LAND- EN TUINBOUW. KUNST EN LETTEREN. Home of Best for Horses. omtrent den dijktoesland co dasarife ver betering mee te deden. Andere polders be richtten, of dat de schouw nog moest plaats hebben, öf dat de zwakke plaatsen zijn versterkt geworden. Hoewel de antwoorden du3 nog niet zooveel bemoediging geven zal de zaak toch niet zoo gemakkelijk meer op de lango baan geschoven worden; ook Ged. Staten zijn. op inspectie uitgetogen en zullen binnenkort hun rapport omtrent den toestand der cijjken indienen. Bij eventueele gebreken, ttelke hier en daar geconstateerd mochten worden, zal de hooge regeering dan wel ingrijpen, zoo noodig om die her stellingen en verzwaringen der dijken te laten uitvoeren, welke noodig zijn tot gros seren waarborg tegen overstroonrngsgevaar. Mej. M. F. van Leeuwen te Aalsmeer is benoemd tot onderwijzeres aan de Vio- lettenschool tè Amsterdam. Katwijk. Gemeenteraad. Aanwezig 13 leden, Afwezig de heeren J. v. d. Perk en dr. Van Wal sum, met ken nisgeving. Voorzitter de heer De Waal Malefijt, burgemeester, die de vergadering met gebed opende. Hierna deed de voorzitter mededeeling van een aantal sedert do vorigo vergade ring ingekomen stukken, waaronder eenige disposities van Ged. Staten betreffende genomen raadsbesluiten. Verder was ingekomen een adres der Vereen, tot Bevordering van Vreemdelin genverkeer, houdende bezwaar tegen het besluit tot sluiting der strandkiosken aan het strand, met het verzoek dit besluit we der op tc heffen. In handen van B. en W. gesteld om praeadvies. Van dezelfde vereeniging^ was een adres ingekomen, inzake een verzoek van de so ciëteit voor Chemische Industrie dat be handeld zou worden bij het betreffende punt der agenda. Een .schrijven van den heer- Van Elk, waarin hij dank zegt voor het toestaan van het rooien van boomén, maar hij vindt geen vrijmoedigheid om" per stuk f 10 te betalen voor het rooien van deze boomen. Zeer gaarne neemt hij er vrede mee', dat deze boomen door de gemeente zullen wor den .opgësnoeid. Do Voorzitter stelt «voor daaraan te voldoen. Sommige leden maken wel geen bepaald bezwaar tegen opsnocien, maar vroeger waj het het oordeel van de Commissie van Fa bricage, dat die boomen er gevaarlijk ston den. Is dat nu niet meer zoo Een schrijven werd voorgelezen van den rijwielhandelaar J. R. van Duin, de wen- schelijkheid bepleittend tot invoering van een radiotoestel voor de politie, welk toe stel hij wil leveren voor f 240. De voorzitter acht aanschaffing van zoo'n toestel wel noodig, maar met het oog op den financieelen- toestand der gemeente vinden B. en W geen vrijheid zelf dit voor te stel len. Wil de Raad het doen, dan zullen zij B.ren bezwaar maken. Bc lieer Wouda vindt het eigenaardig dat f een handelaar de wenschelijkheid er van I bepleitAls de politie het zelf deed, wa9 het I wat anders. De voorzitter zegt, dat hij zelf zich tot de politic rekenen kan en hij vindt het wel noodig. Voorts een verzoek van de vereeniging „Ziekenverpleging" om voortaan de zieken (e vervoeren met een ziekenauto en verder 4al lyphuslijders niet meer in het ziekenhuis le Katwijk zullen worden verpleegd, maar in Leiden. De voorzitter merkt op, dat verple ging van een enkelen typhuslijder te kost baar voor de Kalwijksche verpleging zou worden. Na eenigc opmerkingen van enkele leden vzordt in dien geest besloten. Alsnu wordt met de schriftelijke agenda begonnen. Tot leden der Commissie van Toe zicht op het M. O. worden in de vacatures der heeren W. van Duin en Maas, resp. be noemd de heeren D. W. Ouwehand en J. M. H. Spoorman. Als intermezzo maken nu de heeren van Duin en Wouda nog eenige opmerkingen op de notulen der vorige vergaderingen, die ver geten waren om te worden vastgesteld en ttadrin vólgens liun meening het door hen gesprokene niet geheel juist is weergegeven. Met name wat de heer Wouda opmerkt, kan de voorzitter zich niet vereenigen. De?e maakt nu een schriftelijk voorstel tot wijzi ging. Infosschen wordt met de behandeling der agenda voortgegaan. Vastgesteld wordt het voorschot op de ver goeding krachtens art. 101 L. O. over 1926 tot een totaal bedrag van ruim f 20.000. Zonder hoofdelijke stemming wordt gun stig beschikt op het verzoek van de Ned. Hervormde gemeente te Katwijk aan Zee om medewerking voor de stichting eener school voor L. O. In overeenstemming met genoemd bestuur ^erd overeengekomen dat met 1 April a.s. aan de Ned. Herv. gemeente twee lokalen van de openbare school II zullen worden afgestaan en verder elk jaar een volgend lokaal, zoodat geleidelijk de leerlingen dezer school kunnen worden opgenomen in de openbare school I. Nu wordt voorgesteld aan J. Dubbeldam een terrein gronds, groot 850 M2. te verkoo- pen tegen f i per M2 Dit terrein zal in twee laar bebouwd moeten worden. De heer Van Duyn vindt, dat B. en W. r'u zeer mild zijn. Vroeger werd de termijn altijd op één jaar gesteld. De heer Hou waart vindt, het uitstekend, dat er meer ruimte gegeven wordt. De wethouder, de heer R. Ouwehand, deelt mede, dat de tijd van bebouwing meestal met de bouwers vooraf wordt be sproken. Hier zullen acht huizen op den grond worden gebouwd. Zooiets moet de ge beente bevorderen. Na nog cenige gedachtenwisseling, waar- pl de heer Van Duyn opmerkte, dat het mm niet te doen was geweest om kritiek 'it te oefenen, werd het voorstel nu zon- cr hoofd, stemming aangenomen. Aan do Sociëteit voor Chemische Indus- 1110 „Katwijk" werd een strook grond, ten noorden van het Prins-IIendrikkanaal ver huurd tegen f 4 per strekkende Meter, voor- loopig voor den tijd van één jaar. Du Socië teit zal een behoorlijken weg langs het Ka naal moeten onderhouden. Daarna had nog een niet bijzonder vrien delijke gedachtenwisseling plaats over de notulen der vorige vergadering, waarbij ook het woord werd gevoerd door den wethou der, den hoer Ouwehand. Ten slotte werd de oplossing hierin ge vonden, dat wat de heer Wouda thans op merkt, in de volgende notulen duidelijk zal v/orden gememoreerd. Hierna werd zeer uitvoerig van gedachten gewisseld over het verzoek van bovenge noemde Sociëteit om vergunning tot het' storten van afvalproducten op het strand. In dit verzoek deed de directie der Chemi sche fabriek uitkomen, dat haar bestaan vrijwel afhangt van dit verzoek en merkte op, dat hét voor de gemeente een groot verlies zou zijn, omdat er geregeld 60 men- sc'hcn aan de fabriek brood vinden. B. en W. hadden, voor zij het praeadvies uitbrachten, hun inlichtingen links en rechts ingewonnen. De Ned. Heide-maat- schappij had zich er legen verklaard, even als de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Daarom zijn B. en W. te rade geworden om voor te stellen de reeds genomen proef, die tot 15 Januari toegelaten wérd, niet te bestendigen cn dus het verzoek van de hand te wijzen. Bijna alle leden voerden over het verzoek het woord cn de meesten konden niet on voorwaardelijk met het praeadvies meegaan en in ieder geval wilden de meesten een welwillende houding aannemen. De heer J. van Duyn opende hel debat met op te merken, dat men toch ook reke ning moet' houden met een industrie, die voor het bestaan der gemeente van groot belang is. De Vereeeniging voor Vreemde lingenverkeer vertegenwoordigt ook slechts een groep menschen. De heer Parlevliet sprak in denzelfden geest, evenals de heer Wouda en de heer Ho uw aart. die echter .niet' over het ijs van één nacht wilde gaan en daarom zou wen- schen, dat een commissie werd benoemd voor een nader onderzoek en daarom stélde ■KTVj°r kj voorstel aan te houden. Is adat de heeren Van der Swan, Van Tongeren, Van Beclen Wzn. en G. van Duyn nog het woord hadden gevoerd cn de heer Van der Swan voorstelde in het' najaar nog weer <ien proef te nemen bijv. van October tot Januari, zeide wethouder Ouwehand dat ook B. en W. de Chemischo Industrie een goed hart toedragen. Dat heb ben zij meermalen, en nog laatst getoond. Maar zij zijn slechts met z'n drieën. En de verantwoordelijkheid durfden zij niet alleen op zich nemen doch wilden dit liever aan den Raad overlaten. Na ampele besprekingen werd eerst een voorstel van den heer J. van Duyn om de Sociëteit nog een maand vergunning te verleenen om het vuilste blijven uitstor ten, in stemming gebracht. Dit voorstel werd met 7 tegen 8 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren, Meerburg, Van Beelen Wzn., Wouda, Van der, Swan, Van Tongeren, Kruit-, Ouwehand en Grimber gen. Het voorstel Van der Swan, dat de heer Ouwehand, wethouder steunde, om van October tot 1 Januari 1927 de storting toe te laten, terwijl B. én W. in dien tijd een onderzoek zullen instellen, werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel tot wijziging van art. 27 der verordening betreffende de straatpoli- tie, werd tot de volgende vergadering aan gehouden. Een verzoek om schadevergoeding van f 30 voor het doodschieten van zijn hond door den heer Jeroen Varkevisser, werd met algemeene stemmen afgewezen. Daarna kwam in behandeling een voor stel lot wijziging der begrooting 1926, mede in verband met een schrijven van Ged. Stalen. Zooals gewoonlijk, werd over de meeste punten niet gediscussieerd, alleen over hét voorstel om aan den eersten amb tenaar ter secretarie een gratificatie van f 200 toe te kennen voor meerdere werk zaamheden, ter gelegenheid - van de onge steldheid van den secretaris, dien hij toen heeft vervangen Wethouder Ouwehand vond het goed, dat aan hem een vergoeding werd gegeven, maar ook de andere ambtenaren hebben in dien lijd meer dan gewoonlijk moeten doen en daarom stelde hij voor aan den hoofd ambtenaar een bedrag van f 125 toe te kennen en de overige f 75 te verdeelen on der de andere ambtenaren naar evenredig heid van hun salaris. Er volgde een uitvoerige gedachtenwisse ling over dit voorstel, waarbij de voorzitter deed uitkomen, dat de heer Boekhoven zich in dien lijd zeer verdienstelijk heeft ge maakt en den secretaris uitnemend heeft vervangen. Niettemin werd het voorstel van den heer Ouwehand met 9 tegen 3 stemmen aange nomen. Vóór stemden de heeren Meerburg, Van Beelen Wz., J. van Duyn. Meerburg G. van Duyn, Wouda, Van der Swan, Ouwe hand en Grimbergen. De heer Houwaart had de vergadering verlaten. Bij de rondvraag vroeg de heer J*. van Duyn .antwoord op een in de vorige verga dering gestelde vraag m^t betrekking lot de arbeidsbemiddeling. Het korte antwoord, door den voorzitter bevredigde hem niet, doch de voorzitter kon geen verder debat bij de rondvraag toe laten. De heer Van Duyn vond toch nog gele genheid een door hem óp papier gebrachte criliek op dit instituut voor te lezen, als mede op de verordening betreffende het z.g. beurzenverbod en die van het doodschieten van bij nacht losloopende honden. Na nóg een enkele opmerking van den heer Van Tongeren werd de vergadering door den voorzitter met gebed gesloten. Katwijk aan den Rijn. Als onderwijzer aan de R.-K. School alhier is, in de plaats van den heer P. van Leeuwen, die naar Indië vertrekt, benoemd de heer J. Fennes, onderwijzer le Zóeterwoude, wonende alhier Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. W. Caspers, hoofd der R.-K. School te Heeg bij Leeuwarden, is in gelijke betrek king benoemd aan de R.-K. Jongensschool (bij de Kathedraal) te Utrecht. Kalwijk*aan-Zee. Van de trawlvis- scherij kwam Woensdag te IJmuiden aan de markt de logger KW 70 met f 308' be somming. De jaarvergadering van de Christ. Oranjevereeniging „Oranje Getrouw" trekt altijd nog al de belangstelling der leden. Zoo ook gisteravond. De Gemeentezaal was geheel bezet. Van de 500 leden, die de vereeniging telt was bijna de helft verte genwoordigd. De voorzitter, ds. Voorsteegh was leider. Deze liet zingen Ps. 68 10; las Ps. 150 en ging daarna voor in gebed. Na de gebruikelijke welkomstgroet hield spr. een korte rede waarin, in kernach tige taal, zooals wij dat van dezen rede naar gewoon zijn, de levensloop van onze Koningin, werd geschilderd. Dat hierbij de Koningin-Moeder niet ver geten werd, spreekt van zelf en ook de opofferende liefde van de Koningin, bij nationale rampen, passeerde de revue. Een dankbaar applaus was sprekers loon. Daarna brachten secretaris en penning meester hun jaarverslag uit. In de pauze werd den aanwezigen ceni ge versnaperingen geoffreerd, die dankbaar werden genoten. Mej. W. v. Leeuwen, muziekonderwijze- res alhier, zorgde mede voor do goede stemming, door verschillende vaderland- schc liederen op het orgel ten gehoore te brengen, hetgeen de aanwezigen zeer waardeerden. Na de pauze bracht de heer Den Dikken een paar toepasselijke gedichten ten ge hoore waarna de aanwezigen een aange name verrassing ter hand gesteld werd in den vonn van een gevulde zak van zilver papier, ter eerc van het zilveren jubileum van het. Koninklijk Echtpaar. Eindelijk gaf de voorzitter een fragment uit: ,,Je maintiendrai", ten beste. Na het zingen van Gez. 96 (even veran derd) dat staande aangeheven werd, sloot de heer Den Dikken met dankgebed. Het spreekt van zelf dat den heer G. van Duin met de dames die den geheelen avond in de weer waren geweest om de noodige voor- en toebereidselen te maken voor de „verrassing" en de ververschingcn door den voorzitter allen lof toegezwaaid werd, wat dan ook dubbel verdiend was. Rijnsburg. Een zoon van de wed. C. B. alhier, leunde uit een tram van de lijn RijnsburgLeiden, waardoor zijn hoofd in aanraking kwam m^f.een paal, langs de trambaan slaande, waardoor hij bloedige verwondingen aan het hoofd bekwam. Na voorloopig door den conducteur van de tram le zijn verbonden, 19 hij naar dr. Varekamp te Oegstgeest vervoerd Ier verdere behande ling. Een dochtertje van den heer II. v T. geraakte in een moddersloot dan dc Sandl- laan. Ooggetuigen van het ongeval redden het meisje uit haar minder prcttigen toe stand en brachten haar naar het ouderlijk huis. Voorschoten. Gisteravond kwam in hotel Deurloo het Departement Voorschoten van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen bijeen. Door den heer Const Meyer zou een lezing worden gehouden met als onderwerp „De kleine Johannes" van Fre- derik van Eedcn. De zaal was best bezet en de aanwezige dames en heeren volgden met gespannen aandacht deze voordracht. Aan het einde werd spr. beloond met een hartelijk gemeend applaus. Namens alle aanwezigen sprak de voor zitter, de heer R. van den Ende. een woord van dank tot den geachlen spreker voor den schoonen avond, hen bereid. Hij wenschte mevr. en den heer Meyer, die binnenkort deze gemeente gaan verlaten, in hun nieuwe woonplaats veel goeds toe. Spr. voegde er den wensch aan toe, dat de drukke werkkring, die hen elders wacht, den heer Meyer niet zal beletten nog een enkele maal naar Voorscholen te komen, om de leden van het Nut te doen profiteeren van zijn studie op litterair gebied. PLUIMVEE. Graanmolen, zeef enz. Een nuttig, ja soms onmisbaar instrument voor de stadekippenhouders is een graan- molentje. In het bijzonder zal iemand, die een partijtje kuikens fokt .er een veelzijdig gebruik van kunnen maken om zelf ver schillende granen grof te malen. Eerst na dat de kuikens eemge levensweken doorge maakt hebben zijn hun spijskanalen pas zoo wijd geworden, dat de heele korrels van de meeste granen hen niet meer kunnen hinderen. De voorbeelden zijn talrijk, dat zeer jonge kuikens, door honger gedreven, bijvoorbeeld heele tarwekorrels binnenhaal den hetgeen hun noodlottig werd. Er behoeft bij het malen niets verloren te gaan, alles wordt benut, want bij de graanmolen behoort een zeef, een fijne zeef, waarmee de tot meel gewreven deeltjes gescheiden worden van de verkregen gro vere deelen. f De zeef kan men zelf wel maken in den vorm van een bodemloos bakje bijvoor beeld 30 bij 30, terwijl de hoogte van den vierzijdigen houten rand ongeveer acht cen timeter kan zijn. Hierop bevestigt men strak gespannen een lapje van het bekende metaalgaas, dat voor vliegenkasten ge bruikt wordt. Het zou onpraktisch zijn het gemalen voer ongezeefd den kuikens voor te zetten, omdat de meelgeworden deeltjes dan onbe nut zouden verloren raken. Het uitgezeefde meel gaat door het opfokvoer en de grovere deeltjes vermengt men al naar de voe- dingseischen en naar den leeftijd der kui kens met fijne rijst, wit zaad, millet, lijn zaad enz. om samen een bekend en vei-» trouwd kuikenzaad of pikvoer te verkrij gen. Hiermede wordt zelfs niet zijdelings bedoeld, dat het in den handel voorkomen de kuikenzaad af te keuren zou zijn. Neen, wij zijn overtuigd dat het meerendeel der firma's zorgt voor een gopde en vertrouw bare kwaliteit. Y\ ij malen dus tarwe, ruais, l ijst, groene erwten bijvoorbeeld éénmaal door den op grof gestelden molen voor kuikens, die meer dan een maand oud zijn. Voor zeer jonge diertjes, die dus pas met korrelvoer beginnen, laat men het grofgcmalen goedje nog eenmaal door de molen gaan, die dan eerst weer op fijner gesteld wordt. Zelfs als men onthand is met meelvoer kan men de bedoelde granen ten slotte tot meel ma len, hoewel daarin voorzien wordt door de bestaande merken opfokvoer 1, 2 cn zelfs 3, die dc meeste giaanlcveranciers in prima samenstelling verkoopen. Aan volwassen dieren wordt het graan ongebroken gegeven, zelfs de groene erw ten. Maar voor krielen achten wij het noo dig groote korrels, zooals mais, boonen en erwten te breken of anders niet tc geven. Daar mais ook gebroken in den handel komt zou men daarvan in de wintermaan den ongeveer vijf procent kunnen bijmen gen, als meer warmte gevend. Ook voor broedende krielen kan wat gebroken mais bijgevoerd worden. Een graanmolen moet gemakkelijk uit elkander te nemen zijn en moet steeds o-p een droge plaats opgesteld gereed staan, kan dan jaren lang dienst <loen en brengt zoodoende ruimschoots de kosten op, die men er voor uitgaf. Wat Maait ons te doen geeft. In deze maand, vooral in de tweede helft kan men meer vertrouwen op een vol doende bevruchting der eieren en kan het broeden beginnen. De machine kan ten allen tijdo in werking gesteld worden, maar die langs den natuurlijken weg wil gaan, moet zich in tijds voorzien van een of meer goede broedhennen. Zet er geen voordat u zeker is, dat zij echt broedsch is. Let er op of ze volkomen gezond en krachtig, of ze volkomen vrij is van kalk op de beenen, van luis tusschen de veeren. Gebruik daar om een der vele insectenpoeders, op de kip zelf, ten einde van rustig zitten zeker te zijn. Geef ongeveer elf eieren, leg er in geen geval veel onder; die zouden niet vol doende gedekt worden en door het verplaat sen der eieren, hetgeen de kip elk deel van den dag doet, zouden zoo wat alle eieren om beurten aan den kouden buitenrand terecht komen en heeft dc kiem alzoo ve'el kans af te sterven. Het nest goed te bou wen, niet te diep te hol, waardoor de eieren tc veel op elkaar komen, maar ook niet te vlak, waardoor ze wegrollen van onder de kip. Het nest mag nu niet vochtig zijn, want nu geeft vocht nog tc veel koude. Geef den foktoom veel groen, ook wat le vertraan cn gist. Heeft men zelf geen fok toom, bestel dan in tijds dc broedeieren bij een goed adres. Denk er steeds aan eerst dc brocdhen te hebben en dan pas de eierende omgekeerde orde beeft al menig een veel tegenslag gegeven, niet alleen de schade in geld, maar vooral de late ven- schuiving van den waren broedtijd. Voor krielen heeft men zich echter in Maart niet druk te maken, die komen minstens een- maand later aan de beurt. Zoo is het ook met de lichtere duivenrassen, dan is half April beter. Voor zware rassen is vroeg broeden weer beter. Doctor Willem Mengelberg. Naar wij vernemen, heeft de Columbia University te New-York aan Willem Men gelberg het doctoraat honoris causa ver leend. De promotie zal op 30 Mei en 1 Juni a.s. plaats hebben. DE LAKENHAL. Tentoonstelling van moderne Fransche schilderkunst We hebben in Leiden dit seizoen wal be treft de aard der tentoonstellingen niet le klagen over gebrek aan afwisseling. Eerst kregen we de gebruikelijke Sphinx-tentoon- stelling, waarna Kelder en Schuhmacher hun werk exposeerden, gevolgd door een tentoonstelling van Spaansche schilderijen door W. II. van der Nat. de reeds lang over wogen expositie van schilderijen uit Leidsch bezit vond hierna plaats, vervolgens zagep we het Indische werk van Poortenaar, ter wijl de Leidsche Kunstvereeniging ons nu weer gelegenheid geeft met werk van eenige jonge Fransche schilders, waaronder enkele met gevestigde reputatie, kennis te maken. De Amstcrdamsche kunsthandelaar Van Deene, van de Galerie d'Art Francais, be kend importeur van moderne Fransche kunst, stond een deel van zijn collectie af. Onder het geëxposeerde is werk van Alix, Detthow, Dufy, Favory. Gromaire, Labaye, Lhole, Loliron, Mathei, Osterlind, Rosoy, Signac, Siméon, Smith en Thevenet, die voornamelijk behooren lot de groep van Fransche jongeren, bekend onder den naam „Groupe de l'Ëloile". Wij hier in Holland zijn niet verwend met moderne Fransche-, zoomin als Belgische kunst, al komt daar in den laatsten lijd eenige verandering ten goede in. Een uilwisseling van kunst is heil zaam in vele opzichten, al zijn er natuur lijk ook nadeelen aan verbonden. Vaak is het door allerlei omstandigheden moeilijk in het buitenland een juist beeld le geven van den 9tand van de inheemsche kunst. Hoewel nu deze tentoonstelling niet bedoeld te zijn een representatie van de moderne Fransche kunst, had men toch wel wat meer aandacht mogen besteden aan het ge halte vair de werken van de diverse expo santen. Zooals het nu is krijgt men een zeer onvoldoenden indruk van hun betee- kenis; we denken daarbij o.a. speciaal aan Signac in wiens, voor de meeste bezoekers onbekende, kunst door die paar leutige aquarelletjes geen inzicht wordt verschaft en zoo is er meer. Het heeft er den schijn van alsof hier een hoeveelheid schilderijen, aquarellen en teekeningen, die zich toeval lig in depot bevond, ter tentoonstelling ge* stuurd werd, hetgeen le meer te betreuren is, omdat het hier, zooals boven reeds ge zegd. een kennismaking geldt. Wo zien im-» pressies luchtig en vluchtig, er is weinig ingetogenheid, nog strakke ernst. Opmerke lijk is altijd het vele naakt dat dc Fran* schen schilderen in tegenstelling tot ons Hollanders, dio dat maar bij uitzondering doen. Veel uiterlijke zwier is er in de meeste naaktleekeningen, een gewilde bizarrcrie oold wel, ik denk-daarbij aan de met een kantig lijntje geteekende naakte poppetjes met do te groote hoofden van Germaino Labaye, ook aan de zonderlinge houding van liet liggend naakt van Detthow, een enkele treft om een zekere kracht van uitdrukking, zoo bijv. dc penteekening van Gromaire, die even aan hot beeldwerk van "Maillol doefe denken. Van Favory zijn er twee figuur-s stukken en tevens een stilleven met rozen! legen zwarte fond, de afgevallen bloembla*. den vormen een mooie klcurpartij. Behalve deze laatste is ook Lhole een kunstenaar van naam, van hem is er slechts een naakt* teekening gaaf en sierlijk van lijn. Van Loliron zagen we een leuk met de pen ge^ lee^end landschapje (Nice) en een pittig aquarelletjo van tennisspelers. Noemen we ten slotte van het vele nog de aquarel ..Le chcmin de ferme" van Alix. een stijlvol werk. A De liefde van het Engelsche volk voot dieren is welbekend, en heelt o.a. uiting ge-, vonden in den weldadige instelling, van een „rusthuis voor paarden" 't welke ik onder leiding van den gemocdclijken secretaris be. zocht heb. Deze secretaris, die alle paaiden bij hun naam kent, zich hun aller geschiedenis tot in dc kleinste bijzonderheid herinnert en dag en vaak nachten doorbrengt in zijn dikwert harde taak, is oen man ,op wiens schouders feitelijk de geheele inrichting drijft. Anderen zitten in het bestuur, dragen financieel bij, schrijven een cheque uit, gezeten in een makkelijken leunstoel voor een lekker vuuri tje, maar de secretaris is d&lr, wanneer oen paard lijdt en onmiddellijke hulp noodig heeft, wanneer een paard wordt binnen ge bracht ni een ongeluk op Londen's voor paarden zoo ongeschikt harde straten. Een leven van toewijding, zoo geheel belange loos, dat slechts zijn betaling vindt in de uitdrukking, waarmee de stomme dieren hem aankijken met hun trouwe oogen Een groote bewondering bevatte mij voor dit kleine een. voudige mannetje .toen hij mij zoo kalm rondleidde, hier een paard liefkozend, daar een blinde toesprekend. Ze kenden hem allen en keken hem na terwijl wo stal voor stal voorbijliepen. Do inrichtingen had als beschermvrouw dc onlangs overleden komngin-moedcr Alex andra, en telt verder in het bestuur do meest aristocratische namen in Engeland. Dc fi- nancieele steun is zeer groot en dat moei ook wel, wanneer men bedenkt, dat dit in stituut vele landerijen bevat in een van do dure wijken van Londen, en tachtig paar den huist, waarvan elk aan voeding en onderhoud f 10 per week kost. Het hoofddoel is ouden afgewerkten paai', den oen rustigen ouden dag te bezorgen, zonder werk, slechts grazende en droomende in do mooie weiden, maar verder biedt hel „home ook de gelegenheid aan den armen man, zijn overwerkt paard eenige weken rust te geven tegen geen of weinig betaling. Voor dien tijd krijgt hij dan een krachtig paard te leen van het instituut. Meer gcfor. tuneerden, die hun paarden afdanken we. gens ouderdom of vanwege de zegevierende automobiel, kunnen hun „pels" een plaats koopen als belooning voor bewezen diensten. We stopten voor een stal, waarin twee mooie en nog krachtige vossen gemoedelijk stonden te knabbelen aan de deur Zij waren het eigendom van een rijk officier, die gedu rende den oorlog veel en trouwen dienst van hen ondervonden had. Beide waren meer malen gewond geweest en uit dankbaarheid heeft hij ze nu een veilig onderdak bezorgd voor hun leven. Vaak komt hij ze nog opzoe. ken. Jn de volgende drie of vier stallen slon. den oude, afgewerkte paarden, lusteloos, doch gezond. De secretaris vertelde me, dat een bejaarde gefortuneerde ongetrouwde dame eiken morgen zorgvuldig de couranten doorleest, en in gevallen van wreedheid da ongelukkige dieren opkoopt van hun hard vochtige eigenaars om dc viervoeters voor verder wee te besparen in het instituut. Een paar stappen verder bracht ons lot oen stal, zorgvuldig gesloten, 't geen mijn. verwondering verwekte op een mooien dag als deze. De secretaris verzocht me niet tc dicht te naderen, terwijl lüj de bovenste helft van de deur loshaakte. Een oogen- blik later aanschouwde ik den meest vroemdsoortigen kop van een ezel, dien ik ooit gezien heb. Hij herinnerde mij aan een kameel, rhinoceros, moordenaar en ik weet niet wat, maar meer nog dan deze rare combinatie trof mij de bloeddorstige uitdrukking van zijn kleine doordringen de oogen. Deze ezel had niet lang geleden een paard zijn strot doorgebeten. Het paard was op de een of andere manier in den stal van den ezel komen snuffelen, en deze was hem onmiddellijk aangeval len met doodelijken afloop voor het arme paard. Ik vroeg den secretaris waarom zij zoo'n wild en onbetrouwbaar dier niet af maken. Hij haalde zijn schouders op en antwoordde, dat dat niet gebeuren kon zonder toestemming van de „old lady", ofschoon de ezel ook hemzelf een hap uit zijn mouw en arm gehelen had. Het luiden van een klok in mijn onmid. dellijke omgeving deed me ineens om. draaien en daar zag ik een paard heftig trekken aan een touw, dat verbonden was met de klepel van een groote klok boven een stal. De secrelaris keek me glimlachend aan ee zei: „Dinnertime we taught him fcrj by tying a carrot to the siring". J. K,

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 7