tentoonstelling. De prijsvraag-uitslag had een groole aclie ten gevolge, vooral de electrische hulpkracht- installatie van de firma Erikson had de aandacht getrokken. Er zijn 37 projecten Erikson uitgewerkt, waarvan er tien in uit voering zullen komen. Het bestuur van den sluispolder te Ber gen N.-H. besloot ^iet eerst lot deze verbe tering. Binnen enkéle weken zal de nieuwe installatie in werking worden gesteld.Voorts sloten tot een installatie-Erikson. de Ouden hofspolder te Oegstgeest, de polder Rietveld te Hazerswoudc, de Bent- en Delfpolder te Hazerswoude, de Veender, en Lijkerpoldcr ie Alkemade en de Benthuiz_£rpolder te Benthuizen. Wat het laatste geval betreft, het zal er toe leiden, dat vier mooie windmolens voor Zuid-Ilolland bewaard blijven- Op 11 December is geïnstalleerd de tech nische commissie, bestaande uit vooraan staande ingenieurs; de commissie zal een studie maken van het vermogen van den molen en zijn daarmede verband houdend bestaansrecht Totaal werden in het afgcloopen jaar 72 adviezen uitgebracht. Nagegaan wordt dan welke molens be houden bleven, welke verloren gingen enz. Het verslag wijst verder op belangstel ling uit het builenland en beschrijft voorts gevallen, waarin is gebleken, dat de wind molen het' waterpeil in de polders beter beheerscht dan electrische kracht. Dit geldt o.a. voor een molen te Aarlanderveen. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1-68, conlribueerende totaal f 3145 en 48 leden voor contributie ineens, die tezamen f 4625 gaven. Een onbekende gaf nog f 1000 De inventarisatie der molens wijst a«an: 1863 bestaande en 1.341 verdwenen mo lens- Sedert de vorige opgave steeg het aan tal verdwenen molens van 733 tot 1341. De aftredende bestuursleden de heeren J. II. van Heek, F. A. Hoefer, Henri Polak en mr. P. G. van Tienhoven werden herko zen- Verder werd het bestuur uitgebreid met de heeren dr. J- Th. de Visser, W H de Monchy te Rotterdam, de Zeereerw. heeren rector C. R. Soffer9 te Oosterhout en G- Juten, pastoor te Willemstad, A. A. Kok te Amsterdam, H. P. J. Bloemers, burgemees ter van Rheden, mr. A. Th. ten Houten te Winterswijk en mr. II. Weslcrmann te Am sterdam, De lieer ir. v. d. Werfhorst deed vervol gens nog eenige incdedeelingen omtrent zijn le vorigen jare reeds aangekondigde ideeën om molens in den lijd, dat zij voor hun directe bestemming niet behoeven te draai en te laten werken om stroom op te wek ken. Getracht zal worden In dzen tot proef nemingen te komen- Tekorten in Gemeentedienst. In den raad van Den Bosch heeft de voor zitter medegedeeld, dat volgens nader be richt van den accountant, het tekort in de kas der politie op f 7943.507a moet worden gesteld. De commissaris heeft hiervan bij den ontvanger f 5943.507> gestort en hoopt het restant spoedig te kunnen betalen. De lieer Kuypers stelde voor den commis saris niet te handhaven en zijn ontslag aan de Kroon te verzoeken. De heer Stapel voort diende een motie in, waarin de commissaris niet betrouwbaar wordt geacht en een motie om B. en W. uit le noodigen de betalingen van de polilie- salarissen voortaan door den hoofdinspec teur of een bevoegd persoon le doen geschie den. De heer Jimmink (S. D.) diende een mo tie in, waarin gevraagd werd of de com missaris gehandhaafd kon worden en deze motie toe to zenden aan den procureur- generaal en den min. van Juslilie. De heer v. Hoekei diende een motie in om de -conclusies van het accountantsrap port te aanvaarden, en B. en W. uit te noo-* digen de noodige maatregelen te treffen. Do voorzitter deelde mede dat het O. M. bij de rechtbank kennis heeft van het ac-» counlantsrapport. Hij cn dc drie wethouders laakten de nonchalance van den commissa ris, doch achtten zich niet bevoegd een schuldig of onschuldig uit te spreken. Ze konden zich daarom alleen vereenigen met de motie-v. Hoekei. Na de discussie werden alle moties inge trokken, behalve die van de heeren Jimmink en v. Hoekei. De eerste werd toen verwor pen met 175 stemmen, die van den heer v. Hoekei aangenomen met 184 stemmen. Bij de debatten in den raad van Deventer over het rapport van B. cn W. in zake de i onregelmatigheden gepleegd door den oud ontvanger, den heer K., heeft wethouder Sonnenberg meegedeeld, dat er vermoede lijk aan de vrouwenarbeidschool, waarvan K. tot het begin 1925 de boekhouding voer de, een tekort zou zijn van plus minus 7000 gulden. Drentsche arbeiders naai Twente. De gemeenteraad van Enschedé heeft voor den bouw van woningen, voor Drent- 1 sche gezinnen op een terrein, dat ruimte biedt voor 226 woningen aan de Bouwver- •eenigingde Volkswoning een voorschot ver leend tot een maximum van f 750.000 tegen 4V« pet. rente af te lossen in 50 jaar, op de wijze al9 door het Rijk zal worden be paald. Het ligt in de bedoeling dat dit com plex niet enkel door Drentsche gezinnen zal worden betrokken, doch dal er voldoen de gelegenheid zal worden gegeven voor woningruil. De melkprijs. De Bond van Melkveehouders ie Roller- dam heeft, onder voorzitterschap van den heer A. N. Vaandrager, een vergadering gehouden, ten einde hel standpunt le be palen, in le nemen ten aanzien van den door den melkhandel geboden melkprijs per 1 April a.s. Dezo herinnerde er aan, dat de melkhandel voor April, Mei en Juni een grondprijs had geboden van 8 cent, voor de eilanden van 7.5 cent. Een hoogere prijs was niet te verkrijgen. Gc-poogd zal worden, voortaan telkens voor een kwartaal den prijs vast te stellen. Naar de meening van hel hoofdbestuur was hel niet onaannemelijk voor drie maan den zaken le doen. Het perspectief voor de kaas is weinig bemoedigend, tenzij het vee vroeg het land in gaat. Het vorige jaar is gelukkig geweest, maar men vergele niet, dat b.v. van 16 Mei tot 15 Sept. 1924 de prijs 8 cent af boerderij is geweest. De perspectieven zijn minder gunstig dan ver leden jaar en de internationale omstandig heden zijn evenmin gunstig (afzetgebied in Duitschland, dalende valuta in België en Frankrijk). Er is een contract verkregen op reccle basis, en als thans met den handel zaken worden gedaan, zal de bond gun stiger slaan tegenover hel daarna komende kwartaal. Als fabrikant zou spr. zelf niet bereid zijn, honger te gaan dan het bod van den handel. Wordt een conflict ver wekt, dan is het contract van de baan en dan word! de positie heel wat moeilijker. Mocht de handel, indien er nu voor drie maanden zaken wordt gedaan, iets ver dienen, dan slaat de bond tegen 30 Juni, midden in den zomer, sterker dan thans. Hot hoofdbestuur gaf dus in overweging, nu althans een proef te nemen met den termijn van drie maanden. Voor een con flict wilde het de verantwoordelijkheid niet dragen. Na uitvoerige discussie is dit voorstel aangenomen met 172 tegen 50 stemmen. De werkloozenkassen der landarbeiders. De Minister van Arbeid heeft het Rijks subsidie over het tweede halfjaar 1925 voor de werkloozenkassen van den Christel den Nod. en den R.-K. Landarbeidersbond vast gesteld op 125 pCt. van de bijdragen der leden. Examen voor Verplegenden. Nosokomos, Ver. v. Verplegenden, zond een adres aan de Ministers van Arbeid en Binncnl. Zaken, t erzoekende do bepalin gen, regelende de examens voor Ziekenver pleging, die slechts eenmaal 's jaars wor den afgenomen, zoodanig aan te vullen, dat er gelegenheid bestaat tusschentijds examen te doen voor de c&ndidaten, die door ziek te verhinderd waren zieh aan het examen te onderwerpen. RECLAME. 1544 Het dreigend conflict in de Steenindnstrie Naar bekend is dreigt in de Sl nindus- trie langs de groole rivieren een conflict in verband met de voornemens der werkgevers om over to gaan tot een loonsverlaging van 5 pCt. en intrekking van verschillende emo lumenten. In verband hiermede heeft gistermiddag onder presidium van den Rijksbemiddelaïir oud-minister H. A. van IJsselsteyn, een be spreking tusschen de vertegenwoordigers der werkgevers en der werknemers plaats ge had, welke tot bevrediging hoeft geleid in dien zin, dat oen voorstel van den heer Van IJsselsteyn aangenomen werd en door beide groepen in eigen kring nader zal worden verdedigd. Uit de Zuivelindustrie. Dc minister van Arbeid heelt onder be paalde voorwaarden gedurende het tijdvak van I April 1926 tot en met 31 Maart 1927 aan hoofden of bestuurders van; le. boter- en kaasfabneken in alle ge meenten vergunning verleend dat: A. hetzij gedurende 26 weken 10 uren per dag en 55 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits behalve voor wat betreft arbeid in kaasfabrieken in Noord-Holland, waarin ten hoogste vijf personen werkzaam zijn gedurende 13 weken niet langer dan 7 uren per dag cn 42 uren per week arbeid wordt verricht; U. heizij gedurende 26 weken 9 uren per dag en 52 uren per week door arbeiders van lü jaren of ouder arbeid wordt verricht nuts gedurende 16 weken niet langer dan 7 uren per dag en 42 uren per weck arbeid wordt verricht; 2e. fabrieken van gecondenseerde melk en melkproducten in alle gemeenten te ver gunnen, dat gedurende 17 weken 10 uren per dag cn 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door «arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht; 3e. melkinrichtingen fe Amsterdam, Rot terdam, 's-Gr«avenhage, Utrecht, Haarlem, Arnhem, Nijmegen en Apeldoorn te vergun nen, dat gedurende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren pr dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht; 4e. melkinrichtingen, voor zoover niet gelegen in gemeenten, als hierboven onder 3e. genoemd, le vergunnen, dat gedurende 17 weken 10 urc-n per dag en 55 uren per weck en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 1G jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits gedurende 9 weken niet langer dan 8 uren per dag en 45 uren per week arbeid wordt verricht. De S. D. A. P. Naar „Het Volk" mededeelt, heeft het) partijbestuur der S. D. A. P. besloten reeds op het. a.s. congres dé aanstelling van mej. E. Bibbius Peletier als bozoldigd secretaresse, in den loop van het jaar ge daan, aan de nadere goedkeuring van hel congres te onderwerpen en haar thans ala definitief partijbestuurster voor te stellen. Mot genoegen is kennis genomen van een bericht van heb bestuur van heb N.V.V., waarin het zich bereid verklaart mot de S.D.A.P. 18 Sept. a.H. een congres te be leggen, speciaal gewijd aan het militaire vraagstuk cn ter behandeling van het rap port, door de mHitaire commissie uitge bracht. De crisis in de Comm, Partij. De Tribune" publiceert de volgende be sluiten door het Presidium der Executieve te Moskou inzake de geschillen in de Com munistische Partij Holland genomen 1. Zal de Executieve aan dc Rotterdam- sclic groep officieel dc haar betreffende re solutie toezenden. Mocht de Rotterdamsche Naar het Engelsch van RAFAüL SABATINl. 22) De volgende dng ging zonder bijzondere gebeurtenissen voorbij. Mademoiselle bleef weg en ik zou gaarne aan den graaf ge vraagd hebben naar zijn" dochter, maar ik aarzelde en dat was niet onnatuurlijk. Ik zou den volgenden dag vertrekken, maar ik had geen preparatieven te maken, niet in to pakken, wanl ik had geheel ge leefd van de onbegrensde gastvrijheid van •mijn gastheer. Wij soupe^den dien avond met ons beiden: mevrouw bleef op haar kamers. Ik ging vroeg naar bed, lag lang wakker on dacht over mijn sombere toekomst. Ik wist nog niet wat ik doen zou. nadat ik den volgenden dag met mijnheer de Marsac tot een verklaring gekomen was. Ik zou aan Ghalollerault schrijven, dat ik mijn wed denschap als verloren beschouwde en hem mijn bezittingen in Picardië. overdragen. En ik zou hein verzoeken mijn bedienden to ontslaan, zoowel in Parijs als op Barde lys en hun hun loon uit te betalen. Wat ik zelf doen zou wist ik nog niet. Ik ihad nog een klein landgoed in Be.augencey, maar niet veel lust daar (e gaan wonen. Naar Parijs keerde ik niet terug. Misschien siaar Spanje. Maar ach, dat alles intëres- neorde ttfij zoo weinig. Eindelijk viel ik in «laap; mijn laatste gedachte was dat het een zegen zou wezen en een goede oplos- «ng ran het moeielijke vraagstuk van mijn toekomst, a's ik maar nooit meer wakker werd. 'Dat mocht echter niet zoo wezen. Dc sluier van den nacht werd juist opgelicht en de kille morgennevel hing over de aarde toen er luid geklopt werd op de poorten van Lavédan en een verward geluid van stem men deed zich hooren. gevolgd door dal van voelgetrappel en open en dicht slaande deuren. Er werd op mijn kantoor geklopt en ioen ik ijlings open deed, stond mijn gastheer op den drempel, in zijn nachtgewaad, cn met ccn brandende kaars in de hand. ,,Er slaan soldaten voor de poort!" riep hij de kamer binnentredende. „Dal mispunt van een St. Eustache is reeds aan het werk geweest 1" AI moet dit alles hem zeer ontsteld heb ben, toch was hij even kalm als gewoon lijk. „Wat moeten wij doen?" vroeg hij. ,,U laat ze natuurlijk binnen?" vroeg ik. „Ach ja", hij haalde de schouders op. „Waar zou liet toe dienen weerstand le bic den? Al was ik er op voorbereid, het zou nutteloos zijn ons te laten belegeren". Ik trok een kamerjapon aan, wanl dc mor genlucht was koud. „Mijnheer de graaf", zei ik ernstig, „ik belreur het ten zeerste, dal ik door die zaak met monsieur de Marsac hier opgehouden ben. Als hij er niet geweest was, zou ik al een paar dagen geleden van hier vertrokken zijn. Zooals de zaken nu staan, spijt het rnij zeer voor u .maar wij mogen ten minste hopen, dat het geene kwade gevolgen voor U mag hebben, wanneer ik in uw huis ge vangen genomen word. Ik zou hei mij zelf nooit vergeven, wanneer mijn vlucht hier in uw huis u in het ongeluk stortte". „Daar i3 geen cruaestie van", zei hij edel moedig, zooals hij steeds wa9. Die edelmoe digheid was een kenmerk van zijn karak ter. „Dit is liet werk van St. Eustache. Ik was altijd bang, dat het gebeuren zou: er moest vijandschap tusschen ons ontstaan ter wille van mijn dochter. Die schavuit •had mij in zijn macht. Hij wist want uiterlijk behoorde hij ook tot onze partij in hoeverre ik betrokken was in den op stand van den laatsten tijd en ik wist ge noeg van hem om verzekerd te kunnen zijn dat hij niet aarzelen zou ons to verra den, wanneer hij mij om de een of andere reden kwaad wou doen. Ik ben bang, mijn- lieer de Lespéron, dat het niet om u alleen is misschien in het gche.el niet om u dat de soldaten gekomen zijn, maar voor mij". En toen, voordat ik antwoord kon geven, werd de deur wijd opengeworpen en stormde de gravin binnen, met een nachtmuts op het hoofd en een haastig aangeschoten kleed een echt wijf in dat weinig flat- teerende toilet. En met een krijschende, verwijlende slem riep zij tot haar echtgenoot: „Nu zie je eens, wat jc ons bezorgd hebtt" „Anne, Anne!" riep hij terwijl hij haar trachtte te kalmeeren, „wees toch kalm kind en dapper." Maar zij ontweek hem, verhief zich zoo hoog zij kon en herhaalde, op verachte- lijken loon; „Kalm! dapperl" Zij uitte een kort lachje een uitdrukking van toorn, wanhopig, spottend, vreugdeloos. „Mijn hemel! voeg je nog onbesch.oamd- heid bij al je andere gebreken? Durf je mij op zulk een oogenblik verzoeken kalm en dapper te zijn? Heb ik je nu niet al twaalf maanden lang gewaarschuwd, en zonder ooit op mijn waarschuwingen te letten ver zoek je mij kalrn te zijn nu hetgeen ik vreesde werkelijk gebeurt?" Beneden hoorde men het geluid van een knarsende poort. De graaf hoorde het. „Madame," zei hij en nu niet meer vrien delijk zooals zoo even, maar uil de hoogte en waardig, „de soldalen worden binnen gelaten. Mag ik je verzoeken heen te gaan? Het past niet aan onzen stand „Onze stand, wat is die?" viel zij hem ruw in de rede. „Wij zijn oproerlingen vogelvrij verklaarden dakloozc bedelaars. Dat is onze positie, dank zij uw gedrag en uw onverstandig bemoeien met verraders. Wat zal er van ons worden, dwaas? Wat zal er gebeuren met Roxalanne en met mij wanneer ze jou hebben opgehangen en on9 van Lavédan verdreven? 't Is een geschikt oogenblik om te spreken van de waardig heid van onzen stand? Heb ik je niet ge- w.aarschuwd, ongelukkige man, om je met die partijen niet te bemoeien. Je lachte mij uit." „Madame, uw geheugen boat u in den steek", antwoordde hij met zachte stem. „Ik heb u nooit in mijn leven uitgelachen." „Het had er toch veel van. Heb jc mij niet verzocht mij met de zaken van een vrouw bezig te houden en mij niet met die van een man te bemoeien.' Moest ik je niet .vrij laten je eigen meening te volgen? Dat hebt ge gedaan nietwaar? En nu zullen ze je den weg laten volgen naar het schavot te Toulouse. Dat is je eigen zaak, zal je zeggen. Maar hoe heb je voor je vrouw en dochter gezorgd? Moeten zij sterven van honger? Of keukenmeid of naaister werden om aan den kost te komen?" Met een zucht zonk de graaf neder op het bed en sloeg de handen voor het gezicht, „Ach heb medelijden met mij!" riep hij op smarleüjkcn toon een smart over het gebrek aan hart van die vrouw met wie hij twintig jaren was getrouwd geweest en die hem nu in de ure van gevaar zoo behan delde. „Wel ja," riep zij spottend uit, „roep run ar om medelijden met jc le hebben, ik heb het niet." Zij liep de kamer op cn neer. als een leeuwin in haar hok, met doodsbleek gelaat. Zij vroeg niet langer, zij sprak niet meer tot hem; de eone verwcnsching volgde op de andere, het was vreeseliik om aan te hodren. Eindelijk hoorde ik zware voetsl.appen op de trap en riep als bij ingeving: „Madame, laat mij u dringend verzoeken u in te houden." En terwijl zij haar oogen, die vonken schoten, op mij vestigde, riep zij: „Welk recht hebt u Maar liet was nu geen tijd om een vrouw beleefd aan het woord te laten. Ik greep haar slevig bij den pols en met mijn gezicht vlak bij het hare riep ik uit: „Zottin!" cn ik wist wel zeker, dat geen nic-nsch dat woord ooit tot haar gericht had. Zij slikte haast van woede en ergernis Toen sprak ik wat zachter om niet door de nade rende soldaten verstaan te worden- „Wilt u den vicomle en u zelve in het ongeluk storten?" fluisterde ik. Zij zag mij vragend aan en ik antwoordde. „Iloe weet u of de. soldalen voor uw echtgenoot komen? net kan immers wezen, dat zij mij zoeken mij alleen. Zij weten misschien nie(? van de ontrouw van uw man. Zult u ze dan inlichten door uw toomlooze woede, du er uw uitvallen, door uw beschuldigingen? (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5