No. 20244. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag II Maart Derde Blad. Anno 1926. UIT DE OMSTREKEN. Haarlemmermeer. De zeil- en roeiver- ecniging „Nieuwe Meer" heeft besloten tot .verbouwing en uitbreiding van het Clubge bouw over te gaan. Hiermede zal een groote verbetering tot stand worden gebracht. Terwijl de heer K. in het Oosteinde den ïmbewaaklen spooroverweg van de Haarlem- mcrmeerlijnen wilde oversteken en geen erg had in een naderenden trein, werd hij plot seling door de locomotief gegrepen en over reden. De man was op slag dood. De storm heeft op verschillende plaat sen in den Haarlemmermeerpolder sporen van geweld achtergelaten. Honderden dak pannen moesten het ontgelden. In cenige woningen werden de ruiten ingedrukt. Bij den lieer IC. te Hoofddorp waaide door een jhevigen rukwind een groote schoorsteen om ver. Het gevaarte viel door het dak heen en kwam op den vloer terecht, gelukkig zonder Verder onheil te veroorzaken. Ook aan de draden van de telefoongeleidingen en het lelectrisch net werd schade toegebracht. Een 86-jarige man, die zich Woensdag- joiorgen op den weg had begeven, kon niet jr.eer op de been blijven en kwam in het water terecht. De man kon nog intijds wor den gered. Bij het transporleeren van een inboedel van den arbeider K., die naar een ander deel yan den Haarlemraermeerpolder ging ver huizen, had op den Kruisweg een ernstig on geluk plaats. Toen de arbeiders v. S. en IC., 'die bij het verhuizen behulpzaam waTen, de ieerste vracht hadden weggebracht en op weg ;waren om het andere gedeelte te halen, sloeg plotseling de wind onder den grootcn platten wagen, met het gevolg, dat deze over den kop sloeg. K. er kwam ongedeerd af, jmaar v. S. geraakte er onder en werd zoo danig aan den rug verwond, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Katwijk aan. den Rijn. Het Christelijk Meisjeskoor „Echo der Duinen", alhier, di recteur de heer J. Schoneveld, van Rijns- fcurg, gaf hier gisteravond in de Gereform. JCerk een zanguitvoering. De samenkomst werd aangevangen met het gemeenschappe lijk zingen van Psalm 138 vs. 1, waarna de leider ds. H. Meijering, voorging in gebed. Vervolgens richtte ds. Meijering tot de lalrgke aanwezigen (de kerk was nagenoeg geheel gevuld) het woord. Spr. vertrouwde tiat allen be^eerig waren te beluisteren, .wat het meisjeskoor zich had voorgesteld te later, hooren, bepaalde z'.ch slechts tot een kort cpeningswoord, waarin iirj verzocht een ètil auditorium, dat geen bijvalsbetuigingen Zou geven, en waarin den directeur werd toegeweuscht, dat deze met succes zijn taak mocht vervullen. Onmiddellijk daarna werd met de uit- voeying aangevangen. Het uitgebreide pro gramma telde niet minder dan 14 zang nummers, dia van 't begin tot 't einde op prijzenswaardige wijze werden uitgevoerd, en 'dijk gaven van ernstige studie. F Blijkens de. aandacht, waarmede de uit- voering door het publiek werd aangehoord, werd dit ook hoogelijk gewaardeerd. Bepaalde het koor zich in hoofdzaak tot eenvoudige melodiën: het „Gebed", Largo, van G. F. Handel, dat uitnemend is geslaagd, bewees, dat het koor uitstekend geschoold is, en over goede krachten beschikt. Onder de nummers, door het koor gezon gen, die door hun uitvoering bijzonder op vielen, behoorden ook „Sterrennacht" van 'A. M. Storch, „Vrij en blij" van Fr. Abt, het bekende „Spreekwoordenquodlibet" en „In 't bosch" yan von Weber. Dit laatste lied voor koor met echo, viel keer in den smaak van het publiek, zoodat het aan het einde der uitvoering met groote instemming van alle hoorders, op verzoek van ds. Meijering werd herhaald. Mej. R. Meijering, die reeds bij meerdere uitvoeringen blijken ga£ eeo goede zangeres te zijn, heelt dezen goeden roep dezen avond weder bevestigd. Haar solozang in „Wiegedeuntje" en „Gjj badt op oenen berg alleen", beide van Oath, van Rennes, was een welverdiend succes. Naast het vocale gedeelte van het pro gramma gaf de Symphonic van Haydn, 4- lianaig voor piano uitgevoerd door deu directeur en den heer D. Schoneveld, van Rijnsburg, op muziekgebied ook geen on bekende, deu muziekliefhebbers veel schoons te genieten. Ook het dubbelkwartet in „De Landsman" van C. A. Bonten en de echo in „In 't boscii" leverden veel goed werk. Alles le zamen genomen kunnen koor en directeur, alsmede de pianist met voldoening op dezen avond terugzien, zeker van de waardeering hunner toehoorders. Aan het einde der uitvoering sprak ds. Metering een woord van dank tot de mede werkenden. Zooals bij alles, was cok bij dezen zang het volmaakte wel niet bereikt, maar desalniettemin meende spr. naar waarheid to mogen zeggen, dat deze uitvoering uit nemend geslaagd was, waarmede spr. koor e:i directeur feliciteerde. Reeds thans, bij het vernemen, dat de „Echo der Duinen" een uitvoering zal geven, is de verwachting hoog gespannen, aan welke hoog gespannen verwacht.ng echter geheel is voldaan. Het behaalde succes zal de zangeressen met nieuwen moed op den ingeslagen weg doen voortgaan. Spr. hoopt, dat de leden zich niet zullen bepalen tot de goede uit voering der liederen, doch dat de inhoud dezer liederen tot hun hart mocht spieken zij God mochten loven in hun lied. Ten slotte complimenteerde spr. den di recteur, wiens moeilijk werk spr. van nabg heeft gadegeslagen. Spr. hoopte, dat liet succe3 van dezen avond voor hem bemoe digend zou zijn, na alle moeite» en zorgen, bij zijn werkzaam zijn. Op deze wijze Ier verheerlijking Gods. Nadat ook spr. Hen pianist had dank gebracht voor zjjn werk en den wensch had geuit, dat deze het koor nog menigmaal terzijde raag staan, werd gezongen Psalm vs. 11, waarna ds. Meijering de samen komst met dankgebed sloot. j De B.-K. Middenstandsvereeniging I „De Hanze" hield gisteren haar jaarver gadering. De .Voorzitter, de heer \V. Cas- pers, opende de vergadering met een woord van wolkom, waarna voorlezing der notu len door den secretaris volgde. Deze werden goedgekeurd. De rekening van den penning- I meester sloot met ten klein batig saldo. Met een woord van dank werd deze reüemng^ na controle, goedgekeurd. Bjj de bestuursverkiezing werden de af- j tredenden, de heeren W. Hoogeveen en A. J. Mulder, herkozen. Vervolgens werd be- sproken de propaganda voor net aanwerveo i van nieuwe leden. Binnenkort zai een pro- pagandavergadermg uitgeschreven worde», alwaar de heer Car. Jansen, directeur van het Centraal bureau, zal spreken. Het be stuur is van meening, dat nog verschillende personen lid dezer vereenig.ng konden zjjn. Na een flinke propaganda verwacht het bestuur, dat men het nut van z'ïi s^ganisaiie wel zal willen inzien. Na eenigs nuishou- j delijko aangelegenheden te hebben besproken, I sloot de voorzitter met dank voor de op* komst en belangstelling, de vergadering. Dinsdagavond vergaderde de A.-R. K i es vereenig ing in de Kerkeraadskimer der Geref. Kerk onder leiding van hart» voor zitter, den beer W. Schoneveld. Deze opende de bijeenkomst met het laten zingen van Psalm 25 vs. 2, las Psalm 56 en ging toen voor in gebed. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter den afloop der crisis en wat dit tengevolge heeft voor de partij. Hij wekte de aanwez.gen op om op 3e oude qp beproefde paden voort te gaan en ten allen tijde en overal op te komen voor de beginselen. De notulai werden gelezen en vastgesteld, waarna de secretaris het jaarverslag voorlas. Hieruit bleek, dat het ledental cÈt jaar hetzelfde was gebleven. Er hadden fjjf ledenvergaderingen plaats, waarvan twee gecombineerd met de Pro- pa gandaclub. Blijkens het verslag van den penning}- meester, den heer B. van der Jagt, was er een nadeelig saldo. Op verzoek van de» voorzitter werden de bescheiden van don penningmeester mg; zien door de heeren d8. Meijering en A. Wassenaar, die allee vol komen accoord bevonden en der vergadering voorstelden de rekening en verantwoording j van den penningmeester goed te keuren. De voorzitter bracht èn den secretaris èn den penningmeester hartelijk dank voor de uitgebrachte jaarverslagen en het gehouden beheer over het afgeloopen jaar. Bij 't punt „Bestuursverkiezing" werden de heeren B. van der Jagt en Th. te Brake met algemeene stemmen herkozen, en zij lieten zich die benoeming welgevallen. Verder werd nog besloten een betere ver gaderingsopkomst te krijgen en meer leden voor de vereeniging te winnen. Breedvoerige besprekingen werden gevoerd over het te nemen standpunt ten opzichte yan den Kies kring Ledden, waar alleen het adres van den penningmeester bekend schijnt tezijn, maar overigens het bestaan der Kiesvereeni- ging niet bekend is. Verschillende malen is dit reeds gebleken. Streng werd afgekeurd, dat het bestuur steeds werkt naar eigen goeddunken en zienswijze en nooit of te nimmer de kiesvereenigingen zelfs ook maar advies vraagt, althans die van Katwijk a. d. Rijn niet. Het bestuur werd opgedragen al het mogelijke te doen om aan dezen toe stand een einde te maken, zoo mogelijk langs den weg van het C.C. Als er voor de rondvraag niets meer aan de orde is sluit ds. Meijering de samen komst met dankgebed. Katwijk aan Zee. Een veertigjarig jubilenm. ARIE VAN DUIVENBODE. Er wordt wel eens beweerd dat de trouw, liet plichtsgevoel, de toewijding en de onder danigheid onder het tegenwoordige dienst personeel totaal zoek is. Hier te Katwijk kunnen we juist in deze dagen nog op een paar voorbeelden wijzen, die in alle deelen deze en meerdere goede hoedanigheden bezaten of bezitten. De vorige week illustreerden we die in den overleden Rein van der Plas, thans kun nen we wijzen op den nu jubileerenden Arie van Duivenbode. „Aai" herdenkt heden den dag, dat hij 40 jaar in dienst is bij den heer Nic. Guijt. Eigenlijk kwam hij als een erfstuk van den vader van den heer N. G. tot hem over, zonder de minste of geringste overdracht. Dat ging als van zelf. Bij den vader kwam hij reeds als elfjari gen peuter in dienst, zoodat hij nu reeds acht en veertig en een half jaar bij vaderen zoon in 't landbouw- en voermansbedrijf werkzaam is. Maar we zeggen hiermede niet genoeg, want Arie was niet alleen knecht, hij was ook huisvriend. Alle lief en leed in 't gezin van zijn pa troon deelde hij, en de kinderen van den „haas" hielden en houden, om zoo te zeg gen, nog meer van hem, dan de baas zelf. In het Departement van Justitie te Den Haag vond gistermorgen de eerste Ministerraad plaats. Op onze toto ziet men v. 1. n. r. prof. L. A. van Royen (Oorlog), Mr. M. A. Waszink (Onderwijs), Mr. J. B. Kan (Binnenl. Zaken en Landbouw), Mr. dr. J. Don net (Jnztitie), Jhr. Mr. H. A. van Karnebeek (Buitenl. Zaken), Jhr. Mr. D. J. de Geer (Financiën), Mr. H. v. d Yegte (Waterstaat), Dr. J. R. Slotemaker de Bruine (Arb. han del en Nijverheid) Dr. J. C. Koningsberger (Koloniën) De eerste vrouw van ex-kroonprins Karol van Roemenië Zizi Lambrino met haai zoontje, die van den prins 10 millioen irs. schadevergoeding heeft geëischt. Dinsdag j.l. elf uur werd de tentoonstelling van de Verg. van Gemeentelijke Bouwtechnische Hoofdambtenaren op de terreinen van de Jaarbeurs te Utrecht, geopend. De Burgemeester van Utrecht Mr. Fockema Andreae knipt het lint door, waarmede de tentoonstelling geopend is. Als we het vriendelijke gezicht van den jubilaris op bovenstaande foto gadeslaan, dan bemerken wc duidelijk, dat de levens vreugde, trots den vaak moeizamen en ver- moeienden arbeid bij Arie nog lang niet ge weken is. Het staat dan ook zoo, dat zijn arbeid hem nog altijd lief is, dat de werklust bij hem er nog niet uit is, ja, dat hij niet duldt, dat anderen een vinger naar zijn werk uitste ken. Of die arbeid hem roept vroeg in den mor gen of ook vaak 's avonds laat bij koude of hitte, regen of sneeuw, Arie aarzelt niet: „het werk moet toch gedóén worden!'' En nu begrijpt men wel dat de patroon, die alle respect voor Arie's deugden heeft, dezen dag niet onopgemerkt voorbij laat gaan. Het gezin van den baas, man, vrouw en alle kinderen, wilde dezen dag tot een feest dag voor Arie maken en het spreekt van zelf, dat diens echtgenoote en kinderen ook in de feestvreugde deelden. Hedenmorgen omstreeks elf uur gingen de meeste leden van het gezin van den heer Nic. Guyt naar de woning van Arie, die, dat spreekt vanzelf, vandaag een vrijen dag had. Na een hartelijke felicitatie met de her denking van dezen dag en als bewijs van erkentelijkheid voor de trouwe, eerlijke toe wijdende plichtsbetrachting, in die lange reeks van jaren door hem betoond, reikte de „patroon" hem de traditioneele enveloppe over, de hoop uitsprekende dat hij nog vele jaren in gezondheid bij hem in 't bedrijf zou j mogen blijven. De dochters van den heer Guijt offreerden hem een eikenhouten ge- makkelijken stoel en om de feestvreugde nog meer to verhoogen, had men er voor gezorgd j dat er een jubileumstaart aanwezig was, waarop de verschillende data en de naam van den jubilaris in schitterende letteren prijkten. Dat Arie door een en ander een weinig uit zijn gewone doen geraakt was en zijn zenuwen hem even parten speelden, zoodat het hem moeilijk viel om ieder naar waarde te danken, zal men allicht kunnen begrijpen. Maar dankbaar was hij uitermate. Enkele personen hadden gezorgd dat de taart in de bloemen stond, zoodat een en ander er recht gezellig, ja feestelijk uitzag. De beide families bleven toen nog eenigen tijd gezellig bijeen, waarna Arie met de zij nen achterbleef om den dag verder in hui- selijken kring te herdenken. Bij beide families zal deze dag nog lang in aangename herinnering voortleven. Tijdens een paar „zware buien" werd het zeewater, tegelijk met den „vloed" der mate opgestuwd, dat het voor menschcn ge vaarlijk werd op het strand. De woedende golven kwamen met zulk een geweldige kracht op ons strand, dat ze in hun vaart tegen de zeewerende duinen opvlogen en bij hun teruggang hier en daar een stuk duin medenamen. Er was veel volk op het duin om naar het majestieuze golvenspel te kijken en tevens ook om te zien hoe een stoomtrawler, dicht op de kust geraakt, het met het woedende element zwaar te kampen had. Het ging door de branding tol vóór Noord- wijk, waarna het den steven zeewaarts wendde, om in halven cirkel voor den wind en voor lij (stroom) koers te zetten in de richting Scheveningen. Was men eerst bevreesd voor noodlanding later bleek die vrees ongegrond en vermin derde allengs de belangstelling. In de Blommerstraat was het gisteren een paar maal buitengewoon druk, doordat er tot twee maal toe een schoorsteenbrandje uitbrak. Eerst was dit het geval bij W. Hoek. Fel sloegen de vlammen naar buiten, doch toen de heer A. Kuijt met een Minimax-brand- blusscher deze bestreed, werd hij spoedig het brandje de baas. Bij Joh. de Best al daar werd de kachel aangemaakt en plotse ling stond de roode haan op den schoor steen. De heer L. v. d. Oever was spoedig boven op het dak geklommen en had in een mini mum van tijd den schoorsteen van het dak op den grond geworpen. Ook hier was het de heer A. Kuyt, die, vlug gewaarschuwd en spoedig ter plaatse, wederom met een minimax het vuurtje doofde. Het liep dus alles nog al goed af. In aansluiting op ons bericht van giste ren aangaande den schoorsteenbrand in hel reederijlokaal. zij nog gemeld, dal de agen ten van politie Jonker en Roub zeer spoedig met brandbluschapparaten ter plaatse waren en oorzaak zijn geweest dat hier met den sterken wind geen grooter onheilen hebben plaats gehad. Van de trawlvisscherij kwam Woens dag te IJmuiden aan de markt de logger KW 93 met f 643 besomming. Katwijk. Het bekende café met pension „De Valstrik" met zijn mooi uitzicht op Kat wijk en omgeving, gelegen op een prachtige hoogte, waardoor alles kan worden overzien is door onderhandschen verkoop in andere handen overgegaan en zal niet zijn bestem ming, maar wel zijn naam verliezen Een naam die in 't geheel niet aantrok tot be zoek, doch aan welken naam indertijd een geschiedenis verbonden was, alleen bekend aan eenige Katwijkers. De nieuwe eigenaar echter heeft geen aanleiding om deze voor vreemdelingen minder aantrekkelijke naam te handhaven en zal deze veranderen in „Duinoord". Lisse. Bij de politie alhier is aangifte gedaan, dal van een in aanbouw zijnd woonhuis zijn ontvreemd 19 koperen kr;t nen en 4 glazen thermometers ten nadeele van de firma Braai te Delft. Het gestolene heeft een waarde van f 200. Donderdagavond trad voor de Christ. Hist. Kiesvereeniging in café De Bruin te Lisserbroek op ds. I. Voorsteeg van Katwijk aan Zee. Onder de belangstellende bevonden zich ook verschillende vrouwen. De houding van de Christ. Hist. Kamer leden ten opzichte van den Gezanlschaps- posl bij den Paus, passeerde de revue. En kele vragen, dei spreker gesteld, werden door hem beantwoord. De groote aandacht toonde de belangstelling der aanwezigen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is bij mevr. de wed. J. Veldhuyzen van Zanten, op „Veenenburg" ingebroken. Door het indrukken van een ruit, kon een span jolet worden losgedraaid, waardoor toegang werd verkregen. Hel geheele huis is doorzocht, zelfs tol in den kelder. Voor zoover men kon nagaan is er niets vermist. De eigenares bevindt zich echter in Duitschland. Bevolking over Februari. Ingekomen: C. M. de Kooker van Hillogom. J. J. Posl- ma van Leiden. M. G., Bergen op Zoom. C. M. van Dijk van Engelen. J. Baartse van Wassenaar. Th. Philipse van Katwijk Zee. C. Joosee van Oost en West Souburg N. H. de Kooker van Hil- legom. M. J. Spruijt van Sassenheim. T. de Jong van Amsterdam. Th. J. Gorne- lisse 'van Noordwijkerhout. II. J. Donkers van Brussel. G. G. Barnhoorn van Wasse naar. G. Dubbeldam van Willemstad. W. Laan van 's-Gravenhage. W. G. Tes- semaker van Heemstede. D. J. Rietveld van Nieuwerkerk a. d. IJssel. G. M Kerkhoff van Amsterdam. Vertrokken- B. Schreuder naar Sassen heim. H. B..P. van Gastelen naar Zoeterwoude, P. Faas naar Hillegom,

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9