KWALITEIT Verkrijgbaar bij J. 0. v. d. STEEN Co. ENGROS STAAT AAN DB SPÜTS ENGROS GEMENGD NIEÖWS. ten antwoord, dat do directie omtrent liet tijdstip eener evenlueele herplaatsing bij do JJaatechappij - tot haar leedwezen geen zeker heid kan geven, zooals zij reeds bij her haling geantwoord hebben op tot haar ge richte verzoeken van dien aard. Tec tijde van de op wachtgeldstelliugen koesterde de directie de verwachting, dat het met het bedrijl mettertijd beter zou gaan en binnen een niet al te lang tijdsverloop weder tot aanstelling van de op wachtgeld gestelde klerken zou kunnen worden overgegaan. In die verwachting is zij teleurgesteld gewor den. Zooals de toestand zich thans laat aan- zieD, is hun kans op wederaanstelling bin nen de eerste jaren uiterst gering. Prol. dr. G. A. van den Beigh van Eysinga. Zondagmiddag is prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga te zijnen huize te Sant poort gehuldigd in verband met het feit, dat hij 25 jaar 'geleden promoveerde. Er had Zich oen, comité gevormd als welks woordvoerder in de eerste plaats optrad prof. H. M. Méyfcoom uit Paterswolde. Spr, zette de verdiensten van den jubileerenden hoog leeraar uiteen en zei hét te betreuren, dat prof. Van Eysinga onlangs te Amsterdam voor oen benoeming is gepasseerd. De boer C. Vprwey, te Santpoort, sprak al3 voorzitter van het uitvoerend comité en bood oen door mej. G. te Winkel gecalligrar feerd album aan, waarin o.a. een lijst van de wêiken van prof. Van Eysinga is opge nomen. Da zoon van den hoogleeraar heeft dit album met penteekeningeo verlucht Verschillende corporaties hadden zich deen vertegenwoordigen. Hofberichten. H.M. de Koningin heelt met ingang van 1 Maait 192G aan ïlievrouw Groeninx van Zoclcn, geb. jonkvrouw van de Poll, op haar verzoek eervol ontslag verleend als Hr. Ms. dame du palais, onder dankbetuiging voor de vele diensten, docr'haar in die betrekking aan II.M. bewezen, en haar benoemd lot dame du palais honoraire; De oneenigheid in de Comm. Partij. Ia „Da Tribune" vermeldt d. V.(isser) den inhoud van de resolutie, die het Presidium van do Communistische Internationale naar aanleiding van de hernieuwde behandeling van de „Hollandsche kwestie", tot de C.P.H. heelt gericht. De mededeelingen bevestigen geheel hetgeen wij reeds dezer dagen ever deze resolutie mededeelden. Wat de kwestie met de afdeeling Rotter dam betreft, wordt nog medegedeeld, dat, reeds vóór dat de resolutie van de Inter nationale aangenomen was, het P. B. op trad in den geest van het voorstel, dat aan de Internationale gedaan was. Men trachtle op die basis een hereeniging van de afdeeling te bewerkstelligen. Na een onderhoud en besprekingen, ont ving het Partijbestuur op 16 Januari uit Rotterdam bericht, dat men niet bereid was het besluit van de Executieve uit te voeren, tenzij vooruit het besluit, omtrent Rotterdam z~u zijn gepubliceerd en de geschorste leden hersteld waren. Do mededeelingen vervolgen dan als volgt; Wat het P. B. betreft, zijn standpunt is duidelijk. Het wil, ook nu nog, de beslissing van het presidium geheel en onvoorwaardelijk uitvoeren. Er kan dus geen sprake van z'nn, dat de geschorste leden worden hersteld, vóórdat de gecombineerde vergadering met Rotterdam heeft plaats gevonden en het be sluit van de Internationale is uitgevoerd. Men bedenke wel: wie zich aan deze niet onderwerpt, die begint den openlijken strijd tegen do Internationale. Wat p.g. Wjjnkoop betredt, het P. B. zal zich mot hem in verbinding stellen, en zal licrn de vragen voorleggen, die de Inter nationale ook hem in haro resolutie stelt Het P. B. wil alles doen om een congres voor to bereiden, waar de door de Inter nationale gewenschte oplossing tot stand zal komen. Maar ten slotte, zoo wordt gezegd, hangt dit af van de oppositie, die moet kiezen tusschen samenwerking met de meer derheid, of alleen-staan. RECLAME. 9864 PidTE^^KE^^iKACHT 18 en 20, L£IDER3 Belt IJ even 1127 op en wij zenden direct vevtcjjer.woord gcr. 9865 1 J Ter beschikking van IIM. do Koningin van gesteld, ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood, bedragen van f 350, bijeen gebracht door officieren van het Neder- landsch-Indische leger en van I 108,50, bij eengebracht door het personeel van den Hofmaarschalk, welke bedragen oorspronke lijk waren bestemd voor een bloemenhulde ter gelegenheid van het Zilveren Huwelijks feest van het Koninklijk Echtpaar. Beide be dragen zijn door Ilr. Ms. particulieren .se cretaris aan de Algemeene Commissie over gemaakt. Rijkssubsidies voor T.B.C.-bestiijding. De Minister van Arbeid, Iiandcl en Nij verheid brengt ter kennis van de belangheb bende verecnigingen op het gebied der tu berculosebestrijding, dat de voorwaarden, waaronder aan plaatselijke vcreenigingen tot bestrijding der tuberculose Rijkssubsidie wordt verleend, worden aangevuld met de volgende bepaling: Door de plaatselijke vcreenigingen mogen geen patiënten worden uitgezonden naar Sanatoria, dan nadat die patiënten onder zocht zijn op een districts- of kringbureau of op een door de inspectie nader aan te wijzen consultatiebureau cn nadat de me dische leider van één der bovenbedoelde bureaux schriftelijk heeft bericht, dat op name in een Sanatorium wordt noodig geacht. Te Amsterdam is in den leeftijd van 85 jaar overleden mr. R. van de Werk, oud- president vaii het Gerechtshof aldaar. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal^p Vrijdag 29 Januari niet plaats hebben. RECLAME. 7732 wegens betoonde activiteit en scherpzinnig heid bij het volgen van den man, die hem een valsch bankbiljet van f 10 in betaling had gegeven, waaruit later de arrestatie van de beide valsche munters uit Nijmegen is voortgevloeid. Te Laren (N.-H.) is een 7-jarig zoontje van J. W. EL H., dat onverwacht den weg overstak, door een auto aangere den en zóó zwaar gewond, dat het even later overleed. Ontvlucht. De twee Dui t- schers, Vrijdag aangehouden te \Vezep, als verdacht van inbraken in Kropswolde, zijn 's nachts door het zoogenaamde ctensdeur- tje uit de politiecel t-f Hoogezand ont vlucht. Een ingenieur vermist. De Duitsche ingenieur S. W., werkzaam aan de Maaskanalisatie te Belfeld, is Zaterdag morgen per motorfiets met zijspan van Nijmegen naar Belfeld vertrokken, waar hij echter niet is aangekomen. Ook is hij nieb te Nijmegèn teruggekeerd. Hij had f 1300 bij zich, ter uitbetaling van iooncn. Staking bij de stoomtram ZutphenEmmerik. Zaterdagnacht is het reeds weken dreigende conflict bij de stoomtram ZutphenEmmerik uitgebroken. Om 12 uuf kwam het personeel in nacht vergadering bijeen, en na eenige discussie werd te halfdi-ie met algemeene stemmen tot staking besloten. Van het ongeveer 70 man sterke personeel gingen er 66 in staking. Precies 5 uur kwam de stakingsdienst met auto's in exploitatie, en reed de eerste wagen voor. Even vóór het vertrek van dc eerste autobus werd aan de particuliero woning van den directeur een schriftelijke mede- deeling van het uitbreken van dc staking afgegeven. Op het emplacement der tram was het inmiddels ook levendiger geworden. Hier werd door Rotterdamscli personeel onder leiding van den heer Kuiper persoonlijk een trein samengesteld, die precies öp tijd (kwart over zes) naar Zutphen vertrok. Te 7 uur 18 m. vertrok de cefste tram in do richting s'-Heerenberg overeenkomstig de nieuwe dienstregeling, die voor de tram is ontworpen. Blijkens deze dienstregeling, die niet in druk is verschenen, is de treinenloop bij ue tram zeer beperkt. Alle bussen zijn tijdelijk buiten dienst gesteld ,en ook vervielen eeni ge trams; in plaats van elf, rijden er vijf treinen in beide richtingen. Elke tram rijdt met dubbel personeel en wordt door een marechaussee begeleid. Het corps marechaussee's ia tot dit doel verscherpt. Er was den gcheelen Zondag veel belang stelling voor de tram en de autobussen van de stakers. Incidenten van beteekenis zijn er niet voorgevallen. De stakers dragen in plaats van de uni form der tram een witten band om den arm, waarop in groen dc letters N. T. Schip-gezonken. Zaterdag middag is het Belgische sleepschip „Itegu- larité II", schipper v. B., geladen mee cokes uit Duitschland met bestemming naar Gent, voor Hoedckcnskerke lek gesla gen cn naar Hansweert gesleept, waar het in de buitenhaven gezonken is. Het schip zit met laag water geheel onder; alleen de mast is nog zichtbaar. Vechtpartij. Zaterdag nacht heeft na afloop van een danspartij te Haaksbergen een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij een zekere A. een 3-tal messteken in den rug bekwam. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. De dader is onbekend gebleven. De politie heeft W. uit Mar- kelo, van Hengelo naar Haasbeigcn over gebracht. Hem werd ten laste gelegd, dat hij 14 dezer te Haaksbergen een dochter van H. zou hebben aangerand. Hij heeft bekend. Toen W. naar het huis van bewa ring zou worden overgebracht, vroeg hij op het station te Hengelo den begeleidenden agent even gebruik te mogen maken van de W. C. en neeft toen getracht te ontvluch ten door de ruit m de W. C. te verbrijze len. De agent heeft de ontvluchtingspo ging echter verijdeld. Doodgered en. T)p de tram lijn onder Angeren is het lijk gevonden van den landbouwonderwijzer v. d. B., uit Elden die op weg was naar Angeren om les te geven. Hij is bij avond vermoedelijk door de tram gegrepen. Idyllische toestanden. In Nicuw-Lekkerland wonen een paar echte lieden, die dezer dagen hun gouden brui loft hebben gevierd, nog steeds in het huis, waarin zij 50 jaar geleden hun intrek hebben genomen. Zij hebben al dien tijd 'voor die woning, waarbij pen flinke moes tuin is, een huui-prijs betaald van60 cent per week. Ernstige aan r ij ding. Za terdagmiddag kwam ter hoogte van dc melkinrichting „St. Martinus" op den weg ZundertBreda een auto uit België in bot sing met een fietsrijder. Uitwijkend, kwam de auto daarop t^en dei] muur van een huis, met het gevolg dat dq vier inzittenden zoo ernstig werden gewond, dat zij allen naar het ziekenhuis moesten worden over gebracht. Ook de fietsrijder werd gewond en is eveneens in het ziekenhuis opgeno men. Ilansje was een bijdchande jongen. Op zekeren dag zond z'n vader Kern uit om bier te halen. Hansje vroeg om geld. „Geld," zei de vader, „geldl Dat is heele- maal geen kunst om bier te halen als men geld heeft." Hansje ging heen met de kruik en kwam na een poosj© terug en zette de kruik op tafel. Z'n vader wil gulzig drinken, maar de kruik was leeg. „lloc kan ik nóu drinken," vroeg de va der, „als er geen bier in de kruik is?" Ilansje keek hem guitig aan, en zeide: „Ja, het is heelemaal geen kunst om tc drinken, als de kruik vol is, maar het is wel eeiv kunst uit een kruik te drinken, als er niets in is." RECLAME. DE SCHITTERENDE AANKLEEDING van de groepen Sneeuwkoningin en Prins Carnaval enz., op het Winterfeest was van Ccstnnmhnis ,,Erato" (Wett. Ged.) Onde- Singel 14, Tel. 889. Bespreek nog heden uw ccstuum voor het feest van „Nut en Ver maak". Prijzen voor elke beurs. Costuum- lijslen gratis verkrijgbaar. 987G (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Kamer van Koophandel Tuinders. Mijnheer de Redacteur. In Uw blad van Donderdag 21 Januari komt onder bovenstaand hoofd een stukje voor van den heer Averbeck, Advocaat te Leiden. In dit stukje, schrijft de heer Aver beck als volgt: De heer ten Cale Brouwer beweert: „van eenigerlei aan de Bank schriftelijk of mondeling gedaan aanbod in optima forma van I 33000, is nimmer sprake geweest." „Deze bewering is volstrekt' onjuist en dc heer Ten C. B. moet welen uit mijn verklaring op de indertijd met t Bureau der Kamer gehouden conferentie, dat door mij ten overslaan der Vacanliekamer der Arrondksemenls Rechtbank ie 's-Gravpn- liage, aan den vertegenwoordiger der Bank Mr. W. H. Verloop, een dergelijk aanbod is gedaan, dat echter blijkens schrijvdn dd. 4 Aug. '2-4 namens de Bank, door haren advocaat in de volgende bewoordingen ;s geweigerd." - Vervolgens doet de heer A. dan mededee- ling van het antwoord, dat de gemachtigde van de Coöp. Tuindersleenbank op dit aan bod gaf en verklaart dan \tenslotte dat dit antwoord voor belanghebbenden ter inzage ligt. Deze mededeelingen van den A. zijn ten dentieus en daarom vereischt dit stukje nadere toelichting, welke ik Uwen Lezers eenigszins uitvoerig wil verstrekken, opdat zij in staal' zullen zijn zich over deze kwestie een zelfstandig oordcel le vormen. Allereerst dienen dan Uwe Lezers goed le begrijpen, dat de opdracht, welke door mij werd aanvaard, zich uitsluitend be perkt tot geven van een antwoord op de vraag: Of de L. T.P. V. aan de Coöp. Tuinders leenbank op eenigerlei tijdstip heeft aan geboden een bedrag in contanten van f 33000 in mindering van haar schuld en of de Coöp. Tuindersleenbank dit aan bod had geweigerd. Men had mij dus niet gevraagd of ik wilde onderzoeken of de L. T. P. V. a! of niet be reid was om haar schuld of le lossen, neen, ik moest nagaan of er op eenigerlei tijdstip een bedrag van f 33000 in contanten was aangeboden. Ik verzoek Uwen Lezers dringend de omschrijving der opdracht niet uit het oog te verliezen. Na een geheel belangloos, tijd- roovend en ernstig onderzoek heb ik de vraag of er een bedrag van f 33000 in con tanten is aangeboden, in ontkennende zin moeten beantwoorden. Geen enkele onpartijdige rapporteur zou op grond van de inlichtingen, welke mij ten dienste staan, tot een andere conclusie kun nen komen. Bij dit onderzoek heb ik, zooals in mijn rapport ook vermeld is wel de wetenschap opgedaan, dat deheer De Graaf pogingen heeft gedaan om de bankschuld af te lossen. Een Bankinstelling hier ter stede verklaarde zich bereid als financieel bemiddelaar op le treden en volgens de mededeeling van de Directie dezer Bank is zelfs een bedrag, groot f 15 000 meerdere dagen disponibel ge weest, welk bedrag men had kunnen innen, wanneer men daarvoor de gevraagde waar-« borgen gegeven had, wat echter nooit is ge schied. Eveneens heb ik bij mijn onderzoek de overtuiging gekregen, dat de borgen niet voldoende medegewerkt hebben om een ge zonde regeling mogelijk te maken. Toch mag men de borgen daarover niet al te hard vallen. Hoe toch was de situatie? De twee borgen waren aansprakelijk voor een bedrag van f 48.000, welk bedrag zij dus, wanneer de L. T. P. V. failleerde, zou den hebben le betalen. Öp dat moment ech ter traden de borgen automatisch in de rechten der Bank. De activa der L. T. P. Vf kwamen hun dus ten goede. Hoe groot nu waren deze activa? En welk risico liepen dus ten slotte de borgen? De L. T. P. V. bezat aan onroerende eigendommen voor een waarde, toentertijd geschat op f 15.000. Bovendien hadden de borgen de overtuiging (na al datgecn wat ik daarover bij mijn onderzoek gehoord heb. i9 zulks m. i. zeer begrijpelijk) dat de f 18.000, slaande ten name van den heer X bij de Nulsspaarbank, ook gerekend konden <vor« den tot deze activa te beljporen. In totaal (volgens den gedachlengang der borgen)' waren er dus aan activa f 15.000 en f 18.000, is f 33.000. De geheele schuld bedroeg- f 48.000, zoodat de borgen een risico liepen (naar hun meening) van ten hoogste f 15.000 Wanneer nu de borgen op het voorstel van de L. T. P. V., om de schuld aan de Coöp. Tuindersleenbank af te doen. waren ingegaan, dan was er weliswaar een regeling lot stand gekomen, maar wilde deze regeling slagen, dan moesten de borgen eerst begin nen met een bedrag in contanten te storten groot f 15.000. Bij verwerping van het voor stel tot regeling of bij aanneming van het voorstel, in beide gevallen waren en bleven de borgen voor.f 15.000 bij de L. T. P. V be trokken. Óndanks hel feit, dat ik de houding der bor&eri niet goed wil praten, moet ik toch bekennen, dat zeer verklaarbaar is, dat de borgen toen niet brandden van verlangen om.op. dij voorstel in te gaan. Volgens mijn overtuiging hadden zij echter zulks wel moe ten doen. Iloe staat het nu met het voorstel, be doeld door mr. Averbeck. Uw lezers, ge* achle Redactie, kennen wel het antwoord (is dit antwoord wel in zijn geheel weergege ven?) maar kennen niet den inhoud van liet aanbod. Waarom heeft mr. Averbeck dit aanbod niet gepubliceerd? Was er dan een aanbod? liet aanbod dan. waarop mr. Averbeck in zijn stukje doelt, werd in Augustus 1924 in de volgende bewoordingen voor de Arr.t Rechtbank in Den Haag gedaan: „De Leidsche Tuinderspatroonsvcr- eeniging, in deze vertegenwoordigd door haar bestuur en uit krachte van een be sluit, genomen ter algemeene vergadering met spoed bijeengeroepen op 31 Juli 1924 verklaart in verband met de uitlating van Mr. W. II. Verloop op 25 Juli voor de Arr. Rechtbank te Den Haag, dat dc Veilingsvcreeniging Ons Belang te Leiden de schuld der Leidsche Tuinderspatroons- verecniging aan de Coöp. Tuindersleen bank ponds-pondsgewijze wil mrdcafbe- falcn; dat zij zich steeds op het standpunt gesteld heeft en nog slaat, dat de schuld op bedoelde wijze moet worden afgedaan en dat zij bereid is lelkenjare haar bij drage in ren'te en' aflossing bij le dragen, Leiden 31 Juli 1924. (w.g.) A. J. DE GRAAF. Voorzitter. W. SLOOTWEG. 2e Voorz, J. LAMAN. Secretaris. A. v. Winkel, Commissaris. Nu lette men op de op mijn© aanwijzing) vet gedrukte woorden. Ik heb dit aanbod aan Uvce bekwame juristen voorgelegd, di© beiden van oordcel waren, dat in dit aanbod niets meer te lezen is dan een bereidver* klaring om le onderhandelen over de rege-s ling van de schuld. Een aanbod, wil het aanspraak kunnen maken op serieuse overweging, moet zofh danig gesteld zijn, dat belanghebbende pre- Invoerrecht voor vlsesch. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden dat de com missie van deskundigen voor de vaststel ling van de prijscourant Ier berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch in haar vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund- cn kalfsvleesch, verseh of gekoeld, 100 K.G. f 95. Paardcnvlccsch, versch of 'gekoeld, 100 K.G. f45. Gedurende de maand Februari 1926 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vlceschsoorten bedragen 10 pCt. van de hiervoor vermelde waarden. Een proces tegen den H. D. O. Zaterdagavond is* in het openbaar een uit voering gegeven van „Les Clochcs de Cor- neville" door het orkest van den Hilver- sumschen Draadloozen Omroep (H. D. O.) met medewerking van ecii koor. Deze uit voering was verboden uit naam van dc erf genamen en rechtverkrijgenden van den componist Rob. Planqueüe, door hun ge machtigde, den muziekuitgever Joubert- le Parijs en hun advocaat, mr. II. Biederlack te Amsterdam. Dit was geschied door mid del van telegrammen aan de heeren Baron Tindal, voorzitter, Vogt, secretaris en be drijfsleider en Chris de Vos. artistiek leider van de H. D. O.; aan den dirigent, den heer Francois Lupgens, en aan de heeren Schel lens en Giltay, uitgevers van „Het Leven", 'lie de uitvoering financierden. Pogingen om opheffing van het verbod te verkrijgen, wa xen afgestuit op den onwil van den heer Joubert, die zijn weigering motiveerde met een beroep op de omstandigheid dat de II. D. O. nooit rekening heeft willen houden met de auteursrechten der componisten, wier werken zij „draadloos" ten gehoore brengt. Naar dc „Tel." verneemt, beslaat bij de erven cn rechtverkrijgenden van Planquette bet voornemen om een strafrechtelijke aan klacht in le dienen tegen de zes bovenge noemde heeren ter zake van inbreuk op het auteursrecht en om, na afloop van de straf zaak, een civiele actie tot schadevergoeding «1 le stellen. Mr. Zimmerman. Gistermorgen is mr. A. R. Zimmerman la Rotterdam gekomen en heeft er zijn in trek genomen in het Parkhotel. Hij is voor- bemens ongeveer een week in ons land te blijven. In de eerstvolgende maanden zal öe heer Zimmerman vermoedelijk telkens foor eenigen tijd in Nederland komen. Ilct verloren vliegtoestel. Op het oogenblik is men met een mijncn- legger druk bezig naar het verloren gegane \liegtocstel te zoeken. De wind is thans zoodanig, dat men ver moedt, dat dit zoeken resultaat zal opleve ren. Zaterdag j.l. hebben een paar jongens te Noordwijk-aan-Zee aan het strand, be noorden den vuurtoren, een opschrijfboekje met allerlei cijfers en berekeningen gevon den. Zij hechtten echter aan dit boekje geen waarde en gooiden het weg. Later is dit boekje door een paar visschers gevon den, doch ook dezen hechtten er niet de minste waarde aan. Alle pogingen,, om het opnieuw te vin den, hebben tot heden gefaald. In Noord- wijk is men algemeen van meeniüg, dat het boekje van Pen der vliegers afkomstig is, terwijl men hieruit ten stelligste af^eicjjj, dat de machine ongeveer"3DO meter buiten dc kust ten Noorden van Nocrdwijk in zee is gestort. Nog vier marine-vliegtuigen hebben Zon dag gezocht naar de overblijfselen van het -verloren gegane vliegtuig der landmacht. Zij hebben het gebied, gelegen tusschen Den Helder, Texel, Vlieland, Harlingen, Stavoren cn Enkhuizen afgezocht zonder eenig resultaat. De valsche Portugeesche bankbiljetten. Havas meldt thans uit Lissabon, dat de ex-gezant in Den Haag, do Sousa Bandeïra is gearresteerd in ver band met het schandaal der Bank van Angola. De moord in de Rosestraat. Volgens een te Willemstad te laat ont vangen signalement is het zeer waarschijn lijk, dat de dader van den moord in de Rosestraat te Rotterdam daar over het veer is gekomen. Politie en marechaussee hebben nog lang gezocht, echter zondec resultaat. De directie van de N.V. F. W. Braat's Kon. Fabrieken voor metaalwerken deelt mede, dat de 30 werklieden aan haar fabriek, die j.l. Vrijdag buiten de organi saties om het werk hebben neergelegd, door haar als ontslagen worden beschouwd. Door de stakers is aan do directie een onderhoud verzocht om te trachten tot overeenstemming te komen. Belooning. De direptio van de Nederlandsehe Bank heeft aan den win kelier W. J. v. H. te Rotterdam een be looning van vijfhonderd gulden uitgereikt,

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 7