BUITENLAND. TELEGRAMMEM LAATSTE BERICHTEN. hmm. Dinsdag. Academic (Klein Auditorium): Leidsche Vor. ■:oor Wefensch. Voordrachten. Prof. dr. R. Willslaltor uit München over „Die Nalur dor Enzyme.". 8 uur Oraanbcurs: Jaarfecslviering Marklkoop- licdcnvcr. „Leiden's Belang" 8 uur. Sociëteit „Amicitia": Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel dep. Leiden: Lezing van prof. mr. J. G. Kielsl'ra, uit Wageningen, over „West-Indië" 8 uur. StadszaalLiefdadigheidsuitvoering ten bate van den watersnood „De Stem des Volks" en „De Kleine Stem". 8 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Groenes'ieeg 16): Bij bei bespreking. 8 uur. Woensdag. Leid.sell o Schouwburg: Verecnigd Too neel „Een van Ons". 8 uur. N. V. „Emilo Schulzc Zonens ATijBui- t'-ngewone a'g. verg. van aandeelhouders ten kantore d. vennootschap Iioogc-R.ijn.dijk. Nam. 3 uur. Xulsgebouw (Steenscliuur)Alliance fran chise: Mile Hélène Vacaresco over „Le jar- din do ma passion". 8 uur. Prediker (jan Vossensteeg): Taarvergade- lin gLeidsèhe Chr. Oranjever. 8 uur. Wijkgebotiw Langestraat 67C9: Ontwik kel ingsavond. Spr. mcj. Wessels over „Doel matige voeding". 8 uur. Koudekerk (Ned. Herv. Kerk): Uit voering „Koudekerks Gem. Koor". Halfacht.. Valken burg (zaal Kneyboer): Chr. Ilist. Unie. Spr. de heer J. M. Krijger. Dagelijks. „Lakenhal": Leidsche Kunstverecniging: Tentoonstelling van nieuwe Fransccho Kunst. Van 10-1; 's Zondags van 14. „Casino-bioscoop". Hoogewocrd: Voor tellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-malinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen le 8 uur. 's Woensdag en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-lheater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks le 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. Scala (Den Haag)Die Hagkezangers, ,,Ue postiljon van Lonjumeau". S uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst clear apotheken wordt van Maandag 15 Maart \ot en met Zondag 21 Maart waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort-Uapenburg 12, telefoon 594. De aputheek van de „Hulp der Mensck- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m 8 uur lot v m 8 uur alleen /oor spoed-recepten. Alleen voor leden van Lat fonda Gisteravond te ongeveer 9 uur heeft op do grens dezer gemeente op den Rijns- burgcrwcg een aanrijding plaals gehad lus- schen den motorrijder v. d. P., student alhier en een luxe-auto, èeatuurd door den heer alhier. - De heer v. d. P. kwam te vallen en be kwam een beenfracluur, zoodat hij na door dr. Timmermans uit Oegslgeest te zijn ver bonden, naar het Diaconessenhuis moest worden overgebracht. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Leidsche Kunstkring voor Allen. .sSpringvIoed", tooneelspel in drie bedrijven van Ina Boudier Bakker. Het was voor de eerste maal, dat do Leidsche Kunstkring voor Alleu zich be woog op het terrein van het tooneel. Veel was al door hem op muzikaal gebied ge- tlaao, doch het tooneel was tot dusver ge- Keel genegeerd, hetgeen zeer te betreuren viel. Zonder aan do waarde van goede mu- ziek-uitvoeringen te kort te willen doen, 3uogen we dit toch wel opmerken. Ook het Tooneel is Kunst en verdient belangstel- Jic.g. De eerste greep van den Kunstkring op tooneelgebied is een gelukkige geweest door boalag te leggen op een uitvoering door het Sehouwtooneel van bovenstaand too- ncclwerk, dat voor Leiden bovendien ge heel nieuw was, een zeer gelukkige omstan digheid. „Springvloed" schijnt een werk van Ina 'BoudierBakker te zijn, dat reeds lang klaar heeft gelegen, doch tot dusver de planken niet bereikte. Het bevat een heel eenvoudig gegeven, is logisch van bouw en structuur zonder diepzinnige complicaties en zoodoende alleszins geëigend voor een invoering in cn nadeT brengen tot het too neel van leden van een verceniging die .voor 't eerst haar schreden zet op dit ter- jein. Met geeft weer het leven van een meisje uit het volk, thuis verwaarloosd, dat op 20 jarigen leeftijd reeds verleid, moeder wordt en in haar radeloosheid haar kindje vermoordt. To jong voor de gevangenis, wordt zij naar een opvoedingsgesticht ge bracht. Na een 3-jarig verblijf aldaar wordt zij dienstbode bij mevr. Van Nes, een vroe gere regentes van dat gesticht en door noeste vlijt cn door een tengevolge van ala ,,inensek" behandeld worden, ontstane in nige aanhankelijkheid, wordt zij in dat huis gezin, wanneer zoowel de oude moeder is gestorven ais de schoondochter, als 't ware moeder van het door de laatste nagelaten meisje en tevens huishoudster-meesteres ten huizo van den heer Van Nes. Het verleden is voor haar dood en begraven. Wanneer zij door haar groote zorgeü den heer Van Nes redt uit do klauwen van den dood en het dochtertje zich heeft verloofd met een jongen dokter, die den vader behandelde bij afwezigheid van den huisvriend-dekter van het dorp, dan wil de heer Van Nes haar huwen en met haar een nieuw leven begin nen, iets, waarnaar zij reeds lang stil ver langde. Op dat moment, het groote moment in haar leven, doemt eensklaps weer -op dat ellendig verleden. Een tuinman kent haar verzwegen misstap cn wil haar zoo dwingen met hem te hnwen. Voor echter liet dreige ment van alles te zullen vertellen, waarheid wordt, zelfs belooft dc tuinman tenslotte nog te zullen zwijgen deelt zij zelf alles mede, zich vrij makend uit wat haar be nauwde en zij gaat heen om waarschijn lijk later toch nog het groote geluk to vinden bij den geliefden man. Zwak is alleen het slot. Die biecht in bij zijn van den tuinman en dan bet heengaan, waar dit onnoodig is en zelfs eenigszins in strijd met het gevoel. Ook het voorspel, spelend in het gesticht, hoewel weer eens een kostelijk staaltje van zoo'n gestichts leven van eenige tientallen jaren terug, was vrij overbodig. Het eenvoudig gegeven deed het overi gens uitstekend en sloeg bij den prachtig bezetten schouwburg wel in. Mede door het krachtige spel van Wilh, v. d. Horst v d. Lugt Melsert als het gevallen en zich zoo meesterlijk oprichtend meisje. Dat was een keurige prestatie. Zij werd goed terzijde gestaan door Co Balroort als Van Nes, ter wijl Enny de Leeuw aardig heb frissche dochtertje speelde. Verder noemen we nog Pierre Mols als de tuinman en Ko van Dijk als de huisvriend-dokter en Jacques de Haas als do jonge dokter. De eerste avond mag welgeslaagd heetcn. Wij hopen, dat deze eerste nog dcor vele andere zal woiden gevolgd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Te Genève tornt een kans op een vergelijk De arbeiders- conlerentie. Te Genèvo is da lucht greotendeels ge zuiverd, alhoewel man nog nipt definitie! tot oen oplossing is gekomen. Uit con verklaring van Htresemann tot de Duitscké pers biijirt, dat de oplussmg ge zocht wordt in vrijwillig ontslag van een o£ meer niet-p-rmanente raadsleden tor ver vanging door anderen. Scresemann verklaar de, dat indien alléén Zweden, hetwelk tnans onder sterke Fjranscho pressie staat, zuu wijken ten gunste van Polen, hg dit met zou kunnen aanvaarden. Daaruit wordt nu de conclusio getrokken, dat versclnllende uittredingen uit den Raad hem aannemelijk zouden zijn, omdat de Kaaasvernieuwing dan niet uitsluitend in Peolschen en dus Fraasclien zin zou ge schieden. Mocht Zweden een der uittreders zijn, dan zou vervanging waarschijnlijk moe ten geschieden door een der noordelijke neu trales en bestaat kans, dat Nederland in aanmerking zou komen. I'olen zou dan bij voorkeur den zetel krijgen van een der Fransebgezóida uit treders. Behalve Zweden had ook Tajeciio-SIowar kijo willen uittreden, doch dier legen is Roemenië in verzet gekomen, zoodat Btnesj zijn aanbod terugnam. Lithauen heett intusschrn, volgens de bla den, een schrijven gericht tot den Bonds raad, waarin het protesteert tegen het eventueel toewijzen van een Raadszete! aan Polen, daar dit land de volkenrechtelijke verplichtingen niet is nagekomen. De Zweedsehe rcgcering had reeds toe stemming gegeven tot een uittreden uit den Raad, heet het. En tot overmaat van ramp heeft Brazilië zijn candidatuur hernieuwd. In twee offi cieuss zittingen trachtte de Raad van de Eiaziliaansche delegatie te verkrijgen, dat zij op het allerlaatste oo»enblik niet het rc-sultaat van moeilijke onderhandelingen in da war zou komen sturen. Gisteravond nog waren dezepogingen niet met succes be kroond. De onrust deelde zich mee aan een aantal Zuid-Amerikaansehe delegaties o.a. Columbia, Uruguay en Paraguay, die over leg pleegden en besloten da Braziliaansche delegatie te verzoeken door liaar démarche bei streven van dan Raad niet tegen te werken. Druk worden de besprekingen voortgezet. De vergadering van den Bond is tct morgen uitgesteld, daar er weer hoop is, dat men heden tot overeenstemming komt. De ergernis van de talrijke leden der As- semblée, dio werkeloos moeten toezien, hoe do Raad het prestige van den Volkenbond steeds meer doet kwijnen, is echter steeds groeiende. In zijn welkomstrede tot de gedelegeerden naar do internationale conferentie te Londen zeide Baldwin: „Wij zijn allen beschaafde naties en wij genieten de voordeden van een hoogen graad van socialen vooruitgang. Eenvormigheid onder ons kan verreikende gevolgen hebben voor de beschaving van geheel Europa. Er zijn lieden, die zeggen, dat internationale arbeidsregelingen voor het eene land weldadiger kunnen zijn dan voor het andere. Dat is niet juist. Er kan geen sprake van zijn, dat in Europa een land voorspoed kan verwerven ten koste van een ander land. Elk van ons kan den meesten voorspoed deelachtig worden, en de grootste vorderingen maken in mat-rieele wifvaart, wanneer de voorspoed een gemeenschnppe- lijk goed is van alle landen, en waaneer de vooruitgang voor allen te zamen kan geschieden." BELGIE. Merciei's opvolger. Mgr. van Roey, vicaris-generaal van Meehelen, is benoemd tot aartsbisschop van Mechelen. Aan de levensbeschrijving, die de Msbd. van den nieuwen aartsbisschop geeft, or.t- leenen wij de volgende feiten: Mgr. van Roey is in 1874 geboren te .Vorsselarr, een dorpjo bij Turnhout, waar zijn vader nog woont. Bjj heeft gestudeerd in het bisschoppelijk college te Herenthals, vervolgens het klem-seminario van Mechelen en eindelijk het groot-seminarie aldaar, in al welke inrichtingen hg zich buitengewoon onderscheidde. Na de priesterwijding studeerde hij theologie te Leuven, terwijl hjj zelf philo sophia doceerde in de thola minor van het Amerikaansche college. Hij promoveerde na 6 jaar studie, in 1903, tot dr. theol. en werd proressor aan de Louvensche kcoge- school. Mercier was toen rector van het hooger instituut voor wijsbegeerte. Hg leerde van Roey waardeeren en het duurde dan ook Eiet lang, of professor Mc-rcier, aartsbis schop geworden, riep van Rosy naar Mechelen (19u7j, benoemde hem tot kanun nik en bezorgde hem nog geen jaar later een prvlatuur, lenvijl hrj hem als vicaris- generaal aan het aartsb:sdom verbond. Hij was to Mechelen waarlijk de rechter hand van kardinaal Mercier, die hem in alle religieuss kwesties raadpleegde. liet was mgr. van Roey, die niet lang geleden de bekende provinciale synode or ganiseerde en dio bij de Rocmsch-Angiica.a- scha besprekingen do van Katholieke zijde gedelegeerde theologische specialiteit was. FRANKRIJK. Het verdrag met Tmkija. Uit Konstanünopel, wordt bericht, dat de Fransche regeering de overeenkomst, welke onlange door de Jourenet met ds Turksche regecring is gesloten, heeft geweigerd te ratificceren. De Fran- sche gezant heelt de opdracht gekre gen, wijzigingen le laten aanbrengen in de clausules betreffende de neutraliteit en het vervoer van troepen per spoor door Syrië. ENGELAND. Een htsschentijdEche verkiezing. De conservatieven hebben den Lagerhuis- zetel veroverd, welke alle universiteiten ver tegenwoordigt, die vacant was geworden door het aftreden van oud minister Fisher (lib.). Gekozen werd sir Al Tred Hopkinson (cons.) met 2345 stemmen, terwijl de libe raal Ramsay Muir 2000 stemmen verkreeg. ITALIË. Do zaak Matteotli. Da weduwe en den zoon van Matteotti hebben een brief gezonden aan den voor zitter van de jury te Chieti, waarvan de publicatie in Italië verboden is. De \Ve?n- sehe .,Arbedterzeitung" bevat echter een Duitsche vertaling van den brief, welke zegt, dat de weduwe van Mateotti gehoopt had, dat de roep om gerechtigheid niet onver hoord zou blgven. Het proces is thans echter slechts een gchijnvertoon.ng. De menschen hebben de gerechtigheid geweigerd, die zjj thans van de geschiedenis cn van God ver wacht. Zij verzocht de jury zich buiten het proces te mogen houden. Zij zal voortaan leven om baar zoon op te voeden tot een trotsch en moedig man als zijn vermoorde vader was. Zij ziet thans van het proces, dat slechts een sclignvertoon'ng is, al, doch behoudt zich een nieuwe aanklacht voor, zoodra de toestanden veranderd zuil.n Zfju en een vonnis bereikbaar is, dat thans nog onmogelijk is. VEREENIGDE STATEN. Een nieuwe motie Borah. Borah heeft een motie ingediend in den Senaat om het departement van bui'en- landsche Zaken te verzoeken mede te dee- Ien, welke stappen het gedaan heeft inzake de onderhandelingen over Amerikaansche vorderingen op Engeland en Frankrijk wegens schending der rechten van de neu tralen vóór de intrede van Amerika in den wereldoorlog. De mode is verwezen naar de commissie van ibuitenlandsche zaken, waar Borah de voorzitter van is. Engeland en Frankrijk zullen wel niet erg ingenomen hiermee zijnt CHINA. De algemeene vervening! Na bespreking der blokkadcvan Tientsin door de Óhineescke troepen te Tnkoe heb ben Engeland, Amerika, Frankrijk, Japan en Italië de militaire bevelhebbers le Tient sin geinstrueerd om aan de overheid der Takoe-forten mede te doelen, dat, tenzij de mijnen in de rivier worden opgeruimd, en de belemmering der buitenlandsche scheep vaart binnen 3 dagen ophoudt, zij zich het recht voorbehouden om tot een actie over te gaan. Het Japans eb kabinet heeft zijn beslis sing betreffende eischen, die aan China ge stold zullen worden wegens de beschieting der torpedojagers uitgesteld. Men verneemt, dat het kabinet een afzonderlijken vriend schappelijke stap tegenover China zou on dernemen, om de bestraffing der schuldigen te vragen, schadevergoeding voor de slachtoffers cm een belofte, dat dit incident zich niet herhalen zal. EUITENLANDSCH GEMENGD. Gravin Eoihmer veroordeeld. Gravin Bolhmer is wegens vervalscliing van documenten en 6edrog in 2 gevallen tot een globale straf van 2'/s maand ver oordeeld. Voor de overige gevallen is zjj vrijgesproken. Brulala aanranding. Gisteravond werd een motorbus uit Bonn op een weg, even voorbij Ahrweiler, aan gehouden door eon man, die oogtnschijulgk mee wilde rijden. Toen de bus stdlhieid, sloeg de man den conducteur van da trede, belde en de c-hauffeur reed weer door. De conducteur werd daarna door den aanran der en een paar toegeschoten helpers be wusteloos geslagen en zwaar verwond. De daders ontkwamen met de ontvangsten van den dag. De chauffeur bemerkte de ver missing van den conducteur pas op de vol gende pleisterplaats. Een zonderling ongeluk. Een ontploffing heeft te Stockholm een auto vernield en de passagier, een koop man, is daarbij om het lieven gekomen, terwijl de chauffeur ais door een wonder onge deerd bleef. Een aantal huizen is door de ontploffing beschadigd. Bij hc-t onderzoek is gebleken, dat in den automobiel een paar pond dynamiet ontploft zijn. Men vermoedt, dat een misdaad in het spel is. Twee compagnons van den koopman zijn in hechtenis genomen. Zij hadden den auto besteld. Een hunner was in het bezit van een polis van een levensverzekering op naam van het slacht offer. Mijnongeluk. Door da instorting van een steiger m een meuwo myn bij Dcneaster (Eng.) zijn naar man vreest, G levens verloren gegaan. Auto door trein gegrepen. Ta Saarn, in Beieren, is een met zeven personen bemande auto teg:n een gesloten spoorwegovergang opgereden, die daardoor vernield werd. De auto werd door een pas- sssrenden goederentrein gegrepen en ver meld. Van de zeven passagiers werden er vier zwaar en drio licht gewond. Groote brand. Eer, gToote brand heeft gewoed in een opslagplaats van katoen- en wollen stoffen te 'foircoing (Frankrijk). De schade bedraagt ruim 5 millioen francs. Tijdens de blus- schingswerkzaamheden werden tweo brand weerlieden gedood en vijftien gewond. Een misdadige kwajongensstreek. De locomotief van den sneltrein Bordeaux Milaan is deizer dagen bi) Montluijon ont spoord. Dank zij do tegenwoordigheid van geest van den machinist werd voorkomen dat de rijtuigen ontspoorden; er hnddtn ook geen persoonlijke ongevallen plaats. Met een hu lptrc-in werden de reizigers verder ver voerd. Het ongeval werd veroorzaakt door dat een 15-jarige knaap een stuk ijzer op do rail3 had geplaatst. Hij werd aange houden en bekende; hrj had den trein willen zien ontsporen! Elocster afgebrand. Het oude nonnenklooster Santa. Clara te Villa do Conde is, naar uit Lissabon wordt gemeld, Vrjjdag dcor brand vernield. Het klooster is in 12SG gesticht en gold als eeu der schoonste stalen der dertiende eeuw- sche bouwkunst fn Portugal. In den Iaatsten tf;d werd het gebouw gebruikt als opslag plaats yan stroo eu graan. De spoerramp in Costarica. Een nader telegram uit Costa Rica meldt, dat het aantal doóden bi) do spoorwegramp bij San José 248 bedraagt, het aantal ge wenden 93. Da trein vervoerde duizenden pleizierreizigers. Drie wagons zijn verwoest en één is in de rivier gevallen. De andere bleven boven den afgrond hangen. Er is een nationale rouw van 3 dagen uitgeschre ven. Do president der republiek heeft een nationale inschrijving geopend voor de ver wanten der slachtoffers. Rondom den Volkenbond. LONDEN. 16 Maart. (V. D.). De bc-richten uit Genèvo wijzen er op dat de oplossing van de crisis thans daarin gezocht wordt, dat Zweden en wellicht nog een ander land afstand doet van den Raadszetel om het toetreden van Polen tot den Raad mogelijk te maken. Stresemann zou deze oplossing wel als een slechte doch tevens als de eenig mogelijke gekenmerkt hebben. Tegelijker tijd meldt de „Daily Express" dat de-tegen stand der Duitsche delegatie steeds zwakker wordt, terwijl Chamberlain thans meer hoopvol gestemd is. Men behoeft nauwelijks te zeggen dat een dergelijke oplossing op kosten van het eenige Raadslid, dat dc Bondseer zuiver ge houden heeft, hier een groote verbazing ge wekt heeft. Veefbe-teekenend is dat gisteren 23 afge vaardigden van de Labour Party een tele gram gezonden hebben aan den Zweed- schen minister Unden waarin zij hem dan ken voor de diensten welke Zweden den Bond bewezen heeft en hem uitdrukkelijk aanraden zijn zetel niet op te geven. Tegenover deze oplossing stelt men in Engelsclie kringen een betere, n.l.^ volgens welke een nieuwe Raadszetel ingesteld wordt welke eerst in de herfst zou worden ingenomen, zonder dat Duitschland ver plichtingen opgelegd worden. De nieuwe tegenstand van Brazilië wordt liicr niet ernstig opgenomen. Wel echter vraagt men zich af welke de macht is die Spanje en Brazilië in het diplomatieke spel steeds naar voren schuiven en weer terug trekken kan. In de „Daily Telegraph" wordt vastge steld, dat de pogingen van Duilschland om een zuidelijk blok le vormen weer moesten worden opgegeven. De Engelsche legersterkte. LONDEN, 16 Maart. (Reuter). Bij de be raadslaging in het Lagerhuis over de le- gorbegrootiög dreng Allee, onderstaatssecre taris van oorlog tijdens de Labour-regee- ring, er hij de regcc-ring op aan leiding te geven aan het afschaffen van den chcmi- schen oorlog. Aangezien, volgens spr. aan de mogelijkheid van een Europecschen oor log niet wordt gedacht, is het ook niet noo- dig geld voor chemischcn proeven uit te geven. Saklatvala (communist) zeide dat sedert de laatste 125 jaar het leger niet had gediend om Engeland zelf te verdedigen, doch om oorlog te voeren in Indië, Egypte, China en elders. De regeering, zeide spr. heeft zich op schandelijk inconstilutioneele wijze gedragen door den soldaten te zeggen dat zij geen communistische lectuur mogen koopen. De regeering zeide Saklatvala, trachtte de soldaten als gehuurde moorde naars te behandelen. De legersterkte weid vervolgens gevoteerd als door de regeering voorgesteld. Engeland en Turkije. KONSTANTINOPEL, 16 Maart. (Reuter). De directrice der Engelsche meisjesschool, die onlangs weigerde toegang te verkenen aan een Turksehen leeraar der school om dat Iiij dronken was, is gedagvaard om voop een Turksche rechtbank te verschijnen, ten einde zich te verantwoorden op de aan klacht van weigering zich te voegen naar de bevelen der overheid. Het Matteotti-prcces. ROME, 16 Mrt. (V.D.) Heden begint het proces tegen de beklaagden in de zaak be treffende den moord op den socialistischen afgevaardigde Matteotti. De belangstelling voor deze zaak is buitengewoon groot. Er zijn vierhonderd gereserveerde plaatsen in de rechtszaal voor dc familieleden van de beschuldigden, de autoriteiten en journa listen en andere personen, die direct bij dr zaak betrokken zijn. Do verdediger van den voornaamsten beschuldigde Dumini, de secretans-generaa'. van dc Fascistische Partij Karinacci heeft gisteren verklaard, dat dit proces de laatste wapens van de oppositie zal afnemen. Hij zal de verdediging van Dumini gronden op de volgende punten le. dat de moord niet in de bedoeling heeft geleden, 2e. dat er een ernstige pro vocatie van de zijde van Matteotti heeft plaats gehad en 3e. dafc de misdaden van Matteotti tegen den staat ernstiger zijn dan de moord. Er wordt aan herinnerd, dat toen bekend werd dat Dumini schuldig was aan den moord op Matteotti, hij geen verdediger kon krijgen totdat Farinacci zich daarvoor aanbood. Het verluidt verder, dat aan de beklaagden in deze zaak verschillende vrij, heden ter terechtzitting zullen worden toe gestaan, die in andere zaken niet piaatg hebben. Er is groote belangstelling voor dc vraag welke straf zal worden opgelegd. Volgens artikel 258 van de Italiaansche strafwet, kan een dergelijke moord gestraft wordcr? van 22 tot 21 jaar gevangenisstraf. De Poolsche financiën. WARSCHAU, 16 Mrt (V.D.) De Minister van Financiën Ziechowski heeft Maandag in een rede le Poznan aangekondigd, dat hij binnen enkele dagen den Ministerraad voorstellen zal doen tot dekking van he~: tekort op de begrooting voor 1926. De Mi nister sprak energiek alle geruchten tegen over dc onderhandelingen met een bankiers consortium met betrekking tot het afstaai van het tabaksmonopolie. Deze onderhan delingen zijn niet afgebroken. Wel is het juist, dat de optie van het bankiersconsor? lium niet is verlengd, waardoor er wijzii ging is gekomen in het karakter der onder handelingen. De voornaamste moeilijkheid is het wantrouwen van de buitenlandsche kapitalisten in de economische politiek van Polen. De Socialisten nemen deel aan de regeering WARSCHAU, 16 Mrt. (V.D.) De uitvoe rende Raad van de Poolsche Socialislische Partij, die Zondag en Maandag te War schau heeft vergaderd, heeft een resolutie aangenomen, waarin dc deelneming der socialistische Partij, die Zondag en Maan-^ dag te Warschau heeft vergaderd, heeft een resolutie aangenomen, waarin de deelne ming der socialisten aan de regeering wordt goedgekeurd. Universiteit gesloten. BERLTJN, 16 Maart. (V. D.). Tengevolge, van de daden van terreur der studenten is volgens bericht uit Boekarest de Universi-. teit van Jassy gesloten. De politie hééft op-» dracht gekregen de niet in Boekarest wo-. nende studenten naar hun woonsteden terug te brengen. Oordeel van een Ameiik. gezant. NEW-YORK, 16 Maart. (Reuter). Ilough-. ton, de Amerikaansche gezant te Londen, is hier voor een verblijf van drie weken' aangekomen. In antwoord op een vraag omtrent de ontwapeningsconferentie zeide hij dat de kwestie der ontwapening niet tot zijn competentie behoort. Voorts verklaarde hij dat de toestand in Engeland aanzienlijk verbeterd is en dat land, naar zijn meening, in de eerstvolgende 25 jaar tot nog grooter bloei zal komen. Uil China. SJANGHAI, 1G Maart. (Reuter). Naanf uit Japansche bron to Tientsin verluidtg hebben de Britsche, Japansche, Fransche* Amerikaansche en Italiaansche maritieme, bevelhebbers een ultimatum gezonden aan generaal Luchunglin, den bevelhebber der Kuominchan-troepen in het district Tientsin en de de commandant van het Chineesch® eskader in de Gele Zee. In dat ultimatum wordt-, echter zonder dat daarvoor een ter* mijn wordt aangegeven, geëischt, dat het eskader van Tientsin wordt teruggetrok ken, alsmede verwijdering der mijnen, sta king der visitatie der vreemde schepen en het wedcropsteken der bakenlichten. Zoo aan deze eischen niet wordt voldaan, dreigt het ultimatum met het optreden der gecom bineerde vloot der mogendheden. PEKING, 16 Maart. (Reuter). Volgens een later bericht wordt in het ultimatum der mogendheden aan de Kuominchan-be- velhebbers der Takoe-forten den eisch ge steld dat tegen Donderdagmiddag 12 uur de ongehinderde scheepvaart in heb Pei Ho- kanaal hersteld moet zijn. STADSNIEUWS. Ilëdonnamiddag is op den Ilaagiyeg tef Iioogle van „Habis Perkara" een vrachtauto, gemerkt II 47920, ter rechterzijde van den weg rijdende, in aanraking gekomen met een boom, met het gevolg, dat het voorste gedeelte van den wagen geheel in elkaar werd gedrukt. Vooras, voorruit en houten kap waren geheel gebroken. Persoonlijke ongelukken kwamen niel voor, -

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2