Prof, KAMERUGH ONNES lio. 20230. DINSDAG 23 FEBRUARI Anno 1926. Qfficieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per fegel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts.. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. $4 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weet r.V.TTTT 'f 018. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. AFSLUITING PASSAGE VERVERSBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de passage over de Verversbrog, gelegen over de Oudc-IIeetengracht, wegens vernieuwing yan die brug. lot nadere aankondiging zal zijn afgesloten en dat in het verkeer van voetgangers, wielrijders en kleine hand karren zal worden voorzien door een in de nabijheid gelegen hnlpbmg. 1182 N C DE GUSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 23 Februari 1926. In Memoriam I853-IS26. Wanneer een groot man voor altijd van ons heengegaan is, dan gevoelen wij de behoefte den blik terug te wenden en er ons rekenschap van te geven wat hij voor ons geweest is,, wat'wij in hem verloren hebben. KAMERLINGII ONNES was een groot man. door zijn genial en en oorspronkel ijken geest, een groot man door zijn karakter eigenschappen. Begaafd met een ruimen, ver-vooruitzienden blik, met een groote werkkracht en met een onuitbluschbaar enthousiasme voor de wetenschap, die hem boven alles lief was, heeft hij bijkans zijn geheele leven besteed aan de verwezenlij king van plannen, die hem reeds in den aanvang van zijn loopbaan in groote trek- ken duidelijk voor oogen moesten, hebben gestaan. Toen KAMERLINGH ONNES in 1382. nauwelijks 29 jaar oud, naar Leiden werd geroepen om aldaar, als opvolger van Prol RIJKE, den leerstoel voor proefondervinde lijke natuurkunde te bezetten, waren de proeven van PICTET en CAILLETET over het vloeibaar maken van zuurstof en water stof nog slechts enkele jaren oud. Zij had den geleerd, dat de tot dusver permanent genoemde gassen ook in den vloeistoftoe stand gebracht konden worden en zij wezen tevens den weg naar het gebied der lage temperaturen. De (oudere) proeven van 'ANDREWS en de theoretische beschou wingen van VAN DER WAALS zullen er mede het hunne toe hebben bijgedragen om KAMERLINGH ONNES het plan te doen opvatten de studie der natuurkundige ver schijnselen bij lage temperaturen ter hand te nemen en om, als middel hiertoe, een cryogeen laboratorium -te stichten Zoo er gens. dan was hier het begin moeilijk. Niet alleen moest het bestaande laboratorium- verbouwd en vergroot worden, moesten de noodige machines en instrumenten deels aangekocht, deels zelf ontworpen en gecon strueerd worden, maar het te betreden ge bied was zoo volkomen onbekend, dat na genoeg de geheele techniek van het experl- mcnleeren moest worden aangeleerd. Het behoeft wel geen betoog, dat met dit alles jaren en jaren gemoeid zijn geweest. Uit gaande van het gronddenkbeeld van PICTET. namelijk een trapsgewijze afkoe ling door gebruik te maken van stotfen met steeds lager kookpunt, construeerde ONNES het eerste deel van zijn cryogene- installatie. waarmede hij reeds in 1896 de techniek der vloeibare zuurstof en slikstor (lot ongeveer —200 gr. C.) beheerschtc. In. 1906 volgde de installatie voor vloei bare waterstof, die een verder afdalen tot 259 gr. mogelijk maakte en ten slotte den lOden Juli 190S, dien gedenkwaardigen da tum in de annalen der natuurkunde, de eer- sle vloeibaarmaking van het helium, niet alleen een meesterstuk van experimenteer- kunst maar vooral daarom van zoo ver strekkende beleekenis omdat nu een geheel nieuw temperatuurgebied 269 gr. lot 272 gr.) vlak bij het absolute nulpunt 273 gr), waar alle warmlebeweging op houdt, voor het natuurkundig onderzoek toe gankelijk werd. Was de hier zoo vluchtig geschetste stich ting van het cryogeen laboratorium voor Cen natuurkundige reeds voldoende om zich een wereldnaam te verzekeren, als nog veel belangrijker moeten wij beschouwen de re sultaten van het werk van ONNES en zijne leerlingen, dal uit dat laboratorium is voort, gekomen. Het spreekt van zelf dat ik uit dit werk slechts hier. en daar een greep kan doen. Herinneren wij ons uit vroeger jaren, Joen de bouw van de cryogone installaties niet zoover gevorderd was, dal men proeven bij lage temperaturen kon nemen, fle thans klassieke onderzoekingen van ZEEMAN over den invloed van het magne tisme op den aard van het uitgestraalde «chi cn van KUENEN over mengsels van twee sloffen, in de latere jaren (1913) valt «e beroemde ontdekking van KAMERLINGH ONNES van den z.g. suprageleidenden toe stand van sommige metalen, stellig de be langrijkste ontdekking op eleclrisch gebied uit den laatsten lijd. ONNES vond namelijk, dat de eleclrische weerstand van kwik, tin, lood en nog eenige andere stoffen geheel verdwijnt (of althans onmeetbaar klein wordt) wanneer men die metalen lot de tem peratuur van vloeibaar helium afkoelt en het gelukte hem op deze wijze in weer- standslooze tin- en looddraden uren en uren lang stroomen te doen rondloopen zonder dat er een voortdrijvende kracht op de elec- triciteit-werkte. Het overige werk van ONNES, meest op het gebied van de leer der warmte, van het magnetisme en van de electriciteit, hoe be langrijk en baanbrekend ook, moet ik hier met stilzwijgen voorbijgaan; maar als men de lange reeks der wetenschappelijke mede- deelingen, diq onder ONNES' directoraat uit zijn laboratorium zijn voortgekomen, door bladert, bemerkt men, dal hel in den waren zin des woords „vele boekdoelen vult". Ten slotte nog een enkel woord over wat men het maatschappelijk en technisch werk van ONNES zou kunnen noemen; in de eerste plaats de Leidsche inslrumenmakers- opleiding, zoo innig saamgeweven met de organisatie van het laboratorium zelf, zijn slichting, waarvan hij nu op enkele weken na 25 jaar onafgebroken leider en voorzit ter is geweest en die over korten lijd zijn 25-jarIg bestaan zal herdenken; van de voorgenomen viering, waarvoor ONNES nog in de laatste weken van zijn leven de plan nen heeft ontworpen, zal helaas geen sprake kunnen zijn. Was de zuivere wetenschappelijke be studeering der verschijnselen bij lage tem peraturen ONNES' eigenlijk gebied, ook de toepassing der kunstmatige koude op tech nische en maatschappelijke vraagstukken verheugde zich in zijn levendige belang stelling. In het in 1908 opgerichte Instilut international du Froid was hij een der lei dende persoonlijkheden, de Nederlandselie Yereeniging voor Koeltechniek was zijn stichting. Wanneer men thans tracht zich reken schap te geven van wat door KAMERLINGH ONNES gedurende zijn leven is tol stand gebracht, dan kan men niet anders dan bewondering gevoelen voor «al het goede en schoone, dat door hem gesticht is cn dan wordt ons duidelijk hóéveel wij in hem verloren hebben. Inderdaad, een groot man is van ons heengegaan. Hij ruste in vrede. C. A. CROMMELIN. Inaugureele rede prof. dr. D. Plooy. Maandag den lsten Maart 1926 des na middags 3 uur zal dr. D. Plooy, predikant bij de Ned.-Herv. Gem alhier, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de uitleg ging van het Nieuwe Testament en in do Oud-Christelijke letterkunde zijn hoog leraarsambt aanvaarden door het uitspre ken eener rede in de aula der universiteit te Amsterdam, aldus is thans nader vast gesteld. Jaarvergadering „L.a.w.e.t." In de bovenzaal van café-rcstaurant „De Harmonie hield gisteravond de Vereeniging tot instandhouding der Leidsche Algemeene Winkel Etalage Tentoonstelling onder voor zitterschap van den heer H. W. Cahen haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. De bijeenkomst, die door circa 20 leden (exclusief het bestuur) werd bijgewoond, werd door den heer Cahen met een woord van welkom tot alle aanwezigen geopend en vervolgens dank-bracht aan den heer Cor A. Mulder, voor zijn vele werkzaamhe den door hem als vice-voorzilter in het be lang der vereeniging verricht. De j.l. gehou den tentoonstelling is wederom een groot succes geworden, dank zij ook de commis sies, die het bestuur tijdens de voorbereidingen hiertoe zoo trouw ter zijde stonden. Spr. hoopt ook in dc toe komst op hun medewerking te mogen reke nen. De 2e secretaris, de heer J. G. Pulle las daarna de notulen der beide vorige verga deringen. die onder dankzegging onveran derd worden vastgesteld. Dc secretaris, de heer F. F. Vlieland Jr. bracht hierna liet verslag over het afgeloo- pen vereeniging;.jaar uit, waaraan wij het volgende ontleenen; Het ledental bedroeg op 1 Januari j.l. 76; het aantal donateurs 3. Uitvoerig schetste spr vervolgens hetgeen door de Lawet dit jaar werd verricht', waar hij gpr. ook het overlijden van den heer v. d. Nat memoreerde. Ten aanzien van de in September ge houden tentoonstelling deelde het verslag mede, dat er, daar de Foyer niet aan stand houders verhuurd kon worden, opera-avon den zijn gehouden. Hel' verslag eindigde met een opwekking tot allen om op den ingesla gen weg voort te gaan en de beste wenschen voor den voorIdurenden groei en bloei der vereeniging (applaus). De voorzitter dankte den heer Vlieland voor het uitvoerige ver slag. dat' aldus werd vastgesteld. De penningmeester, de lieer II. W. J. Warnecke. bracht hierna het finantieel ver slag uit,' waaruit bleek, dat dc ontvangsten van de tentoonstelling hadden bedragen: f 8046.22. waarvan plaalshuur leden f 2332, idem niet-leden f 1388 50, entreë's tentoon stelling f 3183.08, idem cabaret f 381.25, idem dancing f 27-1.02, bijdrage vereeniging f -166.21. De uitgaven bedroegen* zaalhuur f 1110, verlichting f 368 12, belasting f 27.50 versiering f 633.87, drukwerk f 160.90, per soneel en fooien f 672.50, advcrtentiekoslcn f 677.-18, programma's f 222.20, cabaret' f 907.10, muziek f 988.50, reclame f 792.55 geschenken f 381.10, regenverzekering f 428.50, totaal f 8016.22. De rekening en verantwoording der vereeniging gaf de vol gende cijfers: Ontvangsten saldi f61.11, con tributies f 835, interest f 11.55, platen tem pelbord f 523, totaal f 1130.96. Uilgaven: Winkelweek f 180.56 seizoensopening f 17.19 diversen f 611.15, saldo kas en deposito f 588.76. totaal f 1130.96. Dc balans geeft een saldo-kapitaal van f 589.76 aan. De commissie belast met het nazien van de kas, bestaande uit' de heeren B. van Nooit en J. H van Rossum du Chattel bracht bij monde van eerstgenoemde rap port uit. Spr. bracht den heer Warnecke hulde voor zijn nauwkeurige administra tie en stelde voor den penningmeester te déchargeeren. Echter heeft dc commissie uit de diverse verslagen den indruk gekregen, dat het be heer niet zoo zuinig gevoerd is als wel wen- schelijk was, ja, dat er met de financiën der vereeniging een beetje is omgesprongen en dat er zelfs geld is weggesmeten. Ten eerste heeft het de bevreemding van de commissie gewekt, dat er een cabaret-voorstelling ia gehouden, welke een tekort van ruim f 100 heeft opgeleverd, terwijl in een ledenverga dering besloten werd een dergelijke attractie niet te organiseeren. Bovendien keurt de commissie het af, dat er een regenverzeke ring is gesloten, die circa f500 kostte, het geen spr. een „gokje" noemde. De heer Ca hen vroeg, waar de hee7 van Noort sprak van „smijten met geld", deze beschuldiging nader-te specificeeren, waaraan de heer v. N. voldeed-door te wijzen op de hooge pos ten voor muziek, versiering, personeel, enz. De heer Cahen merkte op, dat al deze be dragen aanmerkelijk lager waren dan het vorige jaar, zooals de heer Warnecke nader met cijfers bevestigde. Wat de regenverze kering betreft: liet vorig jaar had deze een batig saldo van f 600 opgeleverd. Maar bo vendien: men kan van inzicht verschillen inzake de al of niet wenschelijkheid van het sluiten van een regenverzekering, een „gokparlij", zooals de heer van Noort zulks gelieft te noemen, is het zeker niet. Het doel van een dergelijke verzekering is uitslui tend een zeker deel van de inkomsten te verzekeren en geenszins om buitengewone voordeelen te behalen. De heer van Rossum du Ghattel vroeg nog, of het niet mogelijk was in het vervolg een goedkooper strijkje te engageeiren, dat todh even goed is. De heer Mulder antwoord de hierop, dat dit wel degelijk geprobeerd is en dat dit werkelijk een bezuiniging van f 60 had kunnen opleveren. Na uitvoerige discussies over dit punt werd tenslotte het jaarverslag van den pen ningmeester onder applaus goedgekeurd en de heer Warnecke gedéchargeerd voor het gevoerde beheer. De vergadering gaf evenwel den wensch te kennen, dat in de toekomst geen cabaret avonden meer worden georganiseerd. Bij enkele candidaatstelling werden ver volgens bij acclamatie tot kasnazieners be noemd de heeren W. Brouwer, J. Gevten- beek en W. van Zijp. De firma C. Kort' werd met algemeene stemmen als lid aangeno men. Tot bestuursleden werden bij acclamatie •herkozen de heeren C. A.- Mulder en J. G. Pulle, beiden aftredend, die beiden hun herbenoeming aannamen. Met het oog op de wenschelijkheid van het voeren van een krachtige actie achtte liet bestuur het aanbevelenswaardig dat het bestuur werd uitgebreid met twee leden, als hoedanig werden gekozen de heeren P. J. Emans en P. Slechtenhorst met respectieve lijk 12 en 13 van de 23 uitgebrachte stem men. Beide gekozenen lieten zich hun be noeming welgevallen. Het volgend agendapunt vermeldde een bespreking van het werkprogramma 1926, waarbij in de eerste plaats de lrweistie „sei zoensopening" aan de orde werd gesteld. Ook hierover ontspon zich een uitvoerige discussie. Na veel gepraat werd er tenslotte oen hoofdelijke stemming gehouden, welke tengevolge had, dat de vergadering zich uit sprak vóór het opnieuw organiseeren van een algemeene seizoensopening, waartoe de heer Ca'hen een beroep deed op aller kracht dadige medeweridng. Hierna leidde de voorz. de besprekingen in over de vraag „Heeft de vereeniging recht van bestaan?" Zijns inziens heeft de Lawet dit wel degelijk;' dat alle aanwezigen daar van ook doordrongen zijn, bewijst wel hel' feit, dat allen dezen avond hebben medege werkt tot uitbreiding van het bestuur. Het geen spr. evenwel betreurt, is dat de grond slagen der Lawet worden ondermijnd door dat buurtvereenigingen worden opgericht. Met klem wijst spr. op het gevaar van ver snippering der Lawet, dat hierdoor gescha pen wordt. Hoe krachtiger de middenstand georgani seerd i? in één van de drie plaatselijke fondsverecni gingen en in de Lawet, hoe hechter de Leidsche middenstand zal staan (applaus). Nadat door verschillende sprekers het voor en 't tegen van het bestaan der buurt vereenigingen was bepleit zonder dat noch tans overeenstemming werd bereikt, werd besloten dat deze aangelegenheid nader door het bestuur onder de oogen zal worden ge zien. Aan de rondvraag werd deelgenomen door de heeren van Noort, van Rossum du chattel, Offenberg, Brouwer en Sleglenhorsl, doch het sluitingsuur van twaalven noopten tot kortheid, zoodal niet alle sprekers waren beantwoord, toen de voorzitter de vergade ring met een woord van dank tot de aanwe- zigen voor hun tegenwoordigheid sloot. 't Was trouwens welletjes! Nieuwe zaken in Leiden en omgeving. Blijkens een opgave in het officieel or gaan van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is de maand Ja nuari bijzonder gunstig geweest voor de oprichting van nieuwe zaken voor Leiden j en omliggende plaatsen van 12 Januari ai tot 5 Februari werden niet minder dan 53 opgerichte zaken van verschillenden aard in het Handelsregister ingeschreven, waar van 32 uit Leiden zelf. Daaronder zijn er echter ook die vroeger onder een anderen naam of in een anderen vorm het bedrijf uitoefenden. In ditzelfde tijdvak werden er slechts 7,cs zaken opgeheven, alle te Leiden. Hotel „Bellevue" heropend. Sedert eenige maanden is het welbekende hotel „Bellevue" aan de Steenstraat hoek Morschstraat door een groote houten schut- j ting aan het menschelijk oog onttrokken ge weest. Velen zullen zich met ons hebben «af gevraagd welke groolsche plannen de exploi tant, de heer L. J. Plalteel toch wel koes terde,, die een dergelijke algeheele verbou wing rechtvaardigden. Maar het resulla«at, dat wij gisteren reeds in oogenschouw heb ben mogen nemen, deed ons toch wel in zien.. dat een dusdanige grondige restauratie niet maar zoo lusschen den dagelijksehen gang van zaken door tot stand komt. 't Is werkelijk of daar een geheel nieuw pand is verrezen en dan een pand^ingoricht volgens de eischen cn deze zijn zeker niet gering van den modernen tijd. Dit valt overigens niet te verwonderen, wanneer wij medcdeclen, dat de leiding der verbouwing berustte bij hel archileclen- bureau, Kraan, Groenewegen cn Verwijs, dat zich wederom op voortreffelijke wijze van de hem gegeven opdracht kweet. Toevalligerwijs valt de heropening der zaak, welke op morgenmiddag is bepaald, ongeveer samen met het zestigjarig bestaan van „Bellevue". Voorzeker zullen slechts weinig zaken op dezen leeftijd een dergelijke verjongings- (lees veTfraaiings-) kuur onder gaan als dat gerenommeerde hotel, waarvan sedert ruim twaalf jaar de heer Plalteel de ziel uitmaakt. De vroeger eenigszins „pijpenla-achlige" voorgevel is door bijtrekking van een belen dende kamer aanzienlijk verbreed en de beide smalle ramen door twee royale spie gelruiten vervangen, hetgeen aan de zaak niet alleen reeds een geheel ander aanzien geeft, maar ook de inwendige ruimte ten goede komt. Bedroeg de café-ruimte vroeger 128 vk. meter, thans bedraagt deze circa 151 vk. meter; een belangrijke verbetering dus. Reeds onmiddellijk nadat wij door de met frischgroene tegels bekleede gang in het^afé zijn binnengetreden valt het op, 'hoezeer hier naar een harmonieus geheel is ge streefd. De fraai ingelegde Rubbin-rubb'ervloeren, de degelijke eikenhouten wandbelimmering «aan den onderkant, met Walton afgezet (zulks met het oog op het wit-worden van eikenhout bij aanraking met water), de solide massief-eikenhouten tafels, stoelen en tapkast, dit alles is met elkaar in volmaakte overeenstemming, terwijl uit tal van artis tieke lampen en lampjes een prettig, diffuus licht straalt, dal het geheel zet in een sfeer van intimiteit en knusse gezelligheid, hei geen nog verhoogd wordt door de mooi go- kleurde glas-in-lood bovenramen. Des avonds zal zich hier een uit drie pcr^ sonen bestaand strijkje laten hooren. Tenslotte voerde de heer Platteel ons nog naar de boven het café gelegen ruime ver gaderzaal, ontstaan door samentrekking van twee voormalige hotelkamers en bij uitstek geschikt voor het houden van vergaderingen, partijen, diners, enz. Ook hier weer dezelfda rustige eenvoud, die toch steeds hel kenmerk van het ware is. Tevens zij er nog op gewezen, dat de heer Platteel vanaf heden zich speciaal op het restaurant-bedrijf gaat toeleggen en te dien einde ook het keuken-personeel met een eerstc-klas kok heeft uitgebreid. Morgenmiddag lieeft zooals reeds gezegd de officiëele heropening plaats, terwijl de heer Plalteel van drie tot vijf uur zal recepiëeren. Wij prijzen ons gelukkig hem en zijn echtgenoote, die hem in al die jaren zoo trouw terzijde stond, reeds nu te kunnen felicileeren. Moge ondeT hun beider leiding „Bellevue" voortdurend in groei en in bloei toenemen; dal zij onze welgemeende wensch. Beroepen is bij de Gereformeerde Kerk te Sellagen de heer Kouwenhoven, candi- daat alhier. BINNENLAND. Het rapport der commissie inzake d« diensten van het rijksbureau voor de Ont watering. Weer een vooraanstaand commnnist ge schorst BUITENLAND. Engeland tegen uitbreiding der Volken- bondsraadzetels. Chamberlain voorspelt twist. De Paus en zijn verhouding tot Italift. In het Nutsgebouw heeft gisteren de afdeeling Leiden van de Evangelische maat schappij oen ledenvergadering gehouden. Na een bespreking van de financieel© moei lijkheden waarmee de afdeeling te kampen heeft, werd het bestuur samengesteld uit de heeren ds. E. L. Nauta, vice-voorzitter, A. P. J. Aarse, secretaris, L. N. den Older, penningmeester, jhr. mr. P. W. C. van der Goes en B. J. Cramer von Baiimg<arten. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergade ring wordt benoemd de heer Aarse. De be schrijvingsbrief wordt uitvoerig besproken. Vastgesteld wordt, dat binnenkort een openbare bijeenkomst zal worden gehou den. In verband met het late uur besluit men de lezing van ds. Nauta over „Heili- genvereering" uit te stellen tot een vol gende vergadering, waarna de bijeenkomst met een woord van opwekking wordt ge sloten. In verband met het overlijden van prol. dr. II. Kamerlingh Onnes is do ver gadering van de Vereeniging tot Bevor dering der Bouwkunst te Leiden, welke Donderdag a.s. gehouden zou worden en waar dr. C. A. Crommolin een lezing zou houden, een week uitgesteld. De algemeene ledenvergadering van het Genootschap „Kennis is Macht", zal plaats hebben op Donderdag 25 Febr. des avonds halfnegen in hotel „Central". Be halve verschillende huishoudelijke werk zaamheden zooala jaarverslagen van den directeur, den secretaris en den penning meester, bestuursverkiezing enz., zullen daar ook besproken worden de plannen be treffende de feestviering van het 50-jarig bestaan van het Genootschap in den loop van de maand Maart a.s. Bij dc heden door de heeren L. van der Laan en ir. J. A. van der Laan, archi tecten alhier, in café „Zomerzorg" genou- den aanbesteding van den bovenbouw van twee blokken winkelhuizen met bovenwo ningen aan de Korevaarstraat in twee per- ceelen en in massa, was door twaalf aan nemers ingeschreven, n.l. door Jac. van Riet: perc. A f 58000. peTC. B f48000, in massa f 106.000; R. Massaar: perc. A f 56870 perc. B f <17520, in massa f 104390; A. Ilar- tevelt; perc. R f 49.000, perc. B f 41000, in massa f 90000; H. Korswagen en Zn., perc. A f 47000, perc. B f 39000, in massa f 86000; W. Oudshoorn en Zn perc. A f 4-14S7, perc. B f39969, in massa f84433; Schaaf cn Ste- gerhoek, Alkmaar: in massa f 81800; <i v. dor Vliet, Den Haag: perc. A f 43500, perc. B f37750, in massa f80350; P. Kort, Rijns- burg en C. van der Wiel, Noordwijk; in massa f 8C807; M. van der Velde cn P. G. de JoDg, Oegstgeest: perc. A f 41989, perc. B f 38440, in massa f 79310; F. Kamerling, Dordrecht in massa f 76800; Gcbrs. Abel- man perc. A f 40035, perc. B. f 31435, in massa f72000 ;G. W. Proper, Oegstgeest alleen perc. A f 39960. Waar geen plaats naam staat vermeld, is deze Leiden. Hedenmiddag omstreeks 12 uur ge raakten twee jongens, die op een schuit ann het spelen waren, in den Marcsingel te water. De een wist zichzelf te redden- de andere dreef echter naar het midden, doch word door den heer M die zich geheel ge kleed te water begaf, behouden op den wal gebracht. Een woord van hulde aan den kranigeii redder, MUZIEK. Haarlem3che Orkest-Vereeniging. Het was de bedoeling lol aan de p«auze Mendelssohn aan 'l woord te laten. Eerst de „Musik zu Shakespeare's Sommernachts- traum", die de plaats innam van de gebrui kelijke symphonie, daarna een paar zang stukken uit Elias, gelijk hel programma ver meldde. Er zijn er of moeten we zeggen: er zijn er geweest, nu de „gangbare" mee ningen tegenwoordig nog al een wisselend karakter verloonen die van oordeel zijn dat de tand des lijds aan Mendelssohns werk heeft geknaagd. Het komt ons voor dat die meening niet geheel onjuist is. M 's geest vertoont vele zijden. Een dier zijden is d*

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1