No. 20250. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 18 Maart] Derde Blad. Anno 9926. BINNENLAND. Jicht of Spit? Neem TOGAL. GEMENGD NIEUWS. SPORT. De Staatsliegiooting in de Tweede Kamer. Naar wij vernemen, zegt het „Vad." ligt hel in de bedoeling van de leiders der ver schillende fracties in de Tweede Kamer, om hel daarheen te leiden, dat er geen algc- mecne beschouwingen bij de behandeling van de begrootingjheofdstukken zullen wor den gehouden, terwijl er bij de artikelen slechts zeer kort zou worden gesproken. Gaat de Kamer hierin mee (en zulks mag worden aangenomen), dan zal de Slaals- begrooling nog vóór het Paascbreces in de Tweede Kamer gereed komen, terwijl de In dische begroeiing dan tot na Paschen zal blijven liggen. Men hoop!, dal de Eersle Kamer evenzeer een door de tijdsomstandigheden gcSischten spoed zal betrachten, waardoor de Slaalsbc- grooting nog voor 1 Mei a.s. in het Staats blad zou komen. Het onlangs ingediende en ongunstig ontvangen gelcgcnhcidswelje zou lan kunnen vervallen. Verhooging der examengelden. Bij do Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging der Middel baar-Onderwijswet. In dc Memorie van Toelichting wordt op gemerkt, dat dc bedragen, die, sedert 1 kept. 1920, krachtens art. 81 der vigeeren- tle Middelbaar-Onderwijswet, gevorderd worden van de candidaten voor de examens ter verkrijging van een akte van bekwaam heid tot het geven van middelbaar onder wijs in verband met de verminderde waar de van het geld te laag zijn. lllen bepaalde wanverhouding is dan ook ontstaan ten aanzien van de in 1Ö21 geregelde examen gelden vooi dc akten lager onderwijs. Ter wijl het examengeld voor de akten Fransch Duilsch, Engeleeh, wiskunde en lichame lijke oefening lager onderwijs laatstelijk ojr f 15 werd vastgesteld, bedraagt dat voor de middelbare akten in die vakken slechts f 10, terwijl bovendien, in geval van af wijzing voor de eerste herhaling van het zelfde examen gcon betaling wordt gevor derd Het komt don Minister voor, dat die Verhouding niet- behoort bestendigd te blij- yen en dat de examengelden voor dc ak- Tan middelbaar onderwijs moeten worden verhoogd. Te meer schijnt deze maatregel wenschelijk, wijl zich nog ieder jaar vele candidaten aanmelden, die geheel onvol doende zijn voorbereid en die zich door het lage examengeld van zoodanige licht vaardige aanmelding niet laten terughou den. In verband daarmede zijn de uitgaven .voor deze exameos aanzienlijk hoogèr dan zij onder normale omstandigheden zouden wezen. Bovendien worden thans hoogleera ren en andere examinatoren gedurende te langen tijd aan hun eigenlijke taak ont trokken, zoodat niet alleen op financiceic gronden, doch ook uit een oogpunt van onderwijsbelang wijziging geboden is. Deze wijziging is van cenvoudigon aard en de 'daarbij betrokken bele.ngen maken spoed gewenschfc; daarom wordt voorgesteld liaar thans reeds aan te brengen, dn afwachting yan de totstandkoming van het thans bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangige wetsontwerp op het voorberei dend honger en iniddelbaar onderwijs. Evenals zijn toenmalige ambtsvoorgan ger is de Minister van meening, dat het geen aanbeveling verdient de examengel den, zooals tot dusver, in de wet vast te leggen, doch dat er de voorkeur aan moet worden gegeven ze bij Koninklijk besluit te regelen. Daartoe wordt een wijziging van artikel SI der Middelbaar Onderwijs- wet voorgesteld. Belastbaar inkomen. Op de vragen van den heer Hiemstra betreffende het in mindering brengen, ter bepaling van het belastbaar inkomen, van 3e aan een werkloozenkas te betalen con tributie, antwoordde de Minister van Fi nanciën, dat het hem bekend is, dat Dij de vaststelling van het inkomen, waarnaar de aanslag in de inkomstenbelasting wordt berekend, in aanmerking wordt genomen de steno, die nit een werkloozenkas wordt ge not en. Het is hem niet bekend, dat sommige belastingambtenaren de opvatting huldigen, dat met de te betalen contributie voor deze kas geen rekening behoeft te worden ge houden. Intusschen is te zijner kennis ge komen een uitspraak van den Raad van Be roep voor de directe belastingen te Tilburg, vroarbq de Raad zich op het standpunt heeft gesteld, dat de uitkeering nit de werkloo zenkas is opbrengst van een recht op pe riodieke uitkeering zonder inkomen, zonder dat de betaalde contribatie voor aftrek in aanmerking komt, tenzij den werknemers verplicht is lid van de desbetreffende or ganisatie te zijn. Tegen bovenbedoelde uitspraak is door belanghebbende beroep in cassatie ingesteld, Waarbj} onder meer als bezwaar is aan gevoerd, dat de Raad, nu hij aanneemt, dat de uitkeering uit de werkloozenkas belast baar is, had baliooren te beslissen, dat de aan deze kas betaalde contributie voor af trek in aanmerking komt. Over beide geschilpunten zal derhalve binnen niet te langen tijd een beslissing in hoogste instantie worden verkregen. In verband daarmee meent de M nister zich Tan het uitspreken van een oordeel te mogen onthouden, terwijl er voorts in deze» stand van liet geding geen aanleiding bestaat de belastingadministratie ter zake de instrueeren. Dienst- en rnsttijden Spoorwegpersoneel. Het dagelijksch bestuur van de Ned. Ver. Van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft aan de afdeelingen met spoorwegpersoneel dezer Organisatie ontwerp-voorstellen tot wjjziging Van de dienst- en rnattijdenvoorjehriften noen toekomen. B Toorstellen zjjn gebaseerd op den 'o-u.-dag, terwijl ten aanzien van de bepalin- 'Ben inzake rust' en vrije dagen, benevens de andere onderdeelen der regeling, in de voorstellen allerlei veranderingen voorkomen, die het gevolg zjjn van de onbevredigende ervaringen met de bestaande bepalingen op gedaan. Ce afdeelingen van de Ned. Ver. ver gaderen deze maand over het geheele com plex wijzigingsvoorstellen, dat den vorm heeft van een onlwerp-adres met toelichting. Het ligt in de bedoeling om binnenkort de definitieve voorstellen bij den Minister van Waterstaat aanhangig te maken. Landgoedeten en bosschen. Aan den Minister van Financiën is vol gend adres gezonden; Geven te kennen: de besturen van den A. N. W B., Toeristenbond voor Nederland en van de Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland; dat zij met groote bezorgdheid ontwaren, dat het aantal landgoederen en bosschen, in het bijzonder die van loofhout, en hun dik werf ongerept natuurschoon van allerlei aard. sedert eenige jaren met onrustbarende snelheid vermindert dat hierdoor groote belangen uit een oog punt van volksgezondheid, volksonlspan- ning, natuurschoon en natuurwetenschap en niet minder de economische belangen van verschillende streken des lands ernstig wor den geschaad, dal dit betreurenswaardig verschijnsel voor een groot deel is, te wijlen aan den onevenredig zwaren en onredelijkcn druk, dien, zooats in bijgaande nota wordt uit eengezet, verschillende rijksbelastingen op het bezit van landgoederen voornamelijk van bosschen uitoefenen; dat de heffing naar geschatte verkoops- waarde, zoowel voor de vermogensbelasting als voor de verdedigingsbelasting I en in het bijzonder voor de successiebelasting, een in vete gevallen onoverkomelijk bezwaar is voor de instandhouding van landgoederen, terwijl bovendien de huurwaarde voor de pc-rsoneele belasting in vele gevallen op die geschalle verkoopswaarde berusl, hetgeen, volgens het aanhangig wetsontwerp, ook voor de van „woontorensen" te heffen be lasting het geval zal kunnen zijn-, dat voorls de heffing van inkomstenbe lasting op de waardevermeerdering van het hout door groei in vele gevallen hoogst on billijk is te noemen; dat adressanten met levendige belang stelling hebben kennis genomen van een door den Boschraad tol den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ge richte nota. waarin wordt voorgesteld bij zondere fiscale bepalingen te maken ten opzichte van landgoederen en bosschen, op welker behoud uit een oogpunt van alge meen belang In hel bijzonder prijs moet worden gesteld en waarvan het voortbe- slaan door een vrijwillige overeenkomst van den eigenaar met den Staat verzekerd zou kunnen worden; dat adressanten van oordeel zijn, dat al dus op voor den Slaat en andere openbare lichamen minst kostbare wijze ten alge- meene nutte behouden kan blijven wat an ders lot zeer groote schade van land en volk voor goed verloren gaat; dat adressanten do conclusie van doge nota in groote lijnen geheel kunnen onder schrijven en dat zij het zelfs wenschelijk achten zoodanige regeling uit te breiden tot andere terreinen, die om redenen van na- tuur- of landschapsschoon of wel uit een natuurhistorisch oogpunt van belang zijn te achten; dat adressanlen daarom, daarbij uilslui tend het belang van het algemeen en niet het belang van particulieren op het oog heb bende, bet nemen van dergelijke maatrege len zeer dringend geboden achten. Redenen waarom adressanlen zich tot Ujye Excellentie wenden met het verzoek, om ter bescherming van dit groote, alge- tneene belang, maatregelen te overwegen tot verlichting van den fiscalen druk op bos schen en landgoederen in den geest van het geen in bijgaande nota nader uiteen is gezet. Bond van Nederlandsche schilderspatroons. Gisteren is in Den Haag de algemeene vergadering gehouden van de financieele in stellingen van den Bond van Nederlandsche Schilderspatroons: do afdeelingen bedrijfs ongevallenrisico, patroonsverzekering en ziekteverzekering, onder leiding van den voorzitter van den raad van bestuur, den heer W. C. van As, Wat betreft de afd. patroonsvcrzekcring werd o.m besloten, op voorstel van den raad van bestuur, 4.8G pet. van de premies, door de deelnemers voldaan, als winst in minde ring le brengen op de inlegpremie voor 1926. Do rekening van deze afdeeling over 1925 sluit op 133,697, met een voordeeüg saldo van f 4590 Ten aanzien van de afd. fonds ter verze kering van bedrijfsongevallenrisico werd o.mop voorstel van den raad van bestuur, besloten, op den inleg voor 1926 30 pet. aan den inleg over 1924 tegoed te schrijven. De rekening van dit fonds over 1925 beloopt f 643,365 (voordeelig saldo f 49,624). De afd. ziekteverzekering heeft over 1925 een rekening, sluitende op f 55,330, met een voordeelig saldo van f 10,312. De voorzitter slelde vast, dat de drie in stellingen in bloeienden toestand verkeeren. De jaarverslagen en balansen werden met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer E. van Rij, sedert de oprichling van de instellingen lid van den raad van bestuur en penningmeesler, werd met groote meerderheid van stemmen herkozen. Arbeidswet. De firma C. Jamin, te Rotterdam, had be roep bij den minister van arbeid ingesteld tegen een eiseh ingevolge art. 59, eerste lid, onder c, van liet Arbeidsbesluit 1920 door de districtshoofden der arbeidsinspectie on derscheidenlijk te Maastricht, Arnhem en Groningen gesteld ten aanzien van de ver warming van de betrokken winkels van die firma te Eindhoven, Helmond, Nijmegen, Meppel en Sneek. Bij beschikking van 13 dezer beeft dc mi nister de bestreden eischen vernietigd, tyt overweging, dat appellant tegen deze eischen aanvoert, dat niet is bewezen, dat de verwarming van de winkels niet deugde lijk zou zijn, dat na een rondvraag aan haar liliaalhoudsters geen der leden van liet per soneel eenig bezwaar heeft uitgebracht te gen da wijze, waarop de winkels worden verwarmd; dat de Hooge Raad in zijn arrest van 25 Januari 192G heeft beslist, dat art. 10 der Arbeidswet 1919 wel voor het stellen van voorwaarden betreffende de door ge noemde punten naar een algemeenen maat regel van bestuur verwijst, maar niet aan het districtshoofd de bevoegdheid geeft, ten deze eiscjjien te stellen, en dat mitsdien een cisch als bedoeld in art. 59 eerste lid onder c, van het Arbeidsbesluit 1920, niet steunt op art. 10 der wet, en evenmin eenig ander wetsartikel daarvoor den grondslag vormt; dat dc bestreden eischen, als niet steunende op eenige wettelijke bepaling, derhalve be- hooren le worden vernietigd. Gedenksteen-Dr. 1. W. Gnnniug. De zendelingen der Samenwerkende Z. n- dingscorporaties zijn voornenieas aan het bestuur der Nederlandsche Zendingsschool ter plaatsing in het gebouw der school te Oegstgeest aan te bieden een gedenksteen met plaquette van wijlen dr. J. W. Gunning. De plaquette is ontworpen door den heer Tullings te Rotterdam. De aanbieding zal plaats hebben op Vrij dag 26 Maart des namiddags 3 uur. Tegen eenzijdige ontwapening. Gemeld wordtf De heer C. van der Voort van Zijp heelt wegens andere werkzaamheden ontslag ge nomen als secretaris van het dagelijksch be stuur, alsmede als lid van het Comité lot Waarschuwing tegen Eenzijdige Ontwape ning. Tot secretaris van het dagelijksch be stuur werd gekozen de heer J. J. D. II. Ver schoor, Cornelis Houtmanstraat 3, te 's-Gra- venhage. Nederland in den vreemde. Het is bekend, dat do Belgische school boeken, bij de behandeling van ons land, veelal plegen tekort tc schieten en aan de beteekenis van Nederland in historisch en economisch opzicht in het algemeen wei nig recht doen wedervaren De Vereeniging Nederland in den Vreem de heeft een reeks maatregelen overwogen met het doel, aan dezen ongewensehten toestand een einde te maken. De leiding van deze actie berust bij den heer P. Pres- ser, doctorandus in de geschiedenis te Am sterdam. Deze is onlangs van een reis naar België teruggekeerd, waar hij bij verschil lende onderwijsautoriteiten groote sympa thie met zijn streven mocht ondervinden. Men mag verwachten, dat binnen niet te langen tijd de Belgische schoolboeken ten opzichte van Nederland beter georiën teerd zullen blijken le zijn. V acanliekaarten Dc Nederlandsclie Spoorwegen zullen van 2 tot en met 7 April en van 21 tot en met 26 Mei vacaniickaarlen uitgeven. Officieels berichten. Bij Kon. Besluit is benoemd met 15 Maart lot burgemeester van Harlingcn L, A. van der Stok., Het Hbl. deelt mede, dat oud-minister dr. J. Th. de Visser benoemd is tot groot- officier in het Legioen van Eer. RECLAME. Bij alle Apoth. en Drog. f 0.80 en f 2. 2317 Gaandeweg zullen alle rij- iuigen der Ned. Spoorwegen voorzien wor den van een nieuw soort buffer zooge naamde Lianonbuffers, zooals deze ook reeds bij de Duitsche spoorwegen in gebruik zijn. Het nieuwe model wijkt belangrijk af bij het oude. Verschillende voordeelen zijn er aan ver bonden daar de rijtuigen gedurende den rit nog rustiger gang hebben, en ook bij het rangeeren der rijtuigen de buffers niet zoo gauw verbuigen of krom gestooten worden, zoodat de rijtuigen builen dienst gesteld moesten worden, en daardoor vertraging veroorzaakte. Ook zijn de nieuwe buffers van handgrepen voorzien, wat bij het ran geeren groot gemak is. Bijenvolken naïr de fruif- slreken. De secretaris van dc Vereeniging tol Bevordering der Bijenteelt in Nederland berichl: De vraag naar bijenvolken voor de Irail- slrèken is dit jaar zoo enorm groot, dat het niet mogelijk is voldoende voLken van de zandgronden naar de klei te dirigeeren. Ondanks de milde voorwaarden, welke de Iruitboomgaardbezitters stelden (vrij heen- en terugvoer, bouwen van bijenstalletjes en per volk 10 cent vergoeding) zijn de imkers op de zandgronden niet te bewegen hun volken vqqr dit doel af te staan, mogelijk omdat de afstanden te ver zijn, om geregeld hun volken te bezoeken, wat met groote geldelijke offers gepaard gaat. Het zal niet lang meer duren, of de boomgaardbezilters zullen zelf genoodzaakt zijn bijen fe gaan houden, feneinde niet afhankelijk fe zijn van de imkers op de zandgronden. Het indirecte nut van de bijen voor kruisbestuiving wordt dan ook hoe langer hoe meer erkend. Doodelijk ongeval. Gister- middag om kwart over vier heeft op het Engelsche stoomschip „Athelfoam" liggende in één van de dokken van Wilton te Rotter dam 'n droevig ongeval plaats gehad. De 3e stuurman van het schip, de 51-ja- rige W. C. H. C. uit Londen wilde op hef dek over 'n beschermende plaat van de sloomlciding slappen toen hij hierover strui kelde en voorover op het dek kwam te val len. Ilij bleef bewusteloos liggen, maar had oogciischijnlijk geen verwondingen beko men. Toen hij naar liet verhandlokaal op het terrein was gebracht, moest dr. Stikker, die inmiddels ontboden was, den dood consla- tecrcn. Het lijk werd naar Crooswijk vervoerd. Brand. Dinsdagavond woedde een felle brand le Someren bij As ten in de slmoliulzen- en strookoordfabriek der N.V. Wilhelniina. Dank zij hel krach tig optreden der brandweer konden de dichtbij gelegen boerderijen, die door den vonkenregen, erns'.ig bedreigd werden, ge spaard blijven, liet fabrieksgebouw met aangrenzende schuur is afgebrand Slechts een klein gedeelte der smederij en van het kantoor werd behouden. Duizenden pakken slToohulzen en slrookoord werden een prooi der vlammen. De schade loopt in dc dui zenden. Verzekering dekt dc schade. Gisteravond tegen halt twaalf is brand uitgebroken in een pakhuis aan do 2de Lombardstraat te Rotterdam, fn pand no. 75 aldaar, tocbehoorende aan den heer Th. Brans en dat in gebruik is bij verschillen de firma's, werd op de tweede verdieping brand ontdekt. Deze verdieping werd ge bruikt als opslagplaats van lampekappen. Spoedig sloegen de vlammen naar builen, zoodat do brand zich ernstig liét aanzien. Er werd dan ook dra middelalarm gemaakt en veel water werd in tiet brandend perceel geworpen. Hierdoor werd erger voorkomen en kon men het vuur tot de tweede verdie ping beperken, die uitgebrand is. Door een auto gedood. Dinsdagavond heelt in de Vierambachl- slraat te Rotterdam een ernstig auto-onge luk plaats gehad. De 70-jarige juffrouw C. J. v. d. B., uit Zulphen, wilde den rijweg oversteken, toen uit de richting van de stad een door den 25-jarigen J. B., bestuur de auto kwam. Deze reed vrij snel, maar volgens enkele getuigen werden geregeld signalen gegeven. Juffrouw v. d. B. kreeg een duw van hot rechtervoorspatbord, viel legen den auto en werd 10 M. meegesleurd. Zij kreeg een bekkenfractuur en verschil lende hoofdwonden. Bewusteloos is ze naar liet ziekenhuis vervoerd, waar ze 's nachts is overleden. Verduistering Bij de po- lilie [e Haarlem is aangifte gedaan, dat J. S. le Haarlem de gemeente en het burger lijk armbestuur over 1924, 1925 en 1920 heeft opgelicht tot een totaal bedrag van f 400, dat hem aan steun is uitgekeerd. S. is een metaalbewerker, die des nachls werkte en overdag bij dc conlröle toekende als werklooze. De rijkspolitie le Amers foort heeft op verzoek van den commissa ris van politie te Eindhoven naar Eindho ven overgebracht E. M. v. B., verdacht van oplichtingen in eenige plaatsen in Noord brabant. Hij is (er beschikking gesleld van den officier van justitie in Den Bosch. Van B. diende zich aan als vertegen woordiger van een assurantiekantoor. Hij nam zijn intrek in goede pensions en deed zich daar voor als een man, die het wel be talen kon. Wanneer het cvenwet op betalen aankwam, was hij gevlogen. Te Iiedel had een eenvoudig gezin zich mooie meubels aangeschaft om den „rijken" gast te her bergen. Gcruimen tijd liet v. B. zich daar als een prins behandelen. Krankzinnig geworden. Men meldt uit Zwolle aan de „Msbde": Naar wij vernemen is W. M., die op twee den Kerstdag 1.1. zijn broeder C. M. op den Groeneweg te Zwolle met messteken heeft gedood, op hevel van de rechtbank aldaar uit de gevangenis ontslagen om voor den tijd van 1 jaar naar een krankzinnigengesticht te worden overgebracht. De dankbare inbreker. De Duitsche inbreker, die onlangs te Lochem „werkte" en daarna door de rechtbank te Zutphen tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, moest, eer hij zijn straf kon ondergaan, geopereerd worden. Daartoe werd hij opgenomen in de Rijksklinieken te Utrecht en toen hij bijna hersteld was, wist hij met behulp van derden le ontkomen. Te Utrecht is eenige dagen later een^rief van hem ontvangen met de mcdedecling dat hij weer veilig in Polen zat en bedankte voor de in dc kliniek ondervonden behan deling. Tram ontspoord. Tus- sclien den Kruisberg en Doetinchem is op den wissel van de zanderij een personen trein van de tram ZutphenEmmerik ontspoord. Locomotief, rijtuig en bagage wagen raakten uit de rails. Persoonlijke on gelukken kwamen er niet bij voor, en de materieele 6chade is gering. Er zijn aanwijzingen, dat het ongeval is toe te schrijven aan kwaadwilligheid. Inbraak.Dinsdagavond is ingebroken in- het hulppostkantoor te Luttcrade. Do brandkast, die in hel kan toorlokaal staat, werd geopend en een be drag van f 600, dat zich daarin bevond, ontvreemd. Een bediende, die in het post kantoor overnacht, deelde mede, dat hij 's avonds in het kantoor komende, oen man zag, die geknield voor de brandkast lag. On middellijk ging de bediende den veldwach ter waarschuwen .Toen men terugkwam was de inbreker verdwenen. Deze had de brandkast geopend met den sleutel, die onder het hoofdkussen van den kantoor bediende lag. De kanloorbedier.de is aan een streng verhoor onderworpen. Dinsdagnacht is de 2 5-ja- rige sleeper K., wonende te Brunssum, bij het losmaken van een goot door vallend ^gesteente getroffen en gedood. Aulo ferechf. Bij een boer in Zundart, bij de Belgische grens, kwamen dezer dagen drie mannen in een faxi-aulo. De auto werd daar gestald en de mannen vertrokken met de uiededeeling, dal zij spoedig terug zouden kouten om den auto weer te halen. Daar zij echter niel terug kwamen, kreeg dc boer argwaan en waar schuwde da marechaussee. Deze wist door do draadlooze verspreiding dat in Rotter dam een taxi gestolen was. De marechaus see herkende laler den aulo als den ge- slolene. Zeer nauwkeurig konden zij lalcr hol spoor van den aulo volgen. In Zwijndrccht hebben de mannen getracht om bij een caféhouder benzine te krijgen. Daar zij echter geen geld hadden, helen zij ee» aulabami en een reservewiel als pand ach ter. In Gorkum en Zaltbomnici is het drie tal ook in den aulo gezien. De taxi is op transport naar fk.Heru.ini gestold. Van de daders geen spoor. Vader en moeder hadden hevige ruzie en vooral moeder voerde het woord. Toen de hui over was. vroeg l'ielje aan vader: „Pa, als ik altijd zoet ben, hoef ik dan nooit te trouwen?" RECLAME. Door krabben worden huidaandoeningen nog erger. Wend Foster's Zalf aan, die on middellijk verzachting geeft en uw kwaal geneest. Inderdaad een probaat geneesmiddel. In zeer handige tube-verpakking 11. 2311 GYMNASTIEK. Chr. Gymnastiek- en Schernivereeniginc, „D.O.S.". Een succesvolle uitvoering voor een uitverkocht huis. Een uitverkocht huis voor een gym- nasliek-uitvoering Hel is een vrijwel ongekend iels in de Leidscho turnbewegingi Welk een voldoening voor „D.O.S.'' hel zoo» ver le hebben kunnen brengen! In legen- stelling met het vorige jaar bleef de uitvoe ring Ihans tot één avond beperkt, waardoor in verband met hel groote ledental (er zijn er ongeveer 200), in een ongewoon snel tempo moest worden gewerkt om op be hoorlijken lijd klaar le komen. -Bijgevolg vond te klokslag halfacht de opmarsch plaats, waarna de lieer A. M. Verschoor liet podium betrad en voorging fn gebed, liij sprak vervolgens een welkomstwoord en gaf uiting aan de hoop, dat „D.O.S." dezen avond haar ouden roem zou weten le hand haven, om te eindigen met in het bijzonder welkom te heclen de afgevaardigden der zu9tcrvcrecnigingcn en den heer Steyns, die steeds bereid was de vereeniging met raad en daad bij le staan en kort geleden voor ziller der Techn. Commissie van D.O.S." is geworden. S* Boven dit verslag schreven wij „eer succesvolle uitvoering", en zoo is liet ook inderdaad. Van halfacht tot halflwaalf heeft zij geduurd, maar wij zijn er van overtuigd dat de toeschouwers zich geen moment heb ben verveeld. Niet alleen het uiterst vlotte tempo, maar vooral ook hel goede werk der turnsters in haar mooie, nieuwe pakjes, en turners hebben daartoe in belangrijke mate bijgedragen. Vergeleken bij verleden jaaf viel hier een merkbare vooruitgang te con^ staleeren, en daarom is het zoo jammer, dat „D O S." thans reeds weer van haar di recteur, den heer Schieffelers, zal moeion scheiden in verband met diens a.s. vertrek naar Indië. Wel is bereids een kennis van den heer Schieffelers, namelijk de lieer Braunberg, uit Amsterdam, als leider der hecrenafdeeling aangesteld, maar men zal de resultaten dezer wijziging hebben af te wachten. De uitvoering zelf meenen wij gevoeglijk in twee deelcn te kunnen splitsen. Eerst dan eenige woorden over liet' werk der liceren-afdeeling. De adspiranten begonnen met uitstekende vrije oefeningen, welke voor het publiek vooral interessant waren dpor- dat het systeem-Niels Bukh in dc Sleutel stad over het algemeen nog niet zoo heel veel beoefenaars heeft gevonden. Hel tempo werd be3t bijgehouden, terwijl de „hope van „D.O.S." later een aardige demonstralie gaf aan de Iclimpalcn. Do sub-adspiranten bleken bij hun vrije oefeningen nog niet allen de oefenstaf vol komen onder de knie te hebben, waarvan eenige komische houdingen het gevolg wa ren, doch ook zij deden zeer hun best en hielden het publiek aangenaam bezig. De sub-Werkende Leden gaven een aardige springdemonstratie over levende hindernis sen en goede loopoefeningen, alles volgens systeem-Wcber. Ons dunkt alleen, dat de looppa: nog veerkrachtiger gd vooral losser dient le worden. Zij vertolken verder vrije oefenin gen volgens Niels Bukh en voorbereidende athletiekoefeningen, overeenkomstig het bekende recept, en toonden tenslotte prach tige kwaliteiten bij het treinplin-buk-sprin- gen. Het aanzweven was werkelijk bij velen bijzonder goed! De Werkende-Leden kregen viermaal gelegenheid hun capaciteiten le toonen en wel aan rek en brug, in slot oefeningen en bij het Iremplin-hoogsprin- gcn. Het laatste kon ons daarbij hel minst bekoren, maar er dient in aanmerking le worden genomen, dat de springplank hals starrig weigerde stil te liggen. In kwaliteit van uitvoering volgden daarna de stokoolc- ningen en vervolgens die aan brug en rek. Het geheel bleek uitstekend te zijn ingcsliN deerd en speciaal de vijf lsle graad-turners verdienden de belangstelling welke zij on dervonden voor bun verachtingen aan d n rek. Meer nog dan de heeten-afdccling heeft" die der dames reden gegeven tot tevreden- beid. Verleden jaar was zulks hel en de situatie is nog niet omgekeerd, "al gclou- ven wij wel, dat de hoeren hard

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5