S. G. J. DE GROOT DE JOCKEY No. 20206. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 26 Januari Tweede Blad. Anno 1926. jBemeenteraad van Lelden. FEUIILFTDN. Noordeinde 11 - Leiden - Telef. 706 Fijne Damestasschen (Vervolg van gisteren). 17o. Voorstel tot nadere wijziging der bc- Brooling. diénst 1925. in verband met de (toekenning van een ciLra-oodersteuning ge durende de Kerstweek. (25) Den heer v. STRALEN doet het genoegen, 'dat Ged. Stolen deze uitgave goedkeurde, zoodat het ook voortaan mogelijk is Komt dit voorstel echter practised niet neer op belgeen de heer Sytsma en hij destijds Itvilden? De VOORZITTER zegt. dat het een for- roeele kwestie is. De heer KNUTTEL wil er nog even op Wijzen, dat het verzet van B. en W. dus toch wel overdreven is geweest. De VOORZITTER wil niet nagaan of het standpunt van Ged. Staten juist is. De licc- ren hebben gelijk gekregen, wat wil men toeer? Conform wordt dan besloten. ISo. Voorstel tot onderhandsche opdracht ,vtn het maken, leveren en opstellen van den ijzeren bovenbouw voor de le vernieu wen Verversbrug me! bewegingsinrichtiRg On andere bijbehoorende werken, aan de K. V. Flollandschc Constructie Wcrkplael- «en. te Leiden. CT Conform besloten. 19o. Voorstel tot hel verlecncn van cene bijdrage in de kosten van de te houden wed strijden ter gelegenheid van het 40-jarig be staan der Leidsche Zwemclub. (21) Conform eslolen. 20o. Praeadvies op hel verzoek van K. Heemskerk, om toekenning van een jaar- lijksch subsidie, ten behoeve van het door bom geëxploiteerde overzetveer in de Trek- jvliet nabij de Groenhovenslraai- (S) De heer v. HAMEL voelt cr veel voor 1 t verzoek toe te slaan. Hij acht er wel een algemeen belang in gelegen. Een brug was Br bijkans reeds geweest? f200 acht hij in dezen niet le veel. Men zou bet kunnen geven tot wederopzeggens loc. De heer GROENEVELD voelt ook veel voor toestaan van een subsidie. B. en W. bemoeien zich ook wel met werkdag, tarief etc. van den ondernemer. De C. v. F. zou f 150 per jaar willen geven, 't Is niet veel, doch hij wil dit overnemen en hij doel een .Voorstel van deze strekking. De heer KNUTTEL is ook voor een sub sidie. Deze overgang acht hij nuttig. Men yergete ook niet dat nergens, behalve aan den Zijlsingel, twee bruggen zoover van elkaar verwijderd zijn en wat zou een brug jnet bediening niet kosten? De gebruikers betalen nu. terwijl een brug gratis overtocht geeft De heer HEEMSKERK acht de subsidie niet noodig. f 150 of f 200 zou veel le ge ring zijn.Daarmee houdt men dit pontje niet in stand liet gebruik wettigt z. i. subsidie niet,.temeer niet, waar daar van uitbreiding der stad bijkans geen sprake is. De heer WILBRINK zegt er op, dal den Ondernemer geen andere bepalingen zijn op gelegd dan anderen in zoo'n geval dus daarin is geen reden tot subsidie. Bij toeslaan zullen er z. nog anderen volgen, 't Betreft ook maar een 30 percee- len. Be VOORZITTER ziet niet in, dat de ge ur, eenten hier moet betalen. Niemand wordt toch verplicht, daar te gaan wonen. Een achterland is er bovendien niet. Naiuurlijk zijn er veiligheidsvoorwaarden gesteld, wat met al of met subsidie niets le maken lieert. De gebruikers moeten betalen, dat is heel logisch, een verkecrsbelang is er niet mee Bemoeid De heer GROENEVELD meent, dal van andere booten etc. B. en W. toch niet de tarieven vaststellen en arbeidsdag. Dat zijn Jfeen veiligheidsmaatregelen. B. en W. ma ken den man bijkans tot een gemeente werkman. Het nut acht hij aanwezig en daardoor een gemeentebelang. De VOORZITTER meende, dat de heer G. het prachtig zou vinden, dat B. en W. zich bemoeien met den arbeidsdag van den on dernemer Het larie! keuren B. en W. een voudig goed, die geen bezwaren zouden heb ben tegen een cl verhooging, b.v. De heer EERDMAXS motiveert zijn stem voor het voorstel Groeneveld. los van de toe- Uit het fingelsch door ARTHUR APPLIN. Vertaling van Mevr. M. J. LANDR6—TOLLENAAR, (Nadruk verboden). B5) ,.Dan zal ik ze maar verkoopen en hel geld maar beleggen, denk ik. Ik voel er niels voor om me ergens Ie vestigen en te leven van het enorme inkomen van vierhonderd pond per jaar.'' Voordat hij Doban en Tompson opzocht, ging hij naar Cranleigh Ifealh om Marton ie verlellin dat hij Fay ten huwelijk had gevraagd Z® spraken er over in den tuin, waar de ■trainer'zijn rozen verzorgde, die hem, na zijn kinderen en zijn paarden, het naast aan diet hart lagen. Hij ging kalm door met zijn werk, zonder eenige aandoening te verra den; aHeen de spieren van zijn gerimpeld, verweerd gezicht trilden zenuwachtig. „Je weet, wat Tompson me voorgesteld heeft, want hij zei, dat je er mee actoord ging." Marton hield even op om te zeggen; „Da! is een leugen. Als ik geld had, zou ik je na tuurlijk steunen, maar hoewel je me voor het oogenblik uit den nood geholpen hebt, bezit li nog geen cent. Tompson denkt, dal ïfc kan overreden om de drie zwaar ge- irlchtiainpïoenen uit te dagen cn als ik het lichting. Hij staat op het standpunt van don heer v. Hamel. Het voorstel Groeneveld wordt aangenomen met 1715 stemmen. Voor de soc.-dem., vrijz.-dem., dein. en de heeren Splinter, Wilmer, Eerdmans en Knuttel. 21o. Voorstel om, met intrekking van het Raadsbesluit van 21 December 1925, Bur gemeester en Wethouders te machtigen ten aanzien van een 6-tal premiebouwplanncn, over het tijdvak van 1 Januari 1926 tot cn met 30 Juni 1926. genoegen te nemen met de ontvangst van een annuïteit, berekend naar een rente van 5'/i pC'. (292 en 293 van 1925 en 1 van 1926) De heer DUBBELDEMAN meent, dat de raad niet verwend wordt door voorstellen van B. en W. in 't belang der kleine luiden, die het college eerder in hun belangen ten scherpste bestrijden. B. én W. liggen ais trouwe waakhonden voor de brandkasten der gegoeden, dien het zoo slecht nog niet gaat. zie dividenden etc. Hij betreurt dit, temeer, waar er wel een democratische meerderheid is in den raad. die echter zich le veel stoort aan het al ol niet aangenaam zijn van een weihouder. Bezuiniging is hier altijd het wachtwoord. Moet daaraan alles worden opgeollerd? Spr. begrijpt Eict, boe Cicd. Stalen zoo vlug waren met hun raad, in dit voorstel neergelegd. Dit is nu weer een voorstel, dat liet bou worden van de politiek in de hand werkt. De arbeiders zuilen, wanneer zoo'n kleine verbetering zelfs niet ongestoord kan door gaan, zeggen: stik met de politiek en langs andere wegen dan polilieke naar inwilliging van hun eischen gaan streven. Wil men dat? Spr. niel. Spr. hoopt, dat degenc-n, die het voorstel aannamen, voet bij stuk zullen houden en dit le meer, waar hcelemaal niel is aange toond, dat 5 pet. een strop zou opleveren voor de gemeente. Voor nieuwbouw ma? zelfs niet boven 5 pet. worden gegaan. Kan men dan ook geeu kapitaal voor 5 pet. krijgen, ter aflos sing. Alleen hierom al acht hij het nog de vraag, ol Ged. Stalen de Kroon wel vernie tiging zullen adviseeren van het raadsbe sluit en zoo ja, dan zal men voor de Kroon moeten strijden. Betrokkenen hebben het hard ncodig ont last tc worden. Nader gaat hij hierop in. De heer WITMANS steunt den lieer Dub- beldeman met het oog op de toestanden in dc betrokken gezinnen. De heer KNUTTEL is onaangenaam ge troffen door dit besluit van Ged. Staten, zoo spoedig gevallen. Is de houding van Ged. niet'vanuil Leiden geïnspireerd? Een ontne men van de gemeente-vrijheid zelfs in zulke kleinigheden gaat echter in ieder geval te ver en hij wil zich lot. in laatste instantie verzeilen. De heer ZUIDEMA noemt het gesprokene door den heer üubbeldeman wel handig, doch zulke voorstellingen maken de men sehen beu van de politiek. Zoodra cr iels te doen was voor betrokke nen, zijn B. en W. met een voorstel geko men. Moet nu. gc-let op een verstandige linanlieele politiek, een willekeurige loc- lage worden gegeven door verder le gaan? Voor critiek op B. cn W. is geen plaats. Hij is ook daarom bang om verder te gaan, omdat daardoor de samenwerking met liet rijk in gevaar komt. Wal de beer D. zeide over nieuwbouw is er z. i. naast. Dat betreft alleen hel stam kapitaal De heer DUBBELDEMAN: dat is hei zelfde. Do heer ELKERBOUT oordeel', dal er iets gedaan worden moet om tot verlaging der buren te komen. Hij ziet bet aankomen, rijk en gemeente zullen z. i. moeten afschrijven. Spr. wil de zaak desnoods bij de Kroon uitvechten. De VOORZITTER zegt, dal B. en W. reeds bun eigen voorste! uitvoeren. Wil men hen dan voor de kostffi laten opdraaien, wan neer het mis loopt? Spr. tart den heer Dubbeldeman om vier gemeenten te noemen, waar zijn voorstel is uitgevoerd en in 't algemeen zooveel is ge daan voor de volkshuisvesting als hier. Dan moet hij ook niet komen met zulke beschul digingen. Zoodra hel kon hebben B. en W. doe, krijg ik een aandeel in de winst en mag ik hier blijven wonen. Als zijn huur der misschien." Hij lachte even. „Ik heb vannacht geen oog dicht gedaan. Ik heb er aldoor over nagedacht. Zie je, Derringlon, er zit meer achter dan je denkt" Puk glimlachte vroolijk. „Tompson heelt gisterenavond open kaart gespeeld, ten minste zoo ongeveer. Hij zal nog wel een paar azen in zijn mouw hebben en een kla verboer in den omslag van zijn broekl Maar ik ben blij, dal je er zoo over denkt, Marton. Ik denk er niet over om het te doc-n tenzij het de eenige manier is om jullie uit den brand te helpen." Toen ging Marton rechtop zitten, veegde de aarde van zijn handen cn keek Puk aan, koel, critisch, als wilde hij in zijn hart le zen. Hij kon niet vergelen, dat hij de zoon was van Sir James Derrington, de zoon van den man, die hem berooid had van wat hem het liefste op aarde geweest was. Ook kon hij niet vergeten ,dat hij aan Puk zijn leven te danken had meer dan zijn ïeven zelfs; als Puk er niet geweest was, zou hij nu dak loos geweest zijn, op straat gestaan hebben in plaals van zijn rozen le verzorgen. Dan zou Fay overgeleverd zijn aan Tompson; en hel Jog Hij bedekle do oogen met de hand, als om ze te beschuiten tegen de zon. Ilij trachtte f on toonecl le verwijderen, dat hem vooj den geest kwam. Want weer hoorde hij don slorm loeien rond zijn vroeger huis in het Noorden; weer zag hij zich slaan tegen over zijn vrouw cn Sir James Derringlon, roepend om wraak. Er kleefde bloed aan de hand, waarmee hij de oogen beschutte; er kleefde bloed aan de hand die hij Puk loegesloken had. Hij ging weer door mei zijn werk en verwij- die diligent waren in dit opzicht, verlaging voorgesteld. Direct moest men verder gaan, al heel makkelijk, als de weg eenmaal is gebaand. Elders gaat men nog niet zoover als hier, zells niet in Amsterdam cru-'Den Haag. Waarom dan uit propa«anda-oo«punt B. cn W. te beschuldigen niels tc doen voor de kleine luiden? Spr. gaat do financieele regelingen van het college na cm le doen uilkomen, hoc alleen het voorstel van B. en W. safe gaat. De leeningen uit de bedrijven is een kwes tie van linker- en rechter broekzak. Spr. berekent nog even tegenover den boer Eikerbout dat verlelging der annuïteit slechts een verlaging vanC ct. geeft. Is het nu niet verstandiger, om eerst met het voorstel van Bi en W. genoegen tc ne men, die beloven met- verdere voorstellen te komen, zoodra bet kan 1 Anders zouden B. cn W. de uitvoering denkelijk stop moeten zetten. De heer DUBBELDEMAN noemt handig hetgeen de lieer Znidema wilde bij de schoolkwestie bij een vorig punt, hij was niet handig. Hij wil alleen betrokkenen, die het zoo hard noodig hebben, helpen, anders niet. Spr. vraagt op zijn beurt den voorzitter: noem eens 4 gemeenten, waar den huurders meer in rekening wordt gebracht dan wat men zelf betaalt? Het staat bij spr. vast, dat bij 51/2 pGt. de gemeente hier verdient. De VOORZITTER: Neen, zoodra bet ver der kan, gaan wij verder. Do heer DUBBELDEMAN merkt op, dat het voorstel vair 'Ti. en Tl', zich vastlegde aan een half jaar! Waarom dc strijd niet tot in hoogste in stantie uitgevochten De heer KOOISTRA vindt het geen bij zondere verdienste bet geld te geven voor den prijs, dien men zelf betaalt. Iets ver der gaan vreezen B. en IV., hoewel dat M» pCt. wellicht niet eens verlies geeft. In ieder geval zal het verlies niet groot zijn. Zie naar Almelo, waar men meer waagt Spr. wijst nog op de lage rente, vergoed aan de lichtfabrieken enz. De beer KNUTTEL heeft met andere ge meenten niet tc maken. H-.j wijst cr nog even op, dat de rente aan dc lichtfabrieken wel laag is. Bij géven in deposito dezer gelden was meer te krijgen Do heer WILBRINK is ook sterk voor hunrvcrlaging, doch met den heer Dubbel deman kan hij toch niet meegaan, die alle verdienste .aan het voorstel van B. en W. wil ontzeggen. Ciaarae steunt hij B. cn W., die immers diligent blijven. De heer ZUIDEMA komt er tegen op, iets gedaan toriiebben voor bet bijz. onder wijs, waarop z.i. dit onderwijs geen reent heeft. Van handigheid is geen spral.c. Spr. blijft bij zijn bezwaar van een willekeurige toelage, daar bet immers alleen gemeente- woningen betreft Mevr. v. ITALL1E zal voor het voorstel Van 5 pCt. blijven, doch los van het stand punt van de S.D A.P. Wel degelijk hyeft zij waardcering voor B. cn W. De toelich ting der S.D.A.P. noemt zij onpractisch en ontactisch. Dc heer DUBBELDEMAN aarzelt niet B. en W. te waardeoren, speciaal den voor. zilter. Doch het doen van zijn plicht is toch geen verdienste en B. en W. hebben niet meer gedaan. Nogmaals tast hij den heer Zuidema aan inzake zijn houding wat betreft het bijz. onderwijs, waartegen dc heer ZLTIDEMA nogmaals protesteert. Het voorstel van 11. c n W. wordt aangenomen met 1813 stemmen. Tegen de S.D.A.P., de vrijz.,dcm., de dein. en de heeren Knuttel en Fikerbout. 22o. Voorstel om medewerking te vcrlee- nea aan hel bestuur der R. K. l'ar. Jongens scholen onder R. K. Par. Kerkbestuur, lot verandering 'van de inrichting der school gebouwen Pieterskerkhof 4, Rapenburg 48, Haarlemmerstraat 240 cn Pelikaanstraat 20, door het aanbrengen van centrale verwar ming. (22) De heer WILMER wil een paar opmerkin gen maken, liggonde iu neutrale zone. Z. i. is de gang van zaken niet bevredigend, ook niet voor de tegenstanders van het bijz. enderwijs. Nader gaat hij iu op den gang van zaken. Nu zeggen B. en W. opeens, 1 derde de"aarde uit de wortels der rozen, alsof daardoor liet bloed verwijderd zou worden. Puk keek hem verstrooid aan; hij begreep, dat er een tragedie was in dien ouden, gebogen, maar toch nog Hinken man, die met zooveel liefde zijn rozen verzorgde. Hij voelde ook zijn kracht en zijn waardig heid. Toch wekte hij Puck's medelijden op. Hij zag in hem ec-n man, die meedeed in 's levens wedloop, die nog steeds de oogen gevestigd hield op den eindpaal.smaar wist dat hij verliezen zou. „We zullen ze wel klein krijgen, Marlon," z'ci Peter vroolijk. „Wil je daarom met Fay trouwen?" „Neon, omdat ik van haar-houd. Dal is de reden, dat ik alles meteen in orde wil ma ken. Als ik weiger Doban'9 contract te tee kenen, zal Tompson razend zijn." Puk lach- le. „Als hij ontdekt, dat hij Cranleigh Heath House ook niet krijgt en Fay ook niet en niets van al wat zijn leelijke varkensoogjes begeeren, zal hij hcelemaal uil elkaar sprin gen van woede." Marion ging door me! spitten. „Wie zal dal verhinderen?" „Dat wou ik je juist vertellen. Wij zullen het hem verhinderen. Jij en ik. Je kunt hier ruslig blijven wonen tot het eind van Juni, en heb je niet een paard in je slal, dat voor dien tijd een forluin voor je kan verdie nen „Een paard moet getraind en bereden worden, voordat hel kan winnen. Maar het kan geen lortuin verdienen, als niemand het geldelijk steunt. Als ik mijn rente betaal, heb ik geen cent over. Zelfs mijn leveran ciers willen gold zien en er is geen bookma ker, die me een paar pond zou willen voor schieten." Tuk glimlachte opgewekt. „Zou je Stan- dat nog een andere weg is in te slaan, zon der vroeger daarop te hebben gezinspeeld. Spr .wil, wanneer hij voor dit voorstel stemt, zich geheel losmaken van de toelich ting van B. en W., die zelf maar moeten beslissen ot zij in hoogor beroep willenjjaan. Opnieuw is er totaal geen sprake van over leg, dat blijkt ook wel uit de cijfers over de kosten van weerszijden. Zooals het nu gaat, gaat het zeer slecht. Een contact commissie blijft hij wenschelijk achten. De lieer ZUIDEMA sluit zich aan bij den heer Wilmer inzake do wenschelrjkheid ran moer overleg, waaruit ook bad kunnen blijken of hier sprake is van een nood zakelijkheid, dan wel van een wensehelgkheid. Willen B. en W. nn nog overleg of willen zij straks op formee'.e wijze alwijzeii? Do beer YEF.WEIJ is voorstander van de or.denvijspaciücatie maar de noodzakelijk heid van centrale verwarming ziet hij niet, al is er wel de wenschelijkhrid. Daaraan meer dan 2 ton te geven, acht hij uit den boozo. En zooveel zal het kosten, want krij gen do R.-K. scholen het, dan moeten de Chr. en openbare scholen het ook hebben. Deze uitgave bedeekent 12 pet. op de be lasting! Daarom zal hij voor het voorst;! van B. en W. moeten stemmen. Wethouder MEIJNEN herhaalt, dat de noodzakelijkheid van centrale verwarming niet beslaat en deze eiscli. de pacificatie- eischen overschrijdt. Hot bij?, onderwijs zou dan eer. voorsprong krijgen, die ongedaan zou moeten worden gemaakt, De kosten van centrale verwarming zijn l'/s maal zoo duar a's verwarming met kachels, algezien van groote aaniegkosten etc. Het gansche college verzet zich tegen deus aanvrage en gezieu de bending van den raad ligt dit voorstel van B. en W. g6heel in do lijn, dat een nieuwo richting aangeeft, die de wethouder bij het begin van deze kwestie niet wist. Het is de weg, waarop Ged. Staten doeldpn en door mr. Rutgers aangegeven bij de open bare behandeling. De voorzitter van het schoolbestuur be schuldigde B. en W, van antipathie tegen over dit bestuur. Hij heeft dit ontkend en doet dit nogmaals in openbare zitting. Van antipathie tegenover eenig schoolbestuur is geen sprake. Maar van overleg was natuur lijk moeilijk sprake in deze omstandigheden. De heer WILMER heeft opgevangen, dal de heer v. Hamel het woord gebruikte „jachthonden". Daartegen komt spr. op. Het schoolbestuur meende, dat centrale verwar ming goedkooper was en stroef is de aan vraag behandeld, hetgeen wellicht den in druk van antipathie vestigde, die spr. gaarne zelf ook ontkent. Gebrek aan overleg is en bljjft z. i. de fout. Do heer SYTSMA zau gaarne alsnog over leg willen zien en nu geen beslissing w illen nemen. De VOORZITTER zegt, dat de heele zaak in 2 minuten was af te doen. Medewerking moet verleend worden. Alleen zeggen B. cn W. eerlijkheidshalve er bij, dat zij een anderen weg inslaan om het ongedaan te maken. Nu komt de tweede procedure. Hel voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Hierna, schorsing. Avondzittmg. 23o. Voorstel tol beschikbaarstelling van gelden (en behoeve van het aanbrengen, bij wijze van proefneming, van astattweg- bedekking in hel Koordeinde, van de Willc- poorlsbrug (ot het Rapenburg, en in de Peli kaanstraat, lussfchen Oude Vest en Haar lemmerstraat. (23) Zonder discussie en hoofdelijke stemming aangenomen, wat met verwondering door de raadsleden, toen -de hamer was gevallen, werd vernomen. De meeaten hadd. n blik baar zich nog niet behoorlijk georiënteerd. 2fo. Beantwoording van de inlerpellatie van den heer Schilller, in zake bet bestra- tir.gswerk van den Rijnsburgerweg. (9) De adj.-directeur ir. De Blaauw woonde dit gedeelte der vergadering bij. De heer SOIIiiLLEK las staande zijn uit voerig antwoord op liet praeadvies voor. JTi ving aan met de verklaring, zich bewust te zijn van de groote verantwoordelijk heid door deze zaak aan de orde te stellen, juist omdat zij niet op zich zelf staat, maar er reeds meerdere malen zoodanige zaken staande schoonzoon niet een aandeeltje in den Kameel kunnen koopen? Hoeveel zou hij op het oogenbiik opbrengen drie dui zend pond? Dan neem ik hem voor de helft. Dan houd ik nog vijfduizend pond van mijn vaderlijk erldeel over. Ik had gehoopt, dat hel een beetje meer zou zijn, maar daar kunnen we niels aan doen. We zullen vijf duizend pond op den Kameel zetten als hij meedoet met de Derby-races. Ik heb er niet veel verstand van, hoe ze liier wedden, maar wij kunnen er toch makkelijk één te gen twintig van maken. Dat wil zeggen, dat we zoowat honderdduizend pond terug zul len krijgen. Dat klinkt niet kwaad, hè?" Marton lachte even. Hij veegde do handen af aan het gras, raapte zijn gereedschap bij een, borg het weg in het tuinhuis en liep naar huis. Daar schonk hij zich een sterke whisky-soda-ill. „Wat je zegt, klinkt nic-1 kwaad, maar ik heb al zooveel goede vooruitzichten in dui gen zien vallen. Met mijn geluk is het_ in ieder geval gedaan; al meer dan twinlig jaar lang. Iedereen, die met mij in aanra king komt, geraakt in moeilijkheden. Ik wil je alleen maar even waarschuwen." „Ik gelool niet aan pech ol bof. Een man kan alles krijgen, als hij maar echt wil en ik heb het 'me eenmaal in mijn hoofd gezet, dat ik jullie uit de moeilijkheden moet hel pen. Het is atsof de Voorzienigheid me hier heen gezonden heeft om dat te volbrengen. Je zult moeten ioegeven, dal ik mijn eigen belangen heelemaal niel uit het oog verlies, als ik je vraag mij een aandeel in den Ka meel te laten koopen." Marton ledigde zijn glas cn begon door de kamer le ijsberen met de handen op den rug. Het verleden liet hem niel met rust en door dal verleden begoo zijn- geweien te RECLAME. Extra (poedkoope nnnbiodinjp der 9861 b'J gemeentewerken zijn voorgevallen, waar op lig zoo noodig later zal terugkomen. Spr. vraagt de volle aandacht van den Raad, mede om het groote belang van de te behandelen zaak. Tot het onderwerp komende, zeide hyt dat de beantwoording van B. en W. een aaneenschakeling is van onjuistheden, wat hij dan verder trachtte aan te toonen. De bewjjzen, die hij heeft, hadden ook B. e>n W. kunneo hebben, wanneer zij maar niet het onderzoek alleen hadden opgedra gen aan den Dir. van Gem.-werken, maar aan een commissie. De directeur heelt, onbewust van wat of is gebeurd, zijn rapport gemaakt, maar de vejkeerde gegevens zijn willens en wetens door de uitvoerende directie en door hoofd en onderaannemers medegedeeld. Punt na punt werden daarna uitvoerig door spr. behandeld. In de eerste plaats wraakt hij het ba- weren van B. en W., dat de gemeente er niets meo te maken heeft wie als onder aannemer optreedt. Do bewering, dat Verhoeven maar ccn straatmaker is, die alleen wel een3 kleine werkjes aanneemt, weerlegt spr. mede door op te merken, dat deze o.a. in Leeuwarden groote werken aannam. Hij stelt er tegen over, dat Spierenburg in 191S nog boot werker was in Rotterdam en zich eerst van dien tijd af op bes tra tings werk en is gaan toeleggen. Dit bedenkend, vraagt spr.: waarom is VeThoeven als ingezetene gepasseerd wi Spierenburg als buitenman aanvaard. Hij concludeert dus dat^Verhoeven niet alleen straatmaker, maar ook een bekwaam straat maker is. Dat er, zooals uit het antwoord op vraag 2 zou moeten blijken, tusscken 11 Juni cn 2-2 Juni geen Leidsc-hc straatmakers op de Arbeidsbeurs zouden zijn ingeschreven, ontkende spr. krachtens persoonlijk onder zoek. Hij steldo vast dat bijv. A. de Rid der toen wel ingeschreven was, die als be kwaam straatmakcr bekend staat, evenals H. van Egmond. Daaruit blijkt dat genoemdo aannemer in dien tijd niet aan do Arbeidsbeurs is geweest of iets meedeelt wat niet waar is. Hier nam volgens spr. het stelselmatig weren van de Leidscho straatmakers een aanvang en dat is zoo gebleven. Dat dez© overvraagd zouden hebben, ontkende spr. Ook dit bewees hij met cijfers. Een ieder die, zooals spr., do feilen heeft gevolgd, moet toegeven meende spr. dat do tewerkstelling van Leidsche Straatmakers een schijnvertooning is geweest. Na even uitvoerig de antwoorden, gege* ven op de vragen drie, vier en vijf te heb ben gecritiseerd cn weersproken, waarbij het voor de leden van den Raad, die met do techniek van het straatmakeD niet op de hoogte zijn en dat zal met de meesten wel het geval zijn, moeilijk was hem te volgen, gaf hij den Raad in overweging voor een grondig onderzoek een looncom- missie t© benoemen, waarvoor in de eerste plaats vakktmdigen zullen worden aange wezen. De VOOPvZlTTER, die bij afwezigheid van den wethouder van Fabricage, den in- lerpellant zou beantwoorden, merkt op dat het heel moeilijk is op al de nieuwe be schuldigingen than^ in te gaan. Hij lcomfc met totaal nieuwe zaken. Waarom heeft hij zijn lang betoog niet vooraf aan B. en W. gezonden? De Voorzitter verkreeg tevcna den indruk dat dit stuk den interpellant is gesuggereerd. Hij liet zich ontvallen de uit drukking „hier ter stede" waar Rotterdam werd bedoeld, wat hem verried. (Ontken ningen van den heer Sch.) De Voorzitter kan ct nu niet verdeT op knagen. Sedert hij 2jjch in Cranleigh Heath gevestigd had, had hij alleen nog raaar ge leefd voor zijn kinderen. Dikwijls was hij in de verleiding geweest om makkelijk veel geld te verdienen, maar hij had weerstand geboden. De verleiding was nu sterker dan ooitTcrwille van zijn kinderen. Terwille van zijn kinderenl Den laalslen lijd had hij pas gevoeld, hoe dierbaar ze hem waren. In hen was liefde, die hij voor zijn vrouw gekoesterd had, herboren. Zij leefde voor hem in Fay en Toif^en de haat en verbittering was bijna geheel ver dwenen. Hij bleef plotseling slaan en keek Puk aan. „Ik zal je voor de helft aandeel laten hebben in den Kameel voor de som van dui zend pond. Dal is hij nu wel raard, maar als bij de Derby wint, is hij tien of vijftien maal meer waard natuurlijk." „Dat is afgesproken," zei Puk snel. „We zullen natuurlijk alle uitgaven samen deelen." Marton knikte. „Ik win er altijd bij. Maar als jij er mee genoegen neemt, dan i3 het af gesproken. Maar nu je huwelijksaanzoek aan Fay." „Ik houd van haar." Marton wendde zich af. „Ik hield van haar moeder.En je vader hield ook van haar." „Dat was het dus. Ze hebben hel me nooit verteld. Ik wist niel, dat jij er iels mee te maken had. Ik wist wel, dat er iels wa», maar niet waV' (Wordt vervolg

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5