S. G. I DE GROOT AGENDA. De handdruk van den mensch UIT DE RIJNSTREEK. BUITENLAND. Noordeinde 11 - Leiden - Telef, 706. Dinsdag. Jeruiil (Middelstegraehl 3): Bijbelbesprc- king. 8 uur. Leidsche Schouwburg: N.V. Italiaanscbe Of)era „Cavalleria Jtustïcana" en Pal jas." 8 uur. „Prediker" (Janvossensteeg)Ledenverga dering Woningbouwvereniging „Ons Doei". 8 uur. Stadszaal (foyer): Ned. Ver. v. Huisvrouwen: Mevr. Van Ammèrs—Kuiler over „Ben eeuw van vrouwenleven". 8 uur. Stadsevangelisatie (Morsehweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. „Union" (Steenslraat)Uitvoering Mannea- zangvereeniging „Kunst na Arbeid". 8 uur. Volkshuis (Apotliekersdijk): Voordracht van den heer Roggeveen over „Vincent van Gogh". 8 uur. Woensdag. Leger des Hcils (Langcbrug i): Samen komst te 8 uur. Stadszaal: Uilvoering Chr. Zangschool. 8 uur. Wijkgebouw Langeslraat 67—69. Ont spanningsavond. 8 uur. Koudekerk, (Openb. school): Bazaar ten bate van het Kerk- en Orgelfonds der Ned.-Herv. Kerk. Geopend van 2 tot 6 en van 7 tot 10 uur. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur lot v.m. 8 uur alleen voor spoed-receplcn. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 22 Febr. tot en met Zondag 28 Febr. waargenomen dooi de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tclef. 523. RECLAME. is zijn besle visitekaartje. Een zachte hand voelt aangenaam aan en wekt sympalkio. Niet ieder kan zijn handen sparen, maar wel kan iedereen ze verzorgen. De zekerste en beste resultaten krijgt men door dagelijksch gebruik van Keizer-Borax in het wasch- waschwater. Voor ruwe en gesprongen han den is de uitwerking daarvan door geen ander middel te overtreffen. 1140 Gegarandeerd zuivere Keizer-Borax wordt nooit los, maar alleen en uitsluitend in de bekende roode cartons met handelsmerk: knielende vrouwenfiguur, geleverd door de firma Heinr. Mack Nachf., Ulm a/D. naar het sentimentele neigende melodiosi- teit. En om deze zijde heelt M. zware aan vallen te verduren gehad. In principe was het bezwaar gerechtvaardigd, maar de anti's overdreven schromelijk dat doen anti's' allijd maar ze waren bovendien zeer onbillijk. Want men bleek in den regel om die gewraakte zoele)ijkheid niet zoozeer Men dolssohn dan wel zijn talrijke epigonen te bekampen. Wat was het geval? M. was een Zondagskind: het muziekleven in Duilseh- land werd geheel door de figuur M. be- hcerschl. Het grootc succes bij zijn leven, zeldzaam in de geschiedenis, maakte dat overal en in alles zijn invloed zich deed gel den. Die invloed was al te sterk merkbaar bij vele componisten uit zijn lijd of kort daarna, die allen veel te veel snoepten van de MentMssohnscbe zoetigheid. Maar de na volgers konden alleen maar het uiterlijke vatten, het innerlijke ontgaat den epigoon altijd, en bij hen werd onverdraaglijk en af schuwelijk wat bij M. hoogstens feen zwkkke zijde en nog niet eens doorloopend aan wezig genoemd kon worden. De zoo be rucht geworden Mendelssohnsche si ijl was niet zoozeer de geestvolle stijl van Mendels sohn, doch wel de geestlooze van zijn zwakke navolgers. Dat heeft men, naar onze meening, Ie veel uit het oog verloren. En zoo is in den strijd der anti's menige slag op M.'s arme hoofd neergekomen, die naar waarheid een ander had moeten treffen. Dat inzicht breekt door en zoo zien we Mendelssohn weer meer op de programma's verschijnen. Gelukkig, want zijn sterkste werken bicden wel zooveel schoons, ook voor onze moderne ooren, dat het onverant woordelijk zou zijn, hem duurzaam te ver onachtzamen. Tot die sterkste werken behoort, we heb ben er ons gisteravond opnieuw van kunnen overtuigen, ook do Sommernachlstraum- niusik. De ouverture is, zonder voorbehoud, een geniaal stuk geheel afgezien van het feit dat haar componist 17 jaar oud was maar ook de drie overige gedeelten, die vijf tien jaar later werden geschreven, zijn stuk ken, die men nu toch nog eigenlijk even gaarne hoort als 75 jaar geleden.'Er zal toen ter tijd niet spontaner zijn geapplaudisseerd dan gisteravond in de Leidsche gehoorzaal. En de uitvoering verdiende in ieder opzicht dat gulle applaus. Gerharz i9 niet bang voor snelle tempo's en Mendelssohn verdraagt die zoo goed; als ze maar niet de grenzen der duidelijkheid overschrijden. Gerharz is ruim binnen die grenzen gebleven toen hij met zoo'n heerlijke vaart door de ouverture vloog" en toch ieder nootje van den springenden «tok der strijkers precies liet hooren. Het gevaarlijke begin cn dito slot, met het oog op de zuiverheid en klankschoonheid der hou ten blazers, klonk zeer mooi. De nocturne, een zeer fraaie brecde melodie, voor hoorn, is voorbeeldig geblazen door den Heer Kar- poff. Ilij ontwikkelde een mooien weeken toon. In het Scherzo heeft de fluitist zich bij zonder onderscheiden (die passage tegen het slot met dat fijne figurenspel). En het slot deel, de HoehzeilsmArsch. doet het, vooral in den completen eyclus, nog onverzwakt. Na de pauze Fransche muziek: de „im- nressions d'Italie" van Charpentier waarvan de aantrekkelijke serenade met de alt-solo achter het podium, met zuiver gevoel en prachligen toon voorgedragen door den heer Leidner, wel het hoogtepunt, vormt. De in leiding tot de serenade, als cello-solo voor gedragen, is zeer verdienstelijk door den lieer de Wilde gespeeld. Had hij zijn instru ment wat minder geforceerd, dan zou hij aan toon gewonnen hebben en onze waar deering ware volkomen geweest. Het concert werd besloten met een pak kende uilvoering van de „Scènes pitlores- ques" van Massenet, den populairen Fran- schen charmeur, wiens werk, dat gemeenlijk geen hoofdbreken kost, nog altijd graag wordt gehoord. Soliste was mevrouw Siedenburg, die vóór de pauze in plaats van de aria's uit Elias (het orkest materiaal was niet aange komen) Baclis aria uit de Mattheus-Passion „Herr, in Deine Hande befehl ich iöeinen Geisl" en Handels „Verdd pralie" uit Alcina zong. Na de pauze droeg ze Debussy's won- derschoone „Air de Lia" voor. Deze zangeres hebben we met genoegen gehoord.Mooie slem en goed geschoold: er zit karakter in haar toon. Zeer intelligent en met nobelen ernst heeft ze haar zangstukken voorgedragen en ze verwierf er, zeer terecht, een groot suc ces mee. De zaal was bijna geheel bezet en het publiek was, als steeds, uiterst dankbaar voor het gebodene. Alphen. Burger 1. Stand. Beval len: A. de Groot geb. v. d. Louw, D. C. Paul gcb. Oostdijk, D. N. Catsburg geb. v. Ankeren, D. C. de Gr9ot geb. v. Eg- mond, Z. M. C. de Jong, geb. De Leeuw, Z. W. Mollers'geb. v. d. Breggen. Z. C. G. Goedhart geb. v Oost, D. W. de Koning, geb. De Kok, D. E. Staal, geb. v To). D. TT. G. Boogerd gob. Florij, Z. T v. Leeuwen geb Koenekoop, Z. C. J. Marlens geb Veikade, levenl. z. Overleden: D. Ie Clercq echtg. van J. Drenth -XI j. T. M. Verhagen wed. van K Af. Lolsr.s 80 i A. Af. Talje jm 6 m. W. A. de Jong jm 1 d. Ingekomen en vertrokken personen. Ingekomen van Driel, A W. Schimmel, v. Monderslooslraat 44 Den Haag, J. F. de Bruijn, Raadhuisslr. 4-1 en L. Jol en gezin, Hoorn 61 -- Haarlemmermeer J Dekker, Hoogedijk 12 Spijkenisse, kindeern v. d Sluijs, Raadhuisstr 44 ITazerswoude, b. Winters, Pr. Hendr.slr. 39 Leiden. A Kuijf, Julianastr. 7 en II. Iiaus id. Me del, II. Iloevelaak en gezin, Raadwijkstr. 28 Woerden AI. Ossefoort, Errimalaan 84. Vertrokken: A. Aelsloot naar Zwammer- dam Ala. de Groot naar Den Haag G. B. Doggenaar naar Monster J. Bijsma naar Rlieden Ala. Belt, echtg v. J. Kroon naar Loosduinen L. v. Zwienen naar Rotterdam D. J. Kieviet naar Vijf huizen G. Koops naar Utrecht C. Staal naar Boskoop P. C. Slingerland n. Voorhout C. v. d. Graaf en gezin naar Leiden II. Reumorman naar Amster dam cn S. Roskam A. Th., H. A. en G G. Af. Overes naar Haarlem. De „M. O. D. A." de aan allen be kende aulo-omnibus-onderneming op Lei den. heeft weer een stap gedaan om de verbinding tusschen onze gemeente met laatstgenoemde slad zoo voortreffelijk mo gelijk te maken. Aanvankelijk met beschei den materiaal heeft deze onderneming steeds meer wagens van grooteren omvang in den dienst opgenomen en thans weer hebben de 2 Fords, die zoo nu en dan den dienst onderhielden plaats gemaakt voor een onlangs van den autodienst op Was senaar overgenomen bus, die, na geheel gerestaureerd en van nieuwen „Latyl"- motor voorzien te zijn, binnenkort in den dienst zal worden gebracht en een fonkel nieuwe bus, eveneens voorzien van een „Latyl"-motor. Afet dezen nieuwen wagen is Zaterdagmiddag een proefrit gemaakt naar Den Haag, waartoe wij ook, dank zij den bemoeienissen van de directie, in de gelegenheid waren, dezen rit mede te maken. De carosserie, die builen den chauffeur 32 zitplaatsen bevat, doet den ontwerper alle eer aan. De warmgeklcurdc stoffeering is naar den eiscb des tijds en geeft het interieur eefl gezelligen aanblik. Donkergroen met rood afgezet is de kleurcn-combinatic van het houtwerk, terwijl de zitplaatsen van grijsgroene bekleeding zijn. De verlichting, door middel van 6 in het plafond ingebouw de lichtbakken, is gedempt en uitstekend passend hij hot geheel. De meeste ramen kunnen geopend wor den, zoodat de ventilatie voldoende gere geld kan worden. De zitplaatsen zijn, even als in de trams, in gelijke richting, zoodat alle passagiers vooruitrijden. Een bel naar den chauffeur completeert het keurig inte rieur. Het maaksel is van de carosserie Ver heul te WaddinxVeen en is zoo laag ge bouwd, dat men zonder treeplank den wa gen kan bestijgen. De motor is een ^cylinder ..Latyl" met plaatkoppeling en van 301-0 P.K., de gang is vrijwel gemischloos en de overschake ling in de versnellingen, gaat uiterst soepel. De bus geeft een solicden en stabielen in druk cn het reizend publiek zal de aan schaffing van dezen bus zeer zeker op prijs stellen en ook wij wnnschen. dat de wagen de onderneming in alle opzichten zal mogen voldoen. Dat liet vooruitzicht van een donkere cel den inbrekers niet voldoende ontzag in boezemt om hun viDgers thuis te houden, moge wel hieruit bl\jkei>, dat ze zelfs den vorigen nacht de brutaliteit hadden bij den agent van politie D. een rijwiel te ont vreemden. In 't holletje van de» leeuw! Vrij wild klotste het water in het Kanaal, door den forschen wind meer dan gewoonlqk bewogen.... Een voorbijganger raakto daardoor in gepeins. Dat grauwe water, wat al slachtoffers heeft het geëischt; en 's mans gedachten verwijlen op aee, op de kokende, schuimende golven. Hy ziet weer de overstroomingen, ziet mensch m dier vluchten voor het onstuimig voortrollende water; maar wat is dat? Een vreemde schittering treft 2^11 oog. Het andere moment is hij van zijn fiets gesprongen en staart io het water; dat is niet pluis. De plaats wordt voldoende ge^ waarmerkt en in allerijl peddelt hij naar de politie te Aarlanderveen, die op haar beurt het bureau er mede in kennis stelt. Aanstonds is men op de aaugegeven plek aan het dreggen. Alen vindt niets, totdat, ja toch wat! Met de grootste omzichtig heid wordt het nader gehaald, een lichte schim is reeds zichtbaar. Zou 't toch....? Alaar een moment later staat men elkaar lachend aan te kijken: een stuk kinder speelgoed, een pop!' Gistermorgen tuimelde een wielrijder met een bos tienden op zijn fiets van den steilen kant in een sloot langs het Goudscke rijpad. De berijder was spoedig op den kant geklauterd, maar met zijn karretje had liy meer moeite. Spoedig' waren rappe handen er bij om hem wat te helpen en kon hy zijn reis vervolgen. Bodegraven. Maandagavond vond in een der bovenvertrekken van het gebouw der Coöp. Bakkerij en Verbruiksvereeniging „De Hoop" de plechtige ingebruikneming van dat nieuwe gebouw plaats. Onder de aanwezigen merkten wij op het bestuur der coöperatie, de Raad van Commisarissen, den admini strateur, den winkelchef, den chef-bakker, den architect, den heer Kroon, uit Alphen, de aannemers de heeren Osnabruggen en v. d., Grift uit Harmeien, den dagelijksch opzichter den heer v. d. Mare), wethouder van Bode graven en een paar vertegenwoordigers van de „Handelskamer". Even na 7 uur nam de voorz. de heer Verlooy het woord. Deze sprak o.a. als zijn meening uit dat de Coöperatie in de jaren van haar bestaan getoond had bestaansrecht te hebben. Er waren in die ja ren heel moeilijke tijden geweest maar de prijzenswaardige samenwerking, die steeds bestaan had tusschen de leden en de be - sluursleden onderling hadden de zaak tot bloei gebracht, zoodat men nu durfde beslui ten tot het oprichten van een nieuwe afdee- Jing n.l. de bakkerij en als gevolg daarvan tot het slichten van een nieuw gebouw. Spr. sprak vervolgens waardeerende woorden tot den architect, den opzichter, wien hij een blijvend geschenk aanbood, de aannemers, den winkclchef, den heer Poot, den chef-bak ker den heer Blonk enz. Daarna stelde hij de aanwezigen in de gelegenheid een dronk te wijden aan het welzijn der Coöperatie. Na een pauze werd het woord gevoerd door den heer N. Pijsel, voorz. van den Raad van Commissarissen, die sprak over de grootere verantwoordelijkheid van bestuur en com missarissen, nu dit groote gebouw is gesticht, doch die eveneens van meening was, dat de Coöperatie aan deze uitbreiding gebrek had en uitvoerig de wenschelijkheid van coöpe ratie betoogde. Ten slotte feliciteerde hij na mens Comm. het bestuur met de ingebruik neming van dit gebouw. Vervolgens voerde de heer v. d. Alarel het woord. Deze dankte voor de uitnoodiging en zcide het altijd aan genaam te vinden, wanneer door energie in Bodegraven nieuwe panden konden worden gebouwd. Hij sprak gelukwenschen uit aan het adres der onderneming. Ten slotte voerde liet -woord een vertegenwoordiger van de vereen. „De Handclskamer" uit Rotterdam, die namens die vereen, een bloemstuk aan bood, waarvoor de voorz. dankte. Vervolgens werd overgegaan tot de bezichtiging van het nieuwe gebouw. Boden de bovenvertrekken nog een onafgewerkten aanblik, beneden in den winkel en de bakkerij was alles tip-top in orde. De groote mime winkel, modern in gericht en in een vroolijk lichte kleur gehou den was werkelijk bijzonder mooi cn zeer gerieflijk ingericht. Door een glazen afschei ding met deuren is de afdeeling manufactu ren, die zich achter in den winkel bevindt, afgescheiden van het overige deel. Deze af deeling ontvangt daglicht door een glazen dak. 's Avonds is het gebouw zeer doelmatig electrisch verlicht. Achter den winkel be vindt zich een flink magazijn, dat echter al geheel gevuld was. Daaronder is een ruime kelder, waarvan een deel afgescheiden voor de bakkerij. Aan de achterzijde van het ge bouw bevindt ach de modern ingerichte bak kerijl met een tweetal heetelucht-ovens, na tuurlijk volgens de nieuwste systemen, waar hoven een graanzolder. Aan de straatzijde zijn een paar aardige, beknopte etalage kasten, die voor ditmaal met bijzondere zorg waren geëtaleerd. Om acht uur werd het ge bouw voor het publiek geopend. Vele hon derden gebruikten deze gelegenheid om het eens nader te bezien. De buitenzijde prijkt met een heel modernen gevel, waarvan de kap tot aan de lichtramen der tweede ver dieping daalt. De etalageramen zijn bijzon der laag wat eeh typischen indruk maakt. Als versiering zijn een paar kolossale vlagge nmasten aangebracht. Met recht mag ten slotte gezegd, dat dit gebouw eenjg is in Bodegraven. Geen enkele winkel is van bin nen, noch van buiten onder zoo moderne architectuur gebouwd. Mej. J. Maaskant alhier is benoemd tot tijdelyk onderwijzeres aan de Chr. School te Nieuwkoop. Onze Bodegravensche Waterleiding heeft groote uitbreidingsplannen. Men is n.L voornemens een buisleiding te leggen door de Meye, waardoor in de eerste plaats deze verre buitenwijk van water kan worden voorzien. Dan wil men deze leiding door trekken door het „Oortjespad", een pad deer de Nheuwkoopsche plassen, en vervol gers Nieuwkoop van water voorzien. De raad dezer gemeente sloot zich in beginsel al bijl dat plan afin. Daarmee is men echter nog niet klaar, dan moeten nog volgen: Noorden, dan Woerdsche Verlaat en de ver- verschillonde plaatsen in die omgeving. Gaat dit plan door, dan wordt dat een gewel dige onderneming, waardoor het bedrijf aanmerkelijk uitgebreid zal moeten worden. Ook in andere richting heeft me» dergelijke plannen, doch die zijn weer van later ordet Er is nog heel wat te doen eer alle kleine plaatsen in deze omgeving va» goed drink water zullen worden voorzien. 1'In de afgeloopen week vestigden zich in onze gemeente de volgende personen: N. Keyzer, dienstbode, van Zwammerdam. O. van Laar en gezin, arbeider, van Rietveld* P. Wijtman, kapper, van Baarn. H. van Eyk, stoelenmatter, van Nieuwer- Amstsr. A» E. Boekhorst, dienstbode, van Polsbroek. D. Hoornstra, ass. Dir. Zuivelfabriek, van Sprang-Capelle* Vertrokken zijn: H. Tuis en gezin, zuï- velbereider, naar Waddingsveen. O. Mol en gezin, los werkman, naar Alaurik. H. v. d. Voort en gezin, tuinder, naar Naaldwyk. Boskoop. Zaterdag had mej. A. N. al hier, het ongeluk bij het uitwijken voor een auto op de Zijde alhier, zoodanig te vallen, dat zij verschillende hoofdwonden bekwam en geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Op de gehouden pluimveetenloonstel- ling te Parijs behaalde de heer J. J. van Koolbergen, alhier, een tweeden prijs, met zijn sabelpootkrielen. Leiderdorp. Onder groote belangstel ling werd gistermiddag het stoffelijk over schot van wijlen den heer J. Moraal op de al gem een e begraafplaats Igt aarde besteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. T. H. Woudstra, predikant bij de Geref. Kerk, den heer G. Los, voorzitter van de A.-R. kiesvereeniging en den heer K. Mol, .voorzitter .van de vereeniging „ïïelpt El kaar". Ds. de Bruin van Alphen, familie lid van den overledene, sprak een slot woord. Onder de belangstellenden merkten wij op den burgemeester en wethouder de Bruyne. Wethouder Splinter kon wegens drukke bezigheden niet tegenwoordig zijn. Oude wetering. De verbouwing van de voormalige openbare school nadert thans haar einde. Niemand, die de oude school heeft gekend, zal in het thans volkomen gerestaureerde gebouw het oude gebouw herkennen. Naar wij vernemen zal ver moedelijk op 8 Maart a.s. de school officieel aan het R.-K. Kerkbestuur worden overge dragen. Rijpwetering. Onder den veestapel van den heer T. C. de Gr. alhier Js een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Roelcfarendsveen. Nu reeds een ge deelte van den verbreeden weg naast het tuinland van den heer Iloogenboom gereed is blijkt wel overduidelijk welk een prach tige verbetering hier verkregen wordt. Het werk maakt thans krachligen voortgang. Dezer dagen is begonnen met de demping van de sloot in eigendom behoorende aan bet R.-K. Kerkbestuur. Tot verpleegster bij het Wit-Gele Kruis alhier is benoemd in de plaats van zuster Lauwrier, die*voor haar benoeming bedankt heeft, zuster AI. Simiige. Waddinxveen. Burger). Stand. Geboren: Pieternella Jannetje,, D. v. P. W. Kloet en G. van der Neut. Cornells, Z. v. A. Verweij en J. J. Verstoep. Adriana Trijntje, D. v. C. de Jong en E. vail Beek. Cornel is Jacobus, Z. v. A. de Vos en Al. C. Hoogcveen. Overleden: Chris liaan Zwijgers, 27 j., echtg. van A. Zalm. Gevonden: een grijs handschoentje en 5 sleutels aan een touwtje. Tevens zijn ter secretarie inlichtingen te hekomen omtrent een Duilsche staande hond ,die alhier is komen aanloopen. De collecte in do Geref. Kerk voor de nieuwe kerk bracht f 129.671/» op. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsraad. Toen aan Chamberlain het eereburger schap van Birmingham gisteren werd aan geboden, gewaagde hij ook van zijn werk zaamheid als minister van Buitenlandsche zaken. Hij verklaarde, dat de buitenland sche zaken nooit een zaak van partijpolitiek behooren te zijnhet ontwikkelen van een gemeensekappelijken factor uit de onder scheiden temperamenten van zooveele ver schillende volken moet op zich zelf de ener gie van eiken politicus geheel in beslag nemen. Hjj verzocht zijn toehoorders, niet teleur gesteld te zijn, indien er een twist uit breekt over het toelaten van Duitschland tot den Volkenbond en over de plaate van Duitschland in den bond. Hij ia van zijn kant overtuigd, dat, als dezelfde mannen, die te Locarno zijn bijeengekomen, weaer kunnen vergaderen om het nieuwe pro bleem te bespreken, zij dit op praetische wijze zullen behandelen. Ten slotte zeide Chamberlain, dat Pij wilde verzoeken, dat het oordeel over zipn politieke werkzaamheid steunen zal op cle twee pogingen die hij voor de zaak van den vrede ondernomen heeft, n.l. het Ier- sche verdrag, en het verdrag van Locarno* Dat is een waarschuwing, die niet ie mis te verstaan I Engeland zal zich echter tegen uitbrei ding der zetels in den Volkenbondsraad verzetten, dat wordt steeds duidelijker. De Volkenbondsconunissie uit het Lager huis heeft een motie aangenomen, waarin zij zegt met groote bezorgdheid het voor uitzicht te beschouwen, dat de buitenge wone volkenbondsvergadering voor de ver kiezing van Duitschland tot vast lid van den Raad aanleiding zou kunnen geven tot een grondige wijziging van de samenstel ling van den Raad. De motie voegt hieraan toe, dat er ernstige bedenkingen bestaan tegen welke uitbreiding van den Raad ook en verzoekt de regeering zich onverwijld vierkant te verklaren tegen elke wijziging op dit oogenblik. BELGIE. Verlaging pensioenstoiting. De Minister van Arbeid, Wauters, heeft een wetsontwerp ingediend om de peoeioen- stortingen voor alle ambtenaren van 5 op 3 pet. te brengen. - 1 1 DUITSCHLAND. Voor de minderheden. Eij den Rjjksdag is een voorstel van Erkelenss (deniocr. partij) binnengekomen, dat de rijksregeering verzoekt zoo spoedig '-ik^ RECLAME. V Wegens Verandering der Winkel* Etalage zullen vanaf 22 Februari to> 6 Maart alle LEDERWAREN tegen veel verminderde prijzen worden aangeboden. SS 1 mogelijk b(j den Rijksdag een wetsvoorstel in to dienen, waardoor aan de nationals' minderheden binnen de grenzen van het Uuitsche rijk cultureele autonomie wordt verleend. FRANKRIJK. Het kartel in gevaar Uil Marokko. Da senator Frangois Marcel heeft bij da verkiezing van den algemeenen raad vari het kanton Aurillac-Ncord de nederlaag ge- Het schijnt echter af te loopen met het leden tegen den candidaat van het kartel, kartel. Faure, de secretaris-generaal der socia listische parljj van Frankrjk, heeft te Cha lons verklaard, dat de socialistische partij, met het oog op het bankroet van het linksche kartel en het besluit van de financieele commissie van den Senaat, in oppositie tegen de regcering zal teéden. In tegenstelling met de berichten, onder da telegrammen gisteren vermeld, verluidt, dat Tetoean opnieuw door Abdel Krim wordt geliombardeerd on wel met nieuw gesclmt. Be zjjn 6 slachtoffers en vele gewonden. ENGELAND. Fandeerirrg van scholden Verbrokkeling der liberalen Do aankomst van de Portugeeecbe com missie voor da fundeering dar oorlogs-schul- den te Londen is tot de volgende maand verdaagd. De Servische commissie zal in den loop van deee week te Londen aankomen en met het departc-ment van de Schatkist de onder handelingen beginnen. Do schulden van Servië (Zuid-Slavië) bclcopen ongeveer 3d millioen p. st. Volgens (Ten parlementairen correspondent van de Daily Telegraph heeft de confe rentie der liberale partij het geschil in de» boezem dier partij nog volstrekt niet op gelost. Integendeel, nu de conventie afge loopen is, gaan de leden, die den rechter- vleugel van de partj in het Lagerhuis hebben uitgemaakt, ernstig hun positie overwegen, zijn het volstrekt oneens met de politiek van IJoyd George en nu deze politiek in een verwaterde gedaante da politiek der partij geworden is, zouden zij er ernstige bezwaren tegen hebben om ver der nun medewerking te verlcencn aan da liberale parlementaire partij, die reeds ge- ruimen tijd uit drio afdeelingen bestaat, welke nauwelijks in staat zijn om samen tq werken. Naai- verluidt, hebben een ze-stal leden onder leiding van kapitein F. E. Guest ia de afgeloopen week onderling den toestand besproken. Zij zijn nog oiet tot een besluit gekomen ten opzichte van den stap dien zijl zullen ondernemen, doch waarschijnlijk zullen zij, bij nadere overweging der zaak, besluiten een onafhankelijke groep met een eigen partijorganisatie te stichten. Vijf leden van den gemeenteraad van Liverpool, die zirh, onder leiding van Sir Max Muspratt, den vroegeren voorzitten der liberale partij in deza stad, van de liberale fractie hebben afgescheiden, zijn thans tot de conservatieve partij toegetre den, ,.om beter het socialisme te kunneo bestrijden." Naar verluidt, zal naar aanleiding van bet rapport van den oordeelraad een wet gevende maatregel worden voorgesteld tegen het tekort doen van klanten en dit strafbaar gesteld, j ITALIË. Staat en Vaticaaa. De Paus heeft een brief gericht san kar dinaal Gaspari, over de a.s. indiening bij het Italiaanscbe parlement van de voor stellen der ministerieele commissie voor kerkelijke wetgeving. De Paus herhaalt, dat de geestelijken, die in de commissie geze teld hebben, geen mandaat hadden van den H. Stoel, doch gemachtigd waren om deel te nemen aan de vergaderingen. Voor de aangelegenheden, waar het om gaat, kao aan niemand het recht noch de macht wor den toegekend om wettelijke maatregelen te treffen, zonder voorafgaande onderhan delingen en wettige overeenkomsten meb den H_ Stoel. Er zijn echter geen onderhandelingen eni geen overeenkomst mogelijk, zoolang de wederrechtelijke toestand voortduurt waar in men den H. Stoel geplaatst heeft. POLEN. Grensincident met Lithane*! Weer Dnitschers mis handeld. Uit Warschau wordt gemeld, dat cea compagnie militairen uit Lithauen de de marcatie-lijn tusschen Polen eo Ldthaueil heeft overschreden en wel ten Westen vil Wilna. Bij Podjeje vielen de soldaten da grenswacht aan, die voor de overmacht moest terugtrekken. Van Duitsche zijde komen opnieuw bd< richten over mishandeling van Duitschers| mannen, vrouwen en kinderen, in Opper-I Silezië. Kondagavond is ta Kattowitz in de valf. tibule van een hotel, waarin zich verschei dene Duitschera bevonden, zelfs een boa ontploft, waardoor groote nmteirieele •e'*#' werd aangericht.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2