Reclame-Wagen GEBR. BRUNtNG AGENDA. UIT DE RIJNSTREEK. BUITENLAND. Onze 32.9P Ruime sorteerinp in: Wiegen, Kinderstoelen. Wagenvachlen Nieuwe Rijn 8-10 "V Woensdag. „Jeruel" (Middelstegracht): .Voortzetting van Zondagmorgen. 8 uur. Stadszaal (foyer): Piano-recilal Marcel Maas. 8 uur. Stadszaal: Zesde Volksbijeenkomst. 8 uur. Volkshuis (Apothekorsdijk): Openbare pioteetvergadering. 8 uur. Oegstgeest (Gebouw „Irene") Uit voering Cftr. Zangver. „Debora". 8 uur. Donderdag. ,,Tn den Vergulden Turk": Alg. verg. aid. Leiden Mij. tob Bcv. der Toonkunst. 8 uur. „Lakenhal": Vereeniging „Oud-Leiden": Voordracht met lichtbeelden. G. E. C. Crone, uit Amsterdam. 8 uur. Volkshuis (Apollickcrsdijk): Tweede voor drachtavond van den heer J. Kriest Jzn., over „Tuinieren". 8 uur. Volkshuis (Apothekersdjjk): .Voordracht met lichtbeelden ir. P. Fekmers over „De gasfabriek en do electrise he centrale". Kwartier over acht. Vrijdag. Leidsehe Schouwburg: 4c Abonnements concert: Prof. Grümmcr cn prof. dr.*Wein- gartcn. 8 uur. Siadszaal: Kunstavond Centrale Wijk- arbeid. 8 uur. Stadszaal ((kleine zaai): Licdercnavond Lvida van Breda Kolff. 8 uur. De apotheek van de „IIulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor spoed-recepten. Altten voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Febr. a s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. Op de protcstvergadcring tegen het voorstel van B. en W. om gehuwde en huwende onderwijzeressen voor haar 46 jaar eervol to ontslaan, hedenavond alhier belegd, zal uit onderwijskringen spreken de Jicer Lamers, lid van liet hoofdbestuur van den Bond Yan Ncderl. Onderwijzers. Het bekende dameshocdenmagazijn van de firma Hillegaart, Haarlemmerstraat 160, heeft een verbouwing ondergaan, die ongetwijfeld het uiterlijk aanzien van dit pand in hooge mate ten goede komt. De ge- heelc onderpui is nl. vervangen door een nieuwe meer overeenkomstig de cischen des tijds ingericht, waardoor speciaal de geëx poseerde hoeden veel beter tot hun recht komen dan tot dusverre het geval was. De etalagekasten zijn belangrijk vergroot en verdiept en voorzien van in-laid-bodems, waarvoor de heer v. d. Poppen, wat het tim merwerk betreft, op keurige wijze zorg droeg. Het voor de onderpui benoodigde met selwerk werd verzorgd door den heer Van Leeuwen, het schilderwerk door den heer Bricjer, terwijl de heer De Rijk voor een pas sende sloffeering zorg droeg. Tenslotte zij nog vermeld, dat de firma Hillegaart vanaf heden haar groole sorlee- 1 jng ook heeft uitgebreid tot het betere genre, zoodat de dames ook voor de duurdere hoe don hij dit vanouds bekende adres terecht kunnen. De politie alhier heeft wegens bedelarij aangehouden D. D. en Jac. K., beiden ge boortig uit Amsterdam en zonder vaste woonplaats. Gistermiddag omstreeks kwart voor twee is de 15-jarige Jacobus F., wonende in de Havenstraat, terwijl hij bezig was her stellingen te verrichten op een stelling op de scheepswerf van do gebrs. Boot vta een hoogte van 21/» meter naar beneden gevallen en daarbij met zijn hoofd op een stuk ijzer terecht gekomen. Met een bloedende wond aan liet linKeroor werd hij per polilicbran- card door den Ecrstc-Hulpdienst ter obser vatie naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. MUZIEK. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Utrechtsch Stedelijk orkest. Reeds dc aanschouwing van een klein ensemble, een kamerorkest, dat zich rond dc piano heeft opgesteld om een der Bran- ilenburgsche concerten van Bach te spelen, •temt al feestelijk. Het wekt de illusie op van Bach op z'n mooist, van muziek op baar mooist. De illusie van een ding, zegt men, is schooner dan het ding zelf. Betrekt men echter dit adagium op Bach, dan dur ven we hel niet staande houden. Want Bacil gaat telkens, als we weer nader lot hem ge komen zijn. boven onze illusie uit. Dat is geen particuliere meening van een Bach- maniak, doch een algemeen gevoelen: een stukje tijdgeest, die sterken hang naar Bach vertoont. En het zijn niet de minst moder nen. wier neiging zoo zeer naar Bach uit gaat We weten allen dal Evert Cornelis links wordt ingedeeld. Misschien niet geheel ten onrechte, al is hij, naar onze meening, zeker niet links zonder meer (bewijs: zijn Bachprcstatic van gisteravond). Maar dat dc modern voelende musicus toch met stalen ke'enen aan Bach gebonden is. is toch niet zoo vreemd als liet wel schijnt. Moderne muziek zouden we, in 't algemeen, kunnen noemen de muziek van den ik-cullus, de uitdrukking van het allerpersoonlijkste on zer persoonlijkheid, kortweg: gepassioneerde muziek. Bach persoonlijkheid is juist zijn onpersoonlijkheid; zijn muziek is, eveneens kortweg: passielooze muziek. En zoo min er iemand is, die het onpersoonlijke ten slotte niet boven het persoonlijke voelt uit gaan, zoo min is er een musicus, een kunst gevoelige, die ontkennen zal dat diezelfde waarheid niet de muziek zou omvallen. Dat Cornelis naar een kamer-concert van Bach jrrijpt )jgt in de rede en de overgroote meer derheid van hel publiek zal hebben gedacht. dat geen schooner opening van den avond denkbaar is. Met hooge, het zuivere, het onlhevene in die muziek voor drie concer- Icercnde stemmen (piano, viool en fluit) ge secondeerd door een klein strijkorkestje, zal wel niemand onberoerd hebben gelaten. De liceren Cornelis, Koene en Kwant hebben het met nobelen zin gespeeld als hadden ze een missie te volbrengen. In sterk slui tende eenheid, volmaakt evcnwiclitigen bij zonder schoon van klank, natuurlijk tech nisch volkomen af, is het concert (het wa9 het vijlde in D) tol ons gekomen. Het heeft een indruk gemaakt, die ons lang zal bij blijven. We mogen in deze voortreffelijke uitvoering den een niet roemen, zonder dc anderen te noemen. Maar we kunnen niet nalaten onze bewondering uit te spreken voor de wijze waarop Cornelis de piano partij heeft vervuld. Was die cadens in I, geheel en al van Bacb zelf, niet aandoen lijk schoon? Speciaal omdat het Bach geldt, die immers aangezien wordt als buiten het bereik van den gemiddelden mensch te val len. vermelden we. dat hel stuk enthousias ten bijval heeft gevonden. Daarna heeft het orkest, ract ingeperkte slrijkersbezelting zooals de stijl van het werk dat vraagt, de esdur symphonic van Mozarl gespeeld, de eerste van het prachtige drietal, dat hij even voor zijn dood nog aan de wereld schuldig achtte. Cornelis heeft hierin den stroom van echt Mozartsche symphoniek vrijelijk laten vloeien tot groole voldoening en verheugenis van den toe hoorder. Na dc pauze eerst het Lohengrin-voor- spel, hoog gestemd en poëtisch vertolkt, waarna de sclioone avond met een virtuose auditie van Richard Slrausz' „Till Eulen- spiegels lustige SLreiche" werd besloten. In bijzonder pregnante thema's geeft Slrausz hier een Icekening van alle zoozeer bekende kostelijk-malle situaties, waarin deze type van den gezonden volkshumor zich zelf en andoren brengt; cn het beeld van den aarts- nar wordt in tonen even duidelijk opgeroe pen als lijn en kleur dat vermogen te doen. Tot aan dit opus 28 had Slrausz dc wereld altijd van den zwaar-iragischen kant be keken. Met Till liet hij zien dat hij ook een sterk gevoel voor humor bezat. De partituur is uiterst gecompliceerd en van de spelers wordt ontzaglijk veel geëiseht, vooral van dc houten blazers, die met hun stoute sprongen en bliksemsnelle figuren het eigenlijke groteske coloriet aanbrengen. Zooals Cornelis den wir-war van stemmen uit en in elkaar liet gaan en leven bracht in de toonreeksen, scheen het alsof alles even eenvoudig, natuurlijk en ongedwongen was. Voor zijn bijzonder mooie weergave van dit bijzonder mooie werk is hij door het publiek gehuldigd op zóó sprekende wijze als wij zelden hier waarnemen. De dirigent betrok er zeer terecht het geheele orkest in. Toonkunst heeft zijn vereenigingsjaar mooi ingezet. Alphen. Het Ziekenhuiscon- li 1 c. t. Gisteravond was door het bestuur van de Vereeniging tot tegemoetkoming in do kostèn voor z.ekenhuisvciplt-ging een ver gadering men contribuanten belegd om tot oplcseing te komen van het bekende zieken huisconflict, waarover wij reeds hebben ge schreven. De heer Y. Ponsioen begon hulde te brengen aan de grondvesters van dit bloei in de fonds, in het bijzonder aan ds. Veldh«>en en dr. v. Wermerskerken. Daarna schetste spr. de redenen, waarom het bestuur deze vergadering had belegd, memoreerende de vergadering, welke het hestuuc_ reeds eerder had met de Alphenscho Besturenbonden. Het fondsbestuur meende geen positief antwoord schuldig te zijn aan genoemde afgevaardigden der besturenbonden, doch eventueel alleen aan contribuanten. .Voor het bestuur lag c¥er de geheelo kwestie duisternis, doch juist om deze op te heffen, heeft het guneend deze ver gadering te moeten uitschrijven, waarbij dan tevens klachten, grieven of wenschen der contribuanten naar voren zouden komen. Hierna verkreeg mr. Ivor ver, namens op- posec-rende contribuanten het woord. Spr. wilde pogen het conflict te omschrijven," co releveerde daartoo do wordingsgescniedenis van dit fonds, waarbij spr. de grondvesters en ook het huidige bestuur allen lof toe zwaaide. Spr. behandelde daarna het huis houdelijk reglement der verceniging, dat volgens hem te voel vaagheden bevat. Is de vereeniging een juridisch figuur? Niet in den zin eecer vereeniging, doch wel als onderlinge verzekering-maatschappij. Echter meent spr., dat de rechten der leden in deze onderlinge Mij. onvoldoende zijn vastgelegd. Zoo spreekt het van zelf, dat ieder lid zou kunnen eischtn, dat vau uit het bestuur hem behoorlijke verantwoording van beheer en uitgaaf der gelden zou worden voorgelegd. Dit kan echter niet. De con tribuanten kunnen niet de minst© zeggings kracht uitoefenen, terwijl feitelijk Jiun macht souverein moest zijn. Een bezwaar noemde spr. het vcorts, dat het huidig fondsbestuur bestaat uit afgevaardigden van diaconieën en armbesturen, wier taak niet zoozeer ligt op zuiver maatschappelijk dan we? op ker kelijk terrein, al wenscht 6pr. deze afge vaardigden stellig niet van het bestuur uit te sluiten. Spr. beveelt ten siotto een motie aan, waarin wordt aanbevolen, de benoeming van een commissie uit contribuanten, die met 't bestuur een strenger omschreven regle ment ontwerpt, hetgeen in een volgende vergadering Yan contribuanten aan het oordeel van dezen zou kunnen worden onder worpen. De heer Groenoveld, secr. van den Chr. Besturenbond memoreerdo o.m. dat het fondsbestuur in de bovengenoemde verga dering ontkende dat er een bedrag van f 10.000 in kas zou zijn. Later bleek dat zelfs meer was en spr. meende hierover wel aan cenige verontwaardiging uiting te mo gen geven. De opposanten willen echter niet afbreken maar opbouwen en vragen om een vereenigingsverband, de 20ste eeuw waardig. De heer Den Uijl stelde ids amendement op dc motic-Korver voor dat onmiddellijk uit dc vergadering een commissie zou wor den benoemd, die geheel nieuwe statuten met vast omlijnde rechtcD der leden op vcr- eenigingsbasis zou ontwerpen. Ds. Veldhoen sprak hierna, niet namens het bestuur doch als adviseur van het zie kenfonds. Spr. wees er met nadruk op dat de ont stane onrust niet berust op werkelijke con flicten, doch op een verkeerd beeld dat eenigc opposanten hebben ontworpen van de faites et gestes van dit fonds. Dit fonds is gesticht door de diaconiën die daarin oorspronkelijk stortte en spr. blijft ook thaüs nog in een dergelijk opgezette orga nisatie een zelfstandig fonds en geen on derlinge verzekeringmij. zién. Zoolang dit fonds aan^ dc verplichtingen voldoet, en dit doet het uitnemend, heeft men niets te zeggen. Het geldt hier n.l. een civiel contract; huishoudelijk regle ment cn statuten werken naar binnen en alleen dat deel van het reglement werkt naar buiten, waarin de rechten der leden zijn vastgelegd. Juridisch beschouwd is vol gens spr. het fondsbestuur dus volkomen zelfstandig in haar handelingen. Tenslotte stelde ds. Veldhoen voor dat de vergadering van contribuanten zelf ver trouwensmannen benoemde, daar een der gelijk voorstel niet door het bestuur kan worden gedaan. De voorz. van het bestuur beaamde dit en voerde daarbij ann dat het bestuur in ieder geval overleg wenschte te plegen met de armbesturen, door welke dit bestuur werd afgevaardigd. Mr. Korvcr verzooht hiervan in de notu len acte te nemen, n.l. dat hol bestuur met spiekers motie niet wil meegaan omdat het blijkbaar geen eigen baas is. De voorz. voerde hiertegen aan dat het bestuur volle vrijheid van handelen heeft van alle zaken die in de lijn van het ver- eenigingslevcn liggen, waaronder echter volgens het bestuur vooralsnog dc motie van mr. Korver niet geacht kan worden (e behooren. Over de verschillende besproken punten ontspon zich een levendige discussie, waar bij echter geen nieuwe perspectieven op doemden. Mr. Korver voerde o.m. uog aan dat dc oplossing eenvoudig is wanneer men dit fonds brengt in het raam der huidige verzekeringsmaatschappijen, echter met een bestuur zooals in alle vereenigingen gebrui kelijk is. Dit fonds is een schitterende zaak, doch men moet het losmaken van de armbesturen als leidende macht; wel mogen deze bestu ren, wat zelfs gewenscht is, eontroleerende macht uitoefenen, doch meer zeggingskracht der leden is en blijft stellig gewenscht. Ei- is geen sprake van wantrouwen in het bestuur doch nu het fonds zoo'n grooten omvang heeft gekregen, diént men de ba kens te verzetten, hetgeen uit het huidige conflict blijkt. Ds. Veldhoen constateert, dat er wel dege lijk onrust en wantrouwen legen liet be stuur is gezaaid. Spr. acht het in ieder ge val wenschclijk, dat een bestuur is samen gesteld uit afgevaardigden van diaconiën en armbesturen, die het klappen van de zweep kennen, daar bestuurders door contribuanten gekozen, wel eens onbekwaam voor dit werk zouden kunnen blijken. De voorz. der vereeniging wees er op, dat het aantal opposanten veel minder groot ia dan men poogt voor le stellen Het huidige bestuur, dat belangloos optreedt, liceft tot heden de zaken uitnemend kunnen verzorgen cn stellig ontkent spr., dat de organisatie licn boven het hoofd is gegroeid. Het groote reservefonds is zeer noodig in verband met de a.s. verhooging der rijks- verplecgkosten. Hierna werd de vergadering een oogen- blik geschorst. Na heropening deed de voor zitter van hel fondsbestuur het voorstel, dal de contribuanten 3 tot 5 leden benoemen, welke voorgedragen worden om in het be stuur zitting te nemen. Dit laat het fondsbestuur echter aan een vergadering van contribuanten over en daar om wenschte spr. dc vergadering le sluiten. Nadat het fondsbestuur was heengegaan, bleef een deel der vergadering bijeen. De nu volgende besprekingen werden in ver band met liet gewicht dezer kwestie uitge steld tot een volgende vergadering, waarin een definitieve beslissing zal vallen. 't Was gisteravond een gezellige drukte op het overigens stille dorp. De drie plaat selijke muziekvereen. „Crescendo". .Arli et Rcligioni" en „Leo XIII" maakten een mu- zikalcn rondgang door de gemeente ter ge legenheid van het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin. Het raadhuis was het eindpunt, waar, zooals wij vernamen, de burgemeester den deelnemers heeft toege sproken. De tooneel-vereeniging T. E. R. A. vierde Maandag haar tweejarig bestaan in hotel „De Vergulde Wagen". Even acht uur werd door een damesbestuurslid in een keu rig uitgesproken speech de avond ingeleid; waarbij zij in korte trekken de afgeloopen twee jaren lief passeeren en tot de conclusie kwam, dat TrE. R. A. langzaam maar zeker in groei toeneemt. Voor deze gelegenheid was de klucht „Jan Ongeluk" genomen, waarmee spr. hoopte de liefhebbers van een blijspel te kunnen bevredigen. Voor hen, die zwaar dere kost preferecren, beval zij de volgende uitvoering warm aan. Niets minder dan het mooie werk van Jan Fabrieius „Dolle Hans*' heeft de vereeniging daarvoor in studie. liet kluchtspel werd verdienstelijk gespeeld en lokte veel gelach uit. De rollen" waren inder daad in goede handen. Als serieus voorslukje ging de één-acter „De Dief", dat groote spanning wist op le wekken en zelfs hier en daar een traan (e voorschijn deed komen. Naar wij vernamen werden door den schrijver zelf daarin twee rollen uitgebeeld, waarbij wij moeten con- statceren, dat hij dit uitmuntend deed, al willen wij de overige drie rollen ook als goed gespeeld aanmerken. I-Iet stukje is vol komen geslaagd. Het tweejarig beslaan is door T. E. R. A. met succes en zonder eenige wanklank herdacht. De avond werd door zeer goede muziek opgeluisterd en besloten met een gezellig bal. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkeabosdsraad. Achter de coulissen wordt nog altijd druk geconfereerd en gewerkt mzakc de zetels in den Volkcnbondsraad. Het is echter on doenlijk reeds te zeggen, wat daaruit te voorschijn zal komen. Intussclien gaat de Belgische afgevaar digde in den Raad, Hymans, heen. Hij ver klaarde daarover: ,,Van het oogenblik, dat de ministers van Buitenlandsche Zaken er over denken om zelf hun landen in den Raad van den Bond te gaan vertegenwoor digen, wordt mijn rol volkomen onderge schikt. Dit is dc aanleiding van mijn be sluit, dat onherroepelijk is. Ik voeg er nog bij, dat ik, België niet langer vertegen woordigend in den Raad. niet meer in de \ergadering zal zetelen." BELGIE. Het saneeringsontwerp aan genomen Staking opge-- keven. De Kamer heeft all© artikelen goedge^ kc-ura van het ontwerp lot saneering ilc-r nationale financiën. De stakende arbeiders in de ijzerlhbriefcen hebben het bemiddelingsvoorstel aanvaard en genoegen genomen met een onmiddellijke loonsverlaging van 4 pet. DUITSCHLAND, De schadevergoeding aan de vroegere vorsten. Hot Rijkskabinet stemde er in toe, dat van 417 Maart lijsten zullen worden ge- reco gelegd, waarop het volk zijn wensch zal kunnen kenbaar maken naar een refe rendum over onteigening van de bezittingen der vroegere vorsten zonder schadevergoe ding. Het gaf echter in een verklaring te kennen, tegen een zoodanig referendum te zijn, aangezien de Rijksregeering een be hoorlijke regeling van dezo kwestie weldra bij de wet wil lot stand brengen. FRANKRIJK. De iinancieele voorstellen. Do urn er heeft met verscheidene senatoren gesproken over de financieele ontwerpen. 'Na een gesprek met den voorzitter der financieele commissie van den Senaat ver klaarde D 'imer, dat het in het voornemen der regeering ligt om bij d*n Senaat ver schillende artikelen, die do Kamer I03 ge maakt heeft van het ontwerp, of verworpen, weer aanhangig te maken. Talrijke Sena toren hebben verklaard, dat a\j deze teksten zullen goedkeuren en nadere voorstellen zullen indienen. Dan moet het ontwerp opnieuw naar de Kamer en begint de ellende opnieuw. - ENGELAND. Labour-vocisiellen Churchill over de schulden Een nieuwe kruiser. Dc arbeiderspartij heeft een motie iuge- dkaid in het Lagerhuis, waarin tevreden heid wordt uitgedrukt over het feit, dat Duitschland heeft voorgesteld om tot den .Volkenbond toe te heden; de motie keurt de voorwaarde goed, die aan Duitschland een vasten zetel toekent in den Raad vol gens de overeenkomsten van Locarno, doch uit den wcnsch, dat do Bngelsche regeering niet zal le vinden zijn voor een vermeer dering van het aantal vaste zetels om aan het verlangen van andere mogendheden te voldoen, omdat dit als een inbreuk op <3e overeenkomsten van Locanio zouden kunnen worden beschouwd. De motie zal vermoedelijk worden be sproken vóór het vertrek van Chamberlain naar Genève op 6 Maart. Ramsay Mac Dona ld heeft in het Lager huis meegedeeld, dat hij Vrijdag bij net debat over Irak en Mosoel een motie zal voorstellen, waarin verklaard wordt, dat Engeland zal weigeren nog langer als man dataris voor Irak op te treden, maar waarin de regeering uitgenoodigd wordt om step pen te doen voor toelating van Irak als zelfstandige staat tot den Volkenbond. De nieuwe kruiser Suffolk is te Ports mouth te water gelaten. Het is de eerste van de 5 nieuwe Britsche kruisers, die gebouwd worde» volgens het verdrag van Washington. Het heeft een waterverpkutsing van 100.000 ton, terwijl zijn voornaamst© bewapening, wanneer hij is voltooid, waar schijnlijk zal bestaan uit kanonnen van S duim. De vijf nieuwe kruisers zullen vaar tuigen vervangen, die verouderd zijn ol beginnen te verouderen. HONGARIJE. Een mislukte moordaanslag. Gisteren is een aanslag gepleegd op den afgevaardigde van de Democratische Partij Wilhelm Vaszonyi, maar hij bleef onge deerd. Toen Vaszonyi gisteren zijn woning ver liet kreeg hij van iemand een stokslag op het hoofd, waardoor hij een bloeduitstor ting beliep aan den slaap. Vaszonyi, die ook een stok in de hand had, sloeg terug cu riep dararbij„laffe huurling, moordenaar". Winkeliers en voorbijgangers pakten den aanrander beet. Op hetzelfde oogenblik kwam achter een deur een andere aanran der te voorschijn die uitriep: „Je hebt den regent beleedigd, nu moet je boeten 1" Ook hij werd door de menigte gegrepen. Een geweldige optocht volgde daarop Vaszonyi en de beide aanranders naar het politiebu- vcau, onder het uitschelden van de aan vallers." Bethlcn had in den aanval van Emerich Karolyi, waaraan hij en de regent hebben blootgestaan, ook het werk gezien van Vas zonyi, die als hpofd van de oppositie in het parlement geldt. Vandaar de aanslag, die ook nog in het parlement een staartje gehad heeft. Al dadelijk bij het begin van de vergadering kwam het tot stormachtige tooneelen. Onder geweldig lawaai, soms minutenlang door interrupties tot zwijgen gedoemd, verklaarde graaf Bcthlcn, dat h») RECLAME. MERK „PATRIA" In alle kleuren S5S nog over geen ambtelijke gegevens over den aanslag beschikte. Hij had het gebeur de met groote ontsteltenis vernomen cn veroordeelde het zoo bcolist mogelijk. De minister-president wees de beschuldiging,- dat dc regeering tot dergelijke dingen aan leiding had gegeven van do hand. Op den ci8ch van Pakot, dat de regeering zou «f- treden, omdat zij niet bereid is het onder zoek in dc vervalschingsaffuire onpartijdig te laten geschieden, antwoordde Betklen,- dat hij zijn verplichtingen jegens den over kant onvoorwaardelijk zou vervullen, 's Mi nisters verklaringen werden door de meer derheid met luid applaus goedgekeurd. Bij lief verhoor van de politie is geble ken, dat een van de aanranders, Ladislaus Vadnai gehectcn eerst onlangs uit Goe- doelloc le Boedapest was gekomen. De an dere aanvaller heet Franz Molnar. Zij inoe- ten nog een derden medeplichtige gehad hbben, Johann Szabo geheeten, die echter bij den aanslag geen hand heeft uitgesto ken e-n die wist te ontkomen. De aanran ders waren ook met revolvers gewapend, die zij echter alleen gebruikt hebben om de opgewonden menigte op een afstand te IioudeD. Zij 'schijnen lid to zijn van dc vcreenl- ging van Ontwakende Hongaren. JSJECHO-SLOW AKI JE. Rede van Benesj. Benesj heeft in het parlement de inter' pellatie van de gezamenlijke coalitiepar tijen inzake den Hongaarschen fronken- zwendel beantwoord. De coalitie eischte re visie van het vroegere proces over verval- schingen van Tsjechisch geld, voorts ver* betering vau de internationale samenwer king tegen valsche munterjj, eventueel met Ureschenkomst van den Volkenbond en ten slotte meer waarborgen tot handhaving van orde en vrede in ccntraaJ-Europa en voor koming van herhaling van misdadig opzet.- De rede van Benesj was zeer gematigd. Benesj verklaarde dadelijk, dat hij in het belang van den staat, voorloopig terughoiu dend zou zijn cn zich niet in binnenland- sche zaken van Hongarije wilde mengen. Met het eindoordeel moet worden gewacht tot het onderzoek beëindigd is. De staten van de Kleine Entente zijn overeengekomen, ofschoon de samenhang tussohen de huidige en de vroegere ver- valschingen duidelijk is, een gereserveerde houding aan te nemen. Benesj behandelde daarna de verval- sching van Tsjechische bankbiljetten in 1919 en 1921, in verband waarmee dc interventie van Tsjechische autoriteiten vruchteloos is gebleken. Er is toen voor 25 millioen aan valseh bankpapier geconfifikeerd. De fran- ken-affaire heeft in de zaak nieuw licht ge bracht. Benesj hoopt, dat de Hongaarsche regeering begrijpen zal, wat zij aan de Tjescho Slowaksche, zijn prestige en rechts* orde schuldig is. Benesj noemt tenslotte de zaai: een po litiek pathologische uitwas, verwekt door ben, wier beginsel is: geen oorlog, maar ook geen vrede. Hij is bereid, met Hon garije te onderhandelen over een midden Euvopeeseh Locarno en ten aanzien van de door dc vervalschingen geleden schade vrij heid van handelen voor te behouden. Hij wil met andere regeeringen den Volken bond voorstellen de kwestie van internavro- nalc samenwerking ter voorkoming van her halingen te onderzoeken en waarborgeö daartegen tc bepalen. VEREENÏGDE ST/ TEN. Legerbegiooting aangenomen. Do Kamer van afgevaard gden heeft de legerbegiooting a 339.560.000 dollar aan genomen en doorgezonden aan den Senaat °BUITENLANDSCH GEMENGD. Noorsche mailboot gezonken. Dc mailboot „Kristiania" is gistermorgen op de reis van Oslo Daar Bergen bij het binnenvaren naar Krageroe aan den grond geloopen cn binnen zeer korten tijd gezon ken. De bemanning en de passagiers zijtf gered met uitzondering van een lid der be manning, dat vermist wordt. Valsche biljetten van 1000 peseta's. Te Barcelona is een bende valsche muin; ters ontdekt, die biljetten van 1000 pese^, ta's drukten en in omloop brachten*

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2