AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Woensdag. „Jcruêl" (Middelslegracht 3): Spr. de heer y d. Horst. 8 uur. Leger des Heils (Langebrug 4)Samen komst. 8 uur. Nulsgebouw: Bazaar Kmderbewaavplaals Langebrug 87: Van 25 en 710 uur nam. Stadszaal: Leidsche Kunstkring voor Allen. Solist prof. Alcx. Schmuller. 8 uur. Wijkgebouw Langestraat 6769: Lezing met proeven door den heer A. Ouwerkerk pvcr: „Vloeibare lucht". 8 uur. K a t w ij k a. d. R ij n (Geref. Kerk) Chr. Meisjeskoor „Echo der Duinen". 8 u. Donderdag. Leger de3 Heils (Langebrug 4)Samen komst. 8 uur. Leidsche. Schouwburg: Kunstavond mej. Curry de Wekker. 7 uur. Kuisgebouw: Bazaar KinderbcwaarpIaalS Langebrug 87: Van 1012 uur voorin., 25 en 710 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Openbare verga dering over Indonesië. 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogcwoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en lamilie-malinée. „City-tlieater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en 's Zaterdags matinee te 2 uur. „Luxor-thealer", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée lo 2 uur. Scala (Den Haag): Het Vroolijk Too- neei. „Olly-Polly". 8 uur. De aputheek van do „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor spoed-receplen. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht en Zondagsdienst dor apotheken wordt van Maandag 8 Maart tot en met Zondag 14 Maart waargenomen door do apotheken der 11.11. G. F. Reyst, Steen- straat 35, telef. 136, en A. J. Donk, Doeea<- straat 31, telef. 1313. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraaf 154. Firma fj. HILLEN, Stationsweg. RIJSBERGEN, Sigarenhandel, Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT. Kiosk Prinsessekade. en bij JOH. HOGERVORST, Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. GERRITSEN. Alphen a. d. Rijn DE ALGEMEENE TOESTAND. Uil Genève Nog geen over eenstemming De ontwape ningsconferentie. Te Genève is pien nog niet verder geko men. Officieel wordt o.a. gemeld: Betreffende toetreding van Duitschland heeft de politiek© commissie, die daarvoor is benoemd en die jkr. Loudon tot vice-voor- litter koos, een korte vergadering gehouden, waarin een subcommissie is aangewezen, welke verslag zal uitbrengen. Als leden dezer subcommissie zqn aangewezen: Frank rijk (Boncour), Italië, België (Van der Velde), ïcpan, Cuba, Noorwegen, Bulgarije, Ierland, Griekenland, Zuid-Slav ie: De subcommissie kwam onmiddellijk bij- Zen onder voorzitterschap van Chamberlain 'lie meende te moeten doen opmerken, dat „t geen haast was bij de beslissing, daar le oificieuse besprekingen, welke Zondag aangeknoopt zijn, voortgezet zullen worden. Van der Velde legde een zelfde verklar rifig af, doch voegde er bij, dat een al te lang uitstel een gedeelte der Europeesche openbare meening zou kunnen verrassen en .haar een verkeerd denkbeeld geven van de bedoeling van Duitschland. Chamberlain liet zich door de commissie» volkomen vrijheid geven om haar bijeen te roepen, wanneer hij zulks oorbaar oordeelt. Do zitting is dan ook verdaagd. Gisteravond zijn de besprekingen hervat tusschen de onderhandelaars van Lccarno. gtresemami heeft achtereenvolgens met ^Chamberlain en Boneeur en Loucheur ge sproken. Ieder bracht nieuwe argumenten paar voren ten gunste fijner stelling in pake uitbreiding van den Volkenbond. De besprekingen leverden het bewijs, dat het .Voorbarig zou zijn nu reeds een, zelfs o£- tficieust, bijeenkomst van den Raad le be- Jeggen. Strescmann en de andere gedele- eerden werden het echter eens om tegen edenochtond een nieuwe vergadering te beleggen van Je onderhandelaars van Locarno. Kan duidelijker worden gedemonstreerd, 'lot men het nog niet eens is? Algemeen wordt nu erkend, dat Cham- terlain vóór zijn "vertrek naar Genève on- tègrond-optimistische verwachtingen heeft ekoesterd. De „Manchester Guardian" zegt >t de Zweden hun veto onverbïddellijk allen handhaven, zelfs indien Duitschland ?egeeflijker zou zijn, daar zij een beginsel '«rdedigen. i Aan don Spransch-Pookschen kant. is de lucht zeer dreigend. Quinones de Léon heelt verklaard, dat de Spaansche delegatie uit Genève ml vertrekken, indi.n haar ©ischen niet worden ingewilligd, en men z.gt, dat Primo de Rivero in dat geval er over denkt, Spanje uit den Volkenbond te laten treden. Het kalmst nemen de Franse luo de /.aken op. Zij erkennen, dat het niet te vermijden valt, dat Donderdag alleen Duitschland zal worden gekozen, maar zij meen en van hun kant al het mogelijke te hebben gedaan om de andere candidaturen te steunen. Chamberlain heeft zich den geheeien dag beijverd om een compromis tot stand te brengen. Do berichten, die bij naar Londen heeft gezonden, luiden heel anders dan de optimistische verklaringen, die een ge dagen feleden van officieel© Britsche zijde wer en verspreidt. Thans wordt te Londen ver klaard, dat een beslissing over de samen stelling van den Raad van den Volkenbond eerst mogelijk is, wanneer de minister-crisis in Frankrijk zal zijn beëindigd. Men erkent, dat Chamberlain bij zijn aankomst te Genève verrast werd door de lievige opwinding bij de verschillende partjjlen en dat de minister van buitenlandsche zaken- dit ook openlijk erkend heeft tegenover de Britsche regeering. Naar het heet, wordt nu een •ompromis gezocht in deze richting: Met de toekenning aan Duitschland van een vasten Raadszetel zal de erkenning van Spaüje's rechten op een vasten zetel ge paard gaan, met dien verstande dat Spanje pas in Jan. 1927 tot vast lid zal worden ge kozen, als Duitschland dus reeds ruim een halfjaar lid is. De kansen van Polen op een vasten zetel acht men verkeken, maar wel zal Polen in Jan. de openvallende plaats van Spanjo als niet permanent lid innemen. De overwogen schikking zou vrijwel in veilige haven zijn als Duitechland er in toestemde. Maar Spanje 1 Bijeenkomsten van Raad of Volkenbond zijn uitgesteld tot Briand terug is. Dat hij zal aanblijven, neemt men toch als zeker aan. 's Middags kwam onder voorzitterschap van Loucheur nog de begrotingscommissie bijeen om kennis te nemen van de voorstel len van Drummond inzake de nieuwe uit gaven vereischt: lc. door de toetreding van Duitschland en de aanstelling van Duitsch- personeel bij het secretariaat en 2e door de inrichting der verzoeningscommissie voorgeschreven in do verdragen van Lo carno. De economische commissie van den Vol kenbond heeft het verslag over Oostenrijk besproken. Bctblcn was mede aanwezig. Het onthaal dat hij genoot was zeer terug houdend De correspondent van het Berliner Ta- geblatb" seint nog aan zijn blad, dat teen Bethlen in de zitting van de financieel© commissie verscheen, geen der aanwezigen hem begroette of de hand reikte. Aan de zitting namen deel Chamberlain, Loucheur, Scialoja, Benesj en een lid van de Zuid-Sla vische en van de Roemeensche delegatie. Dc correspondent voegt er echter aan toe dat de Hongaarsche delegatie dit incident tegenspreekt. Aan de „Lokal Anzeiger" wordt nu weer uit Genève geseind dat de raad van den Volkenbond van plan is de ontwapenings conferentie voor 17 Mei bijeen te roepen zonder er rekening mede te houden of de tusschen Rusland en Zwitserland bestaan de diplomatieke moeilijkheden dan bereids uit den weg zullen zijn geruimd* DUITSCHLAND. De Barmats niet vrijgelaten. De bevoegde Berlijnsche rechlbank heelt geweigerd de gebroeders Barmat in vrijheid le doen stellen. Wel heeft zij een geneesheer de opdracht gegeven een rapport betreffende den werkelijken gezondheidstoestand der ge broeders uit te brengen. Dit is reeds ge schied. De geneesheer, die Julius Barmat be reids vroeger heeft onderzocht, is lot de con clusie gekomen, dat deze er niet op voor uit is gegaan. Julius Barmat schijnt aan ruggemerglering te lijden en de geneesheer is van meening dat hij naar een ziekenhuis dient ie worden overgebracht. Julius Barmat is tengevolge van zijn nieuwe arrestatie zoo ziek geworden, dat hij het bed niet kan ver laten. Ook zou hij slechts moeilijk kunnen spreken. Zijn verdedigers zijn van mecning dat li ij zich in levensgevaar bevindt, FRANKRIJK. De kabinetscrisis Briand zal wel terngkeeren. Doumergu© heeft nog met diverse politici geconfereerd om tenslotte, gelijk hem was aangeraden (ook door Herriot, die zelf be dankte) Briand opdracht le geven tol kabi netsformateur. Briand nam tenslotte in be ginsel aan. Ilij zou gisteravond definitief antwoorden, doch terwijl we dit schrijven, is de uitslag nog niet bekend. Tot journalisten zeide bij nog: „Gij zijl niet aardig voor mij geweest, ge hebt geschreven dal ik een slecht humeur had. Ge hebt zonder twijfel vergelen, dat ik pas drie slapeloozo nachten en twee spoor wegongelukken heb doorgemaakt." liet laatste zag op den „finanlieelen trein" en op een klein ongeval op den terug weg van Génève. Men vermoedt echter, dal Briand zal sla gen. Morgen gaat bij dan naar Génève terug. In zijn oorspronkelijke combinatie wil hij zoo min mogelijk wijzigen, al blijkt uit zijn nieuwe keuze de neiging naar een concen tratie-kabinet, dat behalve op de radicalen en ropublikeinsche socialisten op de gauche radicale van Loucheur en Pérel evenals op de gauche indépendante van Le Trocquer zal steunen. Als nieuwe ministers worden Pérct, Piélri en Ls Trocquer genoemd, res pectievelijk voor justitie, financiën en open bare werken. Piélri trad den laalslcn tijd in dc Kamer als financieel deskundige op den voorgrond. Ilij is een gematigd man, wiens inzichten dichj bij dio van Caillaux slaan. Daarmee is de scheiding met de socialisten uitgesproken. De onverzoenlijke radicalen als Ghautemps, Renoult en Daladier, die bij de beslissende stemmingen de partij der so cialisten legen de meerderheid van het mi nisterie kozen, schijnen te verdwijnen, wat ook logisch is. De francs reageerde gunstig op den aanstaanden ommekeer. Men zie de telegrammen. ENGELAND. De dreigende uitsluiting. De besturen dor •zeven vakvereenigingen, waartoe de 900 arbeiders behooren, wier eischen de uitsluiting van oen half millioen arbeiders in het machinebedrijf ten gevolge dreigen te hebben, zijn door het bestuur van het Vakverbond aangespoord om hun plicht te doen. De bestuursleden van het Vakver bond zullen in de vergadering der stakers een krachtig beroep doen op het plichtsge voel der bij het conflict betrokken arbeiders en trachten hun duidelijk le maken, dat zij een eenmaal gesloten contract met hun werkgevers niet kunnen verbreken. HONGARIJE. Nog een vondst van valsche bankbiljetten. Bij een onderzoek door den officier van Justitie ondernomen volgens de aanwijzin gen van een naamloozen brief zijn in een koffer, die in de bagagezaal van hel Wesler- slation le Boedapest in bewaring gegeven was, 6674 valsche 1000 frs. biljetten gevon den. OOSTENRIJK. Zuid-Tirol. Dc Landdag van Tirol heeft met algc- meene stemmen een motie van alle burger lijke partijen aangenomen, waarin dank betuigd wordt aan de leden van den Bonds raad voor Zuid-Tirol wegens hun mannelijke verdediging van het vaderlandsche stand punt. De Landdag, zegt de motie verder, be treurt dat de Bondskanselier in zijn redo van Boven-Etsch in plaats van Zuid-Tirol gesproken heeft. De Landdag staal nog steeds cp het standpunt, dat de kwestie van Zuid-Tirol voor den Volkenbond gebracht moet worden. Een socialistisch voorstel, dat den Raad die Tirol vertegenwoordigd, aanzet om felle oppositie legen de regeering te voeren werd verworpen. POLEN. Aanval op de regeeiing. In de begroolingscommissie uit den Pool- schen Landdag is gisteren de leeningspoli- iiek van den Poolschcn staat scherp gekriti seerd. Een lid deelde moe, dat hij een voor stel zou doen om minister Grabsky voor het gerecht le dagen. TURKIJE. Belastmgverhooging. Men meldt uit Konslanlinopel, dat de Nar lionale Vergadering le Angora een aantal be- lastingverhoogingen aangenomen heeft, een surtax© van ongeveer tien procent op de in komstenbelasting en op de grondbelasting. Zij wit verder een monopolie scheppen voor invoer en fabrikage van alcoholische belas tingen. Rondom den Volkenbond. ANGORA, 10 Maart. (Belg. Tel. Ag.) Een Turkschc delegatie zal naar Genève gaan om deel tc nemen aan de debatten in den Volkenbond over het Turksch-Grieksch ge schil betreffende de delta-kwestie der Ha ni tz«. Turkije heeft geweigerd een vertegen woordiger in den Raad aan te wijzen voor de behandeling van de verlenging van het Britsche mandaat over Irak. GENEVE, 10 Maart (V. D.). China heeft het verzoek inzake een permanenten raads zetel ingetrokken op voorwaarde echter, dat alleen Duitschland tot den Volkcnbondsraad wordt toegelaten. Doet Rusland mee? LONDEN. 10 Maart (V.D.) Uit Leningrad wordt gemeld dat Rijkoff in een rede ver klaard heeft dat Rusland bereid deel le ne men aan de voorbereidende onlwapenings- conferenlie. De Sovjetregeering wil definitie ve voorstellen doen om een oorlog te voor komen, n.l. beperking dor bewapening of totale afschaffing der oorlogsindustrieën. Ben nieuw kabinet Briand. TARIJS, 10 Maart (I-lavas). Briand heeft de opdracht tol' kabinetsformatie definitief aanvaard. liet kabinet, dat gevormd zal worden, wordt op dezelfde wijze samengesteld als het vorige, behalve voor Financiën: Perct; Bin- nenlandsche Zaken: Malvy; Onderwijs: La- moureux; en de portefeuille van Justitie komt aan Laval. Briand gat heden naar Genève* PARIJS, 10 Maart (Havas). Tot staatsse cretarissen zijn benoemd: van den minister president en van den minister van buiten landsche zaken Danielou; van financiën: André Failléres, voor de bevrijde gebieden Morel, voor koopvaardij Roustan. De overige functionarissen behouden hun post. PARIJS, 10 Maart (V. D.). Briand heelt hedenmorgen zijn nieuwe medewerkers aan president Doumergue voorgesteld. Heden zal het officieel decreet gepubliceerd worden, waarbij het nieuwe Kabinet officieel aan vaard wordt. De nieuwe regcering zal zich waarschijnlijk 14 Maart1 aan de Kamer voor stellen. De Engelsch-Duitsche telefoonverbinding. LONDEN, 9 Maart. (Reuter). Van Maan dag af zal men tusschen 6 uur nam, en 7 uur 's morgens van Londen uit 'kunnen te- lefoneeren met Berlijn, Hamburg, Bremen, Keulen en Frankfort. De Postmaster-general verklaart, dat het Dog niet mogelijk is, mede te deelen, wan neer de volledige Engelsch-Duitsche tele foondienst door middel Van "een nieuwe kabel naar Nederland en speciale landver bindingen, die thans in aanleg zijn, in ge bruik kan worden gesteld^ Een geheim republikeinsch congres. DUBLIN, 10 Maart (V. D.). De republi- keinsche gedelegeerden onder voorzitter schap van De Valera hebben gisteren een geheim congres gehouden te Rotunda. Een strikte geheimhouding wordt in acht ge nomen, doch het verluidt, dat een splitsing in de partij onvermijdelijk is. De Baltische conferentie verdaagd. BERLIJN, 10 Maart (V.D) Volgens een bericht uit Riga is de conferentie der Balti sche staten welke deze maand gehouden zou worden tot Mei verdaagd. Gerucht of waarheid? WEENEN, 9 Maart (Belg. Tel. Ag.) Het blad „Der Abend" publiceert een telegram uit Boedapest, inhoudende, dat dc politie in lichtingen zou hebben ontvangen, volgens welke Nadossy paspoorten zou hebben ver schaft aan vijf personen, die van de ge heime organisatie, welke de bankbiljetten- ver valsching op touw heelt gezet, opdracht hadden gekregen om Benesj cn president Masaryk le vermoorden. De minderheden in Tsjecho-SIowakije. PRAAG, 9 Maart. (Wolff). Afgevaardigde dr. Jablonieky van de christelijke sociale landspartij en eenige anderen richtten tot den minister van Slowakije een interpella tie naar aanleiding van ccn door hem uit gevaardigde verordening nopens het ge bruik der staatstaal in de bioscopen van Slowakije. In deze verordening wordt be paald, dat in plaatsen, waar de Dnitscbc en Hongaarsche minderheid geen 20 per cent der bevolking bereikt, de opschriften op dc filmen slechts in de Slowaakschc taal mogen worden gesteld. De interpellatie eischt de intrekking de zer verordening en het staken der stelsel matige vervolging van de taalrechten der minderheden. Legerwetien goedgekeurd. ROME, 10 Maart (V. D.). Na redevoerin gen van Generaal Gaviglia, Cadorna, Diaz en Guardino, heeft de Senaat met bijna al- gemeene stemmen de groep van zeven wets voorstellen inzake de legcrhervorming aan genomen. Ongeveer een jaar geleden werden deze wetten ook voorgesteld door gen. Di- giorgio, doch de Senaat loonde zich toen maals zoo vijandig dat Mussolini de voor stellen terugtrok alvorens een slemming plaats vond. De legerhervormingswefc von Mussolini voorziet in een leger van 220.000 man, ter wijl generaal Digiorgio een leger van slechts 140.000 man voorstelde. Mussolini stelt een diensttijd voor van zes maanden, terwijl Giorgio drie maanden genoeg achtte. Mussolini sprak de hoop uit, dat wanneer de financiën verbeterd zijn, het leger ge bracht zal kunnen worden op 250.000 man. Een leening aau Griekenland. ROME, 10 Maart (V. D.). Onderhandelin gen worden gevoerd tusschen den Griek- schen minister Tabularis en de Italiaansehc regeering betreffende een leening aan Grie kenland van 10 millioen dollar. De leening hangt af van dc Amerikaansche credielen aan Italië. Griekenland zou lot belangrijke concessies bereid zijnl Uit China. PEKING, 10 Maart (Reuier). De consu laire autoriteiten te Tientsin hebben stappen gedaan in betrekking tot de sluiting der ha ven door de Chineesche overheid. Deze ver klaart dal zoolang de vloot van Sjantoing in de buurt bleef, de mijnen het hoofdbestand deel der verdedigingswerken van Tientsin vormen. Niettemin werd later de schikking getrof fen dat de buiten de haven wachtende sche pen alleen des daags de haven zullen mo gen in- en uitvaren. HONGKONG, 10 Maart (Reuter). Hard nekkige geruchten doen de ronde als zou Chiangkaisheh, de communistische opperbe velhebber van Canton, zijn post verlaten hebben en naar Hongkong zijn vertrokken. Voortdurend blijven Chineezen uit dc na burige streken aankomen. LONDEN, 10 Maart (N.T.A., draadloos). Naar uit Kanton wordt gemeld hebben tfc stakers hel personeel van het hospitaal al daar gedwongen den arbeid neer te leggen. Politiebescherming waarom eerst was verzocht, werd later geweigerd. Een 70-tal patiënten worden met ontbering bedreigd. Uit Hongkong komt het bericht, dat dui zenden Chineezen uit de omstreken van Kanton uit vrees voor onlusten naar Hong kong stroomen. Volgens bericht uit Tientsin blijkt liet leggen van mijnen aan den mond der Pei- Ho niets le zijn dan een bluf van dc aan hangers van Feng en is de stad volstrekt niet van dc zee geïsoleerd, hoewel de 'scheepvaart gevaar loopt, doordat de Kuo- mingan-troepen op alles .schieten wat voor den mond hunner kanonnen komt. De mijnramp in Amerika. BLUEF1ELDS (West Virginia) 10 Maart. (Reuter). Van de mijnwerkers die door do ontploffing in de mijn bij Eccles werden op gesloten, zijn er gisteravond nog 10 gered; 8 zijn thans nog bedolven. 11 Mijnwerkers zijn bij het ongeluk omgekomen. Hevige sneeuwstormen. BERLIJN, 10 Mrt. (V.D.) In verschillende gedeelten van Duitschland woeden heden hevige sneeuwstormen. Een beroemd huis afgebrand. LONDEN 10 Maart (V. D.). Luplori House van lord Churslon nabij Brixhani Devon is afgebrand. Dit is het negende be roemde huis, dat in drie maanden tijds in de asch gelegd is. Vele kunstvoorwerpen zijn vernield. Hevige storm. BELGRADO, 10 Maart (V. D In Bosnië heeft een hevige slorm gewoed. 75 huizen zijn verwoest, D® schade bedraagt 3 millioen dinar. Geïnigenbewijs tegen den inhoud van een akte. Iemand, aangesproken tot betaling van een som van f 400 voor provisie, beriep zich er op, dat deze vordering reeds be. taald was, en legde daarvoor een quitantie over, welke luidde: „ontvangen de somma van een honderd gulden voor provisie." De eischer beweerde, dat het bedongen bedrag voor provisie f 500 bedroeg en waarop een som van f 100 was afbetaald, hetgeen hij aanbood door getuigen te bewijzen. De Rechtbank te 's-Gravenhage was even wel van oordeel, dat dit bewijs in strijd was met art. 1934 B.W. hetwelk getuigen- bewijs verbiedt tegen den inhoud van een schriftelijke akte. Uit de geproduceerde quitantie toch blijkt, dat al zoude ook te voren een provisie van f 500 zijn overeen gekomen de eischer dan toch ten slotte met de ontvangst van f 100 onvoorwaardelijk genoegen had genomen. Wel was den eischer gesteld dat door gedaagde de f 100 zou zijn betaald in mindering van de overeengekomen f 500 en onder voorbehoud door eischer van zijn recht op het over blijvend bedrag, doch van één en ander blijkt uit die kwijting niets, terwijl inte gendeel de woorden „voor provisie" duide lijk zijn en niet anders kunnen beteekenen dan ter voldoening der provisie, derhalve van de geheele provisie. De voorstelling van eischer mag te minder worden aange nomen, nu eischer zelf de kwijting geheel, zelf heeft geschreven, terwijl iemand als eischer, een kapitein van administratie, en derhalve een man van ontwikkeling, weet, dat hij, als hij een voorbehoud maken wil, dat uitdrukkelijk en duidelijk moet doen en dus, zoo hij rechten had willen reser veeren, daarover niet had mogen zwijgen.' Ook wijst het feit, dat de actie bijna 6 jaar na betaling der f 100 er wel op, dat eischer destijds genoegen heeft genomen met dc voldoening van dat bedrag. De vordering werd mitsdien ontzegd. Mij. tot Bevordering der Woordkunst. Op 9 Maart is le Den Ilaag opgericht de maatschappij tot Bevordering van Woordri kunst. Deze maatschappij stelt zich ten doel, de kunst van het levende, gesproken woor£ in al haar vormen te bevorderen, le bescher men, te leiden en le propageeren, zoowel door de veredeling van haar eigen karakter als door invloed uit le oefenen op de keuze van repertorie. Dit doel tracht de maatschappij te bereh ken door: lo. de beroepsvoordrachlskunst in het al gemeen le veredelen en de band onder de beroepskunstenaars le versterken; 2o. het verband tusschen voordrachtskunst en litteratuur le bevestigen en aldus ook de liefde voor letterkunde aan te moedigen; 3o. de voordrachtskunst le propageeren in" onderwijs en pers; 4o. hel oprichten van provinciale vereeni- gingen en plaatselijke groepen, ter bevorde-; ring van voordrachtskunst en dilettantisme* liet hoofdbestuur is als volgt samenge-: steld: Albert Vogel, algemeen voorzitter; Her man Poort, algem. ondervoorzitter, levens letterkundig adviseur; mevr. v. Twiss, geb, Schmidt-Ernslhausen, algemeen secretares se, Heerengracht 12, 's-Gravenhage, E. C. C. v. Lennep, algemeen penningmeester; mr, A. W. Kamp, jjuridisch adviseur; dr. W. A. E. A. v. d. Grinten, economisch adviseur; Maria v. Royen, bibliothecaresse. Het hoofdbestuur zal zich doen bi)9laar' door landelijke commissies voor: a. voor-» drachtskunst, b. letterkunde, c. onderwijs, d/ dilettantisme. De Koninklijke goedkeuring op de slatin ten der maatschappij zal worden aange vraagd. Verslag der S.D.A.P. over hei jaar 1925. In „Hel Volk" van lieden is verschonen het verslag der S.D.A.P. over het jaar 1925. Hieruit blijkt dat hel aantal leden over het jaar 1925 toegenomen is met 3327. Alleen het laatste kwartaal van 1925 bracht een teruggang van 50 leden. Het totaal aantal leden telt thans 41.221 tegen 37.894 op 31 Doe. 24 Het aantal afdeeüngen steeg van 5S3 op 590. Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de politie te Den Haag gewaarschuwd, dav er in een perceel aan den Sehenkweg a li aar, bewoond door den heer De B. K., in^s- broken zou zijn. Een nachtwaker had bemerkt-, dat de tuindeuren van genoemd perceel openston den en daar hij wist, dat d© familie De B. K. afwezig was, stelde hij, vergezeld van de politie, een onderzoek in. Al spoe dig bleek, dat alles overhoop gehaald was, deuren en kasten waren opengebroken, maar men kon niet vaststellen, wat er ver-, mist werd. Da heer De B. K. werd telegrafisch gewaarschuwd en toen deze was gearriveerd en een onderzoek had ingesteld, bleek, dat al liet tafelzilver, hetwelk in de woning aanwezig was, gestolen was, beiisv tis eenige waardevolle voorwerpen. Het tafelzilver, ongeveer 100 stuks, ver tegenwoordigde een waarde van ruim f 1000^ De verdenking viel aonstouds reeds op een mjn, die eenige dagen voor dat de diefstal gepleegd werd, bij de buren van den lieer De B. K. zeer belangstellend geïn formeerd had of de famiie nog lang weg- bleef en of ze Zaterdag reeds terug zou zijn, enz. liet signalement van dezen man kon njj nauwkeurig opgegeven worden. Zeer toevallig zag een juffrouw, bij1 wie hij geïnformeerd had. hem Maandagmiddag in de Laan van Nieuw Oost-Indiè lcopen. Zij waarschuwde onmiddellijk de politie, die den man arresteerde. Inderdaad bleek de greep goed geweest la zijn, want de aangehoudene was is het bezit! van de gestolen partij tafelzilver. Zaterdag had hij om ontdekken ta voorkomen alles in een sloot geworpen# met het doel Maandag het 2:Iver er weer

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2