stadsnieuws; No. 20242. DINSDAG 9 MAART Anno 1926. Officieele Kennisgeving. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER AD VERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bijregelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week .7. 5T 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0.18, Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DISTRICTS-KEURINGSDIENST VAN WAREN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat' het Bureau van den Dishicts-Keniings- dienst van Waren is verplaatst van Hugo de Grootstraat 32 naar Morschweg 1 (voorm. Militair Hospitaal). 1901 N. C. DE GIJSELAAR, Eurgemeesler. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 Maart 192C. De iinancieele politiek der Indische Regeering. Hedenmiddag werd de reeks lezingen over Indische Economie, op uitnoodiging van het Leidsche Universiteilsfonds door mr. J. Ger ritsen, oud-lid der Tweede Kamer in het Academiegebouw alhier gehouden, voortgezet met een rede, waarin spr. behandelde de Iinancieele politiek der Indische Regeering. Spr. begon met te wijzen op den grooten ommekeer, die in 1917 in dc financieele In dische Regeeringspolitiek is gekomen en op dc gevolgen, wélke dit heelt gehad op de In dische financiën. Over de jaren 18671911 leverde de gewone dienst een zuiver over schot op van f 361.8 milliocn. Ook de jaren 3.912 t. ni. 1916 leverden een overschot op den gewonen dienst van I -182 millioen, niet tegenstaande liet jaar 1914, als gevolg van de ontwrichting van hot wereldverkeer door liet uitbreken van den oorlog, aan lndiii een delicil op den gewonen dienst had bezorgd. Daarentegen wijzen dc jaren 19171920 een tekort op den gewonen dienst aan van I 3C5.7 milliocn. 's Lands zuivere gewone uit gaven vertoonden in die vijf jaren tijds eenc Stijging met niet minder dan 143%, terwijl hiertegenover de ontvangsten slechts stegen met 86%. Ook de uitgaven voor den huiten- gewonen dienst stegen in de jaren 1917 1921 op schrikbarende wijze en bedroegen over dat tijdvak niet minder dan f 545.4 mil liocn. Sommigen hebben getracht dezen plotsc- lingen en betreurenswaardige ommekeer in Indië's financieelen toestand te wijten aan den oorlog Maar Indié beeft geen noemens waardige crisis-uitgaven gehad Integendeel waren de oorlogs- en na-oorlogsjaren voor Indié voordeelige jaren. Het tijdvak 1915— 1920 wees een uitvoer-saldo aan van niet minder dan ongeveer 3 3/4 milliard; 's lands producten bedongen zeer hoogc prijzen; de opbrengst der belastingen was enorm gesle gen; alleen dc oorlogswinstbelasting bracht van 1917 t. m. 1921 f 113.8 millioen op. Niet tegenstaande dus dc belastingen en 's lands producten veel meer opbrachten dan ooit te voren en de oorlog geen buitengewone offers vergde, had men toch over 1917 t. m. 1921 een tekort op den gewonen dienst van f 365.7 millioen. Dit tekort vond zijn oorzaak in een wijzi ging van dc Hegeenngspoliliek op financieel gebied. De Slaat kon niet, zoo redeneerde de llegcering, evenals een particuliere huishou ding de tering naar de nering zetten, maar behoorde in dc eerste plaats te kijken naar wat men noodig heeft, om vervolgens de ne ring daarmede in overeenstemming te bren gen. Dat deze nieuwe politiek der Regeering op een volslagen fiasco moest uitloopcn, ligt .volgens spr. voor dc hand, wat li ij vervolgens nader aanloonde. Het oordeel van de Vlootcommissie over de resultaten der door do Indische Regeering gevolgde financieele politiek is, zooals spr. nader aangaf, verre van gunstig. De feiten hebben aangetoond, dat dit oordeel volkomen juist was, gelijk blijken kan uit den sterken achteruitgang van liet opium- en zouldebiet, den achteruitgang van het reizigersverkeer, uit de toename van den opbrengst van den pandhuisdienst en uit de sterk verminderde circulatie van zilveren munt. Zoo heeft, volgens spr., de Regeeringsiioli- tiek, die zich ten doel slelde vitale volksbe langen te bevorderen, juist het tegenoverge stelde rcsuilaat bereikt, wat naar spr. be toogde ook niet anders kon. Als tweede nadeel van de gevolgde finan cieele polilick noemde spr. de enorme ver- mccidcring van belastingdruk op alle lagen der bevolking en alle in Indië werkende be drijven. In tien jaren t.jds is de belastingdruk ongeveer 2'/-' maal zwaarder geworden dan te voren en maakt dat Ned.-Indië, wat het aantal en den druk der belastingen aangaat, onder de koloniale landen thans de eerste plaats inneemt. Deze hooge belastingdruk heeft, volgens spr. het land zeer benadeeld, waarbij hij zich o. m. beroept op een bro chure van dr. Pekelharing. In 1921 begon de Regccring gelukkig een weg in te slaan tegenovergesteld aan dien, welke over liet tijdvak 19171921 gevolgd was: zuivere ge wone uitgaven werden belangrijk vermin derd; de hoogst onbillijke speciale belastin gen op bepaalde landbouwbedrijven en op de Petroleum-industrie werden afgeschaft en ®ok overigens werden verbeteringen in het belastingstelsel aangebracht, 's Lands finan cieele toestand is ook vooruitgegaan, maar mag volgens spr.'s mcening nog lang geen aanleiding geven voor gevoelens van zelf voldaanheid, als waaraan de Regeering in de Memorie van Toelichting op de Begrooting- 1926 uiting heelt gegeven. Na aan de hand van een artikel van den heer Van den Bussche te hebben aangegeven hoe die bezuiniging is verkregen, merkte hij op dat een der bezuinigingsmiddelen: de tot hot uiterste doorgevoerde beperking van de weermacht niet zonder bedenking is. Boven dien is het cijfer der zuivere gewone uitga ven volgens raming192G toch altijd nog f J80 milliocn hooger dan in 1927. Spr. gaat vervolgens na hoeveel van deze 180 milliocn inderdaad besteed is voor een betere verzorging van de cultureele, hygië nische en economische belangen der bevol king en komt tot do conclusie dal dit slechts een bedrag van f 10 millioen is. v oor zelfvoldaanheid zou alleen dan plaats zijn. wanncc-r de vermogenstoestand van hel land verbeterd was, althans niet achteruit ging, en wanneer de in het tijdvak 1917 1921 aan 's Lands linancién toegebrachte schade geleidelijk werd hersteld. Spr. be toogde dat noch het een, noch het ander het geval is en haalt daarvoor weder cijfers van den heer Van den Bussche als bewijsmate riaal aan. Onder deze omstandigheden acht spr. liet niet verantwoord om met de begrooting 1926 te gewagen van „een afgesloten tijdperk van strenge bezuiniging", doch geeft de voorkeur aan de zienswijze van don vorigen Minister van Koloniën, die bij de begrooling 1926 er op wees dat men naast versterking der in komsten, bedacht zal moeten zijn op verdere versobering en inkrimping van de Overheids taak. Deze zienswijze acht spr. volkomen juist. Die versobering en inkrimping zal in hoofdzaak verkregen moeten worden door een verdere vermindering der burgerlijke landsdienaren, waarvan er thans nog bijna 94000 in dienst zijn. In 1924 werd alleen aan salarissen f 185 millioen uitgegeven, waar sedert nog f 19 millioen bijkomt als gevolg van salarisherziening. In verhouding tot 's lands inkomsten ad f 419 millioen, is dit naar sprekers oordeel veel te veel. Wanneer men bedenkt aldus besloot spr. zijn belangwekkende rede dat die tegenwoordige inkomsten alleen verkregen kunuon worden door een te zware belasting druk, welke een gezonde uitbreiding van het bedrijfsleven in aanzienlijke mate belemmert en de welvaart van de inheemsehe bevolking hoogst nadeelig beïnvloedt, dan is het duide lijk dal de belangen van de ambtenaren zul len moeten wijken voor het algemeen belang en dat de Regeering zoo spoedig mogelijk het noodige moet doen om te geraken tot een zeer aanzienlijke verdere inkrimping van het aan tal landsdienaren. Bazaar der Vereen, tot verzorging van kleine kinderen. Het bestuur der Vereeniging lot verzor ging van kleine kinderen, Langebrug 87, j heeft njjar aanleiding van het 40-jarig be staan der Vereeniging. waarvan wij te zijner 1 tijd melding hebbeu gemaakt, een bazaar geopend in de zalen van het Nutsgebourv aan de Steenschuur. De bazaar werd in tegenwoordigheid van liet bestuur en leden en een aantal genoodigden. door de be- schermvTouw, mevrouw De GijselaarViruty, i officieel geopend, terwijl ook het College vau B. en W. was vertegenwoordigd; ccn bewijs, dat deze instelling door het Ge meentebestuur wordt gewaardeerd. En de bazaar zelf is een sprekend blijk van de waardeering der burgerij. Verreweg net grootste deel van het vele, dat men hier bijeen vindt, is cadeau gegeven door fa brikanten, winkeliers en particulieren. Zon der groote sympathie voor het door de Vereeniging zoo lange jaren met succes nagestreefd doel zou dit alles niet bijeen gebracht zjjn. En wat hier in de verschillende stands is uitgestald en tegen alleszins billij ken prjjs door vriendelijke dames te koop wordt aangeboden, is van superieure kwali teit. Frullen vindt men er in het geheel niet. Als men do groote zaai binnentreedt, ziet men aan de rechterhand een viertal stands: een mooie bloementent, waarin fris- sche bloemen in keurige vazen, een stand met allerlei galanterie-artikelen en kunst voorwerpen, gevolgd door een zoo mogelijk nog rijker gesorteerd kraam met kinderspeel goed, waaronder bijzonder fijn werk, en vele nieuwigheden. Eindelijk is aan dezen kant een tent met boeken, platen, albums, portretten, schilderijen enz., in verschillende genre en in groote verscheidenheid. Links trekt allereerst de aandacht een stand, gevuld met chocolade, suikerwerken en andere lekkernijfo voor klein en groot. Verder enorme collecties nuttige en fraaie handwerken, waaronder kostbar; kleedjes en kussens en ten slotte een tent, gevuld met een rijke sorteering vocdings- en genotmid delen, bussen ingemaakte groenten, jams en fgne vischsoorten, biscuits, koffie, thee, cho colade, enz. Ieder vindt op dezen bazaar iets van haar of zijn gading. Wie er veel besteden kon, gaat er te kust en te keur; wouwen met kleine beurzen kunnen er vanwege de lage prijzen voordeelige inkoopen doen, voor namelijk van huishoudelijke artikelen. Een tweede zaal is ingericht als thee- en limonade-salon. Meo vindt er een rustig zitje en kan meteen een naam van een pop raden en op andere wijze haar geluk beproeven. Het dames-studenten-strykje wi liet „Groene Zoodje" zorgen voor goed af wisselende muziek en de dames Harry van der Harst en Betsy Vos zullen liederen zingen. Eindelijk vindt men, voornamelijk in de gpoote zaal, allerlei attracties: men kan er naar prijzen grabbelen, waarvoor een ouder- wetsche wieg wordt gebruikt, waarin vroe ger jaren een onzer bekende stadgenooten nog is gewiegd geworden, een electriscke vissciieijj, een draaibord, enz. Wie er een dubbeltje voor over heeft kan op een groote, in vakjes verdeelde kaart, die aan den wand hangt, aan het maken van den plattegrond van de „kress" meehelpen. Allen te zfnen moeten de talrijke be zoekers en bezoeksters zorgen, dat er veel geld binnenkomt. Het bestuur heeft v eet en telkens meer geld noodig. Vandaag is <le bazaar open tot 5 uur en daarna van 7 tot 10 uur. Woensdag en Donderdag kan men hem bazoeLo rs voorm. van 1012, 's nam. van 25 en 's avonds van 710 uur. Kraamverpleging. De Vereeniging „Hulp in de Huishouding', die zich beijvert om in gezinnen, waardoor ziekte of door andere omstandigheden de huisvrouw haar taak in het geheel niet, of niet naar belmoren kan vervullen, hulp te bieden, heefl thans ook nog een aldeeling kraamverpleging aan zich verbonden. Een nieuwe, zeer nullige arbeid, welke eclüer voor de vereeniging veel zorg kost. De zuster, die de kraamvrouwen verzorgt, treft vaak in de gezinnen der zg. stads armen, de groolsle armoede aan en met ge volg een lekort aan kindergoed. De vereeni ging tracht ook daarin te voorzien. Natuur lijk! Hel besluur deelt ons mede dat echter de linnenkast op verre na niet meer toerei kende is, om in dc behoefle te voorzien. Zij doet nu een beroep op de stadgenooten om haar daaraan te helpen. Ook wiegen zijn zeer welkom. Wij konden niel weigeren dit beroep over te brengen en er de opwekking aan toe te voegen dat ieder die daartoe in de gelegen heid is, aan dezen oproep gevolg behoort te geven. De tijd van den schoonmaak wan neer de kasten weer eens worden nagezien is daarvoor aangewezen: Onderstaand damesbestuur is bereid een en ander in ontvangst te nemen, ze willen hel ook laten halen. Mevrouw Troost Scheepmakerssleeg 2, mevr. Heringa. Wille Singel 34; mevr. Filippo, Hugo de Groolstraat 13; mevr. Rie- mens, Zoelerwoudsche Singel; mej. v. d. ■Heyden, Hansenstraat 24a; Zuster van Ommen, Lindestraat 23. Bloeiende bolgewassen in het Leidsche Volkshuis. Verleden najaar werd door de nieuwe directrice van het Leidsche Volkshuis hel initiatief genomen voor uitreiking van bol gewassen aan volwassen, en jongeren bezoe kers van genoemde inrichling. Voorop stond de liefde voor bloemen en de kennis hoe dc i bollen in bloei Ie krijgen op te wekken. I Na door een terzake deskundig medower- j ker le zijn ingelicht omtrent de behandeling der bol na de oppolting, den lijd, dat ze in i het donker moeten blijven, de teekenen, waaraan men zien kan, dat ze in het volle licht mogen geplaatst worden, de begieling, temperatuur enz., werden aan de volwas senen ieder drie narcissen en aan de kleintjes ieder één hyacinth ter hand ge- sleld. In het geheel werden aan ongeveer honderd volwassenen en even zooveel klei neren, bollen uitgereikt. J.l. Zaterdag en Zondag kon men de re- sullalen van dit nullige werk in oogen- schouw nemen. Waren de resultaten van de volwassenen allerbedroevendst, die der kleinen waren in alle opzichten bevredigend. Van deze waren meer dan 50 procent inge zonden, waarvan zeer zeker tweederde deel goed was te noemen. Zeer goed kon men nagaan wie de practische wenken nauwkeu rig hadden opgevolgd; wie de bollen le vroeg uit kast of kelder hadden genomen; wie le weinig of le veel waier hadden toege diend. Maar zooals elders kan ook hier de zinspreuk „dat alle begin moeilijk is" in toepassing worden gebracht. De Directrice met haar trouwe helpsters zullen het er echter niet bij laten; zij zullen het dit jaar herhalen en dan de koe eens flinker bij de horens pakken door b.v. een vasle datum te bepalen waarop de hollen moeten bloeien en moeten worden ingele verd, want mogelijk zat hier wel een fout in de leiding. Mogen wij uit de school klappen, dan be slaat dit voorjaar ook het plan om tegen een kleine vergoeding jonge plantjes aan de Volkshuisbezoekers uit te reiken, om in sa menwerking mei de Tuiniers- en Bloemis- len-vereeniging een kweekwedslrijd te hou den. De heer Kouwenhoven, candidaat al hier, is beroepen bij de Geref. Kerk te Leid- schendam. Heden geeft de Bond van Leidsche Studenten „Jugantur Gaudia Musis", ter gelegenheid van zijn 3e lustrum-viering in de Stadszaal een Thé dansant en heden avond volgt een tooneelvoorstelling in den Schouwburg. Op -uitnoodiging van de Leidsche Ver- eenigiug voor Wetenschappelijke Voor drachten, zal Dinsdag 16 Maart prof. dr. R. Willstatter, uit Miinchen in het Aca demiegebouw aan het Rapenburg een voor dracht houden over „Die Natur der En- zime". Oj> een gistel-middag gehouden alge- mecne ledenvergadering van de afd. Lei* den van liet Nederl. Tooueelvevbond, ge presideerd door men-, W. van ItallieVan Embden, werd het huishoudelijk reglement vastgesteld, een kascommissie benoemd voor liet jaar 19251926 en besproken, wat dc afd. Leiden voor haar leden dit seizoen nog kan doen. Bij de heden door B. en W. ten Raad- huize gehouden aanbesteding van de ver breeding van den Rijnsburgerweg, baanvak spoorwegovergang tot de Poelbrug, was door 18 aannemers ingeschreven cn wel door J. M. Strijlandt, Uithoorn (N.-H f 51.200, firma C. de Ruiter (C. Hoogen- doorn) Oegstgeest f 47.700, O. F. en F. G. van Balen, Ouden Rijn f 46.448; Andries Verhagen, Made (N.-B.) f 45.243; Gebr. A. en J. den Ouden, Alfen en Oegstgeest f 44.750; Van d. Velden en De Jong, Oegst geest, f44.749; Kort en Van der Wiel, Rijnsburg, f 44.480; W. P. Marselis en H. J. Steenkist f44.469; W. Visser en Zonen, Den Haag f 43.500; W. Oudshoorn f 43.0C0; H. Baks cu H. Steenkist. Haarlem f 42.880; L. P. v. d. Geer en A. P. Stuifzand, f 4-2.240; Jac. van Riet f 41.170; A. J. de Later en P. H. Meyers f 41.000; L. W. Jan sen, Groningen f 40.900; H. Korswage-n f 39.995, Jac. Wamaar f39.995 cn H. de Weers, Haarlem f 38.836. Verder werd door B. en W. nog aanbe steed het dempen van een sloot aan den Morschweg en rioleerings- en bestratings- werken aan den Morschweg en Morschsin- gel, voor en terzijde van het Militair Hos pitaal. Aantal inschrijvers 12, n.l.L. F. Kruit f 17.359; O. J. van Vaideren f 17.196; W. Visser en Zonen, Den Haag, f 16.500; T. de Winter en C. J. van Weeren f 15.800; A. J. de Later en P. H Meyers f 15.785; J. C. van F.vei-t f 15.690; Jae. van Riet f 15.270; VV. Aafjes Pzn., Asscndclft, f 14.200; J. Warnaar f 13.990; N". J. Smit Voorschoten en P. Snoeker, Leiden f 13.900, H. Baks en J. Steenkist, Haarlem f 13.683. Waar de plaatsnaam niet is vermeld is deze Leiden. Op verzoek van 't Bestuur der Ver „De Paed. Bibliotheek" maken we de be langstellenden in onderwijskringen er op attent, dat prof. Casimir zijn colleges op Woensdagmiddag van 35 urn- heeft hervat. Deze colleges vinden plaats in liet- gebouw aan dc Kloksteeg. Gistermorgen omstreeks kwart over elf is de 7-jarige Joh. v. d. M. in de Lom bokstraat van een vrachtauto gevallen, waarbij hij een der wielen over zijn buik kreeg. De Eerste-Hulpdienst kon geen leisel constateeren, doch bracht hem ter observa tie naar het Acad. Ziekenhuis over. Gistermiddag te kwart voor zes is de 39-jarige opperman W. F. L., werkzaam aan het nieuwe Acad. Ziekenhuis, van 3 meier hoogc stelling naar benedc-n gestort, waarbij hij een bloedende wonde aan de siaap be kwam. De E.H.Ü. vervoerde hem ter behan deling naax het St. Elizabethsgesticht. J. van V. heelt aangifte gedaan van mishandeling, gisteravond te circa 7 uur op de Iloogewoerd door zekeren P. geploegd. Eenige dagen geleden werd bij de op gravingen nabij de Korevaarslraat een an tiek tinnen kannetje gevonden volgens schat ting ongeveer 200 jaar oud, hetwelk door de vinders in de directiekeet werd neergezet. Na verloop van tijd was het kannetje spoor loos verdwenen, totdat het door de recherche bij een antiquair hier Ier slede opnieuw werd ontdekt en in beslag werd genomen. De daders bleken le zijn D. G. en P. S. bei den alhier. Gistermiddag is in het perceel Heeren straat 5f door den lieer G. Tesselhof een nieuwe kapperssalon geopend, waaraan te vens verbonden is een aparte winkel van parfumcriën, loitletartikelen, byoulericën, etc. De heer Tesselhof, die voorheen in het pand Magdatena Moonstraat een soortgelijke zaak dreef, slaagde er in alle opzichicn in van dit pand iets moois te maken. De alge- heele restauratie en moderniseering stond onder leiding van de gebroeders Vlaardingcr- brock, terwijl het schilderwerk op keurige wijze verzorgd ferd door den heer Wccr- lee. Het geheel maakt zoowel in- als uitwen dig een royalen, frisschen indruk en strekt den winkelstand in dit stadsgedeelte tot sie raad. Door correcte bediening en billijke prijzen hoopt de heer Tesselhof spoedig ieders ver trouwen te winnen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat Eet Leger des Heils (stichter William Booth) haar jaarlijksche zcifverlooche- nings-collecte houdt van 19 fot 29 Maart aanstaande. Het reizigei-svervoer op de N.Z.H.T.M.- lijn ScheveningenLeidenKatwijk/Noord- wijk inclusief Hooge-RijndijkEndcgccst BINNENLAND., Heden wordt te Utrecht de ï4de Jaar* beurs geopend. De zaak-Geelkerken. Ledenvergadering van „De Narcis' tA Haarlem. De zaak-Muylwijk voor het Amsterdamsch Gerechtshof. BUITENLAND. De zittingen van Volkenhond en Volken* bondsraad. Rondom de Fransche regeeringscrisis 15 Maart komt te Londen een arbeidt* conferentie bijeen. en LeidenHeemstede heeft in dc afgeloo- pen maand opgeleverd f 100.157 cn f 13.023 tegen f 90.282 en f 13.325 in dezelfde maand van het vorig jaar. Het goederenvervoer over de maanqi Januari bedroeg op genoemde lijnen resp.. f 1186 en f 991 tegen f 1157 en f 1157 in Ja nuari 1925. MUZIEK. Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Beethovens werkwijze verschilde in dep grond van die zijner onmiddellijke voor gangers ITaydn en Mozart. Schreven dezen uiterst gemakkelijk en zonder veel schaven en vijlen, Beethoven daarentegen droeg niet alleen zijn werk lang in zich om, voor hij het neerschreef, maar was bovendien uiterst kritisch jegens zichzelf. Het duurde vaak zeer lang voor liet neergcschrevene precies uitdrukte wat hij zeggen wilde. Een frappant staaltje daarvan vinden wc in do ouverture voor „Fidelio", de éénigo opera, die hij gecomponeerd heeft. Aanvankelijk zou de titel luiden „Leonorc", naar de hoofd persoon in hel werk. De voor de eerste op voeringen in 1805 bestemde ouverture werd onmiddellijk door een tweede gevolgd (thans bekend als Leonore-ouverluren I cn II) en toen het werk in 1806 werd opgevoerd, voorzag hij Iret alweer van een andere in leiding (de Leonore-ouverlure III). Bij de weder-opvoering in 1814 heeft Fidelio, zoo als nu de titel luidde, niet alleen aanmer-' kelijkc veranderingen ondergaan, doch ze verschijnt ten tooneele met wederom een andere ouverture, de Fidelio-ouvcrlurc. Met deze laatste die, hoewel kernachtig cn stoer van structuur, in poëtischen rijkdom bij Leonore III achterstaat heeft Gerharz zijn concert van gisteravond zeer gelukkig geopend, al zou wat minder expansie van de trompetten in 't slot den totartl-jndruk ton goede zijn gekomen. Het andante cantabile uit Tscliaikowsky's strijkkwartet in ck moll door strijkorkest uit te voeren, haalt hel teedere stukje le voel uil zijn intieme kamermuzieksfeer, dan dat wij ons bij een orkestuitvoering geheel kun nen neerleggen: de verhouding dor vier stemmen wordt te zeer verstoord. In ieder geval had de obligate basfiguur in 'l mid dendeel (pizzicato cello) meer naar voren moeten zijn gehaald. Afgezien van deze be denkingen, genoot het populaire stukje eer? keurige, zelfs poëtisch, uitvoering. Het derde stuk, waarin het orkest alleen het woord voerde, was de Akademische Fest- Ouvcrlure van Brahms, met haar zoo moor bewerkte studentenliedjes, het sluitstuk van den avond. De orkeslnummers in hun leven- dige cn pittige uitvoering vielen ongemeen in den smaak; leider en orkest werden met warm applaus telkens beloond. In de uitvoering der overige nummers had het echtpaar van YzcrVincent een 1 overwegend aandeel. Mevrouw van Yzcr- Vincent, die' we een paar jaar geleden met zooveel genoegen in d'Indv's Chant de la Cloche hoorden, heeft ons thans met haar rnooi geluid en haar uitnemend geschoolde stem ongemeen bekoord in Beethovens reci tatief en aria „Abscheuüchcr" uit Fidelio. De knappe zangeres heeft dat nobele stuk muziek in technische perfectie cn in groolca stijl voorgedragen. Haar succes was vol-, komen; zc had een mooi bloemstuk in ont vangst te nemen. Met Maurice van Yzer maakten we ken nis in een drieledige functie: die van cojtn ponist, dirigent en pianist. Als componist presenteerde hij. zich door de bewerking van de eerste 29 regels van Gorter's Mei voor zang cn orkest, als dirigent door de directie der orkestbegeleiding zelf ter hand te nemen en al9 pianist in Beethovens onvolprezen derde pianoconcert (c moll). Meer dan ge noeg om ons een beeld to kunnen vormen van zijn persoonlijkheid Zoo de artist zoo de mcnsch; zoo de monsch zoo de artis'. Maurice van Yzer is een eenvoudig, eerlijk en openhartig man. Het zijn deze hoedanig heden, die in alles wat hij doel het sterkst naar voren treden. Al3 componist bleek bij bovendien de kunstenaar van fijnen smaak.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1