n 20220. DONDERDAG 11 FEBRUARI Anno 1926. Het voornaamste nieuws van heden. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. LEIDSCH ÜÈDAGBLAD PRIJS DER AD VERTEN TIEN: 80 Cts. per regel. Bij regeli bonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cis., bij een maximum aantal woorden van 80. Incusso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Olreotle en Administratie 2500 Redaotte 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: iVoor Leiden per 8 maanden 72.35, per week Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week r.ïft Jj, 0.18, Franco per post 7,8.35 portokosten, Naar wij vernemen organiseert de firma Van Ewijk en Zonen, Breestraat 73 alhier, van 16 tot en met 19 Februari a^ in de Kleine Stadszaal een tentoonstelling van Perzische tapijten. Heden opent de loer Joh. P. Meyers in het perceel Nieuwe Rijn li, waarin tot voor korten tijd het dameshoedenmagazijn van de dames Middelkoop gevestigd was, een nieuwen winkel in rietwerk in den meest uilgebreiden zin van het woord. Negen jaar geleden, zoo vertelde ons de heer M„ ben ik de zaak voor mezelf heel in 't klein begonnen op een zolderkamertje in de Heerenstraat. Al spoedig bleek me, dat ik zonder expositieruimte weinig kon uitrichten en zoo vestigde ik me, zoodra zich de gelegenheid voordeed, in een winkeltje op de Geeregracht, maar de zaken namen in don loop der jaren zoo'n vlucht, dat ik met al m'n goederen eigenlijk gezegd ver legen was. Tot op de laatste L a.w.e.t. ik den eersten eereprijs verwierf met m'n expositie en daarbij zulke goede zaken af sloot knoopt het in uw ooren. nict-deel- nemers aan de L.a.w.c.t.l dat ik nog meer dan tevoren doordrongen werd van de noodzakelijkheid van uitbreiding. En zoo ben ik dan hier terecht gekomen, aldus be sloot de heer Meyers. Wij hebben hier eigenlijk sleehls weinig aan toe te voegen; immers de snelle ont wikkelingsgang van deze zaak pleit meer dan woorden vermogen te doen voor de goede kwaliteiten der diverse rietmeubelen en andere rietwerk-artikelen, alle op eigen atelier volgens eigen ontwerp uitsluitend met de hand vervaardigd. In den mooien, smaakvol ingerichten winkel vindt men een groote sorleering in ligstoelen, tuinmeube len, spiegelétagères (iels nieuws, naar de heer M. ons verzekerde!, naai- en werk mandjes. wiegen, dientalels, papiermanden, bloembakjes, enz., enz. Letterlijk alles wal men ziet is uit riot vervaardigdtol zelfs de lampekappen en de toonbank toe. Vol gerochtvaaxdigden trots toonde dc heer M. ons een groote easy-chair, door hemzelf ont worpen, vervaardigd en bekleed, die zelfs in iedere salon een cereplaatsje zou ver dienen. Waarlijk een prachtstuk, dal den vakkunslenaar verraadt. Boven don winkel is dc speciale wiegen-afdecling, waar een dochter van den heer M. den scepter zwaait. Ook liier weer een groote collectie van de goedkoopere tol de meest luxueuze exem plaren toe. Tenslotte vermelden wij nog. dat aan de zaak levens een reparatie-inrich ting is verbonden. Kortom een winkel, waarmede do winkelstand van het „Cen trum" zich geluk kan vrenschcn. Door Rijksambtenaren der belastingen zijn hedenmorgen voor dag en dauw bij de Marepoorlsbrug een aantal rijwielen in be slag genomen, welke niet voorzien waren van liet vereischto belaslingplaalje. De gedupeerden waren meestal werklie den, die naar hun werk moesten, zoowel in als builen de slad. Het bestuur van de Jongeren-Vredes- 'Actie vestigt de aandacht op de morgen avond plaats hebbende voordracht van het beroemde tooneelstuk „A.", in het Nuts- gebouw, hetwelk door den schrijver zeil, Paul Beer, een Oostenrijker, zal gedaan woTden. Het passagiersvervoer gedurende de maand Januari op de N. Z. II. T. M.-lijnen Scheveningen LeidenKatwijkNoord- wijk (inclusief Hoogc-RijndijkEndegeest) en LeidenHeemstede heeft respectievelijk opgebracht f112 910 en 114 9GG tegen f 98.698 en f 11.580 in dezelfde maand van bet vorige jaar. Voor het goederenvervoer over de maand December bedroegen deze cijfers respectie velijk f2.892 en 11.930 tegen 13.121 en 12.315 over December '24. BINNENLAND. Da Kabinetscrisis. Vragen van Kamerleden over verschillen» de aangelegenheden. BUITENLAND. Het Duitsclie verzoek tot toelating tot den Volkenbond. De Duitsche begrooting ingediend en toe gelicht. Chamberlain over diverse bnitenl. onder werpen. heb ik de eer krachlens arl. 1 van het Voli kcnbondsstaluul uit naam der Duitsclie rc-. goering Duitschland's opneming in den Vol kenbond voor te stellen. „Ik verzoek u dit voorstel zoo spoedig mogelijk op de agenda der Yolkenbondsver- gadering te willen plaatsen. „Aanvaard, mijnheer de secretaris-gene^ raai, de verzekering van mijn bijzondere hoogachting." Gel. STRESEMANN. De in het verzoek opgenoemde documen ten gaan uitsluitend over de inleidende besprekingen over de Duitsclie toetreding. IIcl memorandum van September 1924 verklaarde de principieclc bereidwillig heid om toe le treden, na opheldering van bepaalde punten. De Duitsclie nota van December 1924 bevatte de antwoorden der in den Volken bondsraad zetelende mogendheden aldus samen, dal er rekening zou worden gehou den met den Duitschen wensch ten aanzien van de toetreding lot den Volkenbond. Daar de uiteenzettingen van bel vorig me morandum over art. 16 nog niet tol de pe- wens'chlc helderheid hadden geleid, werd de Duitsche opvalting van deze kwestie echter nogmaals uitvoerig uiteengezet. Het antwoord van'den Volkenbondsraacï van Maart 1925 kon de Duitsche bezwaren legen art. 16 niet opheffen. Een Duitsche nota van Juli 1925 drong nogmaals aan op de wegneming van dit be zwaar cn uit de besprekingen van Locarno ontstond dan de nota van de aan d"re con ferentie deelnemende rcgceringen d.d. De cember 1925. Indien het' Duitsche verzoek uitdrukke lijk de genoemde documenten opnoemt, wordt daardoor de grondslag voor de toe treding van Duitschland nog eens duidelijk uiteengezet: de voorwaarde van de onmid dellijke ïnruiming van een permanenten raadzetel; er wordt gewezen op de houding die Duitschland aanneemt tegenover even tueele deelneming aan sancties van don Vol< kenbond; bovendien wordt, in overeenstem ming met elders afgelegde verklaringen, betoogd dat de rijksrcgcering bel standpunt inneemt van hel memorandum van 1924 be treffende de koloniale mandalen en de oor-. logsschuld. Begin Maart, men zegt 8 of 10, zal de' beslissende vergadering van den Volkenbond worden gehouden. Er zijn moeilijkheden, ge lijk bekend, inzake den zetel in de Volken bondsraad. Een permanente zetel wordt na al verlangd door België, Polen, Spanje en Tsjecho-S]pwakijc. Excusez du pcu! De Belgische minister van buitenl. zaken praal daarover thans te Parijs met Briancb BELGIE. BK nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het St.- Pancratius-patronaat, te Leiden, een ver zoek heeft ingediend ter bekoming van ver lof voor den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank voor gebruik ier plaatse van verkoop in bet perceel Hooi gracht No. 18. N. G. DE GI.TSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 11 Februari 1926. 595 BAKKERSNACHTARBEID. Be Burgemeester van Leiden brengt bij dezen ter algemecne kennis dat heden door hem aan J. P. van der Leeuw en G. Seis alhier, voor het tijdvak van 11 Februari 1926 tot en met 10 Februari 1929. vergun ning is verleend tol hel verrichten van bak- kersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur de>s voormiddags respectievelijk in de perceelen Uiterstegracht No. G en Ko ningstraat No. 2 alhier. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. I/Ciden, 11 Febnnri 1926. 593 Afscheid dr. D. Plooy. Dr. D. Plooy, predikant bij de Ned. Herv. Gera., benoemd professor aan de universi teit ie Amsterdam, hoopt als zoodanig op 1 Maart zijn inaugurecle rede te houden, terwijl hij 4 April zijn afscheid hoopt te prediken als predikant te Leiden en tegen 5 April als zoodanig eervol ontslag heelt gevraagd. Christeïijk-Historische Unie. Dc Slatenkringverec-niging Leiden van de Christ. Hist. Unie hield gisteren in het ge bouw van de N. C. S. V., Rapenburg 4 alhier haar jaarvergadering, onder leiding van thaar voorzitter, den heer W. A. v. d. Akker, luit Katwijk aan Zee. Van de 18 afdeelingen waien er 12 vertegenwoordigd. Nadat in gebed was voorgegaan, werden gelezen uit Rom. 13, de verzen van 1 tot 6. De politieke crisis, heden ten dage, pas seerde de revue. De notulen werden gelezen en vastge steld. De penningmeester deed verslag van -zijn financieel beheer. Als voordeelig saldo iwas geboekt 1301.54. Volgens opgave van de afdeelingen bleek het dezen functionaris dal het ledental in .•verschillende afdeelingen in dalende rich- ling ging, al waren cr ook enkele welke [vooruit zijn gegaan. Bij de verkiezingen, wegens de periodieke aftreding, werden herkozen de heeren I. C. Baas van Hillegom en K. Tanis van Lisse. Aan het jaarverslag van den secretaris was verbonden een economisch overzicht •van de naaste omgeving. Gesproken werd van het werkeloosheidsvraagstuk, protec tionisme van Amerika met betrekking tot de bloembollen, liet visscherijbedrijf, de bak steenindustrie, de katoenindustrie, scheeps bouw enz. Over liet totaal was de loon in majeur gesteld. Aan de orde kwam hel Voorstel van het hoofdbestuur, voor de Algemeene Vergade ring te Utrecht, n.m. Statutenwijziging. Een en ander werd door den voorzitter toege licht. Na bij de rondvraag nog eenige huishou delijke zaken te hebben besproken werd de al reeds vcrloopende vergadering volgens gebruik gesloten. Veertigjarig bestaan der Vereeniging tot Verzorging van Kleine Kinderen. Heden is hel veertig jaar geleden, dal door 'een aantal dames en heeren hier ter stede 'de „Vereeniging tot Verzorging van kleine Kinderen" werd opgericht. Ter herdenking van dit heuglijk feit waren hedenmiddag de bestuursleden van deze nuttige vereeniging in de crèche, Langebrug 87 bijeengekomen, die voor deze gelegenheid feestelijk met groene slingers was versierd. Bij monde van de presidente, imevrouw HoogenboomThomas werd aller eerst de directrice, mevrouw Schmidt toe gesproken, die vandaag tevens den dag her dacht, dat zij 12Va jaar geleden aan de in richting verbonden werd. Mevr. Hoogen boom^ gewaagde in eenige waardeerende woorden van het zuinig beheer, dat mevr. Schmidt steeds gevoerd had en prees haar om de goede zorgen steeds aan de kleinen oeslecd. Vooral de voeding van de kleine "en volgens medisch voorschrift ver- RinCf.ri-een eroo*c roale van toewijding, rnaar -°°J mevr- Hoogenboom •hpl hf»n i kleinen kregen, wat zij Btaan d^f Kn-'/aarin ^ouw terzijde ge- Slaan door de beide helpsters en de dienst- f Waarlijk, het bestuur had door u als I fl.rcclnce aan le slellen geen betere keuze n doen en van harte®hoop ik San Zl, dal zoolang de crèche bestaat, U daarvan aan het hoofd zult staan. Namens hel bestuur bood mevrouw Hoo genboom hierna den directrice als blijk van waardeering een aandenken aan dezen dag een divan mei kleed aan. Vervolgens sprak de presidente ook nog een woord van warme hulde lol mevrouw Van Wensen, die vanaf de oprichting der vereeniging deel uitmaakt van het besiuur. Uit dankbaarheid voor het vele, dat mevr. v. Wensen voor de vereeni ging gedaan had. werd haar een fraaie bloe menmand aangeboden. 25-j'arig beslaan der aideeling Leiden van de Nederl. Natnur-Hislorische Vereeniging. Gisteravond hield de afdeeling der Ned. Natuurhistorische Vereeniging in de college zaal van het Instiluut voor Tropische Ge neeskunde, Ier gelegenheid van het 25-jarig beslaan der afdeeling een feeslvergadering, die zeer druk bezocht was. Behalve de leden en oud-leden, waaronder ook velen, Ihans niet meer in Leiden woonachtig, waren een aantal dames en heeren genoodigden aan wezig. Het hootdbesluur was vertegenwoordigd door den algemecnen voorzitter dr. J. H. van Burkom en enkele andere hoofdbestuurs leden. De ruime collegezaal was geheel met dames en heeren gevuld. Aan al de aan wezigen werd een getypt reclame-geschriftje Ier hand gesteld, waarop een fraaie teeke- ning, waarvan de attributen een juiste voor- slc-lling gaven van het veelzijdig werken der afdeeling, welke teekening wa3 vervaardigd door mej. Van Pavord Smit, die daarvoor onder applaus der aanwezigen in den loop van den avond den dank van den voorzit ter, dr. F. P. Muller, in ontvangst had te nemen. Uit de circulaire blijkt, dat het algemeene doel is de kennis der natuur meer algemeen te verbreiden. Dit doel tracht de afd. te be reiken door jaarlijks, in samenwerking met het Leidsche Volkshuis, twee tentoonstellin gen te organisecren; een voorjaars- en een najaarslentoonstelling. Voor haar leden houdt zij maandelijks een bijeenkomst, waar sprekers optreden en organiseert excursies. Bovendien werd in 1925 een natuurhisto rische bioscoopvoorstelling gehouden, waar voor de leerlingen der verschillende scholen legen verminderd entree werden uitgenoo- digd. De afd. richlte een Leidsche Natuurhisto rische Jeugdvereeniging op voor personen beneden 13 jaar. De voorzitter hield le ruim acht uur een korte openingsrede, waarin hij op vaak gees tige wijze de geschiedenis der 25-jarige schelste. Meer dan een kwart eeuw geleden kwamen een achttal leerlingen van de H. B. S. en het Gymnasium bijeen en stichtten een zoölogische en botanische vereeniging, feitelijk ter ondersteuning hunner studie. Hieruit is de afdeeling gegroeid. Enkele van de leden uit deze periode zijn de afdeeling Irouw gebleven. Spr. noemde onder applaus den heer Des Tombe, als de eenige nog aan wezige oprichter. Ook hijzelf behoorde lot een der eersten. Dal een 25-laI jaren geleden coüducatie nog niet zoo vergevorderd was dan thans, blijkt wel uit het feit, dat bij de oprichting het een ernstig punt van overweging was of ook meisjes konden worden toegelaten. Toen daartoe eindelijk werd besloten, werd haar een afzonderlijke plaats aangewezen. Oude nolulen spraken er van dat zij eenige schuw heid aan den dag legden. Spr.'s ervaring is, dat zij daaraan thans niet meer lijdon (Ge lach). In 1901 werd in Amsterdam de Ned. Na tuurhistorische Vereen, opgericht, waarbij zich de Leidsche Vereeniging onmiddellijk aansloot. Van den toenmaligen directeur van het Museum van Natuurlijke Historie, dr. Jen- tink, ondervond de afdeeling veel steun en medewerking, alsmede van de heeren dr. Goethart. Van Lidt de Jcude en dr. Horst, aan dit Museum verbonden. Over de mede werking van de leeraren van het M. O. en van het Gymnasium valt niet te roemen. Een mooie uilzondering moest de voorzitter ver melden:^ In 1909 trad mej. Michelse toe als lid. Zij is de afdeeling altijd trouw gebleven en aan haar heeft zij veel te danken. Van 1909 tot 1911 was spr. voor het eerst voor zitter en de lieer Des Tombe secretaris. Na zijn aftreden in 1911 wegens drukke werk zaamheden, werd hij opgevolgd door dr. Sirks, die echter later weer wegens vertrek moest bedanken en de omstandigheden wil den, dat spr. ondanks zijn vete werkzaam heden, thans weder voorzitter is. Na aan de vieringen van het 10-jarig en 20-jarig bestaan te hebben herinnerd, en te hebben gewaagd van de prettige samenwer king met het hoofdbestuur, welks leden, hier tegenwoordig, hij hartelijk welkom heette opende dr. M. met dank aan den directeur van het Instituut voor Tropische Geneeskunde die deze lokaliteiten afstond de bijeenkomst. De algemeene voorziller, dr. Van Burkom wenschte in een opgewekte toespraak het besiuur en de leden geluk met dit jubileum en noemde Leiden niet alleen een der oudste maar ook een der besle afdeelingen. Hij con stateerde voorts, dal de ervaring heeft ge leerd dal organisaties als deze, die bij hun werken op wetenschappelijk gebied wel eens wafer in hun wijn moeten doen. het in een Academiestad niet gemakkelijk hebben. Spr. had medegenomen de pas verschenen mooie reclameplaat voor de in de Pinksterweek te Amsterdam le houden derde biologische ten toonstelling, welke plaat in de zaal weid op gehangen. Hierna verkreeg onze stadgenoot dr. II. W. van Seters het woord, die zich bereid had verklaard de door hem, in samenwer king met anderen, samengestelde „malaria- tilm" te vertoonen. waarmede hij elders o.a. in Parijs, waar hij in October van het vorig jaar haar voor het Instituut Pasteur ver toonde, zoo veel succes had. Dr. Van S. liet aan de vertooning eenige algemeene opmerkingen vooralgaan. Het doel, waarmede deze lilm is gemaakt, waar toe het Ned. Roode Kruis het initiatief nam, is niet om te dienen tot een aangename attractie, maar voornamelijk om nuttige kennis te verspreiden over de malariapara siet. In het buitenland had men zoodanige films reeds eerder. Deze eerste Nederlandsche film kan, zoo als spr. nader aantoonde, zeer goed met die uit het buitenland wedijveren. Het leeuwen aandeel voor de samenstelling komt toe aan dr. Korteweg rus'.end geneesheer le Amster dam, die in zijn jarenlange practijk te Wor- meTveer veel met de malaria te kampen heeft gehad en er een speciale studie van maakle. Nadat spr. naast tal van belangwekkende bijzonderheden, betreffende dit onderwerp, had medegedeeld en er op had gewezen met hoeveel technische moeilijkheden men bij de samenstelling er van te kampen heeft gehad, vooral ook, omdat de beelden zeer veel moesten worden vergroot, ging hij iol dc vertooning over en zagen de aanwezigen de ontwikkeling van parasiet tot vlinder en tot mug, alsmede de werking van de parasiet in het menschelijk lichaam met name in de roode bloedlichaampjes. De beelden waren helder en duidelijk en waar het voorstel lingsvermogen der aanwezigen hier en daar te kort schoot, en dat geschiedde blijkelijk nog al eens, daar zorgde de heer Van Seters door een duidelijke uitlegging er voor dat het vertoonde werd begrepen. Af en toe ver plaatste de film ons ook naar bel oude land goed Cronesleyn nabij Leiden, dat opk be kend slaat als een kweekplaats van malaria. - De verlooning werdmet bijzondere aan dacht gevolgd en bij zeer interessante beel den werd er geapplaudisseerd, zooals ook aan het einde er van, welk applaus zich 'herhaalde, toen de voorzitter den heer Van S. voor zijn belangwekkende en weten schappelijk op hoogpeil staande film harte lijk dankte. In de pauze werden de aanwezigen in een andere localdteit genood, waar thee werd geschonken en vriendelijke dames verver- schingen aanboden. Het was voor de afdeeling een goede avond, die haar zeker een aantal nieuwe leden zal hebben bezorgd, waardoor het honderdtal dat thans naar men ons mede deelde is bereikt zeker belangrijk zal wor den versterkt. liet secretariaat is Iloogc Morschweg 48. De bezorgers van „Het Haagsche Volk" in staking. De loopers van „Het naagsche Volk" hebben gisteravond de bezorging van dit blad aan de abonné's hier ter plaatse ge staakt. De aanleiding lot deze daad is ge legen in een door de stakers gestelde eisch van f I por week Ioonsverhooging, welke eisch niet werd ingewilligd. De directie was wel bereid hun eisch in te willigen, onder voorwaarde dat één hunner, die ook de bezorging van een ander blad verricht, zou worden ontslagen. Dc bezorgers verklaarden zich echter solidair en legden het werk neer. De staking omvat een 5-tal personen, die een loon verdienen van f 0.20 per uur, wat voor hen neerkomt op 14.per week. Togingen aangewend om andere bezor gers te vinden, zijn schijnbaar mislukt, zoodat met groote vertraging de bezorging van dit blad gisteravond per post ge schiedde. lieden herdenkt mej. Marie Heusen den dag, waarop zij 12jaar geleden als dienstbode in betrekking kwam bij mevrouw Steenbergen, Oude Singel 80. Het spreekt vanzelf, dat deze dag voor de trouwe gedienstige niet onopgemerkt voorbij is gegaan. Behalve dat zij een stoffelijk blijk van waardecring in ontvangst had te nemen, werd zij ook nog in de bloemetjes gezet, zoo dat deze dag voor haar tol een waren feest dag werd. De sergeant-majoor-administraleur P. A. van de Goorbergh van de landstormgroep 's-Gravenhage en Leiden is met ingang van 16 Februari as. bevorderd tot adjudant onderofficier van de militaire administratie, en bestemd voor de functie van onderwijzer bij de school voor administratief verlofkader te Breda. De berichten omtrent den gezondheids toestand van den Wethouder van Fabricage, den heer H. Mulder, luiden voortdurend gunstig. De patiënt gaat langzaam, maar gestadig vooruit. Donderdag 18 Februari a.s. geeft het Leidsch Harmoniegezelschap „De Post" in de groote Stadszaal een weldadigheids-con cert, waarbij ook het duo Biemans zat op treden. Het batig saldo is Bestemd voor de slacht offers van den watersnood. Aan de pdsl-, Bij- en hulpposlkan- toren alhier werd, in de afgeloopen maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 142.046,27 en terugbetaald 1126.241,13. Derhalve meer ingelegd dan lorugbelaald f 15.805,14. IIcl aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 213. Door tussckenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 18250 en afgeschreven 14100. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 4150. Het aantal nieuw uitgegeven slaats- schuldboekjes bedroeg 3 DE ALGEMEENE TOESTAND. Se OoiUche nota inzake toetreding tot den Volken bond. Gelijk was aangekondigd, dat gebeuren zou, heeft Duitschland gisteren een nota to Gcnève overhandigd verzoekend om toela ting tot den Volkenbond. Deze nola luidt: „Onder verwijzing naar het Duitsche me morandum van Sept. 1924 aan de regeorin- gen van de mogendheden, die lid zijn van den Volkenbondsraad, naar de u, mijnheer de secretaris-generaal toegezonden Duitsche nola van 12 Dec. 1924, naar het antwoord van den Volkenbond daarop van 14 Maart 1925 en naar de hier in afschrift bijgevoegde nota van 1 Dec. 1925 der regecringen, die het verdrag van Locarno hebben geteekend. De schuldregeling goedgekeurd. Interpellatie over de jongste betoogingen. De Kamer heeft de overeenkomst van Washington over do Belgische schuld aan vaard met 115 stemmen togen 6 cn 18 blanco. Daarna hield de socialist Hubin een in terpellatie over de incidenten, die viel: bij dc betooging van Dinsdag voorgedaan heli- ben. Hij zeide, dat de meerderheid van de Kamer niet dulden kan, dat de nationale vertegenwoordiging gehoond wordt in den' persoon van den minister. Onmiddellijk ontstond een tumult. De voorzitter zag zich gedwongen verscheidene Kamerleden tot de orde te roepen en ver zocht den afgevaardigden een waardiger houding aan te nemen. Het oogenblik is ernstig, het parlementairisme wordt bei drcigd. Wij zullen het echter met alle krach ten verdedigen, zeide hij. Poullet verklaarde, dat men het gewicht der betoogingen niet moet overdrijven. In dien de menigte door het politiecordon heen- gebroken is, was het om de vaandels van' het leger te begroeten. De regeering zal de. orde op wettige wijze welen te handhaven, zooals zij in hel' verleden deed. Daarna verzocht de minister de Kamer voortgang te maken met de overweging der aanhangige wetsontwerpen en besloot met de verklaring, dat de arbeiders onder den' oorlog hun plicht gedaan hebben en geen lesje in vaderlandsliefde yan de Burgen/ noodig liebben

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1