AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN^ Maandag. Leidsche Schouwburg: N. V. Ver. Rolt. Hofstad-Tooncel. „De zonderlinge bruide gom". S uur. Dinsdag. Academie (kléin-auditorium)": Voordracht Charles Benoist over „La crise du parlemen tarisme". 8 uur. „Jcruël" (Groenesleeg 16): Bijbclbespre- king. 8 uur. Kantoor N. V. Em. Schulze Znsmy, le Leiden: Algem. verg. van aandeelhouders. JTalfvier. Sladsovangelisalic (Morschwcg 59): Sa menkomst te 8 uur. Stadszaal: Concert Mij. v. Toonkunst: „Ulrcchtsch Stedelijk Orchest". 8 uur. „Vakschool voor Meisjes" (Rapenburg 23): Ledenvergadering. 3 uur nam. Woensdag. Stadszaal (foyer): Piano-recital Marcel Maas. 8 uur. Volkshuis (Apolhekersdijk): Openbare pre testvergadering. 8 uur. Oogstgccst (Gebouw „Trene") Uit voering Chr. Zang ver. „Debora". 8 uur. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m 8 uur tot v,m 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der npotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Febr. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. rige jaarvergadering en die na een kleine aanvulling inzake Ilazcrswoude-Rijndijk onder dankzegging werden \rastgesteld. Hierna werd het jaarverslag voorgelezen. Hieraan ontleenen we: Het afgesloten boek jaar is als een mijlpaal op den afgelegden weg. Nu de Hoeve verkocht is, is het groot ste hangijzer van onze voelen en nadert de lijd, waarop we meer dan tot dusverre voor onzo leden kunnen doen. Al is over 1925 hetgeen nog een zwaar jaar was voor den Bond, hel aantal afdeelingen nog even ver minderd en dientengevolge ook het bedrag aan dekgelden en contributies, het laat zich aanzien, dat in 1926 meerdere voorheen af gevallen afdeelingen weder zullen toetre den, omdat we thans beter in staat zijn, ze te helpen. Het aantal afdeelingen bedraagt thans 15 in Zuid- en 4: in Noord-Holland. In het afgeloopen jaar werden een dozijn vergaderingen gehouden. De Bondsadviseur woonde de vergaderingen zooveel doenlijk bij en steunde daadwerkelijk. De samen werking met den collega-Bond was zeer goed te noemen; we worden in de Rege- lïngs-commissie in alles gelijk berecht. De Subsidies van Rijk en Provincie zagen we toegekend; jammer, dat voor deze vereeni- gingen ook de bezuinigings-bacil werkt; bij ruimer subsidie ware voor beide organisa ties veel meer te bereiken. De keuringen geven nog wel eens reden tot verbetering en tot meer belangstelling; het verslag spoort krachtig aan, steeds die jaarlijksclie keuringen bij te wonen en met een zoo groot mogelijk aantal geiten en lammeren te verschijnen. De nieuwe stal op be scheiden voet |e Hoogmade gesticht is goed in orde; afdeelingen, die hun lokma teriaal in de zomermaanden daar weder wenschen, kunnen zulks doen. De District- vergaderingen zullen wel weder gaan op bloeien, terwijl de Onderlinge Geitenverze kering „De Geil" zeer goede resultaten geeft. Met een krachtige opwekking tot blij- venden steun sluit het verslag. Dc voorzitter dankte den secretaris voor dit uitgebreide werk, terwijl de vergadering het met applaus onderstreepte. Voorstellen voor deze vergadering waren niet ingekomen. Do rekening en verantwoording werd vrijwel poslgewijze toegelicht; het kassaldo op ultimo Dec. bedroeg f383 83. De pen ningmeester weid gedechargeerd onder dankzegging voor zijn accuraat beheer. De Bondsadviseur sprak thans een sympathiek woord, levens met propagandistisch ka rakter. In verband hiermede zal het Dag. Bestuur do afd. HazerswoudeGroenendijk steunen, terwijl meerdere afdeelingen daar voor in aanmerking komen. Dc op de keu ringen toegekende medailles werden thans uitgereikt; de Stamboeken, nog niet ont vangen, zullen worden nagezonden. De begrooting over 1926 werd vastgesteld op 12013.83 in ontvangsten en uitgaven. De bespreking inzake versterking der geld middelen weid verbonden aan hot verslag der 6de verloting en de nieuw te houdene. Het batig saldo bedroeg f425.70. Waar in den vervolge dit batig saldo voor schuld delging wordt aangewend, is het van het grootste belang, dat dit bedrag stijgt. Ver schillende plannen werden dienaangaande gemaakt; na ampele discussies werd be sloten, dat aan bet dagelijksch bestuur een comité voor de verloting zal worden toege voegd. Daarin weiden benoemd de hceren C. van Vclzen te Voerhout en G. J. Schoon- dcrwoerd te OegstgeesL Voor het nieuwe boekjaar werd vervolgens het dekgeld we der bepaald op 30 ct. per gedekte geit en dc contributie op 25 ct. per lid en per jaar. Hierna bracht dc heer Schoonderwoerd ver slag uit van de onderlinge Geitenverzekeving „Do Geit". De kas sluit met een saldo van I 68.135. Aan de hand der cijfers wordt aan getoond, dat de instelling alle reden van be staan heeft en goed werkt'. De heer C. Zwet sloot bracht namens Commissarissen rapport uit over het gevoerde beheer, waarna do Di- rctcur onder dankzegging werd gedechar geerd. De afgevaardigde van Reeuwijk verzocht het Hoofdbestuur zich mede te interesseeren voor uitbreiding van het ledental daar, waarvoor li ij het middel aangaf. De voorzit ter beloofde medewerking. De afgevaardigde van IiazerswQude-Rijndijk informeerde, of de bokken, die zelf niet gestald kunnen worden weder te Iloogmade gastvrijheid vinden, dit werd bevestigend beantwoord. Sassenhcim wilde weten, wie het transport van en naar Iloogmade betaalt. Dc voorzitter antwoord de: krachtens de Slatutc-n de af- deeling, alhans voor den eerste bok. Hij gaf echter de middelen aan, deze kosten zoo gering mogelijk te maken. Een der aanwe zigen informeerde naar het resultaat der den zelfden morgen gehouden Buitengewone Obligaüehoudcrsvergadering. De Directie deelde mee, dat met algemeene stemmen werd goedgekeurd, dat de aandeelcn tot nader order renteloos blijven. De Directie van den stal te Hoogmade zei, dat Zoeter- woude reeds begin Januari een bok retour neerde, hetgeen schade beteekende. Het be stuur zal de zaak onderzoeken. Ingekomen is een schrijven uit Wassenaar, waarin goede jonge geiten worden le koop gevraagd. De Directie van Hoogmade verklaarde zich bereid, hieraan te voldoen.De afgevaardigde van Ilillegom vroeg waarom geen District vergaderingen meer worden gehouden en dringt aan, ze wel le houden. Dc voorzitter beloofde, er ten spoedigste een voor liet District Lisse, waaronder Hillegom ressor teert, uit te schrijven. De voorzitter spoorde aan, gehoord de be sprekingen, dat de nieuwe Verloting een succes moge zijn. Verder bracht hij allen hartelijk dank voor hun tegenwoordigheid, in het hijzonder den geestelijken en sloot met den chr. gr. Voor 1926 is benoemd lot secretaris van een keuringsraad de heer F. A. van Beest, wachtmeester hij het 6de reg. veld artillerie alhier. Ds. W. den Hengst, em. pred. der Geref. gemeente alhier, blijft nog enkele jaren belast met de opleiding van a.s. pre dikanten voor de Geref. gemeenten. - Ecnigen tijd geleden deelden wij mede dat er in dc Doopsgezinde gemeente alhier een geschil hangende was over de verkiezing van den z.g. „Dienenden Kerkeraad", die het bestuur over de gemeente voert'. Deze wordt door en uit den Grooten Ker keraad benoemd en zijne leden zijn steeds herkiesbaar. Een deel der leden nu wenschle de „ge trapte" verkiezing af te schaffen, tegelijk m. den Grool'en Kerkeraad, en de leden van den Dienenden Kerkeraad rechtstreeks uit en door dc leden te benoemen en te bepalen dat de aftredende leden niet direct herkiesbaar zijn. De Dienende Kerkeraad heeft om hel ver langen der meerderheid te kennen, een re ferendum uitgeschreven onder de leden. Na de Zondagvoormiddag godsdienstoefening werd voor zoover bekend (er moeien nog eenige stembiljetten binnen komen) de voor- loopige uitslag meegedeeld, waaruit bleek dat een overwegende meerderheid voor hand having van den bestaanden toestand is. Heden werd aan het Bureau van Ge meentewerken aanbesteed: de levering van do petten ten behoeve van de Stadswerklic- den over 1926. Het aantal inschrijvingen bedroeg slechts drie, n.l. van G. II, Nolet, alhier, voor f 3.10 per stuk en 6 cent voor de garnituur; G. Wagler, Amsterdam voor 13.05 per stuk en 10 cent voor de garnituur en,L. C. van Dijk alhier voor f 3 per stuk cn 6 cent voor dc garnituur. Wegens oneenigheid tusschen raad van commissarissen en bestuur der woningbouw- ver. „De Eendracht" heeft Vrijdagavond een nieuwe bestuursverkiezing plaats gehad, welke tot resultaat had, dat van het oude bestuur werden herkozen de heeren v. d. Zeeuw, Jansen, Zirkzee, Mader, Jac. Baart en De Wolf. Niet herkozen werd de secre taris Bomli in wiens plaats de heer Smit Jr. werd gekozen. Met verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit nummer deelen wij mede dat tot de vereenigingen, die meedoen aan de Woensdagavond te houden protestverga dering legen het voorstel van B. en W. om de gehuwde of huwende onderwijzeressen ongevraagd eervol ontslag te verleenen ook behoort de afdeeling Leiden van de Verceni- ging van Staatsburgeressen. Als inleiding van het bezoek aan de gasfabriek op Zaterdag 20 Febr. aangekon digd in het programma van het Lcidsche Volkshuis zal de heer ir. P. Fehmers op Donderdag 18 dezer een voordracht houden over de Lichtfabrieken, waarbij een film en lichtbeelden het gesproken woord zullen Verduidelijken. Er zal veel belangrijks over dit omvangrijke bedrijf le zien en te hooren zijn. Op den avond van de voordracht kan men zich voor het bezoek opgeven. Zie ver der de advertentie. Gistermorgen le circa halfnegcn is een begin van brand ontslaan in het perceel Uiterstegracht 194-, bewoond door de familie v. d. K. Oorzaak was het spelen met lucifers door kinderen, waardoor het tafelkleed, de gordijnen cn de stoelen vlam vatten. Door behulpzame buren werd liet vuur met emmers water gcbluscht. Tengevolge van de mist is gistermor gen om kwart voor. negen op den Hooge- Rijndijk een auto tegen een woonwagen ge reden, waardoor deze laatste eenigszins werd beschadigd. De politie alkier heeft aangehouden de vreemdelinge, mej. A. B., die op last van den Commissaris van Politie over de grenzen zal worden gezet wegens het niet in haar bezit bobben van een geldig paspoort. Dat de post hier (e lande nog niet altijd even vlug gaat, moge blijken uil het feit, dat eeij ingezetene van Leiden den 2Sslen Mei van hel vorig jaar een brief met bestemming Amsterdam verzond en deze precies 8 maan den na dato als onbestelbaar terug mocht ontvangen, In de afgeloopen week zijn in de Ste delijke Werkinrichting opgenomen 280 vol wassenen cn G kinderen, ïr, totaal 2S6 perso nen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitschland en den Volken bond De Schnpo. Sir Eric Drummond zal zich deze week naar Berlijn begeveD, waar hij een belecfd- licidsvisite zal brengen aan Stresemann, met wien hij zal spreken over de verschil lende" kwesties betreffende Duitschland. Een dezer kwesties is de plaats welke Duitschland zal kunnen innemen in het se cretariaat-generaal." Het gaat hier om nieuw te 6cheppen posten of om posten, die van nieuwe titularissen moeten worden voor zier. en niet om personen. Er zou sprake zijn van een Duitscher toe te wijzen den post van onder-secretaris met één of meer secretarissen, want er zou een Duitsc.ner komen in het mcerendecl der Volkenbonds diensten. Ministerial-Director Abegg van de Prui sische recherche is te Parijs aangekomen. Tegenover een vertegenwoordiger van de „Matin" legde hij de verklaring af, dat er tot dusver nog geen enkele aanwijzing is, dat bij hot Hongaarsche valsehe bankbil- jettencoraplot op eenigerlei wijze Duit- schers betrokken waren. Abegg heeft verklaard, dat hij eveneens naar Parijs gekomen is, om de kwestie van de Schupo te regelen. Duitschland zou gaar ne zien, dab de sterkte van de Schupo de bij het Verdrag van Versailles vastgestelde grenzen zou overschrijden. Abegg is reeds gehoord door den Gezanten raad en heeft in dezen goede hoop. BELGIE. Vier studenten vervolgd. Heb onderzoek dat il-.or den rechter van instructie te Geut is ingesteld naar de aan vallen waarvan de hoogleeraar Van Bo- gaert van de zijde van een aantal frans- kiljonsche studenten heeft blootgestaan, is thans gesloten. liet Openbaar Ministerie heeft-, na inzage van het dossier, vier studenten in staat van beschuldiging gesteldeen voor het toebrengen van letsel aan prof. Van Bo- gael't; de drie anderen voor het forceeren van het slot aan het woonhuis van den hoogleeraar; alle vier voor huisvredebreuk. FRANKRIJK. De tinantieele kwestie Nieuwe strijd in Marokko? De Kamer is voortgegaan met de behande ling der voorgestelde verhoogingen van ver schillende indirecte belastingen. De zitting heelt een vrij negatief karakter gehad, daar alle voorstellen tot verhooging der belas tingen op koffie, zout en alcohol met grocte meerderheid afgestemd werden. Verder werd het voorstel van den link- schen socialist, Ernest Latent, voor instel ling van een nationale kas van herzekering tegen alle risico's, met 336193 s,temmen verworpen. Hierop werd eindelijk het tFansactioneele voorstel aangenomen vail den minister van Financiën aangaande do beursbelasting, waarbij deee op een franc per duizend gesteld wordt voor Fransche en op 2 franc per duizend voor buitenlandsche waarden. De vermeerderde inkomsten, hieruit voort vloeiende, worden geschat op 10U millioen, zoodat de opbrengst dezer belasting zal stijgen van 120 millicen op 220 millioen. Tenslotte heeft de Kamer de artt. 5 tot 11 aangenomen, strekkende o.a. tot invoe ring van een zegel van 12 frank voor vreemdelingen zonder vaste woonplaats, en ran rechten van visum en zegel voor be wijzen van woonplaats eo nationaliteit. De toestand is zeer onzeker. Op positieven steun van rechts kan Briand niet rekenen, zoodat liij ten slotte alk-s moet doen om met het cartel tot overeenstemming te komen. Onder bedreiging van een krachtig offen sief der Riffhetwelk elk oogenblik tegelijk kertijld op verschillende fronten kan aan vangen de Franschcn in Marokko Bi ban, ten Noorden van Fez opgegeven.^Biban was strategisch een zeer belangrijk punt en is bijna voortdurend het tooneel van den strijd geweest. Verscheidene malen werd Biban door de Franse hen verloren en herwonnen. Abd-El-Krim profiteert van de voort durende regens. Riffi en Djebala's piaken toebereidingen om de stammen, die zich in de Westelijke zone aan Spanje hebben onder worpen en waarschijnlijk ook de Spaainsehe troepen aan te vallen. Alles wijlst op een spoedige hervatting van de campagne. ENGELAND. Marine-bezuiniging. De Britsche minister van Marine, Brid- geman, heeft in een rede te Forquay ver klaard, dat de bezuinigingen welke in de begrootrng van den minister van Marine zullen worden aangebracht-, niet alleen vol doende zouden zijn om de totale kosten van het nieuwe program van aanbouw te dek ken, maar ook den belastingbetaler boven dien meer dan 2 millioen pond zouden be sparen. t Vrijwel alle bezuinigingen zijn op advies van zijn ambtenaren op de admiraliteit en in overeenstemming met het departement van Financiën aangebracht. Het eenigo punt, waaromtrent geen overeenstemming was verkregen, is aan andere autoriteiten voorgelegd ter arbitrage. De geruchten om trent oneenigheid tusschen de admiraliteit en Financiën zijn volmaakt uit de lucht gegrepen.- HONGARIJE. De valsche-bankbiljetten-zwendel. Nadossy, Kurtz en Geroe, alle drie be lrukken bij de zaak dor valsehe bankbil jetten, door de parlementaire commissie vau enquête gedagvaard, 2ijn niet verschenen. Do vroegere minister van -polili® is van meening, dat de parlementaire commissie geenerlei rechterlijke bevoegdheid heeft en dat zij dus niemand door dwang er toe zou brengen om haar vragen le beantwoorden. Dc parlementaire enquêtecommissie, ver klaart hij, heeft geen enkel recht buiten dc rechten van elke Kamercommissie. Wetten noch reglementen zullen bewerken, dat zij leden van het parlement en nog minder personen, die geen lid zijn van het parle ment, dwingen' kan om te verschijnen; het doet er weinig toe óf bedoelde personen al dan niet in hechtenis zitten. Bij een nieuw verhoor verklaarde Raba naar München geweest te zijn met een brief van prins Windisch-Graetz, bestemd voor 2 officieren -van het Karlografisch instituut le München, die hem een introduc tie gaven voor een huis in Keulen, waar men hem de papiermap overhandigde. Ral}a voegde er bij, dat de prins hem, na zijn terugkomst uit Duitschland, brieven dic teerde in verdachte bewoordingen cn ge licht aan Ludendorff en Von Seeckt. ROEMENIE. Een schrijven van prins Carol. Fr!lis Carol van Roemenië heeft tot den Rcemeenschen patriarch h:-t volgende s.iirij- ven gericht: „Ik schrijf aan Uwe Heiligheid als aan den persoon, die naar oude gewoonte vau ons land de hoogste waardigheidsbekleeder van deh staat is en tot taak heeft de ver breiding der waarheid in de hand te werken on de verzachting der smarten van alle lijdenden na te streven. Door Uwe Heilig heid wend ik mij tot elke Roemeensche ziei. „Ik heb iu den vreemde, waar ik mij thans bevind, vernomen, dat nTtfn houding door zekere kwaadwillige lieden tot aan vallen tegen den koning misbruikt werd. Velen gelooven, dat ik het slachtoffer van een complot was of gedwongen was tot mijn afdanklngsbesluit. Ik kan Uwe Hei ligheid verzekeren, dat ik slechts volgens mijn gevoelens gehandeld heb en mij van mijn daad volkomen bewust wae. Wie mijn dierbaren vader voor het gebeurde verant woordelijk wil stellen, maakt zich aan een grocte zonde voor God schuldig. „Ik heb in do treurige dagen der jongste maanden met vreugde kunnen vaststellen, dat alle ernstige politieke elementen in bet land een blok om onzen heerscher gevormd hebben en ik hoop, dat het ook voortaan zoo blijven zal. Ik bon Roemeen en zal steeds Roemeen bleven. Ik kan Uwe Hei ligheid verzekeren, dat niemand ons iand en volk meer kan liefhebben dan do korting en do koningin. Dat mijn ziel Roemeen scli was en Rcemeenseh is, dank ik aan mijn gehefdo ouders. „Ik richt dezen cproep "fcot alle Roemenen, opdat zij zich1 vereenigen, do fouten van het verleden vergoten en aan het „Groot- Roemenië" van morgen denken. Alleen zoo kunnen wi) de toekomst oprecht tegemoet zien. Ik hoop, dat in do uitstraling der liefde van het Roemeensche volk ook mijn zoon en zijn moeder opgenomen kunnen worden. „Ik weet, dat ik mijl tot niemand beter had kunnen wenden dan tot Uwe Heiligheid. Uwo Heiligheid is de zielverzorger ran allen, aan wién ik dus het diepste van mijn ziel onthullen kan." Van een terugkomen op zijn besluit schijnt bij prins Carol dus geen sprake. GRIEKENLAND. Een Britsch protest. De Britsche regeering heeft op grond van de bestaande verdragen bij de Griekecho regecring er tegen geprotesteerd, dat de Britsche bezitters van Grieksche bankbil jetten eveneens door hét jongste besluit, om dc waarde van deze bankbiljetten met 25 pOfc. te verminderen, worden getroffen. Toen in 19£2 de toenmalige Grieksche re geering de waarde van de bankbiljetten tot op de helft heeft verlaagd, heeft Engeland ook geprotesteerd en zijn de wenschen van difc land toen vervuld. Ook de Spaansche regeering heeft op dezelfde gronden gepro testeerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. Kardinaal Dalbor f Kardinaal Dalbor, primaat van Polen, is overleden. Kardinaal Dalbor werd geboren 5 Febr. 1863 en door Paus Benedictus XV in het Consistorie van 15 December 1919 opge nomen in het H. College met den rang van Kardinaal priester en titelkerk St. Augusti- nus. Hij maakte deel uit van de Congrega tie der Sacramenten, van de Propaganda van de seminariën en universiteiten en van dc Kerkfabriek van St. Pi eter. Schip gezonken. Het Danzinger s.s. „Maria Thercsia" kwam in botsing met het olitankschip „British Earl" in den mist bij de kust van Norfolk. De „Maria Theresia" werd mid scheeps geraakt en zonk in minder dan tien minuten. De bemanning ging in de booten, werd door de „British Earl" opgepikt en te Grimsby aan wal gezet'. Een roof-overval. Uit Neurenberg wordt gemeld, dat een bediende van een graanfirma, die 18.000 mark van het filiaal van de rijksbank had gehaald, door een man met een steen tegen den grond is geslagen en beroofd. De be diende slaagde er echter in, hoewel hij vreeselijk bloedde, op de been te komen cn den aanvaller na te loopen, die daarna door voorbijgangers werd gegrepen. Een tentoonstellingsgebouw afgebrand. De gebouwen der landbouwtentoonstel ling te Kaïro, welke 20 Febr. zou geopend worden, zijn in een 20-tal minuten door een geweldigen brand verwoest. Er zijn geen slachtoffers doch de schade is aanzienlijk. Geen enkel tentoonstellingsobjeet bevond zich in het gebouw, dat opgetrokken was in den schilderachtigen Óostersehen stijl. Dnitschland en Italië. rARIJS, 15 Febr. (Belg. Tel. Ag.)'. Naar aan de „Petit Parisien" uit Berlijn geseind wordt, zijn er tijdens de opvoering van een 1 tooneelstuk van den Italiaanschen schrijver, vecht- en twistparlijen tusschen de toe* schouwers uitgebroken. Graaf Grailsheim f MUENGIIEN, 14 Febr. (V. D.) Graaf Crailsheim, een van de meest vooraan staande liberale staatslieden in de geschie- denis van Beieren, die vanaf 1880 tot en met 1903 achtereenvolgens minister van Buiten landsche Zaken en Verkeer en minister-pre sident is geweest, is in den ouderdom vau ruim 84 jaar te Muenchen overleden. Labour en liberalen. LONDEN, 14 Febr. (Reuter). Tengevolge: van het overlijden van het Labour-parlc- mentslid John Robertson is in Bothwell (Lanarkshire) een lusschenüjdsche verkie zing noodig. Dc nationale raad der onaf* hankelijke Labourpartij kwam daarom he den te Londen bijeen en nam de volgende resoluties aan: De nationale raad der onaf-, hankelijke Labourpartij, gelet op de vcrkla* ringen onlangs door zekere Labourleden van het parlement afgelegd waarbij samenwerk king tusschen labour en liberalen wordt aan-i geraden, wijst zulke voorstellen af als scha* delijk voor den voortgang van het socialisme en verklaart in het geloof te zijn versterkt dat cr geen fundamenteel verschil bestaat tusschen liberaal en Tory Tevone verklaart de raad dat het verwezenlijken der Labour- wenschen cn de Labour-politiek alleen kan plaats hebben door een onafhankelijke werk* liedenklasse door politieke als induslrieele actie. Bloedige onlusten. PARIJS, 15 Febr. (Belg. Tel. Ag.), Volgens bericht uit Boekarest aan de Pavijsche bladen zijn tijdens verkiczingsonlusten te Roemenië drie personen gedood en twintig gewond. Rusland en de ontwapening. MOSKOU, 14 Febr. (Belg. Tel. Ag.) Het antwoord van Tsjitjerin op de Volkenbonds* uitnoodiging lot deelnemen aan de voorbe* reidendc ontwapeningsconferentie dal is ge publiceerd zegt, dal hoewel het aannemen der uitnoodiging niet insluit erkenning van den Volkenbond, hij toch een aanhanger is van het beginsel der conferentie om te too- nen hoeveel waarde de sovjets hechten aan{ iedere poging om een eventueelen oorlog te voorkomen en den last der bewapening die op de volkeren rust te verlichten. Niettemin zou Rusland zich verplicht zien van deel nemen aan de conferentie af te zien, als de conferentie te Geneve werd bijeengeroepen, zulks wegens het moreele conflict hangende tusschen Rusland en Zwitserland. Be Russische spoorwegen in slaat van belefl BERLIJN, 14 Febr. (V. D.) Naar uit Mos kou gemeld word-t heeft de sovjet-regeering in verband, met de hand over hand toene*- rnende spoorwegovervallen besloten voor de spoorwegen den staat van beleg af te kondi gen en de daders van dergelijke misdrijven, zonder vorm van proces op de plaats zelve te laten neerschieten. Uit Mexico. MEXICO CITY, 15 Febr. (Router). De- autoriteiten blijven hun optreden tegen do Katholieke Kerk voortzetten, om uit* voering te geven aan het grondwetsartikel,- dat verlangt, dat alle priesters géboren Mexicanen zijn, en hebben een klooster ia .Mexico (stad), alsmede het klooster vün het Cayoacan-college gesloten. Alle priesters zul* ien gedeporteerd worden, doch er is niet bekero gemaakt, dat de geestelijke zusters op dezelfde wijze behandeld zullen worden. Twaalf dezer* zusters van het thans gesloten klooster Stad Mexico werden in hechtenis genomen, doch die van het Cayoacan liet men ongemoeid. Verscheidene nonnen, tot andere geestelijke instellingen behoor end, hebben zich aan de Spaansche legatie ver voegd; de gezant beloofde zijn best te sullen doen om te maken, dat zij kunnen ver trekken zonder gedeposteerd te worden. HAVANA, 15 Febr. (Reuter) Veertien uit Mexico verdreven priesters zijn hier met het stoomschip Espana aangekomen en zullen naar Spanje worden overgebracht. Schip gestrand. HALIFAX, Nicuw-Schotland). 15 Febr, (Reuter). Bij het ministerie van Marine if een draadloos bericht ontvangen, inhouden de dat het tankstoomschip „San Sevcrino" op dc kust bij Antiqua is gestrand en om assistentie verzoekt. Hevige brand. LONDEN, 15 Febr. (V.D.) Zondag is het buitenverblijf van Sir Philip Gray, Egerlon m Oullon Park te Tarporley afgebrand. Vier personen kwamen hierbij om het leven en drie werden ernstig gewond. Ernstig anto-ongeval bij Delft. Gisteravond heeft op den Rotterdainsciiea- weg bp de Zweth een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een uit Rotterdam komende auto wörd verbliud door een uit de tegen' overgestelde richting komende auto, reeo in den sloot en sloeg over den kop. Een der inzittenden, de "39-jarige J. B., uit Overschie, werd dood rau onder den wagen vandaan gehaald. De andere inzittenden wis ten zich door het stukslaan van de kap to bevrijden. De politie stelt een onder zoek in. Auto-ongeluk hij Maastricht. Hedenmorgen ongeveer zeven uur bracht een .van een carnavalsfeest terugkeereni gezelschap bestaande'uit zes personen eeff kennis naar VarkenbuTg. 0p den terugweg) naar Maastricht botste do auto na eerst slingerend een paar hoornen geraakt te hebr

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2