No. 20212. DINSDAG 2 FEBRUARI Anno «926. Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE»: 30 Gts. par regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentifn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags CO Gts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Koordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- èn Girodiénst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden £8.35, per week .".17. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ,;TTT Franco per post f 2.35 portokosten. £0.18, «0.18, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeen e kennis, dat door hen rergunning is verleend aan: a. de N.V. Eerste Leidsche Electrische Fabriek van Koek, Banket en Suikerwerken voorheen G. P. Timp, en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de koek- en banketbakkerij in het perceel Haarlemmerstraat No. 247, kadastraal békend Gemeente Leiden, «Sectie H. No. 0538; b. P. de Bruin en rechtver krijgenden tot het oprichten van een onder- grondsche bewaarplaats voor 4000 Liter benzine in het pevceel Hoogewoerd No. 160, kadastraal 'bekend Gemeente Leiden, Sectie D. No. 897. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Februari 1926. 193 KOSTELOOZE GENEES- EN HEEL KUNDIGE HULP AAN CNVERMOGENDEN. Burgemeester én Wethouders van Leiden brengen ter kennis van hen, die op grond yan onvermogen in aanmerking wenschen ie komen voor liet ontvangen, zoo noodig, ,van kosicloDze genees- en heelkundige hulp, ran 1 Mei 1926 tot 1 Mei 1927, dat zij zich ter verkrijging van het daartoe strekkend bewijs zullen moeten aanmelden in het Eüsabethshof aan de Oude Vesl; dat die aanmelding zooveelmogelijk zal moeten geschieden door het hoofd des ge- zins, of, indien de belanghebbende onge huwd is, door hem of haar persoonlijk, en dat gelegenheid daartoe zal worden gegeven op Maandag 8, Dinsdag 9, Donderdag 11 en Vrijdag 12 Februari e. k., telkens van des voormiddags lialftien tot des namiddag;1 twaalf uur en van des namiddags halftwee tot vier uur; dat hot trouwboekje bij de aanvraag moet worden medegebracht. Zij waarschuwen voorts de belanghebben den zich op den boven aangegeven tijd en plaats aan te melden, zullende zij het, bij niet tijdige aanmelding, zich zeiven te wij ten hebben, indien zij in het verkrijgen van geneeskundige hulp vertraging ondervinden. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. A AN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Februari 192G. W nlersnood-Ccmité. Bij hel Watersnood-Gomilé zijn weer de .volgende giften ingekomen; E W. F. P. f 10 B. on N. f 10, W. P. f2.50, Wilhelm L. D. 12.50, N. N. f2.50, G. I. 12.50, van Willy on Gerhard f 2 50. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Tlanisoen 19, Leiden-, postgiro- nummer 57-171. Avond Militair Wateronood-Comité. Het militair Watersnood-Comité, dat zich heeft gevormd en dat beslaat uit volgende hoeren: A. II. Huguenin, voorzitter, J. II. 3 de 'Water, secretaris, M. IT. Elferink, pen ningmeester, Tli v. Reyden, lid, allen serg. Reg. Jagers. M. Leek, lid, wachlm. 3 R. H en A. Keitsma, lid, wachtm. 2 R. V. A., had gisteravond in „Zomerzorg" hier te Leiden een kunst- cn cabaretavond gearrangeerd. De zaal was geheel gevuld, zoodat de op komst dus reeds cen*succes was. Onder de aanwezigen waren de garnizoenscomman dant overste jhr. Roëll, vele officieren, etc. De voorzitter van het comité sprak een welkomstwoord en dankte speciaal overste jhf. Roëll en adjudant Bakker voor hun me dewerking, benevens den Lcidschen midden stand voor hun giften voor een verloting. De vele aanwezigen zijn aangenaam be zig gehouden door een afwisselend program. Men kreeg muziek te liooren van het frombonekwartet Meyerbeer, een paar cla rinet- en hobo-solo's met pianobegeleiding, Jen enkele aardige cabaretliedjes van Theo y. Reyden en kon een paar" dansen bewon deren' van Peter Leoneff en zijn leerlinge Maud Iréne en kon genieten van de gebeu- feenkunstenaars-staalljes van miss Anny. Het vlot afgewerkt program viel zeer in Ide-n smaak, daarvan getuigde hel krachtige Applaus, en ds. Nauta, do legerpredikant, iwas aller folk, toen hij het comité in de persoon van den voorzitter huldigde cn ook Vetder het beste wenschle, voor welke woor den de voorzitter dank bracht, de hoop uit- Jsprekend, dat liet streven van liet comité ivoor de slachtoffers van den watersnood /veel mocht opbrengen. \We vertrouwen; dat dit wel mee'zal /vallen f Er werd nog een collecte en een loterij pen ouden, welke laatste ruim f50 opbracht. 1 De avond, die met een bal besloten werd, l&ocTit good heeten. Leidsche Vereeniging voor Dieren bescherming en -asyl. Op uitnoodiging van bovengenoemde ver- eoniging hield gisteravond mej. Arntzenius uit Den Haag in het Leidsche Volkshuis aan den Apolhekersdijk een lezing over het onderwerp „Waarnemingen van in het wild levende dieren en dressuur van filmdieren", waarbij het toegesprokene door een groot aantal fraaie lantaarnplaatjes werd toe gelicht. Prairiën, woestijnen. Indianen, wilde die ren, gloeiende zonbeschijning, droogte on- of weinig gebaande wegen en dat alles over een afstand van 50 k 60.000 kilometers te trolseeren, is geen kleinigheid voor toe risten I Doch als die toeristen dan boven dien nog twee alleenreizende dames zijn, die met een Ford-bestelauto zoo'n tocht door Galifornië ondernemen, dwingt dat toch zeker bewondering af. Dit was blijkbaar ook het gevoelen van het talrijke publiek, dat gisteravond Volks- huis-waarts gelogen was om te hooren, wat de dames Arntzenius over liaar tocht ver telden. Helaas, reeds bij den aanvang wachtte den aanwezigen een teleurstelling in den vorm van de mededeeling, dat één der da mes Arntzenius door een 'lichte, ongesteld heid verhinderd was haar gedeelte van de lezing te vervullen, zoodat slechts de helft van het programma kon worden geboden. Mcj. Arntzenius ving aan met een uiteen zetting te geven van het doei van haar beider omzwervingen in Californië, nl. eens iets meer 1e weten te lcomcn van de in hel wild levende dieren alsmede van dieren, die voor filmopnamen afgericht worden. Op welke wijze zij dit doel bereikten ver telde mej. A. in een interessant, eenvoudig voorgedragen beloog, waarbij de aardige lantaarnplaatjes een uitstekend denkbeeld geven van de moeilijkheden, welke de obser vatie der diverse dieren met zich bracht. De voorzitter, prof. mr. G. André de la Porte, die ook eenige woorden ter inleiding had gesproken, was zeker aller tolk, toen hij der koene reizigsters dank bracht voor haar voordracht. liet hartelijk applaus, dat uit de zaal opsteeg, was hiervan wel het beste bewijs. Actie bij de N.V .Scheeps- en Reparatiewerf v h. Gebrs. Èoot. Ter bespreking van de gehouden confe rentie en verdere gevoerde correspondentie is het personeel van bovengenoemde Direc tie j.l. Zaterdag ter vergadering opgeroepen. De vergadering stond onder leiding van den Christ., Alg. Ned., Ned. R. IC. en Ned. Neutr. Bond van Metaalbewerkers. Door de besturen werd de uitslag der ge voerde onderhandelingen bekend gemaakt, waarin ten duidelijkste uitkwam, dat de Directie niet bereid was aan de gestelde ver zoeken te voldoen, daar volgens haar, de bc- drijfstoestand zulks niet toelaat. Echter had zij inmiddels een overwerkvergunning aan gevraagd, waardoor het weekin komen onge veer met 10 pet. zou kunnen stijgen. De vergadering was echter van oordeel, dat vooralsnog haar medewerking daaraan niet kon worden verleend, op grond, dat wanneer men langer ging werken, de gun stige tijd tot verkrijging van betore loons- en arbeidsvoorwaarden zou zijn verstreken en besloot dat dit de Directie zou woTden be kend gemaakt en haar alsnog om een be spreking zou worden gevraagd ten einde te komen lot een betere loonregeling, terwijl indien de Directie op haar ingenomen stand punt blijft staan, overwogen zal worden wat den werklieden te doen slaat. Aan de Direc tie is voor 6 Febr. antwoord verzocht. De gestelde verzoeken zijn: a. de loonen Uwer werklieden worden mei 5 cent per uur verhoogd, terwijl de Ico nen der jeugdige arbeiders naar evenredig heid verhoogd zullen worden; 1>. voor uren, boven de wettelijk vastge stelde arbeidsweek, zijnde 48 uur, wordt 25 pet. extra loon betaald; c. aan alle werklieden zullen per jaar 3 vacantiedagon met behoud van loon worden verstrekt d. de Directie verbindt zich een bijdrage aan het beslaande Ziekenfonds te geven zijnde de Helft van datgene wat thans door de werklieden wordt betaald; c. de Directie zal haar volle medewerking verleenen, dat jeugdige arbeiders, spoediger in slaat gesteld kunnen worden, al3 zelf standige personen te kunnen arbeiden. Voor het examen ter verkrijging van het telegraaf-radicaal is geslaagd de tele grafist lste klasse, de heer J. C. Kloots van hier. De bouw van acht villa's te Wassenaar is opgedragen aan den heer J. Splinter Wzn. aannemer alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsconferentieg, De datum der voorbereidende ontwape ningsconferentie zal nader vastgesteld wor den nadat de leden van den Volkenbonds raad geraadpleegd zijn. Men gelooft alge meen dat de bijeenkomst nu 15 Mei zal plaats hebben. Naar de Times'1 uit Washington ver neemt is president Coolidge in overleg ge-f treden met den republikeinschen leider in den Senaat Curtis, met den leider der min derheid Robinson, met Senator Borah en met den Amerikaanschen Senator Swanson, om hun advies in te winnen over de samen stelling van de Araerikaan6che delegatie naar de ontwapeningsconferentie. Deze voorzorg om de partijen tc raad plegen heeft een gunstigen indruk gemaakt en is juist datgene, wat Wilson tot zijn na deel heeft nagelaten, toen hij na den groo- ten oorlog naar Parijs vertrok om aan de vredesonderhandelingen deel te nemen. Alle genoemde leiders hebben den presi dent meegedeeld dat de keuze h. i. aan het departement van 6taat diende te wor den overgelaten. Men acht het thans-waar schijnlijk dat Houghton, de Amerikaan- acht gezant, te Bern Bibson cn de onder st aatssecrctaris J. Grew tot gedelegeerden zullen worden aangewezen. Het Volkenboudssecretariaat ontving gisteren de mededeeling, dat de twee uit- genoodigde Duitschcrs, respectievelijk ver- tegenwoovdigend de ambtelijke en de in- dustrieele kringen van dat land, namelijk dj heeren Trendelenburg en Clement Lara- mers, zich bereid verklaren zitting te ne men in de commissie van voorbereiding voor de economische Volkenbondeconfe- rentie. Behalve deze twee Duitschers zal ook nog een vertegenwoordiger der Duitsche arbeiderswereld worden uitgenoodigd lid dezer voorbereidingscommissie te worden. Omtrent do persoon van dezen arbeiders vertegenwoordiger zijn de onderhandelin gen met het internationale arbeidsbureau nog plande. BELGIE. De zomertijd. Handelsverdrag met Torkije. Een incident aan de Gentsche Hoogeschool De zomertijd zal dit jaar- in België Zaler- dag 17 April te middennacht ingaan. Er is een voorloop ige luindelsovorcen- komst gesloten niet Turkije. Over een defini tief accoord zal weldra onderhandeld wor den» 'De Standaard meldt, dat professor Van •Bogaert, wiens Vlaamsche leergangen her haaldelijk door studenten werden in de war gestuurd, terwijl dezen zich niet ont zagen hem op straat en aan zijn woning ie komen lastig vallen, zonder dat de aca demische overheid optrad, zijn'ontslag bij den minister van Kunsten en Wetenschap pen, den heer Iliiysmans, heeft ingediend, omdat het hem onder deze omstandigheden niet mogelijk is zijn leergangen ie her vatten. Het blad dringt aan op een streng op treden van den minister tegen de onduld bare houding der academische overheid van Gent en spreekt de -hoop uit, dat de minister het hem aangeboden ontslag niet zal aanvaarden. Weer een incident dus aan de Gentsche Hoogeschool! DUITSCHLAND. Conflict met Rusland bijgelegd. Communist veroordeeld. Terzake van de onlangs gemelde schen ding van den officieelen voor het Duitsche gezantschap bestemden koerier van den Duitschen consul-generaal te Tiflis heeft het onderzoek der sovjet-regeerrag uitgewezen, dat een agent der buitengewone commissie op eigen gezag en buiten niedeweten zijner overheid den koffer van den Duitschen rei ziger op het station 4e Tiflis achterhield, het pak met documenten openmaakte cn in be slag nam. De sovjelregeering heeft tegenover den Duitschen zaakgelastigde haar leedwe zen betuigd cn bestraffing van den agent be loofd. De Duitsche regeering beschouwt het incident als opgelost, zoodra het pak terug gegeven zat zijn. Na een proces, dat drie weken lang ge duurd heeft werd te Bochum uitspraak ge daan in de zaak tegen den aanvoerder van de Tseheka Matgies. Het Hof verklaarde bekl. Malgies schuldig aan doodslag op den politiedienaar Cyron cn poging tot doodslag op de politiebeambten Seitz en Eicholz. Terzake van eerstgenoemd misdrijf werd liij tot 8 jaar en terzake van de beide andere gevallen tot tweemaal 2 jaar tuchthuis veroordeeld. De straf werd even wel in totaal op 11 jaar tuchthuis gesteld, benevens verlies van burgerrecht voor den tijd van 6 jaar, met de verplichting zich na zijn invrijheidstelling onder politietoezicht tc doen stellen. ENGELAND. Mosoel. Lloyd George en de liberale partij. De correspondent van de „Westminster Gazelle" te Angora meldt, gelijk bekend, dat, ofschoon de Engelsche gezanf reeds een maand lang te Angora onderhandelin gen voert met den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken, er nog niet eens een grondslag voor toekomstige onderhandelin gen inzake Mosoel is gevonden. Groot- Britannië blijft vasthouden aan het voeren van onderhandelingen op den grondslag van de beslissing van den Volkenbond en weigert deswege territoriale concessies, maar de Turken weigeren daarop in te gaan. De Engelsche gezant vertrekt naar Konstan- tinopel om nieuwe instructies tc halen en zal binnen een week naar Angora terug- keeren, doch men heeft niet veel hoop, dat de onderhandelingen succes zullen hebben. In de gistermiddag gehouden bijeenkomst vaan de parlementaire groep is Lloyd George herkozen als voorzitter voor dit zittingsjaar met 17 tegen 7 stemmen cn 5 onthoudingen. De tegenstemmers behoorden alle tot den z.g. radicalen vleugel. Onder de 5 leden, die blanco stemden, bevonden zich sir John Simon cn Walter Runciman. Majoor Entwistle, liberaal lid voor Zuid- West Huil, heeft aan lord Oxford een brief geschreven, waarin hij om vrijwel dezelfde redenen als sir Alfred Mond verklaarde zijn ontslag te nemen als lid dc-r liberale partij. Naar men uit Londen meldt, was de radi cale groep aanvankelijk voornemens een tegen-candidaat te stellen; men weifelde ocihter tusschen Runciman. Sir John Simon en kapitein Wedgwood Beenn en besloot daarom zich tot een passief verzet te be palen. De geheime bijeenkomst van graaf Oxford met een aantal kapitaalkrachtige liberalen uit verschillende deelen van het land, die Vrijdag is gehouden, bleek niet geheel eens gezind. Ofschoon werd medegedeeld, dat voldoende geldmiddelen ter beschikking wa- ren gesteld om het te kunnen stellen zonder de fondsen, welke Lloyd George in beheer heeft, zegt men, dat invloedrijke leden der partij niet geheel ingenomen zijn met het leiderschap van graai Oxford. ITALIË. Geen vakvereeniging van staats- personeel. Naar verluidt, heeft Mussolini bevel gege ven lot ontbinding van de fascistische vak verenigingen van staatspersoneel, daar deze overbodig zijn, daar het personeel deel kan uitmaken van de fascistkche partij. ZUID-AFRIKA. Nederlaag van Smals. De nationale vergadering heeft met G8 «stemmen tegen -16 het amendement van Scout-s verworpen, om dc wet tot uitsluiting van naturellen van den arbeid in de mijnen naar een commissie te verwijzen en heeft de wet in 2de lozing aangenomen. VEREENIGDE STATEN. Loonsverhooging gevraagd. De spoorwegmaatschappijen in het Oos ten hebben een verzoek om loonsverhooging ontvangen van ca. 1 doliar per dag voor de machinisten en treinconducteurs. Men gaf den maatschappijen den tijd tot 2 Maart om te antwoorden. BUITENLANDSCH GEMENGD. Konde in Zweden. Uit Noord-Zweden wordt een buitenge woon sterke koude gemeld, die op sommige plaatsen zelfs 46 gr. bedraagt. Hier en daar zijn deswege de scholen gesloten. Reusachtige brand. In het handelscentrum der stad South- band in Indiana (Y. St.) is een brand uit gebroken, die negen grootc winkelhuizen vernietigd heeft. De schade wordt op 2 millioen dollar gc3éhat. Terwijl deze brand woedde, brak in een ander gedeelte der stad een tweede brand uit, die dc bureaux der „Standard Oil" verwoestten en voor 300.000 dollar schade aanrichten. Aardbeving. Een telegram maakt melding Van een he vige aardbeving op de Salomons-cilanden. De kerk der katholieke zending te Talagi is verwoest: Tot nog toe zijn er geen doo- den gemeld. Doodgevroren. Volgens een bericht uit Moskou had de Sovjet-regeering na do gevangenneming eener kinder-rooverbende omstreeks 300 minderjarigen in onverwarmde goederenwa gens naar Woronesch gezonden, die bij de aankomst van den trein allen waren dood gevroren. Ernstig anto-ongelnk in Victoria. Naar Reuter uit Melbourne meldt, ia nabij de stad Belgrado in Victoria een autobus vol passagiers op een steile helling van den weg geraakt en omgeslagen. Drie monschen waren op slag dood en 15 zijn ge wond, van wie verscheidene, ernstig. Redders gehuldigd. Naar aanleiding van de moedige redding van dc equipage van de Engelsche stoom boot Anlinoe door kapitein Fried en de be manning van de President Roosevelt heeft koning George een danklelegram gericht aan president Coolidge* dat door dezen werd beantwoord. Te Qucenslown stond een duizendkoppige menigte aan den wal, die de President Roo sevelt bij haar aankomst op enlhusiasle wijze verwelkomde. Toen t schip Plymouth bereikte, was er eveneens enorme belang stelling van hel publiek langs dc kaden en het havonfrorit. De bemanning van de Anlinoe kon hel gedrag der stoomboot niet genoeg prijzen. BINNENLAND. De begrafenis van het stoffelijk overschot van dr. J. C. de Moor. Het antwoord van mr. Heemskerk aan ir» Albarda. De Haagsche Gemeenteraad neemt het voorstel inzake radiodistribntie aan. De gemeente Vaals vraagt liaar faillisse ment aan. BUITENLAND. De voorbereidende ontwapeningsconferen tie nu op 15 Mei bepaald. Lloyd George herkozen als leider der En gelsche liberalen in het Lagerhuis. Het Dnitsch-Rnssisch koerierconflict is bijgelegd. De Engelsche koning opent het pariement met een Troonrede. Het doet hun zeer veel leed, dat hun red ding het leven heeft gekost aan twee leden der bemanning van het Amerikaansehe vaartuig, hetwelk hun zoo welwillend heeft bijgestaan. Men gelooft, dat Keitman, een der beide verdronkenen, een Duitscher was; hij was de eerste man, die zich vrijwillig aanbood voor den reddingsdienst. De andere man, die het. leven verloor, was de provoost-p wel- dige Wirtamen, van Finscho afkomsl. De kapitein zwaaide groolen lof toe aan zijn groolen heldenmoed. Ik* orkaan diiurth vier gehecle dagen, waarbij de golven een hoogte van 40 tot 70 voet bereikten, en ofschoon de Roosevelt zich zoo dicht mogelijk bij de Anlinoe bleef ophouden, verloor zij haar in de sneeuwstormen voortdurend uit hel oog, eenmaal zelfs gedurende 18 uren. Zij werd gevonden door raming, ondanks den stroom, die de Roosevelt gedurende de vier dagen 110 mijlen had medegevoerd Fried bleef gedurende 84- uren aanhoudend op de brug. Drie booten, alle gecommandeerd door den le-officier Muller, gingen verloren a!i vorens de redding ton uitvoer werd gebracht. Nadat de draadlooze toestellen van de An-, tinoe onbruikbaar waren geworden en dg slagzijde der kleine vrachtboot 40 gr over helde, werd de verbinding onderhouden met handlampen. Ofschoon d<^ Anlinoe elk oogenblik kon kapsijzen, loonden haar be richten toch een opmerkelijke standvastig heid en moed van haar commandant, kapi tein Tosc. Deze zond de gehuwde leden van zijn bemanning weg in de eerste redding boot, terwijl hij zelf cm de overige 12 nog vele uren in hel uiterste gevair moesten wachten, totdat ook hun redding was vol bracht. Toen hij eindelijk aan boord van de Roosevelt was gebracht, verzocht Tose naar de brug te worden geleid, waar bij. na aan Fried zijn dank betuigd te hebben', onmid dellijk van uitpuiling hei bewustzijn verloor. Ook kapitein Wurpts, commandant van de stoomboot Bremen der Norddeulsche Lluyd, werd te Qucenslown hoffelijk ont vangen wegens zijn koeno reddiug van G mannen der Britse he stoomboot La ris tan en zijn poging om ook dc overige bemanning te redden. De zes geredden verhaalden hoe de Bic- men in antwoord op het draadloos nood signaal de Larislan in hel midden van den Allanlischen Oceaan te hulp kwam. maar hel onmogelijk bevond, in de onstuimige zee een boot uit te zetten. l)e Larislan echter had een boot gereed aan stuurboordzijde en hieraan werd een lijn bevestigd. Zeven man nen van de Larislan gingen in deze boot. die naar de Bremen werd griroki* «lmli een man werd uit de boot ges Sin «re «<i v«-f- dronk. De timmerman van de Lankan, die zich in de boot bevond, werd cveneom daar uit gespoeld en dor r de hooge golven heer? en weer geslingerd, doch hij had cep lijn om het lichaam en werd ten slotte aai I-oord van de Bremen geheschen met dc and-ore 5 mannen. De herhaalde pogingen, dom de Bremen aangewend, om de icsl van d. be manning van de Larislan te redden, door lijnen al te schieten, me! redding.-gordels, mislukten helaas. De Bremen bleef den ge heel en dag en den volgenden nacht in dtf nabijheid van de Larislan, maar toen liet daglicht aanbrak, waren er nog 3loenls wrakstukken te zien. De Larislan was ge durende den nacht gezonken met het over-* schol van haar bemanning 21 mannen. Cylinder gesprongen. Naar uil Oslo wordt medegedeeld, ia op een motorpont, welke zich op weg naai; Aalesund bevond, een cylinder met gecom primeerde lucht gesprongen, waardoor ecu jongen werd gedood cn negen schoolkmde* ren ernstig werden gewond.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1