No. 20260. DINSDAG 30 MAART Anno 1926. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Qireetie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 BERICHT. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: ijO CU per regel. Bij regelabonnenient belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiün. uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. 9 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2.35. per week SfO.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week>,0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRiE Bladen j EERSTE BLAD. A.s, Vrijdag 2 April verschijnt het „Leidsch Dagblad" niet. Advertenties voor het blad van Zaterdag 3 April gelieve men reeds Donderdagmorgen op te geven. DE DIRECTIE. „Dominion Teachers" te Leiden. Zaterdag deelden wij reeds mede dat een 60-tal dames en heeren, werkzaam bij het onderwijs en de Engelsche dominions van daag weder een bezoek aan Leiden zouden brengen. Tot recht versland met betrek king tot dit bezoek diene dat er in Engeland een vereeniging van onderwijzers bestaat The League of the Empire Partij genaamd, die onderwijzers uit Engeland zelf uitwis- seld tegen vakgenooten uit de Engelsche koloniën en dominions en deze laatste ma ken dan uitstapjes naar de overzijde van het Kanaal- Sedert eenige jaren staat Hol land cn met name Leiden ook op het pro gram. Aanleiding daartoe gaf misschien me rle de vriendschap tusSchen onzen Burge meester en Mrs. Crd. Marshell, een bejaar de dame uit Londen, die zich voor deze ex cursies bijzonder interesseert en mode als .leidster optreedt. Do vereeniging HollandEngeland het Pelgrirafalhcrs Genootschap trof met het ^gemeentebestuur maatregelen voor de ont vangst. Met den trein, die uit de richting Amster- dam hier te 9.-18 arriveerde kwamen de gas ten aan ruirn een vijftigtal, waarvan het mecrendeel dames. Zij werden op het per ron ontvangen door den burgemeester, prof- Eekhof, Kapt J. Irish Stephenson en en kele anderen leden van de vereeniging HollandEngeland. De Burgemeester be geleidde mej. Marchell cn ging met haar per auto naar het Stedelijk Museum ,,De Lakenhal" waar de driekleur was uilge stoken. De anderen wandelen er naar toe. Het gezelschap werd daar ontvangen door 'den adj. directeur de heer A- Court, onder wiens hoofdleiding de dames en heeren, in groepen verdeeld, de verschillende afdee- lingen bezichtigden. Vervolgens wandelde het gezelschap naar „Den Burcht" om deze to bezichtigen waarvoor de meesten een bijzondere belangstelling toonden. De lucht, die eerst wat somber was, klaarde weldra geheel op en juist toen de dames en hoeren '„Den Burcht" hadden beklommen brak de 'Vriendelijke voorjaarszon door en overgoot |de daken der buizen met een gouden gloed rwat oen treffenden aanblik opleverde, waar door de yToomdelingen zeer werden getrof fen. Op „Den Burcht" werd het gezelschap gekiekt. Hierna vertrok de stoet naar het Stad huis, waar naast do nationale vlaggen ook de Oranjevlag was uilgestoken. Bij do officieele ontvangst die het gezel schap daar wachtte, waren behalve de reeds genoemde personen ook tegenwoordig Z. Ex. oud-minister van Justitie rnr. dr. J. Schok king. mevrouw Schokking en prof. dr. D. Plooy. In de kamer van B. en W. werden do gasten door den Burgemeester verwelkomd met do volgende in het Engelsch uilgespro ken toespraak, die nu en dan door applaus word onderbroken en aan het slot warm Werd toegejuicht. Dames en Heeren. Het is ons, Burgemeester en Wethouders, een aangename taak LJ allen een hartelijk .welkom in onze stad toe te roepen. De betrekkingen lusschen Engeland, hare Koloniën en ons land zijn vele geweest en wij stellen het op hoogen prijs, dat U geko men zijl niet alleen om de bekendheid met onze slad en onze Universiteit te verster ken. maar ook omdat U dit uitstapje aan- greept om de vriendschapsbanden wederom aan te knoopen of te hernieuwen. In het bijzonder begroet ik hier Mrs. Crd. Marshall, die reeds een trouwe vriendin van onze stad geworden is en die. zooals wij van harte hopen .nog menigmaal de gids en reismakker van het gezelschop zal zija. Het is welhaast overbodig U te herinne ren aan de namen van de pioniers, die in ivroeger© eeuwen van kolonisatie trokken jnaar Australië Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Canada en onder hen was menig goed Hollandsch zeevaarder! en daar in Uw Janden een staat, een kerk en niet in de laatste plaats een school stichtten. Zij warc-n gekomen tot aan de berg /Moeilijkheid en moesten daarover hun weg jjanen. Söms zelfs, vóórdat zij hun eigen '(buizen hadden gebouwd of de noodige we- djen on bruggen hadden aangelegd, wijdden *®j a! weer hun aandacht aan de opvoeding [B®r jongeren, die hen moesten vervangen, wanneer zij er eenmaal niet meer zouden zijn. Het was in die mocitevollö en vaak zorgwekkende tijden niet gemakkelijk voor een, school of internaat om le blijven be slaan. Ware het niet geweest, dat zij beschikten over een groote opofferings-gezindheid en onuitputtelijk geduld, hun zwakke instel lingen zouden teloor zijn gegaan, maar zij beseften meer en meer, dat er geen enkel ambt is, dat in belangrijkheid dat van pre dikant of leeraar overtreft. En nu, waar uw voorvaderen zwoegden, de kleine zaadjes zaaiend, do fundamenten leggend, treedt gij in hun arbeid, uitbrei dend en versterkend wat de mannen en vrouwen van voorheen aanvingen, torsende den last van het dagclijksch leven. Gij blikt terug in het verleden en wenscht profijt te trekken van hun arbeid, want het verleden te negccren is hetzelfde als ons eigen leven uitputten en te verzwakken. Doch niet alleen het verleden boeit ons, maar ook het heden heeft voor ons zijn be koring. Andere landen en steden dan de onze te bezoeken is ook een middel om onze gedachlcnspheer te verbreeden en eens een tijdlang, vrij van plichten en zor gen in oen andere atmosfeer te ademen is een gave, die ons van den hemel gegeven is. In den korten tijd van uw verblijf is het niet mogelijk u een alles omvallend beeld te schenken van ons stedelijk en huiselijk leven, maar U kimt toch allicht eenig be grip krijgen van de geschiedenis van ons verleden en ons werk van heden. Niet in de laken-industrie wil ik U lei den, maar zooals U wel reeds zult hebben bemerkt, door de hoofd- en zijstraten van deze goede oude en roemrijke 6lad. Moge dit kortstondig verblijf U voor het oogenblik en voor de toekomst voldoening schenken en moge pok dit bezoek U een aanmoediging zijn om door te gaan met on derwijzen, de jeugd inspireerend. zooals gij zelf geïnspireerd zijt geworden, tot heil van oen hooger leven van uw volk en ten dienste van uw land en do geheele wereld. Mr. Melody, uit Nieuw-Zeeland, dankte in een geestige sueech namens miss Marshell en de overige leden van het gezelschap voor de gulle ontvangst en voor de vriendelijke woorden door het hoofd der gemeente ge sproken, waaruit bleek hoezeer deze het on derwijs ter harte gaat, wat voor een burge meester van een Universiteilstad als Leiden zeker bijzondere beteekeni3 heeft. Dat bij een bezoek aan ons land Leiden in de eersle plaats daarvoor in aanmerking kwam, de stad, waar "zooveel is dat de be langstelling van hen die met het onderwijs belast zijn, trekt, lag voor de hand. Wat wij bier zien en waarnemen, zeido spr., zal onze blik verruimen, onze kennis vermeer deren en het onderwijs straks weder door ons gegeven, ten goede komen. Het bezoek aan Leiden en de gastvrije ontvangst daarbij genoten zal bij allen in dankbare herinne ring blijven en de oude vriendschapsbanden reeds bij vorige gelegenheden gesloten, ver sterken, aldus besloot spreker. Ook dit woord werd met hartelijke tec- kenen van instemming aangehoord. Hierna werden sigaretten en sigaren ge presenteerd en de Raadzaal, de Leeskamer en de oude Commissiekamer bezichligd. Bij het vertrek werd vanaf de trap van het Stadhuis nogmaals een kiekje genomen. Na do gemeenschappelijke lunch in do bovenzaal van „In den Vergulden Turk" werd met eenige „Amova's" een rijtoer gemaakt door de slad en in de omgeving, waarna nog een bezoek gebracht werd aan het Museum van Oudheden aan het Rapen burg, waar de directeur dr. J. II. ïlolwerda de vreemdelingen zelf ontving en mede rondleidde. Na afloop van dit bezoek vereenigden de gasten zich in het Academiegebouw, waar zij in de Senaatskamer werden ontvangen cn waar prof. dr. M. II. van Nes een korte toespraak hield waarin hij een en ander meedeelde van do geschiedenis der Leid- sche hoogeschool en van het hier gegeven onderwijs. Nadat daarna een thé was gehouden, vertrokken de gasten weder door hunne ge leiders tot aan het station uitgeleide ge daan. 50-jarig bestaan van „Kennis is Macht". Naar aanleiding van de vijftigjarige herdenking van de oprichting van de Mid delbare Handelsavondschool van het Ge nootschap „Kennis is Macht", welk feit reeds door het bestuur, de leden en direc teur en leeraren met een druk bezochte receptie werd herdacht, hebben de leer lingen en oud-leerlingen een feestavond ge organiseerd op Donderdag 8 April in de groote Stadszaa! waartoe ook verschillende autoriteiten, het bestuur, de loden en direc teur en leeraren met hunne dames zijn uit- genoodigd. Het programma voor dezen avond, dal geheel met eigen krachten zal worden uitgevoerd, ziet er aantrekkelijk uit en zal in aangename afwisseling zang, muziek, tooneelspel en voordrachten aan de gasten aanbieden. Ned. Vereen, voor Koeltechniek. Ter nagedachtenis aan den overleden voorzitter der Ned. Vereeniging van Koel techniek, die vanaf de oprichting in 1908 het presidium bekleedde, zal op den eersten dag der jaarvergadering op 30 April a.s. 's morgens te 10 uur in het Natuurkundig Laboratorium alhier door prof. W. H. Kcesom een gedenkrede worden uitgespro ken. Ook prof. dr. W. J. do Haas, opvolger van prof. Kamerlingh Onnes zal hel woord voeren. Daarna zullen mededeelingen worden ge daan over de laatsle onderzoekingen van Kamerlingh Onnes, en de vergadering zal worden besloten met een voordracht over het meten van zeer lage temperaturen. In de pauze biedt de vereeniging aan leden en gasten een koffietafel aan. Daarna heeft een bezoek plaats aan het laboratorium ter bezichtiging van de toestellen, waarmee de allerlaagste temperatuur, namelijk 272.1 gr. C. dat is 0.9 gr. boven het absolute nul punt, is voortgebracht. Verder zullen de monstraties bij zeer lage temperatuur, zeker met vloeibare waterstof 259 gr. G.) worden gehouden. Des middags 3.30 gezamenlijk vertrek uit Leiden naar Voorschoten, ten einde op het kerkhof als hulder" der vereeniging een krans op het graf van haar onvergetelijken voor zitter te leggen. Den tweeden dag, 1 Mei, begint de algemecne vergadering te 10 uur, te 's-Gravenhage. Na behandeling van huis houdelijke zaken houdt het lid A. Cortel, technisch hoofdambtenaar van het gemeen telijk slachthuis, een inleiding tot het bezoek aan dit abattoir. Coöperatie en Arbeidersbeweging. Voor de afdeeling Leiden van het „Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling" trad gis teravond in een der zalen van het Volks gebouw aan de Heerengracht de heer R. van Sluis te Den Haag op met als onder werp: Coöperatie en Arbeidersbeweging. Na een overzicht te hebben gegeven van de verschillende vormen waaronder coöpe raties voorkomen, bepaalde de spreker zich tot de verbruikscoöperatie, zooals die een 80 jaar gelegen door de arme wevers van Rachdale in Engeland in het leven geroepen werd. Spreker schetste hoe in socialistische kringen in den loop der jaren het inzicht omtrent inrichting en doel der coöperatie zich wijzigde. Hoe men vroeger die coöpera tie» de bcsle vond, welke het hoogste per cent winst aan partij en vakbeweging uit keerde; dat mén van de statuaire uit- keerin? van 1/3 der winst aan die licha men, is gekomen lot 20 pel., tot 14 pet, lot 10 pet., en dat nu in de statuten van den Centralen Bond van zulk een uitkeering niet meer wordt gesproken. Het zuiver so cialistisch cachet is daarmee aan de ver bruikscoöperatie ontnomen. Of ze nu niet meer de steun en sympathie van de arbei ders verdient? Spreker oordeelde van wel daar een flinke goed geleide coöperatie een stukje economisch socialisme vertegenwoor digt. Het streven moet daarom zijn de sfeer van de coöperatie zoo groot mogelijke uitbreiding te geven. Aan de gedachlenwisseling, welke op het gesprokene volgde, namen een zestal perso nen deel. Met een woord van dank aan den spreker en eenc opwekking de coöperatie sterk te maken sloot de voorzitter van de afdeeling, de heer Tjalsma, de goed ge slaagde vergadering. Donderdag 1 April a.s. zal het vijfen twintig jaar geleden zijn, dat de heer W. Joosten werd aangesteld lot huisvader van het Christelijk Tehui3 voor Militairen aan den Morschwcg. De heer Joosten staat bij de miliciens in hoog aanzien en is in den loop der jaren gebleken „the right man in tho right place" te zijn, zoodat het hem bij dit jubileum wel niet aan belangstelling ont breken zal. Daar evenwel de militairen op den eigen lijken dag van het jubileum grootendeels met verlof zijn, zal het heuglijk feit reeds hedenavond gevierd worden met een huldi ging in intiernen kring. Wij hopen morgen hierop nader terug te komen. Donderdag 1 April za! het 40 jaar ge leden zijn, dat de lieer P. Hoppenbrouwer in dienst Irad bij de firma Boot alhier, De heer C. J. van Tol (R. K.) heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen. Zooals uit een advertentie in dit Blad blijkt, houdt de Vereeniging „Hulp in de Huishouding" op Donderdag 1 April een collecte langs de huizen. Waar deze vereeniging veel en nuttig werk verricht, bevelen wij deze collecte warm bij onze stadgenooten aan. Ieder be drag is welkom en „vele kleintjes maken een groote". Het beslrale gedeelte van het rijwiel pad tusschen de molen® van de firma Noordman en de Vink aan den Haagweg aan de Galgewater-zijde zal binnenkort worden verwijderd, daar het het Rijk jaar lijks te veel aan onderhoud kost. Gisteravond hebben onze stadgenoo ten, de heer en mevrouw HagemanVer hagen en de heer v. d. Heuvel in het ge bouw „Diligentia" in Den Haag op uitnoo- diging van de tooneelver. „Oefening kweekt kunst", onder regie van mevr. Aleida Roelofsen een tweetal tooneelstukken opge voerd nl.: „Zij wil niet trouwen" en „De tooneelspeler van Gongrijp". In de Zaterdag j.L te Den Haag gehou den algemeen© ledenvergadering van de af deeling Zuid-Holland vm den National en Woningraad is de heer P. van Leeuwen, secretaris van de hier bestaande woning bouwvereniging „Ons Doel", als bestuurs lid van de afdeeling herkozen. De vergade ring sprak zich uit vóór fusie lusschen Na tional en Woningraad cn Bond van Arbei- derswoningbouwvereenigingen. De wethouder van onderwijs is mor gen, wegens uilstedigheid, verhinderd spreekuur te houden. -Hedenavond opent de heer H. G. van der Krogt in het perceel Hoogewoerd 31, waarin tot voor eenigen tijd de hoeden- au pettenwinkel van den heer van Noort ge vestigd was, een nieuw heerenmode-maga zijn. Het winkel-interieur behoefde uit den aard der zaak weinig verandering, alleen werd alles opnieuw geschilderd, waarvoor de heer Bik op keurige wijze zorg droeg. Be halve de heerenmode-artikelen, die ook reeds de heer v. Noort verkocht, vindt men er thans een ruime sorteering in overhemden, dassen, sokken, enz., die in de mooie stof vrije vitrines in den winkel netjes liggen uitgestald. Bij avond doen een groot aantal lampen deze artikelen nog beter tot hun recht komen. Men moet al een heel lastigen kooper zijn, wil men in dezen grooten voorraad niet iets van zijn gading vinden. Naar wij vernemen zijn onregelmatig heden geconstateerd in het financieel beheer van den vroegeren penningmeester der woningbouwvereniging „Ons Belang". Een nader onderzoek omtrent den aard hiervan is gaande. De Commissaris van Tolitie verstrekt inlichtingen betreffende een zwart lang harig hondje (leef), dat onbeheerd op straat werd aangetroffen. De politie alhier heeft aangehouden zekeren K. F. M., gedomicilieerd te Amster dam, die wegens een polilie-overtreding nog 3 dagen hechtenis te ondergaan had. - In het politie-burcau is een oud hee renrijwiel gestald, dat onbeheerd óp de Breestraat was aangetroffen. De rechtmatige eigenaar vervocge zich dus aan genoemd bureau. Gistermiddag geraakte de schipper A. H. uit Oudewetcring bij het lossen van hout bij den houthandel der firma Mulder met zijn rechterhand bekneld lusschen het zwaard van het schip en een takelkclling, tengevolge waarvan hem de pink nagenoeg afgekneld werd, terwijl drie vingers ernstig gekwetst werden. Na ter plaalse verbonden te zijn, werd hij ter verdere behandeling naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. LEIDSCHE SCHOUWBURG. N. V. Vereen. Rotterd. Hofstad-Tooneel. „Camelia", tooneelspel in 9 tafereelen naar Alexander Dumas. Nog eens de „Dame met de camelias", maar in een nieuwe bewerking van Simon Koster en Else Mauhs. Blijkbaar is de be doeling van deze omwerking geweest het stuk wat meer te moderniseeren. wat meer te brengen in den tijd, waarin wij leven. Do bewerkers hebben daarin o.i. echter gefaald en moesten daarin falen, wanneer zij Dumas geen geweld wilden aandoen. En van dit laatste zijn zij, gelukkig, teruggehouden. Ge lukkig, want Dumas wist voldoende, wat toon eel is en wat tooneel eischt Zoo is het bekende gegeven dan gehouden over het algemeen, alleen anders hier en daar uitgewerkt. Die omwerking heeft de kracht en de waarde van het zoo welbe kende tooneel werk echter geducht verzwakt, 't Is waar, de oude bewerking kan men oude romantiek noemen wil men zeggen iet of wat drakerig, ons goed maar is de nieuwe bewerking per slot van rekening ook geen oude romantiek? Alleen: hier en daar wat afgestompt, wat meer geslepen. Wan neer men dan echter toch romantiek geeft, dan prefereeren wij verre de meest geper fectioneerde en in dat opzicht slaat de oude bewerking zeer ver boven de nieuwe. De scène met den vader, de scène, waarin Ar- mand Marguerite geld voor de voeten werpt, tenslotte de sterfscène, het zijn slechts zoo vele bewijzen voor hetgeen wij schreven. Bovendien heeft de nieuwe bewerking het nadeel van meer tooneelwisseling, heigeen vrij lange pauzes veroorzaakt, heigeen geen enkel stuk ten goede komt. Wanneer men dan toch romantiek speelt Is, het blijkt telkens en telkens weer. die romantiek toch niet het speelgenre bij uit nemendheid doordat er hartstochten, den mensch zoo bij uitstek eigen,, in zijn ver werkt, die bij de wedergave spel cischen, machtig spel? De vraag stellen, is haar te vens beantwoorden. Waarom heeft iedere tragedienne de be geerte anders eenmaal de rol van Margue rite Gaulier te spelen, een der glansrollen van de groote Sarah Bernhardt, hier te lande gespeeld o.a. door mevr. Theo Mann Bouwmeester. Rika Hopper e.a Ongetwij feld is dit verlangen ook uitgegaan tot Else Mauhs Else Mauhs heeft de Dame aux camelias gespeeld met buitengewoon knappe tech niek, waaraan alles dienstbaar is gemaakt. BINNENLAND. Antwoord op vragen van Kamerleden. De zaak Geelkerken. BUITENLAND. Een nederlaag der Fransche regeering. In China kans op vredesonderhandelingen. Waarom anders in de sterfscène die lamp recht boven haar gezicht? Het was razend knap, maar de techniek over woekerde vaak het gevoel en dientenge volge heeft zij ons slechts heel zelden weien te ontroeren. Wij zagen een teveel aan technische afwerking in deze rol b.v. aan het slot van het Ce tafereel al zeer sterk tegen een te weinig aan doorvoeld spel. Ongetwijfeld was er zeer veel te be wonderen en heeft Else Mauhs zich opnieuw een groote actrice getoond, doch we hebbea de Marguerite wel eens meer bewonderd, al was technisch de vertolking minder af. Technisch de mindere was ongetwijfeld Jan van Ees als Armand Duval. doch hij vond nu en dan gevoelige accenten en over brugde aldu9 de kloof. Af en toe o.i. zelf? in zijn voordeel! Jan van Ees wordt een speler, waarvan nog wel iets is te ver wachten. De overige rollen, waarvan er geen meer op het eerste plan komt. waren goed bezet Noemen willen we nog Gimberg als Gaston cn Juliette Roos als Prudence. Een malig bezette schouwburg heeft ook van deze opvoering blijkbaar genoten, ge hoord het applaus. Aan Else Mauhs. die een keur van toilet ten lenloon spreidde, werden een bloemen mand en een bouquet geoffreerd, resp. van de Schouwburgeommissie en van het L.S.G. MUZIEK. Caroline Lankhout. In on3 blad van 19 Januari zijn we in een uitvoerige uiteenzetting getreden van de uitnemende muzikale en pianistische kwaliteiten van deze begaafde landgenoote. We hebben toen den kunstzinnigen stad genoot die de kat eerst uit den boom kijkt, den raad gegeven een volgend maal als ze weer terug kwam vooral niet te verzuimen. Die raad is niet voldoende opgevolgd. Ilaar vorig optreden gaf recht om meer belang stelling te verwachten dan gisteravond be toond is. Voordat te geringe bezoek zijn steekhoudende inoticven aan te dragen: overstelpend aantal concerten, buitenge woon veel piano-avonden, slille week, Paasohvacajilie. Dat moge mevrouw Lank hout aanleiding geven om l t in een vol gend seizoen nog eens te probeeren- Want we zouden het betreuren als ze ons in 't vervolg zou voorbijgaan. De voortreffelijke indruk, dien zij don vorigen keer achterliet, is ongewoon ver sterkt geworden. Groot spel heeft ze gege ven, dat, gedragen door een geest die even sterk de samenstelling als de tegenstelling in het kunstwerk onderkent, de architecto nische lijn scherp maskeert cn het muzi kale beeld on3 zoo zuiver en met zoo over tuigende kracht voorhoudt, dat er bij den toehoorder geen ruimte meer overblijft voor ook maar de geringste bedenking. Fijn spel, in den zin van technisch geacheveerd, heelt ze gegeven met alle uiterlijke klankbeko ring, die zich denken laat. Mevrouw Lank hout is een pianiste, die met de grooten van dezen tijd vergeleken moet worden. Ze heeft een zeer belangwekkend pro gramma afgespeeld. Ze droeg een prachtige tweedceligc sonate van Paradisi (oude Ita- liaansche School) voor op den gesloten vleugel, met zeer Lijzonder geslaagde irai' latie van den cembaalklank. daarna de be kende F'dur variaties van Beethoven, om hierna te komen tol de, zoo goed als nooit gespeelde, g-moll-sonale van Schumanti, die nog wel zooveel muzikalen rijkdom en gezonde romantiek bleek te bevatten om een fijnzinnig publiek zonder voorbehoud te kunnen boeien- Volgden een tweetal kleine stukken van Dirk Schilfer, ingevingen van een muzikalen geest, de rythmisch beko rende Scherzo Valse van Chabrier en een gezond virlur-03 geschreven Rhap.-r.die van Dohnanyi Na deze respect afdwingende prestatie volgden, na de pnuz", de l'—moll sonate van Chopin, waarvan de pianiste na haar monumentale voordracht op haar vo rigen avond de herhaling was ht, en hef andante spianato en polonaise (op. 22) van denzclfden componist. Excuse? du peu! De sympathieke pianiste heeft met haar eenvoudige maar uiterst bewugon voor» dracht, vol van beheerschle kracht en aan doenlijk van roerenden zang, haar wel is waar klein maar aandachtig publiek tot opgetogenheid gebracht. En toen bij 't eind aan de toejuichingen geen eind kwam, heeft ze zich nogmaals voor den vleugel gezet om ons een der schoonste stalen van Cliopins poözie, de mazurka op 68 No. 2, voor te zingen.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1