3 moderne foto's f 1.59 AGENDA. ATELIER DE GRtEUW TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Vrijdag. Staaszsisl: VijMe abonnementsconcert dr. De Koos. Concertgebouworkest. Solist J-»» ïlurli. Kwart vóór acht. Zaterdag. Sociëteit „Amicilia" (bovenzaal): Alg. verg Jack London Verbond. Lezing met lichtbeelden, freule Des Tombe. Nam. halt- drie. „4'Umon": Uitvoering Leidsche Gymn. en Schermvereeniging „Excelsior". 8 uur. 7/HYïc-rzorg: Uitvoering niet bal. Toonecl- ve-reeniging „Oefening baart Kunst". 8 u. Zondag. Leidsche Schouwburg: Buitengewone too- neelvoorstellhig „W 5". 8 uur. Dagelijks. Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familïe-malinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. Woensdag en 's Zaterdags matinee te 5 uur. „Luxor-lheater", Stationsweg: Bir-raop- ©ii Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. *9 Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Haag)Hcfc Yr O olijk ïoo- ncei. „01!y-Po!ly". 8 uur. op het oogenblik, unarop de historie dit voor de eerste maal van hem zelf cischt, naar Nederland vlucht, dan zijn daarmede alle banden verbroken. Het graf van de monarchie staat nic-t op Buifechen bodem, nmar op den weg naar Nederland. De monarchistische gedachte zou wellicht zijn herleefd, indien de keizer had gehandeld als Frederik den Groote, die bij Torgau van 's morgens tot 's avonds met bloed en modder bespat met zijn eremd.eis m.evochi en daardoor de monarcüie redde. Voor mij ligt de monarchie thans dood op de baar. Bij deze woorden van den m.nister stak er rechts een storm van pro-test op en demonstratief verlieten de Duitsch-nsuionar leu de zaal. Nadat dr. Külz zijn rede be ëindigd had, keerden zij terug en dienden bij monde van graaf Westarp een motie van wantrouwen tegen den minister in. Hot lijdt geen twijfel, dat deze motie met groote meerderheid van stemmen zal worden verworpen, want natuurlijk zullen ook de sociaal-democraten er tegen stem men. w In de rijksdagconimissic, die zich bezig houdt met de noodtoestanden der Duitscne wijnbouwers, js met 20 tegen 1 slem be sloten de wijnbelasting op te heffen. De regeering verklaarde rich hiertegen, omdat ta geen dekking is voer de^ vermin dering der belastingopbrengst, dis van dc-zo op helling het geyoig zal rijn. BELGIE. Kamerbesluiten. De apotheok van de „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, i9 altijd geopend, doch van n m 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds Do avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 Maart tot en met Zondag 14 Maart waargenomen door de apotheken der H.H. G. F. Reyst-, Steen straat 35, tele?. 136, en A. J. Donk, Doezar straat 31, telef. 1313. Met 99 legen 41 'stemmen heeft de Kamer gisteren de begroeiing van buitenlandsche zaken goedgekeurd. Vóór stemden de Ka tholieke democraten en de socialisten, legen do liberalen, eenige Katholieke conserva tieven en zes Vlaamsche nationalisten. De Kamer heeft eveneens een geamen deerd voorstel aangenomen, waarbij bepaald wordt, dat' de vacantie der rechtbanken, waarmede tot dusver ook de vacanlietijd van middelbaar en hooger onderwijs sa menviel, voortaan van 15 Juli tot ib Sep tember, in plaats van 1 Augustus tot 1 Oc tober zal duren. respondent aldaar Itèerscht er groote ver deeldheid in do pariij, daar de uene groep zitting wil nemen in het Dail Eircann, mits de regeering van den Vrijstaat den eed van trouw uit de grondwet schrapt, terwijl de andere groep tegen een dergelijk compromis is. De Valera behoort tot de eerste groep, pater O'Flanaghan tot de laatste. Do Valera is zelfs afgetreden als voorzit ter van de republikeinsche partij, nadat een door hein ingediende motie was verworpen, waarin hij voorstelde, dat den republikein- schen afgevaardigden zal worden toegestaan zitting te nemen in de parlementen van den Vrijstaat en van Noord-Ierland, indien men den eed van trouw aan den koning van En geland laat vervallen. ITALIË. Het verdrag met Zuid-Slavië. De „Times" geeft op grond van inlichtin gen, v/elke hel blad van verschillende zijden ontving, een overzicht van het verdrag tus- sclien Mussolini en den minister van buiten landsche zaken van Zuid-Slavië. Dit verdrag houdt volgens hel Engelschc blad het vol gende in: le. Een overeenkomst om de onafhanke lijkheid van Oostenrijk te handhaven en zich te verzetten tegen de aansluiting van Oostenrijk bij DuitscIilancL 2e. Verplichting van Zuid-Slavië om af te zien van zijn plan om een haven aan de Adriatisclie zee te vestigen, die met Fitime zou concuTreeren. Sedert het verdrag van Januari 1924, waarbij Zuid-Slaviü er definitief in toestem de Fiume als een Italiaansche haven te be schouwen, is de handel van Fiume afgeno men, daar het Zuid-Slavisch achterland grootendeels gesloten is en Italië vreesde, dat Zuid-Slavië van plan was een eigen haven te stichten. 3o. Italië zal binnen zekere grenzen don eisch van Zuid-Slaviü dm alle gewenschle faciliteiten in Saloniki le krijgen steunen. Hierbij is de houding van Griekenland na tuurlijk van belang en men wijst er op, dat de Gricksche ministers van buitenlandsche zaken en van verkeerswezen dezer dagen besprekingen te Rome hebben gevoerd. Zuid-Slavië is lid van de Kleine Entente en de bepalingen van het verdrag met Italië zijn medegedeeld en besproken op de confe rentie der Klein© Entente le Temesvar, waar zij zeer de aandacht trokken van Tsjecho- Slowakije en Roemenië, daar de overeen komst met Italië een nieuwe politiek van Zuid-Slavië bcfeekent, die voor de geheele Kleine Entente van helang kan zijn. Ook Frankrijk heeft belang bij de over eenkomst, omdat deze o.a. beoogt de aan sluiting van Oostenrijk bij Duitschland tegen le gaan. De Zuid-Slavische minister vail buitenlandsche zaken heeft tot aan den val van het Fransche kabinet le Parijs met Briand geconfereerd en daarna vergezelde hij Briand naar Genève. Het verdrag zal niet worden onderteekend alvorens Frankrijk zal hebben beslist in hoeverre liet aan de over eenkomst wcnscht deel te nemen. Ook Spanje heeft belang bij het verdrag en men acht het van beteekenis, dat onder Mussolini's leiding deze nieuwe Ettropee- sche combinatie tot stand is gekomen. De ministers van buitenlandsche zaken der be langhebbende mogendheden zetten de be sprekingen over deze combinatie te Genève voort. GRIEKENLAND. Wijziging grondwet. Generaal Pangalos overweegt een wijzi ging der Grondwet in Amerikaanschen zin, waardoor de bevoegdheid van den president uitgebreid wordt. Hij besloot zsker© maat regelen toe te passen, die gelegenheid zullen bieden om tegen November a.s. den nor malen toestand te herstellen. SPANJE. Tetoean beveiligd. Officieus wordt gemeld, dat de Riffijnen zoover zijn teruggedrongen, dat Ti toean niet meer door hen beschoten kan worden. De commandeerende generaal »San Jurjoi en generaal Berenguer rijn benoemd tot eereburgers van Tetoean. BUITENLANDSCH GEMENGD. Ernstig anto-ongelnk. Bij Stuttgart heeft een ernstig auto-on geluk plaats gehad. Hierbij werden drie personen gedood en één gewond. Brutale diefstal. Een zeldzaam brutale diefstal is tc Ber lijn gepleegd. In de zeer drukke Schoen- hauserallee in het noorden der stad werd door twee onbekend gebleven mannen de étalageruit van een juwelierswinkel verbrij zeld. Zeer snel grepen do mannen een en ander uit de étalage om weinige seconden later met den buit te verdwijnen, welke een waarde van ODgeveer 45.COO mark vertegen woordigt. Vóór de voorbijgangers, die meenden dat een ontploffing had plaats gehad zich rekenschap konden geven van hetgeen er werkelijk was geschied, was het tweetal reed3 verdwenen. Opmerkelijk is dat vrijwel vlak voor het huis een ver keersagent op post staat en zich een paar huizen verder een bureau van politie be vindt. Vermoedelijk zijn de mannen na dea diefstal te hebben gepleegd verdwenen in het voorportaal van het huis. Zij zijn op de binnenplaats over een muur geklauterd om zich vanuit een nabijgelegen huis weer op straat te begeven. Te veel geld. Te Como heeft een million air zelfmoord gepleegd, omdat de verveling hem te mach tig werd. Op zijn lijk werd een som van meer da-n 2 millioen lire aan bankpapier gevonden en een geschrift waarin hij do reden van zijn dood aangeeft. Zoolang ik te New-York hard werkte, was ik gelukkig, maar sedert ik rijk ben en geen zorgen meer heb, verveel ik me zoo, dat ik het niet langer kan verdragen." Beleediging van Mussolini. Op voorstel van Mussolini zelf heeft 'de Kcning den Engelschen apotheker Ellison, die zich te Turijn in een dronken bui be- leedigend© uitdrukkingen tegenover den „Duce" veroorloofd had, en deswege tot 8 maanden gevangenisstraf was veroordeeld, gratie verleend. Ellison is gisteren in vrijheid gesteld en is meteen uit Italië vertrokken. Onde stad gevonden. Naar bericht wordt, zijn in Ecuador in do provincie Carchi in het Huaco-gebergte dc meer dan 5 K.M. lange overblijfselen ecner voorhistorische stad ontdekt. De re geering heeft een expeditie gezonden on der leiding van den Duitschen archeoloog Max Hule. RECLAME. (alleen Zondags) 2049 Ziet de mode len in de etalage. v/li. DE RAAI). HOOIGRACHT 86 - TELEF. 1074. Rondom den Volkenbond. STOCKHOLM, 12 Maart (Ned. Tel. Ag.). In verband met het standpunt van Zweden betreffende de uitbreiding van liet aantal permanente zetels in den Raad van den Volkenbond, heeft Spanje te Stockholm slappen gedaan, dreigende met de gevolgen, die de Zweedsch-Spaansche handelsbetrek kingen zouden treffen. Deze demarche werd beantwoord met een Zweedseh protest in Madrid, waarbij nog eens het principieele der houding van de Zweedsclie regeering wordt uiteengezet. De gclieelc Zwecdsche pers geeft uiting aan de grootste verwonde ring over deze Spaansche actie. Het blad „Social-Demokralen" schrijft: Deze stappen der Spaansche regeering moe ten worden toegeschreven aan de onbe kwaamheid om de Zwecdsche mentaliteit te begrijpen. Het standpunt van Zweden, al dus liet blad ,is geen uitwisselbaar handels artikel. doch het is gebaseerd op een prin cipe en het is het gezichtspunt van de ge heele njilie, dat zijn juiste verplichtingen aan den Volkenbond en zijn toekomst aan voelt. Het rechtvaardige Zweedsclie stand punt kan niet door bedreigingen worden gewijzigd en Zweden kan over dergelijke kwesties van vitaal belang voor de- toekomst der internationale rechtsorde niet marchan deer en. LONDEN, 12 Maart. (V. D.). De berich ten, die lieden uit Gcnèvc ontvangen wor den, wijzen er op dal de'toestand ernstig is. Chamberlain acht hot thans zijn laak een oplossing van de moeilijkheden le vinden. Ondanks de tegenspraak dat Chamberlain in dc zitting van den Raad van den Volken bond van gisternamiddag zich tegen Zweden gekeerd zou hebben, meldt de „Times", dat Zweden met alle diplomatieke middelen be werkt wordt om zijn standpunt to verande ren. De correspondent van de „Times" be treurt, dat tegenover Zweden bedreigingen j zijn geuit, doch verzwijgt de namen der staten ,die gedreigd hebben De Duitsche delegatie heeft tot nu toe een geduldige houding aangenomen, doch de correspon dent gelooft, dat zij deze niet zal kunnen volhouden. In Genève, zegt de „Times", heerscht volkomen verwarring. De wildste geruchten doen de ronde. De Volkenbond en de Raad van den Volkenbond schijnen niet in staat te zijn dc noodige eenheid voor de opneming van Duitschland te verkrijgen. GENEVE, 11 Maart. (V. D.) De gisteravond voorgenomen officieele ontmoeting tusschen Briand, Luther en Stresemann is uitgesteld tot na de bijeenkomst van de vertegenwoor digers der mogendheden, betrokken bij het Rijnlandtractaat. De leider der Britsche persafdeeling acht te den toestand ernstig, daar de bemidde lingspogingen van Chamberlain tot nu toe geen resultaat hebben opgeleverd. De verte genwoordiger van Zweden Unden weigerl afwezig te zijn bij de stemming, zooals vroe ger Branting heeft gedaan in de Corfoezaak. Hij zal tegen de uitbreiding van den Raad stemmen. Het verluidt, dat Spanje alleen de toelating van Duitschland zal accepteeren, wanneer het waarborgen krijgt voor de Sep- temberzitting Do vertegenwoordiger van Brazilië heeft zijn regeering telegrafisch nieuwe instruc ties verzocht. De schuldenregeling met Engeland. BRUSSEL, 12 Maart (V. D.) De Kamer heeft do overeenkomst van Londen inaake de regeling der Belgische schulden goed gekeurd. De Engelsche marine. LONDEN, 12 Maart. (Reuter). Het Lager huis verwierp met 186 tegen 19 stemmen een motie van het Labour-lid Lansbury om het personeel der marine met 100.000 man, dus tot op 2675 man le verminderen. Ver volgens werd de geslalssterkte van het vloot- personeel op 102.675, alsmede de daartoe benoodigde middelen, gevoteerd. De arbeiders-delegatie naar de V. S. LONDEN, 12 Maart (VD.) Gisteren was het do eerste dag, van het onderzoek naar do toestanden in de Amerikaansche industrie, dat ingesteld wordt door een delegatie der vakvcreenigingen, uitgezonden naar de Vereenigde Staten door de Daily Mail. Een der gedelegeerden, Ratcliffe, ver klaarde te New-York, dat de seis een goed begin had. De „Daily Mail" heeft ons uit gezonden met absolute vrijheid van handelen. Wij konden geen betere faciliteiten voor een onpartijdig onderzoek naar het geheim van de fiooge loonen in do Vereenigdo Staten wenschen. De „Edison"-Maatschappij bood de dele gatie een lunch aan op een van de vragen wat de oorzaak is van do hooge looneD, antwoordde do beer Lieb, eeo der directeuren: „Productiviteit". Vakvereenigingawezen in Italië. ROME, 12 Maart. (Belg. Tel. Ag.), n Senaat beraadslaagt over het ontwerp de discipline in collectieve arücidsbelre! kingen. Mussolini wees er op dat bet hiq de meest gedurfde en do meest revolution, naire wet betreft die sedert 2lh jaar bij he parlement is ingediend, dus sinds het Le staan van het nationale socialistische vak vereehigingswezen, waarvan hij hét onl staan schetst. Deze vakvcreenigingen lelie; thans 2 millioen leden en vormen een pcsÜ lieve kracht, een massa, die fascisme ca regeeriiig volkomen in de hand hebben Verder verklaart Mussolini liet voor onwaai dat het echte proletariaat internationaal j en voert als bewijs daarvoor de Engelseh: Labour-man non aan. Het fascistische vak vereenigingswezeh is ten stelligste anli socialistisch, het erkent ten volle de functii van het kapitalisme en is ten sterkste leges liet socialistische vakvereenigingswezen ge kant, terwijl het in plaats van klassenstrijd samenwerking der klassen voorstaat. Hei ontwerp werd aangenomen. De Hcngaarsche zwendel. BOEDAPEST, 12 Maart. (Belg. Tol. Ag.j Volgens <le bladen heeft de afgevaardigd Ulain verklaard, dat een thans gedetipoen medisch student hen mededeelde waar di cliches der valsclie bankbiljetten warc-i verborgen en hij alle maatregelen nam op dat zij in het bezit der politie zouden kom'oa Graaf Karolyi weigerde g"luigpnis af te leg. gen, zich beroepende op een artikel in hei W. v, S., waarbij bepaald is, dat nicmaiK gedwongen kan worden getuigenis af tc leg gen, indien daaruit voor hem belangrijk nadeelen kunnen ontslaan en hij zijn eere woord heeft moeten seven om hetgeen hij weet, geheim te houden. BOEDAPEST, 12 Mrt. (V.D.) Ti ins Win dischgraetz heeffc zich vrijwillig bij den rechter-commissaris aangemeld om verkla ringen af te leggen over de rol van veld- bisschop Zadrawetz. De. clichés waarmede de valsehe bank. biljetten zijn vervaardigd, zijn gevonden en bij de rechtbank gedeponeerd. Een nitwijzingsbevel. BOEKAREST, 12 Mrb. (V.D.) De Minis terraad heeft besloten alle leden van de vroegere Turksche Keizerlijke familie, die zich op het oogenblik te Constanza bevin den en alle hooge Turksche personen, di« na de afzetting van den Keizer naar Roe menië zijn gevlucht, uit te wijzen. De strijd in China. LONDEN, 12 Maart. (V. D.). Woe Pel Foe heeft, naar gemeld wordt, de provincie Honan bijna geheel veroverd. Do rest van het vijandelijke leger in de provincie Honaa is verslagen en omsingeld. De .gouverneia dor provincie werd gedood. Gevecht in den Japanschen Landdag. TOKIO, 12 Maart (Reuter). De nachlzit ting van den Landdag is met wanordelijke, stormachtige tooneelen geëindigd. Een alge meen gevecht ontstond tusschen aanhanger der regeering en die der Seiyukai-partij. D politie moest de vechtenden scheiden. Oor zaak van het tumult waren de beschuldi gingen en tegenbeschuldigingen inzake po^ litieke schandalen. Visschersvaartuig vergaan. MADRID, 12 Maart. (Belg. Tel. Ag.). Vol- gens .een bericht uit Ferrol is een visschers^ vaartuig door den storm vergaan; de bei manning van 10 koppen is omgekomen. Zes menschen bij een brand omgekomen MUNCIIEN, 12 Maart (V D.). In de stal len van een landgoed bij Pfarrkirchen heelt gisteren een brand gewoed, waarbij zes per sonen zijn omgekomen. Bij de opruimings werkzaamheden stortte een gedeelte de puinhoopenin. Twee brandweerlieden wer den onmiddellijk gedood, terwijl drie ernsti gewond werden; een van hen stierf latei Later stortte nog een muur in, waarbijtwci personen weiden gedood en één ernstig ga wond, die -later eveneens overleed. Aardbeving. LIMA, 12 Maart (Reuter). Een hevige et lang aanhoudende aardbeving heeft gronJ' verschuivingen veroorzaakt, waardoor éi spoorweggemeenschap in Zuid-Peru is ver broken. STADSNIEUWS. Hedenmiddag omstreeks 2 uur had in de keuken van Heck's Lunchroom aan dei Stationsweg een ontploffing in het gasfor nuis plaats, tengevolge waarvan de oven vernield werd. terwijl een viertal ruiten door den luchtdruk sprong. Persoonlijke on* gevallen kwamen niet voor. De generale synode der Geref. Kerken. Hedenmorgen le negen uur werd de 18 openbare zitting der Generale Synode g? opend. Gezongen'werd Ps. 107: 5, waarna praeses voorging in gebed. Na het appèl-nominaal nam prof. Geesin» het woord en richtte zich tot den praescï, dien hij in eon geestige toespraak namens Synode gelukwenschle met zijn verjaardag Ds. C. W. J. van Lummel uit Zuidlano sprak als oudste predikant der Synode even eens den praeses toe. Hem werd toegezongen „Dat 's Ileere' Zegen op U daal". Ds. F. Fernhout dankte geroerd voor a' ondervonden liefde en waardeering. De acta der vorige zitting werden vastge steld. De praeses stelde daarna aan de orde vraag of het gewenscht is de Synode van Augustus a.s., die te Assen zou worden ge houden, afc» of niet te houden, zoo ja, wnaf dan moet worden vergaderd, zoo neen, wan* neer dan. In dit verband deed spr. voorlezing vafl ren schrijven van de deputaten voor de zen ding over beslissingen, die moeilijk lot^ w uitgestelde Synode zouden kunnen wachten- DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbond. Briand heeft le Genève, dat wezen de telegrammen gisteren reeds aan, een soort chaos gevonden, die nog niet is ontward. Direct is hij aan het conferecrcn gegaan, links en rechts, doch tot een compromis is men nog niet gekomen. Wel schijnen eenige kleine stappen vooruit le zijn gedaan, vooral ook door toedoen van Chamberlain, maar Briand zeide zelf, dat gisteravond de toe stand aldus was, dat het niet mogelijk is een oplossing le ontwaren, die de vereisclite eenparige goedkeuring kan wegdragen. Hij kondigde aan, dat de onderteekenaars van Locarno, de Duitschcrs inbegrepen, hedenochtend weer zullen bijeenkomen en dat (le Raad een derde geheime vergade- ving zal beleggen hedenmiddag. Briand gaf de meening le kennen, dat de toestand daarna opgehelderd zou zijn. Maar waar nog niet is wijs te worden uit dc berichten, die nu beweren, dal Spanje en Brazilië zich willen schikken en dan weev het tegenovergestelde, zullen we dat geduldig afwachten. Ofschoon formeel Duïtsohland's toetreden tot den Volkenbond weder een nieuwen stap voorwaarts is gekomen door de eenstem mige aanneming zonder eenige discussie van het voorstel der subcommissie, om aan de Volkenbondsvergadering de opneming van Duitschland in den Volkenbond voor te stellen, zal. ten gevolge van de moeilijk heden. door Spanje cn Brazilië verwekt, de verwezenlijking van dezen door zoo velen gekocstcrdcn wcnscli nog cenig uitstel on dervinden. De voor heden in uitzicht ge stelde bijeenkomst der Volken hondsvergade ring in pleno zal niet plaals vinden. In de Poolsc.lie Sojm zou een zeer pessi mistische stemming heerschen en men zou verzekeren, dat het ontslag van het kabinct- Skrzynski niet meer zou kunnen worden Vermeden. De correspondent van bet „Berliner Tagehlatt' verzekert nog, dat de nationalis tische partijen bereids een levendige pro paganda ontwikkelen ten gunste van het ontslag van Polen als lid van den Volken bond. Een vooraanstaande persoonlijkheid uit do geallieerde kringen heeft zich te Genève zeer scherp over do huidige moeilijke poli tieke situatie uitgelaten, nij zeide o.m.: Als iedere staat hier met zijn clsclien komt, zonder aan het algemeen karakter van den Volkenbond te denken, dan kunnen wij den Volkenbond spoedig sluiten. De Volkenbond is een Instituut, dat de verwijdering van tegenstellingen en den gemeensebappelijken arbeid beoogt liet gaat niet aan, dat een ieder zijn eigen doeleinden en wcnschcn tegen den wil der anderen cn tegen het be lang van de mussa probeert door te drijven. Anders moet men den ouden Volkenbond begraven en een'nieuwe Volkenbondsorga- nisatie opbouwen, waarin wederspannige elementen niet mogen worden opgenomen. DUITSCHLAND. Incident in den Rijksdag De wijnbelasting. Gisteren is het in den Rijksdag in de beiiandeling dei' begrooting van binnenland- scno zakc-n lot een incident gekomen. Bo Völkisclio afgevaardigde Kube hield oen heftige rede, waarin liiji tegen alles en iedereen van leer trok. Ten slotte begon hij een rede voor te lezen, die de minister van binncnlandsche zaken, dr. Külz, jaren geleden in zijn kwaliteit van majoor ter gelegenheid van den verjaardag des keizers had gehouden. Onmiddellijk daarna betrad de minister het 'spreekgestoelte. Nocat, zeido hjj, heb ik mijn vroeger© monarchistische gevoelens onder stoelen of twnken gestoken. ïtfaar als een keizer, die Taa millioeuen Duitscbers heeft verlangd, ztj han leven voor de monarchie geven, FRANKRIJK. De plannen van Péret. Ie nieuwe minister van Financiën, Raoul Pércly heeft aan eenige journalisten- mede- deelingcn gedaan over de door hem te volgen financieele politiek. Hij wees er daarbij op, dab de financieele toestand niet zoo ongunstig is als over het algemeen wordt aangenomen. De regeering heeft op het oogenbhk de beschikking over een bedrag van drie milliard, hetgeen vol doende is om do uitgaven vcor de eerst komende weken te dekken. Ee minister verklaarde op het oogenblik nog geen sanoerinigsplaiinen gereed te 'reb ben. Hij zeide er slechts van overtuigd te rijn, dat het nocdig is de verhoudingen duidelijk te zien cn dat men zich niet in fantasieën moet begeven. Aan da belasting op do betalingen wordt niet meer gedacht. Na do behandeling van de begrooting zal uü minister zich bezighouden met de regeling der schulden aan Groot-Britannië. In Amerika zijn al besprekingen begonnen. Péret heeft tenslotte nog verklaard, dat hij den Senaat onmiddellijk zal verzoeken de belastingen toe to staan, welke reeds door do Kamer aangenomen rijn. ENGELAND. Kolenkwestie en Fiansche schulden in het Lagerhuis De uitsluiting uitgesteld De Valera af. In het Lagerhuis vroeg ltamsay Mac Do nald, dè leider der arbeiderspartij, den pre mier, of hij eenige mededeeling kon doen aangaande de wijze, waarop hij voornemens is te handelen met het rapport der kolencom- missie. De premier antwoordde: „Neen, maar ik heb den leden van het Kabinet ver zocht het rapport met de grootste zorg en verantwoordelijkheidsgevoel na te gaan ten einde na de overweging tot definitieve con clusies te komen ten aanzien van de talrijke kwesties, waarbij de regeering betroldcen is. Ik hoop dat alle betrokken parlijen zich voor overhaaste slappen zullen hoeden." Later werd medegedeeld, dat drie verte genwoordigers der mijneigenaars van 3 van de mijnwerkers bij den premier zijn ontbo den. Do uitvoerende commissies van beide partijen hebben den dag doorgebracht met het opmaken hunner resp. adviezen overhel rapport der kolen-commissie, maar blijkbaar had geen beide partijen er op gerekend, zoo spoedig in Downing street te zullen woTdcn ontboden. Churchill, de Kanselier der Schatkist, heeft in het Lagerhuis een verklaring afge legd over de Fransche oorlogsschuld in ant woord op eene vraag van Snowden, den vroeg^ren Kanselier der Schatkist onder de arbeidersregeering. Hij zeide, dat, zooals het Huis weet, thans eene nieuwe Fransche re geering is gevormd, waarin Raoul Péret is benoemd lot minister van Financiën. Hij is bezig maatregelen le nemen, om de onder handelingen, die zoovele malen zijn onder broken, zoo spoedig mogelijk te hervatten. De Engelsche regeering beschouwt de over eenkomst, welke in Aug. is gesloten, als bin dend voor heide partijen, en hij is niet. voor nemens, het toen door hem gedane aanbod in te trekken. Hij nam deze gelegenheid (e baat, om er op te wijzen, dat de renfe, waarmede de Fransche schuld aan dit land toeneemt, 30 millioen pond per jaar bedraagt. De toe stond baart derhalve emslige eh toenemen de moeilijkheden, en het is noodzakelijk, dat de verschillende nog onafgedane zaken Binnen een redelijken tijd geregeld worden en er eene volledige overeenkomst tot stand komt. De ingang der uitsluiting voor de arbeiders in de machine-induslrie, die eerst op 13 dezer was voslgcsleld, is nu uitgesteld tot 18 Maart. Te Dublin is hel Ard Fheis, de algemeene raad der Iersche Tepublikeinsche partij, bijeengekomen. Volgens den „Times"-corr

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2