DE JOCKEY Mo. 20199. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 18 Januari Tweede Blad. Anno 1926. GEMEENTEZAKEN. De Doodvisscherij der Noordzee. Tableüeri FEUILLETON. Benoemingen. Ter vervulling van do op 31 December |.l. wegens periodieko aftreding openge vallen plaatsen in de Plaatselijke School commissie worden aanbevolen A. Vacature mr. E. A. Cosman (Categorie oudera leerlingen O. L. Scholen) (de heer Cosman is niet herkiesbaar), lc. mr. H. ïwema; 2e. mevr. J. A. Mooy Gzn. B. Vacature J. P. Mulder (Cat.ouden leerlingen Bijz. scholen): le. J. P. Mulder; 2e. P. J. Fontein. C. Vacature J. M. Mazurel (Cat.: onder wijzers O. L. Scholen): le. J. M. Mazurel; 2e. A. Meerburg. D. Vacature J. L. van Hcteren (Cat.on derwijzers Bijzondere scholen) (de heer Van Heteren stelt zich niet herkiesbaar): le. J. van Berkel; 2e. N .B M. Vreeburg. E. Vacature J. Schaap Hzn. (Cat.: ove rige meerderjarige ingezetenen)le. J. Schaap Hzn.2e. P. Zijlstra. Overeenkomstig de aanbeveling van de Commissie voor de Bewaarscholen, bieden B. en W. de volgende voordracht aan voor le benoeming van een lid, dier Commissie, /er voorziening in de vacature, welke den 31en .December 1925 is ontstaan door de periodieke aftreding van den heer dr. J. C. M. Timmermans. le. dr. J. C. M. Timmermans; 2e. dr. O. A. van Iterson. In verband met de ziekte van raej. dr. C Bakker, leerares aan de H. B. S. \oor Meisjes word de heer W. H. Scters door B .en W. met ingang van 24 Sept. j.l. tij delijk belast met het geven van onderwijs in plant- ca dierkunde aan deze inrichting. 'Aangezien dezo tijdelijke opdracht langer dan drie maanden zal duren, geven zij den Baad. in overweging deze tijdelijke aan stelling tot wederopzeggens te verlengen. Levering van gas en electricileit aan Nieuw koop, Nienwveen, Ter-Aar en Zevenhoven. Sedert eenigen tijd heeft de Directeur der Sted. Fabrieken van Gas en Electri- cifceifc onderhandelingen geopend met de Gemoentebesturen van Nieuwkoop, Nieuw- veen, Ter Aar en Zevenhoven omtrent wij ziging van de met dio gemeenten gesloten overeenkomsten lot stroomlevcring, ten einde daardoor te bereiken, dat do electri- citeitsbedrij* en dezer gemeenten meer 6broom ten behoeve van z g. kléin-kracht en voor huishoudelijke doeleinden zullen le veren. Volgens de bestaande stroomlij vc- ringscontracten kan dit n.l. tot een cenigs- zins beduidenden omvang bezwaarlijk met voordeel geschieden. Bedoelde onderhandelingen hebben thans tot overeenstemming geleid in zake ec« wijziging van de overeenkomsten met de vier genoemde gemeenten. Deze wijziging ligt geheel in den geest van de wijziging van heb stroomleveringscontract niet Wad dings veen, welke onlangs tot stand kwam. Het is trouwens mede in het belang van Leiden, wanneer de bewuste gemeenten in ($taat worden gesteld haar stroomafzet uit te breiden. Aangezien de meergenoemde gemeenten niet telken jare een afzonderlijk bedrag als kabeltegcmoelkoming betalen, doch deze tegemoetkoming verwerkt is in het con- tracbueele tarief, is het slechts mogelijk op eenvoudige wijze aan de bezwaren van de gemeenten tegemoet te komen door dat tarief te wijzigen en wel door de betaling ran heb jaarlijksche maximum-vermogen la ger te stellen. Hierdoor ontstaat voor de gemeenten naar verhouding een gelijk voordeel, als door de wijzigingsovereen- Ivomsb met Waddingsveen op eenigszins an dere wijze werd bereikt en worden zij te» vena in 6taat gesteld rationecler tarieven in te voeren. Daartegenover zal de duur der overeen komsten met 5 jaren worden verlengd cn zullen de stxoo'mgaranties aanmerkelijk worden verhoogd, terwijl de noodige waar borgen zijn verkregen, dat dc betrokken gemeenten maatregelen zullen treffen, ten einde inderdaad een verhoogden stroomaf zet te bereiken. Een dezer maatrregelen is de invoering van eén nieuw tarief, over Welks grondslagen reeds overeenstemming verkregen is tusschcn den Directeur der Fabrieken en de elcctriciteitsbedrijven der vier gemeenten. De besturen dezer gemeen ten, zich met de onderhavige voorstellen accoord verklarendo, hebben bereids ver zekerd, dat de voordeolen, uit de contract wijziging voortvloeiende, onmiddellijk lot invoering van een doelmatiger tarief zullen worden aangewend. Op grond van het bovenstaande geven Commissarissen der Stedelijke Fabrie ken van Gas en Elecfcrieiteifc F», en W. in overweging den Raad voor te stellen over te gaan tot vaststelling van de hierbij overgelegde concept-overeen komsten tot wijziging van dc in 1921 met de gemeenten Nieuwkoop, Nieuwveen, Ter Aar en Zevenhoven gesloten overeenkom sten betreffende de levering van elcctrici- teit aan die gemeenten. Dit College kan zich met dit advies vol komen vereenigen en stelt den Raad voor in dien geest te besluiten. Aanbesteding bovenbouw Verveisbrug. In de vergadering van 25 Mei 1925 werd besloten tol vernieuwing van de Ververs- brug, gelegen over do Oude Heerengracht in het verlengde van de Langegracht, cn wer den voor dat doel de noodige gelden ter be schikking gesteld, liet maken van den on derbouw der nieuwe brug is. na openbare aanbesteding, bereids gegund aan den aan nemer Th. L. J. Zitman, alhier; voor het maken, leveren en opstellen van den nieuwen ijzeren bovenbouw met bewegings inrichting en andere bijbehoorende werken, bei-ben 13. en W. het evenwel wenschelijk geacht ondershands prijsopgave te vragen aan een aantal speciaal op het gebied van bruggenbouw werkzame firma's. Ingekomen waren 5 aanbiedingen. Het laagst is inge schreven door de N.V. Hollandsche Con structie Werkplaatsen alhier, voor de som van f 25.220 in massa. Aangezien de aan bieding van deze naamlooze vennootschap aannemelijk is, geven B. en W., overeen komstig het gevoelen van de Commissie van Fabricage, in overweging hel maken, leve ren en opstellen van den ijzeren bovenbouw voor de le vernieuwen Verversbrug met bc- wegingsinrichting en andere bijbehoorende werken, ondershands op te dragen aan de N.V. Hollandsche Constructie Werkplaatsen, alhier, voor de som van f 25.220. Geen subsidie aan een particulier veer. In een adres vraagt IC. Heemskerk ten be hoeve van hel door hem geëxploiteerde over zetveer in de Trekvliet ter hoogte van de i Groen bovenstraat een jaarlijksch subsidie j van f 200 uit de gemeentekas. Het komt B. en W. voor. dat het subsi- dieeren van een particuliere onderneming als de exploitatie van den hier bedoelden overhaal niet op den weg van de gemeente ligt. Immers, het gemeentebelang is met dit veer niet in die mate gediend, dat het ver- lecnen van een bijdrage uit de gemeentekas gewettigd zou zijp. Het zijn dan ook in hoofdzaak dc in de nabijheid van het veer wonende bewoners van de Itijn- cn Schic- kade, en misschien ook van de Groenhoven- straat en omgeving, voor wie de overhaal in de Trekvliet cenig gemak oplevert en die den overhaal wellicht ongaarne zouden missen. Deze omwonenden en eventueel andere per sonen, die or geregeld gebruik van maken, schijnen dan evenwel aangewezen, om aan de instandhouding van het overzetveer mede le werken, zoo noodig door het betalen van een iets hooger veergeld. Doch hoe dit zij, voor de gemeente beslaat er, nu de overhaal niet een algemeen verkeersbelaog beleekent, geen aanleiding voor het geven van een gel delijke bijdrage. In tegenstelling met het advies van de Commissie van Fabricage, geven B. en W. den Raad mitsdien in overweging op het ver zoek van K. Heemskerk, voornoemd, afwij zend te beschikken. Vragen van den heer Schüller en het antwoord van B. en W. In de vorige vergadering stelde de lieer Schüller de volgende vragen lo. Wat is de reden, dat het bestratings- werk van den Rijnsburgerweg niet aan een De id sc hen ingezetene gegund is? 2o. Waarom worden voor het bestratings- werk niet Leidschc werklieden te werk gc- sleld? 3o. Is het B. en W. bekend, dat het be- slratingswerk van den Rijnsburgerweg niet wordt uitgevoerd zooals in het bestek be paald is? 4o. Is het B. en W. bekend, dat d-e aan nemer van het bes! ratingswerk zich niet houdt aan de bepaling, vervat in artikel 7 van liet bestek? 5o. Wanneer B. cn W. het onder 2, 3 en 4 genoemde bekend is, welke maatregelen hebben B. en W. genomen of zullen B. en W. nemen om den aannemer (e verplichten zich aan genoemde bestekhepabngen le hou den? Er werd loon op voorstel van den Voor zitter overeengekomen dat hot College van B. cn W. daarop in een volgende vergade ring zou antwoorden. Daartoe bestond alle aanleiding; want dc vragen waren even zoo vele beschuldigingen en of nalatigheden van het bureau van gemeentewerken. B. en W. verzochten den interpellant zijn vragen nog nader schriftelijk toe te lichten, waar toe deze zich bereid verklaarde. Uit deze toelichtingen zou men den in druk krijgen dat er heel wal hij de uilvoe ring is gepasseerd. Het lag voor de hand dal van een monde ling antwoord op zoo'n ingewikkeld vragen stel met tal van technische tendenze door den wethouder van Fabricage niet veel te recht zou kunnen koinen. Het lijkt ons dus zeer verstandig dal B. en W. vooraf een schriftelijk antwoord hebben gegeven dat natuurlijk op het bureau van gemeentewer ken is ontworpen en in hoofdzaak opge steld. Dit antwoord bes'aal bijna vijf kolommen groot formaat van de ..Ingekomen Stukken", liet antwoord is geheol in overeenstemming met de Commissie van Fabricage. ITet is met het oog op de plaatsruimte .niet mogelijk om dit geheel antwooM af ie druk ken. Wij stippen uil het antwoord daarom sleehls enkele punten aan. Betreffende vraag 1 merken 13. cn W.'op dat de nadere vraag uit de toelichting, waarom de heer Verhoeven uil Leiden in dezen als onder aannemer werd gepasseerd, kan dus verder builen beschouwing blijven, als gaande zulks de Gemeente niet aan. O ver-.gons zij opgemerktdal bedoelde Verhoeven m r bekend staal als „staat maker", die wel eens best ratings werkjes aanneemt al of niet in combinatie met anderen doch in den regel dan zelf mee werkt. Als een geschikt en voldoende gegoed aannemer van zeer omvangrijke beslra- tingswerken (zooals in het onderhavige ge val, waar alleen reeds aan straatklinkers 1.500.000 stuks eenige malen moeten wor den verwerkt en waartoe gedurende gelui- men lijd een flink aantal straatklinkers in dienst moet worden (genomen, met alles wat daaraan vaslzil) kan hij bezwaarlijk worden beschouwd. Met bel rekking lot vraag 2 maken B. en W. o.m. duidelijk dat de door inlerpellant ton aanzien van deze quacstie gegeven voor- stelling van zaken meer in het bijzonder als zou de Directie steeds weigerachtig zijn geweest om Leidsche straalmakcrs toe le laten geheel onjuist is. Wat verder nog de opmerking van inler pellant betrefl, als zouden er onder de le werk gestelde miél-Leidsche straatmakers zijn „personen, welke de gemeente Roller- dam. als Juin vak niet verslaande, in geen geval meer wrl aannemen" zij aangetee- ikend, dat het uiteraard niet op den weg van de Directie ligt. te onderzoeken of de werk lieden soms bij andere gemeenten zijn ge- boycott. De Directie behoort met eigen oogen te kijken, wat zij doetl En nu is 'het der Direclie, in aanmerking genomen den verschillenden aard der werkzaamheden (klinkcrbeslralingen, tcgelbeslratingeir. c.d.), niet gebleken, dat cr niet voldoend-bekwame straatmakers aan het werk zijn geweest. Met betrekking van vraag 3 rechtvaardigen B. en W. zich bijzonder uitvoerig. Persoonlijk heeft do Directeur van Ge meentewerken door opgravingen op Verschil lende plaatsen geconstateerd, dat zoowel onder de klinker- als onder de tegelbcstra- tingen zich een zandlaag, hetzjj van wit cl van zwart zand, van alleszins voldoende dikte bevindt. Overal zijn zoowel de tegels als de straat klinkers zoo sluitend mogelijk tegen elkaar aangebracht; dit blijkt, voor wat de straat klinkers betreft, dat per M 2. gemiddeld pl.m 93 stuks zijn gestraat Het bestek geeft het hantal per M2. te verwerken khukcr3 nergens aan; wel is door de Directie bij de aan de aanbesteding voorafga-jiie „aanwij zing" medegedeeld, dat in verband met do afmetingen van de te bez g.o straatklinkers door de gegadigden gerekend moest worden op een gemiddeld aantal van 92 stuks per M 2. Dit gemiddelde blijkt dus in werkelijk heid te ZQn overtroffen. Daar do klinkers echter wegens het groots aantal niet van éón fabriek konden worden betrokken, wjjkt ds stoonmaat der verschillende aangevoerde parthen onderling wat ai; b$ het grootste formaat (20X5 cM.) gaan 90 stuks en bij het kleinste formaat (19X4.8 cM.) 95 stuks iü den M 2. Voor de Leidsche straten wordt vsordt in den regel aangenomen, dat er 90 straatklinkers in den M2. gaan; waar dit aantal voor den Rijnsburgerweg 93 heeft bedragen, is dit wel een bewijs, dat er van bestraten met te groöte tussckearuimten g:en sprake is. Het spreekt vanzelf, dat in de buiten- kanton van do bochten de voegen tusschen de steanen wat wijder moeten zijn; oulks vloeit uit den eisch van goed werk voort Ten aanzien van interpellants "opmerking in zake het niet sluitend maken van. de sluitkanten der trottoirs, zj vermeld, dat zulks inderdaad thans nog riet overal is ga&cb&L Men moet echter niet Vergeten," dat het straatwerk, of zelfs oen gelekte daarvan, nog niet volledig is opgeleverd. Op tal van plaatsen vertoont 'de weg i.vg slinken, verzakkingen en andere ge broken, doch dit alles komt vóór de eind- oplevering geheel in orde. Vraag 4. In artikel 7 van liet bestek zijn vervat de verschillende bepalingen ten aanzien van de werklieden, in zake minimum loon en maximum-arbeidsduur, in zake de artt. 1638c en d van het Burgerlijk Wet boek, enz. In zake de artt. 1638c en d van het Burgerlijk Wetboek betrekk'ng hebbend o.m. op do eventueel uit te keereil ver goedingen wegens onwerkbaar weer e.d. gelden voor het onderhavige bestek uit sluitend de bepalingen vin de plaatselijke collectieve arbeidsoveresnkomst (zie 42). Hot is nice gebleken, dat de aannemer zich niet houdt aan die bepalingen, terwijl van do züde dor betrokken werklieden geen klachten dienaangaande z'jn vernomen. Voor de eigenlijke straatmakers bestaat trouwens geen collectieve arbeidsovereen komst. In vorband met de omstandigheid, dat dezo categorie van werklieden in dm regel „in tarief" werkt, is het gebruikelijk ook in andere gemeenten dat do straat- makara geen extra vergoeding ontvangen wegens regenverzuim e.d. Da eenheidstarieven zijn daarop berekend. Vraag 5. In verband mc«t het voren staande bestaat er, volgens B. en »W.r niet de minste aanleiding om hun hunnentwege bijzondere maatregelen to nemtn, ten einde den aannemer te nopen z'ch aan de besteks- bepalingem te houden. Noch den aannemer, noch do Directie treft eenige blaam Waar, ten slotte, de interpellant oordeelt» dat de Directeur hier zoor nalatig (is) go weest", meent R. en W., dat veeleer een woord van waardeering had gepast voor de Directie, dio vaak onder zeer moeilijke om standigheden, vooral wat de regeling en de veiligheid van het verkear betreft voor de uitvoering van het straatwerk op uitnemende wij zo heeft zorg gedragen. De oorzaken ervan Hoeveel er wordt verkocht, en de schade, welke men toebrengt De Noordzee wordt visch- aim Een groot nationaal belang met ondergang be- dreigd. (Van onzen Katwijkschen correspondent.) Wanneer wij ons neerzetten om over dit onderwerp te schrijven, dan zal ieder des kundige het met ons eens zijn. dat we een probleem le behandelen hebben, welker op lossing niet in een paar woorden is gezegd. Het feit op zichzelf bestaal. Daarover is men het in bijna alle kringen op visscherij- gebied eens. Over de oorzaken cr van is nog wel RECLAME. Er is geen land ter wereld waar U de Aspirin-tobletten niet krijgen kunt. Deze verbreiding, welke zeker wel door heel weinig producten geëvenaard wordt, hebben de Rspirin- tabletten te danken aan hun onovertroffen pijn stillende werking. Dat was evenwel tevens de aanleiding tot het ontstaan van zoovele vervalschingen. Garantie voor de echtheid der geeft U slechts de origincele verpak king met den oranje band en het Bayer-kruis. Prijs 75 ets. 9506 eenig meoniugsverschil. Doch dat het feil geconstateerd wordt, is reeds zóó beangsti gend, dat men er reeds op bedacht wordt middelen te beramen, waardoor do dood», visschcrij ten sterkste wordt tegengegaan. Men noemt in dit verhand als oorzaak van doze „moord" verschillende factoren en wel: de stoomtrawler, de nestvisscherij, de tonijnenplaag cn do sprolvisschorij. De stoomtrawler toch, die dag en nachl dnorvischt, brengt met zijn grondsleepnel. bij elke „haal" duizenden zeer kleine visch- jes boven, die, aan wal gebracht, als „puf" worden verkoeld of als eondcnvocder. visch- incelfubrikaüe of landbouw mest. De nest» visschcrij, die meerendeels op de kust ge schiedt, heeft hetzelfde dool, alleen het moordende karakter er van is van grooler afmeting. Dc sprolvisseherij geeft er ook haar aandeel aan cn alle te zamen zijn oor zaak. dat jaarlijks millioenen kleine visch- jos worden opgevangen, die niet tol ont wikkeling kunnen komen Om even een klein voorbeeld le geven zullen we enkele getallen noemen. In 192? werd 2 millioen Kilogram van dat IclrinC goedje verkocht voor f 11.000. Indien wer deze vischjes een jaar langer had laten leven, had men er voor besomd f250.000 dus ongeveer zesmaal meer En dit gaal zoo. jaar in jaar uit, door. De broedplaatsen worden opgezocht cn alles wat maar voor het nel komt, wordt opgevangen, sterft onverbiddelijk en koml dus niet tot ontwikkeling. En niet alleen dat dit jaar op jaar zoo doorgaat; neen, het wordt jaarlijks vcrnielcnder. Steeds komen er meer motor- of stoom- vaartuigen bij en zelfs de kleine kustvaar tuigjes, die meerendeels de nestvisscherij beoefenen, hebben al motorische drijfkracht. Volgens menschelijke berekeningen moe^ dus de Noordzee binnen een zeker tijdsbe* stek „vischarm" worden. En nu doen er zich twee moeilijkheden voor; twee belangrijke factoren, die wel waard zijn onder de oogen te worden ge zien. Vopral wat Katwijk betreft. Het is van algemeene bekendheid, dat de trawlvisscherij van Januari tot Juli, jaar op jaar geen winstgevend bedrijf is geweest voor den reeder; ja erger, dat er immer „geld bij moet". En nu is het wel eigen aardig, dat deze visscherij ook voor den visscherman geen behoorlijk brood geeft cn dat nog wel met de ontvangsten van de „puf" er bij. Er zijn dan ook reeds velen, die de trawl visscherij den rug toekeeren om reden, zeg gen ze, cr toch geen droog brood mee tt verdienen is. Hieruit blijkt dus, dat de visscherman de „puf" als verval hoog noodig heeft cn deze verdienste niet kan missen. Uit het Engelsch door te ARTHUR A PP LIN. - Vertaling van Mevr M. J. LAN DRé—TOLLENAAR (Nadruk verboden). 23) Een agent bukte zich en zei. dat hij de sigaar uit moest doen, maar Puk hoorde hem niet. De president verkondigde de uit spraak: dood door toevallige omstandig heden." Daarna wendde dc*lijkschouwer zich tot Tuk. Hij was vrijgesprokeni Ilij was in eer hersteld; hij kon gaan, waarheen hij wou; hij kon zich vrij bewegen le midden zijner inedemenschen .Hij mocht werken, strijden, liefhebben, trouwen! Het was alsof de jury hem een verantwoordelijkheid opgedragen had. Voordal hij het zelf wist bevond hij zich met Bert Tompson en Marton op straal, waar de menschen elkaar verdrongen. Tompson hield hem stevig bij den arjn. Hij wenschte hem geluk, en zei, dat natuurlijk geen andere uitspraak mogelijk was ge weest. „Laten we zien, dat we hieruit komen!" zei Marlon. Maar Tompson's dik, rood gezicht slraaAde van voldoening. De mcnschenmenigte, waar door ze zich een weg baanden, was samen gestroomd, heel alleen om Puk te zien. Hij was al beroemd: mannen hadden gejuicht, toen de uitspraak bekend gemaakt werd; vrouwen wuifden met de zakdoeken, keken Puk verliefd aan en lachten hem sentimen teel toe. Gelukkig merkte hij niets van al dc drukte, die de menschen om hem maakten. Hij wilde terug naar Cranleigh om Tony tc ver lellen hoe het afgoloopen was. Hij be greep, dal hel Jog zich ongerust zou maken. Kranige kleine deugniet.... Het was niet altijd gemakkelijk aan haar te denken, als aan een jongen. „Let maar niet op de menschen," zei Tompson, „laat ze profileeren. Reclame, Marlon, reclame. Heb je de persfotografen gezien met hun toestellen, toen we buiten kwamen? We zullen naar het Regal Hotel loopen en daar klinken op den goeden af loop. Ik heb gezegd, dal de auto daar op ons moet wachten.-' Marton maakte bezwaren, maar omdat ze toch naar het hotel moesten om de auto te halen, kreeg Tompson zijn zin. Hij ging hen voor naar het buffet, stelde Puk luidruchtig voor en bestelde een flesch champagne. Hij kende de waarde van reclame en hoewel zijn optreden lawaaierig was, trok het juist de aandacht van het publiek, dat hij noodig had. Maar hij maakte niet alleen reclame voor Puk. hij maakte ook reclame voor den heer Bert Tompson. Hij had Derrington onder zijn hoede genomenhij wilde, dat iedereen het zag. Zaken waren zaken: en persoonlijke gevoelens, als liefde en haat, hadden nooit iels uit te staan mei zaken. „Puk verlangde er evenzeer naar om weg le komen als Marlon en zoodra hij merkte, dat Tompson en zijn vrienden zich druk maakten met hern geluk te wenschen en met den uilslag van hel onderzoek en geen oogenblik zwegen over den wedstrijd met den armen Johnson, beving hem een gevoel van afkeer en walging. Het was onhebbe lijk, ongepast om nu te drinken, op te snij den en zich te verheugen „Hoor eens, ik heb er genoeg van." zei hij plotseling, toen iemand weer een rondje be stelde. Hij maakte rechtsomkeert en baande zich een weg door de pluimstrijkers, leegloo- pers en hplden-vereerders, die het vertrek tot berstens toe vulden. Marton volgde hem. Tompson aarzelde een oogenblik, dronk toen snel zijn glas leeg en liep hen achterna. Op zulk een kritiek oogenblik, mocht hij Puk niet uit het oog verliezen, maar hij zwoer, dat hij hem wel klein zou krijgen. Ze spraken ternauwernood een woord, terwijl ze naar Epsom lerug reden. Ieder was bezig met zijn eigen gedachten en de gedachten van ieder gingen in geheel ver schillende richtingen. Al wat er zoo even ge beurd was, bestond niet meer voor Puk. Hij verlangde naar de kalmte en de rust van Marlon's huis om Tony le zien. Hij dacht natuurlijk ook even aan Fay. Maar zij zou hel nieuws gauw genoeg hooren. Het Jog moest getroost en gerustgesteld worden. Fay leefde te midden van vele andere mannen en vrouwenhaar geest had het even druk als haar lichaam. Maar het Jog was zoo eenzaam. Ze leefde in een apart wereldje van haar zelf. Hij voelde, dal hij daarin door wou dringen om haar gezelschap te houden. Hij had het niet gevoeld voordat hij haar geheim ontdekt had. Hij dacht nu aan haar als aan een vrouw. En locji was zo niets veranderd sedert zijn oi^dekking van haar vermomming. Toen ze thuis kwamen brandde het vuur .vroolijk in de hal). „Ik wed, dat dat het werk van het Jog is," mompelde Marlon. Een kom met versch geplukte bloemen stond op tafel. Ook het likeursiel, glazen, spuitwater, boterhammen en koekjes. Derrington begreep, dat het een welkomstgroet was van liet Jog. Het gaf hem een eigenaardige gewaarwording; alsof zijn borstspieren zich spanden en een bc- hagelijke warmte binnen in hem kwam. „Waar is Tony?" vroeg Marton aan juf frouw Raikes. „Ergens in de stallen, denk ik." antwoord de ze .„Zal ik hem gaan zoeken?" „Ijc zai hem wed halen," zei Puk snel. Hij liep naar de deur en keerde zich om. „Het doet me goed om weer hier le zijn, Marlon. Londen, dat ellendige gerechtshof, al die menschen. „Nu moeten we eerst van alles afreke nen," zei Tompson. terwijl hij zich in schonk, nog voordat het hem aangeboden werd. „Daar zorgt Marton voor. U kunt altes met hem in orde maken. Ik zie u nug wel." Zonder een antwoord af te wachten spoed de Puk zich den tuin in, slak hel grasveld over en liep het grintpad af naar de stallen. Het Jog was er niet; ook niet in de wei. Hij vond haar eindelijk in de oude schuur. „Hallo! Verslop je je?" riep hij vroolijk. Tony keerde zich snel om en haar ge zichtje vormde een witte plek in de donkere schuur. Haar groote oogen keken Derringlon vragend aan. Ze sprak niet. Ook hij zweeg eenige oogenblikkc-n. Hij vroeg zich af, waarom hij haar geheim al niet veel, veel eerder ontdekt had. Want hij was een man en wist niet, dat ze veranderd was sinds het oogenblik, dat -hij haar geheim geraden had. Hij had haar aan haarzelf geopenbaard. Hij had een vrouw van haar gemaakt. En ze wist, dal ze nooit weer een jongen kon zijn. Er waren oogenblikken, dal het haar speet, dat ze er boos over was. Dan haatte ze hem, bijna even sterk als ze Bert Tompson haatte maar op een andere manier. „Het i3 alles in orde, Jog," zei hij plotse ling verlegen. ..Ze gaan me niet ophangen of verbranden of in de kast stoppen. Ze heb ben me in eer hersteld en vrijgelaten en daar ben ik. Krijg ik geen hand van je?" Langzaam liep ze naar hem toe en slak de smalle, bruine hand uit. Ze werd iefi minder bleek. „Ik wist natuurlijk, dat het ir orde zou komen." „Hcusch?" Hij voelde zich even teleur gesteld. „Ik was echt bang." Ze lachlc. „Jij, bang!" „Ik begin te merken, dal er twee of drie dingen zijn, die me bang maken." Ze nam een stroolje van den grond op cn be?M«n er op 1e kauwen ...Ik zou wel eens willen weten wat dat zijn." „De menschen hier die vogelschrik kers van juryleden ik wou,, dat je ze ge zien hadt. En vrouwen 1" Weer verschoot ze van kleur. „Vrouwen," herhaalde ze bitter. „Ik kan je wel zeg gen. Ze zweeg verlegen, en mompelde: „Ja, ik ben ook bang van zc. De ééne helft meent nooit, wal ze zegt, de anderen zeggen nooit, wat ze meenen." Onnadenkend vroeg hij :„Tot welk soort behoort jij?" Ze wendde zich van hem af, als had hij li aar gekwetst. „Je doet, alsof ik een vrouw hen. Ik ben geen vrouw. Daar moet je aan denken of ik kijk je nooit meer aan, kom nooit weer in je buurt." (Wordf vervolgd). "V

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5