No. 20245. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 Maart Vierde Blad. Anno 1926. GEMENGD NIEUWS. r RECHTZAKEN. SPORT. Onveilig Strand. Woens- dag, Donderdag en Vrijdag zal het strand tusschen Scheveningen en Katwijk onveilig zijn van half twaalf tot halfdrie wegens het schieten met geschut. De aandacht wordt €r op gevestigd, dat het strand niet eerder toegankelijk is, al vorens de vlaggen, welke de onveiligheid aanduiden, weggenomen zijn. Geldsnoeien. De recherche te Delft heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een student die langs chemischen weg een gouden tientje voor ongeveer een vijfde deel had besnoeid en daarna aan een melkboer in betaling gegeven. Het geld stuk is in beslag genomen. Het bergen van de „Stormt polder. Gisteren is Kees Sperling, de bekende duiker van Van der Tak's bergings bedrijf, iü het in den mond van de Rijn haven te Rotterdam omgeslagen en gezon ken Rijnschip „Stormpoldér" afgedaald, om naar de lijken van de schippersvrouw en de drie kinderen te zoeken. Daar het schip op zijn zijde ligt, -is het heel moeilijk, in de roef te komen, temeer daar allerlei voor werpen tegen de deur aangevallen zijn. l>e duiker is dan ook niet veel verder dan de keuken kunnen komen. In deze keuken zijn geen lijken gevonden. Hij heeft uit dc roef alleen enkele kleedingsstukken kunnen meebrengen. Met het bergen van dc lijken zal nu gewacht worden, totdat het schip weer aan de oppervlakte is. Men rekent, de „Stormpolder*' Zondagmorgen bovon water te hebben. Een schipper verdronken. Gisteimiddag heeft op de Merwede bij Giessendam een aanvaring plaats gehad tusschen de Franschc sleepboot ,,Ronée" en een ledig klippelschip uit Opheusden. Door den schok is de schipper van het klipperschip over boord geslagen en ver dronken. Het roer van het klipperschip werd door de aanvaring verbrijzeld, terwijl in den achtersteven een groot gat ontstond. Het schip is evenwel nog drijvende gebleven. Kind gedood. Gister mor gen gebeurde te Papendrccht bij de Ooste lijke school een droevig ongeval. Even voor dc school werd geopend, waren eenige kin deren op den dijk aan het spelen. Een hun ner, de tienjarige D., kwam uit een stoep portaal en wilde den dijk oversteken. Zon der uit te kijken of de weg veilig was. botste het knaapje tegen een aanrijdende autobus. In de ouderlijke woning binnengedragen, bleek het kind reeds te zijn overleden. Den chauffeur treft geen schuld. -- - ii w 1 i Storm berichten. Dc ge- heele omgeving van Kampen is weder één uitgestrekte watervlakte en het zal ook bij gunstige windrichting en dalende zee da genlang duren vóór de watermassa (nog wel jZcewater) weer is afgevloeid. In het.gevor derde seizoen een belangrijke schadepost. Sedert enkele dagen wordt te Kampen schipper De Groot, die met een lading mest naar zee is vertrokken, vermist. Nadere bijzonderheden ontbreken. De watermolen in Gerrilsma s polder tc .*t Meer bij Heerenveen is door den storm over den kop geslagen en grootendccls ver- Flcld- U- Gistcrnaclit is het klipperschip van schip per Bruijns tc Kampen, geladen met koo- jncsL ongeveer 20 K M. uit de kust N.N.W. pan Harderwijk vergaan. Een 20-tal luiken spoelden aldaar aan |\an boord bevonden zie hdc schipper, zijn vrouw, vier kinderen en een 19-jarige knecht. Te Harlingen is tijdens den hevigen storm iien wagon van een goedcrentram, staande l'un het havendok, door den wind in bewe ging gebracht en in de richting van liet tramstation voortgedreven. Even vóór het station ligt de brug over de Bolswardervaart. Dc brug stond open, waardoor de wagon het water inreed. Dc brug kan nu niet gesloten worden, terwijl tevens hel vaarwater ge stremd is. Tengevolge van den aanhoudenden Westerstorm is de rivier de Eem nabij Raarn buiten haar oevers getreden, waar door liet polderland aan beide zijden van den spoorweg BaftrnAmersfoort onder wa ter werd gezet. Hoewel de buien afnamen, sloeg liet water der Zuiderzee met kracht over den Zomerdijk, De groote polder ondpr Eemnes staat voor een belangrijk gedeelte Mank- Dit is de tweede overslrooming in dezen winter. De polders onder Baarn en Eemnes wer den bij wassend lij geheel overstroomd. Gistermiddag is op de Schiekadc West zijde te "Rotterdam een handwagen aan het rijden gemakt door den storm. De kar reed te water. De 39-jarige K. G. uit de Meester AVillenistraat aldaar sprong geheel gekleed te water, om de beide houden, die onder den wagen gespannen waren, tc redden. Het gelukte hem, een van dc dieren behouden aan wal tc brengen. Dc andere hond is ver dronken. Het slecpschip Jacoba Anna. schipper Ik an. geladen niet .630 ton bazaltlast. is in jüc Wenieldingscho vallei op een anker geloo- f-en en gezonken Het schip is gebroken. De tcmannjug js geared. Te Lcmetervcld is Woensdag de boerderij van II. Mink omgewaaid. Door een windhoos, die over Nieuwen- hoorn trok, is van een huis bij de Vlotbrug, dat men aan hot verbouwen is, een zijgevel schoei omgewaaid. Gelukkig waren even tc voron.de metselaars en de opperman, die er aclih r hadden slaan schuilen, naar een hc--lorcrschuilplaats- gegaan Te Nieuw-Helvoet bratc een roe van de korenmolen, waardoor een wiek naar bene den Jcwam. In het dak der Ned. Ilcrv. kerk aldaar werd een gat geslagen. Branden. Gisternacht ia hetr geleden turfschip van Andries Dijk te Oude-Pekcla geheel verbrand. Het was ver zekerd. Te Rustenburg (N.-H.) zijn dc bakkerij en de woning van den heer Ronkel en een daarachter gelegen woning afgebrand. Er werd weinig gered. Te Rinsumagecst (Friesl.) is de boerderij van den heer H. H. Dijkstra afgebrand. De inboedel ging verloren. Enkele koeien lie pen brandwonden op en moesten women afgemaakt* Gisteren werd W. F. V., baas aan de Werkplaats B der Ned. Spoorwegen te Utrecht, die zich over dc spoorlijn naar de werkplaats aan den Amsterdamschen Straatweg wilde begeven, door boemeltrein 1244, die 1 uur 23 van Utrecht naar Rotter dam vertrekt, aangereden en ernstig aan hes hoofd verwond. Na voorlcopig door dr. Vineent verbonden to zijn, werd hij per ziekenauto naar de Rijksklinieken vervoerd. De uit het garnizoen te De venter gedeserteerde huzaar W. G., die eenige diefstallen met braak heeft gepleegd, te Venray werd gevat en uit het arrestan tenlokaal aldaar wist te ontsnappen, is na eenige omzwervingen in de richting van de Belgische grens te Horsten opnieuw aan gehouden en thans naar Deventer overge bracht. J. de V., arbeider tc Zwarte- meer, die te Assen in.voorloopige hechtenis zat als verdacht van doodslag op Eise Hui zing te Zwartemeer, is door de justitie op vrije voeten gesteld. De veehouder Arol te Follega wsrd door den kantonrechter ta Lemmer ver oordeeld tot f200 boete of 14 dagvin hechtenis, wegens het met-aangeven van schurft onder een hem toefcehoorende koppel schapen. A: „II ebjealecnsin dezelfde kamer geslapen met iemand, die snorkt?" B: „Neen, maar ik heb het wel eens ge probeerd?" —8 BUITENLANDSCH GEMENGD. De moeite waard. In een bioscooptheater tc Cheltenham in Gloucestershire (Engeland) is Dinsdag avond na afloop der voorstelling onder een fauteuil een pakje gevonden met 100.000 dol lar aan Amerikaansche schatkistpapieren. Ofschoon het feit onmiddellijk is bekend gemaakte is dc eigenaar gisteren den hee- len dag niet komen opdagende stukken zijn door een plaatselijk bankdirecteur als ongetwijfeld echt herkend. De 70ste verjaardag van generaal Bootli. Generaal Booth, dc leider van het Leger der Heils, die Maandag 70 jaar oud is ge worden, heeft in totaal aan verjaarsgiften 165.000 pond ontvangen, hoofdzakelijk uit Groot-Britannië, Amerika, Australië o; Canada. In een toespraak heeft de gene raal meegedeeld.' dat het Leger des Heils zijn werk in de eerstvolgende zeven jaren tot zes nieuwe landen zal uitbreiden, welko waarschijnlijk zullen zijn, Bulgarije, Polëil, Roemenië, Nocrd-Rhodesië, Zuid-China en Portugeesch Afrika. Ook hoopte hij het sedert de revolutie gestaakte werk in Rus land te hervatten. Voorts wil het Leger o.m. een verzoeningsburcau vestigen voor het bijleggen van geschillen tusschen man en vrouw, tusschen mannen onderling en alle andere niet-politiekc geschillen. Brand in een bioscoop in Rusland. Ten gevolge van verregaande roekeloos heid heeft volgens de „Krasnaja Gazeta", te Nowo-Nikolajefsk een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan verscheidene lieden het leven heeft gekost. Op de tweede étage van een groot kantoorgebouw was een bios coop gevestigd, zonder dat de meest voor de hand liggende veiligheidsmaatregelen genomen warenzoo was de projectieruimtc niet geïsoleerd, er was geen nooduitgang, geen brandbluschmateriaal enz. Op Zondag avond 21 Februari vloog de film in brand en weldra deelde het vuur zich aan de pla- fondbalken en gordijnen mede. Een ver schrikkelijke paniek ontstond waarbij tal van kinderen onder den voet geloopen wer den; eenige personen sprongen door het raam naar buiten. De brandweer kwam pas geruimen tijd na het uitbreken van den brand, toen het vuur zich reeds aan de eerste etage had medegedeeld. In het ge heel zijn ruim 30 personen in dc vlammen omgekomen of tijdens de paniek ernstig gewond. Internationale Schilderijendieven. De Londensche politie heeft een telegram van de centrale recherche te New-York ontvangen, met verzoek tot aanhouding van personen, die met de transatlantische booten aftilden kunnen aankomen en in het bezit zijn van etsen. Uit een New-Yorksch museum zijn 50 kostbare etsen gestolen en men vermoedt, in verband met diefstallen in Engeland zelf van schilderijen, dat een internationale bende New-York en Londen tot operatie-terrein gekozen heeft. Twee jaar geleden hoorde men voor het eerst van het bestaan van een dergelijke bende, toen een beroemd schilderij uit een Parijsch museum te New-York in een koffer werd gevonden. Daarop volgden tal van museumdiefstallende buit werd steeds naar agenten in andere landen gezonden en vaak tegen zeer hoogen prijs door verzame laars gekocht. Zelfs gebeurde het, dat er gestolen schilderijen in buitclandsche musea tercht kwamen. Men vreest thans een nieuwe activiteit van deze museumdie- ven. docb hoopt door internationale samen werking van de politie een herhaling te voorhaven» 'J HOOGE RAAD. -Verhaal van pensioen. Dc procureur-generaal bij den Iloogen Raad, inr. Noyon, heeft heden conclusie ge nomen in de procedure tusschen den bur gemeester van Rotterdam en het Ned. On derwijzers-Genootschap over de verhaat- baarheid van pensioenbijdragen op die on- dcrwijzers(essen), die onder de vroegere Pensioenwet voor onderwijzers afstand van hun (haar) pensioen hadden gedaan. Een onderwijzeres te Rotterdam, die on der bovengenoemde categorie viel, had be taling van salaris gevorderd. De gemeente was van meening, dat op dat saslaris het verhaal moest worden gekort. De rechtbank besliste, dat deze korting niet mocht ge schieden, omdat art. 3G Pensioenwet niet op dc-ze onderwijzeres van toepassing is. Van deze beslissing ging de burgemeester van Rotterdam in cassatie. De procureur-generaal concludeerde lot verwerping van dat beroep. Uitspraak 22 April. AMSTERDAMSCH GERECHTSHOF. De zaak Muylwijk. (Vervolg van gisteren). Prof. dr. Brouwer acht het wel mogelyk, dat Busch onder den greap van Muyhvrjk gestikt zou zjjo, doch niet waarschijnlijk, omdat dan het verweer van Busch grooter zou zijn geweest. Hy acht bet eveneens mogelijk, dat de lials<iagader is dichtgeknepen, zoodat aan de hersenen geen bloed meer werd toege voerd. Het waarschijnlijkste is z.i., dat de docd van Busch is veroorzaakt door een prikkel op den nervus vagus. Hersenschud ding als gevolg van den sniak op den grond acht hy als doodsoorzaak niet aannemelijk. Het lijkt liern zeer gezocht, dat wij een geval van inhïbitiedood zouden hebben. Dood ten gevolge van een sterke emotie is even min waarschijnlijk. Frofesaor Brouwer heeft Busch in 1913 in zyn polikliniek in behandeling gehad. Zyn indruk van Busch was toen, dat de man wel klein, maar toch Uink was. President: Twee getuigen a décharge heb ben Dinsdag verklaard, dat Busch tenger was. I'rof. Brouwer herhaalt, dat, voor zoo ver hij het zich herinneren kan, Busch niet mager was en er krachtig .uitzag. In d«n loop der behandeling lieeft getuige iDCbrtijl Busch gewaarschuwd om op sexueel gebied uiet zoo te blyven voortleven. Na de pauze is gehoord als getuige-dcSr kundige de zenuwarts dr. G. C. Bollen, die aan de zes genoemde doodsoorzaken écu zevende wilde toevoegen, n,!. één die ont staan is door de ziekte, waaraan Busch lyueude is geweest. De dpoi van Busch zou z.i. .veroorzaakt kunnen zrjo door de emotie, ontstaan bij de voordenwIs-elIng met Muyl wijk, die den dood van Busch verhaast kan hebben. Hij acht het dia ook het waar- sclijnlykst, dat Busch door zijn lichamelijke gesteldheid de emotie niet heeft kunnen uccrjstaan en tengevolge daarvan is gestor ven. Het is zeer goed mogelijk, dat Buseii den bewuste» avond is aangetast door een infectie, en daardoor plotseling dood is gebleven. Do advocaat-generaal, mr. bajron van Ha- rinxma thoe Slooten, merkt op, dat Bus ;h dan zeer toevallig op het moment, waarop hij door Muyhvyk is aangegrepen, door deze infectie aangetast is. Is dit wel aannemelijk? Dr. Bolt en acht de mogelijkhe-d niet uit gesleten, vooral als men bedenkt, aan welke kwaal Busch leed. De verdediger, Mr. Levy, vraagt, of het mogelijk is, dat Busch, in aanmerking nemen de diens lichamelijke gesteldheid, door het geraas, dat de tochtdeur in de garage maakte, zoo geschrikt kon zijn, dat hij daardoor is gestorven. Dr. Bolten acht dit niet mogelijk. De President merkt naar aanleiding hier van op, dat Busch, die herhaaldelijk ruzie heeft gehad, nooit tevoren door een schrik is doodgebleven en toevallig dien bewuste® avond door de emotie wèl is gestorven. Dr. Focke Meursing. als getuige-deskua- dige gehoord, zegt, dat, aannemende dat Busch niet gezond, was, de doodsoorzaak z.L het meest waarschijnlijk gelegen is m de emotie, waardoor de dood verhaast werd. Tijdens het vraaggesprek, dat ontstaat tusschen den verdediger, Mr. Lev)', en ge tuige, waarbij Mr. Levy den lichtzinnig-:n levenswandel van Busch eo in verband daarmede diens lichamelijke gesteld heli ter sprake brengt, onderbreekt da president het betoog van Mr, Lev)', zeggende: „Er blijft nitó veel meer van Busch over, meneer Levy, *t Is jammer, dat Bosch niet meer leeit; anders had hij zich kunnen verdedigen. Zullen we het hier nu maar niet bij laten?** De president ziegt ten slotte, het zaer OLaangenaam te vinden, dat de nagedachte nis van Busch op zoodanige wijze hier wordt besproken. De verdediger ziet nu verder af van het stellen van vragen op dit punt. Dc getuige-deskundige Dr. S. de Boer verklaart dat het toen hij de beschrijving las van de wijze, waarop Busch zeer waar schijnlijk gesucconmbeerd was tengevolge van kamerfibrilleeren. Deze diagnose steunde op de volgende symptomen: le. de discongruentie tusschen het toe gebrachte letsel en de ernstige gevolgen; 2e. het acute begin der ernstige symptomen 3e. het korte tijdsverloop tusschen de initi ale verschijnselen en het lethale einde, m. a. w. de korte stervensduur; 4e. hel bleek, vaalbleek en niet blauw worden van den patiënt; 5e de leeftijd van het slacht offer; 6e. bet ernstige verloop, terwijl van anatomische afwijkingen niets bekend was; 7e. het verschijnen van schuim op den mond (dit schuim kwam niet uit de longen en moet door expiratie nahr buiten zijn gekomen. Hieruit kan men concludee- ren, dat na het begin van de hart verschijn selen eerst de ademhaling nog isi blijven beslaan); 8e. omstandigheden waarna de dood is opgetreden; opwinding, vrees, schrik bij het gevecht en hierdoor hartver- snelling. Ilij acht het buitengesloten ,dal hel slachtoffer gestorven is tengevolge van in- liibitic van den hartslag door druk op den vagus. Alle cardiologen zijn het erover eens, dat druk op den vagus weliswaar hartstilstand geeft gedurende eenige se conden doch dat dan zonder uitzondering het hart weer begint te kloppen. Getuige-dcskundigc meent verder dat het slachtoffer ook niet gestorven kan zijn door afklemmen der beide balsslagaders. Waar alle inlichtingen omtrent de inhi bitie ontbreken, zal hij daarop niet verder ingaan, en concludeert, dat de dood van Busch zeer waarschijnlijk niet een gevolg is van eenige mishandeling .doch hoogst waarschijnlijk te wijlen is aan kamerfibril- leeren tengevolge van psychische opwia- ding. Deze conclusie steunt geheel op de be schrijving die de beklaagde gaf van de wijze, waarop Busch gestorven is. Z. i. kan beklaagde onmogelijk zulk een beschrijving verzonnen bobben; ook kan hem die niet zijn gesuggereerd. Ten slotte bespreekt hij de vraag; of er een mishandeling plaats gevonden kan heb ben, den dood tengevolge hebbende. Als dat aangenomen wordt moet er een functioneel causaal verband bestaan tusschen den greep om den hals en het snelle optreden van den dood. Hij acht den dood door localen diree- len druk op de luchtpijp of op' de slagaders uitgesloten, evenals door druk op den vagus. De advocaat-generaal vraagt getuige of het mogelijk is, dat de kamerfibrilleering bij Busch begonnen is, nadat hij door Muylwijk was Aangegrepen. Get. Dr. de Poer acht dit niet onmogelijk, zij 't dan, dal de fibrilleering veroorzaakt is door de voorafgaande opwinding. Als mr. Levy daarop nog enkele vragen stelt om nog dieper in te gaan op de conclu sie van Dr. de Boer, merkt de president op, dat hij zich wel kan indenken, dat de verde diger thans de fibrileering op den voorgrond wil schuiven en stelt de reeds gehoorde ge- luigen-deskundigen in de gelegenheid hun opmerkingen te maken naar aanleiding van de verklaringen door Dr. de Boer afgelegd. Dr. Hammer kan niet nalaten de opmer king te maken, dal het vrijwel onmogelijk is, een medische conclusie te trekken, zooals Dr. de Boer heeft gedaan, op grond van een beschrijving der feiten, welke door een niet- medïcus is gegeven meer dan tien jaren nü het gebeurde. Intusschen acht hij de conclu sie van Dr. de Boer niet geheel onmogelijk. Prof. Brouwer blijft bij zijn verklaring, dat de dood wel ontstaan kan zijn door druk op den vagus, heigeen daarop nogmaals door Dr. dc F oer' met groote stelligheid wordt be twist. Prof. W. M. de Vries is het niet eens'met de verklaringen van Dr. de Boer. Dr. Meursing kan slechts ten deele met het beloog van Dr. de Boer meegaan, en wijst er op. dat waar er zes gevallen gecon stateerd zijn waarbij na de fibrilleering de dood niet is ingetreden. Dr. de Boer ook niet kan volhouden, dat de dood van Busch abso luut door fibrilleering is ontstaan. Mr. Levy verzoekt het hof. indien het eventueel niet accoord kan gaan mei de op vattingen van Dr. de Boer, ook nog andere cardiologen tc willen hooreit. Dc' president zegt daarop dat als bel hof dit noodig vindt, het dit ongetwijfeld nog zal doen, en merkt, zich richtende lot Muyl wijk op dat het debat vrijwel buiten be klaagde is omgegaan. „Maar hoc is nu uw meening? U hebt toch altijd gedacht, dat u Busch gedood hebt?" Muylwijk: Ja. ik heb hem gedood, maar ik heb niet de bedoeling gehad hem om hel leven te brengen, doch wel hem uit mijn huis te verwijderen. Raadsheer Mr. v. Binsfcergcn- „U wilde hem beletten naar uw vrouw te gaan: dit is iets anders." De behandeling der zaak wonll geschorst tol Dinsdag a.s. BREDASCHE RECHTBANK. De ramp aan het Tholensche Veer. Voor de rechtbank te Breda stond gisteren terecht L. van V., geboren le Goes, chauf feur te Stavenisse, omdat hij 29 Dec. 1925 te Tholen als bestuurder van een autobus, daarmee den oprit van het Tholensche veer heeft opgereden, welke uitloopt in de Een dracht, waar het water reeds dicht aan den Tholenschen kant 'n diepte van ettelijke meters heeft, terwijl aan dit motorrijtuig geen andere remmen aanwezig waren dan een hand- en een voetrem, welke onafhan kelijk van elkaar werkten, terwijl met geen van beide het motorrijtuig tot stilstand kon worden gebracht, hebbende de voetrem iu zeer vetten toestand verkeerd, met als ge volg dat deze slipte, terwijl bij de handrem, welke op de onmiddellijk met de achterwie len verbonden remtrommel moest werken, de trekstang van de rem. welke de rechter- achterlrommel bedient, geheel ajbrak. waar door bij het aanwenden van de handrem op het rechter-achtërwiel volstrekt niet en op hel linker-achlerwiel slechts in zeer geringe mate geremd werd. terwijl gemeld motor rijtuig evenmin voorzien, was van een in richting, in staal om bij het bestijgen zelfs van 9leile heltingen lerugloopen geheel te beletten, en welke hoogst onvoorzichtige en roekelooze handelwijze alzoo aan zijn schuld te wijten is geweest, dat toen bij het oprijden van gemelden steilen oprit de motor weigerde, hij, beklaagde, met de hem ten dienste slaande remmen het lerugloopen van het door hem bestuurde motorrijtuig niet heeft kunnen beletten, en dit terwijl ge melde passagier er zich nog in bevond, achteruitloopende de rivier Dc Eendracht is ingereden, te water geraakt en door ver drinking is overleden. Er zijn bij dit ongeluk niet minder dan 7 dooden te betreuren ge weest. 10 getuigen a. charge en 5 getuigen dé charge zijn gedagvaard. ^Verdediger is Mr. Kegge uit Goe3. Als geluige-deskundige werd gehoord dr. Hulst uit Leiden, die bevestigde het door hem en den arts ingediende rapport betref fende het vaststellen der doodsoorzaak van het slachtoffer. Het 0. M. achtte liet ten laste gelegde bc« wezen en wilde 't den schuldige voor langen tijd onmogelijk maken een autobus te be sturen. Eisch wegens dood door schuld 4 maanden gevangenisstraf, en intrekking van rijbewijs voor 5 jaar en I maanden. De verdediger achtte de schuld niet bcv wezen. De auto is door de redders danig be schadigd en een rapport over dit wrak kan geen overtuigend bewijs zijn. Daarom vroeg hij vrijsprrak. -j 3»lspraak over 14 dagen. PAARDENSPORT. Een dnbbe1? cross van de K. M. S. V. De Kon. Mil. Sportvereeniging heelt een dubbele cross country gehouden op de Veluwe. De uitslag is: 1. Lt. Hollert met Yictoire, totaal tijd 26 min. 37 sec.; 2. kapt. De Kruvff met Idcad in 27.08; 3. 14. jhr. A. v. Lennep inet Bonzo in 27.11; 4. Lt. Manger Cats met Figaro in 27.22; 5. Lt. Portheine met Glück Auf in 27.59. Slipjócht Xon. Ned. Jachtvereeniging. Morgenmiddag houdt dc Kon. Ned. Jacht vereeniging onder M'asenaar een slipjachL De deelnemers komen samen te twee uur nam. bij huize ..De Pauw" vanwaar de stoet dc volgende route zal nomen: Den Dcyl, Wassenaar door do weilanden naar den Hoogbooiusehen weg. Rijksdorp. Westpunt Duinrell, Jagershuis, Park de Kievit, Blan kenburg, Yocrlinden. Oude Renbaan, Rogge- woning. Voor toeschouwers is de jachtstoet hel best te zien op de navolgende punten: Huize „De Pauw", tramremise nabij de Wyerman- straat, Hoog duin nabij Jagershuis, Rogge- woning, remise eleelrischc spoorweg en bij hel eindpunt Yoorlinden. Ter opluistering zullen vier sonncurs de Trompe van d«' Cercic Royal de SL Hubert uit Brussel bij het begin- en eindpunt jacht- muziek ten gchoore brengen. Voor de n ie li nge wijden in dezen (ak van sport moge het volgende ter toelichting die nen: Eenige voorwerpen uit de naaste om geving van eer. vos bijv. wat mest eH stroo uit liet hok worden een der paarden aan den staart gebonden, dusdanig, dat deze over den grond sleepen. Het paard, dat aldus de rol van vos vervult, vertrekt eenigen tijd vóór de overige deelnemers langs de voor geschreven route; is het dier eenmaal een- flink eind onderweg, dar. wordt hel „lokaas'*» opgehaald, zoodat dit niet langer een spoof, achterlaat en de honden, die na verloop van tijd worden losgelaten op die plaats het spoor bijslër raken, waardoor de jagers, die tot nu toe echter do honden konden galop- pceren gedwongen worden hun paarden tc laten slappen. De berijder van den vos heeft inmiddels een eind verder het lokaas weer neergelaten; vinden de honden dit, dan wordt de jacht in galop voortgezet. Aldus worden drie ..runs" gemaakt, die eindigen met het vindon van den „vos". SCHIETEN. De wedstrijden van „Generaal Snijders*1 Cher de inschrijvingen voor de nationale wedstrijden van „Generaal Soijders" valt nog niets met zekerheid to zeggen omdat elke post weer nieuwe deelnemers brengt. Wij vernemen, dat momenteel hebben in geschreven: 20 vereenigingen en 7 mili taire korpen, verdeeld in 21 vijftallen, mar ga en 23 vijftallen, buks. DAMMEN. Bestuursvergadering Ned. Dambond. Het bestuur van den KederL Dambond heelt te Amsterdam vergaderd. Er bleken in korten tijd een vijft* aöl vereenigingen tot den bond te zijn toegetredt® Betreliende de competitie werd besloten^ dat de clubs gebonden zijn by wedstrijden te spelen tot de laatste verbinding op den speeldag met de plaats van bestemming. .Voer plaatselijke ontmoetingen geldt ii?t sluitingsuur der zaal. Aan de algemeene vergadering zal een voorstel werden voorgelegd, waarbij aan do be.-turen der d.strictsbonden machtiging wordt verleend om voor de door deze bonden uit te schrijven wedstrijden z;lt sirafbepal ng-n op te nemen en uit te spreken wegens eventueele overtredingen bij deze wedstrij den doer de deelnemers. In de verschillende competi.i.s wordt door de deelnemende clubs ongelijk behiadeli mefc het completeeren van een tiental. Hoewel de bedoeling van art. 8 van "het wedstrijd reglement is. dat de reservespelers eerst gerangschikt worden na de vaste tiental- spelers, laai dit artikel letterlijk toe, dat de reserve-spelers ook de open gevallen plaatsen kunnen bezetten in het tientaf. Met het oog op deze aangelegenheid zal art. 8 zoodanig gewijzigd worden voorge steld, dat do reserve-spriers eerst kunnen geplaatst worden na de vaste spelers in het tiental. Art. 16 van dit reglement, dat voor verschillende clubs reeds herhaaldelijk aanleiding was om niet in te schreven voor do competitie van den Nederl. Dambond, zal eveneens aan de vergadering ter wij ziging worden voorgedragen. De bedoeling is dan. dat elke competitie p?r afdeeling de reiskosten verrekent. Hierdoor meent 't bestuur dan tevens verkregen te hebben, dat weder op normale wijze door de ver- schillende ald€elings-kampi»»ei .a zal ge speeld worden om het clubkampioeuschap van Nederland. De deeluemcudc cl i>s m elke afdeeling zouden dan echter gehouden zijn, bij te dragen in de kosten der kam- pioeneiredstryden. di de kampioen hunner afdeeling heeft te maken.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 13