Verkrijgbaar bij J. C. v. d. STEEN Co. UIT HF 01 UIT DE OMSTREKEN. ENGROS ENGROS artikel 24 der Arbeidswet 1919 door arbeiders van 16 jaar en ouder tot en met 24 April 192G gedurende ten hoogste 10 uien per dag op de eerste vijf werkdagen der week en gedurende ten hoogste 55 uren per week arbeid wordt verricht, or.der voor- waaide, dat: le. de arbeidstijd van bedoelde a:beider8 op de eerste vjjf werkdagen der week ia gelegen tusschen 6 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags; 2e. dooij een arbeider krachtens deze vergunning niet meer uren worden inge haald, dan er van de verzuimde uren reeds aan hean zijn uitbetaald; 3e. op het geschrift, bedoeld in art. 10, derde lid, van het Rusttijden- en Arbeids- lfc'stenbesluit 1923, waarop de te volgen werktijdregeling moet worden- aangegeven, tevens worden vermeld het aantal van de verzuimde en uitbetaalde uren en de termijn, gedurende welken zal worden overgewerkt, met dien verstande, dat, wanneer deze ge gevens niet voor alle arbeiders gelijk zijn, Zij per groep of per arbeider moeten worden vermeld; B. hoofden of bestuurders van Jle onder A. genoemde ondemem ngen er aan te her innoren, dat op de dager, waarop ingevolge deze vergunning langer dan S1/» uur per dag arbeid wordt verricht, overeenkomstig het bepaalde bij art. 3 van vorengenoemd Rusttijden- on Arbeidslrjötenbesluit de arbeids tijd van een arbeider niet na t?n hoogste 4Vs uur arbeid behoeft te worden afgewis seld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur, onder voorwaarde, dat zijn arbeidstijd telkens na ten hoogste 4Ve uur wordt afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een kwartier en »yendien na ten hoogsto 6Va uur na het begin van zijn werktijd door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur- Overheidspersoneel. Volgens „Het Volk" werd d.d. 22 Januari de volgendo brief aan de departementchefs <n de hoofden van dienst gezonden: „Ik heb de eer, u mede te deelen, flat de Raad van Ministers heelt besloten, dat aan do Departementen van Algemeen Beetuur niemand (beetuur noch leden) van den Fe- dcratioven Bond van Personeel in Openbaro Diensten meer zil ontvangen worden. Deze beslissing geldt tevens voor verschil lende onder de Departementen ressortseren- do Diensten. Ik noodig u uit in voorkomende gevallen met bovenstaande besl'ssing rekening te doen houden." Het blad liceft bij den voorzitter van 'de Federatie, den heer Schilp, geïnformeerd Daar de mogefüke. aanleiding van den in ■fee veiistaanden brief vervatten maatregel. tJoarbi) bleek, dat het Federatiebestuur nog goon kennis dMcg van het besluit van den fivmistèrraad. Het kwam hem echter, zoo h\[, uit een oogpunt van tactiek, niet Dngclegén. Propaganda bij een begrafenis. In antwoord op de desbetreffende vragen van den heer Albarda heeft minister Lam- bcoy geantwoord, dat het hem bekend is, dat aan een aantal personen geweigerd is bij de begrafenis op 17 December j.l. van liet stoffelijk overschot van den gepension- neerden sergeant-zeilmaker N. Richard, rid der der Militaire Willemsorde, plaats le nomen in den militairen stoet en gedurende de militaire plechtigheid aan het graf het woord te voeren. De weigering berustte op de door den commandant der marinekazerne le Amster dam verkregen inlichting, dat meerdere leden der Vereeniging van ridders der M. \V. O. zich zouden onthouden van deel noming aan de militaire plechtigheid, in- di n de bond van het oude vloolpersonedl met welks wijze van actie-voeren voor pcnsioenverbelering zij zich niet kunnen vereenigen lot deelneming werd toege laten. Hierbij moet wel in het oog worden gehouden, dat de aanspraak, om met mili taire eerbewijzen le worden begraven, uit sluitend verleend werd aan het feit, dat de overledene ridder der M. W. O. was en dal van de personen, die zich vanwege den genoemden bond hadden aangemeld voor hot houden eener redevoering, desgevraagd, Diet de verzekering was verkregen, dat zij xlch zouden onthouden van propaganda yoor hun actie. Den laden van dezen bond is geenszins feweigerd zich bij den begrafenisstoet aan te sluiten; zij hadden daartoe gelegenheid achter den militairen stoet. Evenmin is hun belet aan het graf het Tfroord te voeren, nadat de militaire plechtigheid was afge- loopen. Door den officier, belast met de regeling der militaire plechtigheid, werd zorg ge dragen, dat aan een en ander de hand werd gehouden. De verbodsbepaling gold het deelnemen aan een militaire plechtigheid, waarbij de militaire autoriteit gezag uitoefent. Het optreden van den bevelvoerenden officier wordt goedgekeurd. Afgescheiden van de omstandigheid, dat in dit geval een keuze moest worden ge daan tusschen de vertegenwoordiging van een der beide bovengenoemde vereenigin- gen, zullen maatregelen als bovenbedoeld, in de toekomst niet noodig zijn, wanneer de bond van het oude vlootpersoneel er van afziet, bij plechtigheden als deze, propa ganda te voeren. Oifioisele berichten. Bij Kon. besluit is aan G. van der Stuyt op zijn verzoek met 15 April e.k. eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van nota ris le Scheveningen. Bij Kon. besluit is aan mr. A. W. J. M. Deserline, op zijn verzoek met 29 Jan. a.s. eervol ontslag verleend uit zijn' betrekking I van griffier bij het kantongerecht te Oss. I In Den Ilaag is het gezelschap Zuid- Afrik&ansche Studenten gisteravond éen di- j nor aangeboden, waarbij mede aanzaten: r burgemeester Patijn, de Engelsche gezant, en j de secretaris van de commissie voor den Ne- derlandschZuid-Afrikaanschen handel, mr. Obreen. I Ten gemeentehuis© te Reeuwyk is bij enderhandsohe aanbesteding de dakdichting Tan den Vettenbroekschec polder giegund aan de laagste inschrpster, de firma Bakker De Jong, te Ammersto), voor f99.900. Gisteravond heeft dr. G. W. Oberman, uit Leeuwarden, in de geheel gevulde Dom kerk te Utrecht, zijn intrede gedaan. Voor zijn predikatie had hij als tekst gekozen het begin van het 16e vers uit Romeinen 16, n.l. de woorden: „Opdat ik een dienaar van Jezus Christus zij onder de heidenen". Aan het einde der godsdienstoefening zong de gemeente haar nieuwen predikant Gez. 91 vers 3 toe. Gisteren overleed te Zwolle de heer j mr. W. H. Royer, oud-president van de rechtbank aldaar, die met 1 Nqvember 1.1. zijn ambt als zoodanig neergelegd heeft. Alphen. Gistermiddag kwamen op den hoek Juliapastraafc—Bruggestraat een racht-auto en een luxe-auto met elkaar in botsing. Beide werden beschadigd. Het on geval was te wijten aan den bestuurder der luxe-auto, die links hield. Boskoop. Een zoontje van den heer van G. alhier geraakte Dinsdag aan den Zijdewcg te water. Het hoold der M.U.L.O. school slaagde eT in hel kind te redden. Door den vorst en zwaren sneeuwval geraakten de kweekers hier met hun winter werk zeer ten achter, nu sneeuw en ijs eoh- ler zoo spoedig zijn verdwenen is men overal vlug bezig den verloren tijd weer in te halen. Voornamelijk Ivet grondwerk moest nu reeds zijn afgeloopen. Tevens zijn verscheidene firma's reeds aan hun voorjaarszendingen naar in t buitenland begonnen. Hoogmade. De alhier gehouden boek- huudcursus, uitgaande van het Haagsche Instituut voor Handelsopleiding, onder lei ding van den heer H. M. Verhulst, accoun tant te Leiden, werd Dinsdag na het hou den van een schriftelijk examen gesloten. De behaalde diploma's werden door den heer C. W Lieverse, wethouder der gem. Woubrugge, in tegenwoordigheid van eeni- ge belangstellenden aan do navolgende leerlingen uitgereikt: Afd. dubbel boekhouden: A. H. Bart, 3. C. Hoogeveen, G. J. v. Tdl Jr. en J. v. We ringen Wz. (teruggetrokken 1). Aid. landbouw-boekhoudenC. J. v. a. Geest, E. E. Hoogeveen, C. v. Leeuwen, G. Kraan, W. J. v. d. Kraft, L. J. v. Tol, W. v. d. Post, P. de Vette, A. H. Bout, J. Hoogeveen, G. J. v. Tol Jr., J. van Wielin gen Wx. (teruggetrokken De heer Verhuist bracht dank aan het gemeentebestuur en allen die medegewerkt hadden tot het welslagen van den cursus, waarna men nog eenigen lijd gezellig samen bleet. Koudekerk. Aan de Universiteit te Am sterdam is bevorderd tot arts de heer W. C. Wernink, geboren alhier. Hij ia bestemd voor off. v. gezondheid, Se kl. O.-I. leger. Leiderdorp. Dinsdagavond hield onder voorzitterschap van den heer T. Rijnsburger in het café Ramaker het „Leiderdorpsche Veefonds" haar jaarvergadering. Deze open de de bijeenkomst met een woord van wel kom tot* de opgekomen leden, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens bracht de directeur, de heer A. Rijnsburger Pz., verslag uit over de werking van het fonds. Hieruit bleek, dat in 1925 in het geheel 1002 beesten waren verzekerd. Met het oog op den gunsligen toestand der kas werd besloten de assurantiepremie te bepalen op f 3 per rund. Als bestuursleden werden gekozen de heeren G. van Leeuwen en J. J. B. Koning. De vergadering werd door den voorzitter met dank aan de leden voor hun tegenwoordigheid gesloten. Jaarvergadering „Alge meen Ziekenfonds Leider dorp (H.-R.)Z ooterwoude. Gisteravond werd in „Irene" de jaarver gadering gehouden van het „Algemeen Zie kenfonds voor Leiderdorp, Ifooge-Rijndijk Zoeterwoude". Tegenwoordig waren 81 le den. De voorzitter, de heer G. v. d. Beek, opent de vergadering met een toepasselijk woord, waarin hij de mededeellng doet, dal mag worden geconstateerd, dat in tegenstel ling met enkele jaren terug, het fonds in goede financieele conditie verkeert. De no tulen, hierna door den secretaris gelezen, werden onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 3320,66de uitgaven f 2166,03, saldo f 851,63. biet het vorig kassaldo, groot f 2957,19, is dit totaal f 3811,82 op 31 Dec. 1925. Bij monde van den heer De Munnik werd namens de finan cieele commissie verslag uitgebracht, waar uit bleek, dat de boeken en bescheiden cor rect in orde waren bevonden. Tot leden van deze commissie" werden voor dit jaar be noemd de heeren J. van Mill en J. J. de Witt Mz., tot plaatsverv. de h.h. G. Wolvers en W. Moraal Wz. Er waren in 't afgeloopen jaar 79 ziektegevallen voorgekomen met 973 ziektedagen. Het ledental bestaat thans uit 220 leden. Tot voorzitter werd herkozen de heer G. v. d. Beek en tol bestuursleden de heeren-Jb. de Jong en W.. Hogervorst. Tot afgevaardigden naar de Bondsvergadering werden benoemd de heeren W. van Alphen en J. Hogervorst Op voorstel van het be stuur werd het Balaris van den ziekeneontro- leur gebracht van f75 op f 100; voor admi nistratiekosten van den penningmeester werd 1 30 toegewezen. De "Voorzitter brengt nu in bespreking een verzoek van het Sana toriumfonds om deel te nemen aan een ver loting, welker baten zullen len goede komen tot meerdere bestrijding der verpleegkoslen voor opgenomen patiënten; deze loten zijn a f 0.50 verkrijgbaar. De heer Volkers geeft in overweging hiervoor 125 uit de kas be schikbaar te stellen; dit wordt door den heer A A. Janssen ondersteund. De heer J. Bor- reman acht dit wel wat te veel en stelt voor om f 10 te geven. Met meerderheid van stem men wordl besloten om dit bedrag aan ge noemd fonds uit te keeren. Hierna doet de voorzitter de mededeeling, dat er op een stembriefje was gewaagd om onder de tegen woordig zijnde leden een collecte te houden voor de slachtoffers van de overstroomings- ramp; zijn persoonlijke meening is, dat dit niet op den weg ligt van de Vereeniging; waar reeds in de gemeepte een algemeene collecte is gehouden. De lieer J. de Lange wenschle toch iets te doen en stelt voor om f 15-uit de kas le geven. Ten slotte werd het voorstel-De Lange om f 15 te geven, aange nomen. Bij de rondvraag stelt de heer A A. Janssen voor om bij voorkomende sterfge vallen der leden den overbl ij venden huisge- nooten geen bijdrage te verleenen van bij dragen. welke thans op de leden worden verhaald, doch deze som uit de kas le nemen. De voorzitter merkt op, dat dit voorstel eigenlijk reglementsherziening inhoudt. Na eenige discussie werd het voorstel-Janssen, om het voor dit jaar te doen, aangenomen. Vervolgens vraagt de heer B. de Jeu naar eenige gegevens aangaande de ultkeerlni der verschillende klasseD. Dere worden hem door den penningmeester verslrekt. De heer J. P. Vervark vraagt nog naar de uitlegging van art. 16 van het reglement, daarin is toch vervat, dat bij een voorkomend onge val de Rijksverzekeringsbank 70 procent uitkeert en tevens de ziekenkas de volle procenten; dit acht hij niel reëel, want daar door wordt het inkomen hoogcr dan als men arbeid kan verrichten. De voorzitter zegt, dat dit op de bestuursvergadering i9 bespro ken en deelt mede, dat het bestuur er op uit is om in de richting van de Bondssta- tuten te werken en hoopt te eeniger tijd hierover met voorstellen te komen. Hiema sluit de voorzitter met dank aan de leden de bijeenkomst. Waddinxveeu. Do.or hel plaatselijk watersnood-comité is voor de geteisterde stroken langs de huizen gecollecteerd een bedrag van f 3681.78. In het hotel van den heer Kwaak al hier had de jaarlijksche uitvoering plaats van de gymnasliekvereeniging T. O. O. S. Hot programma was goed voorzien en de nummers werden over het geheel goed uil- gevoerd. Vooral het nummer „Vlinder dansje", door enkele jonge dames uitge voerd, was zeer fijn en smaakvol. Alge meene bewondering verweklen ook de toe ren van do jongens aan de brug en de rek stok, die van veel oefening en goede leiding getuigden. Op zeer sympathieke wijze' sprak na de pauze de burgemeester onzer ge meente, als beschermheer der vereeniging, een woord van waardeering over het werk der vereeniging, waarvoor hij en velen met hom zoo groole bewondering koestert, daar het zoozeer opvoedend voor de jeugd werkt De belangstelling uit alle deelen der be volking was zeer groot, liet was een goed geslaagde avond. Haarlemmermeer. De Raad van deze gemeSnte komt in openbare vergadering bij een op Donderdag 4 Februari, des namiddags te 2 uur. Dinsdagavond had in hotel de Land bouw te Hoofddorp een openbare vergade ring pliats met het doel om te komen lot oprichting van een fonds voor ziekenhuis- verpleging. Wijl het gemis van een zoodanig fonds reeds langen tijd in Hootddorp werd gevoeld, had zich een 7-lal personen tot een commissie gevormd,' die deze bijeenkomst bad uitgeschreven. De vergadering, die door ongeveer 70 per sonen werd bijgewoond, stond onder leiding van den heer J. A. de Hoog, die uitvoerig het nut van een fonds voor ziekenhuisverple ging uiteenzette en er o.a. op wees, dal ook in Abbcnes en Nieuwvennep en op tal van andere plaatsen in ons land een dergelijke vereeniging met succes en tot veler tevre- denheid werkzaam is. De motieven, welke de daarvoor gevormde •commissie hebben geleid om ook in Hoofd dorp zoo'n vereeniging te stichten, zijn voor- namelijk de dikwijls hoogo verplecggelden in do ziekenhuizen, waardoor de arbeiden cn niet het minst de middenstanders wordeil getroffen. Hierbij komt nog dat in voorkomende ge vallen van ziekenhuisverpleging in vela omstandigheden de arbeiders geholpen roof den door Kerk- en Armbestuur, terwijl da. beter gesitueerde arbeiders en midden stan ders dit zelf moeten bekostigen, wat dik- wijls groote financieele offers vraagt. De bedoeling van een ziekenhuisfonds i», om bij ziekenhuisverpleging de leden da verpleeggelden gedurende een vastgesteld aanlal dagen uit te keeren. Nadat een en ander nog door den voor zitter was toegelicht en enkele vragen war ren beantwoord, verklaarden zoo goed als alle aanwezige personen zich bereid als lid loe. le treden, zoodat tot definitieve oprich ting vap een fonds voor ziekenhuisverple ging wetd besloten. De door het voorloopig comité voorgestelde contributie voor de leden werd vastgesteld als volgt: ta klasse t'Ü 40 per maand en per gezinslid boven 14 jaar; 2e klasèe f 0.30 p, maand en per gezinslid boven 14- jaaf"; 8e klasse f 0.20 per maand cn per gezinslid boven 14 jaar, met dien verstande dat van de kinderen beneden 14 jaar geen premie wordt betaald en zij toch in voorkomende gevallen recht op uilkeering hebben in de klasse waarin de ouders zijn verzekerd, ter wijl de premie voor de 3e klasse nooit meer dan f 12 per jaar en per gezin zal bedragen. De uilkeeringen bij ziekenhuisverpleging werden bepaald als volgt: voor de le klasie f 4 per dag; voor de 2e klasse f 3 per dag en voor de 3e klasse f 2 per dag, terwijl het aantal uitkeeringsdagen voorloopig niet meer dan 28 zal bedragen. Men moet tenminste drie maanden lid zijn om ultkeering te kun nen ontvangen. Statuten en reglement werden, zooals deze door hel voorloopig comité waren ont-, worpen, behoudens enkele wijzigingen goed gekeurd. Tot voorzitter van deze nieuwe vcreeni- ging werd gekozen de heer J. H. de lloog. liet bestuur werd verder samengesteld uit de heeren H. Koning, P. Vorst, Jac. Overbeek Czn., S. Silver, D. Helder, J. Ran, die de overige functies onderling zullen verdeelen. De te Hoofddorp geslichte oud-gerefor meerde gemeente, die hare bijeenkomsten hield in het aan het einde van de Raadhuis- laan langs de Kruisvaart aldaar staand g«- RECLAME. PIETERSKERKGRACHT 18 en 20, LEIOEN Belt IJ even 1197 op en wij zenden direct vertegenwoordiger. 99*1 - 31 De kwestie Geelkerken. Gistermorgen kwam de Synode der Gereformeerde Kerken in de Zuidersingelkerk te Assen bijeen, ter behandeling van de kwestie Geelkerken. Alle afge vaardigden van Particuliere Synoden waren ten getale, vatj pngey.eej pegentig aanwezig. Een aantal der voornaamste aanwezigen. Foto van Dr. Geelkerken. Links: prof. Grosheide (hooglceraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam), rechts: prof. dr. Hoekstra. Links: prof. Geesink, rechts: prof. dr. H. II. Kuypcr.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6