AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Maandag. Sfadsza&l: Haarlemsche Orkestvereenigïng. uur. üegsbgcest (Witte Huis)Alg. verg. „Neutrale- Boerenleenbank Oegst- Xeest". 8 uur. Dinsdag. Leidsche Schouwburg: Bond v. Leidsche Sludenten-Tooneelvcr. „D.E.D.LL," „Expe riment" Kwart over acht. Nulsgebouw: Bazaar Kinderbewaarplaats Langebrug 87 Van 35 en 710 uur. Oosterkerk: ds. A. Verwaal, van Alkmaar. Apologetische lezing. 8 uur. Stadszaal (foyer): Ducanola-avond. 8 uur. Stadsevangelisatie (Morsehweg 59)Sa menkomst te 8 uur. Dagelijks. Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder en familie-matinée. „City-theater". Haarlemmerstraat; Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en "s Zaterdags matinee te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- er. Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. '9 Woensdags en '9 Zaterdags matinée te 2 uur Scala (Den Haag): Het Vroolijk Too- tieei. „Olly-Polly". 8 uur. De apotheek van de „riulp der Mensch- heid" Hooigracht 48. is altijd geopend, doch van n.m 8 uur lot v.m 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 Maart tot en met Zondag 14 Maart waargenomen door de apotheken der H.II. G. F. Reyst, Steen- straat 35, teléf. 136, en A. J. Donk, Doeza- straat 31, telef. 1313. schrijfbureau geforceerd en doorzocht, als mede ecnigc kasten, doch niets van hun gadifig kunnen vinden. Do politie stelt een onderzoek in. Door H. J. P., steenhouwer doch hier Zondag vertoevende, is aangifte bij de politie gedaan, dat hij, komende uit een café welk café en waar kon hij zich niet herin neren plotseling een klap met een hard voorwerp op het voorhoofd heeft gekregen, waardoor een vrij diepe en erg bloedende wonde ontstond van 5 c.M. lengte, die noo- dig maakte, dat P. in het Ziekenhuis werd opgenomen. H. C. D., behanger, wonende aan het Gerecht alhier, deed bij de politie aangifte, dat in den afgeloopen nacht een paneel van de voordeur baldadig is ingetrapt. De reden kan hij niet vermoeden en de dader is onbekend. De politie tracht hem nu op te sporen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen van 28 Febr.—-6 Maart 246 vol wassen personen, 6 kinderen, totaal 252. DE ALGEMEENE TOESTAND. De strijd om den Volken- bondsraadzetels. Chamberlain is na een kort onderhoud te Parijs met den inmiddels demission ai reu Briand met dezen en de beide Fransche vertegenwoordigers ter Volkenbondsverga dering Boncour en Loucheur naar Genève gereisd, tevens vergezeld door de Poolsche en Zuid-Slavische delegatie en daar op ge bruikelijke wijze ontvangen, evenals de an dere delegatie. Gistermiddag heeft ds voor-conferentie in den salon van Chamberlain in Hotel Beau Rivage plaats gevonden. Daaraan heb ben deelgenomen: Duitschland, vertegen woordigd door Luther en Stresemaun, En geland vertegenwoordigd door Cnamberlaiu Frankrijk door Briand, Italië door Scialoja, België door Vandervelde. Briand's aanwezigheid was nog een uit komst! De besprekingen duurden van 3 tot half 7. Na-afloop werd een communiqué uitgege ven, dat als volgt luidt: „De vertegenwoordigers der landen, die elkaar te Locarno ontmoetten in verband niet het Rijnpact, zijn te Genève bijeenge komen om van gedachten te wisselen over do vraagstukken, die aan de orde van den dag zijn. In den loop van hun onderhoud hadden zij geen moeite de wederzijdsclie situatie op te helderen. Deze eerste gedach t-en wisseling zal door nieuwe besprekin gen tijdens de a.s. Volkenbondszitting worden gevolgd." Dit communiqué heeft geen goeden in druk gemaakt, want men las er slechts uit-, dat het niet gelukt is in het eerste onder houd, dat uur duurde, een accoord tot stand te brengen. Hoewel de deelnemers aan de conferentie, toen zjj ora halfzeven de trap van het hotel afdaalden, een tevre den glimlach toonden, en op vragen der wachtende journalisten verzekerden, dat al les goed ging, was men toch door het resul taat teleurgesteld. Het standpunt dat Luther en Stresemann Uiteengezet hebben is, dat Duitschland niet in beginsel een vermeerdering van het aan tal Raadszetels verwerpt en ook niet tegen een eventueelo toewijzing van een Raacis- zetel aan Spanje of een andere mogend heid gekant is. Men heeft ook grond, oin *an te nemen, dat dc Duitsche gedelegeer den zich mot het door Chamberlain in zijn •jongste rede voor het Lagerhuis geopperde .denkbeeld, dat in een speciale commissie ■fte kwestie van de uitbreiding van den Vol kenbondsraad behandeld zal worden, ac coord hebben verklaard. Dit echter slechts onder de voorwaarde, dat Duitschland zelf in de commissie vertegenwoordigd zal zijn, cn dat voornoemde commissie haar voorstel len over een eventueelo vermeerdering van het aantal Raadszetels in de herfstbijeen komst van den Volkenbondsraad zal doen. Daarentegen schijnen do Duitsche gede legeerden geweigerd te hebben zich a prion op een bepaald votum vast te leggen. Omtrent het standpunt der andere mo gendheden verneemt men, dat de Italiaan- sche vertegenwoordiger Scialoja het voor stel heeft'gedaaD, dat eerst alleen de •»*>*- kiezing van Duitschland in den Raad zal plaats vjnden, maar dat onmiddellijk daar na de door Chamberlain voorgestelde com missie ingesteld zal worden, met opdracht na twee dagen aan de Volkenbondsverga dering bepaalde voorstellen te doen over vermeerdering van het aantal Raadszetels en de toewijding der Raadszetels aan be paalde mogendheden. De aanvaarding van dit voorstel zou be- teekenen, dat de uitbreiding van den Raad toch tijdens de Maart-bijeenkomsten zou plaats hebben, en dat ook andere staten, hoewel niet formeel, dan toch feitelijk ge lijktijdig met Duitschland een zetel in den Raad zouden krijgen. De Duitsche gedelegeerden hebben het voorstel Scialoja, in overeenstemming meb de richtlijnen die het Rijkskabinet hun heeft medegegeven, niet kunnen aanvaar den. Briand heeft Scialoja ondersteund. Deze tegenstelling der opvattingen heeft men Diet kunnen overbruggen. Briand, die zich 's avonds zeer optimis tisch toonde, heeft, nadat hij in den voor middag aan Benesj een bezoek li&u ge bracht, en daarna nog urenlang met Chanv berlain had geconfereerd, Genève weer moeten verlaten, aangezien zijn aanwezig heid te Parijs in verband met do regeerings- orisis onontbeerlijk is. Hij verklaarde echter, wellicht Dinsdag weer te Genève terug te zullen zijn. zoodat do aangekondigde tweede bespreking op dien dag zou kunnen plaats hebben. Inge val hij door onderhandelingen over de vor ming van het nieuwe Fransche kabinet lan ger te Parijs vastgehouden zou wórden, zal Paul-Boncour in Brïand's plaats de bespre kingen voortzetten. Men verwacht in ieder geval uitstel, nu Briand niet met volle gezag aanwezig is. De Zweedschc delegatie heeft besliste op dracht, zich in ieder geval tegen een di recte -uitbreiding van het zetelsaantal te verzetten, zocdat daarvan niet komen kan DUITSCHLAND. De schadeloosstelling aan de vroegere vorsten Be Barmats weer gearresteerd. Het Duilscho departement van justitie heeft-, ten gevolge der besprekingen tusschcn do regeering en do partijleiders het com promisvoorstel der regeeringj-pdrljj.n in zake de schadeloosstelling dei' vroegere vorsten huizen aan een grondige herziening onder worpen en in den gewrjzigdeii vorm zal liet morgen aan de regeeringspartijen voor gelegd worden en in de juridische Rijksi- da&commissie in behandeling komeo. Do r6geering neemt het centrumsvoorstel van 4 beroeps- en 4 le-ekenr echt era over maar tot voorzitter van de speciale recht bank zal de voorzitter van het Rijksgerechts hof dr. von Simons benoemd worden. «Minister Marx merkt nadrukkelijk op, dat do 4 loekenrechters uit kringen zullen ge kozen worden, die wel door hun maatschap pelijke positie daarvoor in aanmerking komen, maar die in geen geval iets met juridische kringen zullen te maken hebben. Onafhankelijke mannen, die bij ieder geacht en gekend zijn, wil de minister hiervoor vinden. Do regeering stelt voer om de onder handelingen te openen over het Staatseigen dom, die krachtens de vroegere absolute machten, of krachtens „allerhoogste kabi netsorders'*' der vorsten in hun bezit geraakt is. Het nieuwe ontwerp stelt uiWrukkelijk vast, dat goederen als Veis, Glïenicke, Flat- tord, Krojange en do wouden in Schmaekalde staatseigendom zijn, zoolang de vorsten niet het tegenbewijs zullen geleverd hebben. In de tweede plaats zullen aan de orde kc-men de vermogenswaarden, die wel door privaatrechtelijken titel in het bezit der vor sten zijn gekomen, maar op welke de Staat een historisch en cultureel recht bezit, of zotder wier inkomsten de staat niet bestaan kan. Hieronder valt bijv. de voormalige faienco- fabriek van den keizer in Gadinen (Oost- Pruisen). De Staat mag om de werkloosheid tegen te gaan deze fabriek Aan den gang houden of er allo machines enz. uithalen, die te gebruiken zijn. Of vcor deze waarden schadeloosstelling gegeven wordt, zal afhan gen van het feit of hun behoud van eenig voerdeel voor het betrokken üand kan ge noemd worden. In do derde plaats komen da theaters, paleizen, kunstverzamelingen enz. Ook deze worden geacht staatseigendom le zrjn, waarvoor dus geen schadeloosstelling ge geven wordt, maar de vorsten zullen het recht hebben het bewijs van hun eigendom te leveren. In het algemeen is de strekking van het ontwerp om behoorlijke schadeloosstelling te geven of althans met te weigereo, maar den bewijslast om to draaien cn op de vorsten te leggen. Ten slotte werden nog maatregelen voor gesteld om te verhoeden dat de eventueel te betalen schadelooss telling vcor monarchis tisch-politieke doeleinden zal worden aaiir gewend. i - Be gebroeders Julius en Henry Barmat zrfn Zaterdagmiddag opnieuw in hechtenis genomen. Hun verdedigers hebbeo bereids tegen deze arrestaties geprotesteerd en ook (Ld geneesheeren hebben beswaren tegen een nieuwe opsluiting geopperd. De bevoegde rechtbank sal heden haar houding too op zichte van het protest der verdedigers be palen. - •- rijd Oi deze arrestatie ia geschied om ont vluchting tegen te gaan? De gebroeders warer. weer zaken begonnen en een had verklaard spoedig naar Parijs daarvoor te moeten. i FRANKRIJK. Na Briand's val. Over den val van het kabinet-Briand meldt men nader: Tot op het allerlaatste oogenblik was men algemeen van meening, dat de Kamer Briand zou steunen en vele gematigden wilden alleen maar een incident uitlokken zonder ernstige gevolgen. In den loop der avond- zittirig wijzigden zij echter hun plannen. Toen Bokanowski zedde, dat hij niet be treurde voor de regeling gestemd te heb ben, ontlokte dit aan Briand den aitro9p: „dat niet betreuren beteekent niet veel en getuigt niet van een vriendelijke stemming." Die uitroep werd opgevat als een teek en van minachting voor rechts. Vele leden van rechts hebben zich daarop van de stemming onthouden of zelfs tegen de re geering gestemd. En daarmede was het pleit beslecht Doumergne heeft het ontslag der regeering aanvaard; hij bedankte zijn medewerkers en verzocht hen zich met de afdoening der loopende zaken te belasten. In de wandel gangen van de Kamer waren de afgevaar digden van meening, dat de toestand, welke Uit de stemming ontstaan is, bijzonder ver ward is; Zij wenschten-, dat Doumergne onmiddellijk tot de raadpleging der poli tieke voormannen zou overgaan en spoedig tot een resultaat zou komen. Vele afge vaardigden, 2elfs onder hen, die tg en de regeering gestemd hebben, wenschten, dat BnarKl zoor binnenkort em nieuwo op.iracnt zou krijgen, welke hem zou toestaan om in den raad van den Volkenbond de belangen van Frankrijk voor te staan met fief prestige van een leider. Zij deden trouwens opmerken, dat de stemming geen duidelijke aanwijzing voor üoumerguo oplevert, want er is geen nieuwe meerderheid, waar een regeering op zou kuur.en steunen, uit te voorschijn gckum-.n. Voor hij naar Lvon vertrok heeft Doumerguo zich geruimen tijd met Briand onderhonden. Heden is Doumergne terug en zal men verder zien. Taittinger heeft in de Kamer een motie ingediend tot ontbinding van de Kamer. De socialistische radicalen zouden een kabinet Herriot wenschen, doch wegens de oppositie der socialisten, dio bezwaren oplevert voor hert. herstel ©ener kartel-meerderheid, zou den zij voorstellen de regeringsmeerderheid uit to breiden en een links republikeinse!* concentratiekabinet te vormen. Talrijke andere afgevaardigden meenen, dat de per soonlijkheid, die in de eerste plaats in aan merking komt voor een dergelijke poging Briand is, die het vertrouwen behouden heeft van een aanzienlijk getaf Kamerleden en van den geheelen Senaat. Onder de andere mogelijkheden hoort een combiuatie-Péret, die hot grootste gedeeito der partijgangers van Briand zou verecoi- gen en talrijke gematigden, die om over wegingen van politiek© taktiek togen de regeering of blanco gestemd hebben. Een zaken-kabinet, dat men ook hoort noemen, is echter zeer weinig in overeen stemming met de Fransche parlementaire zeden. Van de cartellisten stemden 131 tegen, en slechts 107 vóór het kabinet. Van do minderheid waren deze cijfers achtereen volgens 98 en 107. Dat het vlak voor de vergadering van den Volkenbond geschiedde verzwakt Briand's optreden daar, waardoor Chamberlain van zelf do leiding krijgt. De Senaat schijnt zeer verbitterd te zijn. Men verbaast zich, dat er, in den kritieken toestand, waarin het land zich bevindt, een meerderheid gevonden is om het in een crisis' to storten, waarvan de gevolgen on berekenbaar zijn. ENGELAND. Eet kolenrappoit De Swara- jisteu demonstieeren. Sir Herbert Samuel heeft bekend gemaakt dat het rapport van de kolencommissie Za terdagavond door de leden get-eekend en aan het ministerie doorgezonden is. Frank Hodges, de oud-secretaris van den mijnwerkersbond, heeft te Shrewsbury in een rede gezegd, dat de mijnindustrie alleen door de wetenschap en de chemie uit haar deplorabolen toestand kon worden gered en dat allo rapporten van bevredigings- cf andere goedbedoelde commissies op 'den duur zouoen blijken, boter aan de galg gesmeerd te züjm De Swaradjisten in Britsch-Indië hebben besloten zich uit de wetgevende vergadering en de provinciale vergaderingen terug te trekken bij wijze van profest tegen ue hou ding der regeering tegenover het verzoek der wetgever.de vergadering om grondwets herziening. Zij zullen echter niet hun ontslag indienen ten einde tusschenttfdsche verkie zingen te voorkomen. De partij besloot ia het strijdperk te treden bij de eerstvolgende verkiezingen en de obstruction^tische po litiek voort te zetten tot de houding der regeering als bevredigend kan beschouwd worden. HONGARIJE. Tegen de extremisten. Volgers de bladen heeft de politie meer dan 50 huiszoekingen verricht, waarbij groot© hoeveelheden socialistisch propaganda-mate- ri&al met extremistische strekking in be slag genomen zgn. Io een der in beslag genomen werken wordt het doel der oer afhankelijke socialistische partij uiteengezet en gezegd, dat met name de banden met Moskou hersteld en versterkt moeten worden. Gisternacht werd ook gearresteerd de lei der der onafhankelijke socialistische partij Yagi met ODgeveer 30 zijner partijgienooteir. BUITENLANDSCH GEMENGD. ZwendcL Te Gladbeck (bij Gelsenkirchen)' is een gxootscheepsche zwendel met gelden voor werkloosheids-onderstand gepleegd door den leider van den chri&teHjken bouwvake bond. Deze plaatste op de lijsten van arbei ders die van staatswege onderstand kregen, allerlei namen die hij zelf verzonnen had en stak dan de gelden, die hij daarvoor kreeg, in zijn eigen zak. Het verduisterde bedrag moet in de honderdduizenden loo- pen. Als zijn medeplichtige is de leider van de stedelijke arbeidsbeurs in hechtenis ge nomen. Beiden hebben reeds bekend. Een ont-slagen ambtenares heeft den zwendel uitgebracht. Kasopiichting. Uit de kas van het Berlijnsche studen tencorps bleek bij een dezer dagen gehou den controle een bedrag van bijna 50.000 mark te zijn verdwenen. Eon der leden van de kascommissie is in hechtenis genomen en heeft bekend de gelden verduisterd te hebben. Hij is lid van een rechts-radicalo organisatie. In den laatst en tijd had hij in lokalen van het westen der stad in ge zelschap van een groepje andere studenten die wel wisten,' dat Lehmaim zich belang rijke uitgaven niet kon veroorloven, heel veel geld uitgegeven. Uit een onderzoek is later gebleken, dat deze studenten, die al len lid van een rechtsradicale vereeniging zijn, op de hoogte moeten zijn geweest van de door Lehmann gepleegde onregelmatig heden. Vergankelijkheid. Te Bousau, een belangrijke gemeente in de Borinage, kwam het, drie weken ge leden, om een nietigheid.tot een gesehil, tuaschen twee inwoners, die elkaar onaan gename dingen verweten, met het gevolg dat do zaak voor en door den vrederechter zou worden beslecht. Toen deze dan ook, een paar dagen geleden, dc zaak opriep, bleek, dat zoowel de twee belanghebbenden als bun getuigen en een door den klager aangesteld advocaat inmiddels gestorven waren en, naast elkaar op dezelfde be graafplaats te ruste waren gelegd. Branden. Te Trostbcrg Opp er-Bei eren) is een brand in een fabriek ontstaan, die met grootc snelheid om zich greep. Er worden drie menschen vermist; men vermoedt, dab ze zijn verbrand. Een in Amerika op een boegen heuvel gebouwd kasteed, fryon Hall, is door vuur verwoest. Het kasteel werd 25 jaar geleden gebouwd door den bekenden renstal-hou der Billings en heeft een millioen dollar gekost. Op dezelfde plaats stond indertijd het fort Tryon, bekend uit een gevecht-, dat daar de Amerikaansche soldaten in 1776 hebben geleverd tegen Eiigelsche troepen. Eenige jaren geleden werd Tryn-Hall door John D. Rockefeller Jr. gekocht, die het met de omringende gronden aan de stad New-York aanbood. Van dit aanbod werd echter tot dusver geen gebruik gemaakt. Het bluschwerk werd zeer belemmerd door de hooge ligging -van het gebouw. Koevers op klaarlichten dag. Een tiental dieven is op klaarlichten dag het gebouw van de International Harves ter Company in een der Amerikaansche steden binnengedrongen en er met een be drag van 100.000 dollar vandoor gegaan* Klooster ingestort. De „Messagero" verneemt uit Messina; Door een hevigen storm zijn de muren van het oude klooster van Santa Barbara inge stort, 2 hutten bedelvend; er zijn 4 dooden cn 3 gewonden. Rondcm den Volkenbond. MADRID, 7 Maart (Belg. Tel. Ag). Het agentschap Febra meldt, dat de regeeringen van Guatamala, Chili, Columbia en Vene zuela, alsook die van Letland en Bulgarije, Spanje hun beslisten steun aanboden voor een permanenten zetel in den Volkenbonds raad voor de bijeenkomst te Genève, die Maandag begint. Deze aanbiedingen, niet alleen van stam- en taalverwante Ameri kaansche landen maar ook van Europeesche regeeringen, maakte een uitstekenden in druk in politieke kringen en verlevendigen het geloof aan den geest van vredelievend heid, die noodwendig te Genève moet heer- schen, welke zal veroorloven voldoening te schenken aan de wenschen van Spanje, welke zoo levendig worden gevoeld in alle kringen der openbare meening. GENEVE, 7 Maart (Belg. Tel. Ag.). De vertegenwoordiger van Hay as meldt, dat in de voorloopige bijeenkomst Briand uiteen zette dat Frankrijk geenszins het vormen van nationale groepen voorstaat tegenover elkaar. Als echter de raad eenparig van oor dcel mocht zijn, dat deze moet worden uit gebreid dan zou hij voorstellen aan Spanje, Polen en Brazilië vaste zetels aan te bie den en hij gelooide, dat de Duitsche verte genwoordigers, overtuigd van Frankrijk's loyauteit, zich niet tegen deze candidaturen zouden verzetten. Chamberlain. Scialoja en "Vandervelde spraken ten gunste van uit breiding. Luther, die zich van de Fransche taal bediende, verklaarde overtuigd le zijn, dat Frankrijk in geen geval enkel zijner verplichtingen te kort schoot. Verder somde hij in zeer diplomatieke bewoordingen zijn bezwaren op legen uitbreiding van den raad. De toon, waarop de besprekingen werden gevoerd, doet gegronde hoop koesteren, dat een bevredigende oplossing zal - worden ge vonden. GENEVE, 7 Maart (Belg. Tel. Ag.). Bon cour ea Loucheur zullen do officieus© be sprekingen met de Duilschers voortzetten. Briand ontving heden Scialoja en Skrzinski, tweemaal Eenes, Chamberlain en Vander velde, tweemaal Quinones de Loon, Pahii en Tiluleseo, waarna hij te 10.40 naar Parijs terugkeerde. Hij verklaarde, dat twee of drie dagen voldoende zouden zijn om de Fransche mïnistercrisis op te lossen. De Fransche crisis. PARIJS, 8 Maart (V. D.) Herriot ie heden naar het Elysee geroepen. Om 11 uur hedenmorgen arriveerde de idider der Radicaal-Socialisten. Later arriveerden Briaiid en Deceives. Doumergne te Lyon. LVON, 7 Maart (Belg. Tel. Ag.) Doumer gne kwam hier aan. Hij werd door Herriot ontvangen. De Kamer van Koophandel bood Kem een feestmaal .aan. Jn zijn tafelrede verklaarde hij dat Frank rijk nog steeds ernstig lijdt onder de gevol gen van den vreeseiijken oorlog. Het gaat gebukt onder verpletterende laslen waaraan liet zich evenwel nimmer heeft pogen le ont trekken. Wij moeien eehler de noodzakelijke offers, hoe pijnlijk ook, moedig met een geest van eenheid, en solidariteit brengen, In onderling vertrouwen moeien wij de mid delen vinden om Frankrijkvnit zijn moeilijk heden le verlossen. De voornaamste midde len daarloe zijn arbeidzaamheid en onafge broken uiterste spaarzaamheid. Frankrijk heeft geloond dat er algemeen de vaste wil heerscht om voor do toekomst zijn herstel te bewerken. Thomas verdedigt zich. LONDEN, 8 Maart. (Reuter). De arbeiders leider Thomas hield te Leeds een rede waar in hij zich krachtig verdedigde als leider der jongste crisis inzake de loonen bij de spoor wegen. Hij verklaarde overtuigd te zijn den spoorwegarbeiders den gfoolslen dienst te hebben bewezen door een vernielende om wenteling te voorkomen Er gingen enkele stemmen cp, zeide hij, dal hij terstond dien de af le treden maar daar dc bond een con- stitutionecle vereeniging is wil hij dat deze kweslie zal worden behandeld door de aan slaande jaarvergadering wier besluit hij zal aanvaarden. Dat ik mijn positie za! blijven bekleeden zal u niet verhinderen mijn zienswijze te vernemen en wat ook de gevolgen er van mogen zijn, het is mijn plicht u te wijzen op de feiten en de gevolgen die daaruit kunnen voortspruiten. De Amerikaansche scheepvaart WASHINGTON, 7 Maart (Reuter). Coo- üdge verzocht aan het Congres een aanvul lend crediet van 10 millioen boven hel cre- diet van 13.900.000 bij de bcgrooting toege staan voor de Shipping Board. Hei crediet moet dienen voor de exploita tie der schepen van particuliere koopers te- ruggenomen en om met buitenlandsche ree- ders en ondernemers te kunnen concurree- ren. De strijd in China. PEKING 7 Maart (Reuter) Kuominchani berichten meiden verdere successen van het nationale leger bij Machang, naar onafhan kelijke rapporten verklaren dat Kuomin- chans leger nog geen contact heeft met het hoofdleger van generaal Lichingiin die poogt Tientsin te heroveren op Kuominehan. KANTON. 7 Maart (Reuter). Naar gemeld wordt dreigt verdeeldheid onder de plaatse lijke regeering uit te breken. Aan het fronl ten oosten van de rivier, hebben eeniger schermutselingen plaats en een groole troe penbeweging wordt in die richting uitge voerd. De troepen stakers, dit de werklieden trachten over te halen den arbeid neer te leggen worden hoe langer hoe minder popu lair. Velen van de stakers zijn ontevreden met den toestand. Het aantal loonlrekkenden dat zich naar Shance begeeft wordt hoe langer hoe grootcr. Optimisten zijn van mee. ning dat hénnen een maand de toestand nor maal zal geworden zijn. Ernstige brand in een Bioscocp. BERLIJN, 8 Maart (V. D.) Volgens een Parijsch telegram uit Moskou zijn bg een biosooopbrand to Nowonikolajowski der tig personen in do vlammen omgekomen. STADSNIEUWS. BcdJ van Leidsche Studenten Jugantur Gandia Musis. Bovengenoemde Bond viert dezer dagen zijn 3de lustrum. De eigenlijke datum was 2 Maart, maar door het overlijden van de oud-hooglee'raren prof. Kamerlingh Onnes en prof. Pijper moesten de feeslclijkheden worden uitgesteld, en kon ook thans nog do rede, welke de praeses bij zulke gelegen, heden pleegt te houden, niet in het Klein- Auditerium plaats hebben. Hot bestuur was het met den Rector-Magnificus eens. dat het niet betaamde zoo pas Da den rouwtijd in het Academiegebouw offieieele feestelijk heden te organiseeren en zoo werd heden de offieieele rede in het Clubgebouw op Den Burcht uifgesproken. Zaterdag vingen de feestelijkheden aan met een bal-masqué in hotel „De Twee Ste den", dat een zeer geanimeerd verloop had. Hedenmiddag werden de afgevaardigden, van de studenlencorporaties uit Utrecht, Amsterdam, Delft en Groningen met rijtui gen van het station gehaald, en verzamelden zich met de afgevaardigden der Indologen- vcrecn. alhier op Den Burcht, ontvangen door het bestuur van den jubileerenden Bond en de meeste leden. Hierna hield de praeses de heer Thor- becke een feestrede, waarin hij mede een overzicht gaf van het ontstaan en de ge. sehiedenis van den Bond aan welke rede wij het volgende ontleenen: In het jaar 1011 waren er vier zeer enthousiaste studenten die niets meer of minder besloten dan om een nieuwe corpo ratie op te richten van niet-corpsleden. Hef bgsluit hiertoe nemen was niet moeilijk, maar de uitvoering echter zou op meerdert moeilijkheden stuiten; maar waren de moei lijkheden er niet om overwonnen le worden?, En op een gedenliwaardigen Donderdag! avond 2 Maart 1011 kwamen in „In den Verguiden Turk" een groep studenten bijeen, en werd de Bond van Leidsche Studenten geboren. Ais eerrfe praesee trad op de heer II. do Hen, (An der vier oprichters, die clett Bond door den dood ontviel. Het jonge kind

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2