1 AGENDA. V., UIT DE RIJNSTREEK. INGEZONDEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. 1 Vrijdag. Nutsgebouw (Steenschuur)Neil. Chr. Vrouwenbond. Lezing van prof. Van Nes ever „Zingendorf, stichter van de Broeder gemeente". 8 uur. Remonslrantsche Kerk: Wijdingsuur. Spr. ds. F. Kleyn, uit Den Haag. Halfnegen. Vdksgebouw: Sprekers de heeren Wijn koop en Kamphuis. 8 uur. Wijkgebouw ,,PhéW (O. Vest 9iSpr. do heer Do Jong. 8 uur. Zaterdag. N. V. Stoom-Zeep, Bau de Cologue- en Par- Jumeriën-Fabriek v. h. Sanders Co: Alg. veig. v. aandeelhouders, ton kantore oer kantore der vennootschap. Nam. halfdrie. Zondag. Leidsche Schouwburg: N. :V. Ver. Itotter- damsoli IDIstad Tooneel: „De Korte broek 8 uur. Dagelijks. „Lakenhal": Leidsche Kunslvereeniging: Tentoonstelling van nieuwe Fransccho Kunst. Van 10—4; 's Zondags van 1—4. „Casino-bioscoop". Hoogcwoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en 's Zaterdags matinée tö 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Haag): Die Hagherangeas, „Do postiljon van Lonjumeau". 8 uur. Do avond-, nacht- en ZounJagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 Maart tot ca met Zondag 28 Maart waargenomen door de apotheken der heeren D. J. v. Driesum, Mare 76, tel. 406, en G. H. Blanken, Koogewoerd 171, tel. 502. De apotheek van de „Hulp der Mensch- lieid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.rn. 8 uur lot v.m 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. ivo al zoo lang. als geen ander. Schater heeft ons gisteravond gevoerd in de wonder wereld, die Chopin heel. Een wereld voor zich alleen. Want Chopin's stijl is een afge sloten geheel, een afzonderlijke eenheid, die in de gescliiedenis der muziek met niets vergeleken kan worden. Hij heeft geen voor gangers en geen navolgers. Zijn grootheid is in hem zelf ontstaan en in hom zelf afge sloten. Chopin behoort tot do absolute genieën. Dat alles is ons door de onvergelijkelijk schoone en zoo persoonlijke voordracht van Schilfer wc) zeer duidelijk geworden. Het heeft geen zin om uit te weiden over zijn technische hehcersclung van het instrument en ëVenmin over het poëtische van zijn spel. Vermelden we slechts dat hij als hoofdnum mer nu eens niet de gebruikelijke eerste, doch de derde sonate (b moll) speelde, die, naar onzen smaak, rijper is en rijker aan inhoud, rustiger en machtiger dan <le eerste. Van de overige stukken willen we bijzonder roemen de mazurka op. 17 no. 4, de wals op. 42 en de êlude op. 25 no. 11. De zaal, die aardig bezet was. heeft in diepe ontroering naar Schafers phenomenale spel geluisterd en hem luide toegejuicht. Wat aan 't slot nog een extra-nummer (een Ecossaise) ontlokte. Waarom de avond als een afscheidsavond is geannonceerd is niet duidelijk. Van ver trek van den meesterpianist uit het land, of afscheid van het podium is geen sprake. Hinderlijk was het geluid dat uit een an dere zaal kwam. De romance der sonate is cr totaal door bedorven. Bodegraven. Gemeenteraad. Behalve de heer Boer, die onder de lezing der notulen ter vergadering kwam, zijn alle leden aanwezig. Na opening met gebed en lezing der notulen worden de verschillende ingekomen stukken behandeld. Behalve en kele goedkeuringen enz., was ingekomen een verslag van de comm. tot wering van schoolverzuim en één van de vereeniging ter bestrijding van Tuberculose. De rekening en verantwoording van de gezondheidscommissie, zetelende te Bode graven, werd goedgekeurd. In do voorwaar den tot aansluiting van de electrische gelei ding werd een kleine verduidelijking aan gebracht, terwijl de vorm der aanvrage zal worden gewijzigd, omdat gebleken is dat.de aanvrage aan zegelrecht onderhevig was. Ingekomen was een verzoek van do II. B. S. te Woerden om een vergoeding per leer ling voor de 10 leerlingen, die deze inrich ting uit Bodegraven in 1921 bezoeken. On langs is ccn regeling gemaakt om in derge lijke gevallen de helft van het tekort per leerling te vergoeden, doch deze gaat in voor het tekort 1925, waarom deze aan vrage werd geweigerd. Aan den gemeente-reiniger Blijleven werd een toelage verstrekt van 15 per week voor het onderhoud van zijn paard. De om vang van de reinigingsdienst neemt toe, waarom deze toelage billijk is. B. en W. deden enkele mededeelingen omtrent de plannen der waterleiding Mij. tot uitbrei ding van haar net. Door de voorgestelde watervoorziening van Nieuwkoop, Zegveld ?n Rietveld, kan ook de Meye van waterlei ding worden voorzien. T. z. t. zullen B. en W. met voorstellen komen. Gebleken is dat deze aanleg kan plaats hebben tegen de ge wone £aranticvüorwaarden, zonder dat van een tekort sprake zal behoeven te zijn. Vervolgons werden de slachthuisvoorstel- len ingediend. Deze zijn samengesteld door B. en W., de s^chlhuiseommissie en een drietal deskundige architecten. Een vijftal tcckeningcn vergezelden do voorstellen. Be sloten wa9 onder het gebouw niet te heien, doch hot geheel -te bouwen op een plaat van gewapend beton. De gespecificeerde begroe ting van den gemeente-opzichter vermeldt een bedrag dat het indertijd geraamde be drag van f GO.OOO niet overschrijdt. Op een vraag van den heer Baan Batelaan werd geantwoord dat voor dit bedrag dan ook het geheele plan, met uilzondering van een houten loods uitgevoerd kan worden. Het slachthuis is dan geheel af, d. w. z. zoo goed ingericht als noodig is. Ook voor koelhuis- ruimte is gezorgd, hoewel een koelhuis zal worden ingericht, aleer dit noodig blijkt. De spoorwegaansluiting vorderde veel tijd, doch er is een oplossing bereikt, die volkomen be vredigt. Met aanbesteding en bouw zal groo- ten spoed worden gemaakt. Deze voorstellen werden met algemecne stemmen, geheel ongewijzigd aanvaard. De verordening op de heffing van raarkt- gelden werd opnieuw vastgesteld. De tarie ven voor de kaasmarkt werden reeds tus- schentijds veranderd, doch die voor de an dere aanvoeren zijn totaal verouderd. De raad bleek ct voor fe gevoelen de heffing volgens de nieuwe verordening nog eenigen tijd uit te stellen, uit voorzichtigheidsoog punt. De eerste maanden zal nog volgens de oude verordening worden geheven. Do nieuwe tarieven werden volgens de voor stellen aangenomen; slechts werd een amendement van den heer Boer, tot verla ging van de tarieven voor kalveren enz. van 25 cent tot 15 cent aangenomen. Een aanvrage van het bestuur der Groen van Prinslererschool om vergooding voor een boventallige leerkracht werd ingewil ligd. Een dergelijk verzoek van de vereeni ging voor Chr Onderwijs in do Meye, werd afgewezen om een verschil van wetsuitleg- ging, waardoor Ged. Staten dit besluit niet zouden goedkeuren. Het kohier der hondenbelasting werd vastgesteld. Y' sloWen voor 7 huizen aan do Noordzijde, genaamd de „Zeven schoor stenen" onbewoonbaar to verklareD. De eigenaar gaat daar ten volle mee aceoord en reeds zijn 5 woningen ontruimd. De ter mijn van ontruiming is gesteld op 6 maan den. De heer Beyen drong aan op geleide lijken voortgang der onbewoonbaar verkla ring, ook tegenover andere krotwoningen. Over de uitbreiding van het marktterrein ontspon zich een levendige bespreking. Door do varkensmarkt is het reserveterrein voor de kaasmarkt in beslag genomen, waardoor bij drukke markten het terrein te klein zal zijn. Slechts een 600-tal wagens kunnen een ruime plaats vinden. B. en W. verzochten nu de meening van den Raad of het terrein aan de Noordelijke zijde der markt, dat reeds opgehoogd is, zal worden bestraat, in den loop van enkele weken, vóór de drukke markten en of het terrein der varkensmarkt zal worden be straat. Voor dit alles voelden maar enkele leden, zoodat dit nog zal worden uitgesteld. Bij monde van de heeren Batelaan, Beyen, Boer e. a. verklaarde de Raad zich echter unaniem voor onmiddellijke uitbreiding aan de Noordelijke 2ijde. Slechts de heer Burg graaf wilde liever wat wachten. Tenslotte werd met algemeene stemmen besloten tot uitbreiding. Bij de rondvraag wijst de heer Beyen weer eens op de stagnatie in het verkeer door de smalle doorvaart van de brug. Hij dringt aan op vernieuwde pogingen om ver- belering le verkrijgen. De heer Leliveld spreekt over den toe stand van den Meyewog. De heer Baan Bale laan over de notulen der vergadering, die hij liever gedrukt ontving en de heer Boer, over de Lammerenmarkt. Hij wil trachten den aanvoer op deze markt in hel a.s. voor jaar grooler te doen zijn, dan voorheen en geeft enkele middelen aan. Hierna sluiting der vergadering. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Het reizend Drankweei-Mnseum. Gisteravond bezocht ik hot Reizend Drankweer Museum, dat nog tol en met Zondag in den foyer van de Stadsgehoorzaal te zien is. Het speet mij le moeten verne men. dat het gemeente-bestuur geen termen had kunnen vinden zich bij de opening of ficieel te laten vertegenwoordigen. Ik had zoo gedacht dat dit bestuur gaarne openlijk gesteund en bevoiderd zou hebben alles wat liet alcoholisme onder de Leidsche bevol king kan tegengaan. Dat er* hier aan een krachligen strijd tegen den alcohol sterk behoefte bestaat, wie durft het betwijfelen? Even teleurstellend was het te hooren dat ook een verzoek om de oudere leerlingen der scholen onder schooltijd onder geleide van hun onderwijzers, in de gelegenheid te stellen, de verzameling le gaan zien en door den directeur, den heer Harders, te laten verklaren, afgewezen weid. Hoe geheel an ders gedroegen zich o.a. de gemeenlen Rot terdam, Den Haag, Haarlem, Enschedé ten opzichte van ditzelfde museum: in enkelo dezer gemeenlen werden zelfs onderwijzers vrijgesteld van dienst om den directeur in zijn uitleggen bij te staan. Hieraan is nu evenwel niets meer le veranderen. Wel kunnen de leerlingen natuurlijk bui ten hun schooltijd hot museum bezoeken en ik sprak dienaangaande het volgend® met den directeur van het museum af: Zaterdagmiddag om 2, cm 3 en om 4 nar zal hij de groep van de op dit tijdstip aan wezige jeugd (tusschen 12 en 15 jaar) rond leiden. Natuurlijk zijn vooral hun onderwij zers, maar verder ook de ouder3 zeer wel kom Voor tie jeagd is de toegang gratis. De heer Harders was zoo vriendelijk mij te willen aanwijzen dalgeno uit de rijke verzameling, wat voor de jeugd geschikt is en ik kreeg daarbij den indruk dat er zeer veet en nuttigs te leeren valk Mogen deze regels een aansporing zijn, zoodat vele jongeren Zalerdagmiddag in den foyer bijeen komen, Dr. A. H. OORT, DE ALGEMEENE TOESTAND. Rnst. Gelijk zoo dikwijls na groote gebeurte nissen hecrscht er over 't algemeen rust in de groote politiek. BELGIE. Kamerbeslniten. Mek 89 tegon 31 stemmen en 7 onthou dingen heefl. do Kamer het voorstel der regeering, waarbij de verplichte bijdrage van bedienden voor ouderdomspensioen van 5 tot 3 pot. wordt verminderd aangenomen. Verder keurde zij de begroeting van oeco- nomischo zaken en landbouw goed en ging vervolgens uiteeD tot 20 April. DUITSCHLAND. 1 De financieele politiek Motie van wantrouwen verworpen. Na lang gedebilireer, zoowel met de socia listen als met de Duitsch-nalionalen, schijnt de regeering het oerslgenocmden eens to zijn geworden over de financieele poli lick. De vertegenwoordigers van de regeerings partijen hebben in tal van sociaal-democra tische wenschcn toegestemd: o.a. zal de accijns op champagne niet worden opge heven, de huishuren blijven tot 1 April 1927 op vredespel), de werkloozen-ondersteuning zal niet als tot dusver gedurende 26, maar gedurende 39 weken worden uitbetaald, de zoutbelasting wordt opgeheven enz. In parlementaire kringen vreest men, dat de Duitsche Volkspartij en de Beierscn„ Volkspartij zich tegen deze concessies ten slotte nog zullen verzetten en aldus de zoo moeizaam tot stand gebrachte overeenstem ming weer in hel water zullen laten vallen. In den Pruisischen Landdag is gestemd over een door de communisten ingediende motie van wantrouwen tegen de geheele Pruisische regeering. De motie werd ver worpen met de kleine meerderheid van 196 tegen 183 stemmen bij 4 onthoudingen. Behalve de voorstellers slemden do Duitsch-nalionaien, de Volkschen en 'n deel der leden van de Duitsche Volspartij vóór De uilslag werd met gejoel door de oppositie begroet. FRANKRIJK. De financieele wetgeving. De Kamer heeft men 415 tegen 128 stemmen in haar geheel de financieele wet, aangenomen, waardoor het totaal der tot do bajciiikking dei' regeering gestelde credieten 30.451 millioen bedraagt, waarvan 20.249 millioen bestemd voor de delging der open bare schuld, behalve de credieten, bestemd voor do supplementaire begrooting, die 6.085 millioen bedraagt. Do minister en de voor zitter der financieele commissie stelden vast, dat do begrooting niet in ovenwicht is, cn dat de commissie, terwijl de Senaat de begrooling bespreekt, de vereischte 1500 millioen zal trachten te vinden en te laten goedkeuren. De socialistische groep heeft in een vergadering besloten om middelen te zoeken om de begrooting in evenwicht te brengen, buiten de financieele voorst dien der regee ring. In elk geval zal zjj zich verzetten tegen elke verhocging van de omzetbelasting. Ke naudel verklaarde na afloop der vergadering dat het besluit beteekent, dat de leden van de groep In de financieele commissie en in de Kamer het voorstel van Kaoul Péret zullen bestrijden. ENGELAND. - Chamberlain eere-barger ■t i. - van Londen De kolen- crisis Een bezoek aan Rusland. Sir Austen Chamberlain, den Brilschen minister van Builenlandschen Zaten, is heden het cereburgerschap van de stad Londen opgedragen in Guildhall. Erkente lijk voor do eer, hen bewezen door den Lord Mayor en den gemeenteraad, hield hij een toespraak, waarin hij een overzicht gat van zijn werkzaamheden te Locarno cn Geneve. Hij zeide dat het Verdrag van Lo carno niet tot stand was gebracht door één natie, maar het resultaat was van de effec tieve samenwerking van vele mannen en naties. Spr. had waardeering voor het werk van dr. Slresemann en dr. Luther, die hij vooruitziende staatslieden noemde en voor de breed opgevatte politiek van Briand. Spr. memoreerde hoe hij onder den eer sten indruk van het échec te Geneve ge meend had dat de werkzaamheden van Lo carno op een tragedie waren uitgeloopen. Thans echter zag hij in dat hij overdreven had. „Ik vcrlrouw thans le zeer og de kracht van den Bond en op de appreciatie door de geheele wereld van zijn doeleinden, dan dat ik mij zou laten ontmoedigen door een voor- bijgaanden tegenslag". Spr. sprak ten slotte de hoop uit dat bij de beoordeeling van zijn daden rekening zal worden gehouden met het aandeel dat hij heelt gehad in de twee grootsche pogingen om te geraken tot den vrede en met zijn streven om de landen, die in den oorlog vijandig tegenover elkaaT stonden, tot ver zoening te brengen. Le mijn-eigenaren en mijnwerkers heb ben geen tijd verloren laten gaan om van gedachten te wisselen inzake do punten, waarover overeenstemming moet worden bereikt, voordat de belofte van den pro- mier, om uitvoering te geven aan het rap port van de steenkool-commissie, in wer king treedt. De besturen der mijnwerkers hebben om voorstellen gevraagd aan de inijn-eigenaicn. Om een onderzoek in le stellen naar den toestand van den Russischen handel zullen vier conservatieve Lagerhuisleden een be zoek van 4 of 5 weken aan Sovjet-Rusland brengen. Van het resultaat van hun onder zoek zal de houding afhangen, die de Brit- sche conservatieve partij zal aannemen in zake een mogelijke uitbreiding van de ex- port-credieten. De commissie zal 20 April naar Rusland .vertrekken. GRIEKENLAND, De presidentskenze- Generaal Pangalos heeft verklaard, dat de keuze van Demertzis ai. niet den waar borg oplevert voor een werkelijke verzoe ning. zoodat bij zich ten slotte gedwongen zal zien zijn eigen caudidatuur voor het presidentschap der republiek te stellen. Do regeering zal tegen het einde der week een definitief besluit nemen. NOORWEGEN. Uitsluiting in zicht. De bemiddelingspoging om te komen tot een aanpassing der loonen van de metaal arbeiders Is mislukt. Het werk zal 31 Maart stilgelegd worden. 12.000 arbeiders worden er doos getroffen. POLEN. Regeeringsciisis? iVolgens den .correspondent van het Ber- liner Tageblatt te Warschau kan het ont slag van het Kabinet Skrzynski worden verwacht, nu de sociaal-democratische fractie Woensdag besloten heeft haar twee ver tegenwoordigers uit bet Kabinet terug te trekken en ook de nationale arbeiderspartij die van de coalitie deel uitmaakt, besloten heeft do voorstellen vau den Minister van Financiën te bestrijden. BUITENLANDSCH GEMENGD. Diefstal in een postkantoor. In liet postkantoor Süd-Ost 36, in de Wie- nerstrasse te Berlijn is voor 60.000 mark aan poslzeeels gerooid. Als vermoedelijke dader is een postambtenaar gearresteerd. Het mijnongeluk bij Essen. Naar de Pruisische minister van handel en nijverheid bericht, zijn er bij de ramp in de mijn Oberliausen 6 mijnwerkers ge dood, 13 zwaar en 18 licht gewond. Alle slachtoffers, op vier dooden na, zijn ge borgen. Een moord uit minnenijd. Gisternacht heeft een te Berlijn sludee- rende Amerikaan in een taxi-auto zijn ver loofde, een te Berlijn optredende Arneri- kaansche danseres, doodgeschoten en ver volgens zelfmoord gepleegd. Het meisje had een einde aan de verloving willen maken. Broedermoord. Te Bromberg is onlangs dr. Leigebel, se cretaris van do vereeniging van artsen al daar, vermoord cn beroofd. De politie heeft thans den 16-jarigen broeder van het slacht offer gearresteerd, die bekend heeft de mis daad te hebben gepleegd. Voor hot geld dat hem in handen was gevallen had hij een motorfiets gekocht. Inbraak in een New-Yorksche nachtclub. De New-Yorksche politie is er in geslaagd vier personen le arresteeren, die in een deftige nachtclub dezer stad waren binnen gedrongen en de aanwezigen onder bedrei ging met revolvers van hun paarlen en dia manten ter waarde van duizenden dollars beroofden. De dieven hadden zich den toegang we ten te verschaffen tot de feestzaal, waar zij een gezelschap aantrof, dat met begeleiding van eon jazz-band dansen uitvoerde. Onder het geroep van „handen op" drongen de in brekers voorwaarts en terwijl de jazz-band op hun hevel de dansmuziek voortzette, werden de dansers cn danseresjes van hun kostbaarheden beroofd. Men wist echter de politie te waarschuwen, die onmiddellijk le hulp snellend, de indringers vrij gemakke lijk wist le overmeesteren. Een reusachtige brand in Columbia. Volgens telegrammen uit Manizales in Columbia is een gedeelte van de stad met de kathedraal door brand verwoest Een late tegenspraak, Eenige maanden terug hebben wij ver meld, dat in Rusland 300 kinderen in een spoorwagon waren doodgevroren. Dit be richt is destijds tegengesproken, doch later werd deze tegenspraak weer tegengesproken. Thans zijn we echter in slaat het verhaar naar het rijk der fabelen te verwijzen. Dit tengevolge van Esperanlo-bricfwisseling tusschen Ilollandsclie en Russische spoor wegbeambten. Men ziet echter opnieuw, hoe voorzichtig men met berichten uit Rusland dient te zijnl De schulden aan Amerika- WASHINGTON, 20 Maart (Reuter). In een in den eenaat gehouden rede aan gaande de Europeesche schulden gaf sena tor Smoot, lid der schuldregelingscommis sie, als zijn meening te kennen, dat Frank rijk niet zuike milde voorwaarden zou ver krijgen als die welke Italië verkregen had, v-oegde erbij dat dit zijn antwoord was aan sommige senaatsleden, die voorspeld had den dat de ratificatie der Italiaansche schuldregeling zou medebrengen dat ook dezelfde voorwaarden aan Frankrijk wer den toegestaan. Senator Johnson antwoord de daarop dat hij liever geheel van het door Italië verschuldigde bedrag afstand zou doen dan het met dat land voorgestelde accooid te aanvaarden. De verhouding tot Duitschland. ROME, 26 Mrt. (V.D) In de Italiaansche pers is een merkbare verandering gekomen in de houding tegenover Duitschland. Aan leiding hiertoe schijnt te zijn de overhan diging van de geloofsbrieven door den nieu wen Ilaliaanschen ambassadeur te Berlijn aan president Hindenburg. De Fascistische bladen spreken den wenscht uit van een toenadering welke voor beide landen van belang is. Duitschland en Italië kunnen sa men veel Tot stand brengen, doch, schrijven de bladen, Italië zal nooit kunnen toestem men in een vereeniging van Oostenrijk en Duitschland. Onderhandelingen over een Balkaapact ROME. 26 Maart. (V. D.). Voor de bijeen* komst van de vergadering van den Volken bond te Genève hebben op initiatief van Ralië besprekingen plaats gehad over een Balkanpact, waarbij de regeeringen te Bel grado, Parijs en Athene betrokken waren. Deze besprekingen zijn na de mislukking van de besprekingen te Genëve uitgesteld. Thans wordt gemeld dat binnen korten tijd overeenkomsten tot stand zullen komen tus- sijlien Italië en Jougo-Slavië en Italië en Griekenland. De politiek Tan Zuid-Slavië. BELGRADO, 26 Maart. (Belg. Tel. AgJ, In de Kamer heelt Nintchitch eeir uitvoe rige uiteenzetting der Yougo-Sïavische po litiek gegeven, waarbij hij een overzicht gat van de geschiedenis der verdragen van Locarno, welker bcteekonis hij in het licht stelde. Tcvcn3 betoogde hij met klem da noodzakelijkheid van de staten-van Europa om den noodigen goeden wil en geestkracht te toonen, ten einde wat gebeurd is te ver geten en met vertrouwen de toekomst tege moet te zien, opdat betrekkingen van inter nationale solidariteit geschapen worden. Staking geëindigd. BOEKAREST, 26 Maart (Belg. Tel. Ag-J De slaking der advocaten waartoe besloten, werd op grond van de indiening der zegel wet bij de Kamer is geëindigd. Pefrdenmbelangen. MEXICO CITY, 26 Maart. (Reuter). De, Britscho gezant heeft een bezoek gebracht aan den Ajnerikaanschen ambassadeur heiden weigerden zioh uit te laten omtrent don aard der gevoerde bespreking, doch naar men meent iiep deze over de buiten- landseho pctroleumbelangen in Mexico, daar dc over dat onderwerp onlangs met de Mexicaansche regeering gehouden conferen ties op het doode punt zijn gekomen. Enorme biand in Rusland. BERLIJN, 26 Maart. (V. D In het Rus sische district Sluzk zijn 800 boerenwonin gen in dc asch gelegd. 90 mcnschen zijn in de vlaromen omgekomen alsmede grootg hoevcclhoden vee. VeivaUching van passen. ROME, 26 Mrt (V D.) Gisterenmorgen is to Napels een Amerikaan gearresteerd, die aan het hoofd slaat van een bende welke zich bezighoudt met het vervalsehen van Amciikaansche visa. Hij vroeg groote be dragen van emigranten naar Amerika, waarvoor hij hen goede papieren beloofde om in de Vereenigdj Staten ta worden toe gelaten. Gedurende de laalsto vijflies maanden zijn vele Italiaansche emigranten op valsche papieren in de Verecnigde Sta ten binnengekomen. j| Vliegongeval. PARIJS, 26 Maart (Belg. Tel. Ag.) Vol-, gens een telegram uit New York aan (Je; Pclit Parisien wordt uit Buenos Aires ge-' meld dat in de nabijheid dezer stad een, vliegmachine en een watervliegtuig te plet- I ter zijn gevallen; de zes inzittenden van hdido machines zijn omgokomen- STADSNIEUWS. Het nieuwe kerkgebouw van de Ordö; der Franciscaners (Minores) aan den Haag»1 weg nadert zijn voltooiing. Naar wij vernamen zal reeds Eersten1 Faaschdag, des morgens le half tien de plecht tige inwijdingsdienst plaats hebben, gevolgd door de plechtige overbrenging van het Allerheiligste. Te tien uur zal door den hoogeerw. pater Provinciaal een plechtige Hoogmis worden; gecelebreerd, terwijl de eerw. pastoor van de Hartebrugskerk een korte toespraak zal] houden, waarna het „Te Deum laudamus'1 gezongen zal worden. Als vanzelfsprekend zijn deze plechtig' heden strikt kerkelijk en niet voor anders4 denkenden toegankelijk. Des Zaterdags le voren evenwel zal dö. kerk de9 middags voor een ieder ter bezield liging geopend zijn. Mr. Th. B. Pleyte. f Te 's-Gravenhage, waar hij sedert een paar maanden tot herstel van gezondheid vertoefde, is op Gl-jarigcn leeftijd overleden Hr. Ms. Buitengewoon Gezant en GevoL machtigd Minister bij liet Spaansche Hof. de heer inr. Tb. B. Pleyte. De heer Pleyte werd den 23stcn Oclobct 1864 te Leiden geboren. Na volbrachte stil. dien vestigde hij zich als advocaat to Se- marang, waar hij in associatie met nu wijf len mr. van Deventer, het latere Tweede* Kamerlid, de advoeatuur uitoefende. In Indië was de thans ontslapene mcde-i bestuurder of adviseur van (al van IndL s'che ondernemingen cn ook is hij voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart geweest Toen in Augustus 1913 het ministerie- Heemskerk ten gevolge van den uitslag del verkiezingen zich genoopt zag tot aftreden cn het ministerie-Gort van der Linden aan I het bewind kwam. werd de heer Plevie. die bij de verkiezingen van dat jaar candidaat was geweest van de tot de Concentratie toegetreden Yriizinnic-Democratisehe Partij in het toenmalige XXde district te Amster dam, in het kabinet-Cort van der Linden belast met de portefeuille van koloniën. Gedurende de ruim 5 jaren, dat het ka-) binet aan het bewind is gebleven, heeft mr. Pleyte aan het honhl van het Departement van Koloniën gestaan. In het Parlement deed .hij zich kennen al3 een vlot spreker, door cn door bekend met de Indische toe-* stonden Na zijn aftreden als Minister zag de heef Pleyte zich in 19-22 geroepen deel uit maken van ons diplomatiek corp9. In Aprilt van dat jaar werd de heer Pleyte n.l be-i noemd lot Nederlandsche Gezant in Brnzb lië, welk hoog ambt hij vervulde tot het be* gin van het vorig jaar. toen hij in gelijk*' functie werd overgeplaatst van Rio de Ju neiro naar Madrid. De heer Pleyte was ridder in de Orw van den Nederlandschen Leeuw^

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2