No. 20203. Anno 1926. Onze Watersncod-lPSGhrijvino Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. VRIJDAG 22 JANUARI LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN 30 Cts. per regel. Bij regclabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts.. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven '10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Olrectie en Administratie 2600 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER CODRAHTi Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 10.18, *0.18. Dit nummer bestest uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Wij ontvingen nog van: S. L. 16; L. Levensv.Mij. I 100; mei v. W. f 2.60; van Joekeravond in St. Joris Doe len Noordwijk I 14 95. In totaal onlvingen wij I 3301.05. Stort nog ving nw gillen! DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brongen ter algemecne kennis, dat door hon vergunning is verleend aan de N. V. Leidsche Breifabriek v.h. P. en .1. van Poot en Co.- en rechtverkrijgenden, tot het uit breiden van de breifabriek in het perceel Lammermarkt No. 63, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie B. No. 2907. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 22 Januari 3926. 9759 Dr. Plooy buitengewoon hoogleeiaai te Amsterdam. In den Amstcrdamschen Gemeenteraad ls gisteravond benoemd tot buitengewoon hoogteeraar in do uitlegging van liet Nieuwe Testament en de oud-Christelijke letter kunde dr. D. Plooy, predikant alhier, zulks met 26 stemmen tegen 15 op dr, v, d. Bergli .van Eysinga. Prol. di. D. Plooy. Wij kunnen ongetwijfeld zonder vrees voor tegenspraak verzekeren, dat in onze gemeente hol bericht van de benoeming van onzen stadgenoot dr. D. Plooy lot bui tengewoon hoogleeraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament en de Oud-Christe lijke letterkunde aan do gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam, met voldoening is vernomen; in de. eerste plaats in den kring van hen. die kunnen oordceien over de ken nis en wetenschap van dezen eenvoudigen geleerde en dus kunnen welen hoe hij reeds meer dan eens werd miskend, iocn een lioogleeraarsambt, hem toegedacht, dr. Plooy ontging, maar ook door hen. die hem in zijn predikambt leerden kennen en hem als mensch waardecren. En dat waren niet al leen zij. die bij hem ter kerk gingen. In wijdcren kring werd hij gekend en geacht om zijn brecde opvatting, om zijn verdraag zaamheid en tegemoetkomendheid, zoodat hij gaarne bereid was te heipen en bij te staan waar hem dit mogelijk was. Daniël Plooy werd 14 April 1877 te'Scliie- dam geboren, waar hij, nadat hij de lagere school had doorloopen, het gymnasium be zocht. waar destijds de hoogst bekwame dr. Liezenberg rector was, tol wiens beste leerlingen hij gerekend werd. Na een schit terend eindexamen werd hij ingeschreven als student in de theologische faculteit aan de Rijksuniversiteit alhier. Tot zijn leer meesters mocht hij nog rekenen de hoog- lceraren Acquoy, Koster. Tielc. Gunning, Oilerhaus en Oort, lerwijl hij zijn proef schrift schreef onder leiding van prof. Van Manen. Ook heelt hij nog colleges gevolgd van Chantepie de la Saussaye, Pijper en Eerdmans. In zijn sludententijd beant woordde hij reeds oen Academische prijs vraag over de Essenen, waarvoor hij werd bekroond. De dissertatie, waarop liij in 1902 promo veerde tot doctor in de godgeleerdheid, was mede aan de sludie van de Essenen gewijd. De titel luidt: „De bronnen van onze kennis van de Essenen". Na afgelegd candidaatsexamen werd hij door het Provinciaal Kerkbestuur van Fries land in 1902 toegelaten tot de Evangelie bediening in de Ned.-Herv. Kerk. Van 24 Augustus 1902 lot Januari 1999 was hij werkzaam bij de Evangelisatie te Tiel. waar na hij werd beroepen bij de Ned.-IIerv. Ge meente alhier, welke Gemeente hij van dien lijd af doorloopend gediend heeft. Op welke wijze en mei welk resultaat werd boven reeds door ons geschetst. Naast zijn herder lijk werk in een drukke wijk. vond deze werkzame pastor nog tijd fot ernstige en gezette sludie, waarvan de resultaten in een aantal geschriften van zijn hand zijn neer gelegd. Wij lalen luer enkele van zijn geschriften in chronologische orde vol gen: ..Het Boodhisme geschetst cn gewaar deerd' (190G); „Do literatuur uit Men Ro- moinsclien Keizertijd op onze gymnasia", met een inleidend woord van dr. J. J. Lie zenberg (Nijkerk 1914); „Do chronologie van het leven van Paulus" (1918); „Do Pil- grimfalhers" (1920); A primitive text of the Diatessaron „The Liége M. S. J. Rendels" (Leydcn 4920) cn „Maarten Luthers Refor matorische traclalcn" (1923). Bij de Pilgrimfatliers-hordenking (e Lei den yervulde dr. Plooy indertijd een voor aanstaande rol en heeft hij als secretaris van liet hcrdenkingscomilé veel lot het welslagen bijgedragen. Dr. Plooy's leven en- werken kenmerkten zich door groolen eenvoud. Recht hartelijk in den omgang en predikend op den man af zonder zucht tot mooi doen en rethoriek, is hij door zijn Gemeente geliefd; door zijn hartelijke jovialiteit geniet hij de achting en vriendschap zijner Leidsche collega's en van velen elders, en als gevolg zijner bijzondere verdraagzaamheid telt hij ook veie vrienden onder de niet-geestverwanlen. Zijn heengaan uit deze gemeente zal door zeer velen als een gemis worden gevoeld, doch allen zullen dc eervolle en welver diende benoeming, die hem te beurt viel en die de kroon zet op zijn jarenlangen noes ten wclenschappclijken arbeid, van harle gunnen. Hot moge hem in zijn nieuw ambt in het groote Amsterdam wfcl gaan! Naar wij vernemen blijft prof. Plooy voor- loopig althans in Leiden wonen. W aleisnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité1 zijn wederom de volgende giften ingekomen: S. P. f 25; Dr. G. A. J. II. i 25; II. A. S. f 20: B. J. d. L. f 10; S. d. V. 10; H. W. B. f 10; N. N. N. f 10; A. v. B. I 10; J B Jzn I 10, Mr. E. R. f 7.50; K. B. f 7.50; N. N f 5; Mr. P. G. K. f 5; C. v. W. f 2.50; familie H f 40; Mejuffrouw A. C. E. IJ. f 2.50; Mij. de Faam f 10; J. W. W. f 2.50; Me vrouw M. C. T. iï. f 5; Mevrouw S. ie L. f 10; Weduwe C. J. L. f 1 ;door schipper Floor van H. uit Utrecht f 5. Giften worden nog gaarne ingewacht tij den penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Leiden, postgiro num mer 67471. Een zeldzaam jubileum. Zooals wij in ons Blad van Maandag J.I. reeds annonceerden, herdenkt lieden onze stadgenoot, de heer J. van Leeuwen, wiens portret wij hieronder afbeelden, den dag, waarop hij 65 (zegge en schrijve vijfenzestig) jaar geloden als leerling-borstelmaker in dienst (rad bij de borslelfabriek van de firma G. Mizée, Haarlemmerstraat 156. De heer J. van Leeuwen. Als 13-jarige jongen in dienst gebeden bij den grootvader van den legenwoordigen fir mant, den lieer Clir. Mizée. bleef hij onder dezen werkzaam tot in 1888 deze overleed cn opgevolgd werd door zijn zoon. den heer G. Mizée Gedurende 33 jaren bleef Van Leeuwen onder dezen patroon zijn beste krachten aan de zaak, waaraan hij zoozeer verknocht ivas. wijden. Het was in 1921, dat de trouwe werkman ook dezen patroon grafwaarts zag gedragen. Was liet wonder, dal diens zoon. de tegen woordige firmant, de lieer C. Mizée, zoo langzamerhand den sloeren werker was gaan beschouwen als behoorende fot den inventaris? En zoo trad dan dc heer Van Leeuwen met jeugdigen ijver in dienst bij de derde generatic der iamilie Mizée, waar hij fot op den huidigen dag zijn werk met een lust cn opgewektheid, die eerbied en bewondering iegelijk afdwingt, verricht. Thans hoéft de krasse man den ouderdom van 78 jaar bereikt, maar het schijnt wel of dc laatste tientallen jaren op hem geen val meer hebben gehad; ziekte is bij hem een ongekend verschijnsel. Maar ook in andere opzichten heett de héér Van Leeuwen nog lang niet genoeg van hel teven; dit moge wel blijken uit het feit, dat ihans 5 jaar geleden, dus op 73-ja- rigen leeflijd de heer v. Leeuwen ten tweede male in het huwelijksbootje slaptel Moge het den beiden oudjes gegeven zijn nog vele jaren in hel bezit van een goode gezondheid hun bootje op de levenszee te doen rond dobberen. Ook van hoogerhand zijn z'n buitengo- wone arbeidsprestaties niet onopgemerkt ge bleven; den 22sten Januari 1911 mochl het II. M de Koningin behagen hem de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau wegens 50-jarigen houwen dienst te vcrleenen. terwijl 31 Augustus 1925 de zil veren medaille volgde. Ofschoon een 65-jarig jubileum nu niel direct als een jubileum beschouwd wordt, wilde de lieer Mizée dit zeldzaam feit toch niet geheel zonder moer laten passeeron. Hedenmorgen stond voor de woning van den jubilaris een auto gereed, die het echtpaar Van Leeuwen naar de zaak nan de Haar lemmerstraat bracht, waar de lieer Mizée den kranigen jubilaris in tegenwoordigheid van het overige personeel geluk wenschte on hem een enveloppe met inhoud ter hand stelde, terwijl de gezamenlijke familieleden hieraan een bloemenhulde toevoegde. Vermeldenswaardig is tenslotte nog, dat de burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijse- laar den kranigen jubilaris een schriftelij ken gelukwenseh zond. Het sproekl vanzelf, dat de jubilaris den verderen dag vrijaf had om het feest in den huiselijken kring te herdenken. Adres aan den Raad- Door de hoeren Ié. Wassenaar, voorzitter en A. J. Schoneveld, secretaris, van de Wo- ningbouwvereeniging „Eensgezindheid", is namens de Vereeniging een adres aan den Raad gericht, waarin zij opmerken te heb ben vernomen, dat het in het voornemen ligt om het terrein, kadastraal bekend te Leiden Sectie Ié. No. 3974, 704, 2173, vroe ger toebehoorende aan do erven van den heer P. J. van Hoeken, le bestemmen voor woningen, ler huisvesting van de bewoners van onbewoonbaar verklaarde woningen; dat, gelet op het feit, dat de Vereeniging, onmiddellijk aansluitende aan het boven vermelde terrein, daar reeds een groot com plex woningen in exploitatie heeft; van meening zijnde, dat dc onmiddellijke nabij!leid van een complex woningen, waar in de vroegere bewoners van onbewoonbaar verklaarde woningen worden gehuisvest, schadelijk zal zijn voor de verhuring van de woningen der Vereeniging; dat do Vereeniging van do vroegere eige naars van het bovengenoemde terrein een aanbod heeft ontvangen tot koop van dien grond; welk aanbod is doorgezonden naar het College van B. cn W.; als gevolg daar van is door den Raad in het jaar 1925 be sloten tot aankoop van dien grond; dat de Vereeniging reeds eerder een ver zoek heeft gericht lol hel College van B. en W„ om de grond toegewezen te krijgen iot algeheele voltooiing van het woningcom plex, wat de Vereeniging daar heeft; dat de Vereeniging hare medewerking heeft verleend bij aankoop van grond, waar de woningen behoorende lol het 2de Bouw plan zijn gebouwd, zelfs met prijsgeven van een gedeelte bouwterrein, teneinde een over eenkomst van de Gemeente mei den vroege- ren eigenaar lot stand le doen komen: redenen, waarom zij den Raad verzoeken, de bovengenoemde grond,te bestemmen als bouwterrein voor de Woningbouwvereeni- ging ..Eensgezindheid". Chr. Middenstands-Vereeniging, aid. Leiden. Gisteravond hield de Christelijke Midden stands-Vereeniging. afd. Leiden, in het Nutsgebouw haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den voorzitter, den heer J. v. d. Steen, die de goedbezochte vergade ring met een welkomstwoord opende en goede wenschen voor 1926 uitsprak voor de Vereeniging in liet algemeen en de leden in het bijzonder. Verder wierp hij een terug blik op 1925, om daarna een hoopvollen blik ie slaan in 192G. vertrouwende op Gods besten zegen ook voor dit jaar. Na lezing der notulen door den secretaris, den lieer M Ziegelaar, die onveranderd werden vastgesteld, passeerden enkele in gekomen stukken de revue, waarna de secre taris het verslag over het afgeloopen jaar uitbracht, waarin werd geklaagd over on voldoend meeleven der leden met de ver eeniging en den vensch uitgesproken, dat daarin verandering mocht komen. De vereeniging hield in 1925 twee lezin gen en zes ledenvergaderingen, terwijl het bestuur meermalen bijeenkwam. De veree niging is in de Kamer van Koophandel ver tegenwoordigd door den voorzitter, die daar voor de middenslandsbelangen steeds op de bres staal. Met de andere twee in deze gemeente bestaande middenstandsvereenl- gingen werd herhaalde malen samengewerkt, evenals met de Commissie voor Sociale Bo- langen cn het Middenstandsbureau. Het verslag besloot met een opsomming van de maatregelen in 1925, hetzij alleen, heizij in samenwerking mei andere organi saties. in het belang van den middenstand in het algemeen en die van de Chr Midden standers in het bijzonder, genomen. Aan den secretaris werd dank gebracht voor zijn uitvoerig cn nauwkeurig verslag. Uit het financieel verslag, door den pen ningmeester uitgebracht, bleek, dat de reke ning inet een klein batig saldo sloot. Tot bestuursleden werden uit dubbeltal len met bijna algemeene stemmen herbe noemd de heeren J. van der Steen, J. Zand bergen en H. Ziegelaar. Ale aitredenden lieten zich deze keuze welgevallen. Hierop volgde een bespreking over de in Juni van dit jaar alhier te houden Bonds vergadering, waarvoor reeds enkele voor stellen werden ingediend. Na afloop der huishoudelijke vergadering, hield de heer Attcma, directeur van den Bond van Chr. Middenstandsvereenigingcn, een lezing over: „De gevolgen van de Mi- nistreelc crisis voor de sociale wetgeving". Spr. noemde deze gevolgen voor de so ciale wetgeving funest, door de stagnatie, die daarin gebracht wordt. Spr. noemde o.a. het ontwerp van wel op het collectief arbeidscontract en de Ziekte wet, die reeds vroeger door min. Kooien is gewijzigd in afwijking met het beginsel daarin door Minister Aalberse neergelegd cn waaraan nu niets wordt gedaan. Op de lering, die met aandacht werd ge volgd cn aan het slot door de aanwezigen toegejuicht, volgde eenigo gedachtenwisse- ling. Hierop werd de zeer geslaagde verga dering na rondvraag op de gebruikelijke wijze gesloten. Propaganda-avond Vereeniging „De Macht van het Kleine". De samenkomst ten behoeve van de ver eeniging „De macht van liet kleine", gister avond in de Oosterkerk gehouden, werd ge-, opend door ds. Goedhard die in zijn woord ter inleiding van Diakoon Smit van Heem stede er op wees, dat de Christelijke ge meente een brecde roeping heeft om allerlei werk der barmhartigheid le steunen. In het bijzonder dringt die laak wanneer uit eigen kring van zulken arbeid genoten wordt. En dat is hieh het geval, want 3 patiënten uit Leiden worden, mede met hulp van boven genoemde Vereeniging, in de gestichten voor lijders aan vallende ziekte te Heemstede verpleegd. Sproker, die de gestichten van nabij kent, drong er sterk op aan dal jonge mcnschen zich bereid zouden verklaren mede le wer ken aan het inzamelen der contributies, en gat daarna het woord aan den heer Smit. Vooraf deden zich mej. A. v. d. Reyden en de heeren Van Leeuwen en F. Kriek hoo- rer. met keurige stukken voor zang, orgel en oello. De heer Smit sprak een geestdriftig woord ter kenschetsing van den arbeid onder de lijders aan vallende ziekte; hij deelde o.a. mede dat honderden patiënten in Nederland die gestichtsverpleging noodig hebben, deze niet bunnen krijgen bij gebrek aan hulp voor de inrichtingen te Haarlem en Heem stede. Terecht noemde hij hel droevig dat, waar do inrichtingen patiënten van elke'hclijde- nis opnemen, en waar 90 pCt. der verpleeg den on- of minvermogend zijn, en er geen Rijkssubsidie wordt genoten, het publiek in het algemeen deze stichtingen zoo weinig steunt. Met een aangrijpend voorbeeld van een lijder die verdronk omdat hij niet tijdig kon worden opgenomen bij gebrek aan mid delen besloot spreker zijn toespraak. Nadat nog eenige muzieknummers len beste waren gegeven, stool de lieer Smit hel samenzijn met een oproep om nieuwe Collectanten, en hij had hei genoegen na den dienst zes helpsters te kunnen noteeren. Als er nu ook maar vele Leidsche burgers zijn die aan deze collectanten de geringe contributie van 10 cent per maand witten betalen. Het werk heeft in zijn tegenwoordige omvang f 1000 per dag noodig. Prof. dr. A. W. Bijvanck, hoogleeraar aan de archacologie en de oude gcsclriode- nis alhier, die kort geleden een operatie he-ft ondergaan, heeft zich thans tot verder lier- stel van zijn gezondheid voor eenigen lijd naar Zwitserland hegeven. Prof. mr. C. W. de Vries, privaat-do cent in de Nederlandsclie sociale wetgeving en hare geschiedenis, die onlangs werd be noemd lol hoogleeraar in liet handelsrecht aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, zal naast dit ambt zijn (unctie aan de uni versiteit alhier blijven waarnemen cn Maan dag 1 Februari zijn colleges hen-alten. Den 3du. Februari a.s. zal het vijf- en-vgftig jaar geleden Zgn, dat onze stad- genooten, de heer A. Hofkes en mej. J. Neuteboom, wonende Pancrassteeg 7, tec stadhuize aangifte gingen doen van hun ondertrouw, om den 12den Februari d.a.7. m den echt te worden verbonden. Do krasse oudjep zqd thans resp. 77 en 82 jaar oud en mogen ziob beiden in het bezit eener goede gezondheid verheugen. Ongetwijfeld zullen de bewoners van de Pancrassteeg aan dit feest door het uitsteken van de vlaggen meerderen luister willen bijzetten. Geslaagd zijn voor hel vak Bijbelsche Geschiedenis ter verkrijging van het gods dienstdiploma B Je eerwaarde zusters M. Vincentia Kriske (De Voorzienigheid) en de dames S. H. Boxmeer en M. van Lingen, allen alhier. BINNENLAND. Dr. D. Plooy te Leiden benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar te Amsterdam. Ingesteld is een eereteeken voor moed, be leid en zelfopoffering getoond bij den Wa tersnood. De algemeene vergadering van het Ver bond van Ned. Werkgevers. De samenstelling der Commissie voor ds werkloosheidsverzekering. BUITENLAND. De Belgische Kamer ratificeert het La- camo-verdrag. Drie Dnitsche consuls in Rusland gear resteerd. Nieuwo onlusten in China te verwachten. Tot onderwijzer in de lichamelijke oefening aan de Rononkelschooi lo Amster dam is benoemd onze «ladgenoot, dc heer J, van der Reyden. Hel Bestuur van de afd. Leiden der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen deelt mede, dat aan den oproep, om klecdingstukken te zenden voor do slachl- i offers van den watersnood, vele huisvrou wen (ook uit de omliggende gemeenten) ge volg hebben gegeven, zoodat wederom 20 groote balen warme kleeren verzonden kon den worden naar de geteisterde streken. Ook een gift in geld om Labykleerjtes te koopen stelde het in slaat een groot pak hiervan le verzenden. Wanneer cr wederom aanvrage komt, hoopt het bestuur nogmaals ccn beroep op de huisvrouwen le mogen doen. Gisteravond zijn hier wederom ccn aantal miliciens van do Marine-Kustwacht uit de overstroomde gebieden teruggekeerd, zoodat zich daar thans geen manschappen van de Kustwacht meer bevinden. Gisteravond is hel gezelschap Zuid- Afrikaansche studenten, dat een studiereis naar Europa maakt cn daarbij ook Leiden zal bezoeken, te Rotterdam aangekomen. Hel gezelschap beslaat uit studenten van de Transvaalsche Universiteit le Pretoria.do Rhodes Universiteit le Kaapstad, de Wilwn- terrand-universitcit te Johannesburg, de Hugenoten-universiteit le Porti. de Gray- univcrsileit te Kaapstad, de Universiteit Stellcnbosch cn de Natalschc Hoogcschool. Professor Handel te Bloemfontein, prof. blower, mevr. Mackenzie cn mevr. Duin- brell, ook de heeren Kalm, uit Wilwatcr- rand. cn Verwoerd uit Stdllenbosch, maken de reis mee. Morgen gaan de cxcursislen naar Utrecht, vervolgens staan nog op het loerprogramma Arasterdam, Den Raag, Delft cn Leiden, waar zij a.s. Dinsdag arriveeren. Oin half- drie heeft do officieele ontvangst ten stad huize plaats, waar zij door den burge meester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijzelaar zul len worden toegesproken. Daarna zullen de studenten de stad be zichtigen cn om kwart voor vijf heeft een ontvangst plaats in de academie, waarbij de rector magnificus, dr. \V de Sitter, ccn rede zal uitspreken. Om halfzes is er ccn receptie voor de heeren van het collegium in de Sociëteit, terwijl de dame3 door de Vereeni ging van Vrouwelijke Studenten ontvangen worden. Na dc recepties is cr in de groote zaal van dc Stadsgehoorzaal ccn gemeen schappelijke maaltijd, waarbij vertoond zal worden de film Neerlands Volksleven van D. J. v. d. Ven met muziek van Julius Röntgen. Door bemiddeling vin de Ncderlandsch- Duitsche Vereeniging zullen in het einde der volgende maand een aantal Duilsche stu denten een bezoek aan ons land brengen, waar zij de gasten zullen zijn van de corp sen der sludenlenvereenigingen. Ook hier ter slede zullen C Durtsche stu denten gedurende 1-f dagen vertoeven ten einde tegelijkertijd onderhandelingen te voe ren aangaande een bezoek van Ilollandsche studenten aan de Duitschc Universiteits sleden. Met verwijzing naar dc desbetreffende advertentie herinneren we onzen lezers nog maals aan de buitengewoon belangrijke bij eenkomst, belegd door de afdeeling Leiden van het Genootschap NederlandEngeland en de Leidsche Vereeniging voor Welen- schappelijke Voordrachten op hedenavond 8 uur in het Klein-Auditorium der Academie waar de wereldbekende Henry Wickham Sleed uil Londen een lezing zal houden zoo als wij Woensdag in ons blad hebben uit eengezet. De vergadering is voor alle belangstellen den toegar.keliiL

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1