ffo. 20245. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 Maart Derde Blad. Anno 1926. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Boskoop. De agenda voor de raadsver- dering van 15 Maart luidt: 1. Opening. ekiring van nujpmer voor stemming en ndvraag. 2. Vaststelling der notulen van vergadering van 5 Februari 1926. 3. In komen stukken; 4. Mededeelingen5. Aan- eding door B. en W. ter vaststelling van n concept-wijziging der Verordening op >t beheer der Gemeente-bedrijven. 6. Aan ging door B. en W. ter vaststelling van >3 Verordening betreffende de levering van ectriciteit door liet Elcctriciteilsbedrijf der ■meente Boskoop. 7. Aanbieding door B. j flr ter vaststelling van het Tarief als ?doeld in artikel 8'der Verordening belref- ,Qde de levering van electricileit door het lectriciteitsbedrijf der gemeente Boskoop. Mededeeling van B. en W., naar aanlei- ing van een door den heer P. D. Noest ge elde vraag, omtrent de toepassing van de erde alinea van artikel 13 der Voorwaar- en, waarop gas wordt geleverd. 9. Voorstel in B. en W. om te besluiten tot goedkeu- Qg van de verbreeding van de Oranje raat cn van de verlenging van de Juliana- raat. 10. Voorstel van B. en W. om te be luiten tot nadere regeling van de tijdvak- en, waarover door Bouwverenigingen, nnuïteiten wegens ontvangen bouwvoor- :holten. aan de gemeente verschuldigd zijn. 1. Voorstel van B. en W. om te besluiten )t toekenning aan bijzondere scholen van oorschotten op de over 1926 te ontvangen ergoeding, ingevolge art. 101 der Lager iiderwijswot 1920. 12. Voorstel van B. cn T. om machtiging te verleenen tot aankoop an grond van de Maatschappij tol explol- itie van Staalsspoorwcgen. 13. Voorstel van en W. om te besluiten tot verkoop van >n perceel bouwgrond aan de heeren A. erver en J. van der Zon. 14. Aanbieding oor B. en W. van het verslag over 1925, an hetgeen, met betrekking tot de verbe uring der Volkshuisvesting is verricht. 15. oorstel van B. en W. om te besluiten tot nbewoonbaarverklaring der perccelen Stei- on Nos. 5 en 29, Ridderbuurt Nos. 41 tot en net 45, 47 tot en met 49, 68 en 69 en Zuid iade Nos. 30, 32, 34. 36, 38, 40 en 42. 16. 'oorstel van B. en W. om te besluiten tot iet aangaan van een geldleening, groot 115.000. 17. Aanbieding door B. en W. an aanbevelingen voor het opmaken van ubbeltallen voor de benoeming van 2 le ien van het College van Zetters, voor i Rijks directe belastingen. 18. Rondvraag. 9. Sluiting. Woensdag reed het zoontje van den leer F. alhier op zijn rijwiel achter de ileilen. Door een windhoos werd hij opge- lomen en met rijwiel en al in de Gouwe ge- rorpen. Gelukkig kon hij door toegeschoten uilp gered worden. Gevonden voorwerpen: 1 zinken laschleil, 2 ledige portemonnaies. 1 huis- sutel, 1 jongenspet. Inlichtingen bij de <Ütie. -Kerkel.-bcriclit, voor Zondag, 'ederl. Herv. Kerk, v m. 10 uur ,ds. Glas; Lm. 8 uur Vrijzinnige Radio-avond. Salvatori v.m. 97= en n.m. 6 uur de heer ie Jonge. Nederl. Herv. (Geref.) Evangelisatie, v.m. l'/j en n.m. 6 uur ds. van Ameide van Din- eloord. De Kaag. Kerkelijk beric ht, v. 'ondag. Ned.-Herv. Gcm., voorm. halftien, k Van Baaien (Bediening H. Doop). Waddingsveen. Men verzoekt ons op- ame van het volgende: Het college van B. en W.; het bestuur 'au de Vereeniging Ziekenzorg en het be tuur van de plaatselijke afdeeling van de rereeniging tot bestrijding der tuberculose iet>ben zich vereenigd om ta vormen een ilaatselftk Comité tot het houden van een ollecte voor „de stervende veen streek''." De nood is daar, zooals algemeen bekend s, tot een vreeselijke hoogte gestegen; het terltecijler, vooral ondoe de jeugd, is be- roevend, deerniswaardig is de toestand van aar schatting 20.000 personen in Emmeu. De pers en tal van vereenigingen en voor- instaande personen van verschillenden rang, ■tand en levensbeschouwing roepen het Ne- lerlandsche Volk op om hier krachtigen teun te verleenen. Nogmaals doen wij een «n beroep op de weldadigheidszin van de SVaddinxveensche burgerij. Onze collectant, de heer A. Olij, zal zich lezer dagen voor dit doel bij U aanmelden. 'Help ons, om het comité te Emmen te 'erbln'den met een Ilinke gift. Zwammerdam Mej. J. G. van Muis winkel alhier is benoemd tot onderwijzeres in tijdelijken dienst aan de Christ. School c Bodegraven (Meije). Op uitnoodiging van dc Christ. Jongel.- Vereen. „Bid en Werk" alhier trad Woens dagavond in de Ned.-Herv. Kerk als spreker ds. P C. de Veij Mestdagh van Rotter dam tot het houden e'ener- lezing oVer het onderwerp: „Augustinus, een man voor onze dagen". In welgekozen "woorden schelste 'Preker achtereenvolgens de levensgeschie denis van dezen beroemden kerkvader, zijn strijd cn zijn 'beteckenis óók voor onze dagen Met stille aandacht werd de boeiende rede door de niet-talrijk opgekomen schare [evolgd. Kerkelijk bericht, voor Zon- Remon. Geref. Gem., voorm. 10 uur, ds. Rappold. Haarlemmermeer. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester; tegenwoordig e leden. De voorzitter deelde mede, dat »an. Gedeputeerde Staten is terugontvangen ingezonden gemeentebegrooting voor het 1920 met eenige opmerkingen w D J-Pnünistratieven aard. Besloten werd ™n de gemaakte opmerkingen tegemoet te komen en derhalve de begrooting in den aangegeven zin te wijzigen. Gelezen werd een adres van het hoofdbe stuur van het nationaal verbond van ge meente-ambtenaren, waarin wordt verzocht aan de door B. en W. gedane toezegging tot invoering van het georganiseerd over leg zoo spoedig mogelijk, gevolg te willen geven. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten te berichten, dat B. en W. bezig zijn deze zaak voor te bereiden en binnen niet al te langen tijd met voorstellen dienaan gaande bij den raad zullen komen. Op een door den heer Scheffer in de vorige vergadering gestelde vraag, waarom de steunuitkeering aan werkloozen over de eerste drie weken met één dag is ingekrom pen, werd door wethouder Kistemaker een duidelijk antwoord gegeven, waarmede de heer Scheffer zich kon vereenigen en waar uil bleek, dat de veronderstelling van den steller der vraag niet juist was en dat het in vérband stond met het besluit om de steunregeling vroeger in werking te doen treden dan aanvankelijk de bedoeling was. Aan mej. Claij werd wegens haar aan slaand huwelijk eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lag. school No. 9 te Zwanenburg met ingang van 1 Mei a.s. Tot hoofd aan de openbare lagere school No. 2 aan den Aalsmeerderweg bij den VijF- huizerweg (vacature-G. M. Klinkenberg) werd benoemd de heer W. Straks te Ticl (No. 3 van de voordracht). Tot leden van de plaatselijke commissie van toezicht op hot lager onderwijs wer den herbenoemd de heeren A. de Nijs, C. M Verkuijl en G Roos. Bij de rondvraag vroeg de heer Van den Heuvel hoe het stond met de aanstelling van assistenten bij het lager onderwijs in deze gemeente. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. zullen overwegen in hoeverre deze zaak te bespoedigen zal zijn. De heer Borst vroeg of het geen aanbe veling zou verdienen om een regeling te treffen tot het houden van toezicht bij de toelating van kinderen op de scholen, in verband met liet constateeren van besmet-^ telijke ziekten. De voorz. deelde hierop mede, dat aan deze zaak de noodigc aandacht zal worden geschonken. Woensdagavond werd in de Beurs te Hoofddorp een weldadigheidsuitvoering ge geven ten bate van de noodlijdenden in de door den watersnood geteisterde streken. Dc groote beurszaal was geheel bezet. De heer Knaap, wethouder dezer ge meente, opende met een toepasselijk woord de bijeenkomst. Voor dezen avond hadden welwillend hun medewerking toegezegd de gemengde zangvereeniging „Hoofddorp", de arbeiders- zangvereeniging „Kunst na Arbeid", de Chr. zangvereeniging „Zang en Vriendschap", de gymnasliekvereeniging „Hoofddorp" en het R.-K. fanfarekorps „Ons Genoegen", die de verschillende nummers van het programma op uitnemende wijze ten gehoore hebben gebracht. Het slaat er met de vooruitzichten van den landbouwer niet al tc best voor. Naar verluid wordt, zullen de prijzen, welke de suikerfabrikanten kunnen aanbieden voor het bietengewas in dit jaar, niet hoog ge noeg zijn om de teelt van dit gewas goed rendabel te maken. De verbouw van sui kerbieten eischt veel arbeidsloon en daarom worden door vele landbouwers contracten afgesloten voor de teelt van mosterd en blauwmaanzaad, waarvoor flinke prijzen schijnen te worden geboden. Gaat dit door dan zullen er in dezen polder in den komenden zomer vele gele cn blauw-witte velden te zien zijn. Over liet algemeen zijn de boeren er niet grootsch op om mosterd op hun akkers te zaaien (in vele pachtcontracten is het zelfs verboden), omdat een boerderij door de fijne zaadkor rels, welke door den wind over grooten afstand worden verspreid, erg „vuil land" kan krijgen. Toch is in dit opzicht de gele mosterd niet zoo kwaad als de bruine; deze laatste wil geen enkele boer telen en alleen de gele ^oort wordt gezaaid, indien de prijzen een extra-geldelijk voordeel beloven als nu het geval schijnt te zijn. Ook zijn er akkerbouwers, die wat bij verdienste zoeken in de veeteelt.*de fokkerij van varkens begint meer en meer toe te nemen, hoewel vooral de handelsprijzeri en daarmee de bedrijfsresultaten in de laatste jaren nogal eens sterk afwisselend zijn ge weest. Over het algemeen gaat het den akkerbouwers in dezen polder niet voor den wind; de pachtprijzen, waarvan de meeste contracten in vroegere jaren zijn aangegaan en de algemeene bedrijfsonkosten zijn hoog en de opbrengst van de landbouwgewassen is door de slechte marktprijzen laag, zoodat het veel moeite kost om op een flinke boer derij den behoorlijk resultaat te verkrijgen. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal binnen afzienbaren lijd door de gemeente Aalsmeer aan bet einde van den Uiterweg een pontveer worden ingesteld, ten einde een communicatiemiddel te hebben, dat dien wc-g over de Ringvaart met den naburigen Aalsmeerderdijk verbindt. Het drukke ver keer aldaar geschiedt sinds de droogmaking van den polder per roeiboot, wat, gezien de steeds grootere eischen, welke op dit gebied ontstaan, haast ondoenlijk is geworden. Planben zijn tevens in voorbereiding van den Uiterweg een rijweg te maken, ten einde deze welvarende streek, waar het verkeer thans uitsluitend per vaartuig plaats heeft, van het gemakkelijker rijverkeer te laten profileeren. En aan de Westelijke zijde zal dan het pontveer noodig zijn, om de verbin ding tot stand te brengen met den Haar lemmermeer. Een brug zou beter zijn, doch of het polderbestuur daar voor zou voelen, is een groote vraag De verbinding is in de eersle plaats een belang voor Aalsmeer. Burger). Stand. Geboren: Hen- drikus Laurentius, Z. van H. G. Bohle en II. M. Strieker Ilendrikus, Z. van A. van Zanten en D. W. Jansen Hendrik, Z. van J. G. Doeleman en M. Middelkoop Maria Jacoba, D. van II. Jonkman en J. M. Reich- wein Calharina Mechelina, D. van A II. van Walstijn en P. Hoefeijzers Grada, D. van J. B. van Zijl en W. Berendsen Rcgina Margaretha Maria, D. van H. A. J. Franken cn G. A. W. M. Sieters Jannetje, D. van A. C. van 't Land en H. Toes Ghristiha Maria, D. van W. de Groot en G. H. van Dijk Arie, Z. van C. A. de Visser en J J. Meinster Jan, Z. van H. Jungerius en M. van der Linden Johannes Gerar- dus, Z. van C. van der Klauw en C. van der Laan Willy, D. van W. Cornelisse en C. C. Reijnders Dirkje, D. van M. Visser en R. Hagen. Ondertrouwd: H. Hogeveen 21 j. en M de Ruiter 24 j. T. Hol 21 j. en G. Eijk 20 j. N. Muilwijk 23 j. en G. Touw 22 j. Gehuwd: E. S. Janssen 24 j. en M'. A. van der Kwast 24 j. Overleden Adrianus Eijk 53 j., gehuwd met J. Strink Simon van der Linden 68 j., wedr van M Havelaar Jaapje van der Lelij 75 j., weduwe van C. van Dijk Pieler van der Lelij 74 j., gehuwd met N. Blok Hendrik 5 j., Z. van A. Duister en C. van Veen Johannes 1 j., Z. van W. v. d. Schinkel cn C. van Rooijen: Hillegom. Ds. J. Herkscn. alhier, staal een tweetal voor de Geref. Kerk te Zaandam. Katwijk aan den Rijn. Tuinbonwver. Katwijk en Omstreken. Gisteravond hield de Tuinbouwver. K. en O. haar jaarvergadering in „de Roskam". De opkomst was goed. De Voorzitter, de heer J. van der Perk gpende de vergadering cn zeide dat men deze vergadering kon houden in een geest van tevredenheid en dankbaar heid. Het vorige jaaT toch is voor onze ver eeniging een gunstig jaar geweest. De omzet was weer aanmerkelijk hooger dan die van het voorgaande jaar en overtrof verre ofize verwachtingen. Hot gevolg daarvan was dat we na alle verplichtingen tc hebben vol daan. en hoewel we extra kosten hebben moéten maken, we toch nog een winstsaldo mochten boeken van ruim f 3000. Wat be treft de uitkomst van den teelt van'de ver bouwde producten, deze liepen nogal uiteen. Zij, die in hoofdzaak z.g. fijnere producten hebben geteeld, konden bij een goed gewas van zeer loonende uitkómsten spreken; ter wijl de verbouwers van meer grove produc ten zich vaak met heel wat ongunstiger re sultaten moesten tevreden stellen. 1925 "is voor de meeste tuinders een goed jaar ge weest. Hierna volgde voorlezing van de notulen door den secretaris den lieer Jac. Wassenaar Deze werden onveranderd vastgesteld. On der de ingekomen stukken waren de rap porten van den accountant der vereeniging waarin om. werd medegedeeld dal gedu rende het boekjaar de .controle over de boe ken van penningmeester en van den veiling meester had plaats gehad en deze steeds in volmaakte orde waren bevonden. Aan dc orde kwam thans hei verslag van den secretaris. Het volgende zij er uit ver meld Het ledental steeg tot 107. Het aantal vei lingen bedroeg 102. De hoogste weekomzet was gelegen lusschen 3 en 7 Augustus en bedroeg f 19.717.38. Hel totaal bedrag van den omzet bedroeg 1277.628 18 tegen f 214.971.13 in 1924, een meerdere omzet dus van f 62.657.05. Een omzetcijfer dat lot tevredenheid stemt en niet verwacht was. Twee der belangrijkste producten voor vei ling die hiertoe hebben bijgedragen zijn ze ker wel bloemkool en peen geweest. Beide producten gaven in doorsnee goede uitkom sten. Ook het gewas der bloemkool, bijzonder de vroege, was veel beter dan vorig jaar. Dit komt duidelijk uit in de aangevoerde hoe veelheid Vorig jaar zijn aangevoeld 581629 stuks legen 816016 in 1925. Ook van bospeen werd aanmerkelijk meer ter veiling aangevoerd dan in 1924. Dit vond echter niet zijn oorzaak in den stand van het ge was maar in het' feit dat de bospeen beter gevraagd bleef cn dus niet zooveel gekoTt werd voor de conserven fabrieken. Werd daar vorig jaar aan geleverd 123650 K.G. thans slechts 79145 K.G. terwijl bospeen voor thans aangeeft '414615 bos tegen in 1924 252353 bos. Ook de aanvoer van vroege aardappelen wa£ merkbaar ineer dan in 1924 Thans 669800 K.G. tegen in '24 300000, K.G. Hoewel de prijs in het seizoen vrijwel gelijk is gebleven kan niet gesproken worden van een loonende teelt. Het is een eigenaardig verschijnsel dat een zoo belangrijk volks- voedsel voor den verbouwer zelden een be slaan geeft. In de soorten komt ook langza merhand eenige verandering. De hier sinds jaren gebruikte Duke of York wordt zacht jesaan vervangen door de Eerstelingen, die in andere tuinbouwcentra reeds lang de bo ventoon heeft. Na eenige jaren van onder vinding zal het beter kunnen worden vast gesteld welke voor deze streek de beste is. Van eigenheimers werden geveild 202350 K.G. of 65000 K.G. minder als in 1924. De uilkomst dezer teelt gaf bijna zonder uitzon dering verlies. Hoewel het gewas over het algemeen zeer goed was, trad de aardappel ziekte in die mate op dal somtijds hét groot ste gedeelte teloor ging, en bovendien door de snelle aanvoer ter veiling het aanbod ver de vraag overtrof en daardoor de prijs voort durend zakte. Ook van de najaar?- of winter- producten valt wat de financieele uitkom sten aangaat niet veel goeds te zeggen. Van uien werden aangevoerd 65239 K.G. en hoe wel de prijs eerst liep gaf het bewaren ver lies. Roodc kool werd aangevoerd 97197 stuks en 13520 K.G., Gele kool 166352 stuks en 2430 K.G. Slechts even is in deze kool soorten eenige opleving geweest, zoodat van deze gewassen moet worden gezegd dat zij tot de verliesposten moeten worden gerekend Van groene kool werd aangevoerd 34858 stuks en ook de teelt van spruitkool neemt toe, maar zi] behooren niet tot die producten die gewicht in de schaal leggen. Zooals de meesten uwer bekend zal zijn, is op verzoek van den heer K. Volkersz, di recteur der Rijksluinbouwschoöl te L/isse, in hel afgeloopen jaar een proefveld aange legd van 5 verschillende soorten Lecerf bloemkool, zoowel Van vroege ale nateelt Van de resultaten valt helaas niet veel goeds te zeggen. Het toegezonden plantenmateriaal van de vroege bloemkool was zeer slecht, zoodat dit ook in het gewas duidelijk uit kwam. Het gewas der nakool was beter doch een verbetering van de bestaande soorten werd hierin niet gezien. Het verkrijgbaar stellen van kunstmest aan de veiling neemt in omvang van jaar tot jaar toe. In het af geloopen jaar zijn ruim 1700 posten inge boekt. Ingekocht is voor een bedrag v. f 30548.31, en hierop is een winst gemaakt van f 1212.11. De post terreinonderhoud heeft een be langrijk bedrag gevraagd, doordat een kis- tenbergplaats noodig was, een gedeelte der dakbedekking van het veilinggebouw is verzwaard en vernieuwd en schoeiing- werken in en bij het veilinggebouw zijn uitgevoerd geworden. De verhoudingen on. derling van bestuur, leden en personeel waren van den meest vriendsehappelijken aard. In het bijzonder de veilingmeester de heer Meijer, wist altijd tijd te vinden ook al was het zeer druk om aan de ver langens van het bestuur te voldoen weten de dat hiermede het belang van de veree niging werd gediend. Twee leden- en vijf bestuursvergaderin gen werden gehouden, benevens een bui tengewone ledenvergadering waarin de heer K. Volkersz van Lisse een lezing hield, die bijzonder in den smaak viel en waarvan verschillende werken in de praktijk zijn be tracht geworden. Na dit verslag is aan de orde vaststelling der balans en exploitatierekening 1925. Dc verschillend© posten der balans worden voorgelezen en zoo noodig toegelicht. Bij deze toelichting bleek dat de vereeniging een alleszins gunstig jaar gemaakt heeft. Behalve dat voor de verplichte aflossing f 1500 is gereserveerd, is er bovendien nog een winstsaldo van f 3068.66. Dc vereeni ging heeft een werkelijke schuld van f 34387.76 waartegenover staat aan bezit tingen f 72620.04. De eindcijfers van acti va en passiva geven aan de som van f 81884.75. De balans wordt goedgekeurd. Komt in behandeling de exploitatierekening over het boekjaar 1925. Deze geeft aan in komsten en uitgaven aan f 17070.46 waarin is opgenomen het winstsaldo van f 3068.66 bovengenoemd. Na eenige toelichting wordt z.h.s. ook de exploitatierekening goedge keurd. Dan was aan de orde de bcgrooting 192G. Deze is zeer voorzichtig begroot niet een geraamd omzetcijfer van f 185.000. Vo rig jaar was dit f 277.000. Met deze omzet en een zelfde percentage voor veilingkos- ten is de begrooting sluitend tc maken. Na enkele ophelderingen wordt ook de be grooting aangenomen als voorgesteld. Nog wordt gesproken overd het proefveld het welk vorig jaar. op advies van prof. v. Slog- teren te Lisse is aangelegd. Eenige soor ten bloemkool waren op dit proefveld ge teeld. De uitkomsten hiervan waren bedroe vend geweest. Het had de vereeniging ruim f 75 gekost. Prof. v. S. treft hiervoor geen enkele blaam doch vanwege een Rijks proeftuin uit Sappemeer waren voor dit proefveld bloemkoolplanten verzonden welke schandelijk slecht waren. Bijna de geheele collectie planten was een en al knolvoet, een ziekte waarvoor de tuinders zeer bevreesd zijn. Met deze planten zou men de kans beloopen z'n geheele perceel te bederven. Volgt bestuursverkiezing, aftredend de heeren J. v. d. Perk, Jac. Wassenaar en H. W. Grimbergen. Genoemde heeren wor den met bijna algeröeene stemmen herkozen en nemen onder dank voor het genoten vertrouwen hun benoeming aan. Als afge vaardigden naar de vergadering der alge meene vereeniging worden gekozen de hee ren Nic. Bos en Jac. Meijer. Dan vestigt de voorzitter de aandacht dor leden op het feit dat vele kisten van dc vereeniging weg raken, waarvoor ook som mige leden schuld dragen. Na eenige Be spreking krijgt het bestuur opdracht eén maatregel te ontwerpen waardoor aan dit euvel een einde wordt gemaakt. Hierdoor zullen vermoedelijk de leden in het vervolg voor de van de vereeniging betrokken kis ten niet alleen huur doch ook statiegeld moeten betalen. Dit wordt dan alleen na wederinlevering in het credit der leden in geschreven. In de eerstvolgende vergade ring in Juni zal het bestuur dan met een uitgewerkt plan komen. De heer Haasnoot zegt bij de rondvraag er prijs op te stel len als op het tere in uit te voeren werken niet in de drukte van het seizoen behoeven plaats te hebben. De secretaris licht toe waarom dit dezen zomer onvermijdelijk waa. In het vervolg zal zulks dan ook niet dan noodgedwongen plaats hebben. De heer N. Bos vestigt de aandacht van het bestuur op het geregeld begroeien met gras van het veilingterrein, en herinnert het be stuur aan een artikel in een der vakbladen waarin een middel werd aangegeven. Het bestuur zal zulks nogmaals in ernstige over weging nemen cn bet eerste het beste af doende middel aanwenden Nog enkele minder belangrijke aangelegenheden wor den besproken waarna de voorzitter met dank voor de opkomst en aangenaam ge voerde discussies, de vergadering sloot. Kalwijk-aan-Zee. Van de trawlvis- scherij kwam Donderdag te IJmuiden aan de markt de logger ICW 32 met f315 be somming. De Geref. Jongelings- en Knap sil ver eeniging hield gisteravond in de Ge meentezaal haar 8ste jaarvergadering. Het podium was met eenig groen versierd, aangebracht door den heer Ravensbergeo. De eere-voorzitter, ds. J. J. Impeta, leidde deze vergadering. Psalm 119 vs. 5 was het openingsgezang en ook werd een ge deelte van dien Psalm voorgelezen, waarna de leider in gebed voorging. Vervolgens sprak deze een korte openingsrede uit, waar in h\j een korte levensschets 7an beide ver eenigingen gaf. Hg wees op den bestaand en toestand en hoogte voor de toekomst, dat meerderen lid zouden worden van elke afdeeling. Vervolgens kregen de leden van beide vereenigingen een pluimpje voor hun steeds zeer ordelijk vergaderen. Ook den leiders werd lof gebracht voor hun opofferingen. Daarna brachten secretarissen en penning meesters hun jaarverslagen uit, die-zonde® discussie werden goedgekeurd. De heer W. van Bruggen gaf een inleiding over het boek Jona, de heer W. Kroon over Paulus te Athene. Bij den daarop volgenden reciteer wedstrijd bohaalde de heer W. v. Bruggen den uit geloofden prijs. Hierna volgden eenige voordrachten en samenspraken, die over 't algemeen zeer o den smaak van het publiek vielen. Toeo werd er even gepauzeerd. De jongedochtersvereeniging had zich welwillend beschikbaar gesteld, om te zorgen dat in de pauzeietier de noodige verver- schingen bekwam. Na de pauze kwamen de afgevaardigden aan het woord. Er waren er uit Rijnsburg, van twee zustervereenignigen, uit Noord- wijk, Katwijk a. d. Rijn en twee uit Katwfjk a. Zee. Allen hadden natuurlijk de boste wenschen van hun vereeniging mode gekre gen. Ds. Impeta bedankte allen in hartelijke bewoordingen, waarna hij de leiding over gaf aan den heer Bonefaas. De heer Poot sprak eenige waardeorenda woorden als afgevaardigde van den Kerke* raad in plaats van den heer J. Varkevi.ss r, dia door bijzondere omstandigheden even te voren was vertrokken. De heer Van Spelt gif een referaat over: „De jongelingsleeftijd en zijn gevaren"; de heer J. van Duyn over: „De taak en roe ping van don jongeling". Ten slotte bracht de heer Bonelaas aan allen hartelijk dank voor het welslagen vao deeeri avond en na ook der vereenigingen nog zijn besto wensch.ii voor de toekomst toegeroepen te hebben, en nadat de ver gadering Psalm 100 vs. 1 en 4 gezongen had, sloot deze met dankgebed. Vermelden we nog, dat de heeren Gebrs. Buis den avond opluisterden met keurig mnp- dolinespel, dat de hoer v. Spelt de piano alle eer aan deed en dat dit instrument uit het magazijn van den heer Nic. van Beelen was. Hoewel het er nog lang niet naar lijkt, dat de zomer in het land is, wordt toch dezer dagen op het Groot Bad-Hotel de eerste familie verwacht, die hier eenige maanden wenscht te blijven. Noordwijk. Burgerl. Stand. Geboren: Wilhelmus Hendrik, Z. van W, Schelvis en C. P. Wassenaar Johannes, Z. van D. P. Lindhout cn L. van Duiven- boden Jozef Cornells, Z. van L. P. v. d. Weijden en J. Vink Johanna Maria, D. van P. J. de Graaf en J. Af. van Leeuwen Dirk Marlinus, Z. van IC. Passchi'cr cn A. C. v. d. Voet. Overleden: Maria Hogervorsl 7G j., wed. E. Keur Alida Petronella de Groot 13 j„ D. van J. de Groot en W. Brouwer Cor-i nclia Hoogevcen 41 j., ongehuwd. Nooidwijk-Binnen. Kerkelijk bei richt, voor Zondag. Ned.-Ilerv. Gcm.( voorm. 10 uur en nam. halfzes, ds. Van Haaften. Op uitnoodiging der Chr. Jongcl.-Ver-» eeniging „O. R. I. Chr." alhier sprak gister avond in de zaal voor Chr. Belangen de heer L. Penning over zijn reis naar Hon* ga rij e. Ds. Van Haaften opende met gebed, na gemeenschappelijk zingen van Psalm 86 vs. G, en sprak- enkele woorden ter inleiding, om spoedig het woord te geven aan den hoer Penning. Spr. wees terstond al op de vele ellende, welke daar door hem was waargenomen, voornamelijk de vele ver-t minklen. We mogen dan ook roemen, aldus spr., dat Holland iets heeft mogen doen in liet belang van Hongarije, speciaal voor het kind. Lettend op de geschiedenis, is het Ne derland geweest, dat voor 250 jaar datzelfde' land de reddende hand heeft toegestoken. Aan de hand van platen deelde spr. ook verschrikkelijke dingen mee uit het revo-. lutietijdperk in Hongarije. Dankbaar was de heer P. gestemd jegens zijn gids in het vreemde land, welke ook hier in Noordwijk aanwezig was. Aan het eind deed spr. nog enkele mededeelingen over Zuid-Afrika. Zeker was ds. Van Haaften aller tolk, door de woorden van dank zoo hartelijk over te brengen. Het daverend applaus was wel verdiend. Ds. Van Haaften ging voor 1 u dankgebed, waarna nog gemeenschappelijk werd gezongen de bekende Avondzang (Ge zang 180 vs. 1). Het drukke verkeerskruispunt Hcilige- GeestwegWilhelminastraat heeft een be langrijke verbetering ondergaan. Het ge meentebestuur heeft ter plaatsen eenige vierk. M. grond aangekocht en in gebruik genomen. De scherpehoék is thans keurig afgerond en de straat aldaar eenige meters verbreed. Hiermede zal weer een gevaarlijk punt uit onze gemeente verdwijnen. Noordwijkerhout. Op initiatief van den heer Simon Bouwmeester, die de noodige contanten bijeen wist te brengen, ligt er thans do®r den Hoogeveenschen polder een flinke, harde verkeersweg. Daar de gemeente do verbetering van dezen weg niet voor haar rekening kon nemen, hebben particulieren voor de verhardm<r gezorgd. In flinke vaart botsten in den vroegen morgen Iwee vrachtauto's in de Dorpsstraat tegen elkaar. De chauffeurs gaven eTkaar de schuld en gingen bekvechten, wat ech ter niet hielp aan de bekomen averij. Voor de tweede maal werd hier dooi een missionaris uit Midden-Afrika de missie-i film vertoond, thans in café v. d. Borg. De belangstellenden konden niet alle geborgen worden. De missionaris vertrok met een flinke missie-bijdrage.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9