No. 202ör. VRIJDAG 26 MAART Anno 1926. BERICHT. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTEN'TISN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts.. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.85, per week .,v.*fïVƒ0.18, t Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week •■•ma *0.18. Franco per post f 2.35 4~ portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. 0m eventueele teleurstelling bij onze Raadseljeugd te voorkomen, is de KINDERCOURANT reeds in sns Blad van heden opgenomen. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de be slissing op het verzoek van: 1 de Comman ditaire Vennootschap Tieleman en Dros, om vergunning tot: a. het uilbreiden van de fabriek voor het vervaardigen van verduur zaamde levensmiddelen in het perceel Oude-Rijn, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I. No. 2301; b. hel uitbreiden van de fabriek voor het vervaardigen van verduurzaamde levensmiddelen in het per ceel Middelstegrachl, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I. No. 2534 en 250i; II de N.V. Sajelfabrieken P. CI09 en Leembruggen, om vergunning tot het uit breiden van de fabriek van wollen garens in het perceel Langr.gracht No. 5. kadastraal •bekend Gemeente Leiden. Sectie B. No. 2815, III de Lcidsclie Coöperatieve Melkinrichting „De Landbouw", om vergunning tot het uitbreiden van de zuiveTinrïchting - in het perceel Rijnsburgersingel No. 23, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie A. No. 1079, is verdaagd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris Leiden, 26 Maart 102G. 2810 Doch dan begingen zij de fout voorbeelden te nemen uit een periode waarin uitslui tend van marmer werd gebruikt gemaakt. Ln andere gevallen verried het onhandige copiëeren van een bekend origineel de ver- valsching. Zoo zijn tal van valsche beelden geïnspireerd op de bekende gevelfiguren van den Aeginatcmpel. Ook uit Italië kent men meerdere falsificatiën die gemaakt zijn naar zich aldaar bevindende gipsaf gietsels. Daarna sprak de Berlijnsche geleerde uitvoerig over het namaken van antieke bronzen beeldjes en andere voorwerpen. Hij toonde hoe men liet patina door verf, door gebruik van zuren, ook door ingraven tracht aan te brengen. Zelfs de bronzen figuurtjes die in de oudheid als wijge schenken werden gebruikt en daarom met een inschrift waren voorzien, worden nage bootst. In zulke gevallen zijn het doorgaans de al te zorgvuldig uitgevoerde letters die het bedrog aan hot licht brengen. Veei moeilijker echter wordt het om dc verval- sching te herkennen wanneer gebruik ge maakt wordt van authentieke stukken, b.v. j Etrurische spiegels, waarop ter verhooging van de handelswaarde, afbeeldingen wor- den gegraveerd. Ook over de valsche terracotta's, die in zoo groot aantal verspreid zijn, kwam prof. 1 Zalm te spreken. In het bijzonder wan- j neer deze op origineele stukken zijn atge- vormd. vormd en van dezelfde soort klei wordt ge- bruik gemaakt- zijn zij niet steeds onmid- delijk als zoodanig te herkennen. Voor het aanbrengen van de kalkachtige korst die j meestal de echte stukken kenmerkt zijn ook tal van spitsvondige middelen uitge dacht. Een ding echter konden de verval- schers tot nog toe niet kunstmatig aanbren genn.l. de sporen van de wortelvezels slissing van geschillen tusschen de verschik lende landen en volken zullen worden over tuigd, daarom zullen willen meehelpen dat de vredesgedaclite in steeds breedere krin gen veld wint. ln drie bedrijven verdeeld, werden nu achlervolgens in beeld gebracht de gruwe len van den oorlog die nu gelukkig achter ons ligt en aangetoond hoe tal van geschil len die vroeger door strijd met de wapenen zouden zijn beslist, thans reeds langs arbi- tralen weg tot oplossing werden gebracht. Mevrouw BakkerVan Bosse lichtte de verschillende beelden met het gesproken woord toe en deed aan het einde een beroep op de aanwezigen jongelieden om er zich op toe te leggen de beteekenïs van het werk van den Volkenbond te lecren begrijpen en waardeeren. Telkens wanneer er een bij deze bewe ging betrokken Nederlander op het doek werd gebracht o. a. .Zimmerman, Droog lever Fortuijn en prof. Lorentz werden deze warm toegejuicht. Vooral de verschij ning van prof. Lorentz enthousiasme. Na afloop richtte de directeur van de Hoogere Burgerschool voor Jongens dr. Schalkwijk een woord van dank aan de Ver- eeniging en in het bijzonder tot mevrouw BakkerVan Bosse en prees het initiatief van mej. Numan waaraan Leiden in hoofd zaak deze mooien leerzamen middag heeft te danken, zich mede richtende tol de direc tie van het Luxor-lheater die ook veel aan li£l welslagen heeft bijgedragen. Nedezl. Nataurbist. Vereenigiüg afd. Leiden. Voor bovengenoemde verccniging hield gisteravond in de eerste plaats de heer F. J- Struykenkamp een voordracht over „Woekerplanten". §pr. besprak eerst de groep der „Echte parasieten". Deze planten hebben geen bladgroen; ze ontnemen al De eorste-luitenant^ de hee«r J. Daniëls van het 6de reg. veldartillerie alhier is bjj het regiment genietroepen to Utrecht gedetacheerd tot het volgen van een cursus in den radiodienst. Woensdag a.s. zal het veertig jaar ge leden zijn, dal onze stadgenoot, de heer J. Verhoogt in dienst trad bij de N.V. Fabriek van Sajetten en gebreide goederen van Cra- nenburgh en Heringa. In het Botanisch laboratorium alhier zal morgenmiddag een tentoonstelling wor den geopend, verband houdende met de ge schiedenis der Zoölogie. Het woord zal worden gevoerd door dr. C. J.' v. d. Klauw en burgemeester De Grjselaar. zooals die zich op echte stukken dikwijls hun voedsel aan de voedselplant. Hiertoe S. van Groningen f Te Laren, waar hij, nadat hij van de Mu ziekschool der Leidsclie Maatschappij voor Toonkunst in December 1924 met een hul- öigingisavond in den Leidschen Schouwburg afscheid had genomen, zich metterwoon vertoonen. Zelfs de Gricksche vazen worden nage bootst. Hier is lieb meestal de minder goede techniek die dc onechtheid aantoont. Doch ook hier weer wordt soms cp zeer geraffineerde wijze te werk gegaan eu wor den bijv. echte lekythen met nieuwe figu ren beschilderd. Ten slotte gaf spr. een aantal voorbeel den van falsificatiën in goud en zilver. Een i der meest bekende stukken op dit gebied is de z.g.n. uit Zuid-Rusland afkomstige gouden kroon van Saitafarnes destijds door het Louvre aangekocht en waarvan de ma ker zich later heeft bekend gemaakt. In den loop van zijn lezing vond prof. Zahn steeds weer gelegenheid anecdoten vestigde is op bijna 75-jarigen leeftijd over lieden de heer S van Groningen, meer dan i0 30 jaar verbonden aan bovengenoemde Mu- 1 to vertollen die aantoonden dat de verval ziekschool, als opvolger van den indertijd j schers niet slechts een bewonderenswaar- eeer bekenden directeur den heer Wetrcns die bij de oudere muziekbeoefenaars in Lei- !dcn nog in dankbare herinnering voort leeft. Dc heer Van Groningen, een geboren musicus, werd opgeleid tot ingenieur en heeft als zoodanig ook nog in Duitschland gewerkt', al bleef liij steeds zijn lieveüngs- instruraent de piano getrouw. In Leiden tot directeur en hoofdleeraar voor het pi a no-onderwijs benoemd aan de Muziek school van dc Leidsche Maatschappij voor Toonkunst vond liij gelegenheid zijn muzi kale talenten te ont'uJooien en zich levens een goed leeraar en directeur te toonen. Ye- 'len danken mede aan hem hun muzikale 'opleiding. Ongeveer een jaar geleden droeg hij het directeurschap over aan een jongere kracht, mej Harry van der Harst, doch bleef als hóofdleeraar voor pianoronder- wijs nog langen tijd zijn krachten aan de inrichting, die hem lief was, geven. .Meer malen trad li ij in het openbaar op. Veel succes heeft hij behaald mot dc uitvoering van de Sonates van Beethoven (Beethoven cyclus), die hij geheel uit hel hoofd speelde. Ook als toondichter had hij verdiensten, doch zijn grootste kracht heelt hij gezocht in fcijn leeraarschap. Zijn stoffelijk overschot zal morgenmiddag 1 uur op de begraaf plaats bij de St. Janskerk te Laren worden lcraardebe9teld. Prof. Zahn over „Het vervalschea van Oudheden*" Voor de tweede teziug, die prof. dr. R. Zahn op uituoodiging van het Rijksmuseum van Oudheden alhier gisteren gehouden heeft had hij als onderwerp gekozen: Mo derne Falschungen von Antiken. Spr., die zooals bekend als tweede directeur aan de Berlijnsche Musea verbonden is, heeft daar gelegenheid gehad een zeer groote ervaring op het gebied van vcrvalschtc oudheden op te doen. Hij gaf in zijn zeer belangwekkende lezing een aantal van de incest sprekende staaltjes van verval- schingskunst. In de eerste plaats besprak prof. Zahn enkele falsificatiën op het gebied der beeldhouwkunst. In Athene b.v. zijn des tijds meerdere exemplaren van een marme ren Venuskop (gecopiëerd van de Vcnus van Milo) in den handel gebracht. Voor een min of meer geel of bruin getinte saus had men getracht ze het aspect der echte antieke beelden te geven. Ock marmeren reliefs zijn in Griekonland meermalen ver- alscht, doch meestal zijn daarbij vrij grove fouten gemaakt, zooals spr. nan dc hand Van lichtbeelden aantoonde Dc zachte porossteen die veel makkelij ker als marmer ie te verwerken is ook door dc verralfichers vaak gebruikt geworden. behooren o,a. het warkruid, de bremraap en de schubworlel. Hiernaast slaat de groep van de „Ilalf-parasieten We vinden bij deze planten naast normaal groene bla deren, waar zich hef assimilatie-proces af speelt, toch ook nog zuigwortels (hauslo- riën), waardoor de plant een deel van zijn voedsel onttrekt aan bepaalde anderen {>1 anten soorten. Tot de?e groep hoorl o.a de ratelaar, ogentroost, karlelblad en de vilde weit of zwartkoren De laatste woe kert op graanplanlcn, vooral op rogge. Hoe wel deze woekerplant weinig of geen scha de aan de rogge doet, is de landbouwer niet erg op deze gast gesteld, daar de zaden, als ze bij het dorsen met de rogge-korrels ver mengd raken, later het brood een biltere smaak geven „Handelsbelangen" No. 1910 bevat de crediteuren lijst in het faillissement N- Slik- voort alhier. Zij telt 63 namen met een totaal passief verwekte veel van f 85.107.35 1/2. De baten zijn nog niet 1 volledig bekend. Van IS Februari lol en met 2 Maart werden er blijkens mededeeling van de Ka mer Van Koophandel in het district Leiden 6 handelszaken opgeheven waarvan slechts één te Leiden. Daaronder behoorden ook de Hanzebanken te Alphen a. d. R., Noord- wijk, Noordwijkerhout en Roelof-Arends veen. benevens de Kon. Ned. Edelmetaal- bedrijven Van Kempen, Begeer Vos lo Voorschoten, welke laatste zaak echter te gelijk weer verrees onder den naam .Ate liers voor Edelsmeed- en Penningkunst v.h. Kon. Ulrechlsche Fabriek van Juwee- len. Zilverwerken en Penningen" van C. J. Begeer (Koninklijke Begeer). Verder werden nog drie nieuwe handels zaken in dit tijdsbestek opgericht, één te Leiden, één te Ocgstgecsl en een te Voor hout. Gewijzigd werden van 8 Februari tol 8 Maart niet minder dan 20 handels- en be- drijfszaken waarvan 14 te Leiden. De markltrein 1209 Leiden-Utrecht Gs. zal in plaats van Vrijdag, 2 April, a.s. Woensdag 31 Maart loopen. Het selskip „Fryslan" hield gister avond weder een gezellige bijeenkomst in de bovenzaal van „De Harmonie" aan de Breeslraat, waarbij eenige leden van hel Lcidsch muziekgezelschap ..Intermezzo" hunne welwillende medewerking verleen den. Vender werd de avond doorgebracht met liet voordragen van een aantal voor drachten in dicht en ondicht, terwijl bij dige vindingrijkheid aan den dag leggen in het vervaardigen der stukken maar dat zij niet minder scherpzinnig zijn waar het betreft die voorverpen aan den mau te brengen. Toenadering tusschen Vrijzinnigen en rechtzinnigen, Gedurende een groot aantal jaren voor zien de Vrijzinnig hervormden in deze ge meente, die geen enkelen predikant van hun richting in de kerk bezitten in hun eigen godsdienstige behoeften door in een afzonderlijk gebouw en onder een eigen predikant samen te komen. De doop der kinderen van loden, die dat op prijs stelden moest tot dusverre in een andere gemeente, waar een modern predikant stond, plaats hebben. Thans heeft weder een der orthodoxe predikanten nl. dr. Riemens zich bereid verklaard zich met den doop van kinderen van leden der Vrijzinnig Hervormden le be lasten. Propaganda voor den Volkenbond. Zooals men weet is in ons land de Ver een iging voor Volkenbond en Vrede" het lichaam, dat zich speciaal beijvert, de denk beelden, die de Volkenbond voorstaat meer en meer ingang te doen vinden, bij ons volk. En als een der middelen om dit doel te verwezenlijken, heeft zij de rolprent le hulp geroepen, teneinde op populaire wijze dc menschen voor de vredesgedachle te winnen en den oorlog te leeren verfoeien. En waar de jeugd van heden de volwas sene is van later, richt zij zich daarmede ook tot het jonge geslacht en stelt zij haar lichtbeelden gaarne beschikbaar voor ver- looningen aan do rijperen jeugd. In onze ge meente was het in hoofdzaak op initiatief van de directrice der Hoogere Burgerschool voor Meisjes, mej. Numan, en van een en kele leerares dezer school, dat de Volken bondsfilm gisternamiddag voor de leerlingen van de gemeentelijke eri Christelijke Hoo gere Burgerscholen en het gymnasium in het Luxor-theater aan den Stationsweg kon worden vertoond. De belangstelling was buitengewoon groot. Behalve het personeel der scholen en enkele andere genoodigden waren er zeker meer dan 600 jongens en meisjes aan wezig, alle leerlingen van een der genoemde inrichtingen. Voor het doek opging hield mevrouw mr. C .BakkerVan Bosse, lid van het Hoofdbestuur te 's-Gravenhage een korte inleidende rede. waarin zij op eenvou dige en bevattelijke wijze de oprichting van den Volkenbond in 1919 schetste en er de strekking van meedeelde, de hoop uilspre kend, dat sleeds meerderen in alle landen van het nutleloozs van den oorlog ter be- We kunnen de „halfparasieten" ook j zondere vermelding verdienen de mooie zangnummers door een der leden, mej. Van Tuinen op voortreffelijke wijze gezongen. De bijeenkomst was zeer goed bezocht. Er waren zelfs eenige Friezen uit andere plaatsen overgekomen, die gaarne eens met het „Selskip" kennis wilden maken voor zij zich er bij aansloten. Er heerschte lot laat in den avond een groote gezelligheid. kweeken zonder voedselplant. De zich op deze marnier ontwikkelende plantjes blijven echter zeer klein en gaan spoedig ten gron de. Met een aantal zeer mooie, door hem zelf vervaardigde, mikro-foto's en eenig spiritui-materiaal lichtte spr- zijn voor dracht toe. Na de pauze (hield de heer J. v. d. Vecht (den Haag) een voordracht over de: „al leen-levende bijen 'en wespen" Bijen en wespen behooren tot de Aculeata, d. i. een groep van hooger ontwikkelde viervleuge- lige insekten, die gekenmerkt zijn door het bezit van een angel. Ze leven óf in staten óf solitair. De solitair levende vormen ko men voor in de familie's der bijen (Apidae) graafwespen (Sphecidoe) en zandwespen (Psammocharidoe)- liet nest' van solitairen bijen en wespen bestaat uit holten in muren, boomen, e.d. öf uil ccn min of meer langeren gang in den grond, die ze zelf graven. Aan het eind van Het bestuur van de afdeeling Leiden van het „Instituut voor Arbeidersontwikke ling" zit niet stil. Gaf het voor enkele woken een cursus over beroepskeuze, voor a.s. Maandag wacht leden en belangstol- i lenden iets van geheel anderen aard. Dan komt de heer R. van Sluis, hoofdbestuurder van den Central en Bond van Verbruiks coöperaties, te Den Haag, spreken over: „Di beteekenïs van de coöperatie voor de arbeidersbeweging". Een bijzondore attractie wacht den leden een dcrgelijken gang bouwt het wijfje een en den kinderen van de leden de volgende week. Dan komt het filmapparaat, waarover het centrale bestuur van het Instituut be schikt de z.g. roode auto ook naar Lriden. Op Goeden Vrijdag wordt 's middags een voorstelling gegeven» voor kinderen en 's avonds voor volwassenen. ])aar cellen, in één waarvan ze het eitje legt terwijl in de andere stuifmeel gebor gen wordt als voedsel voor de jonge larve.Ia de larve volwassen, dan verpopt ze zich. Als het er in 't voorjaar gelegd is, komt in de zomer hel volwassen insckt uit de ko- kon; is het ei later in den zomer gelegd, dan overwintert de kokon, en komt hel vol wassen insekt het volgend voorjaar vrij. Som9 zijn er in één jaar meerdere genera ties. Dikwijls hebben deze bijen last van z.gn. „Koekoeks-bijen". Deze laatste leggen hun eieren in reeds voltooide nesten van ande re soorten. De larve van de „Koekoeksbij" ontwikkelt zich eerder en sneller, en eet al het reserve-voedsel op; zoodat er voor de andere larve niets overblijft en deze moet verhongeren. Typisch is ten slotte nog het nest van het behangers-bijtje (Megachile). Dit is van bin nen geheel bekleed met ronde stukjes blad. Het bijtje snijdt deze wandbekleeding met zijn kaken uit de bladeren van verschillen de planten. Na gehouden verkiezing is het be stuur van den Bond van Leidsche Studen ten niet-corpsleden als volgt samengesteld: C. D. Sax, praeses-, J. van As, ab-aclis; J. Bekker, quaasler; L. van Hildering, asses sor I en D. Korthuys, assessor II. Wij vernemen dat de voorbereidende maatregelen worden getroffen voor een In- i dische Week, die nog in dezen cursus al hier gehouden zal worden. Benoemd is tot hoofd eener L. O.- school alhier mej. X Steunebrink te Den Haag, Hedenmiddag opent de heer W. Ver hoeven in het perceel Hoogewoerd 130 tot voor kort een gesloten huis een nieu we zaak in boter, kaas, eieren, fijne vleesch- waren, delicatessen, suikerwerken, wijnen, busgroenten, koek enz., enz. De verbouwing kwam geheel tot stand door broers van den eigenaar, die gezamenlijk aan dit pand een keurig net aanzien wisten te geven. De heldere marmeren toonbank met te gelwanden, de zindelijke granieten vloer, de smaakvol uitgestalde waren, dit alles spreekt van frischheid en echt-IIollandsche properheid, zoodat de veronderstelling, dat deze zaak in de toekomst blijken zal in dit stadsgedeelte aan een behoefte te voldoen rnede gelet op de verscheidenheid der arti kelen, ons niet te gewaagd voorkomt. Gisteravond te circa kwart over zeven geraakte de 8-jarige Jaantje R. in de Uiter stegracht te water. Door een tweetal personen, P. M. en Chr. S., die zich geheel gekleed le water bega ven, werd het kind behouden op den wal gebracht. In den afgeloopen nacht te omstreeks kwart voor drie bemerkte *n surveilleren de agent van politie, dat een stapel hout krullen gelegen op een terrein in Tuin- sladswijk van in aanbouw zijnde percce- len in brand stond. Met behulp van zand wist hij het vuur spoedig le blusschen. X BINNENLAND. De Tweede Kamer is tot 20 April uiteen* Antwoord op vragen van diverse Kamer* leden. Het spoorweg-scheidsgerecht over d€ stationsdielstallen te Roozendaal. De bekende zanger Orelio is ovezledem Overlednn is mr. Th. B. Pleyte, gezant t6 Madrid* BUITENLAND. Chamberlain eere-burger van Londen. De Fransche middelenwet is door dd Kamer aangenomen. Nog 1500 millioei moet gedekt worden. Een motie van wantrouwen tegen di Prnisische regeering verworpen. De candidatnren voor het Grieksche pre< si dent schap. Noodlottige brand in Rusland. Ten nadeele van den sergeant H. Cl do V. is gistermiddag tusschen drieën en ha If vier op het Schuttersveld een rijwiel ontvreemd. Gistermorgen omstreeks S uur nad op de Hoogewoerd een aanrijding plaats tusschen de 19-jarige wielnjdstcr A. van j V., dienstbode te Leiderdorp, en den 12* jarigen Cornelis F., die halsstarrig weigerde tor rechterzijde van den weg te rgden mei J het gevolg, dat een botsing onvermijdelijk was en het rijwiel van mej. Van V. een I schade bekwam van pl.m. f 17. Iïct is ons gebleken, dat de glazon- wasscherij „De IIoop" van den heer Van Es niet de eenige in onze stad is, die reeds 30 jaar beslaat. De Leidsche glazenwas- 8cherij „De Volharding", gevestigd Langc- brug 35 dateert nl. reeds van 1889. Wij vestigen dc aandacht op een ex positie kunstglaswcrk, z.g n, „Unica V', wel ke de heer A. Huisman leeraar Nijver heidsonderwijs M.O., in zijn toonkamer „De Ploeg", Piajoenburg 3 tentoonstelt. Het aantal werkzoekenden ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op Donderdag j.l.( bedraagt in totaal 629, tegen op 26 Mrt. '25 in totaal 748 MUZIEK. Dirk Schafer. Chopin-avoncL Cnopin heeft, naar eigen getuigenis, de dingen, die hij te zeggen had, slechts aan geduid, vaag en onbestemd: de toehoorder zou in eigen gee3t het schetsmatige tot vol komen beeld verwerken. Weten we nu dat het in zijn korte leven zijn moeder en zijn vader, zijn geliefde (George Sand) cn zijn Poolsche vaderland waren, waar zijn hart aan hing en die hij met onuitsprekelijke in nigheid lief had, dan wordt het ons duide lijk waarom zijn muziek, tot zelfs in zijn dansen, die eigenaardige melancholie ademt: het is de zorg om wie en wat hij lief heeft, de zorg bovendien van een. die weel dat zijn zwakke lichaam hem weinig levenstijd zal gunnen. En dat komt altijd en altijd weer boven in al zijn werk met zijn, voor het juiste begrip ervan, nietszeggende titels: en het meest nog misschien in zijn polonai- sen. mazurka's en walsen. Innige liefde van een zorgzaam, medelijdend hart. dat zoo warm klopte omdat het een dichterhart was, dat is de inhoud van Chopins muziek. Deze allerintiemste gevoelens heeft hij. vrijwel uilsluitend, zijn piano toevertrouwd in ktoine stukken, waarvoor hij zelf den vorm schiep. In die ..Kleinkunst" ligt Chopins grootheid. Deze intieme kunst stelt zeer bijzondere eischen niet alleen aan den pianist, maar ook aan den toehoorder, zelfs aan de zaal, waarin men ze zal hooren. Chopin zelf speelde liever in den kring eener bevriende familie dan in hel publieke concert, zeker al9 hij dan was dat zijn auditorium volko men begreep wat hij aanduidde. Al zal het publiek van onzen tijd dat zich aange trokken door een Chopin-voordracht naar de concertzaal begeeft, nu niet meer achter slaan bij den kleinen kring waarvoor Chopin bij voorkeur speelde, toch bevat hel feit nog deze vingerwijzing: haat de zaal niet Ir* groot zijn, de intimiteit gaat zoo licht verloren. De kleine concertzaal eigent zich beter voor een Chopin-avond dan de groote. Onze slads- zaal is er te groot voor. Maar daarin zullen we ons voorshands, als in 't onvermijdelijke, moeten zien te schikken. De pianist, dio Chopin speelt, moet voor alles dichter zijn; het moet hem om den geestelijken inhoud en niet om uiterlijke virtuositeit te doen zijn; zijn spel mag den toehoorder nooit verbluffen, mag hem alleen maar innerlijk ontroeren. Aan dezen eisch voldoet onzt Chopin-speler bij uitnemendheid, dal wete*

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1