No. 20249. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 17 Maart] Derde Blad. Anno 1926. BUITENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. de algemeene toestand. De Volkenbondszitting als mislukt te beschouwen De arbeidscon£erentie. Het schijnt-, dat te Genève de zaken zoo yast geloopen zijn, dat men geen uitweg ineer zag en daarom gaat verdagen tot September. O tceken van volslagen on- piacht! Gisteren is er als altijd geconfereerd en nog eens geconfereerd, naar links en naar réchts, maar geen resultaat werd verkre gen. Brazilië bleef zich verzetten trots alle pressie, die heet uitgeoefend te zijn en ten slotte besloot de Daad in geheime zitting, dat Chamberlain als rapporteur der poli tieke commissie, lieden in de voltallige bij eenkomst der vergadering voorstellen zal om èn de opneming van Duitschland in den Volkenbond en tevens in den raad, èn de kwestie der uitbreiding van den laatste uit tc stellen tot de vergadering van Septem ber a.s. Tenminste zoo Brazilië niet heden vroeg nog inbindt, waarop weinig kans be staak- Ten einde "le bewijzen, dat de ovorcen- eenkomsten van Locamo door deze beslis sing niel kunnen worden beïnvloed, pubïi- oeeren de landen, die de verdragen van -Locarno onderteckend hebben, mot inbe grip van Duitschland, een gemeenschappe lijke verklaring, waarin zij de gesloten overeenkomsten nogmaals bevestigen. Volgend communiqué is dan ook gepubli ceerd De vertegenwoordigers van Duitschland, België, Frankrijk, Engeland en Italië, bijeen gekomen om den toestand onder het oog te zien, die een ccvolg is van de moeilijkheden der procedure, welke zich hebben voorge daan cn die een beletsel vormen voor de verwezenlijking van hun gemecnschappelij ken wensch, verklaren, dat zij er in waren geslaagd tot overeenstemming te komen cn de moeilijkheden te overwinnen, welke zich op een gegeven oogenblik tusschen hen had den opgehoopt. Indien echter, zooals cr aanleiding is te vreezen, de moeilijkheden zouden blijven beslaan, zouden de vertegenwoordigers der zeven mogendheden, die het protocol van j Locarno hebben geteekend, het betreuren op het huidig oogenblik niet hun doel te kun nen bereiken, dat zij zich hadden gesteld, doch zij verheugen zich te kunnen consta- tecren, dat er volstrekt geen nadeel is toe gebracht aan het vredeswerk, dat zij hadden verricht; zij blijven daaraan verknocht en I zijn vast besloten gemeenschappelijk te trachten het tc handhaven en te ontwikke len; zij bewaren de overtuiging, dat in de I a.s. zitting dér Assemblee de huidige moei lijkheden zullen worden overwonnen en dat üe overeenstemming, waartoe men was ge- tornen ten aanzien van de kwesties in ver band met de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond zal gehandhaafd blijven. (Get.) Luther, Strescmann, Vandervelde, Briand, Chamberlain, Seis!c;a, Skrzynski, Benesj. Een mager resultaat, dat het prestige van den hond vrijwel tot niets reduceert Wie wil bovendien borg staan, dat het in September beter gaat, daar Brazilië alleen I dezen afloop kan forceeren De correspondent der „N." R. Ct" schrijft o. i. dan ook zeer terecht uit Genève dato j gisteren: Het ongelooflijke schijnt te zullen gebeu ren, dat, na al het gekijf en gezeur en ge marchandeer tusschen de leden van den Vdlkenbondsraad en ook eenige delegaties, de IRaad zijn hoofd heelemaal is kwijt ge raakt en met Duitschland zal gaan overeen komen, dat dit land voorloopig zijn aan vrage om toelating lot den Volkenbond op schort en dat de geheele Volkenbondsverga dering, die hier tien dagen lang heeft zitten afwachten, onverrichterzake weder naar huis terugkeert, met de hoop wellicht, dat zij dan in September Duitschland nog zal mogen verwelkomen, met de angst echter ongetwijfeld bij zeer velen, dat het ellendige vertoon van persoonlijken en nationalen naijver en kleinzieligheid, dat groote en kleine delegaties op enkele uitzonderingen na vertoond hebben, een dergelijke ont stemming in Duitschland tegen den Vol kenbond zal hebben verwekt, dal^ aan een spoedigen terugkeer van Luthcr en Strese mann te Genevè niet meer le denken valt. Na een rustigen ochtend, waarin over het algemeen over Brazilië voortdurende drei gementen met een veto tegen den Duitschen Raadszelel eigenlijk rncer werd gespot dan dat dit gevaar voor ernst werd gehouden, Verbreidde zich vanmiddag het gerucht, dat de Raad heelemaal radeloos was geworden en nu maar op uitstel van de Duitsche toe lating aanstuurde. Briand en Chamberlain zouden reeds met Stresemann hierover heb ben gesproken en met Luther cn Stresemann overeengekomen, dat dezen in September zouden terugkeeren en dat intusschen de Verdragen van Locarno toch in werking zouden treden, ondanks Duitscbland's voor lopige afwezigheid nog uit den Volkenbond. Het gerucht scheen aanvankelijk zoo dwaas, dat men weigerde dit leeken van vol maakte onmacht van den Raad voor moge lijk le houden, en toen om zes uur dc En- gelsche delegatie het gerucht als volslagen .onwaar ontkende, leefde de hoop weer op, dat wij voor een dergelijke apotheose van onbekwaamheid zouden bespaard blijven. Om acht uur echter verlieten de Raadsleden somber sir Eric Drummond's kamer en wel dra lekte het uit, dat de Raad morgen aan de Volkenbondsvergadering mededecling van het uitstel zal doen', tenzij nog voor mor genochtend tien uur Brazilië zijn bedreigin gen zal hebben ingetrokken. Daar men in vele kringen aanneemt, dat het uitstel eigen lijk ook aan Italië en Frankrijk en stellig ook aan Spanje wel aangenaam is, gelooft nien niet, dat er eenige kans bestaat, dal Plotseling nog een telegram uit Rio de Ja- ,^ro de redding brengt en de wereld het J*handaal besparen zal van Duitschland nog wten den Volkenbond le houden. In vele kringen heerscht dc meening, dat Brazilië zonder andermans steun het niet zou wagen om de Duitsche toetreding tc doen mislukken ten bate van zes maanden machtspositie in den Raad. Want dat Bra zilië bij de verkiezingen in September zijn niet-permanenten zetel zal verliezen, slaat nu onomstootelijk vast. Men vraagt zich dus af of Brazilië nu niet wordt misbruikt als openbare zondenbok voor wat au fond een Italiaansche of Fransche oppositie is tegen wat zou kunnen worden uitgelegd als een overwinning van het Duitsche standpunt inzake de onveranderlijkheid van.de samen stelling van den Raad tot na de toetreding van Duitschland. 't Is wel een prachtig verloop, waarvoor Europa zich heeft le schamen...-. Roemenië schijnt tenslotte ook nog tegen September een zetel te hebben geëischt. Het gekrakeel kan dus voortduren! «-• Dc internationale conferentie inzake den arbeidstijd te Londen heeft het onderzoek, artikel voor artikel, van de conventie van Washington inzake den arbeidstijd voort gezet Enkele ondergeschikte punten werden icr sprake gebracht bij artikel 1. hetwelk gaat over het terrein, door de conventie be streken, cn zonder moeite werd hieromtrent overeenstemming verkregen. Bij art. 2 kwam de belangrijke vraag aan de orde van de juiste beteekenis welke moet worden gehecht aan de uitdrukking „werk uren" en na bespreking bleken de stand punten der verschillende delegaties te de zen aanzien „met elkaar in overeenstem ming te zijn. Voorts had een discussie plaats over de definitie van wat een werkweek is; voorstellen, welke ingediend werden om het standpunt ten aanzien dezer zaak dui delijk te maken, werden naar een subcom missie verwezen. De quaeslie werd verder te berde gebracht welk effect art. 2 had op het werken vijf dagen per week. Hierover werd vrij uitvoe rig bediscussieerd en het punt werd voor verdere beschouwing voorbehouden. De conferentie ging daarna over tot het onderzoek van ark 4. hetwelk de bijzon dere voorwaarden betreft, die toepasselijk zijn op continu-bedrijven. De discussie over dit artikel was nog aan den gang toen de conferentie verdaagd werd. belgie. Financieele moeilijkheden. Het plotselinge dalen van den franc heeft groote ongerustheid gewekt. Reeds liepen geruchten over een aftreden van den minister van financiën, het terugroepen van minister Vandervelde uit Genève en van minister Wauters uit Londen, doch al deze geruchten zijn valsch. Heden zal de minister in de Kamer een verklaring afleggen. Reeds verklaarde de paniek voot volstrekt ongerechtvaardigd. frankrijk. Briand's terugkeer. Briand heeft den onderseertaris van het minister-preeidentschap mededeeling gedaan van zijn voornemen om hedenavond Genève te verlaten ten einde Donderdagmorgen te ParrjB te zrjn. Briand stelde voor Donderdagvoormiddag op het Elysee een ministerraad te houden voor bet vaststellen der regeeringsvorklaring welke dan des namiddags in do Kamer zal worden voorgelezen. engeland. Churchill en de bezuiniging. Twee nieuwe kruisers. In den loop van het Lagerliuisdebat over heb bezuinigingsontwerp zeide Churchill in verband met de kwestie der Engelsche vloot: Ik ben overtuigd dat wij juist ge handeld hebben door er in toe te stemmen om het beginsel van gelijkheid met de an dere machtigste vloot ter wereld te aanvaar den, doch daar zullen wij het bij laten, want voor 3/4 van onze voeding hangen wij af van den invoer. Verder deelde Churchill mede, dat de begrooting voor het volgende jaar in heb geheel 799.500.000 pd.st. zou bedragen, d.i. ongeveer hetzelfde als in het loopende be lastingjaar. De dienst van de schulden van de oorlogspensioenen verslindt 499 millioen Do bezuinigingen op de begrootingen, van ocrlog en marine, toegevoegd aan dc bespa ringen die door het nieuwe wetsontwerp tot stand gebracht zullen worden, verte genwoordigen een totaal van 28 millioen. Snowden, van de arbeidespartij, en Simon, liberaal, vielen het ontwerp aan omdat do bezuinigingen te gering zijn. Bij de tweede lezing heeft Churchill nog gezegd, dat hij middelen moest vinden oin een uitgave van 799^ millioen pond te dek ken. Hierbij kwam nog een bedrag van 31 millioen voor onontbeerlijke nieuwe uitga ven, hetwelk hij echter hoopte te vinden door bezuiniging op de administratieve diensten. Verder was de regeerïng van plan de bijdragen van den staat voor den ge zondheidsdienst. in belangrijke mate te ver minderen. In den loop van het debat merkte kapi tein Kenworthy op, dat hij nog weinig van bezuiniging op kleine dingen gemerkt had; als voorbeeld noemde hij de schildwachten te paard, die, jaar in jaar uit, 14 uur dood stil voor him wachthuisjes aan de Horse- Guards stonden, zonder eenig kennelijk doel of nut dan om aangegaapt te worden. Kon de minister die gedwongen wacht niet afschaffen en de mannen ander werk laten doen 1 „Dab voordeel zou alleen den paarden ten goede komen", antwoordde Churchill geval; hij bleek bovendien niets voor af schaffing te voelen, omdat ook die wachten een integreerend deel van den dagelijkseheD dienst, der Horse-Guards vormen. Gisteren werden 2 nieuwe kruisers te water gelaten, de „Kent" te Chattam, en de „Cumberland' 'te Bavrow. Beide zijn 10.000 ton groot en zullen bewapend wor den het 8 duims kanonnen in overeenstem ming met de maritieme overeenkomst van Washington. Zij zullen een snelheid hebben van 35 lmoopen. Natuurlijk maken zij deel uit van het vervangingsprogramma der ad miraliteit. ITALIË. Het proces Matteotti. Duminï, de hooldbeklaagde, verklaarde, dat hij, na een reis naar Frankrijk, de over tuiging gekregen had, dat er een overeen komst bestond tusschen de Italiaansche émigrés in frankrijk en de unitarische so cialistische partij waarvan Matleolli de lei ding had. Na den moord op Bonservizi te Parijs werd Matteotti in een auto ontvöerd op een grootcn afstand van Rome. om hem inlichtingen af le persen over zijn actie. Tijdens den autotocht bezweek Matteotti aan een hevige bloedspuwing. Dumini en de zijnen, bang voor de gevolgen van do zaak. begroeven Malteoüi en verbrandden of verborgen zijn kleeren. Dumini ver klaarde de verantwoordelijkheid voor de ontvoering op zich le nemen. buitenlandsch gfmfngd. Het proces van gravin Boihmer. Gravin Bothmer en het openbaar ministe rie hebben beide besloten in beroep te gaan tegen de uitspraak van de rechtbank in het proces tegen de gravin. Spannende redding. Tc Sohani (Cambshire) brak een brand uit in een meubelmagazijn. De vlammen deelden zich aan eenige woonhuizen mede, waardoor de bewoners niet meer langs de trappen konden ontsnappen. Door bcddelakens aan elkaar to knoopen en zich daarlangs naar beneden te laten, wisten de menschan zich te redden. Het vuur werd aangewakkerd door een hevigen wind en door een reeks gas-ontplof- fingen. Het meubelmagazijn met de daarin aan wezige voorraden, brandde geheel uit, evenals de aangrenzende woonhuizen. Ver scheidene gezinnen werden dakloos ge maakt. Vliegtuig in brand. Naar uit Brussel gemeld wordt heeft giste ren 'n militair vliegtuig door de ontploffing van den motor in de lucht vlam gevat en is omlaag gestort. De piloot en zijn waarnemer werden dood onder het wrak weggehaald. Verduistering. Volgens een bericht uit Florence aan de „Berl. Ztg." is de bankier Giovanni Uiu* dotti, na verduistering van een bedrag van 2 millioen lire, verdwenen. Vooral de Ame- rikaansche kolonie te Florence- wordt daar. door getroffen. De weduwe van Caruso ver liest een bedrag van bijna een half mil lioen lire. Brand in een menagerie. Bij een brand in een menagerie te New- York zijn gisteren meer dan 1000 kanarie vogels, 500 andere zangvogels en 150 apen verbrand. Van do apen hadden er nog een 50 gered kunnen worden, maar in hun angst voor den verstikkenden rook hebben ver scheidene dezer dieren elkaar doodge drukt. De vogels zijn gestikt en vervolgens verbrand. De spoorwegramp in Costarica. Omtrent het vreeselijke spoorwegongeluk te San José wordt nog gemeld, dat hart verscheurende tooneelen zich bij deze ramp hebben afgespeeld. Moeders wierpen zich wanhopig op de ontzettend verminkte lijken van haar kinde ren, die uit de puinhoapen te voorschijn werden gebracht. Een vrouw, die haar man en drie kinde ren bij dit ongeluk jheeft verloren, heeft men moeten vastbinden, daar zij anders zelfmoord had gepleegd. Het duurde 5 uren eer de hulptrcin met artsen en verplegingspersoncel uit Port Liman aankwam. De oorzaak van de spoorwegramp staat nog niet va-sfe. Do centrale van het Amexikaansche- Roode Kruis heeft 50.000 dollar tot steun aan de slachtoffers beschikbaar gesteld. Overstrocmingen in Ecuador. Uit Ecuador worden geweldige overstroo mingen gemeld, waaraan een groot aantal menschen ten offer is gevallen. Een familie-drama. Eenige weken geleden heeft een zekere Ernst Coleman, woonachtig in Kentuckjr, aan zijn broeder gevraagd, of het dezen bekend was dat diens vrouw het met de huwelijkstrouw niet zoo nauw nam. Hierop ontstond een discussie, waarbij van beido zijden revolverschoten werden gelost, die echter geen doel troffen. Mevrouw Coleman diende tegen haar zwager een aanklacht in wegens laster en na eerst veroordeeld te zijn, werd hij de vorige week Maandag door een hoogere instantie vrijgesproken. De heer en mevrouw Coleman keerden na de uitspraak toevallig in denzelfden trein als Ernst Coleman naar hun woon plaats terug. Op het station van aankomst loste mevrouw plotseling 5 schoten op haar zwager, doch geen der toegebrachte won den was van ernstigen aard. De zwager werd in een nabij het station gelegen huis opgenomen en verpleegd. Toen mevrouw Coleman gisteren voorbij de verblijfplaats van haar zwager reed, zegt de „Tel.", stond deze voor het huis en teen hij haar zag, trok hij zijn revolver- en vuurde, waardoor het paard werd ge wond. Mevrouw Coleman greep daarop haar op den bodem van het rijtuig liggende revolver, en met de ééne hand het paard besturende, loste zij met de andere hand over haar 'schouder vijf schoten op haar zwager. Eén dezer schoten trof den zwager in de hartstreek en doodde hem op 6lag. Mevrouw Coleman, die door den rook der schoten en het schichtige paard niet het noodlottige gevolg van haar schoten had waargenomen, meldde zich, zoodra zij den dood van haar zwager vernam, bij den che- riff aan, die haar wegens moord in verze kerde bewaring stelde. Alphen aan den Rijn. In holcl 's Mo- Ienaarsbrug werd gistermorgen door het bestcur van den polder Gnephoek aanbe steed het gedeeltelijk amoveeren ran den poldtimolen en hst plaatsen van een wind molen met daarbrjkomende werken. Ingeschreven werd door: M. J. Breed- veld, te De Bilt, £4G50; J. Jongelesn, le Woubrugge, £4550; Firma Boot, te Oude wetering, £4500; T. v. Zwieten, te \You- brugge, £4392; W. v. Egdom, alhier, f 4200; T. van Driel, te Koudekerk, £3750; H. Turkenburg, alhier, 3584. Naar wij vernemen, lubben eenige zwansportbeoefenaars de hoofden bij elkaar gestoken om to komen tot oprichting van een zwem club. D.t voornemen is niet anders dan toe te juichen en wjj hopen, dat do pogingen met succes Zullen worden bekroond. Werd tijdens de wintermaanden we gens do geringe aanvoeren slechts éénmaal per week geveild, thans zullen do veilingen in 't vervolg weer op Dinsdag en .Vrijdag plaatsvinden. Boskoop. Gemeenteraad. .Voorzitter: de heer ft A. Coljjn, bur gemeester. Tegenwoordig alle leden met uitzondering van de heeren J. van Gelderen en J. Groo- tendorst. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken worden alle aan genomen voor kennisgeving, terwijl besloten wordt op het schrijven van den heer J. H. van Straaten van Nes, waarbij deze eeo luxe uitgave ran den album van Boskoop aan biedt, te antwoorden, dat deze in dank wordt aanvaard. B. en W. deelen mede, dat ter gelegen heid van het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden een bouquet is aangeboden waarvoor hartelijk dank is betuigd. B. en W. bieden ter vaststelling aan Sen concept-wijziging der verordening pp het beheer der Gemeente-Bedrjjiven. iiieitoo wordt besloten. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening, betreffende de levering van electriciteit door het eïéctricite.tsbedrgf der gemeente Doskoop. De heer Mesman zegt, dat het in den kciteu tijd, dien hij he3lt gehad, voor hem oumogelpk is geweest het voorgestelde tarief te besludeereu. Spreker vraagt ol ng als nog een concept tnuis gezonden kan krggrn. De heer Noest vraagt, hoe B. en W. deuken over de verstrekk.ng vji hqurkoop- installaties en muntmeters. Spreker wijst er op, dat in sommige gemeenten de gelegenheid bestaat om electnsche apparaten van ge meentewege aan te schallen. Spr. zag dit ook gaarne hier geschieden, in verbaud waarmede hij dan tevens een tentoonstel!,og gehouden zag. Tenslotte vraagt spr. of de huur van een dubbel-tanef-meter ten bedrage van 60 ets. niet te hoog is. De voorzitter antwoordt, dat het inder daad zeer moeilijk valt om een oordeel over deze verordening te vellen. Het uitstel van de vaststelling van de verordening heeft dit bezwaar, dat do installateurs voor moeilijk heden bjj de aansluiting komen te staau. Aan den wensch van den heer Noest omtrent de verstrekking van huurkoopinstallaties is ten deelo reeds tegemoet gekomen in de bepa lingen der verordening. Wat de verschuiling var, electrische toestellen van gemeentewege betreft, hiertegenover staat spr. eenigszins huiverig. Doch zoowel dit punt als de kwestie van do verstrekking van muntmeters zal nader in do vergadering van B. en W. onder de oogen worden gezien. Over een tentoonstelling met betrekking tot hetgeen met electriciteit kan worden bereikt, worden met Leiden reeds onder handelingen gevoerd. De klok in de dubbel-taiief-meter is de oorzaak dat de meterhuur zoo hoog is. B. en W. bieden ter vaststelling aan het tarief als bedoeld in art. 8 der Veror dening, betreffende de levering van elec triciteit. Overeenkomstig het concept wordt hier toe besloten. Naar aanleiding van een door den heer P. D. Noest gestelde vraag omtrent do tccpassing van (je dorde alinea ven art. 13 der voorwaarden, waarop gas wordt gele verd, deelen B. en W. mede, dat de bepa ling is geschrapt, dat de muntgasverbrnikers boete verschuldigd zijn, indien zij onder het verplichte minimum blijven. B. en W. stellen voor om t9 besluiten tot goedkeuring van de verbreeding van de Oranjestraat en van de verlenging van do Julianastraat. Na ampele discussie wordt hiertoe be sloten. B. en W. stellen voor om te besluiten tot nadere regeling van de tijdvakken, waarover door Bouwvereenigingen annuïteiten wegens ontvangen bouwvoorschotlen aan de gemeente verschuldigd zgn. De heer Van der Wolf stelt voor, de betaling der annuïteiten iets later te doen ingaan. De voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar, doch wenscht dan halfjaarlijksche betaling der annuïteit door de Bouwvereni ging met het oog op rente-verlies. Hiertoe bestaat bij de leden geen bezwaar, zoadat aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor om te besluiten tot toekenning aan bijzondere scholen "van voorschotten op de over 1926 le ontvan-MO vergoeding, ingevolge art. 101 der Lagar- Onfieiwgswet 1920. De beer Noest vraagt of B. en W. kunnen inslaan voor de juistheid van bet aantal op gegeven leerlingen. De voorzitter antwoord!, dat de school besturen do verklaring „naar waarheid'' onderteekenen tn dat, zoolang er geen aan leiding bestaat om eenig wantrouwen te koes teren, door het Gemeentebestuur geen recht* stieekscke controle wordt uitgeoefend naar de juistheid van het aantal opgegeven leer lingen. Wel is er een provoutieve controle, en wel omdat de schoolgelden van alle lijz. scholen door den gemeente-ontvanger wor den geïnd. Bovendien zgn de schoolbel.m\n ra.t ver- plicht om gegevens te verstrekken, w_,ko het Gemcenteoestuur noodig oordeelt, doen alleen die, welke noodzakelijk zijn. De heer Noest wenscht geen wx-ntrouwto uit te spreken, doch wil geacht worden te hebben tegengestemd. B. en W. stellen voor om de machtjgmg te verleenen tot aankoop van grond van da maatschappij tot explo.ialie van St atssocor* wegen. L<e heer Mesman stelt voor dit in g.heuns zitting te behandelen. De heer Noest ondersteunt dit voois .el De vergadering gaat vervolg, ns in coaut;- g prevaal. Na heropening der deuren word. oes, n de gevraagde machtiging te veiieenen. B. en W. stellen voor om te Pasluit ui tot verkoop van een perceel bouwgrond aan do heeren A. Kerver en J. van der Zon. Hiortoo wordt besloten. B. en W. bieden aan het verslag ever 1921 van hetgeen met betrekking tot ue verbetering der Volkshuisvesting is verricht. B. on W. stellen voor om ts beslu.t.-n tot onbewoonbaarverklaring der pare oei er S.ci- len nos. 5 en 29, Ridderbuurt nos, 41 tot en met 45, 47 tot en met 49, 68 en 69, en Zuidkado nos. 30, 32, 31, 36. 38, 4U en 42. De heer Van der Wolf acht verb.-ter.ng van de perceelen Steilen 29. en Ridderbuurt no .45 en 47 nog wel mogelijk. De heer Houdgk meent, dat p.rceel iie.len 29 geen won.ng, doch eeo schuur is. Do heer Noest dringt aan met de slui.i.ig van da perceelen een soepele houding ma te nemen, omdat het nog wel g.ruimeo lijd zal duren eer de bewoners der perceelen oc-n nieuwe woning zullen hebben g-von .an. Spreker vraagt of B. en W. van plan zgn cm de z.g. Blauwe Poort te sluiten. De Voorzitter antwoordt, dat zoowel per ceel Steilen 29 en 30 bedoeld wordt. Do bedoeling is, dat, wanneer sommige eigenaars de woning nog in bewoonbaren staal willen brengen hen zooveel mogeljjk ter wille te zgn. Ook met het ontruimen der woningen zul zopveel mogelijk de noodige soepelh.id wor den betracht. De heer Loef merkt op, dat enkele wo ningen iti het rapport genoemd, nog wel bewoonbaar zijn. Bij de discussie blijkt, dat doze wonin gen echter verschillende gebreken hebben,- die oorzaak zijn, dat zij onbewoonbaar ver klaard moeten worden. Na nog breedvoerige discussie wordt ton slotte besloten tot onbewoonbaar-verklar og var. alle voorgestelde woning.o. Voorstel van B. en W. om te besluiten lot het aangaan van een geldleening, groot groot f115000. Na ampele discussio wordt besloten om 07/3 leening aan to gaan bij het Pensioen fonds voor Koloniale Landsdienaren tegen parikoers h 47/8 pet. Voor het opmaken van dubbeltallen voor do benoeming van twee leden van het College van Zetters voor 's Rijks directe belastingen worden aanbevolen do heeren J. M. Nieuwe- steeg en Jac. Spruyt. Vervolgens heeft een herziening van da stemdistricton plaats, waardoor een mest gelijke verdeeling tot stand komt Besloten wordt tot aankoop van 50 strek kende Meters grond aan de Zuidkade, tea einde daar een talud op aan te brengen. Bij de rondvraag worden verschillende onbelangrijke vragen gesteld. Alleen van belang waren de vragen gesteld betreft, ode de langzame uitvoering van het plan <ler verbreeding van do Acliterknde. B. en W. zeggen toe, aandrang op den aannemer ta zullen uitoefenen, ppdat het werk zoo spoe dig mogelijk wordt uitgevoerd. Hazeiswonde. Dc melkslijters op bet Dorp zijn het op heden met elkaar oneens, wal den verkoopprijs der melk betrell. Er worden verschillende prijzen bedongen, welke varieeren tusschen de 12 en 14 cent per liter. Natuurlijk is een ieder op zijn voordeel bedacht, zoodal vrijwel de inan die 12 cent per liter noleerl, de meeste af nemers heeft. In den regel duurt zoo'n oor log niet lang, en is men spoc-dig geneigd om de vrede te teokenen. zoodat het publiek wel niet lang van de goedkoope melkprijzen zullen profiteeren. Trouwens, men houdt hier over he' algemeen niet van scherpe concurrenlic. In het lokaal „Salvatori" heeft ds heer Goslinga, voorzitter van den llaad van Arbeid le Leiden, een lezing gehou den, en behandelde daarbij in brcede trek ken het nut van het plakken van renle- zegcls cn welke voordeden de vrijwillig» Ouderdomsverzekering biedt. Na in bijzonderheden bij een en ander te liebbcn stilgestaan, werden aan het eir.de der lezing den inleider verschillende vra gen op gebied dezer verzekering gesleld. welke uitvoerig en duidelijk werden beant-r woord De heer B. Offringa, die den spreker ook had ingeleid, sloot met een woord van dank aan belangstellenden en spreker de vcrg.v. dering, die slechls matig was bezocht. In de openbare school is een ouder avond gehouden, welke door vele ouder* en belangslellenden was bezochl. De lieer J. v. d. Meuten, hoofd der school gaf *sn inleiding over het 7e leerjaar, en

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5