De Markies v. Bardelys No. 20258. BINNENLAND. v— Schrale Heus P&JROL FEUILLETON. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 Maart Derde Blad, Anno 1926. Leitisctie Begralsms-Onderneming i Jhr. mi. A. C. D. de Graelf gonvernenr-geneiaal van Indië Dij Koninklijk Besluit is aan rar. D. Foek op verzoek onder dankbetuiging eervol oni- stag verleend als gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiö en is benoemd tot Gou verneur-Generaal jhr. mr. A C. D. de Graelf, Ncderlandsche gezant te Washington, een en ander met ingang van den datum van overdracht en aanvaarding van het ambt. In een gedeelte van ons Blad hebben wij 'dit gisteren nog vermeld. De nieuwbenoemde Gouverneur-Generaal van Ned -Indië. jhr mr A. C. D. de Graeff, Op dit oogonblik Nederlandscli gezant te Washington, werd 7 Aug. 1872 te 's-Gra- yenhage geboren, is dus 53 jaar Hij studeerde te Leiden en vertrok in het jaar 1895 naar Nederl.-Indië. waar hij werk zaam werd gesteld ter Algemeene Secretarie en een groot gedeelte van zijn leven in ver schillende rangen heelt doorgebracht, ook els Iste secretaris en later als algemeen Secretaris. Jhr. de GraetI was lid en later vice-pre sident van den Raad van Kederlandscn- Indië. Den 13den December 1919 werd hij be noemd tot Harcr Majesleits gezant te Tokio, welke gezantschapspost hij 16 No vember 1922 verwisselde legen den post ïn de Vereen Stalen van Noord-Amerika, als hoedanig hij, behalve te Washington, 'tevens geaccrediteerd was bij de Republiek Cuba. Jhr. de GraclI is gehuwd met een doch ter van wijlen den gouverneur-generaal van Ncd.-Indiê jhr. Van der Wijck. De nieuwbenoemde gouverneur-generaal ïj ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Woensdag 7 April, des avonds te halfnegen uur. Oificieele berichten, Bij Kon. Besluit is op verzoek eervol ontslagen onder dankbetuiging, de gcneraal- majoor der inf. van het N.-I. leger H. Bak ker en hem de titulaire rang van luit.-gene- -raal verleend; is benoemd tot gencraal-majoor de kolo nel der inf. van het N.-I. leger .1. V. L. Op- permann en op verzoek eervol ontslagen onder dankbetuiging; is benoemd tot generaal-majoor de kolo- npt der inf. van het N.-I. leger H. L. La Lau; is den kolonel der inf. van het N.-I. leger G. W. Maree de titulaire rang verleend Van generaal-majoor. Piov. Staten van Znid-Holland. In do buitengewone zitting van April '1926 der Staten van Zuid-Holland zal nog in behandeling komen een voorstel van Ged. Staten tot het toekennen van pen sioen aan het oud-lid van Ged. mi'. J. Limburg tot f 2000; Voorstel van Ged. om het renteloos voorschot der Provincie ten behoeve van do weder-droogmaking van den polde-r Broekvelden en Vcttenbroek te verhoogen tot één derde van ten hoog ste f 154.000; voorstel van Ged. tot wijzi ging der provinciale bcgrooting voor 1926. Slaatsmnntbedrijl. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend, regelende de inkomsten en uit gaven van '1 Staatsmuntbedrij! voor 1925. In verband met het voornemen, het munt- bedrijf in te krimpen, dat in de begrooting van financiën is medegedeeld, meldt de RECLAME. Wrijft de schrijnende 2854 declen zacht in met Naar het Engelsch van RAFAêL SABATINI, 19) ,,Op mijn woord van eer, mademoiselle", 'antwoordde ik plechtig, „ik heb nooit aan één vrouw een trouwbelofte gedaan". Toen liet ik het hoofd hangen bij de gedachte, dat zij mij morgen voor den laaghartigsten leu genaar zou houden die er op de wereld leef de wanl ik had het vaste besluit geno men te vertrekken vóór de komst van Mar- sac daar de echte Lespéron daar twij felde ik niel aan, inderdaad verloofd was mol mademoiselle de Marsac. „Ik ga morgenvroeg hier vandaan made moiselle", ging ik voort. „Wat er heden is gebeurd maakt mijn vertrek meer dan nood zakelijk. Uitstellen zou gevaarlijk zijn. U zult vreemde dingen van mij hooren. zooals ik u reeds gezegd hob. Maar wees barmhar tig. Er zal veel bij zijn dat waar is en ook veel onwaar; maar wat waar is, is ook zeer laaghartig en Ik zweeg plotseling, hoe Ikon ik verklaren, ja zelfs verzachten wat gebeuren zou. Ik haalde wanhopig de schou ders op en liep naar het raam. Zij kwam naar mij toe en stond naast mij. „Wilt u het mij niet vertellen? Stelt u geen vertrouwen in mij? Ach mijnheer de Lespéron „Stil kind, ik kan niet. He: is te laat om «et nu te vertellen". lp Pe2ni «iet te iaall Ze rerlellen mij Hekor iels ergers van u dan wal u verdient. Memorie van. Toelichting op hel onder havige ontwerp, dat later gebleken is, dat de werkzaamheden in 1926 toch nog van grooteren omvang zulten zijn dan zich aanvankelijk liet aanzien. Uit de aanmun ting van goudgeld zullen nl. we! werkzaam heden van eenigen omvang voortvloeien Aan te ontvangen muntloon is deswege gerekend op f 120 000, terwijl a.yn muntloon voor aanmuntingen voor rekening van hel Rijk f 18.375 is uitgetrokken Hiermede ls dan echter ook van het eigenlijke munt- programma voor 1926 voor het oogenblik alles gezegd. Hieruit volgt, dat hel zich laat aanzien, dat het munthedrijf binnen kort tot stilstand zal moeien worden ge bracht. Onder deze omstandigheden vor derde intusschen het belang van 's lands linanciën. dat het personeel van de Munt werd ingekrompen. Do daarloe strekkende beslissingen zijn dan ook reeds genomen. Het verlies, dal aanvankelijk op f 205 000 was begroot, is lhans lot f 67.059 beperkt. Overwerkvergunning voor het Heerenkleedingbedrijf. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft goedgevonden: A. aan hoofden of bestuurders van on dernemingen, waarin heerenkleeding als maatwerk en detailconfectie wordt vervaar digd, in alle gemeenten des Rjjks te ver gunnen, dat in hunne ondernemingen in de tijdvakken van 29 Maart tot en met 5 Juni 1926 en van 11 Oct. tot en met 27 Nov. 1926 door arbeiders van 16 jaar of ouder niet zijnde coupeurs, in afwijking van liet bepaalde bij de artt. 23 en 24 der Arbeids wet 1919, gedurende 9'/- uur per dag, en 53 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde; lo. dat, behoudens het bepaalde in art. 22, eerste lid, van hot Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, be treffend» het werken op Zaterdag tot 9 uur des namiddags, de arbeidstijd van be doelde arbeiders in zjjn geheel gelegen is, hutzy tusschen 7 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags; 2o. dat de betrokken arbeiders in de week, waarin zjj arbeid verrichten op Za terdag na 1 uur des namiddags, geen arbeid verrichten hetzij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, heczjj op Maandag vóór 12'/2 uur des namiddags; B. hoofden of bestuurders van de onder A bedoelde ondernemingen or aan te her inneren, dat: lo. zoolang van de vergunning gébruik wordt gemaakt, overeenkomstig hut bepaalde bij art. 10, dardo lid, van het ItusUjjden- en Arbeidslijstenbcshut voor fabrieken of werkplaatsen 1923 uit een naast de arbeids lijst opgehangen geschrift op duidelijke wijze de regeluig van de arbeids- en rusttijden moet blijken; - 2o. op de dagen, waarop ingevolge deze vergunning langer dan 8V2 uur per dag arbeid wordt verricht, overeenkomstig het bepaalde bij art. 3 van vorengenoemd Rust tijden- en Arbeidslijstenbcsiuit de arbeidst.jd van een arbeider niet ca ten hoogste dv'e uur arbeid behoeft te worden afgewisseld uoor een onafgebroken rusttijd van ten min ste een half uur. onder voorwaarde, dat zijn arbeidstijd telkens na ten hoogste 4J/e uur arbeid wordt afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een kwartier en bovendien na ten hoogste G'/e uur na het begin van zijn dageljjkschen werktijd door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur. Een onderzeeboot via het Panamakanaal naar Ned.-Indië. Hr. Ms. onderzeeboot K 13, onder bevel van den luitenant ter zee lsle klasse L. G. L. van der Kun, zal do uitreis naar Ncder- landsch-Indië maken via het Panama kanaal. Déze reisroute is gekozen ten einde te voldoen aan het verzoek van de Rijks commissie voor graadmeling en waterpas sing, om dc, aan boord Hr. Ms. onder- zceboolen K. 2 en K. 11 uitgevoerde slin ger-waarnemingen in de Middellandsche Zee en in den Indischen Oceaan, welke waarnemingen een groole wetenschappelijke waarde hebben, thans voort te zetten in den Allantischen Oceaan en in den Stillen Oceaan, met een door dr. Vcning Meinesz, op grond der verkregen ondervinding ont- Wat verbergt u mij toch? Wat is hel voor een geheim? Zeg het mij mijnheer. Zeg het mij". Heelt ven vrouw ooit duidelijker aan een man gezegd dat zij hem liefheeft en dat zij door die liefde verontschuldiging voor alles zou vinden? Was ooit een vrouw beier ge stemd om een bekentenis aan le hooren van den man die haar liefhad en van wiens liefde zij verzekerd was met iederen vezel van haar vrouwelijken aard? Deze twee vragen kwamen bij mij op en ik besloot zelfs nu, ter elfder ure, te spre ken. Maar toen ik weet niet hoe scheen er een nieuwe hinderpaal te verrijzen. Het was niet alleen de quaestie haar over de weddenschap le spreken; niet alleen haar de dubbelzinnigheid mee le declen waardoor ik hel vertrouwen van haar vader had ver worven. niet alleen haar te vertellen dat ik niet was Lespéron. Maar ik zou haar moe ten zeggen wie ik wel was. Al vergaf zij mij alle andere dingen, zou zij mij kunnen ver geven dat ik Bardelys was, de beruchle Bardelys, de doordraaier, de losbandige van wiens heldendaden zij reed3 iets vernomen had door haar moeder, honderdmaal zwar ter gekleurd dan zij inderdaad waren? Zou zij niet voor mij terugdeinzen wanneer ik haar zei dat ik die man was? In haar reine onschuld meende zij zonder fwijfe! dat het leven van iederen man, die zich zelf als een edelman beschouwt, rein en kalm moest wezen. Zij zou niet evenals haar moeder in mij niet meer zien dan een type van den hoogsten stand in Frankrijk, die dus geen ondeugden meer heeft dan ieder ander. Zij zou mij beschouwen als een monster van losbandigheid en dat o dat kon ik niel verdragen, ik kon er geen getuige van zijn. worpen toestel, terwijl hierbij tevens onder vinding wordt opgedaan betreffende het uit houdingsvermogen van personeel en mate rieel van een onderzeeboot op een dergelijke lange reis. De volgende havens zullen worden aan gedaan: Fayal, Las Palmas, Curacao, Colon, Panama, Mazatlan, San Francisco, Hono lulu. Guam, Yan, Manilla en Ambon liet vertrek uit Nederland zal plaats hebben omstreeks einde Mei; de aankomst in Indië ongeveer December. Mr. Abr. v. d. Hoeven. Naar de „Standaard" meldt is mr. Abr. v d. Hoeven (C.-H.), lid van de Eerste Kamer, reeds sedert geruimen tijd onge steld. Waarschijnlijk zal de heer v. d. Hoeven een operatie moeten ondergaan. Aanslagen van treinbeambten als weik-forens. De Kroon -heeffc een beslissing gegeven inzake den aanslag van treinbeambten als werk for ens in een andere gemeente dan die hunner woonplaats. Eenige treinbeambten, wonende in de ge meente A., waren als werkforens aangesla gen in de gemeente B., tegen welke beslis sing zij bij Ged. Staten van Gelderland in beroep kwamen. Dit college vernietigde de bestreden aanslagen uit overweging, dat uit het ter zake ingestelde onderzoek was gebleken, dat de beambten weliswaar da gelijks bij den aanvang en bij de beëindi ging van him dagtaak het station to B. moeten bezoeken om de presentielijst to teekenen en weer af te teekenen, alsmede om hun dienstregeling te vernemen en voor bereidende maatregelen voor dien dienst te treffen, doch niettemin zoo goed als geheel him beroep als beambte van de Nederland- scbe Spoorwegen langs de lijnen dier spoor wegen, dus buiten de gemeente B., uit oefenen, zoodat een aanslag op grond van art. 2-14a, lid 1, 3e, der Gemeentewet niet gerechtvaardigd was te achten. Het gemeentebestuur van B. kwam van deze beslissing in beroep bij de Kroon, o.a. aanvoerende, dat aan de belangheb benden door de directie der Nederl. Spoor wegen de gemeente B. als standplaats was aangewezen. De Kroon heeft overwogen, dat blijkens de overgelegde ambtskinderen de belang hebbenden op meer dan 90 dagen van het belasting jaar tc B aanwezig zijn geweest tot vervulling van hun betrekking en zij dus terecht overeenkomstig het .zooeven aangehacilde artikel der gewijzigde Ge meentewet in die gemeente als forens zijn aangeslagen, zoodat met vernietiging van de beslissing van Ged. Staten de aansla gen als forens in de gemeente B. worden gehandhaafd. Niet" veel animo. Tot nu toe hebben zich slechts vijf com miezen, adjunct-commiezen en surnumerairs der P. cn T. aangemeld voor overgang naar het dienstvak deT directe belastingen invoerrechten en accijnzen. Deze wijze van afvloeiing kan als mislukt worden be schouwd. Werkverschaffing in Drente. Do minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de gemeentebestu ren meegedeeld, dat van 21 dezer af het aantal werkverschaffingen geleidelijk moet worden ingekrompen. Verwacht wordt, dat do werkzaamheden in het landbouw- en veenbedrijf in en buiten de provincie zoo vele werkkrachten zullen vragen, dat in de meeste gemeenten de werkverschaffin gen begin April geheel kunnen worden stopgezet. Een dergelijke toestand wordt echter met verwacht voor de gemeente Emmen, en ook in mindere mate voor de gemeenten Hoogeveen, Sleen en Assen. In deze gemeenten zal na 2 April nog met de werkverschaffing worden doorgegaan. In Emmen, evenals verleden jaar, blijvend. Ook voor de provincie Friesland wordt stopzetting van de werkverschaffing voor eerst nog niet mogelijk geacht. Het vorige jaar werden de meeste werkverschaffingen eerst in April en Mei beëindigd. Do minister van Binnenlandsche Zaken Als ik er nu achleraf over nadenk, dan zie ik wel in dat ik de zaak overdreef, ik verbeeldde mij dal zij het zou inzien zooals ik het inzag. Want kunt u mij gelooven? met die groole liefde die nu tot mij geko men was, was hel mij of de idealen van mijn cersle jeugd waren teruggekeerd en ik had een afschuw van den man die ik ge weest was. Het leven dat ik had geleid ver vulde mij mei afschuw; de begrippen die ik had gevormd, schenen mij nu slecht en ver keerd toe, mijn cynische geest onbillijk. Monsieur de Lespéron", zoo wekte zij mij zachtjes uit mijn gepeins. Ik zag haar aan. Ik legde mijn hand zachtjes op.haar arm; ik zag haar aan in haar blauwe vergeet-mij-niet oogen. „U hebt verdriet", fluisterde zij vol mede lijden. „Erger dan dat, Roxalannel Dc heb leed gezaaid, ook in uw hart. Ach! ik ben te on waardig 1" riep ik uit; ,,en als ge ontdekt hoe onwaardig, dan zal het u pijn doen; het zal uw trots kwetsen wanneer ge be denkt hoe vriendelijk ge voor mij geweest zijt". Zij glimlachte ongeloovig, alsof ze aan mijn woorden geen geloof sloeg. „Neen, kind, ik kan het u niet vertellen". Zij zuchtte en voordat er meer bijgevoegd kan worden hoorden wij een geluid bij de deur en schrikten. De vicomte kwam binnen en mijn laatste kans om een bekentenis af te leggen, om misschien veel af te wenden van hetgeen volgde, was verloren. HOOFDSTUK VIII< Het portret. Hoe vaak hangt ons lot van een kleinig heid, van een onvoorziene omstandigheid ah Een schijnbaar toevallige omstandigheid en Landbouw hcoffc, evenals verleden jaar, afwijzend beschikt op het verzoek van dc vervenersbonden Stadskanaal en omstreken (omvattende de werkgevers in de Drent- sche Monden) en Barger-Oosterveen en omstreken, om maatregelen te treffen, dat aan verbruikers van fabrieksturf een ver goeding van regeeringswege van 25 ets. per M3. zou worden toegekend. De voor gestelde steun zou ongeveer V6 milliocn gulden hebben bedragen. Vereenvoudiging douane-formaliteiten. Ten vervolge op het desbetreffende be richt in de „Nederlandschc Staatscourant" 1926 No. 56, maakt het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken bekend, dat dc Hon- gaarscke regeering op 23 Februari 1926 de akte van bekrachtiging van het verdrag met bijbehoorend protocol ter vereenvoudi ging van douane-formaliteiten op het se cretariaat van den Volkenbond heeft doen nederleggen. Overeenkomstig art. 26 van hot verdrag zal het voor Hongarije in werking treden op 24 Mei 1926. Wat is sterke drank? In de Drankwet; waarbij de verkoop van sterken drank geregeld wordt, wordt ner gens melding gemaakt van wat eigenlijk onder sterken drank verstaan moet wor den, en het gevolg hiervan is gcwcesl. dat in menige verlofzaak dranken verkocht werden, die volgens den eenen ambtenaar wel, cn volgens een anderen niet onder do Drankwet vielen. Wel is getracht een uit spraak in hoogste instantie uit te lokken, maar het betreffende vonnis van de recht bank werd wegens vormgebrek vernietigd, en men bleef nog even wijs, totdat kort ge leden de Rotlcrdamsche rechtbank een vonnis wees, dat sedert in slaat van ge wijsde is getreden, en waarbij voor het alcoholpercentage een zekere norm vast gelegd is. Dranken, uitgezonderd wijnen, met een hooger alcoholpercentage dan 15 pCt.. werden als sterke drank beschouwd: dranken met een lager percentage bleven vrij. Daar in dit vonnis berust is, kunnen de met het opsporen van drankwetovertre dingen belaste ambtenaren voorlaan deze grens als norm aannemen. Eigenaardig is nog. dat iedere verlof- houder voorlaan wel jenever-grocjes e.d. kan verkoopen, mits hij maar zorgt, dat het mengsel onder 15 pCt. blijft, en hij de jene ver slechts in aangelengde» locsland voor radig heeft. Tehuis voor Blinden. Het aan den straatweg tusschen T'rmelo cn Putten gebouwde tehuis voor blinden „Sonneheerdt", een stichting van do Ver- eeniging tol Christelijk hulpbetoon aan blinden, gevestigd le Utrecht, is eergisteren geopend. Er is plaats voor 30 patiënten Allen heb ben een eigen slaapkamer. Er is een man nen- cn vrouwcnafdecling Het gebouw is van alle moderne gemakken voorzien cn be vat naast flinke werkplaatsen een volledige bibliotheek. Het terrein achter het tehuis is 12 ILA. groot. In de jaarvergadering van de Vcrceni- ging zijn de aftredende bestuursleden, dc heeren Thierry van 's-Gravenhage cn dr. Sap van Loosduinen herkozen. Reorganisatie bij de Katholieke Staatspartij. De door bet bestuur van den Alg. R.-K. Kiezersbond benoemde studie-coinmissie- Ruys ia met haar voorstellen gereed ge komen. De commissie heeft zich rekenschap ge geven van het feit, dat de oude Bondain- deeling dateerde van vóór den tijd van heb algemeen stemrecht voor mannen en vrou wen, en van de E V., zoodat de kiezers op de eigenlijke politiek niet veel invloed konden uitoefenen, en de Alg. Kiezers- bond in hoofdzaak een organisatie was tot het kiezen van afgevaardigden. Toen de E V. kwam, en eike partij vrij wel zeker kon zijn van het haar toeko mend aantal zetels, werd de neiging tot. bewegingsvrijheid binnen het partijverband van zelf grooter, eD er begonnen zich nuan ceeringen te openbaren, op de vereffening waarvan de Bonds-organisatic niet goed kan ons gehcclc leven ccn andere richting geven. Indien monsieur de Marsac op een fat soenlijk uur van den dag op Lavédan was gekomen, zou ik reeds op weg naar Parijs zijn geweest, rnet het voornemen mijn ne derlaag te erkennen en mijn weddenschap te betalen. Een nacht nadenken, had mij versterkt in mijn besluit dezen stap te doen; daarna kon ik bij Roxalanne terug- keeren, als een arm man dat is zoo, maar tenminste al9 een man wiens plannen niet verkeerd konden worden uitgelegd. Toen ik dan eindelijk in slaap viel, voelde ik mij gelukkiger dan de vorige dagen. Ik was zeker van Roxalanne's liefde en ik had hoop haar eindelijk de mijne le mogen noe men wanneer de slagboom was weggeno men, de schaamte die ik tegenover haar gevoelde. Ik denk dat deze gedachten mij lang wakker gehouden hebben en ik dus heel laat was ingeslapen; daaraan schrijf ik tenminste toe dat ik den volgenden mor gen zoo laat wakker werd. Het zonlicht stroomde mijn kamer in en Anatole slond voor mijn bed. „Hoe laat is hel?" vroeg ik en zat dade lijk overeind. „Over tienen", zei hij op streng afkeuren den toon. „En je hebt mij maar laten slapen?" riep ik uit. „Wij doen niet veel anders op Lavédan ook als wij wakker zijn", bromde hij. Toen hield hij mij een papier voor en zei: „Mon sieur Stanislas de Marsac is vanmorgen vroeg hier geweest met mademoiselle zijn zuster. Hij heeft dezen brief voor u achter gelaten, mijnheer". Verbazing en vrees werden spoedig g* volgd door een gevoel van verlichting, daar RECLAME. AUTO-1 RANSPORTLN, CREMATIE H. P. H. &EEREWEER t yjjKl OQ\ I - 403U berekend was. Daarom is nu gezocht naai een inrichting, die de politieke eenheid van het Kath. kiezersvolk beter kan ver zekeren. Om het verbrokkelen van de Kath. partij tc voorkomen, stelt de commissic-Ruys zich o.a. het volgende voor: De Bondsvergadering en haar bcstuui worden behouden. Ze zullen echter niet meer het hoogsto ressort in de partij vormen. Boven haar zal worden gestold een nieuw lichaam: de Partijraad De Partijraad zal bestaan uit de Bonüs- vergadering (afgevaardigden der Rijkshica. kringorganisalies en het bestuur) plus de leden der beide Kath. Kamerfracties, plu? heb besbuur ecner op te richten verecnigiug van Kath. Statenleden in den lande (Kie zers immers van Eerste Kamerleden) be nevens een heele reeks vertegenwoordigers van aanzienlijke Ivalh. instellingen cn ver- eenigmgen (Kath. universiteit, A.R.K.A., A.R.K.O., Vrouwenbond, enz.) Voorzil-ter van den Partijraad zal zijn: de president der R.-K. fractie in do Tweede Kamer. Voorzitter van de Bondsvergadering en tevens plaatsvervangend voorzitter van den Partijraad zal zijn dc president van heb Dag. Bestuur der Staatspartij Dit zal moeten bestaan uit vijf personen (waarvan minstens twee leden der Tweede Kamer), en waaruit de afgevaardigden der Rijks- kieskringorganisaties den voorzitter kie zen. Het complete bestuur bestaat uit Dag. Bestuur, secretaris en éi-n gedelegeerde uit eiken Rijkskieskring. De secretaris van dit bestuur zal een bezoldigd persoon zijn, die zoo noodig bureau-personeel naast zich krijgt. De zetel zal niet meer te Utrecht ge vestigd zijn, maar te 's-Gravenhage, wat niet wegneemt dat grootere bijeenkomsten gemakshalve nog wel to Utrecht kunnen belegd worden. Voor heb geval dat een kiesvereemgmg, voorwendende te belioorcn tot de R.-K. Staatspartij, zijwegen inslaat, stelt de coinmissie-Ruys verschillende waarborg- eischen. De reglementen der kicsvcreenigmgen in gemeenten en Staten-districten moeten door de Rijkskicskring-organisatie zijn goed gekeurd, die van de Rijkslrieskringen door het Partijbestuur. Ook de vorming van dissidente groepee- ringen in de kicsvereenigingen, onder den naam van „studieclubs", enz., wordt in dit conceptreglement door ingrijpende maatregelen vrijwel onmogelijk gemaakt. Eveneens wordt het misbruik afgesneden: het op t laatste oogenblik vóór een ver kiezing „kweeken" van nieuwe leden, uit- sluitend om de te houden stemming in de kiesverconiging te beïnvloeden. Voorge* stcld wordt te bepalen, dat aan stemmin- gen in de K. K. uitsluitend mogen deel nemen dc leden, die op 31 December van tiet afgeloopen jaar het lidmaatschap reed? bezaten. HET NATIONAAL VEILIGHEIDSCONGRES Het Nationaal Veiligheidscongres heeft gisteren te Amsterdam zijn eerste zitting gehouden. Do algemeen voorzitter van het Congres, dr. N. H. Josephus Jitta, voorzitter vap den Gezondheidsraad, bracht het eerste vei ligheidscongres in herinnering en memoreer de de invoering van de eerst© Arbeidswet. In dat verband stelde hjj in het licht, hoe een vciligheidscongres een noodzaken lgkheid is,hoo het betrachten van de vei ligheid op allo gebied de ongevallen doefl verminderen. A'olgens een stat;stiek zag spreker, dat in Amsterdam in 1921 het aantal verkeert Marsac volgens Anatole niet gebleven was. Toch nam ik den brief met argwaan aan en terwijl ik hem in de hand had ondervroeg ik den ouden dienaar. „Hij is een uur op het kasteel gebleven, mijnheer. Mijnheer de praaf wilde u laten wekken, maar daar wilde hij niet van hoo ren. „Indien wat mijnheer de St. Eustaclie mij van uw gast verteld heeft waar is", zei hij, „dan wilde ik hem liever niet onder uw dak ontmoeten, mijnheer'. En toen ant woordde mijnheer de Lavódan: „Monsieur de St. Eustache is niet iemand wiens woor den eenige beteckenis hebben tegenover een man van eer". Maar toch bleef mijn heer de Marsac bij zijn besluit en ofschoon hij geen verklaring kon geven als antwoord op de vele vragen die mijnheer hem deed werd u niet gewekt. Na verloop van een half uur kwam zijn zuster binnen met mademoiselle. Zij hadden samen op hel terras heen en weer gewan deld en mademoiselle de Marsac leek heel boos te zijn. „De zaak is precies zooals monsieur de St. Eustaclie heeft verteld" zei ze tot haar broeder. Daarop uitte deze een heel leelijlcen vloek en vroeg orn schrijf gereedschap. Bij zijn verlrek droeg hij mi; op dezen brief aan u af te geven en toen reed hij woedend weg cn naar het schijnt niet heel vriendelijk gestemd Icg.iiovek mijnheer de vicomle". „En zijn zuster?" vroeg ik snel. „Zij i9 met hem meegegaan. Een mooi paar, dat moet ik zeggen", voegde hij er bif de oogen ten hemel slaande. (Wordt vervo!gd)._

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9